19 trendi (papildināts 20.11.)

Nākamos 10 gadus:

 • Planētas iedzīvotāju skaits turpinās augt
 • Gāze pieprasījuma topā, uz oglēm bāzētā enerģētika  tiks” izspiesta”, elektromobīļi vēl nepieveiks iekšdedzes dzinējus
 • Migrācija virzienā D->Z un A->R turpināsies un pastiprināsies Iemesls tam ne tikai kari, bet arī ekoloģijas stāvoklis  un klimata pārmaiņas
 • Varas reģionalizācija. Vienas valsts – pasaules līdera vairs nebūs
 • Tuvie austrumi un RU – jaunā pasaules kara šupulis
 • totāls valsts monitorings par jebkuru personu, kas izmanto kaut vienu gadžetu vai tīmeklim pieslēgtu ierīci
 • attīstoties dažādiem elektroniskiem pakalpojumiem IT sektors arvien vaurāk ģenerēs  pievienoto vērtību
 • kiberzaizsardzības nozare vēl vairāk uzplauks, jo kiberuzbrukumi vērsīsies plašumā un kļūs par ikdienišķu parādību
 • VR “izkāps” no spēlēm un izklaides
 • pirkumi tīmeklī vērsīsies plašumā
 • Z-paaudze mainīs ekonomiskos stereotipus un uzvedību, visa kā “koplietošana” atkal topā
 • AI praktiskā pielietošana  desmitiem profesiju padarīs nevajadzīgas
 • UAS izplatība un UAS spieta vadības problēmas atrisināšana
 • Cilvēka spēju papildināšana ar tehnoloģijām
 • Bioinženierijas uzplaukums
 • Vidējais mūža ilgums turpinās pieaugt
 • Stresa vairāk, laimes mazāk. Pārapdzīvotība
 • Tradicionālie masu mediji  (TV, radio) mirs, viltus ziņas kļūs neatšķiramas no patiesām ziņām

sīkāk šeit

vara bungas:  Varbūt šo to no saraksta var svītrot, vai kaut ko pielikt klāt, bet kopumā visiem jāpiekrīt, ka  LV nāksies kaut kā šiem trendiem (migrācija, kara draudi, haoss starptautiskajās attiecībās, tehnoloģiskie izaicinājumi) pielāgoties vai “bēgt” etnogrāfiskās rezervācijas virzienā, bet arī šādam plānam nepieciešama spēcīga valsts, kas spēs šo rezervāciju uzturēt un aizstāvēt. ImKa piedāvā padoties Putinam, bet tas nav pieņemami un arī neko negarantē ne īstermiņā, ne ilgtermiņā. VB ne velti izmanto indiāņu tēmu, kultūrrezervācija nav tā sliktākā alternatīva paātrinātai izzušanai (ne tikai demogrāfijas dēl, bet dēļ eksponenciālām izmaiņām ārējās pasaules iekārtojumā).

UPD1 “arī zemeņu sarga” artava:

 1. Gēnu inženierija dos iespēju rediģēt ģenētisko kodu vēl pirms cilvēka dzimšanas. Tai skaitā ieviest tādas īpašības, kādas cilvēkam normālos apstākļos nepiemīt. Piem. nakts redze. Cilvēkus jau pirms dzimšanas modificēs noteiktiem darbiem. Iespējams ne tuvāko 10 gadu laikā, bet 20-30 gadu laikā būs pieejama bioloģiskā nemirstība.
 2. Nanoroboti, mākslīgais intelekts un sensori padarīs medicīnu personalizētu.
 3. MI, robotizācija, 3D un 4D druka, iespējams, atgriezīs lielu daļu ražotņu no Ķīnas atpakaļ un attīstītām valstīm, jo mazkvalificēts darba spēks nebūs vajadzīgs. Mazkvalificēta darbaspēka ievešana ir bezjēdzīga! Ķīnā un citur tas var izraisīt sociālo sprādzienu un revolūcijas.
 4. Grafēna izmantošanas dos iespēju radīt materiālus ar jaunām īpašībām.
 5. Būs pieejama kontrolēta kodoltermiskā sintēze, kas dos daudz lētās enerģijas.
 6. Globāla kriptovalūta izspiedīs nacionālās valūtas un valdības zaudēs kontroli par monetāro politiku.
 7. Krietni vairāk lēmumu tiks pieņemti balstoties uz datiem un MI asistentu. Tai skaitā par personīgo dzīvi.
 8. Kvantu skaitļošana padarīs pieejamus aprēķinus, ko iepriekš varēja veikt tikai ar superdatoriem.
 9. Daudzi precīzi darbi tiks automatizēti, tātad pieaugs to darbu nozīme, kur nepieciešama empātija, komunikācija utt. Tas var izraisīt tradicionālo sieviešu darbu nozīmes pieaugumu un atgriešanos pie matriarhāta.

