“Volvo” Zviedrijā pirmie piereģistrē “Tesla Model Y”

Gadu pirms “Tesla Model Y” oficiāli būtu jānonāk Eiropas tirgū, “Volvo” pamanījies importēt mašīnu Zviedrijā un to piereģistrēt. Visticamāk, zviedru autoražotājs to darījis ar mērķi iepazīties ar “Tesla” veikumu un aizgūt idejas saviem elektroauto. Šī nav pirmā reize, kad “Volvo” interesējas par “Tesla” tehnoloģijām un paveikto darbu. Ražotājs jau iepriekš veicis līdzīgu ceļu, Eiropā priekšlaicīgi […]

Diēta

Kad esi sastūmusi kuņģītī kolēģes nestos braunijus un cīnies ar vieglu cukura komu, bet cits kolēģis kā trumpi atstiepj eklēru kaudzi. Nav viegli būt atpakaļ birojā, nav.

Kokteilis

1. Ludza sāk krist uz nerviem. Par spīti 8 tūkstošiem iedzīvotāju daudzi viens otru pazīst pat dzīvojot dažādos pilsētas nostūros. Jau tagad mani uz ielas sveicina cilvēki, kurus vāji atceros no savām pastaigām pa pilsētu un braucienos sabiedriskajā transportā no/uz Ludzu. Negribu būt pilsētā zināma persona, pietiek ar to stūri, kurā dzīvoju.
2. Tik tagad sajutu, cik viesi var būt nogurdinoši. Trijas nedēļās trīs viesi katrs savu nedēļu. Tiesa, Ilmāru biti uzaicināju pati uz Saulgriežiem. Viņš arī atbrauca ar rīta vilcienu saulgriežu dienā un ar vakara vilcienu nākamajā dienā aizbrauca mājās. Nākošajā nedēļā uz divām dienām atbrauca dēla draugs, kurš arī tapa uzaicināts no dēla puses. Šonedēļ no pirmdienas līdz šodienas pusdienas laikam pie mums bija dēla tēvs. Ir tāda sajūta, ka pēc koronas vīrusa pandēmijas visi ar lielu joni gatavi kurp braukt un tusēties. Vai arī palieku par vecu. 
3. Padomju laikos, kad augstākā izglītība bija pilnīgi par brīvu, katram studentam bija garantēta darba vieta piecu gadu garumā pec studiju beigšanas. Tad vismaz nebija jāuztraucas, kur likties ar savu augstskolas beigšanas dokumentu un visās iespējamās vieas jāmeklē darbs. Dzirdēju, ka kaut kas līdzīgs 90jos gados bija Liepājas pedagoģiskajā augstskolā (nezinu, kā ir tagad). Tiem, kas ņēma studiju kredītu, bija jānostrādā skolā piecus gadus, lai kredīts dzēstos automatiski. Tiesa, darbavieta skolā bija jāatrod pašiem. 
Tagad ss.com un citi darba piedāvājumu saiti ir pilni ar visāda veida vakancēm. Vai būtu grūti augstskolu un tehnikumu audzēkņus, kuri mācas budžeta vietās, pēc mācību beigam norīkot vakantajās darba vietās? Atrisinātos daudzi jautājumi. Un līgums starp mācību iestādi un potenciālo audzēkņa darba vietu būtu tikai plusos visiem.
4. Latvija ar saviem pandēmijas iegrožošanas mēriem tomer ir stabila un pateicīga. Sociālajos tīklos esošie dati uzrāda, ka no tā kroņa vīrusa miruši daudz mazāk cilvēku, kā no citām slimībām un negadījumiem. Kaut gab no sākuma bija jūtama stipra opozīcija pandēmijas iegrožošanai un apkatošanai.
5. Pamazām, šīs ziemas sezonas laikā - no septembra līdz šim brīdim - apjausu, cik mana invaliditāte ir izdevīga. Man ir otrā grupa, ka ļauj pa visu Latviju braukāt par brīvu, par brīvu vai mazām iemaksam apmeklet muzejus, izstādes. Saprotu, ka mani te daži nosodīs par nodokļu maksātāju iemaksu izmantošanu. Es tomēr cenšos atrast īslaicīgus darbus (kas tomēr reizēm izdodas) un maksāt kaut drusku nodokļus iespēju robežās. Nu pavisam un galīgi bezkaunīga tomēr neesmu. Tikai jaņem vērā tas fakts. ka pirmspensijas vecuma kundzītei ar invaliditates grupu atrast puslīdz pieņemamu un paveicamu darbu ir pagrūti. Pārsvarā jau meklē būtnes, kurām kājas no ausīm aug un ir pieredze jomā (tik, diez, kur tā iegūta. ja pretemdente vairumā gadījumu ir tikko kā no skolas sola).

