Cik biezs siltinājums ir ekonomiski izdevīgs?

Informācija par pasīvajām mājām ir pieejama internet plašumos lielā daudzumā, bet pārsvarā viņa ir izklāstīta no  mārketinga un vides aizsardzības aktīvistu perspektīvas. Tāpat ir daudz kritikas par pasīvo māju būvniecības dārdzību.

Arī mani  interesē jautājums, kādas ir materiālu izmaksas mājas būvniecībai atbilstoši Pasīvās mājas standartiem? Vai nav tā ka par papildus siltinājumu pārmaksāšu tik daudz, ka ar iegūto enerģijas ekonomiju šis pasākums sāks atmaksāties tikai pēc 100 gadiem ?

Pamatprasības pasīvajai mājai:

 1. Siltumizolācija –  norobežojošām konstrukcijām siltuma  caurlaidības koeficients (U vērtība) ir ne vairāk kā 0,15 W / (m²K)
 2. Logi –  U vērtība 0,80 W / (m²K) vai mazāk.
 3. Ventilācijas siltuma reģenerācija –  vismaz 75%
 4. Ēkas hermētiskums – gaisa caurlaidība nepārsniedz n50 = 0.6 h-1 pie 50Pa spiediena starpības
 5. Norobežojošās konstrukcijas ir projektētas un izbūvētas bez termiskajiem tiltiem

Latviešu valodā labi  lasāmgabali ir https://sinergomajas.lv/ un https://passivehousefactory.com/.

Sinergo mājaslapā parādās informācija arī par aptuvenām izmaksām. Žēl, ka citiem pasīvo māju ražotājiem nav redzamas cenas online. Nav vēlēšanās zvanīt, jautāt un uzklausīt mārketinga tekstus īsti nesaņemot atbildi uz jautājumu ?

Ja vēlies būvēt pasīvo māju paša spēkiem – Sinergo piedāvā sienu, grīdu un jumta konstrukcijas atbilstoši jūsu projektam.

Cenas šķiet kosmiskas – 105Eur/m2 par sienas konstrukciju, kuras pabeigšanai vēl vajadzēs ap 50Eur/m2. Zinot Latvijas biznesa specifiku , pieņemu, ka piemēram sienas konstrukcijai pašizmaksa materiāliem varētu būt ~40Eur/m2 (materiālu izmaksas dažādiem sienu pīrāgiem sekos nākošajos rakstos).

Visinteresantākā internetā atrodamā lasāmviela man šķiet ir Latvijas Universitātes  projekts “Ēku energoefektivitātes prasību definēšana dažādām ēku klasēm, ņemot vērā ēku dzīves cikla izmaksas” https://server.em.gov.lv/index.php/s/RyYynH4VI8No2W8

Autori ir pētījuši tautas valodā sakot price/ performance energoefektivitātes pasākumiem esošām būvēm un jaunceltnēm. Dokumentā ir izanalizētas izmaksu uz m2 optimumu robežas ēku norobežojošajām konstrukcijām – jeb, piemēram, līdz kādai U vērtībai ir jēga siltināt sienu.

Dažas mani interesējošas tabulas un secinājumi:

Būvējot plātņveida pamatus vairāk par 25cm EPS nelikšu ?

Saprotu, ka pasīvo māju tirgotāju piedāvātā U vērtība sienām/griestiem 0,075 W / (m²K) nav optimāla no izmaksu viedokļa, paredzu, ka tās ir “nodevas” par lielākām stiklojuma platībām.

Katra siltumizolācijas materiālu ražotāja mājas lapā var atrast CAD rasējumus ar dotu sienas “pīrāgu” un tā kopējo U vērtību. Katalogos var piemeklēt risinājumus, kuri atbilst izmaksu optimālajām robežām. Piemēram Paroc un Isover

Paroc sienas pīrāgs ar U vērtību o,14 ir ar 280mm siltinājumu Isover piedāvā risinājumu U vērtībai 0,10 – siltinājums 325mm Kopsavilkums visām konstrukcijām.

Lielākajā gadījumā skaitā tieši pašu norobežojošo konstrukciju energoefektivitātes uzlabošana noved pie izmaksu optimuma un tikai ļoti retos gadījumos optimums ir saistīts ar kādu inženiersistēmu un kurināmā veida nomaiņu.

Apskatot gandrīz nulles enerģijas ēkas atbilstošos līmeņus, tie izmaksu ziņā gandrīz vienmēr ir mazāk izdevīgi, galvenokārt pateicoties lielākiem ventilācijas iekārtu sākotnējām un to uzturēšanas izmaksām. Bet dažos gadījumos nepieciešamās prasības vispār nevar tikt sasniegtas, piem. ēku ģeometrijas dēļ.

Ēkām ar neizdevīgu visu norobežojošo konstrukciju laukumu un tilpuma A/V proporciju (piem.,vienstāvu ēkas ar izstieptu vai no taisnstūra atšķirīgu ģeometriju) uz apkurināmo grīdas laukumu novērtētais apkures patēriņš ir liels un grūti sasniegt A klases energoefektivitātes rādītājus.

Dokumentā ir iekļautas tāmes, katram no aprēķinātajiem lielumiem (labs paraugs , ja nepieciešams satāmēt priekš bankas), bet jāņem vērā , ka tabulās redzamie Eur/m2 nav visas ar mājas būvniecību saistītās izmaksas.

Ja vēlies uzbūvēt energoefektīvu māju nepārmaksājot lieki par mega biezu siltinājuma slāni, tad ir ļoti rūpīgi jākalkulē U vērtības visiem norobežojošo konstrukciju elementiem, jārēķina to laukumi un mājas kopējie siltuma zudumi. Mājas ārējais veidols būs kompromiss starp izmaksām un vēmi pēc skaistuma. Vai arī būvniecība jāuzsāk šogad – ar zemākām energoefektivitātes prasībām ?

Uzstādīju jauno Edge pārlūku un… nedaudz vīlos

Tā nu sanācis, ka pēdējā pusgada laikā izdevies paceļot starp dažādiem visai populāriem tīmekļa pārlūkiem. Jau gadiem lietoju Google Chrome, kas turpināja apaugt ar dažādām patīkamām iespējām, bet vienlaikus Chrome kļuva arvien prasīgāks pret dzelžiem. Kaut kad pagājušā gada vidū pārgāju uz Brave, šo pārlūku izmantoju viedtālrunī un datoros. Uz rudens pusi nācās kādu laiku […]

Jumts atbraucis

Jāatzīst, ka šis posms bija viens no nervus kutinošākajiem gan dēļ tā, ka liela naudas summa tika likta uz spēles, gan arī dēļ trakās loģistikas un plānošanas. Kā izrādās nav tik vienkārši pārvadāt tādas kravas.  Projektā jumts ir paredzēts ar 35 grādu slīpumu. Tā kā Latvijā neviens transports likumīgi un bez milzīgas birokrātijas tik apjomīgas kopnes nevar pārvadāt, tika nolemts slīpumu samazināt uz 30grādiem. Šādi tika zaudēti kādi 70cm mājas augstuma, toties par dažiem cm varēja palīst zem atļautā kravas augstuma.

Šeit kopnes gatavojas savam pēdējam ceļojumam.

20191002_143241Untitled1

Kopnes tika veidotas tā, lai varētu bez papildus grūtībām iestrādāt līdz 50cm siltinājumu un būtu iespējams izveidot kkādu telpu bēniņos ar stabilu grīdu. Šim nolūkam arī kopnēm vidū netika likti balsti un tapa papildus paaugstinājums grīdai.

Šo visu lego padarīšanu bez jumta trepēm sastellējām kādās 4h. Bijām trīs nepieredzējuši darboņi. Visiem bija visu laiku ko darīt. Vēl viens cilvēks nebūtu nācis pa ļaunu, bet kad sastrādājāmies tad viss gāja daudz maz pa konveijeru. Pēc tam jau lēnā garā pa vakariem saskrūvēju vēja saites un pieliku jumta trepes.

 

Šeit jau bilde ar visām vēja saitēm un gala trepēm no ne visai forša rakursa. Trepes, kuras knapi viens var izkustināt, uzdabūt augšā vienam un bez jebkādas tehnikas bija pamatīgs izaicinājums. Prieks pēc šī darba izdarīšanas arī bija neviltots. Beigās pats varēju uzlikt vainagu un sev uzsaukt mielastu un pats sev uzkārt bikses vai ko tur par slikto barošanu.

IMG-20191023-WA0003

Manuprāt gatavajām koka kopnēm salīdzinājumā ar uz vietas taisītu jumta konstrukciju ir milzum daudz bonusi. Viens no galvenajiem plusiem ir tas, ka cilvēciskais faktors ir izslēgts līdz minimumam- pat cilvēks ar nedaudz līkām divām kreisajām rokām var gatavās kopnes sasviest uz jumtu un tas kalpos pietiekami labi.  Kaut vai var gadīties, ka tu esi zelta universālais pro cilvēks, bet kokmateriālu atved ļoti nekvalitatīvu un atkal viss vējā. Gatavajām kopnēm ir izmantots sauss kalibrēts materiāls un tur visas problēmas jau saknē atkrīt. Otrs gatavo kopņu ieguvums ir kokmateriālu daudzuma (mazuma) ziņā. Tu vairs neesi piesaistīts maģiskajam 6m laidumam, turklāt rūpnīcas kopnēm kokmateriālu kubi tiek iztērēti vismaz 3x mazāk nekā arhitekta “aprēķinātie” kubi jumta konstrukcijai. Un tas vēl bez pieskaitītajiem atgriezumiem gadījumā ja pats taisītu. Ir vērts pieminēt, ka rūpnīcas kopnēm slodzes un nestspēja ir reāli aprēķināta nevis kkāds tur copy/paste no vecām krievu grāmatām. Naudas ziņā tas pašas gatavās kopnes, protams, nepadara lētākas, bet starpību starp taisīt-pašam vai ņemt-gatavu samazina būtiski.  Pēdējais un ne mazāk būtiskais plusiņš gatavajām kopnēm ir to slodzes sadalījums. Gribot negribot visu jumta slodzi (konstrukcija + sniegs) uzņem mūrlata un mūris. Tradicionālam jumtam spāres cenšas izspiest mūrlatu uz āru, dēļ kā labākajā gadījumā mūrī pie mūrlatas rodas plaisas  un sliktākajā gadījumā var arī sagrūt viss mūris kopā ar jumtu. Lai no šāda scenārija izvairītos, tad taisa stabilu jumta krēslu, izvairās no pārāk garām nebalstītām nesošām sienām, veido armējošo joslu utt, bet tas viss var arī nepaglābt divu kreiso roku gadījumā.  Ar gatavajām kopnēm viss ir daudz savadāk-  tās veidotas tā, lai to smaguma spēks spiež tikai un vienīgi perpendikulāri zemei un līdz ar to mūra izspiešana uz āru un tam sekojošo plaisu veidošanās ir praktiski izslēgta.

 

Uzsāks jauna “budžeta” klases iPhone modeļa ražošanu

Ziņu aģentūra Bloomberg publiskojusi informāciju par to, ka februārī ražošanā tiks palaists ilgi gaidītais iPhone modelis no “lētā” gala, par kuru tiek runāts jau vairākus gadus. Paredzams, ka jauno telefonu varētu saukt par iPhone SE2, kas būtu pirmās paaudzes SE sērijas turpinājums, vai vienkārši iPhone 9. Paredzams, ka tam būs 4,7 LCD displejs, ierastā “home” […]

"Fredo, lūdzu, piedod, ka tevi nenosargājām" - brīvprātīgo dēļ patversmē "Ulubele" miris suns

Dzīvnieku patversme "Ulubele" sociālajā tīklā "Facebook" paziņojusi, ka brīvprātīgo palīgu neapdomības un muļķības dēļ miris viens no patversmes iemītniekiem - suns Fredo, kurš "Ulubelē" dzīvojis kopš 2007.gada.

 

Instrumenti

vara bungas: Manuprāt vērtīgākais no Viktora Suvorova grāmatas par GUGŠ/GRU speciālo uzdevumu vienōbām (armijas)

[..] Каждый советский военный штаб имеет свой собственный механизм для добывания и анализа информации о противнике. Таким образом информация собирается и анализируется и распространяется в другой штаб, выше, ниже или на тот же уровень, и каждый штаб, в свою очередь, получает информацию о противнике не только от своих собственных источников, но также от других штабов. Если какое-либо военное подразделение потерпит поражение в сражении из-за незнания противника, командир и его начальник штаба не имеют права ссылаться на то, что они не были полно информированы о враге. Самая главная задача для  каждого командира и его начальника штаба – не ожидая, пока информация откуда-то поступит, они должны организовать свои собственные источники информации о противнике и известить свои собственные силы и свои вышестоящие штабы о любой обнаруженной опасности.[..]