UPD2  Zinātāju diskusija

Gibraltāra dēļ Spānija draud balsot pret «Brexit» vienošanos

Gibraltāra dēļ Spānija draud balsot pret “Brexit” vienošanos.

Ar zilu kāju sarkanbaltsarkanos svētkos

IMG_0741.JPG
Ir 11.novembris. Lāčplēša diena, kad Latvijā svin Latvijas Bruņoto spēku uzvaru Latvijas brīvības cīņās 1919.gadā. Kopš Sāremā skrējiena pagājušas jau trīs nedēļas, bet vien pēdējo nedēļu esmu atkal iegājis regulāras skriešanas režīmā. Arī treniņi beidzot ir kaut nedaudz strukturēti. Šodien plānā garāks skrējiens tā ap stundu četrdesmit. Neierasti vējš pūš no austrumu puses, līdz ar to izvēlos sākumā skriet pa vējam uz Ikšķili gar Daugavmalu un atpakaļ, vairoties no vēja, skriet pa mežu pa Zilajiem Kalniem.
Šajā nedēļas nogalē Zilajos Kalnos notiek kaut kādas lielas suņu pajūgu sacensības. To dēļ sestdien arī tika atcelts iepriekš ieplānotais kross, kurā biju nodomājis startēt. Pēc nedēļas 18.novembra Latvijas svētku tradīcija - starts skrējienā "Rembates aplis", un krosu biju nolēmis izmantot kā labu treniņskrējienu. Tā kā krosu atcēla, tad nācās domāt alternatīvu ātrāku treniņu, ko arī divas dienas iepriekš godam izpildīju.
Tieku līdz Zilajiem Kalniem un drīz vien arī nokļūstu līdz vietai, kur takas ir norobežotas ar sacensību lentām un tiesnešiem. Tā kā suņi vēl vai arī vairs neskrien, tad nolemju kādu gabalu paskriet, gar trases malu, lai kaut kā trasei tiktu pāri. Vienā vietā izvēlos nelielu taciņu paralēli trasei, lai nav jāskrien pavisam pa vietu, kur pretī varētu skriet suņi, aizskatos uz priekšā savilktajām lentām, un nemanot esmu uzkāpis uz saknes, ar krakšķošu skaņu pagriežu labo potīti un esmu gar zemi.
Lasīt tālāk pārējo rakstu »
Lai lasītu pilnu rakstu, dodies uz Renča pierakstu blociņu
RenchaPieraksti?d=yIl2AUoC8zA RenchaPieraksti?i=n-lYa4w626c:H5sbVf25Xq

10 padomi izcilu ceļojumu fotogrāfiju uzņemšanai

“Ņem līdzi tikai bildes, aiz sevis atstāj tikai pēdu nospiedumus!” tā pie ieejas daudzos dabas parkos pasaulē tiek uzrunāti apmeklētāji. Un patiesi, fotogrāfijas ir labākie “suvenīri”, ko pārvest mājās no ceļojumiem. Lai uzņemtu tiešām labus ceļojuma foto, kuru aplūkošana sniegs prieku vēl ilgi pēc brauciena, vajag iegaumēt dažus vienkāršus likumus, kas ir spēkā, neatkarīgi no tā, vai bildē ar profesionālu fotokameru vai vienkārši viedtālruni. 

