Nevis ļergas brūzis, bet bojā gājis cilvēks

Portālā vērsās lasītājs, kurš vēstīja, ka 20.maijā ap pulksten 11 operatīvo dienestu rosība bijusi pie daudzstāvu dzīvojamās mājas Ģenerāļa Baloža ielā 11: “Piebrauca ar bākugunīm divas policijas automašīnas. Vai beidzot to ļergas točku...

Apple uzsāk maksāt Eiropas uzlikto 13 miljardu eiro soda naudu

Pēc vairāku gadu minstināšanās Apple uzsācis atmaksāt Īrijas valdībai negūtos nodokļu ieņēmumus, kas tiek lēsti vismaz 13 miljardu eiro apmērā. Eiropas Komisija jau pagājušajā gadā lēma, ka Apple Īrijā nedrīkstēja izmantot ļoti zemo uzņēmuma ienākuma nodokli, tādējādi Apple nāksies samaksāt Īrijai aptuveni 13 miljardus eiro par iepriekš nesamaksātajiem nodokļiem. Lēmums bija zināms jau iepriekš, bet Īrija to […]

Kā lejupielādēt video no Youtube, Facebook un daudzām citām vietnēm

Kā lejuplādēt video no Youtube, Facebook un daudzām citām vietnēm

Reizēm gadās, ka steigšus rodas vajadzība lejuplādēt kādu savu video no Youtube, Facebook vai Instagaram, bet parole kā vienmēr ir aizmirsusies. Šādos gadījumos lieliski palīgi ir dažādi tiešsaistes servisi, un tieši par dažiem šādiem...

The post Kā lejupielādēt video no Youtube, Facebook un daudzām citām vietnēm appeared first on Hitnet.lv.

Tabulators

vara bungas: Domājot par kuru 4×4 modeli  nobalsot šeit , izmantoju veco labo paņēmienu, kas der visam (piemēram, ja ir vairākas kandidatūras var izvēlēties … siev veļas mašīnu).

Subjektīvi izvirzīju vērtēšanas  kritērijus, noteicu  to svarīgumu-svaru (koeficents), izvēlējos vērtēšanas balles (1-3) un sastādīju  šādu tabulu (iekavās vērtējuma punkti – balles reizinātas ar koeficentu):

 

GTP Marauder HMMWV Cobra Integrētā aizsardzība (koeficents 4)

 

3 (12) 3 (12) 1 (4) 2 (8) Svars (gross weight )  (koeficents 3)

 

14t

1 (3)

10t

1 (3)

2,6t

3 (9)

5t

2 (6)

Piemērotība LV klimatam (projektēšanas prasības) (koeficents 2)

 

3 (6) 1 (2) 1 (2) 1 (2) Ražotājvalsts (alianse) (koeficents 1)

 

neitrāla

2 (2)

 

BRICS

1 (1)

 

NATO

3 (3)

NATO

3 (3)

Kopā punkti
23 18 18 19

 

Mazliet negaidīti, ka HMMWV  pēdējo vietu dala, nevis ir absolūtais outsider

Varat paturpināt ar citiem kritērijiem piedāvājot arī to svaru (koeficentu no 1-4 ) un savu vērtējumu (no 1-3). Nesaku, ka uzreiz likšu iekšā tabulā, jo tā ir mana, bet apsvēršu argumentus.

VĒL LABĀK, JA PIEDĀVĀSIET SAVAS IZVĒLES TABULAS AR SAVIEM KRITĒRIJIEM UN VĒRTĒJUMIEM (sūtīt uz e-pastu varabungas@yahoo.com)

ES apstiprina Sectra Tiger/R viedtālruni, kurā amatpersonas droši varēs apspriest pat valsts noslēpumu

Eiropas Savienība (ES) apstiprinājusi šifrēto viedtālruni Sectra Tiger/R darbam ar informāciju, kas atbilst drošības līmenim “dienesta vajadzībām.*” Šī Samsung un Sectra radītā ierīce nodrošina ES amatpersonas ar modernu mobilo platformu, kas ļauj viegli un droši piekļūt konfidenciālai informācijai, neradot datu noplūdes risku. “ES apstiprinājums nozīmē, ka mūsu radītā tehnoloģija spēj apturēt pat visprasmīgāk veiktos noklausīšanās […]

Pirmdienas rīts

1. Pa ilgiem laikiem pirmdiena iesākas nekādi. Vakar 23.00 ielidoja dēls no Stokholmas, kamēr atkūlāmies šurpu un aizgāju gulēt, tad vēl ap puspieciem viena stulba īsziņa uzmodināja, tiesa noikos vēl pagulēt, bet tas nemaina izraustīto miegu. Un divos ir jābūt darbā. Tagad tāds miegaini nekāds noskaņojums. Ceru, ka darbā viss būs citādi.
2. Vakarrīt nosūtīju vienu tulkojumu un cerēju, ka kungs būs apskatījies un jau vakar veicis maksājumu, bet tas notiksies tikai šodien. Es biju rēķinājusies nedaudz savādāk, bet nu ir kā ir un ar to ir jārēķinās. Varbīt bija kur izbraucis pa brīvdienām un vēlu atgriezās. tagad taču ir pavasaris un kolosāls laiks aiz loga.
3. Dēls ar vedeku ir sakašķējušies tā, ka nemaz nevar zināt - paiks kopā vai pajuks. Es jau ceru, ka salīgs un būs miers mājās.
4. Ceriņziedu laiks iet uz beigām, drīz jasmīni sāks ziedēt. Žēl, ka tos nav vērts plūkt un turēt mājās vāzē. Ātri nobirst un novīst.
5. Kaut kā negribas iet uz darbu, nezinu, kas par iemeslu. Un šonedēļ vēl garā nedēļa, jo strādāšu arī sestdien. Kaut kā jau jāatstrādā tās stundas, kuras te vienu nedēļu atprasījos pirms laika, jo mājās bija sīkas problēmiņas. 
Kaut arī darbs man patīk un kolektīvs ir labs, pašai arī viss sokas raitāk un labāk. Patīk administrācijas attieksme pret darbiniekiem. Iecietīga un pretimnākoša. Tomēr esmu ievietojusi slusdinājumu ss'ā par to, ka meklēju projektdarbu, kurā var īsu laiku uzraut, nopelnīt un tad, ar dažu dienu pauzi, atkal kādu projektiņu ar uzrāvienu. Protams, uz līguma pamata un ar nodokļiem.
Vispār jācer, ka dienas un nedēļas beigas nebūs tik bēdīgas, ka kaut kas uzlabosies arī garastāvokļa ziņā.

Trīsdesmit gadu karš - viens no lielākajiem konfliktiem Eiropas karu vēsturē

2017. gadā atzīmējām 500 gadus kopš reformācijas. Šogad aprit gadskārta, kas visai cieši saistīta ar reformāciju un tiem simts gadiem, kas paiet pēc reformācijas. Proti, 1618. gadā, tātad pirms 400 gadiem Vācijā uzliesmoja 30 gadu karš, viens no lielākajiem konfliktiem ne tikai Vācijas, bet arī Eiropas karu vēsturē.

PAKAUŠU LAIKMETS?