Četri “karaliski” veidi sava uzņēmuma datu izpaušanai

Nejauši nodot atklātībā slepenu informāciju mūsdienās ir itin viegli. Lūk, daži stāsti par to no Kaspersky ekspertiem, kā arī viņu padomi, kā mazināt sensitīvas informācijas noplūžu iespējamību.

 

 

Ja Instagram ievietojat attēlus ar koncertu biļetēm, neslēpjot svītrkodu, tad var gadīties, ka kāds apmeklēs šo koncertu jūsu vietā. Tas pats var notikt arī tad, ja slēpjat svītrkodu, bet izmantojat nepareizu rīku. Tomēr nav grūti atcerēties, ka nepieciešams noslēpt svītrkodu pirms palielīšanās ar biļetēm. Pavisam cita lieta, ja internetā ievietojat fotoattēlu, kurā pilnīgi nejauši gadījusies biļete vai, teiksim, piezīmju papīra lapiņa ar parolēm. Lūk, vairāki gadījumi, kad cilvēki publicējuši konfidenciālus datus, to nemaz neapzinoties.

 

1. Fotoattēli ar paroli fonā

Birojos un citās telpās uzņemti fotoattēli un videoklipi atklāj paroles un citus noslēpumus daudz biežāk, nekā varam iedomāties. Fotografējot savus kolēģus, reti kurš pievērš uzmanību attēla fonam, un rezultāts var būt kompromitējošs vai pat bīstams.

 

 

Armijnieku (ne)prāts

Lielbritānijas Karaliskie gaisa spēki (RAF) pamatīgi iegrābās 2012. gadā. Kopā ar fotoreportāžu par princi Viljamu, kurš toreiz dienēja kādā RAF vienībā, tika publicēti MilFLIP (Military Flight Information Publications) pieejas dati. Kembridžas hercogam aiz muguras sienu rotāja papīra lapiņa ar lietotājvārdu un paroli.

Drīz pēc fotogrāfiju publicēšanas karaliskās ģimenes oficiālajā vietnē šie attēli tika aizstāti ar retušētām versijām, bet izpaustos pieejas datus nomainīja. Nav zināms, vai tos atkal piesprauda pie sienas.

 

MilFLIP pieejas dati kā interjera rotājums. Avots: Naked Security.

MilFLIP pieejas dati kā interjera rotājums. Avots: Naked Security.

Notikums ar princi Viljamu nav nekas unikāls. Arī mazāk pazīstamas militārpersonas internetā izpauž noslēpumus gan ar preses palīdzību, gan bez tās. Piemēram, kāds virsnieks sociālajā tīklā publicēja selfiju uz darba datora fona, bet datora ekrānā bija redzama slepena informācija. Šis karakalps viegli tika cauri — tikai ar “pāraudzināšanu un apmācību”.

 

Noplūde tiešraidē

2015. gadā franču telekompānija TV5Monde kļuva par kiberuzbrukuma upuri. Nezināmas personas uzlauza un izkropļoja organizācijas interneta vietni un Facebook lapu, un televīzija uz vairākām stundām pārtrauca raidījumus.

