Kā vecajos laikos

Tulkojums no diplomatiskās EN:

t7QfMFrb.jpeg

 

Krievu indes cinisms jeb risks ēst saldējumu Jomas ielā

sandraveinberga

Kas filmējies filmā “Kriminālās ekselences fonds” (2018)

Kas filmējies filmā “Kriminālās ekselences fonds” (2018)

Šajās brīvdienās pēc ilgiem laikiem apmeklējām Forum Cinemas, lai nobaudītu nesen klājā nākušo detektīvkomēdiju “Kriminālās ekselences fonds”. Filmai līdzekļi tika savākti pūļa finansējuma kampaņā un tajā nespēlē profesionāli aktieri. Neskatoties uz to visu, filma sanākusi profesionāla un garšīga. Lomu atveidotāji gana kolorīti, tāpēc vēlējos par viņiem uzzināt vairāk. Izrādās informācija oficiālajos avotos gana skopa, nācās līdzīgi kā detektīvam vākt pierādījumus pa visu plašo tīmekli.

BITE sāk piedāvāt jaunu pakalpojumu – gudro video novērošanu mājoklim un biznesam

Pieaugot klientu interesei par viedajiem risinājumiem mājoklim un biznesam, mobilo sakaru operators BITE ir papildinājis piedāvājumu ar inovatīvajām, ekspertu un lietotāju augsti novērtētajām viedajām bezvadu videonovērošanas kamerām “Arlo™”, kas ir ērti savienojamas ar mobilajiem pakalpojumiem. “Arlo™” ir vienas no pasaulē populārākajām, kvalitatīvākajām 100% bezvadu videokamerām, kas nodrošina HD kvalitātes video plūsmu, divvirzienu audio saziņu, nakts […]

Windows 10 uzspiedīs Edge izmantošanu

Microsoft mums visiem par lielu prieku drīzumā Windows 10 operētājsistēmā uzspiedīs Edge pārlūka izmantošanu, ja arī būsi kā noklusējuma pārlūku izvēlējies kādu citu. Jau šobrīd jaunos Microsoft untumus var baudīt Windows 10 Insider Preview (Build 17623 for Skip Ahead) versijā. Microsoft Edge pārlūks tiks atvērts, ja Windows Mail lietotnē uzklikšķināsi uz hipersaites. Microsoft paskaidrojis, ka Edge pārlūks esot […]

Kā dzert, bet nepiedzerties

Kā dzert, bet nepiedzerties

Dzert vai nedzert katrs izlemj pats. Taču vienmēr ir labi zināt pāris viltību, kā dzert un tomēr nepiedzerties, jo nekad taču nevar zināt, kad tās var noderēt. Ko darīt pirms alkohola lietošanas 1. Izvingrojies...

The post Kā dzert, bet nepiedzerties appeared first on Hitnet.lv.

Sony laiž klajā jaudīgu kabatas izmēra mobilo projektoru

Sony paziņojis, ka mobilais kabatas izmēra projektors MP-CD1 Eiropu sasniegs šā gada pavasarī. Projektors MP-CD1 ir tik mazs, ka viegli ieguļ plaukstā, taču spēj projicēt saturu 3 metru platumā no neliela attāluma (aptuveni 3,5 m). Šis ir patiešām daudzpusīgs projektors, kas sver tikai 280g, uzreiz padarot jebkuru virsmu par plašu ekrānu. Projektors darbojas teju nedzirdami, […]

Kā nevainības zaudēšana 13 gadu vecumā ietekmē meitenes psihi. Personīgs pieredzes stāsts

Jaunieši, faktiski vēl bērni, arvien agrāk zaudē nevainību un iesaistās seksuālās attiecībās.  13 gadu vecumā ne viena vien mazā tīnīte jau ir izmēģinājusi aizliegto augli. Vai patika? Aptauju tieši šādā griezumā nav, tomēr individuālās sarunās ir secināts, ka tik agrā vecumā piedzīvotas intīmas attiecības ļoti traumējoši ietekmē personību. Lielbritānijā ir uzsākts ieviest seksuālās apmācības programma skolās. Programmas saturā iekļautas tādi apgalvojumi, ka skūpstīšanās un masturbēšana ir normāla aktivitāte pat jaunākiem – tikai 9 gadus veciem bērniem.  Vai tas nav netīšs (vai varbūt tīšs) aicinājums bērniem agrāk izmēģināt arī seksu? 

draiveru jautājums

Jau sen kā pierasts, ka mūsdienās Windows sistēmai nekādi draiveri nav jāliek - OS pats visu sainstalē. Bet nu tomēr pirms laika iepirku 1 verķi, kuram papildus bija jāliek draiveri. Komplektā līdzi nāca arī CD.CD saturu pat neskatī...

Kā apmierināt sievieti: 9 vienkāršas lietas, kas strādās ar lielāko daļu sieviešu

Kā apmierināt sievieti: 9 vienkāršas lietas, kas strādās ar lielāko daļu sieviešu

Dažādām sievietēm mēdz patikt dažādas lietas, un sekss nav nekāds izņēmums, tomēr pastāv arī tādas universālas metodes, kas spēs apmierināt gandrīz jebkuru sievieti. Uzzini, kā apmierināt sievieti un likt viņai gribēt tevi vēl un...

The post Kā apmierināt sievieti: 9 vienkāršas lietas, kas strādās ar lielāko daļu sieviešu appeared first on Hitnet.lv.

Diagramma. Re:Baltica pētījums

 

Konteksts ŠEITDiagramma_reBaltica

Ieskats: kuras bankas Latvijā orientējas uz nerezidentiem

Uz nerezidentiem orientētās Latvijas bankas – finanšu institūcijas, kuru klientu liela daļa dzīvo citās valstīs, pašlaik piesaista lielu uzmanību, un izskan apņēmība samazināt nerezidentu īpatsvaru.

Kas tas ir, jauns speciālo auto paveids?

auto huligāns
Nezināju, ka sadzīves pakalpojumu auto izmanto mirgojošos uguņus, apmēram, kā policija. Neiet runa par dzelteno rotējošo uz jumta, kas liecina par darbiem pie uz ceļa.

Tomēr braukt krustojumā ar neizprotamu norādi…LAID mani, LAID mani ir neizprotami un amizanti. Drīz gružus sāks vest ar sirēnam!

Advertisements

Sotaciņš

Ozolciema pagasta bibliotekāre Monika piesēdās pie datora, un ar ierastu kustību, nemaz neskatoties zem galda, pastiepās un piespieda apaļo pogu. Atskanēja pazīstamais pīkstiens un LG Flatron monitora ekrānā sāka plīvot Windows XP karogs. Pēc neilgas, apmēram minūti garas pauzes, atvērās desktops. Ekrāna labajā, apakšējā stūrī, viens otru nomainot, Moniku sveicināja Adobe reader, AVG Antivirus, BitComet, CC cleaner, Mail.ru agent, nVidia, VLC, Real player, Java, Skype, ICQ, iTunes, Ask toolbar, Yahoo toolbar un visbeidzot WinRAR paziņojumi. Pēc nepilnām dažām minūtēm varēja sākt darbu. Monika palaboja brilles un palaida LibreOffice Wordu.

Tuvojās Lieldienas. Tas nozīmēja, ka Ozolciema pagasta tautas namā notiks svinības. Vietējais tautas deju kolektīvs dejos. Vietējie pagasta bērni skaitīs dzejoļus un dziedās. Folkloras kopa dziedās tautasdziesmas un izklaidēs skatītājus ar dziesmām, mīklām un rotaļām. Pagasta padomes šoferis Viktors spēlēs ģitāru. Cerams, kaut ko latvisku, nodomāja Monika. Pagājušajos Ziemassvētkos viņš nodziedāja “Šou mī ze vej to ze nekst viskī bār” un pagasta iedzīvotājiem šī dziesma nepatika. Svētku koncerta beigās būs teatrāls iestudējums. Monika vadīja teātra pulciņu, kurā darbojās visi trīs pagasta bibliotēkas apmeklētāji. Svētku lugas scenāriju Monika tagad gatavojās rakstīt.