Ar 2018. gada 25. maiju stājas spēkā vispārīgā datu aizsardzības regula – Personas datu apstrādes likums. Daļēji apskatot daudzās Google lapas attiecībā uz šo likumu, vēlējos noskaidrot, vai es sākot ar 26. maiju drīkstu fotografēt cilvēkus (teiksim kori Dziesmu svētkos, ielas skatus ar cilvēkiem un tamlīdzīgi) un, vai man no katras kadrā redzamās personas būtu nepieciešama rakstiska atļauja. Otrkārt, ko es drīkstu vai nedrīkstu darīt ar  savā arhīvā, mājas lapā vai blogā esošajiem fotoattēliem? Klīstot juridisko terminu un likuma izklāsta filigrāndžungļos, atbildi neguvu. Sapratu vienīgi to, ka likumu valodai jābūt tik juridiski elastīgi samudžinātai,  lai atstātu iespēju likumu tulkot pēc vajadzības. Sapratu arī to, ka tagad, baidot ar sodu 10 miljonu apmērā par likuma neievērošanu, par pusotra simta eiro iespējams pieteikties dažādos semināros, lai spētu iemācīties būt likumpaklausīgiem.

Savā fotoarhīvā izvēlējos bezsejas attēlus, tā saprazdams, ka jauno likumu nebūšu pākāpis. Vēlējos parādīt arī jums, kā tas izskatās. Man tagad maijā pasei beidzas termiņš. Vai man likums dod tiesības neļaut tajā ievietot savas sejas dokumentālo bildi? Jo sejas attēls taču pieskaitāms pie sensitatīviem datiem. Un kā turpmāk būs ar žurnālu vākiem? Vai uz tiem plastmasas sejas smaidīs, kā līdz šim?

 

Īsi par kebabēšanu

Pakistānas kebabā esmu bijis divreiz. Pirmajā bija tīri ok. Otrajā iekūlos pārsteidzošā netīrības perēklī un apkalpojošais personāls latviski komunicēt nespēja. Es neesmu sev ienaidnieks. Man rūp mana veselība un zinu, ka higiēna ir svarīga. Ja kādam šķiet, ka viņa personīgajai veselībai ar higiēnu nav nekāda sakara, tad tas ir tikai laika jautājums, līdz viņš būs[...]

Vai neko nedrīkst publiskot? Gan jā, gan nē!

"Tu tāds mierīgs aizej uz kapiem pēc 25. maija, bet tur visur neaizsargāti personas dati," – šādi par Eiropas Savienības vispārīgo datu aizsardzības regulu, kas tiek piemērota no šodienas, uzjautrinās sociālajos tīklos. Regula nosaka...

Pilnīgs restarts. 1.daļa. Kad vairs nevar paiet.

IMG_0606.JPG
Trīspadsmitajā maijā bija pirmā reize piecu nedēļu laikā, kad atkal skrēju. Šo piecu nedēļu laikā pāris reizes gan skriešanai līdzīgas kustības veicu mēģinot paspēt uz vilcienu un divreiz apmēram 2-3 minūtes paskrēju, esot arī sporta drēbēs. Bet citādi šis bija lielākais nesportiskais pārtraukums manā nu jau vairāk kā divdesmit gadu ilgajā sportiskajā dzīves posmā.
Pirms nepilniem diviem mēnešiem Liepājā bija pusmaratons. Pusmaratonu gan tajā neskrēju, jo, turpinoties problēmām ar sajūtu zušanu kreisajā kājā, nešķita, ka vairāk par desmit kilometriem spēšu pilnvērtīgi noskriet. Tāpēc tiku pieteikts desmit kilometru distancei (patiesībā jau tur bija gandrīz vienpadsmit).
Lasīt tālāk pārējo rakstu »
Lai lasītu pilnu rakstu, dodies uz Renča pierakstu blociņu
RenchaPieraksti?d=yIl2AUoC8zA RenchaPieraksti?i=rxPvlj1wqmk:Jf_w_eWjk4

Baltijas jūras ūdeņos pieaug nogalinātājgarneļu izplatība

Latvijas Hidroekoloģijas institūta pētnieki sadarbībā ar kolēģiem no kaimiņvalstīm konstatējuši strauju nogalinātājgerneļu izplatību Baltijas jūras ūdeņos. Šie dzīvnieki nodara ievērojamus postījumus citiem ūdens dzīvniekiem. Viens no izplatības cēloņiem ir jahtu un kuģu satiksme.

LatCon 2018

Šodien notika kārtējais LatCon's. Arī tagad vē notiek, es vienkārši aizgāju drusku ātrāk, jo mājās ir darāmais. Tas, ka pataban sēžu pie kompja, nozīmē tikai to, ka atelšos un pārslēdzos no vienas ietas uz otru.
 Aizejot uz pasākumu, jutos mazuliet vīlusies. Pasākums tika paši reklamēts, bet apmeklētāju bijā nu ļoti maz. Pie visa tā, ka tas šogad notika tikai vienu dienu. Un arī pašas tēmas bija un ir visai interesantas.
Kā pirmais no lektoriem uzstājās tas vjetnamiešu puisis, kurš ir uztaisījis komiksu grāmatu par Lāčplēsi un grāmatu par Kurbadu. Viņš visai interesanti pastāstīja par savu nokļūšanu Latvijā un to, kāpēc sācis zīmēt komiksus. Izrādās, komiksu žanrs literatūrā ir diezgan populārs ārzemēs, piemēram Beļģijā un Amerikā. Mērķauditorija - pieaugušie. Tīri bērniem domētie komiksi visā komiksu industrijā ir ļoti maz pārstāvēti. Un - lai uztaisītu labu komiksu, ir jāiegulda krietns darbs.
Otrais ektors, kuru noklausījos, runāja par varas jēdzienu kā tādu. Lektora un auditorijas kopējais secinājums - vara ir pārejošs lielums, vienmēr ir kāds vēl varenāks un katrai varai bez reāla segums ātri pienāk gals. Lekcija tika ilustrēta ar filmu fragmentiem. Lekcijas gaita uz beigām kļuva par neielu diskusiju.
Pēc šīs lekcijas sākās pusdienas pārtraukums, kura laikā tad arī devos mājās. Ceru tomēr, ka uz otro pasākuma daļu ieradīsies vairāk civēku. Imārs Bite solījās man vēlāk atsūtīt bildes no pasākuma, daļu no kurām ievietošu šeit.

Kad aizbrauks pēdējais latvietis vai 28 dienas vēlāk

Rits%2BJelgava%2Bs%2B20180524%2B-%2B038.

Kā varētu izskatīties Jelgava, ja piepildītos anekdote par pēdējo aizbraukušo latvieti vai arī piepildītos trillera “28 dienas vēlāk” scenārijs? To var aplūkot manā foto eksperimentā, kurā pilsēta fiksēta bez cilvēku klātbūtnes.

Lasīt tālāk...
zyTET?d=yIl2AUoC8zA zyTET?d=63t7Ie-LG7Y zyTET?d=YwkR-u9nhCs zyTET?d=qj6IDK7rITs

Preses relīze: Cehs.lv gatavojas sākt izsūtīt preses relīzes

Populārākais un lasītākais kultūras un patstāvīgas domas interneta žurnāls Cehs.lv ziņo, ka tuvākajā laikā sāks izsūtīt preses relīzes saistībā ar Latvijas simtgadei veltīto dižpasākumu “Cehstivāls”, kas norisināsies 1. jūnijā Fonoklubā Cēsīs. Jau iepriekš ziņots, ka “Cehstivāls” ir festivāls, kurš pēdējo gadu laikā kļuvis ļoti iecienīts kontrkultūras pārstāvju vidū, pasākumu programmās iekļaujot tautā iemīļotas grupas un dzērienus.

