Vācijas tiesa šoferim atņem tiesības, jo viņš savā “Model 3” regulējis logu slotiņu ātrumu

Vācijas tiesa lēmusi sodīt šoferi, jo viņš braukšanas laikā regulējis logu slotiņu ātrumu. Šāds Vācijas tiesas lēmums pirmajā acu uzmetienā varētu šķist pilnīgi absurds, jo logu tīrītāju ātruma regulēšana ir ļoti ierasta darbība, vadot automašīnu lietainā laikā. Tomēr Reģionālā tiesa Karlsrue pilsētā Vācijā pieņēmusi lēmumu, ka šoferis šī iemesla dēļ mēnesi nedrīkstēs vadīt auto. Lēmums […]

Valod-nieki

Lielākā kognitīvā disonance rodas, skatoties uz vārdu stroganovs. Nodevīgais "a" šķiet tik nepareizs, bet ir tik pareizs.

Vienīgais iemesls, kāpēc tev ir maza alga, krāpjoša sieva un slikta dzīve

Tas bija ļoti silts vasaras vakars, un laiku izmantoju lietderīgi, ar sen nesatiktu čomu mazpilsētas kroga terasē dzenot prom skaidrumu un pļāpājot par to, kas nu kura dzīvē noticis kopš pēdējās satikšanās reizes. Pļāpājām par visu ko – jaunkundzēm, darba lietām, močiem un pat arī kaķiem, bet ne par politiku, kaut togad bija Saeimas vēlēšanu gads un kampaņas deva vaļā pilnā sparā. Tā kā tīri intuitīvi nojautām, ka politiskajā izvēlē esam līdzīgās domās un skatāmies ja ne uz vienu konkrētu partiju, tad vismaz vienā virzienā, pat īsti nebūtu par ko pastrīdēties. Līdz pie mūsu galdiņa piesteberēja nepazīstams čalis rūtainos šortos, uzsita galdā pusizšļakstītu kausu un nelūgts apsēdās. “Nu, par ko balsosiet? Par Artusu un Aldi, vai ne?”

Vakars bija acumirklī sajāts, jo tuvākās pusstundas laikā mums no nelūgtā kozmes biedra vaļā tikt neizdevās, kaut centāmies ilgi un sākumā pieklājīgi. Beigās, kad mērs bija pilns, nostrādāja tikai piedāvājums viņam nedaudz iesnuķēt, acīmredzami vienīgais argumentācijas veids, kuru viņš saprata.

Taču viss sākās ar atbildi uz viņa jautājumu: “Nē, es vēl nevaru pateikt, par ko balsošu, bet pavisam noteikti varu pateikt, ka nebalsošu par Artusu un Aldi.” Tas rūtainšortim, kurš bija uzvilcis keponu ar Lielbritānijas karogu un saulesbrilles apmetis otrādi tā, lai izskatītos, ka viņam acis ir arī pakausī, ļoti nepatika. Šādu atbildi viņš nebija gaidījis un nespēja pieņemt. “A, kāpēc nē? Tu visu mūžu gribi būt vergs šitiem te visiem politiķiem, visiem tiem p**ariem valdībā, ko?”

Arī atbilde, ka nepavisam nejūtamies kā vergi un nevajag savas izjūtas un neveiksmes projicēt uz citiem, un vispār šobrīd dzīvē man un čomam veicas pavisam krietni un labi, nebija pareizā atbilde. Kā mums var iet labi, ja rūtainšortim iet tik sūdīgi?

Īss personāža dzīvesgājums, cik varēja noprast no tālāk pusstundu ilgušā vervelējuma, veda prom no ar otro piegājienu knapi nolauztas vidusskolas pa taisno uz tuvāko ceļu būves uzņēmumu. Protams, te nekādas vīpsnāšanas par ceļu būves jomas darbiniekiem, cienījams, normāls un nepieciešams darbs. Taču šī personāža ceļi  vakaros bieži veda arī uz azartspēļu zālēm. Nomaksāt kredītā paņemto bembi, ar kuru pierādīt savu vīrišķību garāžu kooperatīvu saulīšu griešanas mačos, kļuva arvien problemātiskāk. Arī nopirkt pamperus bērnam, ko bija dāvājusi bembja pirms diviem gadiem savaldzinātā un toreiz jau gandrīz pilngadīgā daiļava. Tāpēc tālāk ceļš veda uz Lielbritāniju un kaut kādu fasēšanas cehu. Sūri, jo stulbais kredīts par “krietni-virs-savas-pirktspējas” bembi aizvien bija jāmaksā arī tur. Nepatīkams pārsteigums bija arī tas, ka daļa no uz kartes uzliktās pirmās “jū-kei” algas tikpat pēkšņi pazuda – maksa par līzingā iegādātu iekārtu. Vai varētu būt tā, ka ģeniālais plāns par dārga laptopa paņemšanu uz nomaksu Latvijā, naudas nelikšanu uz kartes, nemaksāšanu par to un aizbraukšanu uz ārzemēm nemaz nebija tik ģeniāls, jo kartei tiek klāt arī ārpus Latvijas? Neliela atkāpe no rūtaino šortu īpašnieka par to, ka varbūt vajadzēja videnē tomēr angleni vairāk pamācīties, varētu sarunāt, ka algu izmaksā uz rokas.

Tas bija pirmais un mūsu sarunas gaitā vienīgais moments, kad rūtainšortis izteica kaut ko līdzīgu nožēlai pats par savu neizdarību. Visu pārējo laiku viņa kaitinošā sūkstīšans, kuru caurvija uzstājīgi mudinājumi balsot par “Artusu un Aldi”, bija ar vienu vadmotīvu – kāds cits ir vainīgs pie tā, ka viņam iet sūdīgi, kāds cits ir vainīgs pie tā, ka sūdīgi iet arī mums, un lai mēs nediršam, ka mums iet labi – mums nevar iet labi, jo viņam iet sūdīgi, tāpēc, lūdzu, beidziet sev melot un jūtieties sūdīgi, jūtieties kā vergi.

Bet kurš? Kurš ir tas vainīgais? Lūk, te arī atbilde un iemesls, kāpēc vispār tapa šis raksts, kāpēc atmiņā atausa kaitinošais rūtainšortis un visa tā vakara ambrāža. Ritinot ziņu lenti “Facebook”, apstājos pie video ar staltu jaunekli, kam pār plecu ir loks un bultas un kurš ar ērgļa skatienu veras tālienē. Man arī patīk ar loku un zobenu slaktēt pūķus un ģindeņus “Witcher” un citās tamlīdzīgās datorspēlēs, tāpēc nolēmu video noskatīties, un nenožēloju. Izrādījās, ka šis nav stāsts par datorspēļu entuziastu (kaut gan to izslēgt nevaram) – video ir priekšvēlēšanu reklāma, bet staltais jauneklis pretendē uz vienu no 60 siltajiem krēsliem Rīgas domē. Video jauneklis cēli un nelielā palēninājumā slīd starp leknas pļavas augu stiebriem un koku stumbriem, un ar loku drosmīgi medī… papīra lapas. Tēmīgi un izlēmīgi katrai lapai ar konkurējošās partijas nosaukumu tiek pa vienai bultai tieši centrā. Un jauneklis zina, kurš ir vainīgs pie visām tavām nedienām, pie tava kredīta, pie tavas mazās algas un tā, ka sievai tīri labi patīk arī tavs brālēns. Vainīga, protams, ir partiju kliķe, kas valdījusi pēdējos 30 gadus.

Tieši tik vienkārši. 

Tu esi labs, skaists, gudrs un godīgs. Tev pienāktos pelnīt piecus tūkstošus, nē, desmit tūkstošus uz rokas! Un tas nekas, ka nepabeidzi vidusskolu un pārāk neiespringsti par profesionālo izaugsmi. Tas nekas, ka izmanto frāzi “par manu nodokļu naudu!”, bet vienlaikus nelaid garām nevienu izdevību izvairīties no nodokļu nomaksas. Tā ir kliķe, kas tev neļāva pabeigt skolu, un tā ir kliķe, kas lika sievai nokrāpt tevi ar brālēnu.

Daļa cilvēku it nekādi nespēj saskatīt cēloņsakarību starp savām izvēlēm un to, kādā situācijā šobrīd atrodas. Tas jau 30 gadus (tikpat ilgi, cik valda partiju kliķe!) arī Latvijā populistiem dod burvīgu iespēju štancēt politiskās reklāmas un kampaņas pēc viena šablona – tu esi skaists, gudrs un labs, bet tā partiju kliķe…

Kas gan liek uzdot arī jautājumu – vai populisti, tikuši ievēlēti (un tā diemžēl notiek), paši arī kļūst par valdošo partiju kliķi un sāk cīnīties pret sevi? Artusa un Alda partija Saeimas vēlēšanās pierādīja, ka jā, un efektīvi veica pašiznīcināšanos. Vismaz šajā ziņā tika turēts solījums cīnīties pret kliķi.