Turpmākie notikumi pārvērta šo drāmu par farsu. Kāds TV5Monde darbinieks sniedza žurnālistiem interviju par uzbrukumu, bet tikmēr viņam aiz muguras bija redzamas uzņēmuma sociālo tīklu profilu paroles. Attēlos tekstu ir grūti izlasīt, taču entuziasti varēja iegūt vismaz TV5Monde YouTube konta paroli.

Vienlaicīgi tā bija arī mācība, kādu nevajag veidot paroli: attiecīgā slepenā frāze bija “lemotdepassedeyoutube”, kas tulkojumā no franču valodas burtiski nozīmē “youtubeparole”. Par laimi, uzņēmuma YouTube kontam un citiem kontiem neviens nebija ķēries klāt. Tomēr stāsts par parolēm fonā liek apdomāt sākotnējo kiberuzbrukumu.

 

TV5Monde darbinieks sniedz interviju uz paroļu fona. Avots: Ars Technica.

TV5Monde darbinieks sniedz interviju uz paroļu fona. Avots: Ars Technica.

Līdzīgs atgadījums notika tieši pirms Super Bowl XLVIII 2014. gadā, kad stadiona iekšējā Wi-Fi tīkla pieteikšanās dati iekļuva televīzijas kadrā. Lai būtu vēl trakāk, šie kadri tika uzņemti stadiona drošības komandcentrā.

 

Wi-Fi pieteikšanās dati, kas parādījās ekrānā stadiona komandcentrā. Avots: ZDNet.

Wi-Fi pieteikšanās dati, kas parādījās ekrānā stadiona komandcentrā. Avots: ZDNet.

 

2. Fitnesa ierīču izmantošana

Ierīces, kuras izmantojat, lai kontrolētu savu veselības stāvokli, itin labi var ļaut kādam citam kontrolēt jūs un no jūsu rokas kustībām iegūt konfidenciālus datus, piemēram, kredītkartes PIN kodu. Tiesa, pēdējais scenārijs nav gluži reāls.

Bet datu noplūde par slepenu objektu atrašanās vietu diemžēl ir pilnīgi patiesa. Piemēram, fitnesa lietotne Strava, kuras lietotāju skaits pārsniedz 10 miljonus, skrējēju maršrutus iezīmē publiski pieejamā kartē. Tā arī ir “izgaismojusi” ASV militārās bāzes.

Lai gan lietotni var konfigurēt tā, lai slēptu maršrutus no svešām acīm, šķiet, ka ne visi formastērpu nēsātāji ir apveltīti ar šādām tehniskām zināšanām.

 

Karavīru pārvietošanās kādā ASV militārā bāzē Afganistānā redzama Strava kartē. Avots: Strava.

Karavīru pārvietošanās kādā ASV militārā bāzē Afganistānā redzama Strava kartē. Avots: Strava.

Piesaucot jaunus informācijas noplūdes draudus, Pentagons 2018. gadā vienkārši aizliedza ASV karavīriem izmantot fitnesa ierīces. Protams, tiem, kas nedzīvo ASV karabāzēs, tas varētu būt pārspīlēts risinājums. Bet tik un tā ir ieteicams nežēlot laiku jūsu fitnesa lietotnes konfidencialitātes iestatījumu konfigurēšanai.

 

3. Nodevīgie metadati

Ir ļoti viegli aizmirst (vai vispār nezināt), ka noslēpumus dažreiz var saturēt informācija par failu jeb metadati. Proti, fotogrāfijas failā bieži vien ir norādītas tās vietas koordinātas, kur foto uzņemts.

2007. gadā ASV karavīri ievietoja internetā fotoattēlus ar helikopteriem, kas ierodas kādā bāzē Irākā. Attēlu metadatos bija precīzas atrašanās vietas koordinātas. Saskaņā ar vienu notikumu versiju informācija vēlāk tika izmantota ienaidnieka uzbrukumā, kurā tika iznīcināti četri helikopteri.

 

4. Neapdomīga dalīšanās sociālajos tīklos

Noslēpumus varat uzzināt, vienkārši aplūkojot kāda cilvēka draugu loku. Piemēram, ja pārdošanas menedžeri no kāda reģiona pēkšņi sāk parādīties uzņēmuma vadītāja draugu sarakstā, tad konkurenti var secināt, ka šī organizācija meklē jaunus tirgus, un pamēģināt aizsteigties tai priekšā.