[..] Термин «спецназ» состоит из частей слов «специальное назначение». Название выбрано хорошо. Спецназ отличается от других форм разведки тем, что не только ищет и обнаруживает важные вражеские цели, но, в большинстве случаев, атакует и разрушает их. [..]

[..] Разрушение тактического ядерного оружия, делающего Советскую агрессию невозможной или бесполезной, могло быть выполнено только в том случае, когда все или, по крайней мере, большинство ядерных тактических установок противника были бы известны. Но это, само по себе, являлось значительной проблемой. Очень легко скрыть тактические ракеты, самолеты и ядерную артиллерию и, вместо развертывания настоящих ракет и пушек, враг может развернуть макеты,
отвлекая, таким образом, внимание советской разведки и предохраняя настоящие тактические ядерные вооружения такой маскировкой.
Поэтому советское высшее командование было вынуждено разрабатывать средства определения, которые могли бы помочь подобраться к вражескому оружию как можно ближе, и в каждом отдельном случае дать точный ответ на вопрос, настоящее оно или нет. Но даже если значительное число ядерных батарей были бы обнаружены в нужное время, это не решило бы проблему. В то время, пока разведывательные донесения передаются в штабы, пока анализируется полученная
информация и пока готовится соответствующая команда для проведения акции, эта батарея может сменить позицию в любое время. Поэтому эта служба должна быть создана так, чтобы она была в состоянии разведывать, обнаружить и немедленно разрушить найденное ядерное оружие в случае войны или немедленно перед ее началом. Спецназ был и остается именно этим инструментом, позволяющим командующим офицерам на армейском уровне и выше немедленно установить, где находится наиболее опасное оружие противника, и уничтожить его на месте.
Возможно ли для спецназа установить местонахождение и разрушить каждую из обнаруженных ядерных установок противника? Конечно нет. Ну и как же решать эту проблему? Очень просто. Спецназ должен приложить все усилия для обнаружения и уничтожения ядерного оружия противника. Ядерные силы представляют собой как бы зубы государства, и их
надо выбить при первом же ударе, по возможности, лучше перед началом сражения. А если оказывается невозможным выбить все зубы при первом ударе, то дальше бить надо не только по зубам, но и по мозгу и нервной системе государства. Когда мы говорим о «мозге», мы имеем в виду наиболее важных государственных деятелей и политиков. В этом смысле лидеры оппозиционных партий так же, как и лидеры правящей партии, рассматриваются как достаточно важные кандидаты
на уничтожение. Просто оппозиция является запасным мозгом государства, и было бы глупо уничтожить главную принимающую решения и действующую систему без вовлечения в акцию резервной системы. Говоря это, мы понимаем, например, гланых военных лидеров и политических вождей, глав Церкви и профсоюзов и вообще всех людей, которые могут в критический момент обратиться к нации, и которых нация хорошо знает. Под «нервной системой» государства мы подразумеваем главные центры и линии правительственных и военных коммуникаций, коммерческие коммуникационные компании, включая главные радиостанции и телевизионные студии.
Конечно, зараз разрушить мозг, нервную систему и зубы было бы вряд ли возможным, но одновременный удар по всем трем наиболее важным органам может, по мнению советских лидеров, в значительной степени ослабить возможности нации к действию в случае войны, особенно в ее начальной, наиболее критической стадии. Часть ракет будет разрушена, а другие не смогут взлететь из-за того, что некому будет дать соответствующую команду, или из-за того, что команда не пришла в
нужное время по разрушенным коммуникациям. Имея у себя такую организацию, как спецназ, и проверив их возможности в многочисленных операциях, советское высшее командование пришло к заключению, что спецназ может с успехом быть использован не только против тактических,
но и также против стратегических ядерных установок: баз подводных лодок, складов оружия, авиационных баз и ракетных пусковых шахт.
Они поняли также, что спецназ может быть использован против сердца и кровеносных сосудов государства, т.е. его источников и распределителей энергии – силовых станций, трансформаторных станций и линий электропередач, так же, как и против газо- и нефтепроводов, насосных станций, заводов по нефтепереработке. Выведение из строя даже нескольких важных электростанций противника может поставить последнего в катастрофическое положение. Не только не будет света:
остановятся заводы, лифты прекратят работать, холодильные установки станут бесполезными, окажется, что больницы в большинстве своем не смогут функционировать, кровь, содержащаяся в холодильниках, начнет гнить, насосные станции и поезда остановятся, компьютеры не смогут работать.
Даже этот короткий список приводит к заключению, что советская военная разведка (ГРУ) и ее составная – спецназ – являются чем-то большим, чем «глаза и уши Советской Армии». Как специальное подразделение ГРУ, спецназ предназначен для действий во время войны и в ближайшие дни и часы перед тем, как она начнется. Но спецназ не бездействует и в
мирное время. Мне иногда говорят: «если мы говорим о терроризме на таком уровне, мы должны говорить о КГБ». Неправильно. Имеется три достаточных резона, почему спецназ является частью ГРУ, а не КГБ. Во-первых, если ГРУ и спецназ были бы убраны из Советской Армии и переданы под начало КГБ, то это было бы равнозначно ослеплению сильного человека, которому завязали глаза и лишили его каких-то других важных органов и заставили драться, подсказывая ему, что
ему надо делать для борьбы с другим человеком, стоящим перед ним, говоря ему, как ему двигаться. Советские лидеры не один раз пытались сделать это, и это всегда оканчивалось провалом. Информация, поступающая от секретной полиции, была всегда неточной, запоздалой и недостаточной, а действия слепого великана, соответственно, не были ни точными, ни
эффективными.  [..] Отслужив свои три года в Спецназе, солдат может выбирать одно из трех. Он сможет стать офицером, в этом случае ему
дадут специальный срок для поступления в высшее офицерское училище воздушно-десантных сил в Рязани. Он может стать постоянным солдатом Спецназа, для чего ему надо будет пройти через несколько дополнительных курсов. Или у него есть возможность остаться в резерве. Если он выбирает последнее, его считают членом резерва Спецназа в течение следующих
пяти лет. Затем, до 30-летнего возраста он входит в воздушно-десантный резерв. После этого его до пятидесятилетнего возраста считают состоящим в обычном пехотном резерве. Как и другие силы резерва, существование резерва Спецназа дает возможность при необходимости во время мобилизации увеличивать размеры боевых подразделений Спецназа за счет резервистов. [..]

Turpmāk vēl

Apple par 200 miljoniem iegādājas mākslīgā intelekta kompāniju Xnor

Pagājušajā nedēļā kompānija Apple iegādājusies jaunuzņēmumu Xnor.ai, kurš nodarbojas ar mākslīgā intelekta darbināšanu tieši uz pašas ierīces, neizmantojot mākoņdatošanu un internetu. Darījuma summa tiek lēsta aptuveni 200 miljonu apmērā, kaut arī investīcijas tajā bijušas aptuveni 14,6 miljonus lielas. Šīs kompānijas iegāde no Apple puses varētu būt saistīta lielākoties ar datu drošību, jo sniegtās iespējas mākslīgo […]

Augstākā līmeņa lauķis – It Iz Wat It Iz

Mārcis bija standarta mazpilsētas iedzīvotājs. Viņš bija lāga zellis ar plašu sirdi un labiem nodomiem, bet mazvērtību komplekss lika reizi pa reizei ierakstīt kādu dusmīgu komentāru tviterī, piemēram, “wtf, kas tā par Beāti, kas vadīs Supernovu?”

Mārcis no Valmieras bija spiests pārcelties uz Rīgu, lai sāktu piepildīt savu sapni, proti, darbu reklāmas aģentūrā. Viņš bija cieši nobriedis nesaraut saites ar savu dzimto pilsētu. “Ar sirdi es dzīvoju Valmierā, bet uzturos Rīgā,” viņš allaž visiem teica.

Laiks Rīgā apbružāja valmierieti. Regulāri apmeklējot KKC, apkārtējo ļaužu acīs Mārcis bija guvis tādu liberālisma līmeni, ka viņš drīkstēja kritizēt Roberta Putņa politisko darbību, netiekot apvainots homofobijā. Tāpat Mārcis aizvien uzskatīja, ka “Pilsēta cilvēkiem” uzvedas kā idioti, taču konceptuāli piekrita, ka velo infrastruktūru ir nepieciešams attīstīt.

Kādu vakaru viņš sēdēja pie letes savā iemīļotajā bārā Valmierā. Patīkams pārsteigums bija satikt sen neredzētu draugu.

Mārcis: Čau, Juri! Večuk, tāds prieks tevi redzēt, kā iet?
Juris: Tu jau tagad pa Rīgu, ja?
Mārcis: Nu, es tur strādāju, bet sirdī dzīvoju Valm…
Juris: Bet kā ir pa Rīgu? Droši vien normāli pelni.
Mārcis: Tur ir dārga ikdienas dzīve, proporcionāli tas pats jau vien sanāk.
Juris: Kāds gudrs švītiņa vārds – “proporcionāli”.

Mārcis nejutās aizvainots. Viņš saprata, ka senais draugs cieš no pāķisma, tāpēc provēs pielāgoties sarunai un čoma līmenim. Viņš sāka runāt lēnāk un vienkāršākiem vārdiem, ļaujot sarunu vadīt Jurim, bet prātā paturot, ka Mārcis no šī līmeņa ir izaudzis kā cilvēks. Viņš kļūst par jauno profesionāli, kā vārdā viņam nāksies upurēt dažas draudzības. Tā nav nedz viņa, nedz Jura vaina – tā tas vienkārši ir. Sava cena ir dzīvei dzeltenajās lapās. Pagaidām, tiesa, viņš žurnālā “KasJauns” bija nonācis, jo atradās fonā Nikolas Krištopānes bildei, bet ar kaut ko jāsāk ir.

Kopumā situācija Mārcim nedaudz lika justies neērti, bet nedaudz glaimoja. “It is, what it is,” viņš nodomāja, vairs nejūtoties kā lohs elementāras lietas sakot angļu valodā. Tagad viņa statuss to atļauj.

— — —

Mārcis, uzdienoties savā darba vietā, bija devies komandējumā uz Ņujorku, lai tiktos ar reklāmas nozares dižgariem. Ļaudis, kuri nemitīgi žonglē starp ASV, Berlīni un Londonu. Profesionāļi, kuri var lepoties ar balvām, publikācijām lielajos medijos un tā tālāk. Mārcis jutās īpaši lepns, jo viņš šajā kontekstā pārstāvēja visu valsti.

Sasēdušies pie galda, sarunu iesāka valmierietis. “So… How’s life it New York, m? Big city, big money, m?”

Apkārtējie sāka ar Mārci runāt lēnāk un vienkāršākiem teikumiem.

It iz wat it iz.

Eiropas elektroauto uzlādes tīkls IONITY strauji cels cenas

Elektroauto uzlādes tīkls IONITY, kurš pieder lielākajiem autoražotājiem – Volkswagen (iekļaujot Audi un Porsche), BMW, Daimler, Ford, Hyundai, Kia – no 31. janvāra mainīs savu apmaksas sistēmu, klientiem maksājot 0,79 eiro par patērēto kWh, kas ir visai augsta cena. Līdz šim IONITY bija vienreizēja pakalpojuma maksa par 8 eiro, kas nozīmēja, ka vidēji 60 kWh […]

Aranet4 Teardown

Aranet4 is a wireless CO2, temperature and relative humidity sensor with Bluetooth LE connectivity (made by SAF Tehnika) which is supported by the Sensor Pilot web app. It appears to be using the following components:

Note that the Aranet4 PRO version has an additional LoRa radio which isn’t populated on this Aranet4 Home version.

Photos of Aranet4 Home

Front cover with eInk display of the Aranet4 CO2, temperature and humidity sensorFront cover with eInk display of Aranet4. Two AA batteries powering the Aranet4 CO2, temperature and humidity sensorTwo AA batteries powering Aranet4. Rear case of the Aranet4 CO2, temperature and humidity sensorRear case with place for two AA batteries of Aranet4. Case and the circuit board of the Aranet4 CO2, temperature and humidity sensorCase and the circuit board of Aranet4. eInk display after removing the front cover of Aranet4 CO2, temperature and humidity sensoreInk display after removing the front cover of Aranet4. eInk driver circuit with unpopulated circuit for WiFi or Lora connectivity of the Aranet4 CO2, temperature and humidity sensoreInk driver circuit with unpopulated circuit for Lora connectivity (for Aranet4 PRO) of Aranet4. eInk display with the driver circuit of the Aranet4 CO2, temperature and humidity sensoreInk driver circuit with unpopulated circuit for Lora connectivity (for Aranet4 PRO) of Aranet4. CO2 sensor and Bluetooth LE radio module of the Aranet4 CO2, temperature and humidity sensorCO2 sensor and Bluetooth LE radio module of Aranet4. CO2 sensor and Bluetooth LE radio module of the Aranet4 CO2, temperature and humidity sensorCO2 sensor and Bluetooth LE radio module of Aranet4.