Taču, protams, tas nebūtu Ceha triecienbrigādes garā, ja mēs no šī visa necenstos dot sabiedrībai arī kādu reālu, praktisku labumu. Neuzskatām, ka partiju kliķes vainošanai jābūt rezervētai tikai tam, lai cīnītos par vēlētāju sirdīm un prātiem. Tāpēc iekurbulējām Ceha Mākslīgā intelekta laboratorijas superdatoru 50R055, lai piedāvātu idejas dažām dzīves situācijām, kuras vēl varētu atrisināt ar partiju kliķes vainošanu.

  • Pēkšņa caureja, jo brokastīs saēdies kebabus un noskaloji maltīti ar pusotru litru silta piena, kaut labi zini, ka nepanes laktozi? Sasodītā partiju kliķe, kāpēc pie mums vispār tirgo tos imigrantu kebabus?
  • Nogulēji darbu, jo vakar pamatīgi aizkodies ar čomiem? Paskaidro priekšniekam, ka vainīga sasodītā partiju kliķe! Ja dzīve valstī būtu labāka, cilvēkiem nebūtu tik daudz jādzer!
  • Dabūji sānos, jo nesies pāri pie sarkanā? Ceļu policista kungs, ja partiju kliķe domātu arī par parasto cilvēku, mums nebūtu tā jāskrien un jāsteidzas, lai pabarotu ģimeni!
  • Pakāsi pusi algas totalizatorā, jau divdesmito reizi liekot uz graujošu Rīgas “Dinamo” uzvaru? Paskaidro sievai, ka partiju kliķe noteikti bija uzlikusi uz otru komandu un sarunājusi spēli. Visu sezonu.
  • Nestāv? Ir grūti domāt par kārdinošajiem sievas mīkstumiem, ja visu laiku jādomā par to, cik nežēlīgi partiju kliķe apspiež tautiešus.

Pamati v.2 un bruģis

Pamatus piebūvei lēju pēc jau pārbaudītas shēmas – siltināta plātne, tikai šoreiz pamatos neliku siltās grīdas caurules – likšu tās estrich grīdā, kad piebūves 2.stāvs būs jau pabeigts.

Pirms darbu uzsākšanas nācās veikt arī demontāžu – nojaucu pirms gada uzcelto priekšnamiņu – vēlāk arī daļu fasādes, lai savienotu esošo pirtiņu ar piebūvi – foto un komentāri zemāk.

Loga pretvēja lenta (plēve) pielipusi, tā ka nevar atraut. Viens no bloga lasītājiem jautāja vai apdares dēļi turās uz finiša “adatām” – turās, labi turās – tā ka nevar pat adatas izraut ? Demontējot varēju novērtēt būves stāvokli – piemēram kokšķiedru liku lietainākajā vasarā – ilgu laiku stāvēja bez apdares, bet pa 2 gadiem bez izmaiņām, tāpat siltinājums, jumts un karkass, kā iekonservēti.

Pamati man aizņēma 9 dienas – t.i. būvbedres izrakšana, smilšu un šķembu blietēšana, putuplasta veidņi, armatūra un betons.

Betons objektā ieradās 29.04.2020.

Kā minēju – pamatu uzbūve bez būtiskām izmaiņām no iepriekšējās būves. Bet bija arī “kasjaks “- man aizdomas, ka atveda nedaudz pamaz betona – nesasniedzu vajadzīgo līmeni – pamatu centrā palika ieplaka 1,5cm – būs redzama vēlākās bildēs. Operators dievojās, ka apjoms ir pareizs, iespējams es kļūdījos aprēķinos, bet biju paņēmis rezervi 0,6m3. Bet es baigi necepos – ar estrich izlīdzinās.

Pamatu izmērs (6,5×10,5m) ir līdzīgs kā esošajai būvei un arī izmaksas pamatiem sanāca ļoti līdzīgas – kopsumma 5450Eur

Laikā, kad pamati uzņēma cietību, pabeidzu bruģēšanu. Šķembu slāni ieklāju jau pagājušā decembrī, bet tieši uz šķembu blietēšanas brīdi sāka snigt – tā bruģis sagaidīja pavasari ?

Maija sākumā iepirku sīkšķembas – pāris minūtes youtube apmācības un aiziet. Uz šķembu pamatnes uzbēru sīkšķembu izlīdzinošo kārtu – nolīdzināju vajadzīgajā slīpumā un tālāk jau kā Lego klučus likt. Labi, ka man liela “celtniecības brigāde” – bruģis visu laiku tika padots vajadzīgajā daudzumā un vietā. Pa 2 dienām uzlikām 130m2, izmaksas – bruģis 680eur, šķembas ~400Eur un blietes noma 25Eur.

Bruģa klāšana sanāca tieši Māmiņdienas nedēļas nogalē, tāpēc paralēli darbiem vēl tika gatavots pārsteigums. Tad vienā brīdī visi darbi pie malas – apģērbu maiņa, mašīnā un piknikā ar savu superīgo “celtniecības brigādi” ?

Pagarinātājs no remkomplekta

Mazliet par Polar Grit X

Īss ieskats tajā, ko spēj jaunākais Polar GPS pulkstenis.

Nesen pienāca laiks skriet CET ultramaratonu (manas pirmās ultramaratona sacensības!), sapratu, ka nepietiks ar Apple Watch, jo reti kurš pulkstenis spēj 85 kilometru garumā visu laiku ķert GPS signālu, mērīt sirds ritmu un sekot līdzi citiem skriešanai svarīgiem rādījumiem.

Šoreiz izpalīdzēja Pulsometrs.lv un man bija iespēja izmēģināt, kā darbojas Polar Grit X pulkstenis, kas treniņu režīmā spēj darboties vismaz 40 stundas (ar GPS reizi sekundē un sirds mērījumiem visā skrējiena garumā). (Atslēdzot daļu no funkcijām varot “izspiest” pat 60 vai 100 stundas).

Cēsis Eco Trail – 85+ km

Kā jau minēju, CET bija galvenais iemesls, kāpēc meklēju iespēju lietot īstu un nopietnu sporta pulksteni. Visa skrējiena laikā biju drošs, ka jebkurā mirklī varu ieskatīties pulkstenī un precīzi redzēt, cik ir noskriets, cik augstu esmu uzskrējies un cik ir atlicis līdz beigām. Viens no svarīgākajiem ultramaratonu likumiem esot tas, ka sacensību dienā nevajag mēģināt neko jaunu. Pirms sacensībām paspēju izmēģināt visas galvenās funkcijas un pārliecinājos, ka šī bija pareizā izvēle skrējienam. Es varēju mierīgi satraukties par citām lietām (par ko satraukties man netrūka :), jo par pulksteni gan es biju pilnīgi drošs, ka tas mani nepievils, ka nebūs beigusies baterija, ka es nebūšu nejauši to apstādinājis, ka nebūs pazudusi GPS zona utt. Par pašu trako skrējienu ceru sarakstīt piezīmes jau drīzumā.

Ieraksta beigās ir arī saite uz pilnāku un detalizētāku aprakstu, bet šoreiz pavisam īsas piezīmes un pirmie iespaidi:

Ekrāns

Ņemot vērā, ka līdz šim, mana vienīgā pulksteņu pieredze ir Apple Watch, tad pirmā sajūta bija, ka ekrāns ir pārāk blāvs. Jautājums par to, cik labi ekrāns ir saskatāms saulē, tika uzdots arī manā instagram kontā. Aktīvi skrienot un lietojot Polar pulksteni sapratu, ka ar ekrānu patiešām viss ir kārtībā un tas ir pietiekami gaišs pat spožā saulē. Interesanti, ka saules gaismā, ekrāns kļūst pat labāk saskatāms, nekā neapgaismotā telpā vai pelēkā dienā (kas savukārt ir ideālie apstākļi Apple pulkstenim). Saule atspīd Grit X pulksteņa stikla virsmā tādā veidā, ka baltie cipari un rādījumi kļūst pat kontrastējošāki nekā bez spožas saules.

Ekrāns ir arī skārienjūtīgs, bet, ja tas nav aktuāli, tad jebkuru darbību var mierīgi paveikt ar pogām.

Pogas

Ņemot vērā, ka sporta pulksteņu pasaule man ir sveša, tad ieraugot veselas 5 pogas es pat mazliet sabijos – kā tikšu galā. Pieradu ātri, jo viss notiek itin loģiskā manierē. Tiem, kas ir skrējuši lietū vai peldējuši ar pulksteni, noteikti nav jāskaidro, cik noderīgas ir fiziskas pogas, ja jādarbojas ar pilnīgi slapjām rokām.

