Gerhards Holcs Baumerts „Alfons Trīcvaidziņš”

Gerhards Holcs Baumerts „Alfons Trīcvaidziņš”, no vācu val. tulk. Hildegarde Grīnberga, Rīga: izdevniecība „Liesma”, 1968., (Gerhard Holtz-Baumert, Alfons Zitterbacke, 1958)

 

Ak, ko tikai neizdarīsi, lai pieradinātu bērnus pie grāmatu lasīšanas priekiem. Tā es nesen ļoti pacietīgi gandrīz pilnībā noklausījos abu pirmo „Alfona Trīcvaidziņa” daļu priekšlasījumu, un nebija nemaz tik briesmīgi, kā biju gaidījusi. Tiesa gan, vēl joprojām nesaprotu kāpēc šī grāmata skolēniem ir iekļauta vasarā lasīšanai ieteicamo grāmatu sarakstā, jo daudz kas tagad šķiet maķenīt arhaisks – vai patiešām kāds bērns arī tagad sapņo būt par priekšzīmīgu pionieri, kļūt par kosmonautu vai izcelties ar īpašu pieklājību sabiedriskajā transportā? Pa pusgadsimtu, kas ir pagājis kopš grāmatas publicēšanas, taču varētu būt sarakstītas daudzas labas un aizraujošas, bet nedaudz aktuālākas bērnu grāmatas. Un, ja tādu patiešām nav, ko tad tie rakstnieki tagad vispār raksta?

Alfons TricvaidzinsLai nu kā, bērns grāmatu izlasīja un viņam tā pat samērā labi patika. Tomēr diezgan daudz laika nācās patērēt, lai ar viņu pārrunātu, kāpēc Alfons tik bieži uzvedas kā pilnīgs ambālis (nu, zini, viņš tak nemaz nav īsts zēns, tā ir tikai tāda rakstnieka fantāzija). Grāmatai ir divas daļas („Kāda neveiksminieka stāsti” un „Atkal nepatikšanas”), un to veido daudzi īsi stāstiņi, kuri lielākoties nav saistīti savā starpā, tāpēc lasīšanas apjomu vienam vakaram var viegli dozēt. Kaut kad vēlāk autors ir sarakstījis arī trešo daļu „Alfons Trīcvaidziņš. Atkal jaunas ķibeles”, bet to pagaidām likām mierā.

Pieļauju, ka „Alfonu Trīcvaidziņu” bērnībā ir lasījuši vai vismaz klausījušies radiolugu ar Veru Singajevsku pilnīgi visi. Ja nu tomēr ir kāds bloga lasītājs, kuram šis prieks ir gājis secen, tad Alfons ir desmit gadus vecs vācu pionieris, totāls neveiksminieks, kuram pilnīgi viss var noiet greizi. Viņš vienmēr tiek pārprasts, kaut ko saputro un iekuļas neiedomājamās nepatikšanās. It kā jau viņš nav ļoti dumjš, bet kaut kas ar viņu nav lāgā. Protams, Alfons ir arī mazliet paslinks, tāds kā neapķērīgs, un drusciņ bailīgs, tomēr lielākoties viņa nepatikšanas rada nespēja saprasties ar citiem cilvēkiem. Tā nu viņam nākas vienā dienā apēst sešdesmit vārītas olas, pārtikt no tūbiņām, jāt ar kurmi, satikt kāpņu telpā lauvu, izraisīt lavīnu, spokoties atrakciju parkā, ievest savu pionieru pulciņu purvā, atklāt jaunus paņēmienus makaronu sagatavošanā – visus viņa piedzīvojumus nemaz nav iespējams atcerēties. Grāmata vietām ir stipri naiva un bērnišķīga, bet tas lasītājam pārlieku netraucēja. Vienīgi jāņem vērā, ka „Alfona Trīcvaidziņa” tulkojums arī ir veikts pirms pusgadsimta. Tas neapšaubāmi ir labs, bet tā valoda pa šo laiku jau ir paspējusi kļūt mazliet vecmodīga un bija vārdi, kuru nozīme mūsdienu bērnam ir jāpaskaidro.

Noklausoties grāmatu tagadējā vecumā mani brīžiem izbrīnīja pieaugušo reakcija uz vienkāršām blēņām un viņu ļoti stingrās prasības attiecībā pret bērniem. Paskatoties uz grāmatas pirmizdevuma gadu, lasīšanas laikā mani nedaudz nelika mieru doma, ka Alfona tēvs vai varbūt arī pats autors bērnībā noteikti ir bijis Hitlerjūgendā, bet daži no pieaugušajiem ir bijušie nacisti. Grāmatas darbība gan norisinās Vācijas sociālistiskajā daļā, bet par laimi tas netiek īpaši uzsvērts. Nē, nu, protams, ir nelielas nodevas laikam, kā stāsts par Rietumvācu krustmāmiņas ciemošanos, kas atved visu kapitālisma ļaunumu simbolizējošu dāvanu – košļājamajās gumijas, no kurām pati arī pēc tam smagi cieš.:)

Vai kopīga lasīšana veicina bērnu interesi par grāmatām un lasītprasmi – nē, neveicina gan. Protams, bērniem tā patiešām patīk, bet vairāk dēļ tieši viņiem veltītā laika un nedalītās uzmanības. Bet nu tas vismaz ir pieņemams variants, kā viegli un nesāpīgi vasarā izlasīt tās pāris ieteicamās grāmatas.


Filed under: Grāmatas

Anekdotes

 

Par to, par kuru viņi visi dzied

Rakos [vienu vakaru] tā savā galvā savā krievu bardu dziesmu kolekcijā, un liku rindiņā visus mājienus – dzied viņi par vienu cilvēku, un tikai jautājums – par kuru?

Jau esmu kādreiz piefiksējis tādu interesantu salikumu – BG dzied “Пускай я в темноте, но я вижу, где свет. Моему сердцу четырнадцать лет И я пришел сказать, что домой возврата нет. Теперь меня не остановить,” kamēr līdzīgā dziesmā Makarevičs saka: “Вот море молодых колышет супербасы, Мне триста лет, я выполз из тьмы.” Kāpēc līdzīgā? Jo arī tā ir neapturamā spēka dziesma, “Не стоит прогибаться под изменчивый мир – Пусть лучше он прогнется под нас, Однажды он прогнется под нас.”:)

Un vienu vakaru man salikās tālāk.
Makarevičs to turpina: “Один мой друг, он стоил двух, он ждать не привык; Был каждый день последним из дней. Он пробовал на прочность этот мир каждый миг – Мир оказался прочней. Ну что же, спи спокойно, позабытый кумир, Ты брал свои вершины не раз…”

Un te mēs tiekam līdz Visockim, kuram ir dziesma, nekas cits, kā tā pati Vershina – “Нет алых роз и траурных лент, И непохож на монумент Тот камень, что покой тебе подарил.” Lūk…

Kas vēl kopīgs – ir arī citi varianti zināmi, “Другой держался русла и течение ловил Подальше от крутых берегов. Он был как все и плыл как все, и вот он приплыл: Ни дома, ни друзей, ни врагов.”, par ko varam piebilst – “Кто здесь не бывал, кто не рисковал, Тот сам себя не испытал, Пусть даже внизу он звёзды хватал с небес. Внизу не встретишь, как ни тянись, За всю свою счастливую жизнь Десятой доли таких красот и чудес.”

Un tā es tagad sāku domāt un likt kopā – bet kas vēl stāsta par šo te pašu, mītisko arhetipu?

Un domas aizpeld uz diviem daiļdarbiem no Lielbritānijas, Mitago Mežs (un visa Lavondisas sērija, esmu lasījis šo un to no tās, ne tikai šo vienu) un Raw Shark Texts. Abi divi par vienu un to pašu, būtībā – par mītu arhetipiem un psihes slāņiem, par to, kā mūsu apziņu slāņotā, nenolasāmā veidā veido daži tūkstoši gadu pirms mums, būtībā visa mūsu mitoloģija… Un ka vieni un tie paši stāsti, par uguns nesēju, par Robinu Hudu, par meža sargātājiem iet cauri gadu simtiem, maina formas un izpausmes, bet, savā būtībā, joprojām paliek tie paši stāsti.
Atkal par matemātisko daili, dedukciju un mikrokosma makrokosmu, kur viss ir viss.:) Ne vairāk, bet arī ne mazāk.

Pirmais mednieks kļuva par Prometeju, tad par Robinu Hudu, kas vēlāk pārtapa Betmenā, un tas, savukārt, Anonymous… Bet tēls ir tas pats. Old gods do new jobs, teica Pretčets.?

Ceļotājs, tas mūsu draugs…

odin-1.jpg

Un Sirano ir teicis:

“Es ilgi maldījos, tais ceļos daudzajos, ko iet es vēlējos, un izvēlējos tad.”
“Gan kuru?”
“Vienīgo. Būt tāds, kāds esmu.”

 

BG – Psalom 151:
http://www.planetaquarium.com/discography/songs/psalom_1511575.html

Mashina Vremeni – Ne stoit proghibatsia pod izmenchivyi mir;
http://www.megalyrics.ru/lyric/mashina-vriemieni/nie-stoit-proghibatsia-pod-izmienchivyi-mir.htm

Visockis – Vershina:
http://lyricstranslate.com/en/Vladimir-Vysotsky-Vershina-VERSHINA-lyrics.html

Mythago Wood:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mythago_Wood

Raw Shark Texts:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Raw_Shark_Texts

Sirano de Beržeraks:

Un zinu, zinu… Ne jau es kaut ko te pateicu par dziesmām, vai izrādi, vai par literatūru… Nea.? Dziesmās var sameklēt jebko, un tāpat izrādēs un grāmatās… Tikai atklājot [citiem… vai arī sev], kas uzrunā mani, ko es pamanu un uz ko pavelkos, es atklāju [citiem… vai arī sev], kas tad es esmu.

Vups.