Read this Next

 1. Sensor Pilot: A Progressive Web App (PWA) for Bluetooth Sensors
 2. MySensors, RFM69 and ATTiny841
 3. Notes on ESP8266 and MicroPython

Never lose a single business lead or enquiry again! Get my latest plugin Storage for Contact Form 7 now!

Learn More →

Ģenerālprokurors: Rēķināmies, ka Kristīne Misāne tiks izdota Dienvidāfrikai

Līdz pat Valsts prezidentam – dažādos varas līmeņos turpinās meklējumi, kā varētu paglābt Latvijas pilsoni un divu bērnu māti Kristīni Misāni no izdošanas Dienvidāfrikai. Ģenerālprokuratūra ir galvenā atbildīgā par to. Taču ģenerālprokurors uzskata – ir izdarīts viss. Misānes ģimene tam nepiekrīt un lūdz prokuratūru izdot Eiropas aresta orderi, kas ļautu aizturēto atgriezt dzimtenē. Intervijā Latvijas Televīzijai ģenerālprokurors gan pieļāva vēl kādu līdz šim nedzirdētu iespēju.

Windows 7 uzturēšanai Vācijas valdība šķirsies no 800 000 eiro

Janvāra mēnesī Microsoft oficiāli pārstāja sniegt drošības ielāpus un atjauninājumus Windows 7 operētājsistēmai, kas novedusi Vācijas valdību pie papildus uzturēšanas izmaksām. Tai nāksies šķirties no vairāk nekā 800 000 eiro (~886 000 USD) 2020. gadā, lai Microsoft sniegtu speciālus drošības atjauninājumus ar operētājsistēmu aprīkotajiem datoriem. Vācijas valsts iestādēs aptuveni 33 000 datoru joprojām aprīkoti ar […]

Kreatīvas mājaslapas interesantai ikdienai

1. Ja esi nozaudējis savu Android ierīci, vari tajā atskaņot skaļu zvana signālu, nobloķēt to vai izdzēst informāciju attālināti ar Android ierīču menedžeri. Telefons skanēs arī tad, ja būs ieslēgts klusuma režīms.

2. Ninite.com mājaslapā vari instalēt vairākas programmas vienlaicīgi – tikai jāizvēlas nepieciešamais.

Ninite.com helps you to install many programs at once. Just select all the apps you want. No more junk software and clicking next.

3. Ja vēlies nomierinošu fona mūziku, atver šīs mājaslapas reizē atsevišķās cilnēs:

RainyMood.com

EndlessVideo.com – Turnabout Jazz Soul – Track 8 – Godot – The Fragrance of Dark Coffee

EndlessVideo.com – Fireplace

Jūties vientuļi? Uzliec fonā cilvēku čalošanu: Coffitivity.com

Produktivitātei vai mieram izmēģini arī šo :  Noisli.com

4. Sleepyti.me palīdz aprēķināt labāko laiku, kad doties gulēt un kad celties, lai nodrošinātu optimālu miega daudzumu.

Mājaslapā tiek skaitīti miega cikli. Pamostoties miega cikla vidū, cilvēks parasti jūtas neizgulējies, bet pamostoties starp miega cikliem, jutīsies mundrs.

5. HowLongToReadThis.com aprēķina, cik ilgs laiks nepieciešams, lai izlasītu konkrētu grāmatu.

6. Supercook.com vari atrast ēdienu receptes, ievadot tev pieejamās sastāvdaļas.

7. Sumo.app ir brīvi pieejama mājaslapa, kas ir vislīdzīgākā Photoshop programmai. Tajā vari rediģēt un uzlabot bildes.

8. Thisiswhyimbroke.com apkopoti smieklīgi un pat neticami produkti, ko vari iegādāties internetā.

9. Vajag ātri kaut ko pierakstīt? Atver pagaidu notepad lapu savā interneta pārlūkprogrammā. Ieraksti ‘’data:text/html, <html contenteditable>” adrešu meklētājā, un nu tev būs balta lapa, kurā vari pierakstīt jebko. Saglabā lapu grāmatzīmēs un izmanto, kad nepieciešams.

10. Skiplagged.com var atrast vislētākos lidojumu piedāvājumus.

11. Forgotify.com ir apkopotas visas dziesmas, kas Spotify ne reizi nav klausītas. Ja vēlies ko nedzirdētu – uz priekšu.

12.  Documentaryheaven.com ir mājaslapa, kur apkopots ļoti daudz dokumentālo filmu, kuras var skatīties bez maksas.

13. Pagājušā gadsimta klasiskās filmas bez maksas vari skatīties archive.org

14. Ja trūkst ideju, kādu filmu skatīties, tad agoodmovietowatch.com atradīsi augsti novērtētas un interesantas filmas.

Kā uzzināt, vai kāds tevi nobloķējis Whatsapp aplikācijā

Vēlies uzzināt, vai kāds tevi nobloķējis Whatsapp? Šeit būs daži padomi, kā to uzzināt.

Whatsapp aplikācijā nevar tieši aplūkot, vai kāda persona ir bloķējusi saziņu ar tevi, bet ir dažas lietas, kas par to varētu liecināt.

Pirmkārt, nav iespējams redzēt šīs personas tiešsaites statusu. Nevar apskatīt arī to, kad šis cilvēks pēdējo reizi redzēts aplikācijā jeb “last seen” opciju.

Protams šīs abas lietas jebkurš var automātiski atspējot, tādēļ tas var būt maldīgs noteicējs.

Otrkārt, tev vairs nebūs iespējams redzēt to, vai ir mainīta šī cilvēka profila fotogrāfija. Šis ir svarīgs faktors tādā ziņā, ka tu vari salīdzināt sava tālruņa informāciju ar kāda cita cilvēka ierīci, kuram arī ir šis kontakts un redzēt, vai ir atšķirība. Tomēr šī taktika darbosies tikai tad, ja ir mainīta profila fotogrāfija.

Treškārt, kad tiek sūtīta ziņa cilvēkam, kas tevi ir bloķējis, aplikācija uzrāda, ka ziņa ir nosūtīta, bet tā nekad nenonāk galamērķī, tas ir, divu ķeksīšu vietā rādīsies viens. Turklāt nebūs iespējams sazvanīt šo kontaktu.

Tomēr ja šai peronai nebūs interneta savienojuma, abas šīs lietas nebūs iespējamas, tādēļ šis rādītājs arī var būt maldīgs, taču, kā teikts iepriekš, var pārbaudīt kādas paziņas telefonu, kurš kontaktējas ar šo pašu personu, un redzēt, vai viņa ziņas tiek izlasītas.

Protams vispirms ir vērts noskaidrot, kādēļ tu varētu tikt bloķēts. Ja tu esi pārāk uzmācīgs vai ļaunprātīgs pret kādu, vajadzētu pārtraukt sazināties ar šo personu.

Tas varētu būt arī rādītājs tam, ka esi pārāk kaitinošs un vajadzētu piedomāt pie savas izturēšanās.

Ja gadījumā tu vēlies kādu bloķēt Whatsapp aplikācijā, vispirms ir jāatver sarakste ar šo personu un jāuzklikšķina uz viņa vārda. Tad jāizvēlas bloķēt kontaktu jeb ‘Block Contact’, tādējādi bloķējot personu līdz brīdim, kamēr mainīsiet iestatījumus.

Otrs veids kā to izdarīt, ir izpildot sekojošus soļus Whatsapp aplikācijā – Iestatījumi > Konts > Privātums > Bloķētie kontakti (Settings > Account > Privacy > Blocked), un tad pievienojot kontaktu bloķēto personu sarakstam.

Četrgade

Stacijai tās pašreizējā veidolā 18. janvārī aprit četri gadi. Paskatīšos uz aktuālāko aizgājušā gada ietvaros. Autortiesības Reizēm man jautā, kā tad beidzās autortiesību jautājums ar Rīga TV24 “Vēlais ar Streipu”? Šajā jautājumā viss ir ļoti vienkārši – nedomāju, ka kaut kas drīzumā beigsies. Ļoti īss esošās situācijas atstāsts. Centos konfliktu atrisināt sarunu ceļā, bet RīgaRead More »Četrgade

Lestiņu mājas stāsts

Saliku secīgi un kopā visu to, ko esmu no mājas grāmatām, interneta, stāstiem un bildēm atradis un uzzinājis par šo māju. ? To, kā esam teritoriju pamainījuši – before/after – piektdien sarakstīšu, iespējams.

Ā, un apakšā būs daži jautājumi par māju atjaunošanu gudriem prātiem. ?
Laižam!

Jumts ir smuks. Bruģēta taciņa – arī smuki. Un kreisajā malā – ozolu rinda.

Avoti:

 • Mājas grāmata, sākta pildīt 1974.
 • Biju aizbraucis pie tantes, kuras vīra tēvs šo māju uzcēla (vai vismaz atjaunoja), tur bija gan dažas bildes, gan viņas nelaiķa vīra atmiņu pieraksts.
 • Internetā nedaudz bija – Latvijas Vēstnesis un vietvārdu sarakstā.

Vēl neesam bijuši:

 • Vecumnieku muzejā.
 • Tālāk no muzeja tad varbūt pateiktu, kuros arhīvos var prasīt.
 • Pie Vladimira Smagina – viņam tagad tuvotos 70, bet nu dzīvs jau vēl varētu būt.

#===

Ne tā labākā bilde un ne labākā pārbildēšana, bet var redzēt parādes durvis, nav vējtvera, un pamatu augstumu var piemest.

Šīs pašas durvis, tikai pārkrāsotas un 2x pildiņu vietā stikls.

 

1830 – māja celta ap šo laiku, tiesa gan, citā skatā. “Lestiņi ir apmēram 150 gadus veca māja un no sākuma bijusi ar šauriem logiem un salmu jumtu. Vienā mājas pusē vēl ilgi kalpojis salmu jumts, [..] līdz 60. gados to nomainīja ar lubu jumtu, kā otrai pusei.” Neuzjautāju precīzu rakstīšanas datumu, un diez vai arī tas būtu precīzs, bet, tā kā atmiņu pieraksts atsaucas uz mājas pārdošanu 1974, tad datēju ar vismaz 80. No tā arī piemetu iespējamo celtniecības laiku.

1926 – pārbūvēta. “Voldemārs ir mācījies celtnieka arodu un ir pārbūvējis Lestiņus ap 1926. gadu, ar radu Marīnfeldu finansiālo palīdzību.”

1935.01.25 – Valdības vēstnesī minēts Voldemārs Miķeļa dēls Kārkliņš, Lestiņu māju īpašnieks, kam jāņem dalība Taļķes upītes sakopšanā un uzturēšanā. Mājas dokumentos 1935. ir minēts kā mājas celšanas (vai pabeigšanas) gads arī dokumentos, ticamākais, ka kādam ierēdnim bija slinkums pētīt, un paņēma to pašu vēstneša datumu. Starp citu, savulaik Lestiņiem bija 35 hektāri zemes – tātad pat vairāk, nekā tie 21, kas tagad ir Linardam.

1962.06.20 – pēc mājas grāmatas datiem, mājā dzīvo Edgars Kārkliņš Voldemāra dēls, dzimis 1922. gada 17. martā, ar dēlu Ivaru, dzimušu 1963.11.5, un sievu, 1925. gadā dzimušo Austru Kārkliņu Jāņa meitu (audēja). Austra vēl ir dzīva un dzīvo Vecumniekos – tiesa gan, kad es biju iebraucis, runāties negribēja.

Vēl no atmiņu grāmatas:

“Tēvs [Voldemārs] paņēma mājskolotāju, atveda mācīties arī tuvākās apkārtnes bērnus. Mājas lielajā istabā bija klase. Māja bija liela – pavisam 10 telpas.” Krāsnis arī pieminēts, un virtuves + maizes + podiņu jau ir minētas tur. Te gan ir arī minēts “vieni no nākošajiem saimniekiem māju pamatīgi izremontēja un atjaunoja arī padomju gados neapdzīvoto un bojāto galu” – tas ir tas kalpu galds, atsevišķā ieeja. Par to uzjautāju, starp citu – atsevišķa ieeja tur ir bijusi no sākuma, un divas telpas ar krāsnīm – viena puišu, viena meitu.

Kreisajā pusē – kalpu telpas ar atsevišķu ieeju. Labajā pusē – mūsu dzīvojamā istaba, kas savulaik kalpoja arī kā skola… Vienīgais, ko pamanīju atšķirīgu no dzīves – veranda pie virtuves durvīm ir teju līdz istabas logam, nevis līdz vannas istabas. Nojauksim vasarā un pārbūvēsim. ?

1964.01.28 – mājā dzīvo arī apgādībā esoša Matilde Zeibode, dzimusi 1988.

