Latvija oktobrī mobilā interneta ātruma testos nogāžas par 7 vietām

Pārtrauciet veikt interneta ātruma mērījumus darba dienu vakaros blīvi apdzīvotās vietās! Šis ir mājiens ar mietu Purvciema un citu guļamrajonu iemītniekiem. Nu nav 4G paredzēts torrentiem un filmu straumēšanai. Turklāt tas grauj ārzemnieku skatījumu uz valsti! Ookla Global Speed Test Index parādījis, ka Latvija nogāzusies par veselām 7 vietām mobilā interneta ātruma testos, kaut arī […]

Lato Lapsa – Brūnās Jaunavas bērni Svētās Nāves ēnā

Kad devos uz izdevniecību pēc sarunātā grāmatas eksemplāra, mirkli pirms došanās iekšā attapos, ka īsti vairs neatceros, kā grāmatu sauca. Apsvēru, ko lai saka. “Labdien, es pēc brūnās jaunavas” vai “Mani interesē tā grāmata par jaunavu un nāvi” vai “Dodiet man brūno nāvi”. Galu galā palūdzu Lato Lapsas jaunāko grāmatu. Starp citu, šī ir trešāRead More »Lato Lapsa – Brūnās Jaunavas bērni Svētās Nāves ēnā

VID mainīs muitojamo sūtījumu apstrādes kārtību

No otrdienas Valsts ieņēmumu dienests (VID) noslēdz pilnīgu pāriešanu uz pasta sūtījumos saņemto preču deklarēšanas procesa elektronizāciju.

Viedā gaisma

Jā, jā, zinu, ka viedā māja nav tikai gaismas, bet gan vairāk vai mazāk automātika, autonomija un dažnedažādi scenāriji. Sāp gan neatkarīgi no tā. Parunāsim tagad par gaismas slēgāšanu. Pagaidām nepīkstam par to “sliņķi – piecelies un izslēdz pa vecam”. Par to citreiz.

Uzstādījums ir gaismas slēgāšana visos veidos, ieskaitot veco labo sienas slēdzi. Iespējas ir divas.

Attālināti slegājamās spuldzes

Visērtākais, bet līdz ar to arī visneperspektīvākais variants. Piemēram, Ikea TRÅDFRI vai viedspuldžu masu tirgus nišas pionieri Philips Hue. Lai viedizētu savus gaismekļus, nepieciešams iegādāties čupu ar spuldzēm, vienu vai vairākus slēdžus un “lieta cepurē”.

tradfri-hue.jpgIkea TRÅDFRI un Philips Hue komplektiņi

Lai dzīve nešķistu pārlieku rožaina, te tomēr rodas nelielas problēmas, no kurām pati nepatīkamākā ir nevarēšana ar šiem slēdžiem aizvietot esošos. Tie nav paredzēti montāžai kārbā. Tas nozīmē, ka vai nu jālīmē pie sienas pa virsu vai blakus esošajam. Vai arī jātaisa slēdžu kaklarota un jānēsā līdzi. Veco slēdzi izmantot, protams, nevar, jo izslēdzot to, izslēgsies elektrības padeve spuldzei un to ieslēgt varēs tikai ar to pašu veco slēdzi.

tradfri-thingiverse.jpgUn, galu galā, šis pašdrukājamais neizskatās tik skaisti…

Attālināti slēgājami slēdži

Paralēli iepriekšminētajam risinājumam, it kā loģiski būtu tirgū eksistēt arī plikiem slēdžiem, kuri ir nospiežami ar spiežamekstremitāti un vadāmi no attāluma. Tādējādi jaunais slēdzis montējas vecā vietā un viss. Ieguvumu daudz – nav nepieciešams reizi pāris gados tekalēt pa māju un mainīt visiem slēdžiem baterijas. Nav problēmu ar konfliktu starp veco un jauno slēdzi.

Skaisti, padomāju es. Uz sitiena pat atradu divus ražotājus, kas šādus slēdžus piedāvā. Pārējie ir pakaļdarinājumi. Varbūt kāds var ieteikt vēl kādu, kuru neesmu pamanījis. Uzreiz atruna – Z-Wave standarta produktu saimi es neizskatu tās produktu cenas, reģionālo frekvenču atšķirību un proprietārisma dēļ.