Bet es jau arī esmu vienkāršs un taisns kā dzelzceļa sliede, un to, kas esmu, nesu lepni.:)


"Mazo kotletīšu" jeb frikadeļu zupa

Ātro kredītu ņemšana

business, office, household, school, tax and education concept - woman hand putting coin into small piggy bank

Ātrie kredīti tiek ņemti priekš dažādiem iemesli un lielākoties tieši neparedzētos gadījumos. Par labu ātrajiem kredītiem nāk tas, ka tie ir pieejami jebkurā laikā un vietā. Gandrīz jebkurā situācijā ir iespējams veiksmīgi aizņemties ātru kredītu. Biežākie iemesli, kad tiek ņemti ātrie kredīti, ir ikmēneša īres maksājuma laicīgas atmaksas veikšanai, komunālo rēķinu nomaksāšanai, dažādu svētku un izlaidumu svinēšanai, arī nelieliem ceļojumiem un atpūtai Latvijā un citās Eiropas valstīs. Lai aizņemtos ātro kredītu, pietiek ar to, ka Jūs esat strādājošs pilsonis Latvijā, kuram ir vismaz minimālie oficiālie ienākumi.

Ātrs kredīts ir ļoti noderīgs aizdevums, taču ar to ir jāmāk rīkoties gudri. Nedrīkst aizņemties naudu, nedomājot par to, kad varēsiet to atmaksāt. Aizņemoties ātro kredītu, Jums skaidri jāzina diena, kad saņemsiet algu un būsiet spējīgs atmaksāt aizdevumu. Dzīvē gadās visādi un iespējams Jums rodas problēmas ar ātrā kredīta pilnīgu atmaksu. Tas nekas, jo ātrā kredīta aizdevuma atmaksu ir iespējams pagarināt par vienu, divām, trim vai pat 4 nedēļām. Jo ilgāk vēlāties pagarināt, jo lielāka būs pagarināšanas komisijas maksa. Katra ātrā kredīta kompānija piedāvā savādāku aizdevuma pagarināšanas cenu, tāpēc par precīziem skaitļiem Jums ir jādodas uz sava izvēlētā ātrā kredīta mājaslapu un jānoskaidro, cik Jums izmaksās aizdevuma pagarināšana. Vidēji tā summa nepārsniedz 20 eiro. Ja aizdevums ir lielāks par 300 eiro, tad kredīta atmaksas pagarināšana varētu izmaksāt ap 40 eiro lielu naudas summu.

Tāpēc izdevīgāk ir aizņemties ātro kredītu, skaidri zināt atmaksas laiku, lai varētu nerēķināties par aizdevumu, pirms tas jāpagarina. Tādā veidā ir iespējams ietaupīt vairāk naudu. Savukārt citu sarežģījumu gadījumos, Jums noteikti jāsazinās ar ātro kredītu kompāniju, lai kopīgi nonāktu pie veiksmīgiem problēmu risinājumiem. Aizņemieties atbildīgi un kārtīgi izvērtējiet savas iespējas atmaksāt aizdevumu.

Aveņu un kokospiena saldējums

Bieži vien tie, kuri uzturā nevar lietot govs piena produktus, paliek zaudētājos, ja runa ir par saldējumu. Tāpēc piedāvāju recepti mājās gatavotam saldējumam (bez saldējuma mašīnas), kura sastāvā nav piena produktu. Ogas var variēt pēc savas gaumes, tāpat cukura vietā var izmantot medu vai kādu sīrupu. Jau sen ilgojos pēc skaistām un stabilām saldējuma formiņām,...

lasīt talāk »

The post Aveņu un kokospiena saldējums appeared first on Lindas Virtuve.

Robotron 314 электромеханический калькулятор с печатью (контрольно-кассовый аппарат)

Kalkul_Robotron-314

Kalkul_Robotron-314_2

Kalkul_Robotron-314_3

Kalkul_Robotron-314_4

Kalkul_Robotron-314_5

Kalkul_Robotron-314_5-2

Kalkul_Robotron-314_5-3

Paldies Olafam

=================================================================================================================

Модель ………… Ascota класс 314
………………: Robotron 314
Разработчики ……..: Ascota заказ машина Karl-Marx-Stadt (Хемниц)
Производитель …….: Секьюра-Werke Berlin
Страна …………..: DDR
Запись …….: цифровая клавиатура , ручка каретки
Привод ………..: Электромотор
Удаление ……….: рычаг Итого
Размеры ……: 38 х 25 х 22 см
Вес ………..: 11 8 / 13,5 кг

Pokemonu trakums arī mārketingā

Šīs vasaras notikums nr. 1 ļoti dažādās izpratnēs ir Pokemon Go spēlītes nākšana klajā un negaidīti vai varbūt gaidīti milzīgas popularitātes iekarošana. Protams, reaģējot uz patērētāju klātbūtni tur, arī zīmoli saprot, ka tur ir jābūt un jāiesaistās. Spēles izveidotāji jau paziņojuši, ka drīz spēlē tiks iekļautas sponsorētās vietas, kuras būs nopirkuši reklāmdevēji. Maksa būs par to, cik daudz klientu spēle būs aizvedusi uz konkrēto vietu. Te vairāk par to, kā tas viss izskatīsies. Arī šobrīd ir aplikācijā iespēja samaksāt par to, ka pokemoni ir konkrētā vietā. Un vismaz Amerikā tas strādā fantastiski labi - lūk kādas ASV picērijas stāsts, kas reklāmā spēlē ieguldījusi vien 10 dolārus, taču apkalpoto klientu skaits pieaudzis par 75 %.

Interesanti, ka šādi stāsti šoreiz mijas ar tādiem zīmolu stāstiem, kas piedāvā nodrošināt nepieciešamo, lai varētu spēlēt. Pirmā nepieciešamība ir akumulators un interneta pieslēgums. Jā, un arī ūdens:
pokemoni1.jpg

Īpaši izcēlās ASV Jūras spēki, uzsaukumu apkarot pokemonus iekļaujot savā darba sludinājumā. Tas izraisīja lielas diskusijas un pēc kāda laika tika atsaukts.
pokemoni2.jpg

Interesanti šī spēle tika izmantota Krievijā. "Sberbank" sagatavoja vairākus apdrošināšanas piedāvājumus tiem, kas aizraujas ar pokemonu meklēšanu. Savukārt vēl kāds uzņēmums aicināja parūpēties par tīrību, lai tādējādi sevi pasargātu no pokemonu ienākšanas mājās.

pokemoni3.jpg

Tagad par vietējiem piemēriem. Skaļākais laikam bija aicinājums uz Riga Plaza nedēļas nogalē. Šeit ir plašāks izklāsts no kampaņas organizētājiem. Dati liecina, ka apmeklētāju skaits pieaudzis par 8%. Esot pieaudzis arī pircēju skaits. Tomēr no visiem vietējā mērogā manītajiem pokemonu projekta dalībniekiem, cepums no manis pienākas Rīgas Pašvaldības policijai. Tā dažas dienas pirms trakuma sākuma publicēja sociālajos tīklos aicinājumu būt uzmanīgiem:

pokemoni4.jpg

Divas dienas Igaunijā. Ko redzēt Tallinā un tās apkārtnē?

Tallinas%2Bvecpilse%25CC%2584ta%2B2.JPG
Priecīgi par pirmajā dienā piedzīvoto, paēduši bagātīgās brokastis, pačammājušies ap šo un to, visbeidzot piektdienas rītā pēc desmitiem rītā esam gatavi tuntuļoties prom no viesnīcas, lai vēl paspētu baudīt Tallinā un tās apkārtnē iecerētās vietas. Solītās siltās un saulainās dienas vietā joprojām veramies pelēkās debesīs, tomēr priecājamies, ka lietus nelīst. Plānots apskatīt Vectallinu, Kadriorgas apkārtni, kā arī Jegalas ūdenskritumu, kas ir lielākais Igaunijā. Iepriekšējā vakarā esam nolēmuši, ka atpakaļ uz Latviju dosimies ar nelielu līkumu, lai redzētu Paidi. Ar šādu plānu metamies jaunās dienas piedzīvojumos.

Uzzināt vairāk »

Latvijas melnā tēja. #1- Ugunspuķe.

Kādu brīdi atpakaļ blogā ierunājos, ka vēlos no vietējām zālītēm un lapiņām tikt pie melnās tējas. Komentāros ieteica sākt ar ugunspuķi. Sāku ar.

Rezultātā- dzeru gardu melno tēju un domāju par nākamo augu ar kuru tumši iekrāsot karsto ūdeni krūzītē.

Tālāk neliels tehnoloģiskais process no manas puses. Ar bildītēm.

Sākam ar pašām drogām- šaurlapu ugunspuķes (Chamerion angustifolium) drogas var ievākt visā tās ziedēšanas laikā, kas ilgst aptuveni mēnesi. Sākums ziedēšanai it kā tiek minēts uz līgo vakaru. Vācamā daļa ir lapas un ziedi. Aug viņas bieži un palielos puduros. Tik atceramies, ka jālasa tālāk no autoceļiem.

Atradu internetā dažus padomus, bet tā kā katrā otrajā resursā ir pamatīgas pretrunas, tad izvilku vidējo aritmētisko un pieslēdzu saprāta balsi. Ja kāds vēlas, var iemest aci youtube un aplūkot kā slāvi gatavo šo tēju (meklēt var ar Иван чай vai Копорский чай).Bet uzreiz brīdinu- arī tur variantu ir daudz un daži ir diezgan… hmmm… aizdomīgi (vākt pārziedējuša auga lapas, manuprāt, ir nepareizi).