1974.10.22 – sastādīta Namīpašuma kartīte, minu, ka sakarā ar pirkšanu – pirms tam vai nu bija cita, vai pofig. Interesanti, ka jau tajā iešūtajā mājas plānā vannas istaba atzīmē tagadējā vietā – jautājums par to, kad īsti tika izbūvēta vannas istaba, ja reiz tur vēl pat šodien griestos ir vecā lūka uz bēniņiem. Citādi mājas plāns izskatās atbilstošs pašreizējam telpu izvietojumam. Veranda pie virtuves durvīm gan visos plānos ir ievērojami mazāka – jāatrod senākas mājas bildes, lai saprastu, kāda ir bijusi sākotnējā būve.

1974 – pirkšanas pārdošanas līgums, mājas īpašnieks kļūst Jegors Smagins Grigorija dēls (dzimis 1926.01.09, Krievijā). Sadaļā “uz zemes gabala atrodošos celtņu lietotāji” minēts arī Edgars Kārkliņš, izsvītrots, un [nesalāms] Eleonora, Kārļa meita, kura ir izsvītrota sakarā ar 1974. gada pirkšanas līgumu. Citos dokumentos Eleonora nefigurē – varbūt Ivara sieva? Tātad māja sabija Kārkliņu dzimtas īpašumā 45 gadus.

1983.05.19 – mājā reģistrēta Smagina, Anastasija, Iļjas meita, dzimusi 1922.10.1. Pārcēlusies uz šejieni no Ļeņingradas rajona uz pastāvīgu dzīvi. Nodarbošanās – pensionāre.

1995.09.11 – Jegors un Vladimirs (1951.04.05) Smagini saņem Anastasijas mantojumu, ieskaitot sertifikātus un pusi no domājamās mājas daļām.

2003.01.30 – Andris Strazdiņš, dzimis 1950. gada 20. septembrī, uzsāk mājas pirkšanas procesu. No Vladimira 1/4 daļu pērk par 1000 dolāriem, no Jegora 3/4 – par 3000 dolāriem, kas atbilst 1743 latiem. Tātad mājā 23 gadus nodzīvoja Jegors ar dēlu Vladimiru un sievu Anastasiju.
Iedomājos, ka vajadzētu arī Vladimiru atrast – tā kā viņi te dzīvoja laika posmā, kad fototehnika bija jau pieejamāka un varbūt labāka (diskutējami, protams), viņam varētu būt vairāk bildes.

2019.10.06 – mēs apskatāmies māju un jau ceļā mājup izlemjam, ka pirksim. Viss kaut kā sakrīt – nav dārgi; zemes nav daudz, bet priekš divām dobēm, pirtiņas un kā vēl pietiekami (1.3ha); var dzīvot uzreiz – ir vannas istaba ar visu, kas pienākas, stundas brauciens no Rīgas, Krūmiņi arī ne pārāk tālu… Piekrāmēta gan baisi, bet nu tur arī savs kaut kāds šarms ir, cerība, ka būs kaut kas interesants (nu, ne pārāk… :D)

2019.10.28 – mēs esam nopirkuši māju. Māja Andra īpašumā 16 gadus. Mēs te dzīvojam praktiski jau no oktobra vidus gandrīz visu laiku, nu jau – mēneši trīs. ? Turpinam lasīt nost padomju laiku uzslāņojumu un mantojumu, un gatavojamies pavasarim un darbiem.

Arī parādes durvis, pa labi – mana kabineta logs vaļā. ? Un arī var novērtēt pamatu augstumu + smuko jumtu.

Mūsu vīzija –

 • Šī tagad ir dzimtas māja un mūsu rezidence.
 • Atjaunot māju, ņemot vērā ar oriģinālajām savietojamas metodes un tehnikas – elpojoši materiāli, piemēram, kaļķa pamatus remontēt ar kaļķi, nevis cementu, un uz sienām kokšķiedru plāksnes, nevis putuplastus/putas/vates/plēves utt.
 • Ieviest arī komfortus – vannas istabā apsildāmā grīda, piemēram.
 • Apdzīvot dārzu – uzbūvēt pirtiņu, smilšukasti, kādu platformu kokos un tamlīdzīgi. Arī nelielu dobīti, dažiem dārzeņiem, upenēm un tā. Mani senie sapņi ir kastaņi, biškrēsliņi un kumelītes. Un lupīnas arī ir foršas.

Pēc bildēm uzzinātais

Iebraucamais ceļš ir bijis otrā pusē mājai. Pastaigāju, padomāju – varbūt pat ka es viņu tur arī gribētu… Pretī kabineta logam tieši. No turienes tad var arī iebraukt pagalmā (ja vajag), un teritorija ir nedaudz sadalīta – no ceļa uz vienu pusi, no ceļa uz otru. Un sanāktu iebraukšana gar smukiem kokiem, no vecās alejas viena rinda tikai ir palikusi. Un tas arī ietu gar pašas, pašas vecās kūts pamatiem – zemē ieauguši akmeņi, kāda viena vai divas rindas varētu būt.

Zaļais – tagadējais iebraucamais ceļš, bišķi šaurs līkums starp šķūni un malkas šķūni. Dzeltenzaļš – ērtāks, bet iet pa Linarda zemi. Viņš gan neiebilst. Oranžais – senais ceļš. Violetais – ozolu gatve.

Galvenajām durvīm nav bijis nekāds vējtveris / veranda. Hm. Es gan gribēšu laikam kaut ko verandīgu – teiksim, ar izņemamiem logiem, lai vasarā ir verandīgāks, ziemā vējtverīgāks.

Lubu jumts bija kolosāli smuks… Žēl, ka man laikam tas nebūtu prātīgākais variants, ar to, ka ozols ir tieši pie mājas – sūnas un ēna man tās lubiņas apēdīs ātri. Ozolu nost ņemt nav variants, lai aug.

Bruģētās taciņas ir interesanta lieta – Avio ir bildes ar Krūmiņu celšanu, arī pa pagalmu iet bruģis, ap māju un tā. Es zinu teoriju, ka ap māju vajag pliku joslu, lai a)nekrājas/neveidojas ap pamatiem uzaugums; b)pelēm nepatīk iet, ja tur ir tukša josla, beeet tas atkal ir viens tāds nepareizs iespaids man, ka laukos visur ir taciņas vienkārši zālē – nea, laukos cilvēki centās ļoti skaidri un konkrēti norādīt, kur ir daba, un kur ir pagalms un taciņa. ?

Jautājumi

 • Bildēs redzams, ka pamati ir augsti, teju līdz celim. Šobrīd kādi centimetri desmit virs zemes. Bišķi iesēdušies, bišķi zeme uzaugusi. Pamati jārestaurē un jāremontē būs noteikti, un apakšējie vainagi arī jāmaina, viens vai divi… Bet kas ir prātīgāk – mūrēt pamatus uz augšu vai norakt zemes apaugumu? Protams, notiks tas tā vai tā pavasarī, un meklēsim profesionāļus.
 • Pie šī – gribam saglabāt māju iespējami tādu, kāda tā ir celta, ieskaitot kaļķa apmetumu, kaļķa krāsu, elpojošus materiālus visos siltinājumos un tā. Ar sienu, kad būs nomainīti vainagi, vienkārši – RBB 50mm kokšķiedru plāksne + pa virsu apšuvuma dēļi. Vai pamatus arī var/vajag kaut kā elpojoši / ekoloģiski siltināt, vai pietiktu ar atjaunošanu un zemes atrakšanu / pacelšanu?
 • Bēniņos savilces šobrīd ir tādā neērtā augstumā, man ap stākli, kurai ērtāk pa apakšu, kurai pa augšu. Cik sarežģīti ir pārlikt savilces augstāk? Galvenais, kas uztrauc – lai jumts neatveras kā grāmata un nenobrauc lejup. 2. stāva izbūvēšana gan būs kaut kad vēlu vēl.
 • Ūdens apgādē šobrīd ir sūknis + hidrofors vannas istabā. Es gribētu sūkni akā (lai viņš tur arī trokšņo) un hidroforu bēniņos, lai ir spiediens. Varbūt arī lielāku hidroforu, nevis 24l, bet kādu 45, teiksim, lai neslēgājas sūknis tik bieži. Ok, to, ka jāskatās augstuma metri starp ūdens līmeni un bēniņiem, t.i., vai vispār var pacelt, to es zinu. Kādas vēl ir starpības starp iegremdējamo un parasto sūkni? Vai “sūknis ir sūknis.”

Savilces vidukļa augstumā…

Un, jā, būs jānoīrē kaut kad uz zaļāku sezonu foto dronu. ?

Grieķu salas nesezonā – Mikonas sala

Grieķu salas ir gluži cita pasaule nekā kontinentālā Grieķija, un ceļojumā uz šo dienvidu zemi pilnīgi noteikti vajadzētu uz tām aizbraukt! Jau iepriekš esmu apceļojusi citas grieķu salas nesezonā – Santorini, Aegina, Poros, Hydra, un tagad šo salu sarakstam pievienojas Mikona (Mykonos)! Izslavētu kā ballīšu, LGBQT komūnai draudzīga vieta, vēlā rudenī un ziemā tā kļūst pavisam tukša, kas arī nozīmē daudz draudzīgājas cenas ceļotājiem un daudz patīkamākus skatus – bez tūristu pūļiem! Ja peldes jūrā nav pats svarīgākais, ko meklē atvaļinājumā, Grieķija nesezonā ir laba izvēle!

Šoreiz mums ir ceļojums mazliet citādākā “formātā”, nekā pierasts – vecmāmiņas un mazmeitas brauciens uz Grieķiju! Iepriekš šādos ģimenes braucienos esam devušies ar manu mammu un omīti uz Stambulu tulpju laikā un ar brāli uz Teksasu!

Līdzīgi raksti par galamērķiem Eiropā:

Brīvdienas Maltā

Atēnas un grieķu salas

Praktiska informācija pašu saplānotam ceļojumam uz Grieķijas salām

Lidojums: tiešais reiss no Rīgas uz Atēnām ar airBaltic, izmantoju akciju, kad varēja dabūt biļetes par ļoti mazu PINS punktu skaitu (7300 vienā virzienā personai), arī bagāžu pirku pa punktiem. Nodokļos samaksāju 89 eiro par divām biļetēm un par punktiem piepirku somu.

Prāmis: prāmis no Atēnām uz Mikonu maksāja 38 eur katrā virzienā cilvēkam. Biļetes nevarēja iegādāties laicīgi, to pieejamība pie Blue Star Ferries parādījās vien aptuveni 2 nedēļas pirms brauciena. Prāmis ir liels, šūpo ļoti minimāli (man jūrā paliek slikti, šeit neomulīgi bija tikai vienu brīdi, un tobrīd lasīju). Uz klāja ir tualetes, kafejnīcas. Parastās, ekonomiskās klases biļetes ir krēsli pie galdiņiem, augstākas klases biļetes ir ērtāki krēsli, kas ir pieejami pusguļus. Prāmja internets man nestrādāja, bet man bija mobilie dati – bija vietas jūrā, kur tie negāja, tāpēc ieteiktu uz interneta pieejamību nepaļauties. Ceļā pagāja 5 stundas, un dienā bija vien divi prāmji, tāpēc jārēķinās, ka tas prasīs laiku. Pa ceļam prāmis piestāja Tinos un Siros salās.

Viesnīcas: Mēs palikām Harmony Boutique hotel, ar brokastīm, 96 eur par nakti, 4 naktis. Viesnīcā ir baseins, bet tas nav apsildāms. Viesnīca nav piemērota cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Iepriekš piesakot, ka mums ir ļoti svarīgi, lai numuriņā nav nekādu pelējumu vai dīvainu smaku (omītei ir astma), mums iedot labākas klases numuriņu – un tas ir tiešām patīkams. Ar skatu uz saulrietu virs viesnīcas galvenā korpusa jumta, tēja un kafija numuriņā un pašām sava terase.

Transports Mikonas salā: Atbraucot ar prāmi, uz pilsētu vislētāk būs tikt ar Seabus, vien 2 eur no cilvēka. Salīdzinājumā, taksometrs maksās 25 eur. Nesezonā taksometru aplikācijas nestrādā, savukārt, sezonā, daudzas atsauksmes liecina, ka pakalpojums nav vienmēr pieejams. Nesezonā vislabāk ir ņemt nomas auto, jo tad vieglāk novietot auto. 

Autobusi nesezonā kursē pēc ziemas grafika. Precīzākais grafiks ir pieejams tikai pie šofera, jo gan pieturā, gan internetā redzamais nebija pareizs. Biļetes var nopirkt pie vadītāja.

Brauciens uz Delosu: dienā tikai viens kuģis, 20 eiro personai + ieejas maksa salā, pensionāriem ieeja Grieķijas muzejos ir bezmaksas.