Lugai bija jābūt smieklīgai. Iedvesmas gūšanai blakus datoram Monika bija nolikusi Jurija Ņikuļina anekdošu grāmatu. Lugai bija jābūt aktuālai. Monika iztēlojās galvenos personāžus. Piemēram, ārsts, policists un mācītājs. Tauta mīl iesmiet par saviem vagariem. Taču Monika uz brīdi sadrūma. Negribētos sanaidoties ar pagasta priesteri. Mīļā miera labad mācītāja vietā būs deputāts. Tas nu būs izlemts. Vēl lugai bija jābūt patriotiskai. Simtgade tomēr. Bez simtgades pieminēšanas nu nekādīgi neiztikt. Simtgade, simtu gade, simte, simts, simts procentu, simts kilometru stundā… Monika meklēja idejas. Idejas nenāca. Derētu ieraut kādu simtiņu, tīri iedvesmai. Monika pasmaidīja. Ideja atnāca pati. Monika ar diviem pirkstiem uzklabināja virsrakstu:

S O T A C I Ņ Š”

(viencēliens)

Tavu attapību! Gan sveiciens simtgadei, gan mājiens par šņabīti, tas vietējiem ļoti patiks. Atlika tikai sižets. Tas nedrīkstēja būt pārāk sarežģīts. Kaut ko vieglu un romantisku. Mīlestības trīsstūri, varbūt? Pie lauku dakteres atnāk mīļākais. Mīļākais, protams, būs deputāts. Un tad pēkšņi un negaidīti mājās pārrodas dakteres vīrs – policists. Klasiski. Deputāts slēpjas skapī, sieva mēģina vīru izdabūt ārā no mājām, kas, protams, tik vienkārši neizdodas. Un tad, un tad… Un tad vīrs pamana uz galda stāvošo deputāta atnesto grādīgā pudeli, un iedzer sotaciņu par valsts simtgadi. Šeit lūk arī virsraksts skaisti nostrādā! Samagonka izrādās riktīgi jiftīga un vīrs ātri noreibst. Tad viņš iedzer kopā ar sievu, un tad viņi iedzer vēl un vēl, un tad deputāts izlien ārā no skapja un viņi visi dzer kopā. To visu varēs atšķaidīt ar krievu anekdotēm no Ņikuļina grāmatas. Monika nopūtās. Labi, bet ne izcili. Varētu pat teikt — klišejaini. Bet kā būtu, ja deputāts, piemēram, slēpjoties skapī pārģērbtos sieviešu drēbēs? Vot tā būtu īstākā bomba. Un tad piedzēries policists uzmāktos par sievieti pārģērbtajam deputātam un sieva kļūtu pret viņu greizsirdīga? Monikai kļuva karsti. Šis jau izklausījās jau pat ne pēc Raiņa, bet pēc Šekspīra. Nez vai ar šādu sižetu izdotos dabūt naudu no KKF un izdot savu grāmatu? Būs jāatrāda pagasta kluba apmeklētājiem un tad jau pēc pirmizrādes varēs domāt.

* * *

Pasākums šķita izdevies. Bērni, tautas deju kolektīvs un folkloras kopa nekādus pārsteigumus nesagādāja. Nodejoja, nodziedāja, visus izklaidēja, malači. Arī Viktors nebija slikts. Šoreiz viņš nospēlēja “Ze passendžer”. Publika ne vārda nesaprata, taču meldiņš bija labs un piedziedājums lipīgs un skatītāji jau no pirmajiem akordiem aplaudēja, ar kājām sita takti un vilka piedziedājumu līdzi. “Lā-lā, lā-lā, lā, lā-lā-lā”. Un luga? Luga tika uzņemta ar grandiozām ovācijām. Monika sēdēja skatītāju vidū un viegli sarka, klausoties nebeidzamos aplausus.

Jums patika? — Monika pievērsās blakussēdētājai, kuru iepriekš pagastā nebija satikusi. Monikai blakus sēdēja un eleganti atturīgi aplaudēja jauna, gaumīgi ģērbta un acīmredzami izglītota sieviete.

Ne visai. — Sieviete pašūpoja galvu. — Aktieri, protams, centās, taču luga ir stulba. Kaut kādi debīli joki, kaut kādas nejēdzīgas pārģērbšanās.

Bet tā taču ir komēdija. — Monika taisnojās.

Ai, da beidziet, — sieviete nerimās. — Nevis komēdija, bet gavno polņeišeje. Vienīgais joks visā lugā bija autors.

Aplausi nerimās. Monikas vīrs no publikas uzsauca “Autoru!” un publika atbalstīja. Monika smagi piecēlās un ļoti negribīgi iznāca uz skatuves. Pateicības runa bija sagatavota vēl tad, vienlaicīgi ar lugas scenāriju, taču pacilājošie vārdi šobrīd šķita lieki un nepatiesi. Pasākums bija beidzies, daži aktīvākie apmeklētāji jau bija atstājuši kluba zāles sēdvietas un grūstījās pie izejas. Arī vīzdegunīgā kritiķe, sučka tāda, bija aizgājusi nesagaidot lugas autori.

Paldies, mīļie. Priecīgas Lieldienas. Ejiet dirst.

 

Dienas grauds

A lot of people, including in the Government are absolutely unaware what it means, even if we lose electricity for only seven days.”

 

vara bungas: Kamēr US jau atvaira RU uzbrukumu, arī briti norūpējušies par elektroapgādes drošību.  Apdraudējums gan nav jauns, par to ir domāts un spriests jau labu laiku. Par šo problēmu   labs izziņas resurss ir Cambridge University’s Centre for the Study of Existential Risk, kas ne tikai biedē, bet arī piedāvā risinājumus  (spoileris – svarīgākais ir koordinācija valdības līmenī).

 “our power grids are becoming ever more crucial. Cities will be paralyzed without electricity, and the lights going out will be the least of the consequences… everything else that urban life depends on is vulnerable to breakdowns, errors, or even intentional sabotage of the system.”

avots

VAS “Elektroniskie sakari” izstrādājusi unikālu radiofrekvenču monitoringa programmnodrošinājumu “Skudra”

Šī gada 19. martā VAS “Elektroniskie sakari” (VAS ES) noslēdza līgumu ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) par radio frekvenču monitoringa iekārtu vadības programmnodrošinājuma “Skudra” un “SkudraServer” piegādi. Šo produktu ir radījuši VAS “Elektroniskie sakari” inženieri, kuru ikdienas darbs ir Latvijas radiofrekvenču monitoringa nodrošināšana. “Skudra” un “SkudraServer” ļauj veikt vienlaicīgu monitoringu vairākos frekvenču diapazonos, nodrošina mērījumu […]

Pavasara tīrīšana, jeb OIK paslaucīšana zem tepiķīša

(Šis gabals kā pārdomas uz pēdējo dienu A.Ašeradena aicinājumu atcelt OIK, bet arī nedaudz plašākā kontekstā. Nav īpaša iemesla rakstītajam, vnk gribas pārdomas uzlikt "uz papīra".)

Pēdējā laika debate par obligāto iepirkuma komponenti (OIK) manī izraisa nedaudz smīnu, bet tomēr gana daudz nevarīguma un bezspēcības sajūtu. Tā, protams, ir tikai sakritība, ka vēlēšanu gadā pēkšņi sāk dominēt jēdziens, ka “OIKs ir jālikvidē”. Pirms tam mētājām kā karstu kartupeli n-tos gadus, tagad mazliet aizraujamies populismā. Manuprāt, domājošiem cilvēkiem ir gana skaidrs tas, ka pat, ja galapatērētājs tiešā veidā par OIKu vairs nemaksātu, par to maksātu nodokļu maksātājs caur “Latvenergo” vai kādā citā tikpat (ne)rafinētā mehānismā. Un, visticamāk, iedzīvotājs vidējais tiešam nopriecāsies, ka OIKs ir atcelts, nemaz neaizdomājoties, ka par to pēc būtības turpina maksāt. Šādu konstrukciju esamību lieliski veicina apstāklis, ka iedzīvotājs vidējais joprojām savus samaksātos nodokļus un valsts budžetu uzskata kā kaut ko piederīgu “tiem tur, augšā”, nevis savējo un līdzcilvēku uzturēto. Tas paver lieliskas iespējas politikas veidotājiem veikt skaistus “fasādes krāsošanas darbus”, strukturāli māju atstājot tieši tādā pašā stāvoklī, ka iepriekš. OIK gadījumā man gribētos teikt - pietiks pārkrāsot fasādi katru pavasari. Es saprotu, ka tagad būtu baigi forši - samaksāt visiem OIK atļauju turētājiem vienreizēju maksājumu un aizmirst par OIK kā lielu ļaunu murgu. Tas būtu jauki no to politikas veidotāju redzesloka, kas šo putru ievārīja. Saki, nodzēšam vēsturiskās kļūdas, un sākam no jauna.