Hill splitter

Hill splitter ir viena no īpašajām Polar Grit X funkcijām, kas to atšķir no citiem pulksteņu modeļiem. Grit X seko līdzi katram kalnam kurā skrienu augšā vai lejā un apkopo datus par katru augšupskrējienu. Šī tad droši vien būtu galvenā lieta, kas man liktu iegādāties šo pulksteni. Ja ir vēlme attīstīt taku skriešanas prasmes un regulāri trenēties uzskrējienos/noskrējienos, tad ar automātisko hill splitter funkciju Grit X atceras iepriekšējo uzskrējienu un var viegli salīdzināt, kāds ir progress.

Citi labumi

Visas tehniskās lietas nav vēlmes aprakstīt sīkumos, jo pulkstenī ir iebūvēts gandrīz viss, ko varētu ievajadzēties. Ir gan altimetrs, gan atbilstība militārajiem izturības testiem, izturīga baterija, Strava Live Segments, gan arī skrienot tiek mērīta skriešanas jauda (līdz šim Strava algoritms pat nemēģināja minēt jaudas, tāpēc skrienot Polar tiku pie jauniem datiem, kurus pētīt.) Patika arī automātiskais miega mērījums.

Patīkams pārsteigums bija cadence funkcija. Tāda ir arī Apple Pulkstenim, bet ar Grit X redzēju, daudz stabilāku un precīzāku mērījumu, kas deva pārliecību, ka esmu uz pareizā ceļa. Protams, lai tiktu līdz slavenajiem 180 soļiem minūtē, ir kur tiekties.

Aplikācija un mājas lapa

Tehniskiem un skaitļus mīlošiem cilvēkiem noteikti patiks Polar Flow aplikācija un mājas lapa. Pēc skrējiena ir iespējams pētīt visas distances nianses, bet pirms skrējieniem var ērti ievadīt plānoto dienas/nedēļas/mēneša programmu. Katru dienu var precīzi savadīt skrējienus, treniņus, iesildīšanās garumus. (Var arī izvēlēties, kādu no gatavajām treniņu programmām.) Nākot no Apple pasaules uzreiz jāsaka, ka dizaina ziņā varētu vēlēties uzlabojumus, bet Polar Flow noformējums noteikti netraucē izspiest visu iespējamo informācijas bagātību.

Ja gribas uzzināt vēl sīkāku informāciju, tad šeit saite uz pilnāku un tehniskāku Polar Grit X apskatu. + ja interesē cena un iegāde, tad saite uz Polar Grit X veikala lapu.

Nobeigumā jāsaka paldies pulsometrs.lv par iespēju izmēģināt šo pulksteni.

Noteikti der pieminēt, ka šis ieraksts nav ne apmaksāts ne ietekmēts, vienīgais mans guvums ir iespēja palietot šo ierīci. Ceru, ka skrienot nākamo ultramaratonu varēšu izmēģināt kaut ko no Suunto vai Garmin, lai vēl labāk saprastu, kas notiek moderno sporta pulksteņu pasaulē.

Ja ir kādi jautājumi, tad centīšos atbildēt.

P.S. Ja kādam no jums ir Polar pulkstenis, vai esmu, ko svarīgu palaidis garām?

The post Mazliet par Polar Grit X appeared first on Miks Latvis.

0nkulis?i=34Ifb-R18kU:dWDPL6iSIg4:D7DqB2

Cisco Meraki Go apskats – vienkāršotas tīkla ierīces mazajam biznesam

Meraki Go uzskatāms par sākuma līmeņa Wi-Fi bezvadu tīkla un daļēji arī vadu tīkla ierīču kopumu, kas paredzētas, lai pie ātra un droša tīmekļa varētu tikt arī mazie uzņēmumi, veikaliņi, kafejnīcas, grāmatu veikali un līdzīgi nelieli, specializēti iestādījumi, kur nereti uzņēmuma īpašnieks arī ir grāmatvedis, sagādes daļa, bārmenis, frizieris un apkopēja. Meraki Go sērijā ir […]

“Honda” ofisa darbinieki koronavīrusa dēļ spiesti stāties pie ražošanas līnijas

Japāņu autoražotājs “Honda” apstiprinājis iepriekš izskanējušās baumas, ka daļa kompānijas biroja darbinieku nosūtīti uz Ohaio štatā, Merisvillas pilsētā esošo rūpnīcu, lai aizstātu darbiniekus, kas inficējušies ar koronavīrusu un atrodas karantīnā. Kompānija skaidro, ka viens no iemesliem tik lielam darbinieku trūkumam ir milzīgā piesardzība, kas tiek ievērota. “Ņemot vērā pieprasījumu pēc mūsu automašīnām un nepieciešamību uzmanīgi […]

Mežā pie Rendas atrasts partizānu bunkurs

Mežā pie Rendas atrasts partizānu bunkurs, informē Nacionālās pretošanās kustības muzejā. Bunkurā vairākus gadus dzīvoja mežabrāļu vienība „Kanādas piecīši”, kas tuvējā apkārtnē bija pazīstami ar īpašu neiecietību pret čekistiem. Tajā atrastas daudzas vēstures liecības, kas tagad papildina muzeja krājumus.

Epizodes no grāmatas par skaudību. 1 daļa

sandraveinberga

Uguns, kas piezemējas svešā pagalmā. Glābēji aicina nelietot gaisa laternas

Lai gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) jau pirms sešiem gadiem rosināja Latvijā aizliegt tirgot gaisa laternas, tās joprojām pieejamas tirdzniecības plauktos, radot apdraudējumu. Nepatīkamu incidentu piedzīvoja kāda lielvārdieša ģimene.

Samsung prezentē Galaxy Note20 telefonus, Galaxy Tab S7 planšetdatorus un Galaxy Buds Live, Galaxy Watch3 aksesuārus

Kā jau tas ierasts augusta sākumā, Samsung mūs atkal ir iepriecinājis ar jauniem Galaxy Note sērijas viedtālruņiem. Gluži tāpat kā pērn ar Galaxy Note10 ierīcēm, arī šogad Samsung turpina piedāvāt uzreiz divus Galaxy Note20 sērijas telefonus – Galaxy Note20 un Galaxy Note20 Ultra. “Šobrīd savienotas un savstarpēji integrētas ierīces ir svarīgākas kā jebkad. Mainīgos apstākļos, […]

Vai darba devējam jāzina, kurā valstī savu atvaļinājumi ir pavadījis darbinieks?

Vai darba devējam ir tiesības piemērot sankcijas darba ņēmējam, kas atvaļinājuma laikā ir devies uz ārzemēm? Vai, atgriežoties no "sarkanā saraksta" valsts un atrodoties pašizolācijā, darbinieks saņem apmaksātu slimības lapu? 

Šajā nedēļas nogalē notiks festivāls Nezāle

Šajā nedēļas nogalē notiks festivāls Nezāle No 7. līdz 9. augustam Uguņciemā notiks alternatīvās mūzikas festivāls "Nezāle".

Uz skatuves kopā redzēsim 14 grupas, to skaitā Velns Viņu Zin, Banga Band, Tavas Māsas Nāsis, Pelni, Advanced blue, Harbor Gents, Ārpilsētas Sakars, Aptiekas Bēru Ansamblis, Grautiņa Laimīgā Sagadīšanās un vēl citas.

Festivāls "Nezāle" ir iesācis augt ābeļdārzā "Mūsu dārza āboli", kurš atrodas Uguņciemā vien 15 minūšu gājienā līdz jūrai, jau iepriekšējos gados pasākums ir pulcējis cilvēkus, kuriem patīk daba un mūzika, tādēļ nemainīga paliek ideja par to, ka šī ir vieta, kur ievilkt elpu no ikdienas steigas.

Tāpat šogad pasākuma atbalstītāju rindām pievienojies Mūrbūdu Sidrs, Sesku Alus, un grilavieta Kvēle.

Vairāk informācija par festivālu Facebook lapā.

Biļetes vēl pieejamas! šeit: https://www.bezrindas.lv/lv/festivals-nezale/7937/


Prieki

M. – Dzintar, tev visas "p" dienas ir svētku dienas, ja? Pirmdienas, piektdienas un pārējās dienas.

Helsinki un apskates vietas 100km radiusā: praktiska informācija Somijas ceļojumam

Kādas ir interesantākās apskates vietas Helsinkos? Šobrīd daudzi latvieši meklē maršrutus pilsētas un 100km rādiusā ap to, tāpēc ieskatam galvenās praktiskās lietas, kas jāņem vērā braucienam un idejas vietām, ko redzēt! Mūsu apskates vietas ir no maršruta, kur 7 dienas pavadījām Somijā, un mūsu gids bija vīratēvs, kas Helsinkos dzīvo jau divpadsmit gadus – tāpēc apskates vietās ir ne tikai labi zināmi un ceļvežos atrodami tūrisma objekti, bet arī mazāk zināmas un apslēptas “pērles”!