Vietas, kur paēst:

 • Pita Wrap and Pizza – tieši blakus mūsu viesnīcai. Pie viņiem picas un salāti maksā gandrīz divas reizes lētāk nekā salas restorānos, šī vieta pamatā strādā uz ēdienu piegādi. Mēs parasti šeit ēdam grieķu salātus, pitas maizi ar gaļu, falafeli un picu. Dzērieni šeit mazliet dārgāk, tāpēc var ēdamo ņemt līdzi uz viesnīcu un apēst tur – ar saviem dzērieniem no veikala.
 • Trio Bambini – saldējums un vafeles, ļoti laba izvēle! Labāk ņemt pankūkas vai vafeles + piedevas, nevis kādu no gatavajiem komplektiem, tā sanāks lētāk.
 • Leonidas – pita ar girosu iekšā, arī krietni lētāk nekā citur restorānos.

Pirmie iespaidi Mikonas salā: kā tur ir rudenī?

Piestajot Mikonas ostā, šeit kūsā dzīvība – daudzi cilvēki atbraukuši kādam pretī, un citi grasās doties prom. Daudz citus kuģus ostā nemana – ja pirmajā dienā Mikonā vēl redzam vienu lielo kruīza kuģi, tad turpmākajās dienās vairs nav neviena. Liekas, ar katru dienu paliek aizvien klusāks, un mierīgāks, bet dienā, kad dodamies prom, dzirdam tūristu sarunu ar kādas Mikonas kafejnīcas īpašniekiem, kuri uz ziemas sezonu brauc prom. Ar savu mīļdzīvnieku būrītī, jo ziemā te nav ko darīt nevienam no viņiem. Ziemas sezona nav laiks, kad ballītes sit augstu vilni un varēs kursēt no pludmales uz bāru un atpakaļ. Taču šis ir īstais laiks, kad pilnīgā vientulībā pastaigāties pa salas tukšajām ieliņām un vērot saulrietu bez simtiem citu cilvēku blakus.

Mikonas salā pastāvīgi dzīvo aptuveni 15 tūkstoši cilvēku, taču gada laikā šeit paviesojas aptuveni 2 miljoni cilvēku. Tā ir viena no piecām populārākajām grieķu salām, un vairumā rakstu, kas atrodami par apskates vietām Mikonas salā, izskan tāds vārds kā “overtourism”. Par Mikonas salu ir dzirdēts, ka tur ir pūļi, rindas un infrastruktūras pilnīga nespēja uzturēt tūristu daudzumu. Taču, ne novembrī! Rindas uz taksometriem? Kādas rindas? Pūļi pie dzirnavām vai “Mazās Venēcijas”? Kādi pūļi? Ar katru dienu, ko pavadu uz salas, cilvēku paliek arvien mazāk un mazāk. Nesezonai ir vien daži mīnusi, lasot internetā vien nedēļu vai divas vecas atsauksmes par restorāniem un izvēloties tos vakariņām, atduramies pret aizvērtām durvīm, vai vēl labāk – absolūti “iznestu” telpu, kurā ar sparu norisinās remonts. Autobusu grafiki nav pareizi pat salas oficiālajā mājaslapā, viszinošā Google norāda muzejiem vasaras darba laikus, bet pie tā durvīm mūs sagaida smaidīga meitene, kas koordinē skultpūru iekraušana kravas auto – “muzejs ir ciet, redzat, eksponāti brauc prom!”. Taču, ja ir vēlme pabladnīties pa klusajām ieliņām, nespraucoties garām svešām platmalēm, pašiņmietiem un visur izliktajiem suvenīriem, labāka laika nav! Pat pludmales nav pilnīgi tukšas, un siltākā dienā var ieraudzīt pa kādam peldētājam. Ūdens patiesībā ir silts – kā mums vasarā, 20 grādi, taču daždien ir tik vējains, ka vējjakas pa visu dienu tā arī nenovelkam – mums atbraucot taksometra šoferis nosaka – esat klāt dienā, kad izslēdza vasaru!

Galvenās apskates vietas Mikonā – Panagia Paraportiani, Mazā Venēcija un dzirnavas

Mūsu pirmajai pastaigai uz salas nolemjam iet, kur acis rāda. Koši baltie namiņi, zilie slēģi un durvis, un zilbaltie Grieķijas karogi. Liekas, nostājoties jebkurā vietā, var redzēt vismaz divas baznīcas. Drīzāk jau kā mazas kapelas. Mikonas pilsētā (sauktā arī par Chora), tādu vien ir ap 60! Savukārt uz visas salas ir starp 600 un 800 baznīcām, kapelām un klosteriem, rupji rēķinot, pa vienai uz katru ģimeni! Daudzas savulaik celtas, lai tur novietotu mirušo ģimenes locekļu pīšļus. Bieži vien baznīcas celtas ar skatu uz jūru – lai nodrošinātu ģimenes locekļu drošu atgriešanos. Ievērojam kādu dievnamu, kas izskatās mazliet citādāks par pārējiem. Tas ir Panagia Paraportiani, piecu baznīcu komplekss, kur četras ir uz zemes – bet viena ir uz jumta, un tāpēc kļuvusi par Mikonas salas vizītkarti. Tās celtniecība ir uzsākta 1425.gadā, taču pabeigta vien 17.gadsimtā. 

Mēs ejam tālāk, dažbrīd pagriežoties pa labi, citviet, turpinot iet taisni, līdz kāda maza ieliņa aizved uz pašu ūdens malu, un esam vienā no zināmākajām vietām uz salas – mums pa labi ir “Mazā Venēcija”, vieta, kur jūras viļņi skalojas pret māju sienām un vieta mazliet atgādina miniatūru Venēciju. 16.-17.gadsmitā, kad pirāti siroja pa Vidusjūru, šī vieta tikusi izmantota ātrai preču iekraušanai un izkraušanai. Tagad tā ir vieta, kur pirmajā stāvā nobaudīt maltīti vai vasarā paballēties kādā no daudzajām kafejnīcām. Savukārt otrā pusē, mums pa kreisi, redzama vēl viena Mikonas salas vizītkarte – vējdzirnavas, pavērstas ziemeļu virzienā, kur ir salas stiprākie vēji. Šobrīd uz salas to ir palicis sešpadsmit, pilsētiņā  ir septiņas, bet šajā kalnā – piecas, sauktas par Kato Myloi. Venēcieši šādas gluži vienāda plānojuma vējdzirnavas cēluši no 16.līdz pat 20.gadsimtam, kad pēc graudu malšanas vairs nav bijusi tik ienesīga. Tagad viena no tām ir muzejs, un šī vieta ir galvenais tūristu magnēts uz salas, kā arī atpazīstamākā salas vizītkarte.

Dienas ekskursijas no Mikonas: brauciens ar kuģīti uz Delosu

Grieķu mīti vēstī, ka Apollons, Artemīdas dvīņubrālis, mūzu un mākslu aizgādnis un gaismas dievs, ir dzimis Delosas salā. Delosas sala ir sasniedzama trīsdesmit minūšu braucienā no Mikonas ar prāmi. Sākumā, kad par Delosu lasīju ceļvežos, nebiju droša, ka vispār gribu tur braukt – vēl viena vieta ar senām drupām, un pēc dažām dienām Atēnās, ir sasniegts zināms piesātinājums ar arheloģiskajiem objektiem. Taču uzduroties kādam arheoloģijas entuziasta rakstam internetā, kurš Delosu dēvē par vienu no svarīgākajām arheoloģijas vietām visā Grieķijā, es nolemju – brauksim!

Nesezonā uz Delosu kursē tikai viens kuģis dienā – 10:00. Un pēc tam tas 13:30 tūristus no Delosas ved atpakaļ uz Mikonu, biļetes cena 20 eiro, plus vēl jāmaksā par ieeju pašā salā, kas kopumā sanāk diezgan padārgi. Viens labums – Grieķijā gan pensionāriem muzejos ieeja ir bezmaksas, kas ņemot vērā ieejas maksas objektos, ir izdevīgi. Pie reizes sanāk arī izbrauciens pa jūru!

Prāmja grafiks ziemā ir vēl viens neliels mīnuss – uz salas sanāk pavadīt vien trīs stundas, un ar visu to, ko uz šīs salas var redzēt, man būtu gribējies palikt ilgāk – daži no uz salas izveidotajiem pārgājienu maršrutiem paredzēti 5h gājienam! 

Delosas salā šobrīd ir vien 14 pastāvīgie iezīvotāji, taču 90.g.p.m.ē šajā nelielajā, vien 5 km garajā un 1300m platajā salā mitinājās 30 000 cilvēku. Tā galvenokārt bija reliģiskas nozīmes vieta, taču tai bija liela nozīme kuģniecībā – aprēķini vēstī, ka gadā caur tās ostu tika pārkrauti aptuveni 750 000 tonnu kravas. Katrus četurs gadus šeit maijā tika organizētie Deliešu svētki, kas bijuši tikpat nozīmīgi kā Olimpiskās spēles. Kopš 7.gs.p.m.ē sala ir bijusi neapdzīvota, un tas palīdzējis kultūrvēsturiskajam mantojumam saglabāties ļoti labā stāvoklī. Vēl jo vairāk, šī sala bijusi lielā mērā nepamanīta agrākajiem grieķu vēsturisko objektu tīkotājiem, kā arī nav bijuši centieni ēkas un skulptūras restaurēt, kas citu objektu gadījumā, bieži vien novedis pie to vēl lielākas sabrukšanas. Kopš 1990.gada šī sala ir UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Esmu iepriekš jau izlasījusi, ka pie ieejas muzejā veidojas rindas un kā tikko prāmis piestāj ostā, ir jāskrien uz biļešu kasi. Tāpēc kā tikko prāmis tuvojas ostai, gatavojos skrien no tā pirma nost. Nesezonā gan īpaši liela grūstīšanās nenotiek, bet minūtes 10 šādi ietaupu gan. Sezonā prāmji no Naksosas, Parosas un Mikonas atbrauc gandrīz vienlaicīgi un tad varot sanākt panīkt rindā arī pusstundu un ilgāk. Vēl viena priekšrocība nesezonai!

Pie ieejas mums iedod objektu karti. Daži iesaka uzreiz doties uz muzeju, lai izvairītos no rindām, un iet masām “pret spuru”. Tā kā cilvēku nav daudz, mēs nolemjam iet tāpat reizē ar visiem uzreiz pa labi augšā kalnā. Vērojot mazītiņās istabiņas, kur savulaik dzīvojuši cilvēki, uz brīdi samulstu – vai šādi mājas saglabājušās pilnībā, vai atjaunotas? Dažviet uz sienām ir dīvaini tādi kā cementa pleķi. Pie vienas no grīdas mozaīkām satieku gidi, un viņa izstāsta – “pleķi” ir tas, kas ir palicis no apmetuma, kas liekas neticami – jo šiem namiem ir vairāk nekā 2000 gadu, un tiem var mierīgi piedurties ar roku, tepat tie ir! Izrādās gan, ka vienā no telpām redzamās mozaīkas vidusdaļa gan nav īsta – oriģināls atrodas muzejā, bet šeit – kopija. Tāpat oriģinālās lauvas, kas bijušas Naksosas iedzīvotāju dāvana, viens no salas zināmākajiem objektiem, pārvietotas uz muzeju, bet vietā noliktas kopijas. Laika zobs tomēr dara savu! Apskatot Kleopatras māju, mani ieintriģē vārds – vai tiešām runa par to pašu Kleopatru? Izrādās, tomēr nē – Kleopatra šajā laikā ir bijis ļoti populārs sieviešu vārds.

Pūš stiprs vējš, un priecājamies, ka mums ir jakas. Ir spoža, saulaina diena, un bez saulesbrillēm neiztikt, taču par omulīgi siltu to nenosaukt. Labprāt kavējamies aizvējā pie amfiteātra. Tas liekas salīdzinoši neliels, līdz mums pastāsta, ka tajā ietlipa ap 6500 skatītāju, un izrādes varēja norisināties pat vairākas dienas! Kāpjam augstāk, kalnā, kur ir “otrais stāvs” ar tempļiem, mozaīkām un namiem. Šeit pēkšņi ieraugām, ka visa zeme nosēta maziem ziediņiem – kā krokusi, tikai katrs zieds ne lielāks par kumelīšu galviņu! Turpat ganās aitas, kas palīdz sakopt teritoriju. Arheoloģiskie izrakumi šeit notiek aizvien, tas ir viens no aktīvākajiem pētījumu objektiem šobrīd Grieķijā.

