Izglītošanās

Kad izmanto “Mazās princeses enciklopēdijā” iegūtās zināšanas, lai acumirklī saprastu vārda self-pollution nozīmi. Lūk, īsta valodniece!

ICE, ICE baby

vara bungas; Gatavnieks nav tas, kurš gatavas  “pirmajām 72 stundam”(c), gatavnieks ir tas, kurš apsver riskus un ir situatīvi modrs (situational avareness), t.i.,  normāls pragmātiski domājošs reālists. Un pirms runāt par pārtikas krājumiem vai ūdens filtrēšanu, vispirms jāparūpējas par elementārām  dzīves lietām.  Viena no tām ir savlaicīgs lēmums par 2.līmeņa pensijas uzkrājuma nodošanu (valstij, cita cilvēka uzkrājumam vai mantošanai) un tad arī  viedtālruņa sagatavošana situācijai, kad jūs esat “atrasts bez samaņas”. Iemesli tam var būt visdažādākie – iznākums viens, jūs esat ieinteresēts, lai par notikušo maksimāli ātri uzzinātu jūsu piederīgie vai ārsts, vai advokāts, vai tuvākais draugs, kuri zinās, ko darīt tālāk.   Tāpat šo niansi jāzina karam gatavniekam, ja tas atrod citu cilvēku bezpalīdzības stāvokli.

Tālruņi uz Android un iOS ļauj aizpildīt In Case of Emergency (ICE) veidni, kas ir pieejama no ekrānsedzēja BEZ paroles, PIN, pirksta nospieduma vai purna uzrādīšanas. Veidnē var norādīt  savus ICE kontaktus, kā arī citu, piemram medicīniska rakstura informāciju un tad cerēt, ka jūsu kuslā rumpīša atradējs būs informēts ne tikai par ABC algoritmu, bet arī par iespēju nolasīt vitāli svarīgu informāciju vai sazināties ar cilvēku, kuram jūs neesat vienaldzīgs.

Izdariet šīs izvēles šodien, mēs nezinām, kas notiks rīt.  Lēmums nedarīt neko arī ir izvēle.

“[..]Fortunately, most of today’s smartphones come with a feature that allows you to enter ICE data that’s accessible from your phone’s lock screen, including emergency contacts and important medical information. And even if it doesn’t, there’s an easy way around it.[..]”

avots

 

 

Ģenerālprokurors: Rēķināmies, ka Kristīne Misāne tiks izdota Dienvidāfrikai

Līdz pat Valsts prezidentam – dažādos varas līmeņos turpinās meklējumi, kā varētu paglābt Latvijas pilsoni un divu bērnu māti Kristīni Misāni no izdošanas Dienvidāfrikai. Ģenerālprokuratūra ir galvenā atbildīgā par to. Taču ģenerālprokurors uzskata – ir izdarīts viss. Misānes ģimene tam nepiekrīt un lūdz prokuratūru izdot Eiropas aresta orderi, kas ļautu aizturēto atgriezt dzimtenē. Intervijā Latvijas Televīzijai ģenerālprokurors gan pieļāva vēl kādu līdz šim nedzirdētu iespēju.

Lētas aviobiļetes no Ryanair 9.99 eiro

Lētas aviobiļetes desmit eiro vienā virzienā, Ryanair 25. janvāra aviobiļešu piedāvājums. LĒTĀS AVIOBIĻETES DERĪGAS Tiešajiem Ryanair lidojumiem februārī un martā. Lētās aviobiļetes var meklēt arī ārpus šiem datumiem, bieži par šādu cenu tās pieejamas arī mēnešus trīs vai četrus uz priekšu. AVIOBIĻEŠU CENA Lētas aviobiļetes par cenu sākot no 9.99 EUR vienā virzienā. Pērkot biļetes […]

[Virsraksts nav norādīts]

viena no lietām, kas latviešu mūzikā mani nepārstāj fascinēt, ir letvian kantrī
klaidonis ar apvedceļu heračī lauku meitenes un dāmas gados