“Preses relīzes, ko plānojam izsūtīt, būs kā Gaismas pils augšāmcelšanās. Tas būs labāk par Jēzus otro atgriešanos un Gustavo veco stafu. Zināms, ka portāliem, kas mūsu preses relīzes nepārpublicēs, novītīs dzimumorgāni”, par ieplānotajām pasākuma preses relīzēm pieticīgi izsakās Cehs.lv sabiedrisko attiecību speciālists Kristaps Āls. “Nevaru nedz noliegt, nedz apstiprināt, ka pasākumā uzstāsies grupa Prāta Vētra.”

Cehs.lv radošais kolektīvs ļoti rūpīgi gatavojas sākt rakstīt preses relīzes par tuvojošos pasākumu. Lūk, pāris autoru komentāri par preses relīžu izsūtīšanu:
Cements: “Esmu teju vai sācis rakstīt.”
Kurbads: “Spalva iecirtīsies lapā gluži kā mans cīpslainais gaļas lauznis jaunuves grēka rievā.”
Rupučinskis: “Buļba, buļba!”
Zemnieks: “Zagt ir grēks, bet dzert nav.”

Preses relīžu izsūtīšanu plānots uzsākt 23., 24. vai 25. maijā.

Soli pa solim

DdtW0-qVQAAVeQ2.jpg

foto: K.Neretnieks

STOCKHOLM, May 21 (Xinhua) — While the Swedish Armed Forces’ operations have halved in size over the past three decades, on Monday the military bucked the trend by reopening the P18 regiment on the Baltic island of Gotland, Swedish television reported.

avots

Sweden distributes ‘be prepared for war‘ leaflet to all 4.8 miljons homes

Ddyrh4VU8AAuziv.jpg:large

avots

vēl

vara bungas: Gotlande bija top tēma VB pirms 3-4 gadem, nu laikam  var secināt, ka indikators realizējies.

Buļļu iela 51

Buļļu iela 51 atrodas Kleistos pie Lāčupes kapiem. Kādreiz tur bija skaista, zaļumu ieskauta apdzīvota koka mājiņa. Tagad – logi aizsisti, zaļumi kļuvuši par traucēkli un aizšķūrēti.

Advokāta birojs

Bildes no LatCon 2018

Znarokam piedāvā Krievijas hokeja izlases konsultanta amatu

Krievijas Hokeja federācija vēlas, lai Oļegs Znaroks turpinātu strādāt valstsvienības treneru konsultanta amatā, par federācijas prezidenta Vladislava Tretjaka teikto sestdien vēstīja aģentūra TASS. Galvenā trenera vietas izpildītāja Iļjas Vorobjova vadītā Krievijas izlase šonedēļ pasaules čempionātā Dānijā izstājās ceturtdaļfinālā.

Kursors apmeklē Renault Sport dienas Poznaņā

Šādi pasākumi man patīk. Tur gan īsti nav kam nepatikt – pāris pilnībā apmaksātas dienas, iespēja forši pabraukāties un pielikt klāt kādu lieku kilogramu. Galvenais pasākuma objekts ir jaunā Megane R.S. – auto, kas man ļoti patīk. Tas ir vienkārši fantastisks karstais hečbeks. Tik fantastisks, ka es pat apsvēru tā iegādi. Ja vien tas būtu […]

Das schmeckt!

“Uf, gards kefīrs!”, mīļā nolika glāzi un smagi pasmaidīja. “Balts un biezs. Kā šmeka!”

Es nodūru acis un vaigi nodevīgi iesarka. Esmu pieradis pie viņas humora izjūtas, taču kaza varēja pacensties un noturēt sevi normas robežās. Pirmā tikšanās ar maniem vecākiem tomēr. Vakariņas mājās. Būtu jāuzvedas pieklājīgāk.

“Kā lūdzu?”  mamma neizpratnē paskatījās uz Alisi un tad uz mani. “Das šmekt? Tu esi mācījusies vācu valodu?”

“Ha!” tēvs iesmējās. Mēs ar viņu saskatījāmies. Mēs abi pazinām mammu, tik mīļa un naiva, un tik ļoti tāla no pasaules samaitātības. Tēva acīs iedegās liesmiņas.

“Viņa teica…” tēvs ievilka gaisu un ieķiķinājās. “Oi, es nevaru. Viņa teica…” paps nespēja pabeigt iesākto teikumu un gardi iesmēja. “ĀHAHAHA! Viņa teica, ka kefīrs…” tēvs atgāza galvu, turējās aiz sāniem un kratījās smieklos. Tad viņš novēlās uz grīdas, turpināja kratīties un tad pierima. Pa mutes kaktiņu uz grīdas notecēja siekalu tērcīte.

* * *

Uz bērēm ieradās tikai paši tuvākie. Es, mamma un daži tēva darba kolēģi. Īstu draugu viņam nebija. Ieradās arī mana oma — tēva māte, kura bija pārdzīvojusi abus savus bērnus. Jaunākais nomira gadus trīsdesmit atpakaļ, kad viņam bija astoņpadsmit. Nelaimes gadījums armijā, precīzus nāves apstākļus neviens ģimenei neatklāja. Tagad arī otrs dēls, mans paps, viņam bija 56.

“Kā viņš nomira?” ome jautāja. Svarīgāko jautājumu viņa uzdeva man, nevis mammai. Visu savu mūžu viņa uzskatīja, ka tēva kāzas ar mammu bija kļūda. Viņas īsti labi nesatika. Pieļauju, ka tagad oma vainoja māti par tēva nāvi.

“Es vēlāk, tagad nav īsti piemērots laiks,” es čukstus atbildēju. Turpinājās bēru ceremonija, patreiz katoļu mācītājs lasīja skumju dzejoli un es negribēju traucēt.

“Kā? Nedzirdu, runā skaļāk!” ome pieprasīja.

“Viņš nomira no smiekliem,” es stāstīju un centos nebūt pārāk skaļš. “Mana draudzene pateica kaut ko stulbu, un tēvs smējās, un nokrita. Sirds neizturēja”.

“Ko tādu viņa pateica?” ome nelikās mierā.

“Viņa teica, ka kefīrs ir balts un biezs kā šmeka.” Mācītājs apklusa, mums pievērsās apkārtējo skatieni.

“Das šmekt? Tava draudzene ir no Vācijas?”

Tēva kolēģi iespurdzās. Mācītājs saknieba lūpas un smagi elpoja. Viņš centās turpināt sprediķi godpilnā manierē, taču nespēja saglabāt mierīgu balsi. Viņš sažmiedza acis, pa vaigu noritēja asaru lāse un zem nāss uzsprāga puņķa burbulis. Tad arī oma neizturēja. Viņa palaida sirsnīgu smieklu un zobu protēzes iekrita kapa bedrē. Mācītājs pārlocījās uz pusēm, turēja vēderu un smējās, oma pasniedzās pēc protēzes, kāja paslīdēja pret svaigi uzrakto zemi un viņa ar galvu uz priekšu ielidoja grāvī. Smieklīgam būkšķim sekoja draudīgs krakšķis un klusums.

* * *

Ar Alisi es neizšķīros un mūsu attiecības kādu laiku turpinājās. Es saprotu, ka viņa nebija vainīga man tuvu cilvēku nāvē. Lai gan ar debīlu humora izjūtu apveltīta, viņai bija arī vairākas pozitīvas īpašības. Glīta seja un tvirta pakaļa. Krūtis arī tīri neko tādas, ar nelielām areolām, viss kā man patīk.