Drīz attopamies, ka esam tik aizrautīgi skatījušās šo pirmo, vien “ievada” daļu, ka jāpieliek solis, jo prāmis atpakaļ jau pēc stundas! Mūsu nākamā pietura ir muzejs. Kad līdz tam nokļūstam, ieraugām veselu baru ar kaķiem. Tie sildās saulītē, blakus kādai sievietei uz soliņa. Kaķu grieķu salās ir daudz, un var iegādāties pastkartes, kalendārus un citus suvenīrus ar uz salām tapušo kaķu fotogrāfijām. Citās grieķu salās, piemēram, Sirosā, pat iespējams atrast brīvprātīgo darbu, aprūpējot kaķus patversmēs un dzīvojot pie cilvēkiem, kas tās uztur. Izrādās, ir arī uzņēmīgi cilvēki, kas šiem kaķīšiem meklē mājas ārzemēs. Pēc kaķu austiņām izskatās, ka sterilizācija gan tiem ir veikta, taču, iespējams, diezgan nesen, jo minkas ir dažādu izmēru, daži izskatās vēl pavisam jauniņi. Vismaz visi kaķi ir labi baroti un izskatās veselīgi.

Lai arī muzejs tiek minēts kā viena no interesantākajām vietām uz salas, šī, iespējams, ir vieta, kur būtu noderējis gids – puse ekspozīcijas ir franču valodā, cik noprotam pēc bildēm, par pirmajām ekspedīcijām uz salu. Otra puse ir ar minimālu informācijas daudzumu angļu valodā. Lai arī oriģinālie izstādītie darbi ir skaisti, īpaši, rotaslietas, daudzi pat salīdzinoši labi saglabājušies, ņemot vērā to vecumu, taču redzams, ka īpaši lielu līdzekļu muzejam nav, tas ne tuvu nav pielīdzināms zināmākajiem grieķu muzejiem, kā piemēram, Akropoles muzejs. Drīz vien arī dodamies uz prāmi, un pa ceļam iepazīstamies ar kādu Amerikas lietuvieti, kas dzīvo Čikāgā. Izrādās, viņa katru gadu brauc uz grieķu salām, iepazīstot aizvien jaunas un jaunas salas, bet vasarās vienmēr viesojas Lietuvā, un nākamajā gada beidzot plāno apmeklēt Latviju. Parādam viņai Ķemeru purva bildes un viņa ir iedvesmota braucienam pie mums!

Ir laiks braukt atpakaļ, un mani dara tramīgu viļņi – jūra paliek aizvien nemierīgāka, vējš pieņemas spēkā. Prāmi diezgan šūpo, taču skatos uz kafejnīcas un tehniskajiem darbiniekiem, kas mierīgi čalo un neliekas itin nemaz traucēti, un pieņemu, ka viss ir kārtībā. Par laimi, slikti man nepaliek, taču brauciens ir tāds, ka lasīt laikam vis nevarētu gan. Kad atgriežamies atpakaļ Mikonas salā, šķiet ir palicis vēl klusāks, nekā izbraucot no rīta. Vien dažās kafejnīcās sēž pa kādam cilvēkam un suvenīru veikali ir ciet. Pat ap salas talismanu – pelikānu Pēteri, nedrūzmējas pūļi.

Ko redzēt ārpus Mikonas (Chora): Ano Mera pilsētiņas apskate

Kad iekāpjam vienā no trijiem šīs dienas autobusiem uz Ano Mera pilsētu, bez mums tur ir vēl tikai kāds krievu pāris. Tukšs. Ir svētdienas rīts, un pilsēta ir kā izslaucīta. Aptuveni pusstundas laikā aizbraucam līdz pilsētai, un dodamies uz pirmo apskates vietu – klosteri. Pilsētā minētas vien trīs ievērības cienīgas vietas – divi klosteri (Paleokastro un Panagia Tourliani) un Gyzi pilsdrupas. Viens no klosteriem, kas ir mazliet ārpus pilsētas, ir ciet, taču uz to ejot paveras skaisti skati – ielejas ar pludmalēm, kaktusu audzes un balti namiņi it visur. Turpinot iet uz augšu no klostera ir kāda kapela, kas liekas pilnīgi aizaugusi ar lielajiem kaktusiem, taču atrodu taciņu. Ievēroju, ka kapelai durvis tiek slēgtas no ārpuses. Tās atverot, var nokļūt mazmazītinā kapelā, kas nav lielāka par Padomju laikos celtas daudzdzīvokļu mājas virtuvi. Šī mazā kapela no Ano Meras pilsētiņas sirdī iekrīt visvairāk, daudz vairāk nekā “obligātie” apskates objekti. 

Kad esam atpakaļ pilsetā, galvenajā laukumā kūsā dzīvība – pēc svētdienas baznīcas apmeklējuma, cilvēki pusdieno. Sievietes ir ģērbušās melnās drēbēs, vīrieši – uzvalkos, un sirsnīgi smejas, sasēdušies ap galdiem. Mums izdodas atrast vienu vietu, kur ir brīvs galdiņš, un pasūtam grieķu salātus. Sulīgi tomāti, salātu lapas, lielas sīpolu ripas, olīves un liels siera gabals. Tik garšīgi! Tālāk mums atpakal jāpieliek solis – ja negribam gaidīt pēdējo dienas autobusu, kas būs vien pēc trim stundām, bet pagūt uz iepriekšējo, dodamies uz autobusu pieturu, pa ceļam vēl nopērkot dažus našķus vietējā veikaliņā. Šajā pilsētiņā veikali ir mazmazītiņi, plaukti gandrīz pustukši, taču var atrast arī pa kādai šokolādītei, “tūrista gaumē”. 

Armenistes bāka saulrietā

Pastkartēs par pilsētu vairākkārt redzam kādu paskaini skaistu skatu – bāku klints galā, ar lillīgu salu fonā un saulrietu. Izrādās, tā ir Armenistes bāka. Celta 1891.gadā, pēc tā kā šeit 1887.gadā nogrima britu tvaikonis Volta un aizgāja bojā 11 cilvēki. Bākas mehānisms tolaik saņēma balvu Parīzes starptautiskajā izstādē. Diemžēl vienīgais veids kā tikt uz bāku ir ar nomas auto vai ar taksometru – bāka ir vien aptuveni 6.5km attālumā no mūsu viesnīcas, autobuss, kas mūs aizvestu 4km tuvāk, ziemā nekursē. Pēc konsultēšanās ar viesnīcas darbinieku nolemjam, ka vizīte uz baku būs īsa – taksis mūs pagaidīs, jo izsaukt to uz bāku varētu būt problemātiski. Auto brauc pa mazām ieliņām starp namiem, šur tur akmeņainās ceļmalas ir mazliet zaļākas – acīmredzami laistītas. Ceļi ir bedraini, un priecājos, ka neļāvos pierunāties auto nomai – dažviet izskatās tā, ka ar mazu nomas pintiķīti varētu arī neizbraukt. 

Kad nokļūstam līdz bākai, ir neparasti kluss vakars. Saule tuvojas rietam, un ap bāku sēž vien daži citi cilvēki. Skats ir pasakains, taču viena no draudzeņu grupām no mobilajiem telefoniem skaļi klausās kāda repera daiļradi. Liekas dīvaini – braukt uz šādu vietu, lai paklausītos savu mūziku. Pēc aptuveni desmit minūtēm uz vietas, dodamies atpakaļ, jo redzam, ka taksists jau paliek nemierīgs. Beigu beigās, kad esam atpakaļ, brauciens mums ir izmaksājis 50 eiro, tieši kā viesnīcā arī teica – auto noma uz dienu būtu tikpat. Šoreiz par skaistumu ir jāmaksā!

Kopsavilkumā

Braucot prom, viesnīcas īpašnieks mani pat aicina atgriezties kādu reizi sezonā, tad es redzēšot “īsto” Mikonas salu. Ballītes, mūzika? Paldies, bet nē. Mana vislabākā Mikona ir klusā Mikona, kad tūristi ir prom, un vienīgie, kas ir palikuši, ir īstie salas iedzīvotāji un klusuma mīļotāji.

Vējš dzenā bugeviliju lapiņas pa zemi. Pāri ceļam nesteidzīgi aiziet jau desmitais šodien redzētais rudais mincis, jo kaķi te ir vairumā. Krastmalā ir brīvi visi soliņi, un daždesmit metrus tālāk esošajā restorānā visi apmeklētāji ir vietējie. Vienīgie citi cilvēki uz ielas ir bērni, kas dzenā bumbu.

Līdzīgi raksti par galamērķiem Eiropā:

Brīvdienas Maltā

Atēnas un grieķu salas

Spēlfilma “Pilsēta pie upes”

8. februārī plkst. 18.00 Jumpravas pamatskolas aktu zālē spēlfilma “Pilsēta pie upes”. Ansim ir nevainīga profesija – daiļkrāsotājs, un viņš ir pieprasīts pie visām varām, kas nomainās īsā laika posmā pagājušā gadsimta 30. gadu beigās. Patosa pilnos ulmaņlaikus nomaina skarbie komunistu, tad nacistu režīmi… Viņa iecerētā ir ebreju meitene Zisla, taču jaunās sievietes tēvs liek […]

Pirmā darba nedēļa 2020.

IMG_20200115_081243_6.jpg

   Gads ir iesācies ar divām nedēļām atvaļinājuma, tā ka strādāt un veidot jaunu statistiku, sāku tikai trešajā nedēļā. Arī šo gadu iesākām ar divām piekabēm nedēļā, pirmā uz Francijas otru galu. Septiņas piegādes adreses, divas zināmas no pagājušā gada, bet tās nezināmās jau arī bija diezgan "jautras"! Gan vecpilsētas centrs, kur jānobloķē visa iela, lai izkrautos, gan piegāde pa taisno klientam uz vistu fermu, gan iebraušana šaurā pagalmā pār nezināmas izturības tiltiņiem! Tā ka garlaicīgi nebija!

IMG_20200115_144853_9.jpg

   Arī laika apstākļi tādi neierasti janvārim, bet tas jau šajā ziemā nav nekāds pārsteigums!

IMG_20200115_162753_0.jpg

   Otrā piekabe uz Vācijas lejas pusi, aiz Frankfurtes, pa trim lielveikaliem. Bet, tas nenozīmē, ka mazāk jautrības. Var tikai pabrīnīties, ka uzbūvējot tādu lielveikalu, piegādes piebraukšanu izveido neiespējamu bez braukšanas pa apmalēm un pat zaļo zonu!
IMG_20200114_122753_6.jpg

   Tad nu gads ir iesācies ar 10 adresēm un pāri par 4 tūkstoši kilometru pa pirmo nedēļu. Atliek tikai turpināt!

Kā datorā notīrīt pārlūkprogrammas kešatmiņu, sīkfailus un vēsturi

Katru reizi, kā mēs piekļūstam kādam failam internetā, mūsu pārlūkprogramma to uzglabā kešatmiņā. Tas ir tādēļ, lai pārlūkprogrammai atkal un atkal nebūtu jāatjauno viens un tas pats fails, ja atkārtoti apmeklējam šo lapu. Kešatmiņa būtu periodiski jātīra, lai pārlūkprogramma funkcionētu daudz efektīvāk.

Sīkfails jeb cookie ir fails, ko pārlūkprogramma izveido pēc mājaslapas pieprasījuma. Šis sīkfails tiek noglabāts datorā. Tas parasti satur lietotāja specifisku informāciju, kā, piemēram, interneta veikala iepirkuma groza saturu, atrašanās vietu vai autentifikācijas datus. Pārlūkprogramma parasti notīra sīkfailus, kas uzglabāti noteiktu laiku, bet to var izdarīt arī manuāli.

Pārlūkošanas vēsture ir apmeklēto vietņu vietrāži URL, kā arī katra apmeklējuma datums un laiks. Kad tiek piespiesta “atpakaļ” poga, no vēstures saraksta tiek paiets vienu lapu atpakaļ. Pārlūkprogramma ik pēc noteikta intervāla notīra vēstures sarakstu, taču to var darīt arī manuāli, privātuma nolūkos.

Tālāk apskatīsim, kā savā datorā notīrīt kešatmiņu, sīkfailus un vēsturi dažādās pārlūkprogrammās:

Microsoft Edge

 1. Atveriet pārlūkprogrammu Microsoft Edge un labajā augšējā stūrī izvēlieties Iestatījumi un citas iespējas > Iestatījumi > Konfidencialitāte un drošība
 2. Sadaļā Notīrīt pārlūkošanas datus atlasiet opciju Izvēlēties, ko notīrīt
 3. Izvēles rūtiņās atzīmējiet, ko vēlaties dzēst – Sīkfaili un saglabātie tīmekļa vietnes dati / Pārlūkošanas vēsture / Kešatmiņā saglabātie dati un faili un pēc tam izvēlieties Dzēst

Pārlūkprogramma Microsoft Edge atsevisķi piedāvā dzēst arī cilnes, kas atliktas malā vai nesen aizvērtas, lejupielāžu vēsturi, automātiskās aizpildīšanas datus, saglabātās vietņu paroles, multivides licences un tīmekļa vietnes atļaujas.