(Rakstā izmantoti foto no autores personīgā arhīva.)

1. Pirms nospied pogu, padomā

Mūsdienu digitālajā laikmetā uzņemt foto ir ļoti vienkārši – viens pogas klikšķis, un gatavs! Tādēļ esam pieraduši klikšķināt uz nebēdu. Sak, gan jau kaut viena laba bilde sanāks. Diemžēl, akli paļaujoties tikai uz veiksmi, laimīgo lozi (lasi – labu bildi) izvilkt sanāks gaužām reti. Fotogrāfijā, gluži kā daudzās citās jomās dzīvē, labs rezultāts prasa apzinātu rīcību. Tādēļ, ja no šiem desmit padomiem iegaumēsi tikai vienu, tad lai tas ir šis – pirms bildēšanas atbildi sev uz jautājumu, KO un KĀPĒC gribi nobildēt! Atbilde palīdzēs tev pieņemt lēmumu par to, kas tad ir labākais veids, KĀ to izdarīt.

2. Maini skata punktu

Jebko ir iespējams nobildēt daudzos dažādos veidos. Ne reti divi cilvēki, kas stāv viens otram blakus un bildē vienu un to pašu skatu, iegūs krasi atšķirīgus attēlus. Gala rezultāts ir atkarīgs no fotogrāfa ieceres (skat. padomu Nr.1). Piemēram, bildējot Eifeļa torni, viens var gribēt nobildēt tā kopskatu, bet otrs – to, kā Eifeļa tornis izskatās līdzīgs ziedu skarām. Šie divi foto uzņemti vien dažu soļu attālumā viens no otra.

Parīze, Francija

Atrast labāko veidu, kā nobildēt to, ko esi iecerējis, var, izmēģinot dažādus skata punktus. Bieži interesantākus sižetus izdodas atrast, vienkārši pietupjoties vai pakāpjoties mazliet augstāk. Izvēlētajam objektam var arī apiet apkārt, nobildēt ne tikai no priekšpuses, bet arī no sāna un mugurpuses. Ja bildē bērnus vai kādu dzīvnieku, izmēģini novietot fotokameru bildējamā acu augstumā, tā iegūstot daudz interesantāku portretu.

Hoijana, Vjetnama

3. Izslēdz visu lieko

Vai zināji, ka fotogrāfiju mēdz dēvēt arī par “izslēgšanas mākslu”? Jo bieži vēl svarīgāks par to, kas bildē ir iekļauts, ir tas, kas tajā iekļauts nav. Centies panākt, lai kadrā būtu tikai tas, ko vēlies parādīt, un izslēdz visu lieko. Tādā veidā iegūsi daudz “tīrāku” attēlu, kurā nekas nenovērsīs uzmanību no galvenā. Lai to panāktu, izmanto fotokameras objektīva tālummaiņu (angļu val. zoom) vai vēl labāk – vienkārši pieej tuvāk! Neaizmirsti, ka tikpat interesantas kā kopskati var būt arī detaļas tuvplānā.

Portugāle

4. Apgūsti “zelta griezumu”

Viens no vienkāršākajiem paņēmieniem savus foto padarīt vizuāli interesantākus un dinamiskākus, ir izmantot “zelta griezuma” likumu. Jā, jā, to pašu likumu, ko atklāja un savos darbos izmantoja Leonardo da Vinči. Vizuāli sadali attēla laukumu trīs vienādās daļās gan horizontāli, gan vertikāli un novieto svarīgākos attēla objektus uz šīm līnijām un/vai šo līniju krustpunktos. Piemēram, vadoties pēc šī likuma, horizonta līnija attēlā jānovieto nevis kadra vidusdaļā, bet gan vienu trešdaļu no kadra apakšpuses vai augšpuses. (Un, ja vien Tev padomā nav kāds īpaši māksliniecisks nolūks, parūpējies arī, lai horizonta līnija bildē būtu taisna.) Šīs trešdaļu līnijas daudzu foto ierīču skatu meklētājos jau ir iezīmētas.