Mēs sēdējām virtuvē, dzērām zaļo tēju. Piezvanīja māte.

“Halo, mām?”

“Uzvelc apenes!” iekliedzās Alise. “Beidz sosīt pipeli, kad runā ar māti! Eu, eu, beidz, tā šļirce ir lietota! Aids!”

“Dēls, tu esi pārliecināts par savu izvēli?” māte jautāja un viņas balsī bija dzirdams kosmiska mēroga nogurums.

Alise sāka imitēt vīrieša balsi. Zemā tonī viņa teica “Ejam nopisties! Sarīkosim geju orģiju! Rādi, kur ir tavs ānuss, a?”

“Studēt ajūrvēdu LU? Protams, esmu to nopietni apdomājis, izvēle ir acīmredzama.”

“Sosī lielu piepeli! Zīd, kuce, zīd! Te nāk bukakē!”

“Ne jau par to es runāju, ak jēziņ. Par Alisi. Jums viss nopietni? Pa īstam?”

„Kakaja ogromnaja žopa! Kakoj pidaras!”

“Nē, taču. Viņa ir tikai drāžamais aparāts un nekas vairāk. Izšķirsimies, kad apniks.”

“Čmok! Čmok! Sosītāji!”

“Paldies, dēls. Mēs ar tēvu tevi labi uzaudzinājām. Ar pareizu attieksmi pret sievietēm.”

“Atā, mam.”

Es izslēdzu telefonu.

 

Interview on TGDaily

I was just interviewed on TGDaily. Here's a copy of the interview:

Peter Krumins is a well-known open-source developer and co-founder and CEO of Browserling, a popular cross-browser testing service. Peter is most known from his popular blog cat-on-mat where he's been blogging about programming for a decade. We'll be chatting with Peter about how he became a programmer, how he created his blog and what it's like to run your own software company.

Q: Hello Peter and thanks for your time. Can you tell more of yourself to the readers?
Peter: Hey, thanks for inviting me here. You already gave a good introduction. Besides Browserling and catonmat, I'm also Hacker-in-Residence at Hackers/Founders, world's largest startup network. The term "hacker" here means a skillful computer user.

Q: How did you start programming?
Peter: I just really liked computers as a kid. I started exploring them and then heard that they can be programmed. I asked everyone I met to explain this to me and teach me. People were helpful and I quickly learned various programming languages.

Q: Which was your first programming language?
Peter: I started with Visual Basic, mIRC Scripting and C all at once. I also tried C++ but couldn't understand templates so I only learned it later.

Q: Which programming language do you enjoy the most?
Peter: I like many programming languages. They're all pretty much the same. They're all Turing machines. But if I have to choose one then it's Perl.

Q: What do you think new programmers should know when they start?
Peter: That programming is super hard and it will take many years to learn it.

Q: How to learn a new programming language?
Peter: You should just start with an empty text file and try to write some code in that language, and use a search engine to find examples. Don't buy books as you don't know which one to choose and most authors have no idea how to teach. Another great approach is to start with interactive online tutorials such as Code Academy or the similar sites.

Q: You're an author of a book yourself, aren't you?
Peter: Yes, I actually wrote several books about one-liners. Perl one-liners, Awk one-liners, Sed one-liners and now I'm working on Bash one-liners.

Q: What are one-liners?
Peter: One-liners are these tiny programs that fit in a single line of code and do one and only one thing really well. They're the best time savers. One-liners help you quickly accomplish big things. For example, doing quick data calculations, deleting particular lines in files, extracting patterns and converting data. All this can be done with one-liners and doesn't require you to write bigger programs.

Q: What's the difference between Perl, Awk, Sed and Bash one liners?
Peter: There is no big fundamental difference. These are just different languages. I like to know many languages so I wrote about them all, and will be writing about many more.

Q: How did you write one-liners books?
Peter: It started as a tutorial on my catonmat blog. I wanted to show people how awesome one-liners are. My tutorial turned into a series of posts. Then I self-published my posts as e-books. Then No Starch Press noticed my work and I published Perl One-liners with them.

Q: How was it to work with No Starch Press?
Peter: It was a long process. We did a lot of editing for about 6 months until it was finished.

Q: How did you start your blog?
Peter: I just wanted to become popular online and establish my name as a great developer. My idea was that if I write interesting articles and create interesting projects then people will get to know me and when I launch a startup I'll immediately have a lot of users and customers.

Q: Did that work?
Peter: It did! My blog quickly grew in popularity and when I started Browserling I already had a base of users and when I went to meetups people told me they read my blog. Success!

Q: How did you start Browserling?
Peter: I read a lot of Paul Graham's essays about starting a startup. Then I met a friend online in Perl programming channel on FreeNode and he had read Paul Graham's essays, too. Then we just started working on the idea that we had and just launched.

Q: What's exactly the idea behind Browserling?
Peter: Browserling is a cross-browser testing platform. It lets developers quickly test their website designs and code in all the web browsers. There are so many browsers (IE, Firefox, Chrome, etc), and each browser is a little bit different. To make great websites you've to test your site in all the browsers. Browserling maintains installations of all browsers and lets you test your code in 5 seconds.

Q: What is your biggest challenge faced so far?
Peter: In Browserling or in general? My biggest challenge in life was learning everything I know. That was very difficult and time consuming. At Browserling everything is easy as it's just programming that I really like.

Q: How do you choose your development environment?
Peter: I prefer a dual Windows/Linux setup. Windows runs GUI software, such as Photoshop, and I ssh into my Linux servers with Putty. I automate everything with Perl scripts and one-liners. I use Vim as my text editor. I don't need anything else. As I like to say, give me the command line and I shall move the world.

Q: On your blog you run a popular article series about your favorite books. Can you tell me more about that?
Peter: I just love reading computer and programming books. I constantly keep myself updated about the latest literature. Especially I like books that follow puzzle-hint-solution style, such as The Little Book of Semaphores by Allen Downey, or books that are a dialogue between the writer and the reader, such as The Little Schemer.

Q: What are you fond of doing when not coding?
Peter: I like to make comics for nerds.

Q: What's more important talent or hard work?
Peter: I don't know. A little bit of each, I suppose.

Q: What are your plans for any new projects?
Peter: Actually I just started a new project. It's a network of online tools. Online tools are tiny utilities for getting simple tasks done. Each online network site focuses on a single tool category and each tool does one and only one task. All tools work in the browser and are entirely powered by JavaScript without any server-side processing, so they are super fast. That has been fun.

Thanks Peter!

catonmat?d=yIl2AUoC8zA catonmat?i=c3dwGTaHerU:pW0XJnDyjLg:F7zBn catonmat?i=c3dwGTaHerU:pW0XJnDyjLg:gIN9v catonmat?d=XiUCZPyL81w catonmat?d=DhrJZwOgkxs

Viens pats mājās jeb kādas bērniem ir brīvlaika pavadīšanas iespējas

Vasaras brīvlaiks ir prieks bērniem un vecākiem, bet dažreiz vecāki ir norūpējušies par bērna iespējām interesanti un droši pavadīt brīvlaiku, īpaši aktuāli tas ir pilsētās, ja bērni mājās ir vieni, ja vecāki strādā.