EkMin, šķiet, dara labu darbu, mazinot OIK slogu, izvērtējot izsniegto atļauju realizāciju un anulējot atļaujas komersantiem, kas krāpjas. Un šis darbs, izvērtējot kā komersanti izmanto to rīcībā esošās atļaujas, ir jāturpina. Es tikai ceru, ka šī darīšana šobrīd nenotiek uz nākotnes rēķina - tas ir šobrīd netiek imitēta cīņa ar sliktajiem OIK komersantiem liekēžiem, apzinoties to, ka juridiski ilgtermiņā nebūs izredžu. No sirds ceru, ka tā nav, bet atļaušos prognozēt, ka OIK komersanti jau drīzumā, visticamāk, apvienosies un iesniegs prasību tiesā pret EkMin lēmumiem. Ceru, ka EkMin zina, ko dara. 

Arī daļēja “Latvenergo” kapitāla/peļņas izmantošana OIK sloga mazināšanai, manuprāt, ir konceptuāli pieļaujama, bet jāatceras, ka “Latvenergo” katru gadu valsts budžeta veic būtiskas dividenžu iemaksas. Tātad de facto, izmantojot “Latvenergo” līdzekļus, tērējam valsts budžeta līdzekļus. Un to vajadzētu skaidri pasniegt komunikācijā ar sabiedrību/vēlētāju, infografikās, radio raidījumos utt. Nevis stāstīt, kā mistiski OIK maksājumi izgaist un vairs nebūs saistoši.

Lai arī nekad neesmu uzskatījis, ka OIK konstrukcija ir pilnīga un, ka tas bija pareizais veids, kā veicināt “zaļās” enerģijas attīstību LV, es neatbalstu pilnīgu OIK maksājuma atcelšanu. Manuprāt, tā būtu apzināta un nenovēršama iebraukšana pretējā grāvī. Iedzīvotājiem, ir jāzina, kas ir zaļā enerģija, cik tā maksā, utt. Tajā brīdī, kad virmo vēlme lietot wordingu par “zaļu Latviju”, ir diezgan dīvaini braukt otrā grāvī un teikt, nē - tagad mēs “zaļo” enerģiju vairs neatbalstām. Un ir jāsaprot to, ka, ja tagad OIK likvidēs pēc būtības, paies desmitgades līdz līdzīgu instrumentu vispār varēs ieviest - pārāk svaigā atmiņā būs OIK. Neviens politikas veidotājs negribēs krāmēties ar tik nepopulāru lietu. Es saprotu, ka iedzīvotājam vidējam vienīgā prioritāte ir rēķinā redzamā summa. Bet redzot to, kas notiek globāli, ļoti negribētos, ka Latvijā šīs durvis tagad aizcērtam pavisam. Jā, jādomā par jauniem mehānismiem, iespējams jau drīz tiešām “zaļā” enerģija spēs konkurēt brīvajā tirgū. Bet kamēr tas tā nav, tikmēr nevajadzētu nojaukt visu, kas uzbūvēts.

Tomēr kopumā viss OIK stāsts ir par sabiedrības politiskās līdzdalības un izpratnes trūkumu. Laikā, kad tapa OIK mehānismi, par to uzbūves trūkumiem tika gana daudz komunicēts, bet iedzīvotājam vidējam tādas lietas neinteresē - Eirovīzijā, “Ugunsgrēkā” un “Privātajā Dzīvē” par to neviens nestāstīja. Rezultātā “veikli darboņi” vidējā latvieša neieinteresētību šajos procesos, izmantoja sev par labu. Desmitgadi vēlāk, OIK, “zaļā" enerģija un "ilgtspēja" vidējam latvietim skan mazākajā mērā kā lamu vārdi, bet vairāk kā vārdi, kas uzjundī virkni agresīvu emociju pret “tiem tur, augšā” un “zaļu” enerģiju. Un tas tiešām ir bēdīgi. Jo šodien mēs esam tuvu tai dienai, kad varēs droši teikt, ka ne vienmēr “zaļš” = dārgs. Diemžēl tieši tāda asociācija visā šā stāsta rezultātā būs veselai paaudzei iesēdusies dziļi atmiņā.

Nebūšu populārs, bet uzskatu, ka EkMins pēdējā laikā ir izdarījis diezgan daudz, īpaši ņemot vērā apstākļus un atstāto mantojumu. In general, piekrītu, ka (i) jāmazina un vispār jālikvidē OIK maksājums par uzstādīto jaudu - šī konstrukcija rada tik negatīvu OIK uztveri, ka būtu jālikvidē pēc iespējas ātrāk; (ii) aktīvi jācīnās pret negodprātīgajiem komersantiem - OIK izkrāpējiem; (iii) jāturpina meklēt balansu OIK diferenciācijā dažādām patēriņa grupām (nesaku, ka tagad nav ok - bet varbūt optimālais punkts ir kaut kur citur); (iv) jau tagad ir jāsāk domāt par to, kas būs post-OIK periodā. Kāda būs valsts turpmākā stratēģija “zaļās” enerģijas kontekstā? Šo būtu vērts ieplānot laicīgi, lai atkal nepavērtu durvis “apzinīgiem darboņiem”.

Negribu teikt, ka pilnīgi nepiekrītu A.Ašeradenam. Iespējams arī var pilnībā likvidēt OIK. Bet tad skaidri un gaiši pasakot - cik tas izmaksā valsts budžetam. Un tad, kad sabiedrība ieraudzīs šo ciparu (OIK maksājumus nākamajā desmitgadē), pieņemu, ka viss nebūs tik viennozīmīgi, jo par to naudu var i Vanšu tiltu salabot, i vilcienus nopirkt, i Stradiņus uzbūvēt, i dzelzceļu noelektrificēt, i cirku atjaunot (lai arī Rīgā tādu ir vairāki, i ceļus salabot, un vēl paliks pāri zoodārzam un sāls iepirkumam ielu iesālīšanai. :) 

Vēl paliek jautājums par visas šīs putras ievārīšanas atbildību. Teikšu godīgi - es nezinu, kurš ir vainīgs. Visi zinām, kas bija pie stūres attiecīgajos gados, bet pieņemu, ka viss nav tik vienkārši - gan jau ir kādi "pelēkie kardināli" par kuru esamību plašākai tautas masai nav pat nojausmas...

Kā radās tualetes papīrs

Kā radās tualetes papīrs

Tualetes papīrs ir viena no tām lietām, bez kurām nav iedomājama mūsu dzīve un tomēr tā tas nav bijis vienmēr. Turklāt pirmie tualetes papīra izgudrotāji un lietotāji nebūt nebija eiropieši. Ienāc un uzzini vairāk...

The post Kā radās tualetes papīrs appeared first on Hitnet.lv.

Biedrībai “Par legālu saturu!” pievienojas mobilo sakaru operators “BITE Latvija”

Biedrībai „Par legālu saturu!” oficiāli pievienojies mobilo sakaru operators „BITE Latvija” (turpmāk – BITE). Lēmumu par jaunā biedra uzņemšanu pieņēmusi biedrības valde. “Interneta satura lietošana viedierīcēs strauji palielinās, tāpēc aizvien aktuālāka kļūst arī pirātisma problemātika. BITE vienmēr ir bijusi stratēģiski domājošs, sociāli atbildīgs uzņēmums, kurš pievērš uzmanību ne vien tīkla pārklājuma ģeogrāfiskajam plašumam un kapacitātei, […]

Latvijā tirgo arī viltus dūmu detektoru

No dūmu detektora tiek sagaidīts brīdinājums par piedūmojumu, lai skaņas signāls pamodinātu un cilvēks varētu vai nu nodzēst ugunsgrēku, vai pamest telpas un izglābt savu un savas ģimenes dzīvību. Taču izrādās – ne visiem tirdzniecībā pieejamiem detektoriem piemīt šādas īpašības.

pci-e konfigs

.