Sāremā, Igaunija

5. Izmanto rāmi

Vēl viens vienkāršs, bet ļoti efektīvs kompozīcijas paņēmiens ir ierāmēšana. Pirms bildē, paveries apkārt, novērtējot, vai tuvumā ir kāds objekts – piemēram, vārtu aile, koku lapotne, citas ēkas – kas var kalpot kā rāmis galvenā objekta iemūžināšanai. Rāmis kalpo divejādam mērķim – vērš uzmanību uz galveno objektu un dod attēlam kontekstu. Attēlos zemāk, slavenā UniCredit ēka Milānā nobildēta, izmantojot divus rāmjus – pirmajā gadījumā tās ir Milānas katedrāles senlaicīgās jumta kolonnas, kas pretnostata senlaicīgo un moderno. Otrajā attēlā kā rāmis izmantots atvērums tās pašas ēkas piebūves jumtā, kas rada grafisku kontrastu. Abos gadījumos rāmis padara attēlus daudz interesantākus, nekā tie būtu bijuši tad, ja ēka būtu iemūžināta bez tiem.

Milāna, Itālija

6. Aizpildi dažādas attēla plaknes

Vēl viens veids, kā savus foto padarīt kompozicionāli interesnatākus, ir būvēt tajos stāstu, kas veidojas no tā, kas izvietots dažādās attēla plaknēs – priekšplānā, vidusplānā un fonā. Prasmīgi izvietojot objektus vairākās plaknēs, stāsts kļūst spilgtāks un piesātinātāks. Piemēram, šajā foto priekšplānā ir palmas zars un laiva, vidusplānā – zvejnieka mājiņa uz pāļiem un buru laiva, savukārt fonā – zaļi kalni. Stāsts ir daudz bagātāks nekā tad, ja kadrā būtu tikai viens vai daži no šiem objektiem. Piemēram, šī pati laiva, nobildēta tuvplānā, varētu atrasties jebkurā pasaules malā, savukārt, kad tā nobildēta šādi – palmu un kalnu ielokā, mums ir skaidrs, ka tā atrodas kādā tropiskā vietā ar ļoti skaistu reljefu.

Kočangas sala, Taizeme

7. Novērtē gaismu

Bildējot ceļojumos, mēs visbiežāk to darām dabiskā saules apgaismojumā, kas dienas gaitā maina savu raksturu, atkarībā no saules stāvokļa. Piemēram, dienas vidū, kad saule atrodas augstākajā punktā tieši virs mūsu galvām, tās gaisma ir ļoti spilgta un, fotogrāfu valodā runājot, “asa”(tas ir, apgaismoto un ēnas apgabalu kontrasts ir ļoti liels). Profesionālu fotogrāfu runās bieži vien var dzirdēt jēdzienu “zelta stunda” – šo brīdi fotogrāfi uzskata par īpaši labvēlīgu skaistu attēlu uzņemšanai. Tas ir laiks, kad saule ir tuvu horizontam, ēnas ir garas, zemie gaismas stari apkārtnei piešķir zeltainu nokrāsu. Šī bildēšanai labvēlīgā gaisma turpinās aptuveni divas stundas pēc saullēkta un divas stundas pirms saulrieta (pie nosacījuma, ka debesis nav apmākušās). Kad tas ir iespējams, izmanto šo laiku fotografēšanai! Taču atceries, ka labus attēlus iespējams iegūt, arī bildējot dienas vidū – vien uzmanies no ļoti ēnainu un spilgti apgaismotu apgabalu iekļaušanas vienā bildē.