JRT – Cerību ezers aizsalis

Ja man būtu nepieciešamība izteikties tā, lai nevienu neaizvainotu, es droši vien teiktu, ka izrāde ir neparasti daudzslāņaina. Skatītājs tiek pārsteigts un provocēts, lai atstātu komforta zonu. Aktieru darbs, īpaši abu jaunāko ir īpaši atzīstams. Režisors drosmīgi atklāj savu personību no negatīvās puses. Askētisks interjers palīdz koncentrēt uzmanību uz aktieru darbībām. Inteliģents skatītājs noteikti pamanīs[...]

Mazais mākslinieks – kā reaģēt uz bērna pirmajiem radošajiem darbiem?

Pirmie zīmējumi, dzimšanas dienas apsveikumu kartītes vai plastilīna figūriņas ir bērna radošo centienu izpausme. Un, lai gan pirmie bērna radītie darbi nebūs perfekti, bērns ir pelnījis mūsu atzinību. Turklāt šī atzinība ir jāizrāda pārdomāti un gudri.

Dzemdību speciālistei, kuras dēļ Tukuma slimnīcā nomira jaunā māmiņa, piespriež piespiedu darbus

 Saistībā ar jaunas sievietes nāvi dzemdībās Tukuma slimnīcas dzemdību speciālistei Solvitai Krūzei piespriests 250 stundu piespiedu darbs, informēja mirušās sievietes ģimenes advokāts Ronalds Rožkalns.

Likums pret realitāti: Sievietei grūti pierādīt bērna tēva varmācību

Iebilstot pret Stambulas konvencijas ieviešanu, publiskajā telpā viens galvenajiem argumentiem bijis, ka no vardarbības cietušos jau pašlaik sargā likums. Tomēr kādas sievietes pieredze, tiesājoties ar varmāku, novedusi strupceļā un rada priekšstatu, ka bērna tēvam - bijušajam Militārās policijas dižkareivim - ir vairāk tiesību nekā upurim. 

Gut!

[..] Aizsardzības ministrijai, Satiksmes ministrijai un Zemkopības ministrijai vienoties par kārtību, kādā infrastruktūras projektos tiek iestrādātas militārās mobilitātes un militārās pretmobilitātes prasības [..]

avots

 

Lietuvas zinātņu akadēmijas atbildes uz jautājumiem par Stambulas konvenciju

Batālijas ap Stambulas konvenciju nerimstas. Šoreiz strīds par zinātnisku reakciju uz šo dokumentu, jo ir bijis mūsu Zinātņu akadēmijas Konsīlijs, kas nerekomendē koncencijas ratifikāciju, uz kuru sekojusi 33 it kā zinātnieku atbilde – aicinājums to ratificēt. Tālāk – divi dokumenti par to, kā šo jautājumu risinājuši Lietuvas zinātnieki. Manuprāt, solīdi gan pēc formas gan pēc satura.

  2018-01-08_Covering letter of the Academy_LV-page-001

 2018-01-08_Answer of the Academy_LV-page-001

 2018-01-08_Answer of the Academy_LV-page-002

 2018-01-08_Answer of the Academy_LV-page-003

 2018-01-08_Answer of the Academy_LV-page-004

 2018-01-08_Answer of the Academy_LV-page-005

 2018-01-08_Answer of the Academy_LV-page-006

Mazuļa gaidību dienasgrāmata. Trešais grūtniecības trimestris

“Kopš februāra esmu dekrēta atvaļinājumā. Šie pēdējie trīs mēneši ir laiks, lai sagatavotos meitas nākšanai pasaulē,” raksta mūsu portāla “Mammamuntetiem.lv” sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Marta Balode. Pēdējā  grūtniecības trimestrī piedzīvoti arī vairāki nervus kutinoši gadījumi.

 

Essential atceļ otrā viedtālruņa iznākšanu, grasās pārdot uzņēmumu

Viens no pēdējo gadu interesantākajiem viedtālruņu ražotājiem Essential ir iekļuvis naudas problēmās. Android operētājsistēmas izveidotāja Endija Rubina (Andy Rubin) Essential ir pagaidām atcēlis nākamā modeļa izstrādi, turklāt izskatās, ka uzņēmumu nāksies pārdot. Essential Phone PH-1 viedtālrunis bija ilgi gaidīts, bet reti kurais izlēma to iegādāties par sākotnēji prasīto cenu – 699 dolāriem. Pēc iznākšanas Essential Phone cena krita […]

“Revolut” paplašina kriptovalūtu funkciju sīklietotnē: pievienota Ripple un Bitcoin Cash

Vēl pagājušā gada decembrī “Revolut” iepazīstināja ar jaunu funkciju, kura vairāk nekā 1.8 milj. sīklietotnes lietotājiem ļauj acumirklī iegādāties, glabāt un mainīt kriptovalūtas. Bez jau atbalstītās Bitcoin, Litecoin un Ether, Londonas jaunuzņēmums šodien paziņo, ka pievieno arī Ripple (XRP) un Bitcoin Cash. “Sniedzot saviem lietotājiem iespēju viegli iegādāties un pārdot kriptovalūtas, mēs turpinām nostiprināt savu […]