Xiaomi Aqara platforma

Protams, ka Xiaomi ir ķīnietis, kurš mums patīk. Sūc māju, mēra pulsu un sazin ko vēl tik nedara. Ir viņiem arī viedās mājas mēsliņi.

Slēdži ir uz sienas montējamie līdzīgi kā Ikea vai Philips analogi, bet tikai izskatās pēc cilvēka. Bet viņiem ir arī kārbā montējamie slēdži, kuriem ir virkne visu attālināti slēgājamo slēdžu priekšrocības – mūžīga barošana, Zigbee mesh protokola rūtera priekšrocības (par to citreiz). Taču tad izrādījās, ka Eiropas tirgū viņi oficiāli piedāvā tikai bezvadu variantus. Ar vadiem pieejamie skaistuļi ir montējami kantainajās kārbās – atklāsme, kura man nāk nedaudz par vēlu, jo pārtaisīt svaigi samontētās nevēlos :)

aqara.jpgXiaomi Aqara kārbā montējamais slēdzis

Starp citu, šie ķīniešu slēdži ir glābiņš arī tiem, kuriem caur slēdža kārbu nav izvilkta nulle – tie spēj nobaroties tikai no fāzes. Un otrs mīnuss, protams, ir mājas aprīkošana ar neeiropas tirgum paredzētiem produktiem. Nav jau pirmo reizi, bet uz vecumu aizvien mazāk gribās…

Livolo risinājumi

Nedaudz dārgāki, izskatās diktiņ smuki, montējas apaļajā kārbā. It kā viss ir lieliski. Pat ir arī vietējais izplatītājs. Man, diemžēl, pie sirds neiet pāris lietas. Viens no mīnusiem – tas ir skārienjūtīgs un jūtīgs tikai pa vidu. It kā jau nav grūti nobraukt ar roku pa visu virsmu, kas ir pieņemami, kamēr neesi uzlicis grupas slēdzi.

livolo.jpgLivolo slēdži

Otrā lieta ir tīri tehniska. Katrs ražotājs cenšās savu Zigbee realizāciju, lai arī sertificētu, padarīt par savu Zigbee realizāciju. Livolo ir gājis solītit ālāk un viņu Zigbee klausās nedaudz citā kanālā, kas nozīmē, ka universālā vārteja var iet ieskrieties. Par vārteju elli un tās risinājumiem arī parunāsim citreiz.

Samodujs

Te nu ir visādi varianti. Piemontēt pie parastā slēdža vai pārslēdža kādu bezvadu releju. Bet tas paliek gudrīšiem un tiem, kas vēlās pēc desmit gadiem mēģināt saprast – kā tieši pats ir taisījis to, kas tagad, kā rādās, vairs nestrādā. Kā rotaļlieta un pagaidu risinājums gan der.

Man, piemēram, ir pat vairāki varianti. Abi gan uz WiFi relejiem. Viens uz Ķīnas Sonoff Mini un otrs uz bulgāru Shelly 1. Abus var iemontēt dziļajā kārbā aiz pārslēdža un nesatraukties, ja gribās ieslēgt ar roku, bet izslēgt ar neroku. Tikko iedomājos, ka jāapsmadzeņo arī krusta slēdža shēma ar vienu releju…

Starp citu, Sonoff tagad ir arī Zigbee produkts ar elementāru nosaukumu – Sonoff BasicBR3, kurš gan nav montējams kārbā. Bet, ja izrādīsies veiksmīgs, domājams, ka ilgi nebūs jāgaida arī līdz pārējiem šīs platformas produktiem.

Nobeigumā

Kopumā – pagaidām bēdīgi. Livolo izskatās forši, bet mulsina skārienjūtīgā vadība un Zigbee realizācija, jo vārteju atsevišķi iegādāties negribās. Nopirksi viena ražotāja vārteju un nepagūsi attapties, kā pilna māja ar dažādu ražotāju vārtejām.