Roma, Itālija

8. Bildē portretus

Cilvēka dabā ir interesēties par citiem cilvēkiem, un īpaši interesanti tie mums ir tad, ja ir ar kaut ko atšķirīgi no mums. Tādēļ vietējie iedzīvotāji ir viens no aizraujošākajiem ceļojumu foto žanriem. Taču, uzņemot svešinieku foto, esi cieņpilns. Ja esi noskatījis kādu spilgtu personāžu, dodies tam klāt, sasveicinies, palūdz atļauju nobildēt (ja nerunājat vienā valodā, šo visu iespējams paveikt ar žestiem vien). Ja uzrunātais no bildēšanās atsakās, noteikti respektē viņa lūgumu. Gadījumā, ja vēlies kādu nobildēt no novērotāja pozīcijas, bet tiec pamanīts un saņem aizrādījumu, atvainojies un pārtrauc bildēt. Daudzviet pasaulē fotografēšanu apvij māņticība – dažas ciltis, piemēram, uzskata, ka, uzņemot fotoattēlu, cilvēkam tiek nozagta daļa no dvēsles. Citur par bildēšanu var tikt prasīta atlīdzība, taču tad gan no bildēšanas atsakies – bildēšanās par samaksu nebūt nav tas produktīvākais peļņas veids, ko vajadzētu veicināt.

Hoijana, Vjetnama

9. Pieņem, ka ne visu var (un vajag) nobildēt

Vai zini joku par ķīniešu tūristiem, kas ceļojumos vien bildē un bildē, redzot visu tikai caur fotokameras skatu meklētāja lodziņu, un, tikai atgriezušies mājās, beidzot apskatās fotogrāfijās, kur tad īsti viņi ir bijuši? Nekļūsti par vienu no šādiem “ķīniešu tūristiem”! Fotografējot ceļojumos, izvērtē ne tikai to, ko un kad ir vērts bildēt, bet arī to, kuri tad ir tie brīži, kurus censties iemūžināt nav vērts. Gluži kā daudzās citās dzīves jomās, arī fotografēšanā mazāk nozīmē vairāk, un ir mirkļi, kad fotoaparātu labāk atstāt pie sāniem vai pat viesnīcas numuriņā. (Ļauj, lai tās romantiskās vakariņas sveču gaismā paliek vien Tavas atmiņas skatu meklētājā!)

10. Visi likumi ir tādēļ, lai tos pārkāptu

Visbeidzot, atceries, ka visi likumi fotogrāfijā ir nosacīti un dažkārt labākās bildes rodas, tos pārkāpjot. Taču likumus apgūt noteikti ir vērts, lai brīdī, kad tos pārkāpsi, Tu zinātu, kāpēc to dari, jo – kā jau minēju – labas bildes rodas no apzinātas rīcības. Lai izdodas!

Lopburi, Taizeme

The post 10 padomi izcilu ceļojumu fotogrāfiju uzņemšanai appeared first on Jēkaba Ceļojumu Blogs.

Ford izskaudīs jaunas automašīnas specifisko aromātu

Ford patentējis jaunu metodi ar ko tikt vaļā no jaunas automašīnas specifiskā aromāta. Patenta pamata ideja šķiet nedaudz dīvaina, jo viena no populārākajām nopērkamajām automašīnas salona smaržām ir tieši jaunas mašīnas smarža. Ford uzskata, ka Ķīnas tirgus specifika ir pietiekams iemesls, lai tiktu vaļā no specifiskās smaržas – ķīnieši šo aromātu neciešot. Pircējiem Ķīnā tikšana […]

Zinātnieki: Pārmērīgiem sociālo tīklu lietotājiem – risks kļūt par narcisu

Pārmērīga sociālo tīklu lietošana, īpaši publicējot pašbildes, var izraisīt personības izmaiņas uz narcisisma pusi. Tā liecina angļu un itāļu psihologu atklājums.

Kā jaunā darbavietā sevi pierādīt mēneša laikā?

Jaunā darbavietā pirmais mēnesis 90% gadījumu ir svarīgs, lai atstātu par sevi pozitīvu iespaidu, pierādītu, ka spēj paveikt uzticēto un pēc pārbaudes laika saņemtu darba līgumu uz nenoteiktu laiku, pieredzē dalās starptautiski sertificēta personīgās izaugsmes trenere Evija Šalte-Novicka. 