Interrobang‽

Pieņemu, ka nav sevišķi liela varbūtība, ka tu būsi dzirdējis par grupu "Interrobang‽". Jau tās nosaukums vien ir kaut kas diezgan mistisks. Kā izrādās, interobangs ir divdesmitā gadsimta otrajā pusē parādījusies pieturzīme, kur vienā simbolā tiek apvienotas jautājuma un izsaukuma zīmes. Proti, ? + ! = ‽. Un no tā izriet, ka grupas nosaukumā ir vispirms pieturzīmes nosaukums, bet tad, pati pieturzīme. Līdzīgi kā tas būtu grupas "Komats," gadījumā (un tas man kaut kā vairāk raisa asociācijas ar Gēdeli, Ešeru un Hofštateru, nevis ar popmūziku). Uz šo brīdi vienīgais Interrobang‽ albums nav guvis nekādus nopietnus panākumus droši vien nekur pasaulē. Šaubos, ka Interrobang‽ plāno viesoties ar koncertu Latvijā. Un viņi nav no jaunajiem un perspektīvajiem mūziķiem, kuriem priekšā ir spožas slavas laiki, bet pagaidām kaut kā vēl nav izdevies iekļūt slavas saulītē (kā piemēram, King Charles, kurš tūlīt, tūlīt kļūs par Lielbritānijas populārāko mūziķi⸮). Nē, šiem vīriem vecums nav tas, lai viņi varētu par kaut ko tamlīdzīgu sapņot. Līdz ar to likumsakarīgs ir jautājums - kāpēc tad es pēkšņi pievērsos šai grupai? Atbilde patiesībā nav tālu jāmeklē. Divi no grupas dalībniekiem Danstens Brūss un Harijs Heimers iepriekš spēlēja kādā citā visnotaļ anarhiski noskaņotā britu blicē - Chumbawamba. Un es, savukārt, būdams jaunāks, biju itin nopietns šī kolektīva cienītājs, kuram pēkšņi nesen radās jautājums: ar ko nez pēc tās izjukšas nodarbojas kādreizējie Chumbawamba dalībnieki? Un tā nu mēs nonākam pie Interrobang‽, kuras līderis Brūss bija Chumbawamba solists tās vienīgajā hitā - dziesmā "Tubthumping". Līdz ar to vietā ir jautājums: kā tad viņam sokas 20 gadus vēlāk? Savā ziņā - turpat, kur desmit gadus agrāk, proti, vēl pirms "Tubthumping" uz brīdi Chumbawamba padarīja slavenus. Jau ieraksta pirmajā dziesmā Brūss paziņo, ka viņš joprojām ir tepat un ka viņam joprojām ir kaut kas, ko teikt. Lieki teikt, ka tas, ko viņš vēlas teikt, nav sevišķi mainījies kopš "Never Mind the Ballots" laikiem. Dziesmas ir īsas, dusmīgas, no izteikti kreisējām pozīcijām tapušas. Lieliska ir "The Inclement Weather", kurā ir iekļauts nedaudz pārveidots pantiņš par piektā novembra atcerēšanos (lieki teikt, ka Brūsam pieklājas apjūsmot Gaju Foksu). Ja salīdzina ar tieši Chumbawamba daiļradi, tad šeit līdzība noteikti ir vairāk ar grupas agrīnajiem skaņdarbiem - pirms flirta ar deju mūziku un pilnīgi noteikti pirms tautas mūzikas elementu iesaistīšanas. Pamata vēstījums šim ierakstam ir, ka lai arī vecāks, Brūss joprojām ir dusmīgs un vienīgais, kas viņu satrauc, ir - cik ilgi vēl? Agrāk vai vēlāk taču ir jāpienāk tam brīdim, kad tevi pārņem konservatīvisms un nekādām pārmaiņām tu neesi gatavs. Tikām pagaidām dziesmā "Are You Ready People?" Brūss joprojām sapņo par revolūciju (un viņa skatījumā atšķirībā no Jēzus teiktā lēnprātīgie nevis iemantot zemi, bet gan ne sūda). Agresīvas ģitāras partijas, Brūsa rečitējošais vokāls ar kliedzošiem elementiem, dusmīgi teksti, gan par pasauli, gan par personīgo novecošanu. Patiesībā līdzās politiskajām sūdzībām saturiski visspēcīgākais šķiet albumu noslēdzošais skaņdarbs "Am I Invisible Yet?", kur otro reizi ierakstā Brūss citē The Who (arvien vairāk viņš runājot par savu paaudzi), sūkstās par pakāpenisku sadalīšanos un tad noslēdz ierakstu neticami mierīgi un pat liriski. Skaidrs, ka šim ierakstam nav ne mazākā potenciāla kļūt populāram ārpus ļoti šaurām aprindām, un man pat pret to nav sevišķu iebildumu. Bet, cik dīvaini lai tas arī nebūtu, tas šķiet varbūt pat labāks par vairākiem klasiskajiem Chumbawamba ierakstiem. Mazliet citāds, ar drusku minimālāku skatījumu. Bet labs! Ja pēkšņi notiktu brīnums un viņi tomēr viesotos Latvijā - noteikti aizietu uz koncertu!

Izbrauciens ar auto pa Spāniju un Portugāli: 4. daļa

Pēc nemierīgas nakts bijām priecīgi beidzot sagaidīt rītu ar ēzeļa bļaušanu kaut kur netālu aiz loga. Alberts nakts vidū pamodās un raudāja tā, ka nekādi nespējām nomierināt. Tā arī nesapratām, vai redzēja kādu murgu vai vienkārši sabijās, pamodies svešā vietā, bet pēc tam aizmiga, it kā nekas nebūtu noticis.

Kad bijām apēduši savas brokastis, vecākā mājas saimniece mums piedāvāja savā dārzā audzētus kaktusa augļus un vīģes. Vīģes šķita nu ļoti, ļoti saldas – pārāk saldas pat mums, saldummīļiem. Toties kaktusa augļi garšoja gan mums, gan Albertam.

No rīta nebijām gatavi gandrīz divu stundu pārbraucienam, tāpēc, internetā atraduši, ka netālajā Penamacor pilsētiņā ir pilsdrupas un skaists parks, nolēmām sākumā aizbraukt tur. Atvadījāmies no Salvadoras un mājas saimniecēm, un kāpām mašīnā.

Spanija_002

Penamakora izrādījās tipiska portugāļu pilsētiņa ar baltām ēkām un sarkaniem dakstiņu jumtiem. Kā zinādami, uzbraucām kalniņā, kur atradām stāvvietu. No tās pavisam neilgs gājiens līdz pilij. Uz to arī gana daudz norāžu, lai nevarētu nomaldīties.

Spanija_003

Spanija_004

Pils izrādījās pilsdrupas, no kurām pāri palicis tikai tornis, kas izskatījās atjaunots, un akmeņu kaudzes, pēc kurām varēja aptuveni nojaust kādreizējās pils izmērus. Uz torni veda kārtīgas metāla kāpnes, bet tas diemžēl bija slēgts. Mēs papriecējām acis ar ainavu visapkārt, bet Albertam tika lielie pa klintīm rāpšanās prieki.

Lai nebūtu jāiet atkapaļ pa to pašu ceļu, ieraudzījuši takas zīmes, sekojām tām pa pusaizaugušu taku līdz parkam. Ik pa brīdim iemetām mutē pa saldai kazenei no krūmiem, kas auga turpat abpus takai.

Spanija_005

Arī uz Republikas parku – to skaisto parku, kura bildes redzējām internetā – veda norādes. Cik patīkami ieiet koku paēnā pēc karstās saules uz ielas!

Kamēr izstaigājāmies, jau klāt pusdienu laiks, un to nu gan negribējās nokavēt. Kad ieraudzījām nelielu bāru, kura durvis paslēpušās aiz metāla bārkstīm, gājām iekšā. Beidzot iekļāvāmies vietējā ritmā un paspējām uz ēšanas laiku.

Bārmenis mūs uzsūtīja otrajā stāvā, kur atradās ēdamtelpa. Vairāki galdiņi jau bija aizņemti, mēs ieņēmām brīvās vietas un pasūtījām doradu un grilētas gaļas miksli ar piedevām. Šī bija visgaršīgākā maltīte visa ceļojuma laikā! Kārtējo reizi pārliecinājāmies, ka tur, kur ēd vietējie, noteikti ir garšīgāk un lētāk nekā tūristu pārpildītās vietās.

Spanija_007

Ar pilniem vēderiem lēnā garā atradām mašīnu, un braucām uz Serra da Estrela kalniem. Mūsu plānos bija apskatīt Torre virsotni, kas ir augstākā kontinentālajā Portugālē (1993 m) Portugāles augstākā virsotne Piko (2351 m) atrodas Azoru salās. Torre ir īpatnēja ar to, ka tā neizskatās pēc tipiskas virsotnes – tā ir liels stāvlaukums kalna galā, turklāt turp var aizbraukt pa gludu, asfaltētu ceļu.

Spanija_008

Vēl šajā laukumā atrodas divas pamestas observatorijas, divi tirdzniecības centri, kur var iegādāties vietējos ražojumus, gardumus un suvenīrus, kā arī kafejnīca. Ziemā blakus stāvlaukumam tiek atvērta slēpošanas trase. Pacēlājs gan darbojās arī tad, kad tur bijām mēs, tūristu izklaidei.

Spanija_010

Spanija_009

Pēc garā ceļa uzrīkojām nelielu pikniku asajā, dzeltenajā zālē ar skatu uz pacēlājiem. Pēc tam mēģinājām paiet mazliet tālāk no tūristu pūļiem, lai kaut nedaudz sajustu īsto kalnu atmosfēru. Likās, ka tūlīt, tūlīt jau būsim pašā klints malā, bet mānīgā kalnu ainava tik viegli nepadevās. Ja mazākais ceļotājs nebūtu kļuvis kašķīgs, mēs paietu vēl kādu gabaliņu, bet nu nācās doties atpakaļ.