SIA «Binders» Igaunijai spiests maksāt 4,7 miljonus eiro saistībā ar Pērnavas apvedceļa būvniecību

Būvniecības kompānijai SIA “Binders” saistībā ar realizētajiem projektiem problēmas jāpiedzīvo ne tikai Latvijā. Kā noskaidroja Latvijas Televīzija, pērn uzņēmums bija spiests samaksāt 4,7 miljonus eiro Igaunijai, lai segtu kaimiņvalstij radītos zaudējumus saistībā ar Pērnavas apvedceļa būvniecību.

Mazliet par politisko taisnīgumu

Tagad jūtūbē skatos raidījumu ciklu par fašistiskā režīma zvērībām, šī režīma koncentrācijas nometnēm. Skati ir baisi. Tos vēl papildina nometnēs izdzīvojušo atmiņu stāstījumi. Filmiņām caurvijas  nosodījums par genocīdu pret ebreju tautu. Tiek stāstīts par to, kā visā pasaulē vēl joprojām meklē tos fašisma armijas virsniekus, kuri pieļāva zvērības sev pakļautajās teritorijās un koncentrācijas nometnēs. Dažus pat atrod un notiesā. Tiesa, tie jau ir vīri krietnos gados, kur mūža ieslodzījums tiesas spriedumā neko daudz nedod. Šie cilvēki ātri vien nomirst no dabiskām vecuma kaitēm, no kurām būtu nomiruši tāpat, bez šīs cietuma kameras.
Toties nekur jūtūbē un medijos neesmu īsti manījusi PSRS realizētā komunistiskā terora nosodījumu un informāciju par šī terora realizētāju tiesāšanu. Labi, 90jos gados, kad sabruka PSRS, šis tas izskanēja un iznāca pat grāmatas par piedzīvoto šajā laikā. Bet tas viss pieklusa un noklusa ļoti nemanāmi un ātri. Krievija, kas sevi definējusi kā PSRS mantinieci, dziļdomīgi klusē par šo faktu vēsturē. Klusē par masveida deportācijām, kurās cieta ne tikai Baltijas valstu tautas, bet arī citas PSRS teritorijā dzīvojošās tautas. Piemēram, tie paši čečeni, ar kuriem Krievijas valdībai joprojām ir neviennozīmīgas attiecības.
Par čečeniem runājot - tā ir tauta, par kuras pakļaušanu lokālās karadarbības jau bija Puškina un Ļermontova laikos. Vēstures grāmatās minētais Krievijas karš Kaukāzā ir karš ar čečeniem. Viennozīmīgi. Tā īsti pakļati un asimilēti Krievijas sastāvā viņi nav joprojām. Tā ir bumba ar laika degli. Par to liecina kaut vai tie divi Čečenijas kari jau postpadomju laikā. Tagad tur vairs nekaro, ir iestājies relatīvs miers. Tiešām relatīvs. Jo, manuprāt, pietiks tikai ar vienu kļūdainu vārdu, darbību un viss sāksies no jauna. Vai tiešām ir tik grūti gan juridiski, gan faktiski dot čečenu tautai tik ilgi gaidīto valstisko neatkarību, kuru atzītu visas pasaules valstis?
Un vēl - vai tiešām Krievijai ir tik grūti likt mieru tām valstīm, kuras izveidojās sabrūkot PSRS? Tā Krievija iegūtu daudz vairāk gan politiski, gan ekonomiski.

[Virsraksts nav norādīts]

runājot par darba atalgojuma vienlīdzību vīriešu un sieviešu starpā, es spēju atminēties tikai vienu nevienlīdzības gadījumu
kad sieviete (es šeit vārdus nesaukšu), kurai tāpat jau alga bija lielāka par manu, un mēs veicām identisku darbu, vēl pamanījās pizģīt kaut ko manas naudas (man par to izstāstīja Augšās, un es par to visu laiku zināju, kamēr viņa ar to nodarbojās)
mana attieksme bija - da poher, es varu jebkurā brīdī aiziet arī aiziet gruzīt kravas ostā, kamēr viņai tādas otras iespējas nebūs
es biju jauns, un, kā pēc tam rāda dzīve, tā ir muļķīga pārliecība
taču, man liekas, tā ir jārīkojas. vienreiz dzīvē. otrreiz nea

GFT veras ciet

Šodienas paziņojums GFT liecina, ka resurss veras ciet.Šoreiz laikam pa īstam. Iemesls esot mazā ziedošanas aktivitāte.Ej nu sazini, kā tur ar tām naudām ir - skaidrs, ka tīri savam priekam uzturēt tādu semi-publisku resursu laikam ne...

Senā Rīga – Krāmu iela

Nemaz nav biežas tās reizes, kad atšķirības starp mūsdienām un pagātnes attēlu grūti pat saskatīt. Kā vēsta Artūrs Reiljans, ēka labajā pusē nodega 1941. gada ugunsgrēkā un drīz pēc tam tika nojaukta; atjaunota 1985—2002 gados. Ēkai kreisajā malā logi pārvietoti vairāk uz iekšpusi, aizmūrēti logi uz pagrabu. Tālākajai ēkai kreisajā pusē iztaisnota ugunsmūra augšējā mala,[...]

Ledus krāvumi

Tie, kas neplāno atgriezties. Vai šie cilvēki ir Latvijai zuduši?

Reemigrācijas ciklu esam noslēguši, tagad pievērsīsimies tiem latviešiem, kuri neplāno atgriezties uz dzīvi Latvijā un visticamāk nekad to nedarīs. Vai tas nozīmē, ka šie cilvēki ir Latvijai zuduši? Kā uzskata eksperti, šādi cilvēki veido lielāko daļu no 300 tūkstošiem latviešu, kas ir ārpus Latvijas.

Pusaudža mīlestības valoda - apliecinājuma vārdi. Kā tos pateikt, lai tiktu sadzirdēts

Pusaudžu vecuma “trakumus”  vecāki nereti  gaida ar bažās, un arī zināmu samierināšanās devu, jo ir skaidrs, ka trakos hormoni, būs protesti pret ierasto kārtību un neatkarības meklējumi visdažādākajos veidos. Jo tā ir bijis vienmēr. Bet vai tiešām? Izrādās, ka pubertātes problēmas ir tikai pēdējo 70-80 gadu problēma. 

Mediāna

avots

vara bungas: Negaidīti LT  ir 2017.gada čempioni bruņojuma un ekipējuma iepirkumu īpatsvara jomā.  Pētijumā vēl daudz interesantas statistikas. Un atkal, NATO “military personel” neuzskaita paramilitāros spēkus, tikai regulārios  PD un B/OMD.

Research and development (R&D) costs are to be included in defence expenditure. R&D costs should also include expenditure for those projects that do not successfully lead to production of equipment.
Esam gatavi ?

Yandex.Taxi sācis strādāt Rīgā

Latvija kļuvusi par pirmo Eiropas Savienības valsti, kurā Yandex.Taxi uzsācis darbību. Izsaukt taksometru iespējams ar iOS un Android lietotnēm latviešu, krievu, angļu un citās valodās. Serviss automātiski nosaka lietotāja atrašanās vietu un nosūta pieprasījumu vistuvāk esošajam vadītājam. Mašīnas piebraukšana Rīgā maksāšot ne vairāk par 0.71 eiro, bet pēc tam ne vairāk kā 0.36 eiro par […]

Uzpucēt un lietot

The first 36 refurbished Avengers have been shipped to Europe to support a battalion there. 39 systems were recently put on display after refurbishment was complete. The U.S. Army plans to put 72 Avengers through this refurbishment process.

avots

vara bungas:  Skrudžs MakDaks paaugstināts līdz ģenerālim  ?

“All of it was accomplished on schedule and under budget”

mācamies, mācamies!

 

Kepler teleskopa darba mūžs tuvojas noslēgumam

Vai spēj iedomāties, ka kopš Kepler teleskopa starta ir pagājuši jau deviņi gadi?! Ārprāts, kā tas laiks skrien! NASA teleskops, kas meklē tranzitējošās planētas atrodas aptuveni 150 miljons kilometru attālumā no Zemes. Šo deviņu gadu laikā tas ir pārcietis dažādas likstas. Brīžiem šķita, ka nu ir pienācis misijas gals, bet inženieri veiksmīgi izķepurojušies no tehniskajām ķibelēm, ļaujot sākotnēji plānoto misiju būtiski pagarināt. Tomēr ir kāda liksta, kurai nav risinājuma. Kepler teleskopam pēc dažiem mēnešiem beigsies degviela, kas nozīmē arī tā darba mūža noslēgumu.