Kāpēc neatdoties vienam ražotājam? Tāpēc, ka automatizācijas vēlmes ir dažādas un negribās būt ierobežotam ar kāda viena ražotāja izpratni par lietām, vai arī būt slēgtam tad, ja parādās kas jauns un superforšs. Pagaidām gan segments nav diez ko ieskrējies, jo visi koncentrējas trīs pamata nišām:

  • Patērētājam draudzīgs un vienkāršs, kur spilgtākais piemērs ir Ikea. Nopērc, ieskrūvē un darīts.
  • Pilna servisa piedāvājumi – iedodiet mums savu māju, mēs jums visu izdarīsim. Vendor lock-in, integratoru algošana. Nē, paldies. Tik turīgs vēl neesmu.
  • Neliels segmentiņš attīstītājiem. Bet tur jau Google pamanījās izspēlēt triku, piesaistot savus Nest termostatus Google kontiem, kas rezultējās tanī, ka tu nevari lietot savā jaunajā tikko nopirktajā dzīvoklī attīstītāja uzstādīto regulatoru uz pilnu klapi, jo vajag piesaistīt savam Google kontam :D

Papildus pierādījums tirgus kūtrumam ir redzams faktā, ka nedz kickstarter, nedz indiegogo ārpus kārtējiem universālajiem habiem (vārtejām) nekā nav.

Idejas welcome. Ja nu kādu esmu piemirsis vai arī, ieciklējoties uz savu vīziju, kādu paralēlu taciņu piemirsis. Pagaidām likšu visur parastos slēdžus, turpināšu spēlēties ar ESP8266, varbūt pieķeršos kādai DIY Zigbee štellītei, un gaidīšu.

Un vispār. Man bija plānā šogad pa tumšajiem ziemas vakariem visu izpētīt un saplānot, bet tad nolēmām, ka būvi neieziemosim, bet gan turpināsim. Tāpēc arī tie ziemas vakari vairs nav tik pieejami kā bija domāts :)

PS Nākotnei noderēs. Te ir saraksts ar visām ierīcēm, kuras drošs, ka atbalsta manis izvēlētais universālais Zigbee vārtejas risinājums – ConBee II.

Ludzas skati

Neklausīšanās (papildināts)

vara bungas: Nu ko, laikām piedzīvojam audio kompromatu ēras beigas. Un runa nav par to, ka šādas tehnoloģijas bija izgudrotas jau pirms laba laika,  bet tas, ka tagad tās ir nodotas tautām. Neapšaubāmi noklausīšanās, lai  iegūtu informāciju ir, bija un paliks, bet noklausīšanās, lai  kompromitētu zaudē jēgu. Jebkurš raksturīgi šļupstošais  politiķis būdams konfrontēts ar ierakstu apgalvos, ka tā ir balss klonēšana. Un iespējams viņam būs taisnība. Reizē ar video deep fake attīstību balss klonēšana liek ļoti uzmanīgi izturēties pret jebkādiem šokējošiem video un audio ierakstiem. To atcerēties  nav mazsvarīgi tieši mums, kas ikdienā dzīvo informācijas karalaukā.

vēl

UPD1 Labs raksts par deepfake

The impact of deepfakes may be further blunted by rapidly improving detection capabilities, and by growing public awareness around the technology, courtesy of the sort of press coverage referenced above.

Astoņi iemesli apmeklēt Jukatanas pussalu Meksikā (1. daļa)

Sava ceļojuma laikā mēs veselu mēnesi pavadījām Jukatanas pussalā. Ar mēnesi pietika, lai mums rastos neliels priekšstats par šo vietu, taču tur varētu dzīvot arī gadu, bet tāpat apskatīt un izbaudīt visu, ko Jukatana piedāvā, nevarētu pagūt. Mums ļoti gribējās, bet mēs netikām līdz Las Coloradas rozā ezeram un Holbošas salai. Turpinājumā no visa tā, ko mēs redzējām, iesaku iespaidīgākās vietas, ko nepalaist garām, ja dodies ceļojumā uz Jukatanas pussalu.