Firefox

 1. Atveriet pārlūkprogrammu Firefox un labajā augšējā stūrī dodieties uz Atvērt izvēlni > Iestatījumi > Privātums un drošība
 2. Sadaļā Sīkdatnes un lapu dati atlasiet opciju Notīrīt datus

3. Atzīmējiet pie vēlamā un nospiediet Notīrīt

Lai dzēstu vēsturi, Privātums un drošība sadaļā jāizvēlas Vēsture > Notīrīt vēsturi.

Tad jāizvēlas nepieciešamais (arī caur šo opciju ir iespējams izdzēst sīkdatnes un kešatmiņu) un jāspiež Dzēst privātos datus.

Chrome

Lai dzēstu sīkfailus, vēsturi un kešatmiņu Chrome pārlūkprogrammā, jādara sekojošais:

 1. Datorā atveriet pārlūku Chrome un augšējā labajā stūrī noklikšķiniet uz Vēl > Vairāk rīku > Notīrīt pārlūkošanas datus
 2. Augšdaļā var izvēlieties laika periodu (Time range). Lai dzēstu visu, atlasiet Viss periods (All time)

3. Atzīmējiet izvēles rūtiņas blakus vienumiem Sīkfaili un citi vietņu dati, Kešatmiņā ievietotie attēli un faili un Vēsture

4. Noklikšķiniet uz Notīrīt datus.

Safari

Lai dzēstu sīkfailus, jādara sekojošais:

 1. Atveriet Safari pārlūkprogrammu un dodieties uz Safari sadaļu, tad uz Preferences (pirms iešanas Preferences sadaļā, šeit var dzēst vēsturi – komanda Clear History).
Safari Preferences

2. Izvēlieties Privacy un tad Manage Website Data

Settings Window

3. Izvēlieties Remove All un uznirstošajā logā – Remove Now

ScreenShot2016-12-14at4.41.23PM.png

Lai notīrītu kešatmiņu, jādara sekojošais:

 1. Jāatver Safari > Preferences
 2. Jāivēlas Advanced cilne un apakšā jāatzīmē Show Develop menu in menu bar iespēja
Develop.png

3. Tad izvēlnes logā jāatver Develop un jāizvēlas Empty Caches

EmptyCaches.png

Sīkfailu uzglabāšanas likums

Šis likums paredz, ka mājaslapai jāiegūst apmeklētāja piekrišana, lai uzglabātu vai atjaunotu jebkādu informāciju no datora, viedtālruņa vai planšetdatora.

Tas tika ieviests, lai aizsargātu privātumu tiešsaitē, vēršot cilvēku uzmanību uz to, kāda informāciju tiek ievākta un izmantota, un dodot iespēju tam piekrist vai nepiekrist.

Pārsvarā sīkfaili tiek izmantoti, lai padarītu mūsu tiešsaites apmeklējumu personīgāku, kas parasti ir pozitīva pieredze. Tomēr dažas sīkdatnes tiek ievāktas no vairākām mājaslapām, izveidojot tādu kā personas “uzvedības profilu”. Šādus profilus var izmantot, lai izlemtu, kādas reklāmas vai saturu rādīt konkrētam cilvēkam. Likums tika ieviest, lai izceltu specifiski šādu sīkfailu izmantošanas veidu.

BITES BIZNESA DATU ANALĪTIĶIS

Darba devējs: Bite Latvija SIA

Darba līguma veids: Pilna laika

Atrašanās vieta: Rīga

Žurnāls: Kāpēc Kristīne Misāne nonāca Dānijas cietumā?

Divu bērnu māte Kristīne Misāne jau vairāk nekā gadu sēž Dānijas cietumā, tagad viņai draud izdošana Dienvidāfrikai soda izciešanai. Dienvidāfrikā Kristīnei draud vismaz 15 gadu ilgs cietumsods. Kristīnes stāsta pamatā ir bēgšana no vardarbīga vīra un bērna glābšana, bet šajā notikumā atklājas arī juridiskās nianses, kas dažādās valstīs paredz atšķirīgus sodus par bērna saskarsmes tiesību liegšanu. Rakstā žurnālā Ir Kristīnes māsa Mārīte Batraka, kura tagad uzņēmusies atbildību par Latvijā dzīvojošajiem Kristīnes bērniem, stāsta, ka Kristīne ir ar mieru sodu izciest Latvijā, bet ne Dienvidāfrikā, kur saskata draudus savai veselībai un dzīvībai.

Vai bija iespējams Kristīnei Misānei sodu izciest arī Latvijā? Uz šo jautājumu Ir atbild prokuratūras pārstāve Una Brenča. Atšķirībā no bargā soda Dienvidāfrikā, Latvijā par līdzīgu nodarījumu draud trīs mēnešu ilgs cietumsods, bet Dānijā, kur Kristīne atrodas patlaban, – četri gadi. Krimināllieta par krāpšanu un dokumentu viltošanu, kas pret Misāni ierosināta Dienvidāfrikā, Latvijai neesot saistoša, stāsta prokuratūras pārstāve.

Latvijas Ģenerālprokuratūrai drīz pēc Kristīnes aresta Dānijā bija iespēja pieņemt lēmumu par Eiropas apcietinājuma ordera izdošanu un panākt Misānes atgriešanos un soda izciešanu Latvijā. Taču šī iespēja neesot izmantota prozaiska iemesla dēļ – Misānei saskaņā ar Latvijas likumiem pienāktos trīs mēnešu ilgs cietumsods. Lai pieņemtu Eiropas apcietinājuma lēmumu, sodam jābūt vismaz gadu ilgam.

Sev adresēto kritiku prokuratūras pārstāve noraida, atklājot, ka pirmais Misānes advokāts rosinājis prokuratūru uz pretlikumīgu darbību – ierosināt lietu par jebko, lai tikai dabūtu personu uz Latviju. “Mēs nedrīkstam tā strādāt. Nedrīkstu apsūdzēt personu tajā, ko viņa nav izdarījusi, izmeklēšanas tiesnesis nevar nepamatoti pieņemt lēmumu par apcietinājuma piemērošanu. Visiem iesaistītajiem tas būtu amata noziegums, par ko paredzēta kriminālatbildība,” saka Brenča.

Vairāk lasiet žurnālā Ir šeit.

Ja vēlaties abonēt žurnālu Ir, spiediet šeit.

The post Žurnāls: Kāpēc Kristīne Misāne nonāca Dānijas cietumā? appeared first on IR.lv.

Self Care

Kad man ir bēdīgi, es lasu diskusijas, kurās dāmas aprunā influenceres un Kivičus, un priecājos, ka es neesmu vienīgais žultainais cilvēks pasaulē.

Briedis par boksa cīņu pret Dortikosu: «Nokautu dakteri» ringā gaida tikšanās ar «Traumatologu»

Latvijas bokseris Mairis Briedis gatavojas nopietnai cīņai Pasaules boksa supersērijas (WBSS) finālā pret kubieti Junieru Dortikosu un trešdien preses konferencē paironizēja par pretinieka iesauku, atgādinot, ka arī pašam savulaik bija ne mazāk medicīnisks pavārds.

Latvijas muzikālo telpu sasniegusi jauna un provokatīva mūzikālā apvienība “EFFEKTS”

Pašmāju mūzikas grupa “EFFEKTS” šonedēļ iziet pasaulē ar savu debijas singla videoklipu “Paņem priekšā”, kas ironiskā manierē stāsta par cilvēka smalko robežu starp paškontroli un atkarību. Protams, piemetot tam savu sauju greznības - gliterus.

“EFFEKTS” ir industriālā sintpopa grupa, kas savu darbību uzsāka pagājušā gada rudenī. Tās dalībnieki ir 3 nešķirami kolēģi - Rektors, Vektors un Sektors.Grupa  savas daiļrades tapšanā iedvesmojas no tādiem populāriem mūzikas gigantiem, kā - Deivids Bovijs, Rammstein, Talking Heads un, protams, A-Eiropa. Grupas daiļrade stāsta par tuvību, attiecībām, narkotikām un visu pārējo, ko viņi vēl nav pieredzējuši uz šīs Zemes. Kā saka paši mākslinieki: “Mēs esam mazi spridzeklīši sekundi pirms eksplozijas. ”

 

Grupas debijas singls “Paņem priekšā” ir spīduma pilns skatījums uz cilvēka paškontroles vājumu, kas padodas nebeidzamajam atkarības jūgam. Videoklipa režisore ir Elvīra Blumfelde, režisora asistentes - Marija Migliniece un Jana Orlova, operators - Raitis Lapāns, operatora asistents - Eduards Deičmanis.

 

Teslas īpašniekiem problēmas ar klientu servisu un naudas atgriešanu

Kompānija Tesla nonākusi sociālo tīklu cīņu epicentrā pēc pazīstamā statistiķa un rakstnieka Nasima Taleba (Nassim Taleb) ieraksta savā Twitter kontā, kurā viņš paudis neizpratni par to, ka nav iespējams atcelt un atgriezt naudu par programmatūras pirkumu, kurš veikts Teslas aplikācijā. Elektroauto ražotājs, kurš 2020. gadā jau pārsniedzis Ford un General Motors kopējo vērtību, ir pazīstams […]

Sony gatavojot PlayStation 5 izziņošanu jau februārī

Sagaidāms, ka šogad Sony atkal izlaidīs dalību E3 (2020 Electronic Entertainment Expo) šī gada jūnija sākumā, tā vietā no Sony jau februāra vidū tiek gaidīta PlayStation 5 spēļu konsole. Tiek pieļauts, ka PlayStation 5 konsole tiks izziņota februārī, kamēr pie pircējiem tā nonāks ne ātrāk par šī gada novembri. Tieši tāpat Sony rīkojās ar PlayStation […]

Eiropas Savienība uz laiku varētu liegt izmantot sejas atpazīšanu

Eiropas Savienība gatavojas uz aptuveni pieciem gadiem liegt izmantot video novērošanā sejas atpazīšanu. Precīzāka informācija par šo vēlmi gaidāma februārī, kad tiks izziņots jauns dokuments, kas precizē Eiropas attieksmi pret sejas atpazīšanu un mākslīgā intelekta izmantošanu sejas atpazīšanā. Tiek pieļauts, ka sejas atpazīšanu varētu Eiropā liegt uz aptuveni trīs līdz pieciem gadiem, šo gadu laikā […]

Igauņu Bolt nākas aiziet no Somijas tirgus

Bizness var būt nežēlīgs, jo no vienas puses var spīdēt gaisma, kad Bolt saņem 50 miljonu aizdevumu no Eiropas Investīciju bankas, kas apliecina šī pārvadāšanas servisa vērtību, taču no otras puses kompānijai nācies jau otrreiz slēgt savu darbību Somijas tirgū. Aizgājušajā svētdienā, 12. janvārī, Bolt pārstāja darboties Somijā, kur kopš 2018. gada rudens bija atsākusi […]

Izglītošanās

Kad izmanto “Mazās princeses enciklopēdijā” iegūtās zināšanas, lai acumirklī saprastu vārda self-pollution nozīmi. Lūk, īsta valodniece!

ICE, ICE baby

vara bungas; Gatavnieks nav tas, kurš gatavas  “pirmajām 72 stundam”(c), gatavnieks ir tas, kurš apsver riskus un ir situatīvi modrs (situational avareness), t.i.,  normāls pragmātiski domājošs reālists. Un pirms runāt par pārtikas krājumiem vai ūdens filtrēšanu, vispirms jāparūpējas par elementārām  dzīves lietām.  Viena no tām ir savlaicīgs lēmums par 2.līmeņa pensijas uzkrājuma nodošanu (valstij, cita cilvēka uzkrājumam vai mantošanai) un tad arī  viedtālruņa sagatavošana situācijai, kad jūs esat “atrasts bez samaņas”. Iemesli tam var būt visdažādākie – iznākums viens, jūs esat ieinteresēts, lai par notikušo maksimāli ātri uzzinātu jūsu piederīgie vai ārsts, vai advokāts, vai tuvākais draugs, kuri zinās, ko darīt tālāk.   Tāpat šo niansi jāzina karam gatavniekam, ja tas atrod citu cilvēku bezpalīdzības stāvokli.

Tālruņi uz Android un iOS ļauj aizpildīt In Case of Emergency (ICE) veidni, kas ir pieejama no ekrānsedzēja BEZ paroles, PIN, pirksta nospieduma vai purna uzrādīšanas. Veidnē var norādīt  savus ICE kontaktus, kā arī citu, piemram medicīniska rakstura informāciju un tad cerēt, ka jūsu kuslā rumpīša atradējs būs informēts ne tikai par ABC algoritmu, bet arī par iespēju nolasīt vitāli svarīgu informāciju vai sazināties ar cilvēku, kuram jūs neesat vienaldzīgs.

Izdariet šīs izvēles šodien, mēs nezinām, kas notiks rīt.  Lēmums nedarīt neko arī ir izvēle.