"pasēdēšu salonā ar draugiem, mani ārā gaida zirgs, [pēc smaga darba došos mājās]"
kāds naher zirgs, kokčiks un hjundajs

no otras puses, es esmu par alternatīvajām realitātēm
ja par tām var ko talantīgi pateikt
izņemot neapturamo masturbāciju uz re-sol mažoriem, teiksim tā
vai arī pārvērst izteicienu "latviešu kantrī grupas ir vissliktākais, kas mūsu valstī ir" par kaut ko radikālu un psihodēlisku

#LV99plus: No cietumnieka par revolūcijas varoni - Jāņa Šmitiņa

Publikācija ir daļa no LSM.lv seriāla #LV99plus noslēguma stāstiem, kuros dots ieskats virtuālo varoņu dzīvēs ārpus seriāla ietvara. Turpmāko nedēļu laikā lasītājiem būs iespēja iepazīties ar visu septiņu seriāla tēlu tālākajām dzīves gaitām, kas sniegs dažādus skatupunktus uz Latvijas 20. gadsimta vēsturi.

Augstākā līmeņa lauķis – It Iz Wat It Iz

Mārcis bija standarta mazpilsētas iedzīvotājs. Viņš bija lāga zellis ar plašu sirdi un labiem nodomiem, bet mazvērtību komplekss lika reizi pa reizei ierakstīt kādu dusmīgu komentāru tviterī, piemēram, “wtf, kas tā par Beāti, kas vadīs Supernovu?”

Mārcis no Valmieras bija spiests pārcelties uz Rīgu, lai sāktu piepildīt savu sapni, proti, darbu reklāmas aģentūrā. Viņš bija cieši nobriedis nesaraut saites ar savu dzimto pilsētu. “Ar sirdi es dzīvoju Valmierā, bet uzturos Rīgā,” viņš allaž visiem teica.

Laiks Rīgā apbružāja valmierieti. Regulāri apmeklējot KKC, apkārtējo ļaužu acīs Mārcis bija guvis tādu liberālisma līmeni, ka viņš drīkstēja kritizēt Roberta Putņa politisko darbību, netiekot apvainots homofobijā. Tāpat Mārcis aizvien uzskatīja, ka “Pilsēta cilvēkiem” uzvedas kā idioti, taču konceptuāli piekrita, ka velo infrastruktūru ir nepieciešams attīstīt.

Kādu vakaru viņš sēdēja pie letes savā iemīļotajā bārā Valmierā. Patīkams pārsteigums bija satikt sen neredzētu draugu.

Mārcis: Čau, Juri! Večuk, tāds prieks tevi redzēt, kā iet?
Juris: Tu jau tagad pa Rīgu, ja?
Mārcis: Nu, es tur strādāju, bet sirdī dzīvoju Valm…
Juris: Bet kā ir pa Rīgu? Droši vien normāli pelni.
Mārcis: Tur ir dārga ikdienas dzīve, proporcionāli tas pats jau vien sanāk.
Juris: Kāds gudrs švītiņa vārds – “proporcionāli”.

Mārcis nejutās aizvainots. Viņš saprata, ka senais draugs cieš no pāķisma, tāpēc provēs pielāgoties sarunai un čoma līmenim. Viņš sāka runāt lēnāk un vienkāršākiem vārdiem, ļaujot sarunu vadīt Jurim, bet prātā paturot, ka Mārcis no šī līmeņa ir izaudzis kā cilvēks. Viņš kļūst par jauno profesionāli, kā vārdā viņam nāksies upurēt dažas draudzības. Tā nav nedz viņa, nedz Jura vaina – tā tas vienkārši ir. Sava cena ir dzīvei dzeltenajās lapās. Pagaidām, tiesa, viņš žurnālā “KasJauns” bija nonācis, jo atradās fonā Nikolas Krištopānes bildei, bet ar kaut ko jāsāk ir.

Kopumā situācija Mārcim nedaudz lika justies neērti, bet nedaudz glaimoja. “It is, what it is,” viņš nodomāja, vairs nejūtoties kā lohs elementāras lietas sakot angļu valodā. Tagad viņa statuss to atļauj.