Apskates vietas Helsinkos ko redzēt Somijā

Nokļūšana: Mēs uz Helsinkiem aizbraucām ar prāmi no Tallinas. Iespējams braukt arī ar tiešo reisu no Rīgas, bet mums nederēja datumi, plus, no Tallinas ir krietni ātrāk – ātrākais prāmis ceļā pavada 2 h, ir arī 3.5h prāmji un nakts prāmji (tie brauc ilgāk). Mums bija svarīgi, ka uz kuģa pavadām pēc iespējas mazāku laiku, tādēļ brauciens no Tallinas bija tieši īstā reizē!

Izmaksas: Biļetes diviem pieaugušajiem un automašīnai turp atpakaļ mums izmaksāja 175 eur (mazāk noslogotos laikos un pērkot laicīgāk, var atrast lētāk).  Trijos objektos bija ieejas maksa – no 2 līdz 10 eiro. Degvielai visam aprakstītajam maršrutam un braucienam līdz Tallinai un atpakaļ aizgāja divas ar pusi bākas. Helsinkos degviela mūsu apmeklējuma brīdī bija 1.33 eur/l. Nomājām arī laivu uz dienu (līgums ir uz 24h), tā maksāja 240 eur, īpašas tiesības nav nepieciešamas, bet jābūt pieredzei un par to jāvar pārliecināt laivas izīrētājs. Laivu degviela bija dārgāka, 1.66 eur/l.

Kur palikt Helsinkos: Mēs pa nakti palikām pie vīratēva, taču Helsinkos ir daudz dažādu viesnīcu, kur var palikt visām gaumēm. Dažas, kas varētu patikt ceļotājiem:

Stāvvieta: Helsinkos ir maz bezmaksas ilgtermiņa autostāvvietu. Mums paveicās, un blakus Neste-K Sörnäisten Rantatie 21 atradām 24h bezmaksas stāvvietu. Tas nozīmē, ka ir jāatstāj pulkstenītis un 24h auto var turēt bezmaksas, pēc tam jāpārvieto. Tā kā stāvvieta ir populāra, tad to izmantojām katru dienu, bet mainījām mašīnas, lai pierezervētu vietu. Šur tur pilsētā var atstāt uz pāris stundām bezmaksas, obligāti jābūt pulkstenītim.

Meklē citas vietas, kur tepat netālu aizdoties ar automašīnu? Tev noderēs šie raksti:

Tātad, ko darīt Helsinkos un 100km rādiusā ap pilsētu, kādas aktivitātes nepalaist garām? Te būs mūsu ieteikumi! 

Uspenska katedrāle

Uspenska katedrāle Helsinkos

Uspenska katedrāle ir pareizticīgo katedrāle pilsētas centrā, kas celta 19.gs vidū, un pēdējos gados tās vārds izskanēja saistībā ar kādas vērtīgas ikonas zādzību, kuru zagļi paslēpa zemē. Par laimi, ikona tika atrasta 8 mēnešus vēlāk. Katedrāle skaisti izskatās no visas krastmalas. Tai blakus atrodas jahtu piestātne un populāri bāri.

Kooperatīvie dārziņi

kooperatīvie dārziņi Helsinkos

Helsinku kooperatīvie dārziņi ir kas tāds, ko nedrīkst palaist garām! Mums īpaši patika tie, kas atrodas Pitkänsillanranta ielā, pie ūdens. Nelielas kastītes un katrā, kas nu kuram – garšaugi, ziedi vai pat pa kādam gurķītim! Šo mazo, kooperatīvo dārziņu kultūra ir īpaši populāra Helsinkos!

Helsinku katedrāle

Helsinku katedrāle

Helsinku katedrāle ir viens no galvenajiem apskates objektiem pilsētā! Koši baltā celtne ar zaļo jumtu, kas celta neoklasicisma stilā ir luterāņu katedrāle. Tai blakus – Senāta laukums un Aleksandra II statuja.

Granīta māja

Granīta māja Helsinkos

Turpat netālu pie augstāk minētajiem dārziņiem ir Graniittilinna jeb granīta nams, kurā atrodas divi restorāni – pasniedz somu virtuvi. Tā runā, ka pavārs gan esot viens un tas pats, neskatoties uz to, ka viens ir vairāk demokrātiskas cenu politikas, bet otrs – “augstākā” gala. Mums patika ēkas izskats no ārpuses, jo tas labi saskan ar Helsinku granīta bluķiem.

Tervasaari jeb “darvas sala”

Tervasaari sala

Tervasaari savulaik bija sala, uz kuras ugunsdrošības apsvērumu dēļ glabājās darva eksportam. Mūsdienās sala ir populāra pastaigu vieta, un šeit var arī nopeldēties. No tās paveras skaists skats uz pilsētu un īpaši – Uspenska katedrāli un buriniekiem. Savukārt otrā pusē no salas redzami ledlauži.

Temppeliaukio baznīca

Temppeliaukio Helsinki iekšpusē apskate

Vēl viens dievnams Helsinkos, kuru ir vērts apmeklēt, ir Temppeliaukio jeb Akmenī cirstā vai Akmens baznīca. Tā celta 1969.gadā un ir pilnībā izcirsta klintīs, atstājot oriģinālās kaluma vietas. Šeit notiek koncerti un te esot īpaši laba akustika. Ieejas maksa 4 eur pieaugušajam.

Suomenlinna

Suomenlinna cietoksnis Helsinkos

Suomenlinna ir viens no populārākajiem apskates objektiem Helsinkos! 18.gs vidū celtais cietoksnis uz salas ir viens no UNESCO mantojuma objektiem Helsinkos! Uz to var nokļūt ar kuģīti (derīgas parastās transporta biļetes, tāpēc jāpievērš uzmanību vai pērc tās tūristu kuģīša piestātnē vai parastajā automātā sabiedriskajam transportam). Kursē bieži – vidēji reizi 10-20 minūtēs, un brauciens aizņem tikpat. Te uz astoņu salu nocietinājuma var pavadīt gan pusi dienas, gan visu dienu – bāka, kas vienlaicīgi ir baznīca, slūžas, militārie nocietinājumi, zemūdene, lielgabali un ļoti, ļoti daudz zosu. Arī šeit iespējams peldēties. Ir viens neliels pārtikas veikaliņš, kur nopirkt saldējumu un kafejnīcas. Pietiekami daudz cilvēku aizvien šeit dzīvo, tā ka tas nav tikai tūrisma objekts! Sala īpaši patiks tiem, kam interesē vēsture, militārie objekti, nocietinājumi un arī – pikniki un atpūta pie dabas pilsētā!

Seurasaari etnogrāfiskais muzejs

Seurasaari etnogrāfiskais muzejs

Seurasaari etnogrāfiskais muzejs tika atvērts 1909.gadā, un te var aplūkot tipiskas 18.-20.gs ēkas no visas Somijas. Te ir gan ūdens dzirnavas, gan baznīca, gan laivas ar kuru brauca uz baznīcu, gan saimniecības ēkas. Tāpat, šī sala ir populāra atpūtas vieta vasarā, te daudzi peldas un sauļojas. Uz salas var pārvietoties tikai ar kājām, pie tilta uz to ir neliela stāvvieta.

Kamppi kapela

Kamppi kapela

Ekumēniska kapela, pazīstama arī kā Klusuma kapela, atrodas vienā no dzīvākajām vietām Helsinkos – lai arī šeit nenotiek regulāri dievkalpojumi, tā ir ļoti apmeklēta sava īpašā dizaina dēļ.

Kallio rajons

Kallio rajons Helsinkos

Kallio rajonā Helsinkos var mazliet sajusties kā Miera ielā, īpaši, nedēļas nogalēs un vasaras vakaros – katrā brīvā zāles pleķītī atpūšas jaunieši, te ir krāmu tirdziņi un vienīgais palikušais Helsinku tirgus, mazas un lielas kafejnīcas, maiznīcas un mākslinieku veikali. Tepat arī Karhupuiston Grilli hotdogu kiosks, kas iekļuvis arī alternatīvo Helsinku ceļvežos! Tieši blakus tam mēs dzīvojām visu to laiku, kad viesojāmies Somijā, un te ir pieejami daudzi AirBnB dzīvoklīši!

Arabianranta rajons un Vanhakaupunki ūdenskritums

Arabianranta rajons un Vanhakaupunki ūdenskritums

Šobrīd pazīstamie Helsinki aizsākās tieši te, Arabianranta rajonā. Kādreiz šajā rajonā atradās lielākā porcelāna rūpnīca Eiropā. Rajons ir pazīstams ar to, ka jaunu namu celtniecībā obligāti jāizmanto mākslas darbi, tāpēc apkārtne ir labi pazīstama kā dizaina rajons. Turpat atrodas Vanhakaupunki ūdenskritums – Vantaa upes divas daļas, viena – krāčaina, otra – taisnā līnijā, kas izmantotas hidroelektrostacijas darbā. Te arī elektrostacijas muzejs. Pa dienu šeit var apēst maltīti kādā no food truck’s, vakaros pastaigāties pa teritoriju, vērojot zosis.