1. Karību jūra

Pieminot Karību jūru, noteikti prātā zīmējas bilde ar baltām, mīkstām smiltīm, tirkīzzilu ūdeni, staltām palmām pludmalē… Tieši tāda tā arī ir! Jau nosēžoties Kankunas lidostā un skatoties ārā pa iluminatoru, varējām sajūsmināties par zilo jūru, kas apskalo Jukatanas austrumu daļu.

Tomēr ne visas pludmales ir glītas un sakoptas, vairākās bija bieza jūras zāļu kārta. Pirmā un laikam arī pati skaistākā vieta, kur peldējāmies, bija Ziemeļu pludmale (Playa Norte) Sieviešu salā (Isla Mujeres) pretī Kankunai. Tā ir zināma kā viena no skaistākajām pludmalēm visā Meksikā.

Vēl viena pludmale, kas pilnīgi noteikti jāapmeklē, ir Playa Punta Esmeralda. Tā vairāk zināma vietējiem, tūristi tur reti parādās. Šī pludmale ir īpaša ar to, ka tajā ietek senote, kurā var peldēties bez maksas.

 

2. Senotes

Esot Jukatanas pussalā, pilnīgi noteikti jānopeldas kādā no neskaitāmajām senotēm. Jukatanas pussalā nav upju, bet ir senotes – pazemes avotu ūdenstilpnes, kas veidojas, sabrūkot kaļķakmens iezim, zem kura skalojies avots. Senotes Jukatanas pussalā sastopamas ļoti bieži. Mēs apmeklējām vairākas senotes un katra no tām bija ar kaut ko īpaša. Parasti par šo ūdenstilpņu apmeklēšanu tiek iekasēta neliela samaksa (pāris eiro).

Netālu no Tulumas šosejas vienā pusē atrodas Kristāla senote, bet otrā – Eskondido senote. Mēs izvēlējāmies Eskondido senoti un ne mirkli to nenožēlojām. Pelde senotē džungļu vidū, ūdens tik dzidrs, ka varēja redzēt akmeņaino pamatu – fantastiskas sajūtas! Te trenēties brauc nirēji-iesācēji, bet pāri visai senotei novilkts striķis, lai bailīgākajiem būtu, kur pieturēties.

San Lorenzo Oxman Hazienda netālu no Vajadolidas mums bija pirmā pelde tādā senotē, kas patiešām atrodas pazemē. Tur var pavadīt visu dienu, ko mēs arī darījām, jo blakus ir arī peldbaseins un kafejnīca.

Xlakaj senote atrodas 25 km no Meridas. Tur iespējams nopeldēties gan senotē (kurā var dabūt arī “zivtiņu SPA”), gan peldbaseinā. Darba dienas vidū bijām tur vienīgie apmeklētāji.

Visbeidzot vēl viena fantastiska vieta ar senotēm – El Corchito ekoloģiskais rezervāts pie Progreso pilsētas. Atstājot visu pārtiku un sauļošanās krēmus pie rezervāta darbiniekiem, tikām iesēdināti motorlaivā un pārvesti pāri upei. Pēc dažām minūtēm iebraucām džungļos ar mangrovēm visapkārt. El Corchito rezervāts sastāv no četrām senotēm, no kurām trijās drīkst peldēt. Tās ir dažāda dziļuma un savā starpā savienotas ar kanāliem. Rezervātā dzīvo bruņurupuči, jenoti un degunlācīši.

 

3. Maiju pilsētu drupas

Nevarēsiet stāstīt, ka esat bijuši Jukatanas pussalā, ja nebūsiet apmeklējuši kaut vienas maiju pilsētas drupas. Maiji ir viena no senākajām Centrālamerikas civilizācijām, kas apdzīvoja tagadējo Gvatemalu, Belizu, rietumu Hondurasu, Salvadoru un vairākus Meksikas štatus. Šajā reģionā maiji dzīvoja jau vismaz no 1000. g.p.m.ē. Tā bija ļoti attīstīta civilizācija. Senie maiji spēja uzcelt iespaidīgas celtnes bez nopietniem darbarīkiem un papildierīcēm, visu paveicot tikai ar fizisku darbu. Jukatanas ziemeļos maiju civilizācija plauka līdz pat brīdim, kad tur 1519. gadā ieradās spāņu konkistadori. Daudzas maiju pilsētas joprojām nav atklātas. Braucot cauri Meksikai un redzot pakalnus, ik reizi nodomājām, vai tik tur apakšā nav kāds maiju templis.