“[..]Fortunately, most of today’s smartphones come with a feature that allows you to enter ICE data that’s accessible from your phone’s lock screen, including emergency contacts and important medical information. And even if it doesn’t, there’s an easy way around it.[..]”

avots

 

 

Valmieriete Laura publicējusi satraucošu foto un aicina uzmanīties visiem suņu īpašniekiem

23. janvār vakarā Laura Rozenštoka no Valmieras savā "Facebook" profilā publicējusi satraucošu foto, kurā redzama sardele ar piecām skrūvēm, kas bijusi iemesta privātmājas teritorijā ar mērķi savainot vai nogalināt mājdzīvnieku.

 

Zinātnieki, iespējams, atklājuši veidu kā cīnīties ar visa veida vēža slimībām

Šobrīd, kad runa iet par cīņu ar vēža paveida slimībām, zinātniekiem joprojām nav izdevies rast universālu risinājumu, kas spētu pielikt punktu šīs briesmīgās slimības sekām uz visiem laikiem. Taču izskatās, ka komandai no Cardiff Universitātes, iespējams, izdevies atrast jaunu atklājumu, kas varētu mainīt visu ārstēšanas politiku.

Komanda ir atklājusi, ka daļa no cilvēka imunitātes sistēms potenciāli spētu tikt izmantota, lai aizsargātos un uzbruktu visām vēža formām. Mūsu imunitātes sistēma palīdz ķermenim cīnīties ar infekcijām, taču tā varētu arī precīzi uzbrukt vēža šūnām. Zinātnieki atklājuši, ka cilvēka asinīs atrodas T-cell (T-šūna).

Līdz ar to, iespējams, laika gaitā izmantojot šo T-cell, varētu rast universālu ,,medikamentu” jeb zāles vēža ārstēšanai, tā vietā, lai katram pacientam piemērotu atšķirīgas, individuālas zāles. Šis sevī iekļauj plaušu, ādas, asins, krūšu, prostatas, nieru, kaulu un resnās zarnas vēža šunas.

Svarīgi ir tas, ka šī ,,apstrāde” neskar audus, kuros nav ļaundabīgā audzēja. Tomēr, pirms kļūstam pārāk priecīgi, jāpiebilst, ka pētījumi pagaidām ir sākuma stadijā, un viss vēl ir jāpārbauda uz reāliem pacientiem, taču, pamatojoties uz to, ko viņi ir atraduši, šim dziedēšanas veidam ir liels potenciāls.

Avots: Ubergizmo

The post Zinātnieki, iespējams, atklājuši veidu kā cīnīties ar visa veida vēža slimībām appeared first on notepad.lv.

Izziņoti Kursors.lv lasītāju iecienītākie tehnoloģiju ražotāji (2019)

Pagājušā gada pašā nogalē aicinājām nobalsot par saviem 2019. gada iecienītākajiem tehnoloģiju ražotājiem un beidzot ir apkopoti rezultāti. Aptaujā pievienojām vairākas jaunas kategorijas (piemēram, par iecienītāko vietējo internetveikalu) un šoreiz aptaujā piedalījās krietni vairāk lasītāju nekā pagājušajā reizē. Tas priecē, jo rezultātā varam iegūt pilnāku skaidrību par zīmoliem, kas Latvijā ir iecienīti, kā arī palīdzēt […]

Fotosesija Cenas tīrelī

Source

Video blogs: Somijas pētnieki uzskata, ka 25. janvārī rudeni nomainīs pavasaris

Eiropas ziemeļu un austrumu daļā līdz šim pieņemts, ka meteoroloģiskā ziema ir tas gada periods, kad gaisa temperatūra ir stabili zem nulles. Šī ziema pierāda, ka ne vienmēr tā ir, turklāt klimata pārmaiņu dēļ jau drīzā nākotnē ziemas bez noturīga sala kļūs arvien biežākas.

Google prezentējusi augstas precizitātes smadzeņu modeli.. mušiņai

Pēc 2 gadu cilvēku un datoru kopdarba, Google sadarbībā ar Virdžīnijas štatā esošo pētniecības centru (angliski Janelia Research Campus) izveidojusi augļu mušiņas (drosophila) smadzeņu un nervu sistēmas 3D modeli, kurš sevī iekļauj 25 000 neironus savienojumā ar 20 miljoniem sinapšu. Krāsaino vizualizāciju var uzskatīt sava veida pagrieziena punktu nervu tīkla attēlošanā, taču pieredzējuši zinātnieki uzskata, […]

20 ellīgi paņēmieni, kā sociopāti un narcisi manipulē ar līdzcilvēkiem

Sākumā jauki un ārkārtīgi patīkami, bet pēc ciešāku attiecību izveidošanas toksiski un destruktīvi - narcisi, psihopāti un sociopāti*. Viņi lieliski prot manipulēt ar draugiem, partneriem, ģimenes locekļiem un pat kolēģiem.  Viņi var būt augstoas amatos, būt mūsu mīļotie cilvēki, vecāki, brāļi, māsas vai ģimenes draugi. 

Mājas balodis

Nesen man jautāja par Rīgas putnu sacensībām – tad jūs tur skaitiet pārdesmit zvirbuļu un baložu sugas? Zilais balodis, pelēcīgais un tā tālāk? Tā gluži nav. Latvijā var redzēt trīs sugu baložus. Vēl Latvijā sastopamas divas (teorētiski trīs) ūbeļu sugas, bet tās tik bieži neredz un nav metamas vienā katlā ar baložiem. Ziniet, kā atšķirtRead More »Mājas balodis

Valmieras teātris dodas viesizrādēs pa Latviju

Sākot ar 13. februāri, Valmieras teātris ar izrādēm “Mīlestības testaments”, “Emmijas laime” un “Venēra kažokādā” viesosies vairākās Latvijas pilsētās.

Izrāde “Mīlestības testaments “ Vara Braslas režijā ir čehu klasiķa Pāvela Kohouta 2003. gadā sarakstītais detektīvs ar nosaukumu “Eross”. Tas vēsta par kādu vasaras dienu Haidenreihu ģimenē, kad visi satiekas, lai veiktu sazvērestību pret pašu ģimenes galvu – tēvu, kurš spītīgi atsakās darīt to, ko no viņa sagaida. Šajā laikā viņu ir piemeklējusi, iespējams, skaistākā slimība, kāda vien var piemeklēt cilvēku mūža nogalē – viņš ir iemīlējies…Režisors Varis Brasla šo lugu iestudē ar nosaukumu “Mīlestības testaments”, lai pētītu mīlestības dažādo dabu.

Izrāde gaidāma:

13. februārī plkst. 19.00 Salaspils koncertzālē “Rīgava”;

14. februārī plkst. 19.00 Alūksnes kultūras centrā.

Lomās Alise Danovska, Elīna Hanzena, Eduards Johansons, Januss Johansons, Vizma Kalme, Klinta Reinholde, Inese Ramute, Rihards Rudāks.

Izrāde “Emmijas laime” Māra Ķimeles režijā veidota pēc Rainera Vernera Fasbindera “Bailes saēd dvēseli” scenārija motīviem. Darbība risinās mūsdienu Berlīnē – Eiropas sirdī, kurā kā Bābelē saplūst visdažādākās tautas, katra ar savām vēlmēm un ierašām. Vai laikā, kad zūd jebkādas robežas, Eiropa tuvojas savai bojāejai vai tomēr jaunām iespējām? Kas tādā gadījumā notiek ar katru indivīdu atsevišķi? “Šis ir stāsts par mīlestību, kas patiesībā ir neiespējama, taču tomēr ir iespējama.” (R. V. Fasbinders)

Izrāde gaidāma:

20. februāris plkst. 19.00 Ventspils teāta namā “Jūras vārti”

Lomās: Inese Ramute, Jānis Znotiņš, Elīna Vāne, Aigars Apinis, Dace Everss, Rihards Jakovels, Eduards Johansons, Ināra Ieviņa, Juris Laviņš, Mārtiņš Meiers, Ilze Pukinska, Ieva Puķe, Ģirts Rāviņš, Baiba Valante, Māra Vīgante

“Venēra kažokādā” ir izcilā, tumšā humora meistara, amerikāņu dramaturga Deivida Aivsa komēdija, kas vēsta par režisoru, kas jau zaudējis cerību atrast aktrisi galvenajai lomai savā topošajā izrādē. Savukārt viņa ir pārliecināta, ka šī loma atbilst tieši viņai. Ar mistiski vilinošās Vandas Žurdēnas lomu Valmieras teātrī atgriežas Inga Alsiņa-Lasmane, kura virtuozā saspēlē ar Imantu Stradu ievelk skatītājus elpu aizraujošā lugas lasījumā. Režisore Inese Mičule.

Izrāde gaidāma:

11. martā plkst. 19:00 Aizkraukles kultūras namā;

12. martā plkst. 19:00 Krustpils kultūras namā;

13. martā plkst. 19:00 Daugavpils teātrī;

14. martā plkst. 19.00 Ogres kultūras centrā;

15. martā plkst. 17.00 Gulbenes kultūras centrā;

19. martā plkst. 19.00 Mālpils kultūras centrā.

Biļetes var iegādāties “Biļešu paradīze” un kultūras namu kasēs, kā arī www.bilesuparadize.lv.

Foto: Publicitātes

Dārgakmeņi un rotakmeņi: Kurus no tiem var atrast arī Latvijā

Dārgakmeņi un rotakmeņi - kā tie veidojas un kā atšķiras no citiem iežiem? Kurus no šiem vērtīgajiem akmeņiem var atrast arī Latvijā?

Grupa ‘‘AC/DC’’ šogad atgriezīsies ar solistu Braienu Džonsonu un jaunu albumu

Rokmūzikas smagsvari ‘‘AC/DC’’ šajā gadā plāno atgriezties uz lielās skatuves ar jaunu relīzi un grandiozu tūri, vēsta medijs ‘‘NME’’.

Izskanējusi informācija, ka grupas sastāvā atkal atgriezīsies arī solists Braiens Džonsons, kurš dzirdes problēmu dēļ ar apvienības kolēģiem uz skatuves kopā nav uzstājies kopš 2016. gada pavasara.

Austrālijas radio personība Edijs Makgvairs apstiprinājis baumas, ka arī grupas jaunākā relīze tiks ierakstīta kopā ar Džonsonu un pie faniem tā varētu nonākt jau tuvāko mēnešu laikā.

‘‘Manā rīcība nonākusi informācija, ka grupas atkalapvienošanās albums tiks publicēts jau februārī vai martā, un to vēlā rudenī papildinās koncerttūre pa visu Austrāliju. Pēc smaga darba un vairākiem tehniskiem uzlabojumiem ārstiem izdevies sadabūt arī dzirdes ierīci, kas ļautu Džonsonam uzstāties,’’ savā raidījumā ‘‘Triple M Melbourne’’ otrdien klāstījusi radio personība.

Ziņots, ka grupai atkal pievienoties varētu arī bundzinieks Fils Ruds, kurš to pameta 2015. gadā pēc tam, kad mūziķis ar izrēķināšanos piedraudējis vairākiem savas studijas darbiniekiem. Pēc policijas kratīšanas pie bundzinieka atrada arī narkotiskās vielas – metamfetamīnu un marihuānu.

Baumas: Samsung Galaxy S20 sērijas cenas būšot zemākas par S10 sēriju

Arvien tuvāk nāk gaidāmā Samsung Galaxy S20 (citi avoti to dēvē par Galaxy S11 sēriju) viedtālruņu sērijas izziņošana, arvien plašākas baumas par to lasāmas tīmeklī. Jaunākā informācija norāda uz Samsung vēlmi samazināt Galaxy S20 sērijas cenas. Lielam priekam gan pamata nav, jo Galaxy S20 sērijas viedtālruņi būs tikai nedaudz lētāki par 2019. gada Galaxy S10 […]

Sarkangalvītes pie vilkiem

vara bungas: Sejas tonēšanas paņemiensi var uzdzīt šermuļus  vismaz 15% ZS personāla ?  .Sarkanās beretes patruļā- filmas režisora nodeva Hofmanim, vai arī  jāpieņem, ka citādi Bavārijas mežos iekšā nelaiž.

Ap to laiku PSRS…

 

Uzdevumi bērniem no Dienvidkorejas

Uzdevumi pirmsskolas un sākumskolas bērniem no Korejas Funmom blogā. No tās Korejas, kas dienvidos. Vairāk par Funmom iztulkot sarežģīti, bet ja interesē tikai darba lapas, krāsojamās lapas un uzdevumus matemātikai, tad ar to arī pietiek. Bet, varam arī izmantot tulkotāju. Īsumā- krāsojamās lapas ar princesēm, dzīvniekiem un transportu, labirinti, matemātika un pulkstenis, zīmējumi pa punktiņiem no cipara uz ciparu, pirmsskolas līmeņa angļu valoda, attēlu meklēšanas uzdevumi un daudzi citi.

uzdevumi laukuma berniem izkraso princeses berniem uzdevumi savieno punktus Km0142-01uzdevumi pulkstenis berniem