Es vācu tikai tās lapas, kas ir zaļas, neapkaltušas un atrodas uz stumbra vidusdaļas- apmēram pusmetru no zemes un divdesmit centimetrus no apakšējiem ziediem.

ugunspuķu tēja

Savāktās lapas vienu diennakti ēnainā vietā apkaltē (bet ne izkaltē). Nākamajā dienā visu laižam caur gaļmašīnu- ņem pa mazai saujai un tik maļ, tik maļ, tik maļ… Man bija paprāvs klēpis ar nogrieztiem lakstiem un sanāca neliela lieluma maišelis ar lapām. Tās visas samalt prasīja kādu pusotru stundu. Un piepūli. Nezinu kā uzvedās elektriskās maļierīces, bet ar roku gāja diezgan raiti (ja piepūsti vaigi).

ugunspuķu tēja

Samaltā masa izskatās pēc mazām, zaļām granulām. Tās tad liekam kādā nerūsējoša metāla vai emaljētā traukā un noslogo ar slogu. Tādu var atstāt uz diennakti istabas temperatūrā. Tālāk zem vāka norisināsies fermentācija.

ugunspuķu tēja

Zinu, ka citi šo punktu paņem nopietnāk- uz divām diennaktīm un saulē vai pirtī. Droši vien, ka tā arī var. Man pietika ar vienu diennakti.

ugunspuķu tēja

Nākamajā dienā vāku nost ( zemvāka saturam jāsmaržo pēc siena, zāles un ziediem, ne pēc pelējuma (tad var visu tējas vākumu mest ārā)) un sasutušo zaļo masu liekam krāsnī vai plītī. Kas nu kuram ir pieejams. Es visu liku divās plātiņās (lai plānāka kārta un ātrāka izžūšana) un gāzes plītī iekšā. Temperatūra maza (varētu būt kādi 40-50 grādi) un durtiņas puspievērtas (lai tēja elpo un mitrums pa plīts muti nevandās, bet izgaro ārā). Pagāja kāda pusotra stunda ar biežām apmaisīšanām un tēja it kā gatava.

ugunspuķu tēja

Man gan nācās vēlreiz iešaut plātiņas plītī, jo pie pārbaudes (starp pirkstiem saspiedu melnās tējas granuliņas un spiedās ārā mitrums). Tad ļāvu visu nakti atdzist (gatavošana notikās vakarā) un no rīta liku cieši noslēdzamos tējas traukos.

ugunspuķu tēja

Te atkal ir lasīti un redzēti varianti- citi temperatūru plītī liek tuvu pie simts grādiem. Manuprāt zāļu tējām tas ir lieki. Un pastāv liela iespēja piesvilināt visu vākumu. Ja pusotrā stundā pie mazas temperatūras var izcept labu melno tēju, tad nav ko ar lielākiem grādiem svilināt ārā no vākuma visu to labo, kas augā ir.

Un viņā esot labumu labums. Es gan īpaši neticu tām zālīšu superspējām un man vajadzētu atrast kādu akadēmiskāk ticamāku viedokli, lai varētu tās labās īpašības uzskaitīt te pie sava raksta. Pārkopēt n-tajās lapās redzēto ”nu tik būs!” man īsti negribētos. Kā pašam likās (pēc vairākām krūzītēm) kaut kāds mundrinošs efekts ir- vismaz mierīgi var pēc mazgulētām naktīm sakoncentrēties kādiem nebūt darāmajiem. Bet varbūt tā vienkārši bija sagadīšanās. Skatīsimies pēc laika.

No savas puses varu teikt, ka garša ir laba, varbūt nedaudz sīva, bet to es norakstītu uz to, ka man katru reizi sanāk tā pavairāk piešaut uz vienu krūzīti. Pietikt vajadzētu ar vienu tējkaroti. Un, manuprāt, droši var biezumus apliet arī otru reizi.

Ir ieteikumi pie lapu vākšanas, savākt arī ugunspuķu ziedus un tos atsevišķi no lapām arī pārvērst tējā (process kā parastām zāļu tējas- ēna un līdz sausumam). Pie tējas gatavošanas var pievienot arī kaltētus ziediņus. Garša būšot vēl labāka un patīkamāka. Šo gan es vēl neizmēģināju, bet mēģināšu nākamajā raundā sagatavot. Un uzglabāt šādus kaltētus ugunspuķu ziediņus var gan kopā ar fermentēto tēju, gan pašus par sevi atsevišķi.

No mana vākuma sanāca viena litrīga burka ar tēju. Jau tagad varu teikt, ka nepietiks līdz jaunajai ražai :)

ugunspuķu tēja

Lai jūs nebaida lielais daudzums ar gatavošanas variantiem un ”pareizajām” receptēm- te var droši paeksperimentēt paši vai vadīties pēc kādas gatavas receptes. Katrs rezultāts būs interesants un gan jau ar dažām reizēm tiksiet pie tā rezultāta, kas jūs apmierinās vislabāk.

mazajiem par vēsturi

īsumā par vienu no krutākajiem starpvalstu konfliktiem mūsdienu vēsturē

Greg Iles – The Devil’s Punchbowl (Penn Cage #3) (Audio book)

2967316

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

The shocking new thriller from the king of southern gothic.

When he was a prosecuting attorney Penn Cage sent hardened killers to death row. But it is as mayor of his hometown – Natchez, Mississippi – that Penn will face his most dangerous threat.

Urged by old friends to restore the town to its former glory, Penn has ridden into office on a tide of support for change. But in its quest for new jobs and fresh money, Natchez has turned to casino gambling. Five fantastical steamboats float on the river beside the old slave market like props from Gone With the Wind. But one boat isn’t like the others. Rumour has it that the Magnolia Queen has found a way to pull the big players from Las Vegas. And with them comes an unquenchable taste for one thing: blood sport, and the dark vices that go with it.

When a childhood friend of Penn’s who brings him evidence of these crimes is brutally murdered, the full weight of Penn’s failure to protect this city hits home. So begins his quest to find the men responsible. But it’s a hunt he begins alone, for the local authorities have been corrupted by the money and power of his hidden enemy. With his family’s life at stake, Penn realizes his only allies in his one-man war are those bound to him by blood or honour.

Izdevniecība/Publisher: ISIS Audio Books

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Noklausījos, izmantojot Audible sniegto izmēģinājuma iespēju.

Vērtējums/Rating: 4.25/5

Mana recenzija (pārdomas)/My (thoughts) review

Kopš otrās grāmatas beigām un drauga veiksmīgas izglābšanas minimums no ieslodzījuma ir pagājuši 2 gadi, kurus, īstenodams savu nodomu kandidēt uz pilsētas mēra amatu, Pens pavadījis kā Načezas mērs. Diemžēl šis lēmums un vēlēšanu iznākums (vismaz uz laiku) pielika punktu Pena un Keitlinas attiecībām, kurai ambīcijas un mērķi neietilpa mazajā dienvidu pilsētā. Tomēr iekš The Devil’s Punchingbowl tām lemts piedzīvot otro elpu, cerams, nu jau ne vairs kā attālinātām attiecībām.

Lai cik apjomīgs nebūtu Pena entuziasms stājoties amatā, salīdzinoši ātri iestājās sapratne, ka vienam cilvēkam ir grūti ko radikāli tik īsā laikā mainīt (bet var censties). Sajūta, ka nekas neiet uz priekšu, uz labo pusi, vēl vairāk pastiprinās, kad pie Pena pēc palīdzības griežas cits bērnības draugs Tims. Tims strādā kazino Magnolia Queen, kura atvēršanai Pens piekrita, lai palielinātu pilsētas ienākumus. Būtu pieņemami, ja tās vadītāji nodarbotos vien ar spēlētāju kabatu iztukšošanu pie spēļu galdiem un automātiem, bet tiek piekoptas arī likuma neatļautas darbības kā suņu cīņas, prostitūcija un narkotikas.

Ja kāds uztraucas, ka varētu būt pārlieku grafiski suņu cīņu apraksti, tad varu mierināt, ka cīņa kā tāda aprakstīta tikai viena pa visu grāmatu; viss veikts normas robežās, lai lasītājam rastos priekšstats par faktu, kas reāli notiek (ne tikai ar suņiem).

Atšķirībā no pirmās un otrās grāmatas, šoreiz ļaundarus būtu nepieklājīgi salīdzināt ar tiem, ar kuriem Pens spējis tikt galā līdz šim. Tāpēc palīgā jāsauc gan pārbaudītas vērtības Keitlina un Kellijs, gan jāpieaicina jauni tēli; bija interesanti. No citiem tēliem gribētos izcelt Pena tēvu, kura sakarā grāmatas beigās ar lietu nesaistīta notikuma dēļ tiku pamatīgi pārsteigts ar kārtīgu klifhengeri.

Aizraujošs trilleris un kārtīgs lapaspušu šķīrējs! :D Trešās grāmatas tēma noteikti varētu būt, rīkoties pareizi par spīti visam. : )

***************************************

Two years have gone by since the end of the second book when Penn successfully saved his friend a minimum from a jail cell. During this time Penn has spent serving his town as a mayor of Natchez. Unfortunately this decision and the outcome of the election (at least for a while) was an end for relationship between Penn and Caitlin whose ambitions and goals were too big for the small southern town. However in The Devil’s Punchbowl they are destined for a second chance, hopefully this time not as a long distance relationship.

No matter how big Penn’s enthusiasm could be taking up the position, quickly enough he realizes that alone it’s very difficult to radically change anything, but you can try. The feeling that nothing goes forward and becomes better grows even stronger when another childhood friend Tim asks Penn’s help. Tim works on a riverboat casino Magnolia Queen, to which Penn once agreed to be opened to increase the town’s income. It would be acceptable if they would restrict themselves to just making their clients poorer at the tables and slot machines, but they also practice illegal activities like dog fights, prostitution and narcotics.

If you are worried they you might be disturbed by too graphic dog fight scenes than I can reassure you that during the whole book there is only one episode with an actual dog fight; everything is within the normal range so the reader would have a notion about what sadly does happen in the world (not only with dogs).

Unlike in the first two books this time it would be rude to compare the villains in this one with those that Penn has dealt with before. That’s why he has to ask assistance not only from proven values like Caitlin and Daniel Kelly but also for us new characters are introduced; was interesting. As an honorable mention I would also like to note Penn’s father Tom Cage, and considering him I was greatly surprised at the end of the book (not related to the case) with a good cliff-hanger.

Exciting thriller and a page turner! :D. The theme of the third book definitely could be doing the right thing no matter what. : )


Filed under: Greg Iles Tagged: 4.25 zvaigznes, audiogrāmata, Greg Iles, ISIS Audio Books, Penn Cage, The Devil's Punchbowl

Metafiziskā glezniecība

glezna

Bieži ļoti interesantas un aizraujošas lietas mēdz kaut kur paslēpties tālu prom, vai pat palīst zem paklāja, lai tās neviens neatrod. Ikdienā mēs saskaramies ar neskaitāmām ziņu un citas nevajadzīga informācijas plūsmām, bet aizmirstam, ka nepātraukti rodas un attīstās kaut kas skaists, piemēram, māksla. Pāris dienas atpakaļ uzgāju pāris aprakstus par gleznām, kas piederēja pie metafiziskās glezniecības.

Iepriekšminētā metafiziskā glezniecība, kas radās Itālijā 20. gs pirmajā puse, itāļu valodā pittura metafisica, ir glezniecības veids, ko radīja Džordžo de Kiriko un Karlo Karrā. Šim glezniecības virzienam ir raksturīgas daudzās taisnās līnijas un ļoti labi novilktas robežas starp objektiem, kā arī krāsas ļoti kontrastē. Metafiziskā gleznošana ir sirrealisma aizsākums, kas nostājās kubismam un tajā laikā populārajam futurismam. Šis gleznošanas virziens eksistēja līdz 1920. gadam un plašu popularitāti tam iegū tā arī neizdevās.