NASA trailer: We Are NASA


Awesome trailer from NASA, where they announce the going back to the moon.

www.snotr.com

Bildes no vakardienas pasākuma

Patriot Viper RGB (DDR4 16 GB, 4133MHz) operatīvās atmiņas apskats

Pirms nepilna mēneša šepat Kursorā publicējam ziņu par to, ka amerikāņu datoru komponenšu un aksesuāru ražotājs Patriot ir izlaidis jaunas Viper RGB DDR4 atmiņas. Kā jau pēc produkta nosaukuma varam noprast tās ir videospēļu un virstaktēšanas cienītājiem paredzētas operatīvās atmiņas, kas papildinātas ar gaismas diodēm. Viper RGB sērijas atmiņas moduļi ir aprīkoti ar pamatīgām no […]

Karatē sacensībās Salaspilī Latvijas sportistiem 148 medaļas

Pagājušās nedēļas nogalē Salaspilī risinājās starptautiskās karatē sacensības “Latvia Open”, kurās  piedalījās turpat 900 sportistu no desmit valstīm, tajā skaitā arī no Indijas.

Somija patīkamais un lietderīgais 2018.

geonomoda

RTU top Biomateriālu ekselences centrs

Jānis Ločs ieguvis Gada zinātnieka titulu Rīgas Tehniskajā universitātē un vienlaikus veido Baltijas Biomateriālu ekselences centru. Iecerēts, ka centrs piedāvās industrijai vispusīgus pakalpojumus, no materiālu izstrādes laboratorijā līdz klīniskiem pētījumiem.

RTU zinātnieki saņem valsts apbalvojumus

Latvijas neatkarības proklamēšanas 100. gadskārtas priekšvakarā, 17. novembrī, Valsts prezidents Raimonds Vējonis pasniedza valsts apbalvojumus. Valsts atzinību ieguvis ir arī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors Ainārs Paeglītis un pētnieks Juris Ķiploks.

Lielā aizlaišanās. Diena #21 jeb kur paliek Meksikas vilcieni

18.11.2018. Šorīt piecēlāmies tik agri, ka varējām vērot saullēktu uz hosteļa jumta. Tā arī novilcinājām laiku līdz brokastīm, kas te tiek pasniegtas no 7.00.  Pie brokastu galda ieradāmies vieni no pirmajiem. Tās bija gardas un sātīgas – daudz augļu, maizes, … Continue reading

Mars 2020 dosies uz Jezero krāteri

Jezero krāteris kļūs par NASA visurgājēja Mars 2020 jaunajām mājām. Piecu gadu periodā tika analizēta visa pieejamā informācija par sākotnējām 60 vietām uz Marsa, kuras varēja kļūt par nākamās misijas galamērķi. Jezero krāteris atrodas Isidia Planitia rietumu malā. Šim reģionam raksturīga liela ģeoloģiskā bagātība un atsevišķu iežu vecums varētu būt vismaz 3,6 miljardi gadu, kas ļaus ielūkoties ļoti senā Marsa pagātnē.

viļņa. iedvesmas pieturpunkti

iedvesmas pieturpunkti Nr.54  Katrā pilsētā, katrā vietā ir kāds pārsteidzošs fakts. Par Viļņas uzvarētāju man kļuva šis fakts:  Neris krastos netālu no Zaļā tilta katru gadu zied sarkanu puķu stādīti uzraksti: “aš tavęs myliu” (es tevi mīlu) un otrā krastā pretī “aš tavo taip pat” (es tevi arī). Tik romantiski!

neris

Samsung budžeta klasē izmantos pašiņus ekrāna spilgtuma regulēšanai

Lai padarītu lētos viedtālruņus vēl lētākus, Samsung grasās aizstāt apkārtējās vides izgaismojuma sensoru ar pašiņu kameras sniegto informāciju. Priekšējā kamera katru reizi pēc ekrāna aktivizēšanas uzņems fotogrāfiju, lai noteiktu apkārtējās vides izgaismojumu un attiecīgi pieregulētu ekrāna spilgtumu. Ļoti lētie viedtālruņi Eiropā nav ļoti pieprasīti, daudzus lētākos ražotāju modeļus nemaz pie mums nevarēsi iegādāties. Jaunā ekrāna spilgtuma […]

VUGD pirmdien veiks trauksmes sirēnu pārbaudi

Pirmdien, 26.novembrī no plkst. 10.30 līdz 10.50, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) visā Latvijā uz trim...