Izbrauciens ar laivu Helsinkos

brauciens ar laivu Helsinkos

laivu noma Somijā

Ja pēc pilsētas apskates ar kājām vai ar velosipēdu tomēr vēl gribas redzēt kaut ko no cita skatu punkta, ir vērts izīrēt laivu! Somijā nelielas motorlaivas īrei nav nepieciešamas īpašas tiesības, taču – jābūt pieredzei un par to jāvar pārliecināt izīrētājs. Mēs īrējām no Buster rent, bet Helsinkos darbojas arī Click & Boat, kas ir līdzīgs pakalpojums kā airBnB tikai laivām! NB! Jāņem vērā, ka ap Helsinkiem ir ļoti akmeņaini un dažviet – sekli ūdeņi, un jābrauc uzmanīgi – tāpēc šādu izbraucienu vajadzētu apsvērt tikai tad, ja tiešām proti apieties ar motorlaivu! Buster laivu nomā mūsu izvēlētā laiva maksā 240 eur par diennakti, plus aptuveni 60 eur samaksājām par iztērēto degvielu uzpildes stacijā. Uz laivas bija arī elektroniskā karte somu valodā, kas rādīja aptuveni dziļumu katrā vieta.

Vitträsk zilais ezers, Hvitträsk arhitektu muzejs un klinšu zīmējumi – 28km no Helsinkiem

Vitträsk zilais ezers

Uz Vitträsk un Hvitträsk ir vērts aizbraukt trīs iemeslu dēļ – šeit atrodas arhitektu Gesellius, Lindgren un Saarinen māja, kas tagad ir muzejs. Ieejas maksa muzejā ir 10 eur pieaugušajam, un tam ir mīlīgs suvenīru veikals. Blakus muzejam ir stāvvieta, kur var atstāt auto, lai redzētu muzeju un pēc tam – nokāptu lejā pa kāpnēm (jāiet cauri mazajiem koka vārtiņiem uz dārzu) un nopeldētos ezerā.

Hvitträsk arhitektu muzejs

Taču īpaši labi Vitträsk zilo krāsu var redzēt no augšas pretējā pusē, kur arī ir klinšu zīmējumi. Šo vietu nav tik viegli atrast! Atstājot mašīnu muzeja stāvvietā, jāiet lejā no kalna. Kad ceļš krustojas ar Rauhalantie ielu, jāgriežas pa kreisi un jāiet pa ielu uz augšu. Pie 40 nama jāgriežas pa kreisi un tieši pirms pirmā šķūnīša labajā pusē būs knapi redzama taka uz klinšu zīmējumiem – taka ved starp diviem žogiem, tāpēc pa to droši var iet uz priekšu! Kad nokļūsti līdz malai, paveras skats uz ezeru. Tad pa labo pusi jārāpjas lejā, un tad uz zemākā ‘balkoniņa” – akmeņu pārkares, pie pīlādžiem uz sienām ir nelieli sarkanīgi zīmējumi. Lai arī zīmējumi nav grandiozi, tomēr tos ir vērts redzēt – dažviet tie tiek saukti par vecākajiem atrastajiem zīmējumiem Somijā!

senākie klinšu zīmējumi Somijā

Kvarnträsk jeb Myllyjärvi – 29km no Helsinkiem

Kvarnträsk jeb Myllyjärvi ezers kalnā Somijā

Kvarnträsk jeb Myllyjärvi ezers ir īpaša vieta, un obligāti apmeklējama vasarā! Pavisam netālu no Helsinkiem tā ir lieliska vieta peldei, un neparasta ar to, ka, lai nopeldētos purva (!) ezerā, šeit ir jākāpj augšā kalnā! Ezeram ir raksturīga tumša ūdens krāsa, taču tā virskārta ir ļoti, ļoti silta! Apkārtnē ir akmeņaini veidojumi, kur nodarbojas ar boulderingu. Šī ir populāra peldvieta, taču nav īpaši labiekārtota. Pie kalna ir stāvvieta, taču tajā nav daudz vietu, un uz šaurā ceļa mēdz veidoties sastrēgumi, tāpēc labāk braukt darbdienās.

Porvoo – 51 km no Helsinkiem

Porvoo pilsēta

Porvoo atrodas aptuveni 50 km attālumā no Helsinkiem, un ir populārs mini-kruīzu galamērķis. Šī pilsēta ir dibināta 1346.gadā un te būs ko darīt vismaz pāris stundas! Pie vecpilsētas tilta (blakus artilērijas memoriālam) ir autostāvvieta un labierīcības, tālāk var doties kājām vai izīrēt velosipēdus. Tālāk Rātslaukumā var paņemt bezmaksas karti ar maršrutu pa pilsētu, kas izvedīs pa vairākām mazām, šarmantām ieliņām un pie katedrāles. Pēc tam var ieturēt maltīti vienā no sarkanajiem namiņiem, kas kādreiz bija preču pārkraušanas noliktavas. Mēs ēdām Fryysarinranta, ar skatu uz upi.

Gumbostrand – 27 km no Helsinkiem

Gumbostrand

Pa ceļam uz Porvoo (vai atpakaļceļā) var iebraukt šajā šarmantajā pilsētiņa pie ūdens. “Kioski Gumbo” var ieturēt maltīti (turpat arī vienīgā apkārtnes bezmaksas stāvvieta). Apkārt somu vasaras namiņi, šajā rajonā – mazliet smalkāki nekā citur. Laivu piestātne.

Askolan hiidenkirnut – 73 km no Helsinkiem

Askolan hiidenkirnut jeb milžu katlo Somijā labākās apskates vietas

Askolan hiidenkirnut jeb milžu katli (angļu valodā saukti par Giant’s kettles) ir unikāla vieta ne tikai Somijas, bet arī pasaules mērogā! Šo vietu var labi apvienot ar Porvoo pilsētas apskati. Kā šī vieta veidojusies? Kūstot ledājiem, veidojās ūdenskritumi, kuros, uz cietās akmens virsmas ieķērušies citi akmeņi, kas griežoties uz riņķi ūdenskritumos “izgrauzuši” caurumus. Tā akmenī veidojušies lielāki un mazāki caurumi. Šeit to ir neparasti daudz  – veseli 22! Tāpat, lielākais ir aptuveni 10 m dziļš un 4m plats! Objektā ir 2eiro ieejas maksa pieaugušajiem un 1 eur ieejas maksa bērniem, to var iemest kastītē pie pašas ieejas uz “kaltiņiem”. Ir autostāvvieta, minūtes 15 jāiet līdz kaltiem. Objektā nav labierīcību.

Virvik dabas takas – 75 km no Helsinkiem

Virvik dabas takas Somijā

Aptuveni 15 km attālumā no Porvoo pilsētas atrodas Virvikas dabas takas, kur ir 2.5km gara pārgājienu taka, vidējas pakāpes grūtības un izejama ar piemērotiem apaviem. Apkārtnē daudzas teritorijas ir privātīpašums, kā mums paskaidroja – tajā drīkst atrasties netraucējot īpašniekus (un noteikti nemēslojot!). Paveras skaits skats uz apkārtnes ūdeņiem.

Pirunpesä jeb Velna ligzda – 109 km no Helsinkiem

Pirunpesä jeb Velna ligzda klinšu aiza Somijā

Pirunpesä jeb Velna ligzda pie Lahti (ar šādu nosaukumu Somijā ir atrodamas vairākas vietas) ir ģeoloģisks veidojums – aptuveni 20 m augstas klinšu sienas, kurās ledus ezeram kūstot izveidojās plaisas, mazākā izmēra akmeņiem aizplūstot citviet, bet lielākajiem – iesprūstot (tie aizvien ir redzami). Pie Velna ligzdas ir 4.5km gara pārgājienu taka, ir ugunskura vietas. Klintīs iespējams uzrāpties, bet šeit nav nekādu drošības stiprinājumu vai margu, tāpēc nebūs piemērots pastaigām ar maziem bērniem.

Messilä – 111km no Helsinkiem

Messilä slēpošanas kūrorts Somijā

Messilä ir ļoti populāra vieta ziemā slēpotājiem, taču arī vasarās te būs ko darīt! Guļbaļķu namiņi, lupīnēm noaugušas nogāzes un skats uz ezeru ir tikai daži no iemesliem, lai dotos uz Messilä!