— — —

Mārcis, uzdienoties savā darba vietā, bija devies komandējumā uz Ņujorku, lai tiktos ar reklāmas nozares dižgariem. Ļaudis, kuri nemitīgi žonglē starp ASV, Berlīni un Londonu. Profesionāļi, kuri var lepoties ar balvām, publikācijām lielajos medijos un tā tālāk. Mārcis jutās īpaši lepns, jo viņš šajā kontekstā pārstāvēja visu valsti.

Sasēdušies pie galda, sarunu iesāka valmierietis. “So… How’s life it New York, m? Big city, big money, m?”

Apkārtējie sāka ar Mārci runāt lēnāk un vienkāršākiem teikumiem.

It iz wat it iz.

Sešas mobilās aplikācijas, kas palīdzēs papildināt zināšanas

Virtuālā pasaule šodien ir neatņemama bērnu un pusaudžu dzīves sastāvdaļa, tāpēc ir izstrādāta virkne mobilo aplikāciju, kas aizraujošā veidā gan lielākiem, gan mazākiem bērniem ļauj iepazīt matemātikas, ķīmijas, bioloģijas, anatomijas un svešvalodu pasauli. Pedagogi uzskata, ka ar šo aplikāciju palīdzību var ne vien veicināt bērnu intelektuālo attīstību, bet arī iemācīt viņus lieto mobilos telefonus gudri.

Pirmsskolas pedagoģe Ilva Ceriņa atzīst, ka šāda veida aplikācijas ir lielisks veids, kā nomainīt video spēles pret izglītojošu un pamācošu saturu. Viņasprāt, tā vietā, lai pilnībā aizliegtu bērniem lietot mobilos telefonus, ir vērts iemācīt to darīt gudrāk.

“Laikā, kad viedtālruņu lietošana ir kļuvuši par ikdienišķu parādību, ir svarīgi pievērst uzmanību tam, kā un cik bieži tas tiek lietots. Izglītojošas mācību vai radošumu attīstošas aplikācijas ir veids, kādā bērni var izmantot savus tik ļoti iemīļotos rīkus lietderīgi,” norāda pedagoģe. 

Ņemot vērā, ka strauji tuvojas jaunais mācību gads, mobilo sakaru operatora BITE tehnoloģiju eksperti piedāvā apkopojumu ar populārākajām un interesantākajām izglītojošajām mobilajām aplikācijām. Tās palīdzēs skolēniem atsvaidzināt vasaras brīvlaikā piemirstās zināšanās, kā arī lieti noderēs tālākajā mācību procesā.

Matemātiskie vienādojumi viena klikšķa attālumā

Mobilās aplikācijas “Photomath” unikalitāte slēpjas tās vienkāršajā lietojumā. Proti, lai atrisinātu matemātisku vienādojumu, tostarp sarežģītus algoritmus, frakcijas, eksponentu un logaritmiskas funkcijas, atliek to nofotografēt ar telefonu. Telefona ekrānā redzēsi ne tikai vienādojuma atrisinājumu, bet arī varēsi soli pa solim izsekot risinājuma gaitai. Tas palīdzēs saprast, kuras formulas izmantotas un kāpēc. Ne velti šī aplikācija lejupielādēta jau vairāk nekā 50 miljonus reižu.

Starp citu, šī aplikācija var nolasīt un atrisināt ne vien drukātus, bet arī ar roku rakstītus uzdevumus, jo tajā iestrādāta rokraksta atpazīšanas funkcija.

Svešvalodu digitālā ābece

Jebkuras valodas izkopšana prasa laiku un regulārus treniņus. Protams, visefektīvāk to ir darīt klātienē – apmeklējot svešvalodu nodarbības, komunicējot ar konkrēto valodu lietotājiem, ceļojot u.tml. Taču svešvalodu pasniedzēji atzīst, ka šajā ziņā lieti noder arī mobilās aplikācijas.

Piemēram, angļu, spāņu, franču un vācu valodas apguvei cilvēki visā pasaulē ir iecienījuši bezmaksas mobilo aplikāciju “Duolingo”. Tajā ir iekļauti ļoti daudzveidīgi vingrinājumi runāšanas un rakstīšanas prasmju attīstīšanai, tostarp vārdu krājumu palielināšanai, kā arī interaktīvi elementi, piemēram, spēles un testi, kuros par pareizām atbildēm var krāt punktus. Tos var izmantot papildu labumu iegūšanai, bet vienlaikus par nepareizām atbildēm punktus var zaudēt.