Grāmatas noskaņa #17: Pēdējais Elfs

Par šo grāmatu būs pilna atsauksme. Tā neatstāja mani tik salauztu kā Half Lost(par kuru es jau…hmm…vismaz 3 mēnešus cenšos pabeigt atsauksmi, bet…nesanāk, jo still feeellllssss), bet vienalga…damn. Vakarnakt 2:00 es raudāju spilvenā, jo rozmarīns, cepti fēniksi un elfs kāzu kleitā bija jautri, līdz… nekas vairs nebija jautri un bija jāuzmanās, lai nenoraudātu grāmatas lapas. Es ļoti pieķēros vienam tēlam. Ļoti, ļoti. Taču, par to visu atsauksmē. Šodien – tikai noskaņas.

”Bailes lēnām izkusa un pārvērtās skumjās.”

/Silvana de Mari ”Pēdējais Elfs”/

”Katrs fēnikss bija nemirstīgs, līdz uzradās kāds, kas apgrieza tam kaklu un izcepa ar rozmarīnu.”

/Silvana de Mari ”Pēdējais Elfs”/

”Dažu dzīve ir savīta ar citu nāvi. Neviens viņam šos vārdus nekad vairs neteiks. Nekad vairs.(…)…viņa prātā dunēja sāpju ritms: nekad vairs, nekad. Nekad vairs. Nekad.”

/Silvana de Mari ”Pēdējais Elfs”/

Muzikālā noskaņa: Dragon Lullaby, Ed Sheeran – I see fire, Billy Boyd – Last Goodbye.

collage

Zinu, ka ir vēl nākošā grāmata ”Pēdējais Orks”. Šodien es uz to skatos aizdomīgi, jo tikko jau pieraudāju spilvenu, taču visticamāk izlasīšu.


Tikai 3 dienas visām precēm -30%

Super Action IZPĀRDOŠANA 28.; 29. un 30. jūlijā VISĀM precēm 30% atlaide "BAATA" TIRDZNIECĪBAS CENTRS  KLAIPĒDAS IELA 104C, LIEPĀJA TĀLR. +371 28359902 http://www.baata.lv/ https://twitter.com/TC_BAATA  https://www.facebook.com/tcbaata

Par fiziķa Erasmus+ Parīzē III

Episkās sāgas turpinājums - eln3. daļa. Šoreiz vairāk par mācībām.

Kā zināms, viss sākās ar katastrofu - reālais kursu piedāvājums atšķīrās no internetā publicētā un manis gaidītā. 

Problēma pati atrisinājās, kad pie fizikas departamenta gaitenī acīmredzami apjukuša manis šķietami netīšām pienāca atsaucīga un man pieejamajos studiju kursos kompetenta persona, ar kuras palīdzību stundas laikā veikli sastādījām manu mācību plānu

Līdz ar to, sajutos par kripatu vairāk drosmīgs šajā svešajā, ~2300km no Preiļiem[1] tālajā čuhņā, kur sapelējušus sierus nevis met ārā, bet taupa svētkiem. 

Kad iegāju savā pirmajā lekcijā, es biju šokēts. Un ne jau tāpēc, ka uz auditorijas sienām bija zīmes "Nesmēķēt" vai ka pie durvīm esošā miskaste bija tik pilna, ka atkritumi jau bija tai apkārt uz grīdas, vai ka pirmā priekšmeta tēma bija "Svārstības", kas nozīmēja 2. kārtas homogēnu un ne tik homogēnu diferenciālvienādojumu rēķinus. Par to visu es biju tikai diezgan pārsteigts. 
Mani šokēja studentu skaits auditorijā. Pirmajā iespaidā/tuvinājumā šķita, ka tur sasēduši kādi 500; otrajā un visprecīzākajā no manis veiktajiem tuvinājumiem, tur atradās aptuveni 180 studentu.

Tur bija daudz nelielu random lietu, ar kurām iepriekš nebiju saskāries un kuras man šķita interesantas. Piemēram, tur visur bija crazy tāfeles - vairākas viena aiz otras, slidināmas augšā lejā. Vai vietējā maksājumu karte kampusa ietvaros - ieskaiti tur naudu un izmanto uz vietas tāpat kā bankas karti. Vai lekcijas franciski.

UPMC ir painteresanta sesija - divas nedēļas pirms Ziemassvētkiem. No tām pirmā ir brīva no lekcijām un saucas "révisions" jeb atkārtošana, kuras laikā studenti pašapzinīgi mācās. Otrajā nedēļā savukārt ir visi eksāmeni - šīs nedēļas laikā es pirmo reizi saskāros ar nepieciešamību eksāmena laikā rēķināt cik punktus man jādabū, lai es sekmīgi noliktu priekšmetu. Sesijā man gāja visādi - sākot ar 100% eksāmenā un beidzot ar 9 (100 punktu skalā) vienā priekšmetā.


Šis ir 3. no n rakstiem, n > 3.


Lielo krāteru iztrūkums uz Cerēras

Saules sistēmā pārsteigumi un negaidīti atklājumi slēpjas gandrīz vai aiz katra akmens. Mazā planēta Plutons pasaulei sagādāja ne vienu vien pārsteigumu un arī Cerēra cenšas neatpalikt. Šo mazo planētu klāj daudz mazu, relatīvi jaunu krāteru, bet neviena diametrs nepārsniedz 280 kilometrus. Ņemot vērā, ka šis debesu ķermenis Saules sistēmā atrodas vairāk nekā 4 miljardus gadu, ir maz ticams, ka tas nekad nav sadūries ar kādu lielu asteroīdu. Kur pazuduši visi lielie krāteri?

Woki Toki meklē jaunus kolēģus

Darba devējs: Woki Toki, SIA

Job Type: Pilna slodze / maiņu darbs

Location: Rīga

Woki Toki meklē jaunus kolēģus. Darba apraksts Tavos pienākumos ietilps gan ēdienu gatavošana, gan klientu apkalpošana. Tā kā darbojamies atklātā virtuvē ļoti svarīga ir spēja uzturēt apkārt sev kārtību un galvenais – vēlēšanās strādāt un mācīties. Nav svarīgi, ja neesi nekad darbojies ar wok pannām vai pannām vispār, jo mēs spēsim Tevi visam apmācīt. Darbs […]

Rīgas puķu dobes

Rīgas puķu dobes nudien ir dažādas - ļoti vienkāršas un arī tādas, pie kurām gribas apstāties :)
IMG_20160712_141217.jpg
Dažam īpašās ir ikdienas ceļos, citam - nejauši ieraudzītas... Šīs dēļ es speciāli izmetu loku tur, kur nebiju paredzējusi iet. Nē, tas nebija šodien vai vakar, tas jau bija pirms kāda laika, bet šodien mēra kungs man liek to atcerēties, jo, izrādās, šo "puķu vēstuli" līdz galam nepratu izlasīt :) Bet man likās krāšni arī bez tā, ko neatklāju. :)
IMG_20160712_141239.jpg
IMG_20160712_141350.jpg

Compromised Code Names, Operations and Equipment / Recent and in progress ( Updated 12:37PM PST / 27OCT2013 )

Impressive

Engineering Evil

Editors Note: (Ralph Turchiano) Requested Repost from the archives (Oct 2013)

EEV: Recently Compromised or exposed Code names, Operations, Software and facilities. The list is in no particular order and is being updated frequently. These are just the discoveries from the past 2 years.

* Details of ALL operations can be found through inputting the codename in the search bar. (Being Updated, will be formatted for easy access in the near future _ The most recently compromised will be at the top (for the first week) after 26 OCT 2013

Compromised Code Names, Operations and Equipment

_______________________ Recent

MUSCULAR – The NSA’s principal tool to exploit the data  links is a project called MUSCULAR, operated jointly with the agency’s British  counterpart, GCHQ.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2480411/NSA-broke-Yahoo-Google-data-centers-obtain-millions-records.html

 Einstein antenna system –  Can intercept cell phone signals while simultaneously locating people of interest.

http://engineeringevil.com/2013/10/27/the-nsas-secret-spy-hub-in-berlin/

 Birdwatcher Program – intercepts microwave and millimeter-wave signals. Some programs,  deal primarily…

View original post 1,635 more words


Tagged: agrais brīdinājums, cyberwarfare, EU, krievija, NATO, OPSEC, psyop, svarīgi, zinātne

Bēgļi ir būtiski mainījušies – viņi palīdzību vairs nelūdz, bet gan pieprasa

17959109805798b53138d031.06132669.jpgPēdējos gados bēgļi ir būtiski mainījušies – viņi palīdzību vairs nelūdz, bet gan pieprasa, tā šorīt LNT raidījumā "900 sekundes" atzina robežsargs Pēteris Zaķis.

Kursors izmēģina atjaunoto Porsche 911 Carrera

Esmu apjucis. Tieši tādēļ nogaidīju nedēļu līdz brīdim, kad sāku rakstīt pirmās rindas. Gribēju sakārtot emocijas, jo to gamma dienas laikā spēja noslīdēt no pilnīga kaifa līdz vilšanās rūgtumam. Izmēģinājuma dienā galvā šaudījās pat visādas stulbas domas, salīdzinājumi un dīvainas analīzes – to visu vajadzēja dabūt lejā, lai ar skaidru galvu var uzrakstīt skaidras lietas.

Porsche var patikt un var nepatikt, bet man gribētos domāt, ka noteikti visi 99% cilvēku, kam degvielas smārds gaisā šķiet tikpat patīkams kā pēdējās Hugo Boss smaržas, vismaz  vienu reizi savā mūžā ir sapņojuši par šo vācu spēkratu. Ja ne sapņojuši, tad iedomājušies braucam pavisam noteikti.

Es neesmu pieskaitāms pie karstasinīgiem Porsche faniem, bērnībā manas sienas rotāja citu auto plakāti. Porsche gan arī nav kaismīgs superauto radītājs, kuri rādītos jauno benzīngalvu sapņos vai murgos, visu šo gadu desmitu laikā ir radīti tikai 3 superauto. Es gan runāju tikai par brīvi iegādājamiem ielas auto un esmu pārliecināts, ka komentāros man kāds iebildīs. Porsche ražo ikdienas superauto un vienu šādu eksemplāru tad arī izmēģināsim šoreiz. Auto, kuru gan tagad var atļauties tikai retais.