Kiikunlähde zilais ezers – 119km no Helsinkiem

Kiikunlähde zilais ezers Somijā

Šobrīd Kiikunlähde ezeru ieteicams apmeklēt braucienā ar velosipēdu vai ar kājām – lielās tūristu intereses (un vietējo iedzīvotāju neapmierinātības dēļ) šeit nav auto stāvvietas un satiksme uz ceļa ir ierobežota. Ezers ir veidojies no vairākiem avotiem, tāpēc tam ir īpaša ūdens krāsa – līdzīga kā Rummu karjerā, Mežmuižas avotos vai Lāčkroga ezerā, ūdens krāsa ir no caurspīdīgi zilas ziemā, līdz zaļgani dzeltenai vasarā, atkarīgs arī no tā, kā spīd saule. Diemžēl pieiet tam klāt nevar – var tikai apskatīties to no skatu platformas, kur ir labākais skats ar kokiem zem ūdens, vai no veco dzirnavu puses, kur ūdenī var vērot zivis.

ko redzēt Somijā

7 dienas Helsinkos un pilsētas apkārtnē pagāja ātri! Noteikti nevajag klausīties tajos, kas saka, ka Somijā un Helsinkos neesot nekas, ko darīt vai redzēt un Helsinki esot garlaicīgākā Eiropas galvaspilsēta – gluži otrādi – apskates vietu te pietiek ilgam laikam, pat tikai 100km rādiusā ap pilsētu! Mums vēl priekšā nākotnē kāds Somijas ziemeļu ceļojums!

Meklē citas vietas, kur tepat netālu aizdoties ar automašīnu? Tev noderēs šie raksti:

Brūno lāču vērošana Igaunijā savvaļā

Hījumā sala

5 dienas ar auto pa Igaunijas ziemeļiem

10 dabas takas Latvijā, kur aizbraukt tūlīt

Latvijā reģistrēti 18 jauni Covid-19 gadījumi, tai skaitā 9 Murjāņu sporta ģimnāzijā

Latvijā aizvadītajā diennaktī reģistrēti 18 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija.

Kampaņā jauniešiem iesaka izvēlēties “seksu pa telefonu”

HSE un Īrijas Aptieku savienības (IPU) jaunākā informatīvā kampaņa “Play It Safe!” aicina jauniešus Covid-19 pandēmijas laikā izvēlēties seksu internetā vai pa tālruni, vēstī Independent.ie. Kampaņas mērķis ir atturēt cilvēkus no seksuāliem kontaktiem ar personām, ar kurām viņi nedzīvo kopā, lai samazinātu koronavīrusa izplatību dzimumsakaru ceļā. Reklāmlapiņās, kuras ir pieejamas aptiekās, teikts, ka, tā kā valsts [...]

Priestera Gregora Ķibuļa dzīves pēdējie mirkļi un Stradiņa slimnīcas situācija

  
Šo liecību raksta prāvesta Gregora Ķibuļa tuvs radinieks, kura vārdu un uzvārdu paturēšu neatklātu. Viņš lūdza mani, lai es šo problēmu mazliet aktualizēju. Pilnībā saprotu ārstus, medicīnas sistēmu pazīstu labi, jo ilgus gadus esmu kalpojis dažādās Rīgas slimnīcās, arī šobrīd kalpoju RAKUS Tuberkulozes un Plaušu centrā kā apkalpojošais priesteris kapelānes vadībā. Saprotu arī COVID-19 situāciju. Tomēr...

Par P.Stradiņa slimnīcas un ātrās palīdzības attieksmi.

prāvests Gregors atbrauca pie manis uz Rīgu 22.jūlijā ap plkst. 11.00. Ap plkst. 13.00 viņam pazvanīja Ogres prāvests Bojārs un jautāja, kur viņš ir, kāpēc nav rekolekcijās (garīgie vingrinājumi katram priesterim, obligāti reizi gadā). pr. Gregors bija pavisam aizmirsis par rekolekcijām šajā nedēļā, viņš domāja, ka tās ir nākamajā nedēļā. Viņš bija ļoti satraukts par to, ka aizmirsa par rekolekcijām un ir atbraucis bez sutanas, sakot, kā tad viņš ies uz rekolekcijām civilajā apģērbā, ka varbūt viņam uz vietas varēs aizdot sutanu. Viņš palūdza mani aizvest viņu uz rekolekcijām. Es tūlīt arī viņu aizvedu. Bijām uz vietas ap plkst. 13.30. Pēc tam devos atpakaļ uz mājām.

Pēc pāris stundām viņš zvanīja manai sievai un teica, ka viņam ir slikti, viņš nav gājis ēst, bet ir apgūlies savā istabā. Sieva viņam ieteica palūgt kādam izsaukt ātro palīdzību, un paziņot mums, uz kuru slimnīcu viņu vedīs. No pr. Gregora dabūjām zināt, ka viņu vedīs uz P.Stradiņa slimnīcu. Pats arī devos uz P.Stradiņa slimnīcu, lai saprastu, kas notiks ar viņu un kurā nodaļā viņu ievietos. Aizbraucot uz slimnīcu, pr. Gregors gulēja uz pārvietojamās gultas uzņemšanas nodaļā, viņam ļoti sāpēja vēders, sūdzējās par sliktu dūšu, nepatīkamām atraugām un sāpēm mugurā ap nieru apvidu.

Medicīnas personāls nesteidzīgi kārtoja savas lietas, printēja papīrus, tā vietā, lai operatīvi noreaģētu uz ar akūtām sāpēm ievesto priesteri. Galu galā viņš taču tika atvests ar ātro palīdzību. Pēc kāda laika viņu paņēma, lai vestu uz izmeklējumiem un noņemtu analīzes. Man neviens nevēlējās pateikt, kur viņu vedīs, atteicās, kaut ko sīkāk paskaidrot, sakot, ka tā ir datu aizsardzība. Medicīnas personāls laikam uzskatīja, ka priesterim radinieku nav un mani ignorēja. pr. Gregors teica, lai braucu mājās, ka viņš vēlāk piezvanīs, lai pateiktu, kurā nodaļā viņu ielika.

Pēc pāris stundām viņš zvana un saka, ka es varu braukt viņam pakaļ, ka viņu raksta ārā no slimnīcas. Es ar sievu nespēju noticēt, kā tas ir iespējams. Aizbraucu uz slimnīcu un pr. Gregors jau pārvietojamos ratiņos bija izstumts ārā no slimnīcas un gaidīja mani zem atklātas debess. Nespēju noticēt, ka šādi var izrīkoties ar cilvēku, kuram ir sāpes. Laimīgā kārtā nelija lietus, citādi viņš vēl klāt pie visa būtu samircis.

Atbraucām mājās, ienākot iekšā pr. Gregors sūdzējās par savu slikto pašsajūtu, sakot, ka viņam ir auksti, ļoti sāp viss vēders un mugura nieru apvidū, ir slikta dūša un augsts asinsspiediens. Viņš negribēja neko ēst, uzreiz gāja uz savu istabu, lai apgultos. Tā kā sāpes bija ļoti spēcīgas un parastie pretsāpju medikamenti nelīdzēja, es atcerējos, ka man no mammītes ir palikuši pāris pretsāpju plāksteri, kuru sastāvā ir morfijs. Es vienu šādu plāksteri palīdzēju viņam pielīmēt pie sāpošā vēdera lejasdaļā. Pēc kāda laika viņš teica, ka ir kļuvis vieglāk, sāpes nedaudz mazinājušās. Vēl pr. Gregors palūdza atnest viņam nomierinošu tēju, tā, lai varētu iemigt un gulēt, ko mana sieviņa atnesa. Pats ap pusnakti aizbraucu pie viņa māsas, lai atvestu viņam spēcīgākas zāles, ar kurām mazināt asinsspiedienu. Mūs abus ar sieviņu izbrīnīja tas, ka pr. Gregoru no slimnīcas izrakstīja ar visām adatām rokās. Viņam bija sadurtas melnas abu roku vēnas un abās rokās atstātas adatas no sistēmas.

Nākošās dienas rītā viņam sāpes bija mazinājušās un viņš neatteicās no vieglām brokastīm. Arī asinsspiediens bija normas robežās. Mana sieviņa vairākkārt centās sazvanīt pr. Gregora ģimenes ārsti, taču neveiksmīgi. Viņš izteica varbūtību, ka iespējams viņa ir atvaļinājumā un medmāsa ir tikai pāris stundas no rīta. 