Kur meklēt Stīvu?

2016.gada 25.jūlijā ap pusnakti Notanī Borassa atradās ārpus mājas, lai fotografētu ziemeļblāzmas. Debesīs parādījās tieva violetas gaismas josla. Borassa, kas vēroja ziemeļblāzmas jau vairāk nekā 30 gadus, nojauta, ka tā nav parasta ziemeļblāzma. Tas ir kaut kas cits. Pēc 20 minūtēm, kuru laikā Borassa fotografēja interesanto fenomenu, gaismas josla pazuda. Vaļasprieka astronomi par šo neparasto parādību laika posmā no 2015. līdz 2016.gadam ziņoja 30 reizes gan forumos, gan projekta Aurorasaurus zinātniekiem.

Microsoft atceļ antivīrusa reģistra atslēgas pārbaudi Windows 10 datoros

Kā ziņo Bleeping Computer, Microsoft ir daļēji atteicies no lēmuma, kuru tas pieņēma janvārī, kad paziņoja, ka datori bez speciālas atslēgas sistēmas reģistrā vairs nesaņems drošības atjauninājumus. Šīs prasības izpildi uzticēja antivīrusu ražotājiem un ieviesa kā procesoru ievainojamību Meltdown un Spectre labošanas procesa daļu.

 

 

Meltdown un Spectre reģistra atslēgas neveiksme

Toreiz Microsoft paziņoja, ka antivīrusu piegādātājiem būs jāievieto Windows reģistrā speciāla atslēga, lai apstiprinātu, ka to programmatūra ir savietojama ar Microsoft sākotnējiem Meltdown un Spectre ielāpiem. Tobrīd tā bija svarīga problēma, jo testēšanas laikā Microsoft konstatēja, ka dažu antivīrusu piegādātāju programmatūra ievieto kodu tajās kodola daļās, kuras Microsoft centās labot ar ielāpiem pret Meltdown un Spectre. Tādēļ pēc iepriekš minēto ielāpu uzstādīšanas šie antivīrusi reizēm izraisīja datora avāriju. Mēs ziņojām par notiekošo rakstā “Daudziem antivīrusiem nesokas ar savlaicīgu savietojamību ar Windows ārkārtas atjauninājumu“.

Redmondas uzņēmums paziņoja, ka Windows 7, 8, 8.1 un 10 lietotāji, kam datorā nav šādas reģistra atslēgas, vairs nesaņems drošības atjauninājumus „ielāpu otrdienās”. Microsoft cerēja, ka prasība ievietot reģistrā atslēgu piespiedīs antivīrusu piegādātājus steidzami atjaunināt savus produktus, lai tie būtu savietojami ar Meltdown un Spectre ielāpiem, bet patiesībā šī prasība apgrūtināja dzīvi gan antivīrusu piegādātājiem, gan lietotājiem.

Tā notika tāpēc, ka daži antivīrusu piegādātāji atteicās ievietot reģistrā atslēgu, aizbildinoties ar juridiskiem apsvērumiem, vai arī atklāti negribēja ievietot atslēgu. Turklāt Windows versijas, kam nebija iebūvēta Microsoft drošības risinājuma un kuru lietotāji neizmantoja trešās puses antivīrusu, palika bez atjauninājumiem, jo nebija neviena antivīrusa, kas ievietotu reģistrā atslēgu. Tādos gadījumos pašam lietotājam vajadzēja ievietot reģistrā atslēgu, ja viņš gribēja turpmāk saņemt drošības atjauninājumus, kas praksē nozīmē, ka tas nospiedošā vairumā gadījumu netika izdarīts.

Prasību atceļ tikai Windows 10 datoriem

13. martā Microsoft paziņoja, ka šī reģistra atslēga vairs nav obligāta Windows 10 lietotājiem — galvenokārt tādēļ, ka vairums antivīrusu piegādātāju esot atjauninājuši savus produktus, tāpēc neesot jābaidās, ka Windows 10 lietotāji atkal varētu sastapties ar sistēmas kļūdām. Prasība ievietot reģistra atslēgu, lai operētājsistēma saņemtu atjauninājumus, joprojām ir spēkā vecāko Windows versiju 7, 8 un 8.1 lietotājiem.

Kaspersky Lab produktu lietotāji šajā ziņā var nesatraukties, jo uzņēmuma produkti jau savlaicīgi bija sagatavoti savietojamībai ar Meltdown un Spectre ielāpiem un paši ievietoja atbilstošo reģistra atslēgu, lai klientu datori saņemtu visus atjauninājumus bez jebkādiem traucējumiem.

Citu antivīrusu ražotāju klientiem, kuri izmanto Windows 7, 8 un 8.1, būtu jānoskaidro, vai viņu izmantotais drošības risinājums ir ievietojis atjauninājumu saņemšanai nepieciešamo reģistra atslēgu. Ja tas nav noticis, tad ļoti ieteicams to izdarīt pašrocīgi vai ar speciālista palīdzību. Pretējā gadījumā strauji pieaugs viņu datoru inficēšanas risks!

Nepieciešamā Windows reģistra atslēga:

Key=”HKEY_LOCAL_MACHINE” Subkey=”SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\QualityCompat” Value=”cadca5fe-87d3-4b96-b7fb-a231484277cc” Type=”REG_DWORD”

Data=”0x00000000”

Viņa ir laba māte - visa pasaule redzēs. Silvijas stāsts

Viņa te ilgi neuzturēsies. To Silvija skaidri zina. No pirmās stundas to jau pateikusi. Viņa pa telefonu visu nokārtos un sarunās. Viņas jaunais draugs Vilis ir gana apsviedīgs – tapetes prot izlīmēt, arī logus un durvis dzīvoklītī nokrāsos. Atliek tikai mēbeles pārvest un pagrabā plauktus izkrāmēt. Ai, kā Silvija to pati visu gribētu izdarīt, viņa visu prot un visu zina labāk! Vēl tikai draudzene Līga jāpierunā, lai bišķi Vili uzrauga, ka neaizdzeras, pagāns tāds. Bet viņš jau tikai brīvdienās dzer, strādā centīgi, vienā darba vietā jau desmito gadu. Laba viņam sirds.

Stīvens Hokings (1942 - 2018)

2018.gada 14.marta rīts pienāca ar skumju vēsti. 76 gadu vecumā miris viens no pēdējo laiku spēcīgākajiem fiziķiem-teorētiķiem Stīvens Hokings. Daži viņu atcerēsies kā zinātnieku, kas palīdzēja pasaulei apjaust melno caurumu darbības principus. Daži kā iedvesmotāju, kas mudināja cilvēci ātrāk doties kosmosā, prom no Zemes. Savukārt citi atcerēsies viņa brīdinājumus necensties meklēt citplanētiešus. Vēl kādi kā cilvēku, kas ir izcīnījis dižas cīņas personīgajā dzīvē, lai sasniegtu šķietami neiespējamas lietas ar viņam atvēlēto fizisko veselību.

Pider Pen

Mākslīgais intelekts palīdz organizēt fotogrāfijas

camera LifeNav noslēpums, ka Google aktīvi strādā pie mākslīgā intelekta un it īpaši foto jomā. Respektīvi, esam jau meklētājā novērojuši, ka meklējot kaut kādu konkrētu attēlu vai tamlīdzīgi, tiek atpazīts tas, kas ir attēlots fotogrāfijā, un piedāvātas aleternatīvas. Tagad šī tehnoloģija izmantota žurnāla Life arhīva organizēšanai pēc atslēgas vārdiem. Tika izanalizētas aptuveni 4.000.000 fotogrāfijas un ar projekta rezultātu var iepazīties šajā lapā "Google LIFE Tags". Piemēram, atslēgas vārds kamera atrodas 868 reizes šādā veidā. Tāpat tur var izmantot meklētāju un ievadīt sev interesējošo atslēgas vārdu.