Meksikā mēs apmeklējām divas maiju pilsētas – Tulumu un Kobu.

Tulumas pilsētu maiji uzcēla bezgala skaistā vietā tieši blakus Karību jūrai. Tuluma jeb Zama bijusi apdzīvota no 564. gada. Tulum nozīmē “siena”, bet Zama – “austošās saules vieta”. Līdz 16. gs., kad spāņu ievestas slimības dēļ gāja bojā lielākā daļa iedzīvotāju, tur dzīvoja aptuveni 1600 iedzīvotāju.

Mūsdienās Tulumas maiju drupas ir populārs tūrisma objekts. Vislabāk tur ierasties agri no rīta – lai izvairītos ne tikai no cilvēku pūļiem, bet arī no karstās saules. Drupas atrodas atklātā vietā, bet saule cepina ne pa jokam. Atveldzēties gan iespējams Karību jūrā, jo starp drupām ir arī pludmale.

Maiju pilsēta Koba (Coba) bijusi apdzīvota no 100. gada. Pilsētā dzīvojis ap 50 tūkst. cilvēku. Kobā atrodas lielākais akmens ceļu tīkls senajā maiju pasaulē. Pats iespaidīgākais Kobas pilsētas drupās ir Ixmoja templis (piramīda). Tas ir 42 m augsts  un tajā ir iespējams uzkāpt – tā ir viena no retajām vietām maiju pilsētu drupās, kur tas vēl ir atļauts. Līdz tempļa augšai ved 120 stāvi pakāpieni. Vidū novilkta virve, lai būtu kur pieturēties. Kad ir tikts pašā virsotnē, skats visapkārt ir visu pūļu vērts. Mūžzaļi džungļi līdz pašam horizontam. Ja būtu jāizvēlas apmeklēt tikai vienas no maiju drupām Meksikā, es noteikti izvēlētos Kobu.

 

4. Dzeltenā pilsēta Izamala

Jau kopš 1000. gada p.m.ē. Izamala bijusi nozīmīgs maiju svētceļojumu mērķis. Tur maiji godājuši Saules dievu. 1993. gadā tika paziņots, ka pāvests Jānis Pāvils II apmeklēs Izamalu kā daļu no savas Meksikas vizītes. Tieši tad tika nolemts, ka pilsēta jāuzpoš un ēkas jānokrāso dzeltenā krāsā, kas simbolizē sauli.

Izamala ir ļoti maza, vairāk par vienu dienu tur nav ko darīt, bet pilsēta ir tik šarmanta, ka noteikti jāapmeklē. Var vienkārši klīst pa tās ieliņām, apskatot dzeltenās ēkas. Ja māju krāsojumā sāk parādīties citi toņi, esi nonācis pilsētas nomalē.

Galvenais Izamalas apskates objekts, kas atrodas pašā pilsētas sirdī blakus Centrālajam laukumam, ir klosteris. Tas uzcelts uz vienas no maiju piramīdām. Leģenda vēsta, ka tiklīdz uz altāra novietota svētbilde, sākuši notikt brīnumi.

Lai arī Izamala ir maza, tajā ir vismaz četri maiju tempļi, kurus iespējams aplūkot bez maksas. Iespaidīgākais no visiem ir Kinich Kakmo templis. Tā ir viena no lielākajām maiju piramīdām Meksikā. Kinich Kakmo jeb Uguns papagailis bija Saules dievs. Maiji ticēja, ka, kamēr saule zenītā, viņš spēj nolaisties uz zemes, lai pieņemtu cilvēku dāvanas. Šī arī ir viena no retajām maiju piramīdām, kurā drīkst uzkāpt. Pašā augšā visa pilsēta un džungļi pie kājām. Mēs bijām tieši saulrieta laikā, tas bija maģisks brīdis – vērot saules rietu Saules dieva templī.