Uz pēcpusdienu viņam atkal kļuva sliktāk. Viņš atkal sāka sūdzēties par spēcīgām sāpēm vēderā un ap nieru apvidu, palūdza viņam atnest Borjomi ūdeni. Redzot, ka pr. Gregors smagāk elpo un viņam ir spēcīgas sāpes, saucu ātro palīdzību. Ātrā palīdzība atbraucot arī bija nesteidzīga, lēnā garā viņam uztaisīja kardiogrammu, teica, ka ir “mirgošana”, tāpēc uz slimnīcu varētu neaizvest. Es teicu, lai dara kaut ko, vai tad neredz, ka viņam ir slikti. Ātrās palīdzības feldšere palūdza viņam atbrīvot roku, sakot, ka vajag iešpricēt. Ātrās palīdzības ārsts pateica man, lai izeju ārā no istabas. Nezinu, cik laika pagāja, taču man likās, ka ļoti ilgi viņi ir ar pr. Gregoru, tāpēc nolēmu iet iekšā istabā. Paverot istabas durvis redzēju, ka viņš ir noguldīts zemē uz grīdas un ātrās palīdzības ārsts viņu elpina. Pamanot mani, ārsts uz mani sakliedza un nolamāja, sakot, ko es atļaujos, lai tūlīt pat eju ārā no istabas un nenāku iekšā. Pēc kāda laika ārsts iznāca no istabas sakot, ka viņi darīja ko varēja, taču pr. Gregoru glābt neizdevās, viņš ir miris.

Nezinu, bet mūs ar sieviņu māc šaubas, vai elpināšana vispār bija vietā, jo viņš taču elpoja pats, viņam nebija apstājusies elpošana pirms ātrās palīdzības ierašanās vai tai atbraucot. Cik zinu, tad ar nepareizu elpināšanu arī var apstādināt sirdsdarbību. Neviens nepateica arī to, ko viņam iešpricēja. Man liekas savādi tas, ka pr. Gregors tā pēkšņi varēja nomirt. Uzreiz tanī visā satraukumā arī neuzprasīju ātrās palīdzības ārstam, ko nozīmē “mirgošana”, kāpēc viņi izsakās cilvēkam nesaprotamos terminos. Ja man būtu pateikuši, ka “mirgošana” nozīmē aritmiju, ko man paskaidroja Suntažu dežūrārste pie kuras kārtoju pr. Gregora miršanas dokumentus, tad viņam tā bija visu laiku. Viņš dzēra zāles  un sadzīvoja ar aritmiju. Aritmija nebija iemesls tam, lai ātrie nevestu viņu uz slimnīcu. Ātrie man nemaz nepajautāja, vai viņam ir bijusi aritmija. 

Nezinu, vai šeit ko varēs panākt, taču ārstu attieksme kopumā ir ārpus jebkuras kritikas. Kā var slimnīcā ignorēt ar ātro palīdzību ievestu cilvēku, kurš cieš spēcīgas akūtas sāpes, kāpēc tuviniekam atsakās sniegt jebkādu informāciju, aizbildinoties ar datu aizsardzību, kā var pēc pāris stundām izrakstīt no slimnīcas cilvēku ar akūtām sāpēm nemaz neievietojot to nodaļā, neatstājot slimnīcā uz novērošanu. Ar kādām tiesībām ātrās palīdzības ārsts var lamāt tuvinieku, izdzīt no istabas savā paša mājā, kāpēc ātrās palīdzības personāls nerunā cilvēkiem saprotamā valodā……….šie visi ir jautājumi uz kuriem nav atbilžu.

Priestera Gregora Ķibuļa tuvi radinieki

Garmin esot urķiem samaksājis 10 miljonu izpirkumu

Viens no lielākajiem sporta pulksteņu ražotājiem pasaulē pagājušajās divās nedēļā iekūlās nepatikšanās ar Garmin ekosistēmas darbību un stabilitāti. Tika pieļauts, ka Garmin cieš no WastedLocker šifrējošā vīrusa, bet pats uzņēmums šo nav apstiprinājis, tāpēc informācija uzskatāma par baumām. Garmin ir apstiprinājis, ka bijis šifrējoša vīrusa uzbrukums, bet lietotāju dati neesot nozagti. Tiek uzskatīts, ka Garmin […]

Versijas 1

Reiz man draugs teica, ka dziesmu oriģināli vienmēr patīk labāk par to vēlākajām versijām. Droši vien viņš ar to domāja ne tikai oriģinālus, bet arī pirmo dzirdēto versiju, jo ne vienmēr dziesmu oriģināli ir ļoti populāri. Man patīk pa laikam pameklēt zināmu dziesmu versijas. Varu aizrauties, starp citu, labs resurss ir http://www.covermesongs.com/. Šis ieraksts unRead More »Versijas 1

«Conexus» nonākšana valsts kontrolē: iztērēts daudz naudas un apmierinātas politiskas ambīcijas, bet gāzes lietotājiem ieguvumu nekādu

Izpildot valdības uzdoto, valsts uzņēmums “Augstsprieguma tīkls” no Krievijas kompānijas “Gazprom” ir nopircis 34% akciju uzņēmumā “Conexus Baltic Grid”. Tādējādi mūsu valsts līdz vairāk nekā 68% ir palielinājusi un nu pilnībā kontrolē gāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmu Latvijā. Valsts uzsver, ka ar šo darījumu tiek veicināta valsts enerģētiskā drošība, neatkarība un attīstība. Tikmēr eksperti norāda, ka valsts kontroles iegūšanai lielas jēgas nebija – tikai iztērēti daudzi miljoni, apmierinot politiskas ambīcijas.

Valsts pierobežas joslā nepieciešama speciāla caurlaide, atgādina robežsardze

Gribējām dārzu ar taureņiem, kurā viss krīt virsū un nekas nav jādara

Granularitāte

bāba – diezgan nievājošibabene – pilnīgi ok

Laikraksts: Bijušais pāvests Benedikts ir smagi slims

Bijušais Romas Katoļu baznīcas pāvests Benedikts ir smagi slims. Tā vienam no Vācijas laikrakstiem ir paziņojis Benedikta biogrāfijas autors. Emeritētais pāvests jūnijā viesojās savā dzimtajā Bavārijā, lai pēdējo reizi apciemotu 96 gadus veco brāli, kurš nomira īsi pēc tam. Tas bija pirmais Benedikta ceļojums ārpus Itālijas pēc atteikšanās no pāvesta krēsla.

«Pakss» - latviskots stāsts par nešķiramiem draugiem - puisēnu un lapsu

Izdevniecībā "Zvaigzne ABC" izdots Sāras Penipārkeres stāsts par puisēnu un lapsu - "Pakss". No angļu valodas tulkojusi Laura Dreiže, paziņojumā presei informēja izdevniecības pārstāvji.

“Tet” pārdod igauņiem savu meitasuzņēmumu “T2T”

Atbalstot meitasuzņēmuma T2T tālāku izaugsmi un fokusējoties uz pamatdarbības attīstību, tehnoloģiju un izklaides uzņēmums Tet ir pieņēmis lēmumu par T2T pārdošanu starptautiskajam programmatūras uzņēmumam no Igaunijas – Helmes. Darījums noslēgts 3. augustā. “Tet galvenais stratēģiskais tuvāko gadu uzdevums ir attīstīt uzņēmuma pamatdarbību un tās papildinošos servisus, īstenot vērienīgu uzņēmuma digitālās transformācijas procesu un investēt jaunākajās […]

Apple iegādājas jaunuzņēmumu, pārvērtīs iPhone norēķinu termināļos

Tiek ziņots, ka Apple par aptuveni 100 miljoniem ASV dolāru iegādājies jaunuzņēmumu Mobeewave Inc., kas jau izstrādājis tehnoloģiju, lai pārvērstu gandrīz jebkuru iPhone modeli par norēķinu termināli. Šī ideja gan nav nekas jauns vai unikāls, Samsung jau iepriekš ziņoja, ka Galaxy viedtālruņiem arī būs šādas iespējas. Arī Apple varētu kaut kad ne pārāk tālā nākotnē […]

Interesanti tetovējumi un tetovēšanas māksla

Interesants tetovējums, kuru var uztetovēt piemēram kāzu dienā, kāzu datumu vai pirmo tikšanās reizes datumu.

tetovejums-kazu-datums.jpg

Tetovējums uz kakla ar ķīniešu hieroglifiem. Šāda veida tetovējumi vienmēr likušies interesanti.

tetovejums-kiniesu-burti-uz-kakla.jpg

Diezgan smuks tetovējums ar lauvu un pulksteni uz rokas. 

tetovejums-lauva-uz-rokas.jpg

Tetovējums ar kokiem jeb mežu. Vizuāli izskatāš ļoti labi. 

tetovejums-mezs-koki-uz-rokas.jpg

Sievietēm interesants un liels tetovējums.

tetovejums-puke-uz-kajas.jpg

Tetovējums ar puķēm uz pleca.

tetovejums-pukes-uz-pleca.jpg

Pulkstens tetovējums ar konkrētu datumu un laiku, kurš var simbolizēt kādu konkrētu atgadījumu jūsu dzīvē. Izskatās diezgan labi un ar kādu dziļu domu.

tetovejums-pulkstenis-uz-rokas.jpg

Vienkāršs rozes tetovējums uz kājas.