Cirks must go on (papildināts)

vara bungas: Nu ko, UK ultimātā atvēlētajā laikā RU nav sniegusi sakarīgu atbildi par to kā PSRS militārā binārā nervu paralītiskā viela A-230  (astoņas reizes spēcīgāka par VX, ar ko noindēja Kima brālēnu) nokļuva Solsberijā, kur ar to dažādās smaguma pakāpēs saindējās ap 20 UK pilsoņi. RU varēja, ja ne atzīt vielas apzinātu pielietošanu, tad piekrist, ka ir notikusi tās nesankcionētā nonākšana trešo personu rīcībā. Nekā tāmlīdzīga, RU kā ierasts griež zobus, sauc notiekošo par cirku un apelē pie rusofobijas. Rusofobija protams ir universāls un ticams  skaidrojums, bet RU ar savu rīcību un paziņojumiem tāpat ir panākusi tādu sevis fobijas koncentrāciju, ka padarīt to vēl ģiftīgāku nav nekādas vajadzības, ne US , kas gatavojas sarunām  Ziemeļkoreju, un ne UK kurai tāpat ir daudz kreņķu ar Brexit. Ietekmēt Pukina pārvēlēšanu? Nesmīdiniet manu tomahauku…

Lai vai kā , bet  reģionālā krīze ir klāt un pa spirāli augstākā līmenī. Mēs taču to gaidījām  un cerams arī gatavojāmies.

Es šo rakstot vēl nezinu, kāda būs UK reakcija pēc termiņa notecēšanas, tomēr varu nospraust divus robežstabiņus.

Pirmais, NBC (MII) pielietošana NATO  kodolvalsts teritorijā pret tās pilsoņiem, ko veikusi aliansei nepiederoša kodolvalsts viennozīmīgi ir Vašingtonas līguma 5.panta nepielietošanas robežvērtības pārsniegums. Līdz ar to UK var pieprasīt konsultācijas ar alianses dalībvalstīm. Konsultācijas paredzami ne ar ko sakarīgu nebeigsies (karot neviens nav gatavs), bet troksnis būs liels. Iespējamas arī citas RU kaunināšanas ceremonijas, bet NATO līguma 5.panta piesaukšana būtu pilnīgi pamatota, vēlama un nepieciešama. Jo kremlis uzvedas saskaņā ar 4GW loģiku, tātad  не по понятиям.

Otra, mazticama galējība, ka UK  atkal “ļaus tam iet” (“let it go”), kā tas notika ar poloniju-210 un  tad tas būs super slikts signāls LV un faktiski carte blanche pasniegšana RU uz šķīvīša ar sudraba maliņu.  Tā būs vājuma vairs ne izrādīšana, bet atzīšana. Mums tad jāliek aiz auss, ja UK reakcija nebija pārliecinoši skarba atvairot uzbrukumu sev, tad arī zibenskarš pret 3B viņus neiekustinās. Bet DE kā UK, bet FR kā DE, bet  tagadējā US kā UK, DE un FR kopā.  Kā Frīdmens pareģoja   agri vai vēlu visi baltieši grupēsies ap PL.

Tad nu pēc dažām stundām kļūs skaidrs vai  5.panta palīdzības ietvaros ZS nenāksies dibināt 18.Bedfordas bataljonu no plantāciju vergiem  aizbraucējiem.

UPD1 Tilersona pēdējais vārds “”Russia must assess carefully as to how its actions are in the best interest of the Russian people and of the world more broadly. Continuing on their current trajectory is likely to lead to greater isolation on their part, a situation which is not in anyone’s interest.”

UPD2 A.Sprūda viedoklis raidījuma “Apkārt pasaulei”  2.daļā (īsumā: Nopietnas reakcijas nebūs, lai gan to vajadzētu)

UPD3  Nesaistīts  video

UPD4  Uzvedināja… četru soļu stratēģija ?

UPD5

  • The expulsion of 23 diplomats – who have one week to leave
  • Increased checks on private flights, customs and freight
  • The freezing of Russian state assets where there is evidence they may be used to threaten the life or property of UK nationals or residents
  • Ministers and Royal Family to boycott the Fifa World Cup in Russia later this year
  • The suspension of all planned high level bi-lateral contacts between the UK and Russia
  • Plans to consider new laws to increase defences against “hostile state activity”

Subjektīvi vērtējot 3,5 balles no 10 pēc diplomātiskā skarbuma skalas. Iegaumējam, ka  “use of a Russian-made nerve agent on UK soil amounted to the “unlawful use of force“. velk uz ” new laws to increase defences“. jāpiezīmē, ka  UK tviterpublika in general  aplaudē Mejas līderībai, atbildes soļiem un slavē uzdrīkstēšanos atbildēt RU.

UPD6 “Pieņemt, ka atpalikušai neīstai impērijai ir tiesības uz agresiju suverēnu valstu teritorijā, ir gluži tas pats, kas pieņemt verdzības un koloniālās ekspluatācijas, kā arī citu civilizāciju apkaunojošu lietu pastāvēšanu.”

avots

Advertisements

Piedāvājam iznomāt pirts mucu un karsto kublu!

Piedāvājam iznomāt pirts mucu un/vai karsto kublu brīvdienu ballītei vai darba dienas vakara relaksācijai. Piegādāšu uz Jums ērtāko atpūtas vietu vai varat to aizvest pats. Tam gan būs nepieciešama BE kategorijas vadītāja apliecība. Gan pirtī, gan kublā vienlaicīgi ērti satilps 4-6 pieaugušie, abi kurināmi ar malku. Ja tās nav pa rokai, atvedīšu arī to par dažām papildus Eiropas naudiņām. Zvaniet, rakstiet. Sarunāsim! Lai forša un silta atpūta!
Renārs 29615618

 

 

Image already added
 
 
 

Latvijas blogāres apskats #117 (12.03.-18.03.).

Iknedēļas izvilkums no Latvijas blogāres- ducis rakstu, kas iekrita acīs, ko nedrīkst palaist garām, kas šķita interesants, vai kurš vienkārši uzrunāja.

Sāksim apskatu ar Igora rakstu par OIK- Pavasara tīrīšana, jeb OIK paslaucīšana zem tepiķīša.

Sandra raksta par Krievijas indētājpolitiku- Krievu indes cinisms jeb risks ēst saldējumu Jomas ielā.

Kates poļļas blogā var iepazīties ar transporta dalīšanos Vācijā.

Raimondam ir apjomīgs raksts par izteiksmes brīvību.

Grāmatu blogu atsauksmes ievadīsim ar Lasītājas ieteikto Svina garšas ekskursiju.
Tālāk seko atsauksmes par grāmatām- Mātes piens, Latviskais laimes kods, 1913: gads pirms kara un ilustrēts atlants bērniem.

Ja kādam interesē kā Kristai gāja vegānmēnesī, tad var viņas blogā pavērot kolāžbildes par katru mēneša dienu.

No ceļotājiem šoreiz tikai viens raksts- Ints un viņa sestā diena Šanhajā.

Nobeigsim ar Ilzes rakstu par sabiedrības kopīgi paveikto.

Piedzīvot laimīgu sevi. 30 dienu treniņš.

Vadmotīvs - piedzīvot laimīgu sevi - joprojām ir mana bloga pamatā, lai arī, laikam ejot, esmu mainījusies pati, un līdz ar mani - arī bloga saturs. Šoreiz vēlos padalīties kādā mazā eksperimentā, kuram šobrīd ļaujos, lasot Niyc Pidgeaon grāmatu "Now Is Your Chance". Autore, balstoties savā pieredzē un dažādās pozitīvās psiholoģijas praksēs, aicina trīsdesmit dienas apzināti pastrādāt ar sevi, lai piedzīvotu... jā, laimīgāku sevi. Vēlies pievienoties? Lasīt vairāk...

Bīds Grifits "Jauns skatījums uz realitāti"

Rekl_Grifits.jpg?1520272985

Kolāža: Didzis Kukainis (blogeris Didzis)

Bīds Grifits ir viens no 20. gs. teoloģiskās domas gigantiem, kurš nācis no klosteru vides. Benediktiešu kamaldulu mūks, tēvs Grifits uzsvēra, ka autentiska kristīgā mistika rezonē ar daudziem Rietumu psiholoģijas un seno Austrumu tradīciju elementiem, kā arī ar 20. gs. otrās puses fiziķu un biologu atklājumiem par visa esošā savstarpējo saistību. Bīds Grifits pusi sava mūža pavadīja, dzīvojot "kristīgā āšramā" Indijā, kur veltīja laiku un dzīvi dialogam starp kristietību un citām pasaules reliģijām. Viņš ir sarakstījis daudzas grāmatas, veltītas šai tematikai un tiek uzskatīts par vienu no mūslaiku ievērojamajiem mistiķiem.