Spanija_011

Nopirkām slaveno Serra de Estrela kalnu aitu un govju piena sieru, un braucām uz naktsmītni. Pa ceļam siers tika mazo pirkstiņu izurbināts un atzīts par ļoti gardu.

Bijām rezervējuši istabu jauniešu hostelī turpat kalnos. Administrators mūs uzrunāja skaidrā angļu valodā. Kamēr pirms mums apkalpoja divas meitenes ar milzu mugursomām, Alberts iekārtojās lielā klubkrēslā, mēs – blakus un klausījāmies kāda starptautiska projekta jauniešu čalošanā.

Iekārtojāmies istabā ar izeju uz kopēju terasi un burvīgu skatu uz kalniem. Ziemās hostelis noteikti ir pārpildīts ar slēpotājiem un snovotājiem, vasarās ar haikotājiem, bet septembrī tas bija kluss un mierīgs.

Spanija_012

Pirms gulēt iešanas vēl uzspēlējām galda futbolu un galda tenisu kopējā atpūtas telpā. Jaunieši turpat blakus ar dažādu spēļu starpniecību mēģināja iepazīties tuvāk viens ar otru. Atcerējāmies, ka pavisam nesen arī mēs uzdzīvojām tādos projektos, un uz īsu brīdi sajutāmies veci.

The post Izbrauciens ar auto pa Spāniju un Portugāli: 4. daļa appeared first on Jēkaba Ceļojumu Blogs.

Google Family Link bērnu pieskatīšanas lietotne pieejama Latvijā

Google tikko uzsākusi piedāvāt bezmaksas Family Link servisu 27 Eiropas valstīs, tai skaitā arī Latvijā. Iepriekš Family Link bija pieejams tikai ASV teritorijā. Family Link lietotne ir pieejama Google Play Store lietotņu veikalā. Ko tad īsti dod Family Link? Vecāki var oficiāli izveidot bērnam Google lietotāja kontu, ja arī bērns nav sasniedzis 13 gadu vecumu. Family Link dod […]

Vidusskolā skolotāja nopludina latviešu valodas eksāmena domraksta tematus; sākts kriminālprocess

Vakar, 22.maijā, Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes kriminālpolicijas rīcībā nonāca informācija par latviešu valodas centralizētā eksāmena domrakstu tematu izplatīšanos skolēnu vidū aptuveni pusstundu pirms eksāmena sākuma.

OnePlus paklusām atsakās no Dash Charge zīmola izmantošanas

OnePlus ir uzsācis distancēties no gadiem izmantotā Dash Charge ātrās uzlādes zīmola. Dash Charge nosaukumu jau nedzirdējām OnePlus 6 izziņošanas laikā, tomēr tobrīd nekas neliecināja, ka OnePlus pilnībā izslēgs Dash Charge zīmolu no savas ikdienas leksikas. OnePlus tiešsaistes veikalā Dash Charge pārdēvēts par Fast Charge, arī jaunākajā OxygenOS Open Beta operētājsistēmas versijā vairs neatradīsi Dash Charge nosaukumu. OnePlus pieteicās Dash […]

Latvijas blogāres apskats #126 (14.05.-20.05.).

Iknedēļas izvilkums no Latvijas blogāres- ducis rakstu, kas iekrita acīs, ko nedrīkst palaist garām, kas šķita interesants, vai kurš vienkārši uzrunāja.

Politiķa domas par kebabu atbalsojas arī blogārē- par to raksta gan Ilze, gan arī Andris.

Tā kā siltais laiks jau ir šaipus stūra, tad daudziem varētu būt noderīgs raksts par pilienlaistīšanas sistēmas ierīkošanu savā saimniecībā.

Tuvojas 25.maijs un tā baisā regula atnāks uz palikšanu- vai tā ir tik baisa un kā turpmāk būs ar fotogrāfēšanu, par to raksta Gunars.

Sarkanakmens blogā par sevis ziedošanu.

Par ceļošanu divi raksti- Gaidīti negaidītā vasara un ekskursija uz ugunsdzēsēju depu.
Vēl pie ceļošanas var pieskaitīt labdarības gājienu apkārt Latvijai.

Raimonds raksta par filmu Nora.

Elza raksta par grāmatu ”Īsumā par fotogrāfiju”.

Jānis Bergs raksta par kādu nenotikušu apciemojumu.

Toms raksta par nākotnes paredzēšanu- vai tā ir iespējama un cik tas ir lietderīgi.

Tēvs 4,13 promiļu reibumā, bet māte 2,30 - no dzērājģimenes Imantā nošķir bērnu

12. maijā neilgi pirms pulksten 4.00 Rīgas pašvaldības policijas Kurzemes pārvaldes darbinieki devās uz izsaukumu Imantā, kur norisinājās ģimenes konflikts. Uz notikuma vietu nosūtīta tuvākā Rīgas pašvaldības policijas autopatruļa, informē Rīgas Pašvaldības policijā.

Latvijas hokeja valstsvienība pasaules rangā pietuvojas pirmajam desmitam

Pasaules čempionātā ceturtdaļfinālu sasniegusī Latvijas izlase pakāpās divas pozīcijas augstāk uz 11.vietu Starptautiskās hokeja federācijas (IIHF) rangā, kas tika publicēts pēc Dānijā aizvadītā turnīra noslēguma.

Caur nenoteiktību uz kvantu pārākumu: piezīmes par RSA konferenci

Šī gada konferences RSA 2018 zālēs varēja sajust uzmācīgas nenoteiktības sajūtu. Tā caurauda visas diskusijas par kvantu datoriem un draudiem, kādus tie rada kiberdrošībai, precīzāk sakot, kriptogrāfijai. Tradicionālajā kriptogrāfu diskusijā, ar kuru sākās konference, „kvantu datoru jaudas pieaugums” tika nosaukts par vienu no lielākajiem draudiem nozarei. Tomēr pat nozares lielākās autoritātes nevar precīzi pateikt, kad beidzot būs sasniegta vajadzīgā jauda. Tādēļ pamēģināsim apkopot dažādās zālēs savāktās zināšanas par tā sauktajiem kvantu datoru draudiem, lai vismaz minējumu līmenī saprastu, kas tie tādi ir.

 

 

Nenoteiktība ir dabisks jēdziens kvantu mehānikā, taču mēs no tā cenšamies izvairīties ikdienā — kur nu vēl uzņēmējdarbībā. Izņemot retus gadījumus, cilvēks instinktīvi baidās no nenoteiktības. Tieši tāpēc daudzi nozares pārstāvji pauž bažas, ka vienā nebūt ne jaukā dienā visi mūsu šifrētie dati var būt apdraudēti kvantu skaitļošanas dēļ. Šīs bažas ir pamatotas, un pamatojumam ir nosaukums — kvantu pārākums (quantum supremacy).

Varbūt jau esat dzirdējuši šo terminu. Tas raksturo tādu tehnoloģiju attīstības stāvokli, kad kvantu datori spēs atrisināt problēmas, kuru risināšana nav pa spēkam pat jaudīgākajiem tradicionālajiem datoriem. Viena no tādām problēmām, kura nav sevišķi interesanta zinātniekiem, bet ir ļoti svarīga kriptogrāfijas speciālistiem, ir skaitļu sadalīšana pirmreizinātājos. Šī uzdevuma paveikšanai ir nepieciešamas ļoti lielas datoru jaudas un ilgs laiks, bet rezultātu var diezgan vienkārši un ātri pārbaudīt, sareizinot atrastos skaitļus. Tieši pirmreizinātāju piemeklēšanas sarežģītība ir gandrīz visu mūsdienu šifrēšanas paņēmienu drošuma kritērijs.