tetovejums-roze-uz-kajas.jpg

Tīģeris uz rokas. Gaumīgs tetovējums.

tetovejums-tigeris-uz-rokas.jpg

Tramps grasās aizliegt TikTok

Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps visai straujiem soļiem dodas uz priekšu, lai aizliegtu vienu no šī brīža populārākajām lietotnēm pasaulē TikTok, pamatojot to ar bažām par privāto datu izmantošanu Ķīnas pusē. Jaunā iOS 14 Beta versija atklāja, ka TikTok iegūst informāciju par to, ko lietotāji dara savos telefonos, un tā kā šī lietotne ir […]

Sony plāno uzsākt elektroauto Vision-S testēšanu uz ceļiem

Šī gada janvārī notiekošajā tehnoloģiju konferencē CES 2020 kompānija Sony bija viena no lielākajiem pārsteigumu autoriem, prezentējot nevis jaunu kameru vai mūzikas ierīci, bet gan elektroauto Vision-S. Kaut arī tas tika uztverts vairāk kā koncepts un mārketinga triks, uzņēmums šajā nedēļā publiskojis video, kur auto tiek nogādāts Tokijā, lai notiktu tā testēšana ikdienas satiksmē, kas […]

Tas ir noticis, jaunais Apple iMac iegūst labāku tīmekļa kameru

Trešdienas pēcpusdienā Samsung prezentāja savus jaunākos Note sērijas mobilos telefonus, kā arī uzlabotus planšetdatorus, taču pirms tam, dienu iepriekš, Apple saviem pircējiem piedāvāja atjaunotus iMac datorus. Kompānija uzlabojusi un atsvaidzinājusi savu klasisko viss vienā datoru ar jauniem dzelžiem, tā kā tās nav radikāli lielas izmaiņas, par kurām būtu nepieciešams veidot veselu pasākumu, taču ievērības cienīgs […]

Planšetdatori atkal modē – tos pērk krietni vairāk nekā pērn

Globālie personālo datoru pasūtījumi šī gada pirmajā ceturksnī samazinājās piegādes ķēdes problēmu dēļ, un arī otrajā ceturksnī nekas spīdošs šo ierīču pārdošanas statistikā nebija vērojams. Tikmēr par planšetdatoru pasūtījumiem gan to pašu nevarētu teikt. Tieši pretēji. Šādas ierīces, piemēram, 2020. gada 2. ceturksnī pirktas rekorddaudz, krietni pārspējot pērnā gada pārdošanas rādītājus. Tehnoloģiju tirgus izpētes kompānija […]

Plasido Domingo Austrijā saņem balvu par mūža ieguldījumu mūzikā

Slavenais dziedātājs Plasido Domingo Austrijā saņēmis apbalvojumu par mūža ieguldījumu opermūzikā. Mākslinieks augsti novērtēja apbalvojumu un uzsvēra, ka vissvarīgākais mākslā ir saikne ar skatītājiem.

Samsung apsola Android atjauninājumus 3 gadu garumā, Galaxy S10 saņems Android 12

Samsung oficiāli apsolījis ilgāk uzturēt ilgāk savus flagmaņu viedtālruņu modeļus – lielie Android atjauninājumi tiek solīti trīs gadu garumā. Šis paziņojums nozīmē, ka Galaxy S20 un Note20 sērijas viedtālruņi tiks pie Android 13 operētājsistēmas versijas. Bet vēl patīkamāka šī ziņa būs 2019. gada Galaxy S10 sērijas lietotājiem, jo arī šiem modeļiem Samsung apsolījis jau minētos […]

Sieviete, kura nejūt sāpes: "Dzemdības bija tikai kā ķermeņa stiepšanās"

Džo Kamerona (72) no Lielbritānijas nezina, ko nozīmē sāpes. To, ka salauzusi roku, viņa sapratusi tikai pēc trim dienām. Savukārt dzemdības viņa salīdzina ar ķermeņa stiepšanos. Laika gaitā sievietei konstatēta gēnu mutācija, ziņo DailyMail.

 

Ministre: Par ierobežojumu maiņu varēs spriest pēc brīvdienu Covid-19 datiem

Lai gan Veselības ministrija bija iecerējusi augusta otrajā nedēļā piedāvāt ierobežojumu mīkstināšanu sabiedriskās ēdināšanas sektorā, pašlaik veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstība/Par”) vēlas sagaidīt tuvāko brīvdienu Covid-19 izplatības rādītājus, lai varētu lemt.

LG parāda lokanu 13.3 collu ekrānu klēpjdatoriem

Viedtālrunis ar lokanu ekrānu gandrīz nevienu vairs nepārsteigs. Pat mobilo sakaru operatori saviem klientiem piedāvā lokanu ekrānu viedtālruņus, turklāt tie pat knapi, knapi paspēj ierindoties dārgāko viedtālruņu topa pieciniekā, piekāpjoties dārgākajiem Samsung un Apple modeļiem ar nelokāmiem ekrāniem. Lenovo jau paziņojis, ka plāno tirgū piedāvāt ThinkPad X1 Fold planšetdatoru ar lokanu ekrānu, un nu ar […]

[Virsraksts nav norādīts]

kaut arī jaunā assassin's creed ideja izraisa nedaudz dalītas sajūtas
nē, es piekrītu tam, ka AC geimplejs nevienam īpaši nepatīk (it īpaši tiem, kas ir piedzīvojuši Thief laikus vai kaifojuši no Dishonored abām spēlēm), visu izšķir anturāža
tāpēc Odiseja bija afigenns pasākums, kvasīt uz ielām kopā ar grieķu filozofiem, ko vispār labāku var vēlēties
un nestāstiet man, ka hidras un minotaura nebija, it kā jums būtu kādi uzticamāki ziņu avoti par homēru simpsonu

bet vikingot?
ar ienaidnieku forpostu iekarošanu, izlaupīšanu un pārkrāsošanu savās krāsās es jau gadus desmit nodarbojos spēlē far cry
tikai, tipa, pret profesionāliem militāriem algotņiem, nevis miermīlīgajiem iedzīvotājiem, kuri nez no kurienes pēkšņi ir ar ieročiem un pat nosacītu taktiku
saprotu, ka vikingošana ir daļa no mūsu vēstures, taču es nesacītu, ka kāds ar šo kurzemnieku iniciatīvu īpaši lepotos
vēl vairāk, domāju, ka paši skandināvi, pretēji stereotipiem, arī ar to nelepojas
te viena islandiešu strīmere, kad viņai pajautāja, vai zivju kara uzvarētāji islandieši arī ir vikingi, ar nereālu sašutumu atbildēja, ka nē

vot paskatieties, jūras pirātus ta arī mīl par to, ka viņi tur cīnas ar militarī frīkiem
nav nevienas filmas par džeku zvirbuli, kurā viņi darbotos somāliešu stailā
taču pirātismu ir iepējams kaut kā romantizēt, kamēr vikingu romantizācija izskatās nu tā sev

CERT.LV brīdina par mēģinājumiem izkrāpt Facebook piekļuves informāciju

CERT.LV brīdina par to, ka tiek veikti mēģinājumi izkrāpt Facebook piekļuves informāciju no Facebook lapu īpašniekiem. Tiek izsūtīti viltoti paziņojumi par kontu bloķēšanu ar saitēm uz viltus lapām, kas tikai vizuāli ir līdzīgas Facebook. Ievadot savus datus šajās vietnēs, dati tiek nodoti krāpniekiem.

 

 

Kiberdrošības eksperti aicina būt uzmanīgiem un pirms datu ievades pārbaudīt vietnes adresi!

 

Krāpnieku paziņojuma un lapas paraugs. Avots: CERT.LV.

Krāpnieku paziņojuma un lapas paraugs. Avots: CERT.LV.

CERT.LV aicina ziņot Facebook par šādiem viltus paziņojumiem un viltus profiliem, kuri šādus paziņojumus izplata (trīspunkte ziņas augšējā labajā stūrī un “Find support or report post”).

[Virsraksts nav norādīts]

meklējot variantus, kā tuvākajos piecos gados pārvākties no pašas rīgas uz rīgas nomali, kur kļova, zaļš un vispār kaifs
secināju, ka tādā carnikavā, kur ir jūra, priedes, tuvu pilsētai tas ir bezmaz divreiz lētāk, nekā otrajā pusē, piņķos un uz priekšu, kur globāli vispār nav ņihuja, izņemot tuvumu rīgai
saulkrastos hrušcovka un nehruščovka ir 40k

moš vaig paskatīties vēl nedaudz tālāk, ja nav jāstrādā rīgā, rūjienā ir 25k, taču rūjiena ir pizģec tālu
valmiera uzreiz nē, cēsīs 30 (kurš bez alkohola sāks dzīvot cēsīs)
turpināšu izpētes sesijas