Lai gan tēva Grifita grāmata "Jauns skatījums uz realitāti" latviski iznāca pērnā gada decembrī, drīz pēc tam to iegādājos un nu beidzot esmu izlasījis, jāatzīst, ka šī grāmata ir viena no domas ziņā sarežģītākajām, ko ir nācies lasīt. Ļoti dziļa, bagāta ar viedokļiem un izsvērtiem pamatojumiem un argumentiem, kurus ir nepieciešams apdomāt, apcerēt un izprast. Jāsaka, ka sen nebiju lasījis grāmatu vairāk nekā trīs mēnešus, kaut gan pats darbs nav visai apjomīgs - vien nepilnas 300 lappuses.

"Materiālisms ir kļuvis par mūsu kultūras mantojuma galveno sastāvdaļu, un mūsu attieksmi pret dzīvi vismaz daļēji, ļoti bieži neapzināti, nosaka materiālistisks skatījums uz realitāti. Ir nepieciešams apzināties šo "nosacījuma refleksu" un mūsdienu zinātniskās domas kontekstā atklāt universālāku un dziļāku skatījumu."

Principā šis Grifita darbs savā veidā izgaismo ne vien kristīgās ticības būtības dziļumus, bet parāda arī līdzīgos elementus un lietu kopsakarības, kādas tās redzamas arī ārpus kristīgās ticības, piemēram, citās reliģijās, t.s. Austrumu misticismā, kā arī aprāda reliģijas un Rietumu zinātniskās domas savstarpējo saistību un kopīgo attīstības dinamismu. Tādējādi šim darbam ir vērts pietuvoties ar atvērtu prātu un vēlmi iedziļināties tēva Grifita saprastajā un mums nodotajā, jo grāmatā atklātais patiesi ir spēcīgi izgaismojošs gan reliģiju, gan zinātnes dažāduma, tai pat laikā vienojošajā ceļā.

"Turpmākajās lappusēs centīšos parādīt, ka zem mentālās jeb parastās racionālās apziņas ir daudzi citi zemapziņas līmeņi, savukārt virs tās - daudzi virsapziņas līmeņi, līdz pat visaugstākajai apziņai, kuru tiecamies sasniegt."

Jā, nenoliedzami šis darbs ir arī saistīts ar psihoanalīzi, gan Freidu, gan Jungu, gan arī mūsdienu pasaulē plaši pazīstamo integrālo teoriju, kuru pārstāv Kens Vilbers. Bīds Grifits norāda, diezgan līdzīgi kā kādā citu autoru darbā minēts, "mentālā apziņa, ar kuru parasti sevi identificējam, atrodas apziņas attīstības vidējā līmenī". Vērīgāks lasītājs, kurš, iespējams, ir daudz lasījis līdzīga satura literatūru, noteikti atpazīs līdzību ar grāmatā "Dievs 9.0" aprakstīto. Šajā vietā es par to vairāk neieminēšos, lūkosim tālāk Bīda Grifita darba saturu un tā vēstījumu.

Šī darba "Jauns skatījums uz realitāti" lasīšanas un iepazīšanas gaitā, tagad nākas atzīt, dažbrīd bija visai grūti izsekot līdzi tai multireliģiju pasaulei, kurā autors ieved lasītāju. Bet tā ir problēma konkrēti manī, jo esmu viscaurēm kristietis un kristīgais teologs, līdz ar to man pietrūka zināmas sagatavotības Austrumu reliģiju attīstības un teoloģijas laukā, kas šī darba lasīšanas gaitā būtu lieti noderējusi. Būtiskās lietas, protams, autors skaidro, tostarp, dziļi un pamatīgi, bet bez jebkādas specifiskas sagatavotības šis darbs ir visai grūts, tas nu jāatzīst. Daudz vieglāk ir lasīt un vērtēt tīri kristīgus darbus, bez citu reliģiju "piejaukuma".

Balstoties uz nesen blogā publicēto lekciju konspektu par gnozeoloģiju un izziņas procesu cilvēkā, jāsaka, ka nevar nepiekrist Grifita rakstītajam, "pirms jebkas izpaužas, vienalga, fiziski vai psiholoģiski, tam ir neizpausts avots, kas ir sakņots Personā, visaugstākajā kosmiskajā Būtnē, no kuras rodas visa radība. Tāda ir Visuma struktūra, kas 5. gadsimtā pirms Kristus aprakstīta upanišadās."

Kā jau minēju, es neesmu visai liels speciālists Austrumu garīgumā, hinduismā, budismā, tantrismā, arī islāmā un visās ar šīm lietām saistītajās jomās, tomēr jāatzīst, ka autoram ir interesants skatījums uz kristietības un citu reliģiju saistību un kopsaucējiem. Protams, to nevar noliegt, ka visās reliģijās acīmredzami ir saskatāmi elementi, kas ir gana līdzīgi, tomēr autors iet tālāk un iet šo ceļu pāri visu reliģiju pārakmeņojušamies dogmām, paverot plašāku skatījumu uz universa izpausmēm tajās un nevaru nepiekrist autora vārdiem: "Pārejot transcendentālajā vienojošajā apziņā, cilvēks kā personība neizzūd, gluži pretēji - viņš kļūst pilnīgākā mērā personisks. Cilvēka personība ir apziņas centrs, kas spējīgs uz neierobežotu izplešanos un augot kļūst arvien vairāk integrēts ar cilvēci veidojošo personu kopumu. Mēs nepārtraucam būt personības - patiesībā mūsu esamība kļūst arvien personiskāka, to vienmēr raksturo attiecības. Augstākā Realitāte ir starppersonisku būtņu pilnība, starppersoniska apziņa."

Grāmata ir ļoti interesanta un saistoša visiem tiem, kuriem ir interese par 20. gs. un tā zinātnes saistību ar reliģijām, ne velti daži nodaļu virsraksti slēpj sevī ļoti dziļas un plašas tēmas: "Jaunā fizika, jaunā bioloģija un materiālā Visuma evolūcija", "Jaunā cilvēce", "Kosmiskā persona Jaunajā Derībā", "Kosmiskā Persona hinduismā, budismā un islāmā", "Dievs un pasaule", kā arī - grāmatas beigās "Sintēze: ceļā uz vienojošu plānu" un "Jaunais laikmets". Vai nav intriģējoši virsraksti, vai ne, draugi?

Kā jau parasti pēc sava ieraduma grāmatu lasīšanas gaitā, tagad grāmatu rotā vairāki desmiti krāsaino līmkarodziņu ar atzīmētajām nopietnas iedziļināšanās vērtajām teksta vietām, kā arī ļoti būtiskām atziņām ikvienam lasītājam, tādēļ, draugi, daļu no šīm atziņām no šī darba esmu publicējis arī sadaļā "Grāmatas 10 atziņas". Laipni aicināti iepazīt, apcerēt un kontemplēt šī viedā vīra viedos vārdus!

Un šī apskata nobeigumā citēšu autoru, ieklausīsimies viņa vārdos, kas atklāj arī viņa darba mērķi un vēlmes: "Rietumeiropa, renesanses laikā atmetusi mūžīgo filosofiju, kopš tā laika soli pa solim devusies materiālistiskas filosofijas virzienā, noliedzot fundamentālas cilvēciskās vērtības un pakļaujot cilvēci pretēju Visuma spēku darbībai. Vienīgais veids, kā tam pretoties, ir no jauna atklāt mūžīgo filosofiju, tradicionālo gudrību, kas atrodama visās senajās reliģijās. Bet šīs reliģijas ir pārakmeņojušās, un tām visām ir jāatjaunojas ne vien iekšēji, bet arī attiecībās ar citām reliģijām, lai rastos kosmiska, universāla reliģija, kurā būtu saglabātas būtiskās kristīgās vērtības dzīvās attiecībās ar citu pasaules reliģiju tradīcijām. Tas ir uzdevums nākamajiem gadsimtiem, jo pašreizējā pasaules kārtība brūk un no vecās pasaules kārtības pelniem paceļas jauna."

31 Latvijas novadā dzīvojošie bērni varēs saņemt bezmaksas ērču encefalīta potes

Šogad 31 Latvijas novads pasludināts par ērču encefalīta endēmisku teritoriju un šajās vietās dzīvojošie bērni varēs saņemt valsts apmaksātu poti pret ērču encefalītu.