Maģiskais skaitlis “911” nes vairākas vēsmas – divi gan saistās ar Ameriku, proti, ārkārtas izsaukuma numuru un teroristu uzbrukumu dvīņu torņiem. Tomēr 5 gadus senāks par 911 numura publiskošanu bija Porsche, kurš 1963. gadā prezentēja pirmo 911 Classic modeli. Šeit arī beigsim vēstures stūrīti, vienīgi pieminēšu, ka kopš 1963. gada kopā ir radītas jau 7 “deviņsimtvienpadsmitā” modeļa paaudzes, un es, protams, braucu ar aktuālo versiju ar kodu 991. 911 991.2. Piekrītu, tas skan gandrīz kā telefona numurs.

Melnais spēkrats bija pieejams izmēģinājuma braucienam jau no gada sākuma, bet ļoti ilgi kavējos sarunāt braucienu, kaut ko visu laiku gaidīdams. Tad siltāku laiku, tad brīvāku grafiku, tad vēl kaut ko. Sapratis, ka nekādas īpašās dienas nebūs, sakārtoju lietas, lai foršā ceturtdienā dienu īpašu censtos padarīt ar šīs automašīnas palīdzību.

DSC02414 DSC02416 DSC02415

Bet pirms tam, kā parasti, pieķeramies tehniskajai pusei.

991.2 ir ieguvis ļoti daudz jauninājumus, galvenokārt jau dzinēju gammu. Tagad visi dzinēji ir ar turbo, kas sākumā šķiet ļoti mulsinoši. Ja iepriekš turbo bija tikai pašos jaudīgākajos modeļos 911 Turbo un 911 Turbo S, tad tagad vairs tā nav. Izmaiņas, godīgi sakot, ir ļoti drastiskas un vai tas ir uz labu varēsim saprast tikai pēc kāda laika. Ja pēdējos gandrīz 20 gadus 911 ir pieturējies pie 3.4, 3.6 un 3.8 litru dzinējiem atmosfēriskajās Carrera versijās un 3.8 turbo jaudīgākajās, tad tagad Carrera un Carrera S ir “tikai” 3 litru tilpums. Ja mēs ņemam vērā, ka iepriekšējam modelim 3.4 litru atmosfēriskais dzinējs attīstīja 350 Zs un 390 Nm, tad jaunajam ar turbo aprīkotajam tie dati ir tikai par 20 Zs un 60 Nm vairāk. Vai jums tā nešķiet situācijas pasliktināšanās? Turbo dod klāt tik ļoti maz, ka rodas izpratne, ka tas ir atkal darīts tikai dēļ zaļajiem, jo emisijas ir būtiski samazinājušās par 22 g/km Carrera un 28 g/km Carrera S versijās ar automātisko kārbu. Man tā šķiet diezgan konkrēta ilggadējo klientu un fanu pievilšana. Vismaz labi, ka 911 ir saglabājis Porsche ražotos dzinējus un nav pārlecis uz Audi ražotajiem, kā tas ir citos modeļos.

DSC02417

Ja mēs aizmirstam modeļu vēsturi, tad parametru ziņā jau viss ir kārtībā. 370 Zs un 450 Nm, kuri ir pieejami 1,700 – 5,000 1/min apgriezienu diapazonā, 4.2 sekundes līdz 100 km/h un 293 km/h maksimālais ātrums. Un tas ir bāzes pašā vienkāršākajā modelī. Izklausās pat ļoti labi, vai ne? Carrera S versijā tie cipari paliek vēl interesantāki, proti, 420 Zs un 500 Nm. Bet vai tie ir konkurētspējīgi cipari? Gan Mercedes, gan BMW, gan Jaguar par jūtami zemāku cenu piedāvā jūtami vairāk jaudas un lielāku griezes momentu. Mercedes par to 15 tūkstošiem lētāk vispār sasniedz 911 Turbo parametrus. Arī F-Type var dabūt Turbo modeļa parametros par Carrera cenu. Nejēdzīgākais ir tas, ka arī Carrera S nesasniedz neviena konkurenta līknes. Es neesmu tas, kas provocē salīdzinājumu, ārzemju žurnālisti tendenciozi cenšas konkurentiem pielīdzināt tikai Turbo S, jeb jaudīgāko versiju, aizmirstot cenas faktoru. Tas, manuprāt, ir nekorekti. Kādam ir mazvērtības kompleksi?

DSC02396 DSC02392 DSC02401 DSC02399 DSC02398

Bet diskusiju šajā punktā pārtraukšu. Manuprāt, Porsche 911 (ar uzsvaru uz 911, jo pārējo modeļus, manuprāt, var un pat vajag) nedrīkst salīdzināt ne ar vienu citu auto. Kaut cenas un parametri ir līdzīgi, salīdzināt 911 ar, piemēram, BMW M4 ir tas pats, kas salīdzināt cūku ar tītaru. Jā, ne viens, ne otrs nemāk lidot un gaļa garšo līdzīgi, bet tas tak galīgi nav viens un tas pats. BMW M4 pircējs vēl papētīs alternatīvas kā Mercedes Benz C63 AMG un Jaguar F-Type, bet Porsche 911 iekārotājs neskatīsies apkārt un klaji ignorēs konkurentu svilpienus un uzsaucienus “hej, tu tak pērc vājāku auto, kurš ir jūtami dārgāks”. 911 ir pavisam cita kategorija, auto ar aizmugurē novietoto dzinēju sniedz pavisam citas sajūtas. Un runa nav tikai par izjūtām, pērkot Porsche tiek pirkts statuss sabiedrībā. Tas ir kā pirkt dārgu pulksteni. Par 3 tūkstošiem eiro tu vari nopirkt tiešām labu un skaistu Casio pulksteni un vari nopirkt arī labu Tag Heuer, tikai ar kuru no abiem pulksteņu zinātāju sabiedrībā runāsies kā ar savējo, kuru mazliet apsmies par izvēli? Runā, ka par gaumi nestrīdas, ja vien tie Casio pulksteņu īpašnieki necenstos tā izrādīties. Es ceru, ka jūs sapratāt manu domu.

Baigi aizskrējām prom no tehniskās puses.

Braucu ar Porsche PDK 7 pārnesumu ātrumkārbu, kas ir adaptēta no sacīkšu versijas un kopš 2009. gada tiek iebūvēta arī ielas automašīnās. Pirmās versijas gan turēja tikai 500 Nm griezes momentu Carrera un Carrera S modeļos un 780 Nm Carrera Turbo versijā. Jaunā versija ir būvēta pilnīgi savādāk un nodrošina gan daudz lielākas slodzes, gan zemāku smaguma centru, kā arī ir jūtami precīzākas. Pie tam Porsche ir gājis pavisam citu ceļu kā citi ražotāji un maksimālais ātrums tiek sasniegts ar sesto ātrumu, septītais ātrums kalpo tikai degvielas patēriņa optimizācijai. Es nevaru iedomāties šo auto ar rokas kārbu, nekādi. Pat neskatamies uz cipariem un fakta, ka PDK robots ir ātrāks par roku, tendēt izvēli uz rokas kārbu ir kā neatzīt, ka cilvēkam 60% DNS ir identiski ar vistu. Neviens man neiestāstīs, ka šajā konkrētajā auto viņam labāk patīk raustīt. Tam ir citi Porsche, piemēram, Cayman.

Teikšu godīgi, Porsche nebrauc īsti ne labāk, ne sliktāk par M4, bet Porsche es jūtos nobriedis un sabiedrībā cienīts, nopietns vīrs, kamēr M4 es jūtos vienkārši labi. Tajā pašā laikā 911 dod arī jauna zīmuļa iespaidu, jo šim auto uz ielas pastiprināta uzmanība tiek pievērsa nepārtraukti. Mazliet snobiski.

Man ir grūti spriest, kā ir Rietumu sabiedrībā, bet pie mums Porsche nepērk trasei. Maz kuram interesē, ka Carrera S Nürburgring apļa laiks ir 7.34 un ka tas ir labākais starp konkurentiem, neskatoties uz vājāku dzinēju specifikāciju. Un tas, godīgi sakot, ir bēdīgi. Un ir stulbi atzīt, bet es neesmu savādāks, jo uzskatu Carrera par lielu GT kupeju, kuru pietiekami ērti lietot ikdienā un stipri apšaubu, ka kādu reizi manā vadībā auto plēstu riepas pa Biķernieku sporta kompleksa asfaltu. Tā nav mūsu sabiedrības domāšanas problēma, kura nomainīsies pēc paaudzēm, bet gan vienkārši maka biezuma jautājums.

DSC02410

Runājot par šāda tipa auto un ikdienu – tā ir atsevišķa raksta vērta tēma un es noteikti tam pieķeršos citu auto kontekstā. Brošūra saka, ka patēriņš pilsētā ir 9.9 un uz šosejas 6.0, piedāvājot jaukto patēriņu ap 7.4 litriem uz 100 kilometriem. Jau modeļa prezentācijā decembrī es kasīju pauri par šiem rādītājiem un pat uzsāku diskusiju ar Porsche cilvēkiem par uzrādīto datu atbilstību realitātei. Šis ir tas brīdis, kad atdevu auto ar mazu smīnu sejā un atgādināju mūsu neseno diskusiju menedžerim ar tekstu “I told you so”. Protams, šādi degvielas patēriņa rādītāji ir iespējami tikai sterilos laboratorijas apstākļos. Uzreiz iebildīsiet – tu noteikti virināji kā tāds tīnis. Jā, taisnība, auto daba tevi vedina tādam būt, bet es beigās nonullēju borta datora rādījumus un pēdējās pāris stundas jauktos apstākļos braucu “parasti” – noteikumiem un satiksmei atbilstoši, lai redzētu nobrieduša braucēja vidējo patēriņu. Un es teikšu, ka tie dati nav pat tuvumā brošūras cipariem, proti, es nekādā veidā nevarēju dabūt patēriņu zem 14 litriem un es patiešām centos, auto bija uzstādīts ekonomiskākajā režīmā un braucu super-mierīgi. Nav jau tā, ka es esmu izbrīnīts, tādas jaudas un masas ielas sporta auto tas patēriņš ir adekvāts, pat ļoti. Es pat priecājos, jo uzskatu, ka auto dinamikai ir jābūt atbilstošam patēriņam. Tikai brīnos par tiem brošūras izstrādātājiem un dzīšanos pēc zemajiem cipariem, priekš kam? Patēriņš pat varētu būt mazliet lielāks un es tāpat būtu apmierināts ar rezultātu, domāju lielākā daļa Porsche īpašnieku neiebilstu. Vai auto ir lietojams kā ikdienas auto – jā noteikti. Rīgā tāpat ies grūti arī ar maigāku sportisku auto.