(Raksta turpinājums – drīzumā!)

  Vēlies iepazīt Centrālameriku? “Jēkaba Ceļojumiem” ir lieliski piedāvājumi!

The post Astoņi iemesli apmeklēt Jukatanas pussalu Meksikā (1. daļa) appeared first on Jēkaba Ceļojumu Blogs.

Kurjers uz ielas atstāj īrētu auto ar patukšotām un saplēstām pasta pakām

Vairāki desmiti paku, kas sūtītas pa pastu, nenonāks līdz to adresātiem. Starptautisku pasūtījumu piegādātāja “Itella Logistics” kurjers, kurš nesen sācis strādāt uzņēmumā, atstājis īrēto mikrobusu uz ielas ar iztukšotām un saplēstām pasta pakām.

Rudens (ne)skriešana

DSC_0937.jpg
Rudens kā rudens. Paliek tumšāks. Vajadzētu arī būt, ka vēsāks, bet tā gan īsti vēl nav. Bet tik un tā kāre uz skriešanu ir gājusi mazumā.
Vakaros ik pa laikam sev atgādinu, ka neiziet paskriet ir vieglākais ko izdarīt. Bet tomēr vajag. Nevis sportiskajiem mērķiem, bet priekš sevis. Lai ir možums, lai iztīrītu galvu, lai labāks miegs. Cenšos sev arī atgādināt, ka, sagurums, ko vakarā, atbraucot no darba, mēdzu just, ir tikai galvā. Bet skrien jau kājas. Un tāpēc nav iemesla, lai neskrietu.
Lasīt tālāk pārējo rakstu »
Lai lasītu pilnu rakstu, dodies uz Renča pierakstu blociņu
RenchaPieraksti?d=yIl2AUoC8zA RenchaPieraksti?i=OOioWJ1kAzk:R2oWgcdgKr

Aicina apgūt AutoCAD pamatus

RTU Studiju departaments no 23. novembra aicina apmeklēt AutoCAD  pamatkursu.

Bloķēs maksājumus Latvijā nelicencēto interaktīvo azartspēļu un izložu organizētajiem

Finanšu ministrija kopā ar Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekciju sāk aktivitātes, lai ierobežotu piekļuvi Latvijā nelicencētajām interaktīvajām azartspēlēm un izlozēm. To darīs, bloķējot maksājumus Latvijā šo azartspēļu un izložu organizētajiem, bloķējot šo spēļu interneta vietnes, kā arī piemērojot atbildību pašai personai, kas neievēro likumā noteikto aizliegumu un piedalās šādā nelegālā aktivitātē.

24. novembrī notiks tradicionālais Siguldas Divu tiltu skrējiens

1573561319_989.jpg
24. novembrī Gaujas senlejā, pie Krimuldas serpentīna ceļa pakājes, jau trīspadsmito reizi norisināsies tradicionālais “Siguldas Divu tiltu skrējiens – 2019”, kurā dažādās distancēs savus spēkus varēs pārbaudīt gan iesācēji un amatieri, gan profesionāli skrējēji, gan nūjotāji, izbaudot Gaujas senlejas ainavu un Siguldas taku līkločus un kāpumus.
 
Sacensībās var piedalīties ikviens interesants no 6 gadu vecuma. Programmā plkst. 12.00 paredzēts starts bērnu distancēs – 600 metru, 3,4 kilometru un 6,8 kilometru distancēs, bet plkst. 13.00 tiks dots starts 9,4 un 12,8 kilometru distancēs.

Skrējiena dalībnieki automašīnas aicināti novietot bezmaksas stāvlaukumā pie Siguldas vagoniņa galapunkta Krimuldā vai Gūtmaņalas tūrisma informācijas centrā (maksas stāvlaukums).