Latvijā novērota krāšņa ziemeļblāzma

Naktī uz pirmdienu, 19.martu, Latvijas debesis iekrāsoja ziemeļblāzma. Latvijas debesis sasniedza magnētiskā vētra, kura izraisījusi skaistas ziemeļblāzmas ziemeļu reģionos, piemēram, Norvēģijā, Somijā un Zviedrijā.

Pārpratumi

Kad lasi Blaumani, kurā Raudupiete vienā mirklī "izkāpj no ratiem un piesien zirgu", un atceries, ka piesiet zirgu var nozīmēt arī ko citu, tad pēkšņi šī traģiskā novele iegūst mazliet komisku nokrāsu.

Lara krofta pret Melno panteru


Līderim uzradies kārtējais izaicinātājs.

Šanhaja 2017 Piektā diena

23. maijs

Šodienas plānā bija vecpilsētas apmeklējums, nu vismaz tās daļas, kas vēl palikusi līdz šodienai. Bet pamostoties un paskatoties pa logu ir skaidrs, ka nekāda pastaigu diena te īsti nesanāks. Ārā ir nedaudz nomācies. Paēduši brokastis nolemjam aiziet uz Šanhajas muzeju. No viesnīcas tam nevajadzētu būt pārāk tālu. Pa ceļam nekas pārāk interesants neatgadās, vienīgais novērojam, kā kāds policists ar skaņas palīdzību mēģina notvert aptrakušu motorollera vadītāju. Svilpts tik vienā laidā, un motorollerists met lielu līkumu pa trotuāru, lai izvairītos no policista dusmām. Gājēji pamūk malā paši.

IMG_0611 (2)

Kad esam nokļuvuši līdz Tautas laukumam, mēs to nemaz uzreiz tā neaptveram, tāds palielāks laukums, un tam pat nepievēršam uzmanību, jo ieraugām Šanhajas muzeju. Pirms tikt iekšā tiekam pamatīgi pārmeklēti, šis process Ķīnā ir labi atstrādāts, un rindas kustas ātrāk nekā lidostā.

IMG_0613 (2)

Muzejam ir veseli četri stāvi, un katrs cilvēks, kas jel reizi ir apmeklējis muzejus, zina, ka visinteresantākās ekspozīcijas ir atrodamas augšstāvā. Manā gadījumā tā ir Ķīnas naudas izstāde. Ja nu kāds nezina, savulaik viņiem ar naudu kalpoja metāla nazīši vai kaplīši, kas laika gaitā standartizējās uz kapiķi ar kvadrātu vidū. Kvadrāts simbolizēja zemi un aplis apkārt debesis. Tāds vērtības un pasaules modelis vienā komplektā. Pati ekspozīcija sastāv no milzīgas naudiņu kolekcijas sākot no mikroskopiskām naudiņām līdz kilogramīgiem zelta veidojumiem. Lielākoties visi uzraksti dublēti angliski. Šajā nodaļā pavadīju visilgāk. Viņiem bija saglabājušās pat vienas no pirmajām papīra banknotēm.

IMG_0660 (2)

Tad apmeklējām mēbeļu izstādi, kas sevī ietvēra skaistākos Ming un Quing dinastijas laikā radītos eksemplārus. Jāatzīst, ka senlaiku meistariem pacietības un laika nudien nav trūcis, tik smalki izgrieztas koka mežģīnes es līdz šim nekur nebiju redzējis. Tad apmeklējam nefrīta izstādi, kur labi varēja redzēt, kā no primitīvisma mākslinieki pāris tūkstošgadu laikā sasniedz praktiski vai pilnību, kur statujā var jau atpazīt attēloto dzīvnieku.

IMG_0625 (2)

Pa muzeju klīstam pāris stundas, pētot porcelānu un uzzinot, kā var tūkstošgadu vecam šķīvim atrast rūpnīcas un kvalitātes marķējumu. Apskatām statujas un minoritāšu tērpus (ar minoritātēm te domātas mazās tautiņas, no kurām dažai ir pat piecdesmit miljonu pārstāvju). Skulptūru izstādē dzirdu kā viena amerikāniete otrai prasa 800 BC, cik sen atpakaļ tas ir  – dinozauru laiks? Kā viņi vispār to zina, viņas draudzene ar’ par šo jautājumu neko nezināja. Tad vēl atmiņā palikuši zīmogi, ar kuriem noslēdza darījumus, kas it kā esot hieroglifu priekšteči. Kaligrāfijai arī ir atvēlēta vesela izstāde. Tā lielākoties ir apvienota pāris entuziastu kolekcija, kas pēc nāves novēlējuši to Ķīnai. Tad nu cilvēks parastais var uzskatāmi vērot hieroglifa acs vai Mēness evolūciju no kaula līdz kursīvam. Man gan visas šīs zīmes uz beigām saplūst kopā vienā ķeburu parādē, kas aizslēpta aiz stikla, lai netiek klāt cilvēkiem. Ak jā, gleznas ar dzeju ar viņiem ir foršas pat kā dekora elements.

Beidzot mums apnīk un speramies ārā. Ārā lietus gāž kā ar spaiņiem, taču uzņēmīgie ķīnieši par 10 juaņām pie durvīm tirgo lietussargus. No lietus pasargāti mēs dodamies uz metro un dodamies meklēt kaut kādu grāmatu veikalu, kas esot tepat kaut kur. Es, protams, esmu priecīgs, novazājāmies kādu pusstundu un neko neatradām, toties paspējām savā starpā sakasīties. Vispār jau kašķīgais tips vienmēr esmu es.

IMG_0709 (2)

Otrs šodienas lielais galamērķis ir Šanhajas Dabas un vēstures muzejs. Noteikti lielākais, kurā es jelkad esmu bijis. Paskaļš gan, jo uz to bija ieradusies arī kāds tūkstotis skolēnu. Sākumā troksnis ir tāds, ka ausis krīt ciet. Sākas viss ar dinozauriem un beidzas ar pushektāru lielu savannas modeli. Pie izejas griestiem karājas visiespaidīgākā čiekuru kolekcija, kuru man jebkad ir gadījies redzēt. Cilvēka evolūcijai te ir atvēlēta milzīga ekspozīcija, kurā var aplūkot gan cilvēka, gan tā brālēnu galvaskausus. Paleoantropoloģijā es esmu nožēlojami atpalicis, un par pusi no jaunajām sugām es uzzinu pirmo reizi. Labi, ka dinozaurzinībās man vēl ir šis tas aizķēries un spēju sevi reabilitēt. Ja interesē daba, tad noteikti iesaku šo muzeju apmeklēt. Kafija un kruasāni gan te ir reti draņķīgi un nesamērīgi dārgi.

IMG_0721 (2)

Dienu nolemjam noslēgt ar lielā supermārketa apmeklējumu, kuru ķemmējam pāris stundas. Nav jau nekā jēdzīga, bet atrastā bērnu spēļu zāle bija ko vērts. Man pat murgos nekad nav rādījušās simtiem mašīnas, no kuriem par naudu iespējams izvilkt mīkstās rotaļlietas, kam seko dažādi spēļu automāti. Sīkie tur kapā profesionālā līmenī un spēlēs, kas izskatās pēc Guitar hero klona, viņiem rokās ir pat speciāli cimdi, lai nesavainotu rokas. Episki.

IMG_0726 (2)

Paēdam vakariņas tai pašā restorānā, kur pirmajā vakarā ēdām vēršvardi, iepērkam mājās vedamos suvenīrus (dikti nepateicīga nodarbe). Te būtu jāparunā par reklāmām ķīniešu pārtikas veikalos. Viņi nemīl dažādību, reklāmas klips ir ap divdesmit sekundēm un tiek atskaņots nepārtraukti viens un ta pats. Pārtikas nodaļā uzkavējoties ilgāk par pāris minūtēm sāk šķist, ka tūlīt sajuksi prātā. Bet ko darīt, ja tu pa to bodi klīsti divdesmit minūtes. Es to reklāmu vēl tagad (pēc mēneša) māku noskaitīt no galvas, lai ar neko nesaprotu.

Kad nu viss padarīts braucam mājās, sakārtojam somas un liekamies gulēt.