Braukšanas režīma izvēle nav nekāds jaunums. Kādam ražotājam to sanāk uzkonstruēt labāk, kādam sliktāk. Tieši tāpat ražotājiem sokas arī ar braukšanas režīma izvēlnes un pogu izvietošanu. Iepriekšējā testa braucienā ar Audi A3 pamanīju, ka Audi diezgan veikli iemanījās ielikt iespēju braukšanas režīmu pārslēgt uz stūres ar brīvās-programmējamās pogas palīdzību. Porsche ar uzlaboto 911 ir izdarījis vēl foršāk – uzlicis Ferrari stila režīma riteni. Gan skaisti, gan ērti – win win. Pie tam riteņa vidū ir tāda pavisam maģiska poga, ar kuras palīdzību 20 sekundes auto iegūst maksimālos dzinēja jaudas un ātrumkārbas ātruma parametrus. Tas gan iegūstams tikai, ja auto pasūti ar Sport Chrono paku. Papildus pieminētajam režīmu ritenim tiek iegūtas vēl pāris saldas lietas, kā, piemēram, Porsche aktīvā piekares vadība (PASM) un starta kontroles sistēma. Ja starta kontrole vēl ir tāda kā muļķošanās ielas automašīnā, tad PASM dod iespēju auto padarīt pavisam nebraucamu pa Rīgas ielām. Sport+ režīmā auto kļuva cietākais, ar kādu ir sanācis braukt pēdējos  gadus. Biķernieku trasei gan šis režīms būtu pašā laikā. Klāt iespējams pasūtīt arī aizmugurējo riteņu piestūrēšanu, tā padarot auto vieglāk vadāmu un precīzāku līkumos.

DSC02403 DSC02406 DSC02412

Tagad par dažiem sīkumiem, ko es šajā auto neizpratu. Kā, piemēram, es nesaprotu stūres apsildes pogas izvietošanas ideju. Brauciena laikā jutu, ka stūre ir ļoti silta un mani nepameta sajūta, ka ir ieslēgta stūres apsilde. Meklēju pogu, neatradu. Apstājos ceļa malā, pavadīju savas 5 minūtes pogas meklējumos, beigās atmetu ar roku un padomāju, ka vienīgais skaidrojums ir, ka esmu palicis karsts sēžot Porsche. Smieklīgi. Tikai pēdējos metros, sastrēgumā meklējot ērtāku roku novietošanas vietu, uzdūros uz augstāk minēto apslēpto dārgumu – poga novietota apakšā starp stūres stariem. Pēc tam pat pētot bildes tā poga nav saskatāma. Tāpat arī neatradu piepīpētāju, pēc tam lasīju brošūrā, ka it kā atrodas pie pasažiera kājām. It kā dzīves sīkumi, bet nu ļoti savdabīgi.

Multimediju sistēma, kura it kā ir izstrādāta sadarbībā ar Apple, kam gan apliecinājumu nekur neatradu, ir skaista. Pilnajā versijā sistēma arī ir ļoti moderna, 7 collu skārienjutīgais ekrāns, žestu vadība, navigācijas plānošana un vadība caur telefonu, informācija par satiksmi reālā laika režīmā. Konkrētais auto gan bija aprīkots ar vienkāršotu multimediju sistēmu, nebija iespējas izbaudīt ne žestus, ne arī Burmester® High-End skaņas sistēmu, par to būtu jāpiemaksā četri ar pusi tūkstoši eiro. Es nepētīšu un neanalizēšu ekrānu, bet katrā gadījumā beidzot Porsche sāk pievērst pastiprinātu uzmanību izklaides sistēmu izskatam, iespējām un baudījumam. Pieejams Apple CarPlay, USB pieslēgvietas, bezvadu lādētājs, viss kā modernās automašīnās pienākas. Durvju paneļi ir stingri, panelis nostrādāts un ir patīkami pieskarties itin visam.

DSC02431 DSC02422 DSC02423 DSC02432 DSC02426 DSC02433

Tā kā šoreiz nav jādzenas pakaļ pazaudētām minūtēm, tad maršrutu plānoju vienkāršāku, izbraucu līdz Bauskai, tad līdz Jelgavai un atpakaļ uz Rīgu. Sanāca izmēģināt gan patiešām labās Latvijas šosejas, gan arī lāpījumu pilnos tipiskos mūsu ikdienas kompanjonus. Jā, es saprotu, ka auto bija aprīkots ar 20 collu diskiem, bet nu grūti gāja. Nobraucot no kvalitatīvā ceļa seguma, ir cieti pat uz standarta regulējuma. Nesaprotiet mani nepareizi – ikdienā es braucu ar diviem zemiem un cietiem auto uz lieliem diskiem. Ar tiem man arī Skanstes iela Rīgā līdzinās karalaukam. Moderno tehnoloģiju dēļ es cerēju, ka Porsche būs komfortablāks. Radot šāda izmēra GT kupeju, ir jārēķinās, ka to izmantos vairāk ikdienai un piekares komforta regulējums varēja būt saudzīgāks, jo ar mazākiem diskiem tas auto izskatītos dīvaini. Bet, kaut kā vienalga.

Tomēr, tajā momentā, kad asfalta segums zem riteņiem kaut mazliet atbilst Eiropas standartiem, Carrera parāda visu savu raksturu. Dinamika, stabilitāte un braukšanas komforts ir ļoti augstā līmenī. Sajūtas automašīnā ir tik drošas, ka vēlme paātrināties tevi nepamet. Nekad. Ļoti sportiskā sēdpozīcija noteikti kalpo par vismaz vienu iemeslu tam. Otrs iemesls noteikti ir skaistie un ērtie sēdekļi. Atceros savu pirmo braucienu ar Carrera gandrīz 10 gadus atpakaļ – toreiz bija emocionāli uzkarsis, jo izbraukt ar tādiem auto toreiz bija ļoti liels notikums, bet tāpat atceros šausmīgi neērto sēdēšanu. Vēl ilgi sāpēja mugura. Pāris gadus atpakaļ izbraucu ar iepriekšējās paaudzes pārstāvi – bija labāk, bet tāpat vēl ne līdz galam. Tajā laikā šķiet Porsche radīja mazliet sportiskākus auto, vismaz sēdēšanas ziņā. Aktuālā paaudze jau ir padomājusi arī par tādiem pilotiem kā es, ir pat ļoti labi, tik labi, ka sēdēšanas ērtums mazliet absorbē cieto gaitu.

DSC02429 DSC02428 DSC02386

Un tā skaņa, ehh. Motora skaņa, izplūdes tonis un bokserdzinēja vibrācija paātrina sirdsdarbību. No iepriekšējie rakstiem varējāt noprast, ka mūzikas kvalitātei automašīnā man ir ļoti svarīga nianse, tad pēc dienas ar Porsche es sevi pieķēru pie atziņas, ka lielāko dienas daļu mūzika knapi vispār skanēja. Tas noteikti ar ikdienas lietošanu mainītos, bet pirmajās dienās vai pat nedēļās ar šo auto citiem mūzikas avotiem netiks pievērsta liela uzmanība. Ar Sport režīma aktivizēšanu tonis vēl pamainās un tu sevi pieķer pie speciālas, tomēr netīšanas apgriezienu uzturēšanas, lai tik tonis nekad neapklustu.

Pēdējo gadu laikā esmu izmēģinājis ļoti lielu skaitu auto, bet Porsche bija viens no retajiem, no kura līdzgaitnieki mani centās izsēdināt, lai paši pabrauktu. Tajā auto ir kāds neglābjams šarms.

Ir pagājusi vairāk kā nedēļa, bet sejā vēl ir smaids, pašapmierinātums un prieks, kuru radīja brauciens. Pēc brauciena ar šo auto arī dzīvesbiedre minēja – pārdodam visus mūsu auto un nopērkam šo Porsche, lūdzu. Sievietēm ir tik grūti izdabāt.

Vai tiešām aktuālais 911 atkal būs auto, kad ir speciāli jāaizmirst kaut ko veikalā nopirkt, lai būtu iegansts jaunam braucienam? Nakts izbrauciens arī ģimenes cilvēkam pēc 30 var būt norma? Beidzot sāc saprast motociklistus, kuri brauc vienkārši braukšanas pēc. Jā!

Man patika:

  • Jūs vēl jautājat?

Man nepatika:

  • Nekonkurētspējīga cena
  • Diezgan cieta gaita ar 20 collu diskiem

 

Sāksies pabalstu izmaksa akcijā “Skolas soma”

No šā gada 8. augusta sāksies pabalstu izmaksa pašvaldības akcijā “Skolas soma”. Pabalstus varēs saņemt Liepājā deklarētas daudzbērnu un trūcīgās ģimenes, ģimenes, kuras audzina bērnus ar īpašām vajadzībām, aizbildnībā esošus bērnus, Černobiļas AES avārijas seku likvidatoru ģimenes, kā arī Ģimenes atbalsta daļas uzskaitē esošās ģimenes, kuras pilda līdzdarbības pienākumus.

Tūrisma nozare Siguldas novadā strauji aug

1400672029_483.jpg

Neskatoties uz izaicinājumiem pilno 2015.gadu tūrisma nozarē, kas bija saistīts ar nozīmīgu Krievijas tūristu skaita kritumu, Siguldas novads pērn ar 1,7% ieņēma trešo vietu uzņemto ārvalstu viesu tirgus daļā Latvijā aiz Rīgas un Jūrmalas.

Tūrisma nozare Siguldas novadā strauji aug: pēdējo sešu gadu laikā no visiem tūristu galamērķiem Latvijā tūristu nakšņojumu skaits visstraujāk – par 46,5% – audzis Siguldas novadā, secinājis Vidzemes Augstskolas pasniedzējs Dr.geogr. Andris Klepers, apkopojot Centrālās statistikas pārvaldes sniegtos datus. Analogā laika periodā Latvijas kopējais rādītājs audzis par 24,5%, Rīgai – par 26,9%, Jūrmalai – 20,5%, bet Ventspilī kritums par 1,2%.