Bet kvantu pārākuma sasniegšanas kritēriji tika formulēti salīdzinoši nesen. Vislabāk tie izskaidroti šajā Nature Physics rakstā. Nature Physics redaktori lēš, ka kvantu datora skaitļošanas jaudas slieksnis, kad varētu būt sasniegts kvantu pārākums, ir aptuveni 50 kvantu bitu (qubit). Tāpēc 72 kvantu bitu Google Bristlecone, par kura izveidošanu tika paziņots pirms mēneša, varētu sadalīt skaitļus pirmreizinātājos labāk, nekā visjaudīgākais mūsdienu superdators. Tātad pienācis laiks rīkoties?

Gan jā, gan nē. Laipni lūdzam kvantu mehānikas pasaulē, kur neviens neparko nav drošs un gan „jā”, gan „nē” ir pareizās atbildes abas vienlaikus. Protams, tas ir joks. Patiesībā ne jums, nedz jūsu klientiem, kas negrasās ļoti ilgi glabāt šifrētus datus, nav neparko jāuztraucas. Bet pretējā gadījumā labāk tomēr nodrošināties.

Bet cik ilgs laiks ir „ļoti ilgs”? Cik laika mums palicis, lai sagatavotos neizbēgamajam? Atbilde ir atkarīga no tā, par kuru šifrēšanas algoritmu runājam. RSA konferencē uzstājās BT Americas kiberdrošības direktors Konstantīns Karagjannis un pauda viedokli, ka pirmos uzlauzīs simetriskos algoritmus (DES, AES) ar 512 bitu atslēgām. Tiklīdz kvantu bitu daudzums pārsniegs 100, kvantu datori dažās minūtēs ar pārlasīšanu atradīs 512 bitu atslēgas. Bet asimetriskos algoritmus, piemēram, RSA, ar 4096 bitu atslēgu tikpat īsā laikā varēs atšifrēt tikai tad, kad parādīsies 1000 kvantu bitu datori.

Kā redzam, pat Bristlecone pagaidām ir vārgulis. Mēģināsim aplēst, cik laika mums atlicis, ja pieņemam, ka Mūra likums ir spēkā arī kvantu datoriem. Ja sākam skaitīt laiku no 2018. gada marta, tad varam pieņemt, ka simetrisku algoritmu ar 512 bitu atslēgu hipotētiskais Bristlecone 144 kvantu bitu pēctecis uzlauzīs apmēram 2019. gada beigās. Tādā gadījumā asimetriskā šifrēšana ar 4096 bitu atslēgām būs droša vēl kādus sešus gadus un mēs varēsim sagatavoties līdz 2025. gadam, kad varētu parādīties dators ar aptuveni 1152 kvantu bitu jaudu. Protams, ka šī ir ļoti aptuvena prognoze, kas neņem vērā to, ka jaunās tehnoloģijas nesāk uzreiz plaši izmantot. Diemžēl neko precīzāku nevaram pateikt: pat visjaudīgākie mūsdienu superdatori nespēj modelēt tik augstražīgus kvantu datorus.

Tomēr arī šāda prognoze sniedz aptuvenu priekšstatu par nākotni. Ja neplānojat glabāt šifrētos datus ilgāk par sešiem gadiem, tad jums nav jāuztraucas, jo starptautiskās vai valsts regulējošās iestādes noteikti izdomās kvantu datoriem nepieejamus jeb „pēckvantu” šifrēšanas algoritmus pirms 2025. gada. Tātad vai nu nemaz nešifrējiet datus (tā gan nav nekāda labā doma), vai arī tos regulāri atšifrējiet un šifrējiet no jauna (piemēram, pārbaudot glabātās informācijas integritāti) ar jaunu, aizvien drošāku algoritmu.

Ja negribat gaidīt, kad regulējošās iestādes pateiks, kas jādara, tad varat pielietot hibrīdu tehnoloģiju — kombinēt līdzšinējās labākās šifrēšanas metodes, piemēram, RSA ar pietiekami garu atslēgu, un eliptisko līkņu algoritmus (ECC). Pirmos no minētajiem algoritmiem nevar atšifrēt ar tradicionālajām metodēm, bet otros uzskata par kvantu datoriem nepieejamiem, lai gan mūsdienu datori tos var uzlauzt. Iespējams, ka šāda kombinācija aizsargās jūsu datus kaut vai līdz tam brīdim, kad parādīsies stabili „pēckvantu” standarti. Pagaidām ieteicams sekot līdzi izstrādnēm un ieviest jaunos šifrēšanas algoritmus, līdzko tie ir pārbaudīti un atzīti par kvantu datoriem nepieejamiem.

Digitālo datoru jaudas trūkums ātrai sadalīšanai pirmreizinātājos ir pamatā arī citām tehnoloģijām, pirmkārt jau blokķēdei, kura tāpēc var kļūt par kvantu skaitļošanas upuri. No visām kriptovalūtām pagaidām tikai Ethereum ir publiski paziņojusi, ka tai ir stratēģisks plāns, kā padarīt sevi nepieejamu kvantu datoriem. Vēl jāpiemin, ka kvantu datori ir bezspēcīgi arī pret vienreizējiem šifrēšanas bloknotiem (one-time pad – tradicionālu metodi, kuru izstrādāja 1882. gadā). Gaidāmā sabrukuma Nenoteiktības problēmu var risināt arī šķiedru optikas tīkli ar kvantu atslēgu izdali, kas jau ir pieejami lielajiem un vidējiem uzņēmumiem. Varbūt tas pat būs ilgtermiņa risinājums — lai gan nekas vēl nav skaidrs.

Izmantoti Kaspersky Lab bloga materiāli.

Trīs atziņas no jaunākajām aptaujām par imigrāciju

Diskusijās par migrāciju nereti izskan atsauces uz Latvijas sabiedrības negatīvo attieksmi pret imigrāciju. To izmanto, gan lai pamatotu, kāpēc Latvijai nav jāuzņem patvēruma meklētāji, gan arī lai skaidrotu politiskā atbalsta trūkumu darbaspēka piesaistei no citām valstīm.

Shapefile izmantošana Microsoft Powerpoint

Microsoft Powerpoint neatbalsta shapefile (*.shp) formātu tāpēc izmantojams neliels algoritms (shp > pdf > emf), kas ļauj nonākt līdz vēlamajam rezultātam.

Piemērā tiek izmantoti opendata.riga.lv pieejamie dati par Rīgas pilsētas apkaimju robežām. Programmatūra: qgis un inkscape.

  1. Datu lejupielāde: Apkaimes_shp_05_03_15.zip
  2. Pēc datu pievienošanas QGIS izpilda komandu: Project -> Save Map As PDF…
  3. Inkscape atver saglabāto pdf dokumentu un izpilda komandu: File -> Save As… -> Enchanced Metafile (*.emf)
  4. Izveidotā attēla pievienošanai Microsoft Powerpoint izpilda komandu: Insert -> Pictures
  5. Lai iegūtu katru poligonu atsevišķi izpilda komandu: labais peles klikšķis -> Group -> Ungroup

Saite uz izveidotajiem ppt un pptx dokumentiem.

Saistītie resursi:
opendata.riga.lv
inkscape.org
qgis.org