Sacensības organizē “Siguldas Maratona klubs” un “Siguldas Takas”. Papildu informācija un pieteikšanās sacensībām šeit.

 

Pasākumā var tikt veikta fotografēšana un filmēšana. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnē www.sigulda.lv un pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook, Twitter un Instagram. Pārzinis un personas datu apstrādes nolūki: Siguldas novada pašvaldība, juridiskā adrese Pils ielā 16, Siguldā, Siguldas novadā, LV-2150, veic personas datu apstrādi informācijas atklātības nodrošināšanai un sabiedrības informēšanai.

Papildu informāciju par minēto personas datu apstrādi var iegūt Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnes www.sigulda.lv sadaļā „Pašvaldība” – „Privātuma politika”, iepazīstoties ar Siguldas novada pašvaldības iekšējiem noteikumiem „Par Siguldas novada pašvaldības personas datu apstrādes privātuma politiku” vai klātienē Siguldas novada pašvaldības klientu apkalpošanas vietās.

Kad vilks dzied, caur sirdi iet

Neviena norāde neliecina, ka nelielais zemes ceļš ved uz Kangarēm. Griežam iekšā, cerot, ka tehnoloģijas mūs aizvedīs līdz meklētajām mājām, nevis ievilinās svešinieku pagalmā ar dusmīgiem suņiem. Ceļš noslēdzas saimniecībā, kuras apkaime liecina, ka šejienieši nodarbojas ar lopkopību: pagalmā stāv divi traktori un dažādas tiem aizmugurē stiprināmas iekārtas, aplokā redzamas lopu barības novietnes, pļavas apņem...

The post Kad vilks dzied, caur sirdi iet appeared first on Mugursoma.lv.

Iespējams, sliktākais bojbends Latvijā – “Atlajst Sajmu!”

Latvijai tikko apritēja 101 gads, un izskatās, ka bariņš kungu nolēmuši valstij uzdāvināt, iespējams, sūdīgāko bojbendu Latvijas vēsturē – “Atlajst Sajmu!”. Šī apvienība ir pārspīlējusi ar dalībnieku skaitu – zināms, ka bojbendu maģiskais skaitlis ir pieci (smukais, sportiskais, nopietnais, trakulīgais un sliktais puisis), taču šajā apvienībā pašlaik ir veseli astoņi kungi. Taisnības labad gan uzreiz jāatzīmē, ka sākotnēji mūziķu apvienībā bija vien trīs dalībnieki (grupas dibinātājs Igors, soloģitārists Edvīns un basģitārists Normunds), taču jau pirmajos mēģinājumos viņi saprata, ka trijatā nepavilks. Pēc talantu konkursa izsludināšanas ātri vien grupai pievienojās vēl pieci dalībnieki.

Igors, saukts arī par Partybomzi (grupas dibinātājs)
Pagaidām joprojām nav skaidrs, kāda ir Igora loma grupā, ja neskaita to, ka viņš ir muzikālā ansambļa dibinātājs. Grupas mēģinājumos viņš ne reizi nav paņēmis rokā ne mikrofonu, ne arī kādu no mūzikas instrumentiem. Viņš arī nedod nekādus norādījumus pārējiem grupas dalībniekiem. Līdz šim katra mēģinājuma sākumā, viņš ir uzmeklējis tuvāko galdu un visu mēģinājuma laiku mielojies ar smalkmaizītēm. Ja Igors būtu jāpieskaita pie kāda no tipiskākajiem bojbendu dalībnieku tipiem, tad viņš visdrīzāk atbilstu nopietnajam puisim.

Edvīns (soloģitāra)
Lai gan pēc izskata varētu spriest, ka Edvīns ir “Ekstrasensu cīņu” dalībnieks, viņa pienesums grupā ir būtisks. Edvīns vienlaikus ir arī citās mūziķu apvienībās, no kurām lielākā ir blekmetāla grupa “Nakts vilki”. Lai gan Edvīns nav pastāvīgs “Nakts vilku” dalībnieks, grupa ir uzstājusies milzu auditorijas priekšā sākot ar koncertiem Maskavā un beidzot ar Krimu. Viennozīmīgi sliktais puisis.