2016.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, kopējais naktsmītnēs apkalpoto personu skaits Siguldas novadā palielinājies par 2,7%, sasniedzot 6998 personas. Salīdzinoši kopējais pieaugums valstī ir tikai 1,6%. No kopējā apkalpoto personu skaita 30,2% ir ārvalstu viesi, kas salīdzinājumā ar iepriekšējā gada datiem ir pieaugums par 13%, savukārt Latvijā kopējais ārvalstu viesu skaits pieaudzis tikai par 2,5%.

Šā gada pirmajā ceturksnī vērojams 10% kritums pavadīto nakšu skaita ziņā Siguldas novadā: ārvalstu viesu skaits samazinājies par 21%, bet vietējo ceļotāju skaita kritums ir nenozīmīgs – 1,9%.

Lai arī 2016.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, ir 15% kritums apkalpoto Krievijas tūristu skaitā, pieaugums vērojams tūristu skaitā no Lietuvas (38%), Igaunijas (35%) un Vācijas (5%).

Šogad par 5% salīdzinājumā ar gadu iepriekš pieaudzis Siguldas novada Tūrisma informācijas centra apmeklējums – gada pirmajos sešos mēnešos apmeklētāju skaits sasniedzis 9080.

Tūristu pavadīto nakšu skaits

Gaidot LMT Summer Sound 2016: 3. daļa

ab94_unspecified_for_website_jpg_5d8b00.jpg

Jau šīs nedēļas nogalē Liepājā norisināsies festivāls LMT Summer Sound. Lai nepalaistu garām koncertus, kurus noteikti ir vērts redzēt, katru dienu līdz pat pasākumam piedāvāsim pa trim izpildītājiem, kuru sniegumu Liepājā noteikti ir vērts novērtēt klātienē.

Carnival Youth (sestdien 22:30 uz Red Bull Tour Bus skatuves)

Carnival Youth arī pēc otrā albuma Propeller izdošanas ir turpinājuši kļūt arvien populārāki un populārāki, un, kā lieku reizi pierādīja Positivus, arī uz lielākajām skatuvēm viņi iederās lieliski. LMT Summer Sound grupa uzstāsies daudz mazākā vietā – uz Red Bull Tour Bus skatuves, kā muzikālo piedāvājumu viņi paši arī kūrē, kas nozīmē, ka mūs sagaida nedaudz neordinārs kvarteta priekšnesums, kurš lieliski noslēgs šīs skatuves programmu.

Ozols (sestdien 21:30 uz LMT skatuves)

Ozola pērn izdotais albums Atpakaļ nākotnē bija pat pārsteidzoši lielisks, tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka šobrīd mūziķa popularitāte piedzīvo pamatīgu renesansi. To lieliski var redzēt arī pēc mūsu konkursa iesūtītajām atbildēm – jums lieku reizi nav jāstāsta, kādēļ šī kunga koncertu būtu vērts apmeklēt. Starp citu, kā īpašs bonuss jāmin fakts, ka gan jau arī Liepājai, līdzīgi kā Salacgrīvai, ir visas iespējas priekšnesuma noslēgumā izlūgties Rajona atskaņojumu.

Kashuks (piektdien 22:30 uz Red Bull Tour Bus skatuves)

Manuprāt, Kashuks ir pašlaik labākais producents Latvijā, kurš vienlīdz labi spēj radīt oriģinālkompozīcijas un remiksēt citu darbus. To, kāda veida setu viņš izpildīs Liepājā, pašlaik es neņemot prognozēt, tomēr viennozīmīgi ir skaidrs, ka jebkurā gadījumā tas kā allaž būs ļoti skaists muzikālais ceļojums, kas LMT Summer Sound laikā ļaus klausīties arī ļoti kvalitatīvu elektronisko mūziku.

Iepriekšējās šīs rakstu sērijas daļas atrodamas šeit un šeit

Foto: Publicitātes foto

Ielūdzam uz fotoizstādes "Gaismas pils un Gaismas tīkls" atklāšanu

ab izstādeTrešdien, 27. jūlijā, plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāvā aicinām uz izstādes "Gaismas pils un Gaismas tīkls. Birkerta projektētā Latvijas Nacionālā bibliotēka un 9 Latvijas arhitektoniski izteiksmīgākās publiskās bibliotēkas" atklāšanu. Ieeja bez maksas.

Likvidē 13 lauku skolas: Skolu tīkla reformai galu vēl neredz

Līdz nākamajam mācību gadam atlicis mazliet vairāk par mēnesi. Vairāk nekā trīs desmiti izglītības iestāžu to sagaidīs ar lielākām vai mazākām izmaiņām: daļa tiks slēgtas, daļa – reorganizētas.

Taču pašvaldības nenoliedz, ka tā nav pēdējā skolu tīkla optimizācija – visticamāk, ka jaunais pedagogu algu modelis liks ieviest jaunas korekcijas jau nākamgad.

Šis gads iezīmējas ne tikai ar jau ierasto pamatskolu slēgšanu vai pārtapšanu par sākumskolām vai bērnudārziem, bet arī ar vidusskolu statusa maiņu. Viena – Mežotnes internātvidusskola – vispār tiek slēgta, bet Ezeres, Ķemeru, Lielupes un Burtnieku vidusskolas kļūs par pamatskolām. Nākamgad tas pats notiks ar Staiceles, Īslīces un Uzvaras (abas Bauskas novadā) vidusskolu. Tāpat reorganizācija iezīmē veselu skolu grupu optimizāciju, izveidojot vienu mācību iestādi, kā tas jau izdarīts Smiltenē, Saldū, Aizkrauklē, bet rindā jau gaida Madona un Gulbene.

Optimizācijas plāns

Viena no pašvaldībām, kur notiek vērienīga izglītības iestāžu reforma, ir Saldus novads. Vislielākās izmaiņas skārušas vidusskolas. 1. septembrī durvis vērs jaunveidotā Saldus vidusskola, kura tapusi, apvienojot 1. un 2. pilsētas vidusskolu. Tagad kopumā mācību iestādē zinības apgūs ap 600 bērnu, un tas ļaus skolai pretendēt uz Eiropas Savienības fondu finansējumu, NRA.lv skaidro Saldus novada Izglītības pārvaldes vadītāja Saulcerīte Levica. Paliekot katrai «pašai par sevi», vidusskolām nebūtu iespējams to darīt. Arī Ezeres vidusskola piedzīvos pārmaiņas, kļūstot par pamatskolu. To paredzējis novada izglītības iestāžu sakārtošanas plāns, kas veidots, pamatojoties uz 2009. gadā veikto ekspertu izvērtējumu un ieteikumiem. Ņemot vērā, ka kopš gadsimta sākuma skolēnu skaits sarucis uz pusi, šādi soļi bijuši neizbēgami, norāda S. Levica. Šogad tiek slēgta arī Sātiņu pamatskola, jo beidz pastāvēt Saldus 1. vidusskola, kuras struktūrvienība tā bija. Pārmaiņas notiks arī Nīgrandes pamatskolā, kas tiek pievienota pie Kalnu vidusskolas, kas atrodas vien piecu kilometru attālumā. Savukārt Striķu pamatskola nākamgad kļūs par sākumskolu. Vaicāta, vai tas nozīmē, ka tuvākajos gados pārējās skolas netiks skartas, S. Levica nopūšas un atzīst, ka to solīt nevarot, lai gan pašvaldība cerējusi, ka nu reiz skolu tīkls ir labi sakārtots. Bet nu izskatās, ka algu reforma liks ķerties klāt arī citām mācību iestādēm.

Slēdz trīs skolas

Sešus gadus turējāmies, neslēdzot nevienu skolu, uzsver Daugavpils novada Izglītības pārvaldes vadītāja Irēna Bulaša. Taču nu nācies trīs skolas slēgt, bet Nīcgales pamatskolu pārveidot par sākumskolu, jo visās šajās izglītības iestādēs bērnu skaits sarucis līdz pašvaldības noteiktajai «sarkanajai līnijai», tas ir, līdz 40. Pārāk jau liels slogs vietvarai bijis šo pustukšo iestāžu uzturēšana – jau tā novada pedagogu algām no pašvaldības maciņa tika maksāti 350 000 eiro. Tā nu turpmāk Skrudalienas pamatskolas bērni varēs mācīties tuvākajās Salienas vai Silenes skolās vai arī izvēlēties kādu citu izglītības iestādi. Tabores un Birznieku skolas (mazākumtautības) audzēkņiem tiek piedāvāts mācīties jaunizveidotajā Laucesas skolā, kas taps uz Birznieku skolas bāzes. Cerot, ka kopā ap 80 bērnu sanāks, teic I. Bulaša, piebilstot, ka par Nīcgales sākumskolas, kas atrodas uz robežas ar Preiļu novadu, tālāko likteni esot šaubas, jo izskatās, ka šogad te nebūs ne 5., ne 6. klases.

Jāapvieno pat trīs klases

Līdzīga situācija ir arī citur Latgalē. Tā Krāslavas novadā slēgtas divas skolas, bet nākamgad tāds pats liktenis gaida arī Sauleskalna sākumskolu, un arī Rēzkenes novadā durvis tiks aizvērtas Kalnezera Katoļu pamatskolai un Rēznas pamatskolas Zarečnajas filiālei. «Abās mācību iestādēs skolēnu skaits noslīdēja līdz 30 un tuvākā nākotnē nekāds kāpums nav paredzams. Ja 1. klasē piesakās tikai viens bērns, ko var tālāk gaidīt?» retoriski vaicā Rēzeknes novada Izglītības pārvaldes vadītāja vietnieks Vilis Deksnis. Apvienotās klases bijušas abās iestādēs, taču – ja vajadzēs salikt kopā pat trīs klases, tad tāds izglītības modelis diez vai saucams par kvalitatīvu. Bez zinībām šie bērni nepalikšot, jo Katoļu skolai piecu kilometru attālumā uz vienu pusi esot Verēmu skola, bet uz otru pusi – Bērzgales skola. Zarečnajas skola ir netālu no Rēzeknes, puse skolēnu bijuši no pilsētas, tāpēc, visticamāk, lielākā daļa audzēkņu izvēlēsies kādu no Rēzeknes mācību iestādēm. Nākamajā gadā pašvaldībai, iespējams, vajadzēs lemt vēl par vienas skolas filiāles likteni, kur šobrīd mācās 33 bērni, atklāj V. Deksnis.