Šī aplikācija ir piemērota gan dažādu vecumu bērniem – no bērnudārzniekiem līdz studentiem, gan arī pieaugušajiem. Īpaši pieprasīta ir tās angļu valodas apguves programma – to šobrīd aktīvi izmanto 4,76 miljoni lietotāju, kamēr, piemēram, spāņu valodu – 485 tūkstoši lietotāju.

Ķīmija kā aizraujoša spēle

Viena no populārākajām izglītojošajām mobilajām aplikācijām ir “Toca Lab: Elements”, kas spēles veidā palīdz bērniem apgūt ķīmijas pamatus, tostarp – visu ķīmisko elementu periodisko tabulu, kurā katrs no 118 elementiem ir vizualizēts. Kāda skaņa raksturo neonu, vai zelts ir smags, bet slāpeklis – bīstams? Bērniem ir iespēja rast atbildes uz dažādiem jautājumiem, kā arī iejusties īstu zinātnieku lomās, veicot aizraujošus virtuālus ķīmijas eksperimentus.

Šīs mobilās aplikācijas pamata mērķa auditorija ir bērni vecumā no sešu līdz astoņu gadu vecumam, taču bērnu vecāki atzīst, ka tā ir saistoša arī lielākiem bērniem un pat pieaugušajiem. Aplikācija pieejama 19 valodās, tostarp angļu un vācu.

Cilvēka ķermenis no cita skatupunkta

Arī cilvēka anatomiju iespējams apgūt digitāli, piemēram, izmantojot mobilo aplikāciju “BioDigital 3D Human Anatomy”. Tās priekšrocības īpaši novērtēs anatomijas fani un skolēni, kuru stundu sarakstos jau ir iekļauta anatomija, jo, pateicoties 3D formātam, šī aplikācija ļauj līdz sīkumiem izpētīt, kā uzbūvēts cilvēka ķermenis un arī uzzināt, kā darbojas katrs konkrētais muskulis, asinsrites, gremošanas un nervu sistēmas. Ļauj novērtēt, cik svarīga ir katra mūsu šūna.

Skolas soma viedtālrunī

Kuram skolēnam gan nav gadījies aizmirst kādu no mācību grāmatām mājās? Mobilā aplikācija “Soma.lv” piedāvā lielisku alternatīvu – glabāt skolas grāmatas datorā vai viedtālrunī. Tajā apkopoti klasiski un interaktīvi eksakto un humanitāro zinātņu mācību materiāli sākumskolēniem un vidusskolēniem. Tāpat tajā pieejami daudzveidīgi materiāli skolotājiem.

Aplikācijas bezmaksas pakā pieejams aktuālo mācību grāmatu saturs, uzdevumu krājumi un rokasgrāmatas. Savukārt paplašinātajā pakā, kuras cena ir 4,99 eiro mēnesī, iekļautas arī interaktīvas darba lapas.

Krāsu terapija atslodzei un radošuma izkopšanai

Kad latviešu valoda, literatūra, matemātika, ķīmija un anatomija apgūta, laiks nedaudz atvilkt elpu un pievērsties mākslinieciskām nodarbēm. Te lieti noderēs mobilā aplikācija “Mandala Coloring Pages”, kuru iecienījuši vairāk nekā 10 miljoni bērnu un pieaugušo visā pasaulē.

Šajā aplikācijā ir iespējams digitāli izkrāsot vairāk nekā 100 dažādas mandalas. Šāda mākslinieciska nodarbe ne vien lieliski mazina stresu, kas nereti apgrūtina mācību procesu, bet arī veicina radošo iemaņu attīstību. Starp citu – pastāv pat uzskats, ka zīmēšana un krāsošana uzlabo spējas apgūt matemātiku.

Ir zinātniski pierādīts, ka izglītojošas mobilās aplikācijas ir lielisks līdzeklis, kas padara pasaules izzināšanu par aizraujošu spēli, paplašina bērna redzesloku un palīdz nostiprināt skolā apgūtās zināšanas. Atliek vien izvēlēties labākās un piemērotākās!