Normunds (bass)
Basisti nevienu neinteresē. Viņš gribētu būt sliktais puisis, tādēļ savulaik ar segvārdu Štirlics sadarbojies ar apvienību VDK, taču mūsdienu roka scēnā viņš patiesībā tā īsti nevienu neinteresē.

Valentīns (bass)
Pirmajā ansambļa mēģinājumā Valentīns ieradās ar basģitāru, taču, kad pārējie grupas dalībnieki norādīja, ka basu spēlē Normunds, Valentīns nolēma Normundu boikotēt. Diemžēl boikots nav devis pilnīgi nekādus rezultātus, tādēļ bojbendā ir divi basisti. Valentīns ir grupas romantiķis.

Roberts (ritmģitāra)
Roberts jau kādu laiku ir vienā laivā ar Valentīnu. Iepriekš spēlējis arī citās grupās, taču neviena no tām tālāk par uzstāšanos kultūras namos nav tikusi. Kopā ar Valentīnu savācis krietnu fanu pulku Āgenskalnā. Viņš ir asambļa karstasinīgais un trakulīgais puisis.

Jānis (menedžeris, sabiedrisko attiecību speciālists)
Lai gan Jānis nevienu mūzikas instrumentu neprot, viņu apvienībā uzņēma atplestām rokām, jo viņš ir vienīgais, kurš šajā apvienībā mācējis attīstīt savu biznesu. Turklāt ne šādu tādu biznesu, bet gan pārcenota ūdens tirgošanas biznesu. Jānis arī iecelts sabiedrisko attiecību speciālista amatā, jo jau iepriekš nodemonstrējis iespaidīgas pārliecināšanas spējas – ar vienu un to pašu argumentu viņš mācējis pamatot divus pretējus viedokļus. Proti, Jānis vienlaikus argumentē, ka viņa pārdotais ūdens ir labs, jo zinātne nav pierādījusi pretējo, un to, ka 5G ir slikts, jo zinātne nav pierādījusi, ka tas nav slikts.
Viņš pats sevi grupā sauc par pelēko kardinālu.

Andris (solists, garīgais līderis)
Atšķirībā no pārējiem ansambļa dalībniekiem, Andris lieliski māk dziedāt, taču tas nav vienīgais Andra pienesums grupā. Vienlaikus viņš ir uzņēmies garīgā līdera lomu – pirms katra mēģinājuma viņš vada meditācijas nodarbību, bet mēģinājuma beigās sakārto biedru čakras. Andris grupā ir smukais puisis, jo neviens cits uz šo pozīciju nepretendēja.

Aldis (pašpasludināts grupas līderis, bundzinieks)
Aldis uz talantu atlasi neieradās. Tā vietā viņš ieradās uz vienu no mēģinājumiem un paziņoja, ka turpmāk arī viņš būs grupas dalībnieks. Viņš arī pasludināja sevi par līderi. Tā kā trūka bundzinieka, Aldis grupā tika uzņemts. Pats Aldis sevi raksturo kā sportisku slikto puisi, kurā ir viegli iemīlēties un kuru ir grūti aizmirst.

Pagaidām ansambļa repertuārā ir tikai viena dziesma, taču dīvaini, ka apvienība nolēmusi uzsākt savas mūziķu gaitas ar kaverversiju. Oriģināli dziesmu ar nosaukumu “Atlajst Sajmu” (jā, singla nosaukums ir tāds pats kā grupai) pirms vairākiem gadiem izpildīja dziedātājs Valdis, kuram tas bija vienīgais hits. Valdis ar skaņdarbu tolaik guva plašus panākumus, tomēr vēlāk dziesmu skāra one-hit-wonder liktenis, un par Valdi visi aizmirsa.
Man kā klausītājam arī nav saprotams, kuram grupas dalībniekam pieķerties, jo tajā ir pārāk daudz dominējošu personību. Tāpat nav skaidrs, vai ansamblis plāno izdot vēl kādu skaņdarbu un vai viņiem vispār ir jebkādi nākotnes plāni.