Skolas, kuras slēdz

• Mežotnes internātvidusskola Bauskas novadā
• Daukstes pamatskola Gulbenes novadā
• Zlēku pamatskola Ventspils novadā
• Jūrkalnes pamatskola Ventspils novadā
• Kalnezeru Katoļu pamatskola Rēzeknes novadā
• Rēznas pamatskolas Zarečnajas filiāle Rēzeknes novadā
• Kalniešu pamatskola Krāslavas novadā
• Skaistas sākumskola Krāslavas novadā
• Tabores pamatskola Daugavpils novadā
• Birznieku pamatskola Daugavpils novadā
• Skrudalienas pamatskola Daugavpils novadā
• Mārkalnes pamatskola Alūksnes novadā
• Sātiņu sākumskola Saldus novadā
reorganizē
• Smiltenes ģimnāziju, Smiltenes Centra vidusskolu un Smiltenes Trīs pakalnu sākumskolu apvieno un izveido Smiltenes vidusskolu
• Aizkraukles novada ģimnāziju, Aizkraukles 1. vidusskolu un Aizkraukles sākumskolu apvieno un izveido Aizkraukles novada vidusskolu
• Saldus 1. vidusskolu un 2. vidusskolu apvieno un izveido Saldus vidusskolu
• Ramatas sākumskolu pievieno Mazsalacas vidusskolai
• Saldus novada Nīgrandes pamatskolu pievieno Kalnu vidusskolai
maina statusu
• Ķemeru vidusskola (Jūrmala) pārtop par pamatskolu
• Lielupes vidusskola (Jūrmala) – par pamatskolu
• Mārcienas pamatskola (Madonas novads) – par sākumskolu
• Priekuļu pamatskola (Preiļu novads) – par sākumskolu
• Vārkavas pamatskola – par pirmsskolas iestādi
• Nīcgales pamatskola (Daugavpils novads) – par sākumskolu
• Ezeres vidusskola (Saldus novads) – par pamatskolu
• Burtnieku vidusskola (Burtnieku novads) – par pamatskolu

Avots: IZM

Aisma Orupe

Foto:condesign/https://pixabay.com/en/users/condesign-509903//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Miris ASV kinorežisors un scenārists Gerijs Māršals


ASV kinorežisors un scenārists Gerijs Māršals, kura veiklā pieeja komēdijas un romantikas žanriem radīja tādus kases grāvējus kā «Pretty Woman» un «Runaway Bride», ir miris 81 gada vecumā.

FOTO: Spēlētāju iecienītākie dzelzceļa pieturas punkti Vidzemē

Vidzeme piedāvā plašas aktivitāšu iespējas dažādām gaumēm - dabas cienītājus priecēs zaļie meži, Gaujas senleja un baltās Jūrmalas smiltis, bet vēstures valdzinātie noteikti novērtēs iespēju doties Turaidas muzeja izpētē un ekskursijā pa...

Vai vērts pāriet uz Windows 10?

Pavisam drīz, pēc pāris dienām beidzas Microsoft izsludinātais bezmaksas pārejas periods uz Windows 10. Iespējams, ka daudzi vēl līdz pēdējam brīdim šaubās, vai ir vērts pāriet uz jauno OS. Jaunajās operētājsistēmās parasti ir izlabotas ievainojamības, kādas bija iepriekšējās versijās, un ieviestas jaunas drošības funkcijas. Windows 10 ir nevis viena vai divas, bet daudzas šādas jaunas funkcijas. Īsumā aplūkosim galvenās.

Kas jauns Windows 10 drošības sistēmā?

Operētājsistēmā Windows 10 ir parādījušās uzreiz divas svarīgas tehnoloģijas, kas padara vienkāršāku lietotāja identificēšanu un vienlaikus paaugstina drošības līmeni. Windows Hello piedāvā veikt identifikāciju ar kameras vai pirkstu nospiedumu skenera palīdzību. Biometriju nav vērts uzskatīt par panaceju, bet labi, ka Windows Hello ļauj apvienot šos paņēmienus ar tradicionālo paroles ievadīšanu — vairāki pasākumi kopā nozīmē labāku drošību, nekā katrs atsevišķi.

 

windows-hello

 

Turklāt sistēma Windows Hello atbalsta daudz vairāk biometrisko ierīču nekā agrāk. Piemēram, tā piedāvā izmantot infrasarkanā starojuma kameras, kuras nevar piemānīt, vienkārši parādot lietotāja fotogrāfiju.

Otra tehnoloģija, Microsoft Passport, ļauj konkrētu ierīci apvienot ar PIN kodu vai sistēmu Windows Hello. Piemēram, lietotājs var šajā sistēmā reģistrēt piezīmjdatoru un viedtālruni ar Windows Phone. Tādā gadījumā piezīmjdatora sistēmā var ieiet, ja tuvina tam iepriekš konfigurētu viedtālruni un pieliek pie pirkstu nospiedumu skenera savu pirkstu — ar to būs diezgan. Nevajadzēs nekādu paroli!

 

 

Vēl viens svarīgs aizsardzības sistēmas elements ir pretdarbība mēģinājumiem atrast paroli ar pārlasīšanu vai piemānīt Windows Hello. Operētājsistēmā Windows 10 tagad ir īpaša opcija — ja ir ieslēgta drošības funkcija BitLocker, tad pēc noteikta skaita neveiksmīgu ieiešanas mēģinājumu ierīce tiek bloķēta, bet pēc datora pārstartēšanas ir jāievada 48 rakstzīmju parole, kas ģenerēta BitLocker sākotnējās konfigurēšanas laikā. To praktiski nav iespējams uzminēt.

Turklāt BitLocker tehnoloģija operētājsistēmā Windows 10 ir būtiski uzlabota. Tāpat kā iepriekš, arī šeit tās pamatā ir TPM sistēma — īpaša mikroshēma šifrēšanai un sevišķi svarīgu datu glabāšanai, kādas arvien biežāk iebūvē modernajās datorierīcēs. Līdztekus vienlaicīgai visu datu nesēju (arī noņemamo) šifrēšanai BitLocker tagad pārbauda datu integritāti šajos nesējos.

Tas nozīmē, ka gadījumā, ja ļaundaris kaut kā tomēr iekļuvis datu nesējā un tur kaut ko mainījis, tad, piemēram, sāknēšana no šī nesēja nebūs iespējama. Turklāt lietotājs var konfigurēt PIN kodu, kas papildus jāievada, ieslēdzot ierīci; bez tā operētājsistēmu nevarēs sāknēt.

Aizsardzība pret ļaunprogrammatūru

Windows 10 aizsardzības sistēma tagad ir visai sarežģīta un daudzpusīga. Tā sākas ar pašu zemāko līmeni — aparātprogrammatūru UEFI, kas tiek ielādēta pirms operētājsistēmas un kam ar visiem saviem komponentiem tagad ir ciparu paraksts. Ierīces sāknēšanas laikā tiek veikta aparātprogrammatūras integritātes pārbaude, lai pārliecinātos, ka ļaundari nav tur ievietojuši neko lieku.

Arī UEFI atjauninājumiem jābūt ar ciparu parakstu, bet iestatījumus var mainīt tikai sāknēšanas laikā un vienīgi pats lietotājs. Ciparu paraksts ir arī OS ielādētājam, OS kodola komponentiem un draiveriem. Sistēma tiek ielādēta tikai tad, ja visiem komponentiem ir pareizi paraksti.

Daļu no šīm opcijām pagaidām var neieslēgt, bet Microsoft plāno vēlāk tās padarīt obligātas. Vispār jau tas nav nekas jauns. Analoģiskas shēmas kopā ar trešās puses risinājumiem, piemēram, Kaspersky Anti-Virus for UEFI, izmanto personālajos datoros, kad strādā ar īpaši svarīgiem datiem.

Turklāt Windows 10 ierobežo punktus, no kuriem var palaist kodu (tā ir Control Flow Guard jeb CFG tehnoloģija), un, pateicoties šai un citām metodēm, aizsargā pret klasiskiem datora inficēšanas paņēmieniem kā, piemēram, bufera pārpilde vai koda aizvietošana atmiņā. Un vispār tā neslikti paglābj no uzbrukumiem, kuros tiek izmantotas „0 dienu” ievainojamības. CFG tiek lietota Windows 10 moduļos, taču ar Microsoft Visual Studio 2015 palīdzību to var izmantot arī trešās puses izstrādātāji.

Joprojām nepieciešama specializēta aizsardzība!

Kopumā uzņēmums Microsoft ir ļoti daudz izdarījis, lai uzlabotu jaunās Windows OS drošību — šajā ziņā „desmitie logi” ir daudz labāki par līdzšinējām sistēmām. Bet tas nekādā gadījumā nav iemesls, lai atteiktos no trešās puses aizsardzības risinājumiem.

Kāpēc? Viss ir ļoti vienkārši. Windows operētājsistēmas joprojām ir pasaulē populārākās. Microsoft ļoti aktīvi mudina pāriet uz operētājsistēmu Windows 10, un tai ir lielas izredzes kļūt par vispopulārāko. Tāpēc kiberkaitnieki noteikti meklēs iespējas pārvarēt „desmito logu” aizsardzības sistēmu un izmantos atrastās ievainojamības, lai radītu jaunas kaitīgās programmas. Turklāt iebūvētais Windows Defender antivīrusu testos ne tuvu nav starp līderiem. Tieši te jums var palīdzēt trešās puses izstrādātāju piedāvātie aizsardzības risinājumi.

Tātad — pāriet vai ne?

Ja mēs apskatīsim drošību pret uzbrukumiem, tad tādām šaubām nemaz nav vietas, jo jaunā sistēma ir drošāka par līdzšinējām. Bet noteikti ir ieteicams arī lietot atsevišķu drošības risinājumu. AntiVirus.LV, protams, iesaka izvēlēties kompānijas Kaspersky Lab risinājumus, kurus mēs pamatoti uzskatām par spēcīgākajiem savos segmentos. Visu Kaspersky produktu jaunākās versijas ir savietojamas ar Microsoft jauno operētājsistēmu.

Izmantoti Kaspersky Lab materiāli.