2011. gadā Computerworld žurnāliste Šārona Mečlisa veica eksperimentu, lai uzzinātu, kādu informāciju var ievākt no LinkedIn. Tikai pēc 20 minūšu ilgas meklēšanas šajā vietnē viņa uzzināja Apple interneta forumu moderatoru skaitu, uzņēmuma cilvēkresursu nodaļas struktūru un daudz ko citu. Kā atzīst autore, viņa neatrada nekādus komercnoslēpumus, taču Apple lepojas ar to, ka pret konfidencialitāti izturas daudz nopietnāk nekā jebkurš vidusmēra uzņēmums. Tikmēr no HP viceprezidenta darba pienākumu saraksta, kas publicēts tajā pašā LinkedIn, ikviens varēja uzzināt, kādus mākoņpakalpojumus izstrādā šis uzņēmums.

 

Kā izvairīties no netīšas datu izpaušanas

Darbinieki netīši var daudz ko izpaust par uzņēmumu. Lai noslēpumi nekļūtu plaši zināmi, izstrādājiet stingrus noteikumus par informācijas publicēšanu internetā un informējiet visus savus darbiniekus.

  • Uzņemot fotogrāfijas un videoklipus, ko paredzēts ievietot sociālajos tīklos, pārliecinieties, ka kadrā nav nekā lieka. Tas pats attiecas uz gadījumiem, kad kāds fotografē vai filmē jūs vai jūsu biroju. Žurnālistiem tas nerūp, bet, iespējams, ka kādam noderēs jūsu paroles, ja tās parādīsies internetā. Ļaujiet fotografēt un filmēt tikai speciāli šim nolūkam paredzētā vietā. Ja tādas vietas nav, tad iepriekš vismaz pārbaudiet sienas un galdus.
  • Ņemiet vērā arī to, ko citi var saskatīt jums aiz muguras videozvanu un telekonferenču laikā — pat ja runājat ar saviem kolēģiem vai partneriem.
  • Sociālajos tīklos noslēpiet sensitīvus personiskos un biznesa kontaktus. Atcerieties, ka konkurenti, krāpnieki un vienkārši nelabvēļi var tos izmantot pret jums.
  • Pirms faila ievietošanas internetā izdzēsiet tā metadatus. Windows datorā to var izdarīt faila rekvizītos; viedtālruņiem ir īpašas lietotnes šim nolūkam. Lasītājiem nav jāzina, kur uzņemts fotoattēls vai kurā datora izveidots dokuments.
  • Pirms sākt lielīties ar panākumiem darbā apdomājiet, vai tas patiesībā nav komercnoslēpums. Iespējams, ka nav prātīgi tik sīki vēstīt par savu triumfu.

Darbiniekiem skaidri jāzina, kura informācija ir konfidenciāla un kā ar to rīkoties. Kaspersky automatizētajā kiberdrošības apmācību platformā ir pieejams apmācību kurss (pašlaik nav latviešu valodas versijas), kas veltīts tieši šai tēmai.

 

Pēcvīrusa infekcijas sindroms jeb kāpēc labāk izvairīties no izslimošanas ar Covid-19

Lielākā daļa pacientu, kuri atveseļojušies no Covid-19, vēl divus mēnešus vēlāk sūdzējušies par jūtamiem simptomiem, secināts pētījumā. 44% pacientu atklājuši – viņu dzīves kvalitāte ir būtiski iedragāta.

Satura pārkāpumu dēļ TikTok pērn noņēmis 49 miljonus videoklipu

Vakar TikTok nācis klajā ar ziņojumu, ka pērnā gada otrajā pusē noņēmis vairāk nekā 49 miljonus videoklipu. Būtiski, ka šis apjoms sastādījis tikai 1% no visa 2019. gada otrajā pusē, no 1. jūlija līdz 31. decembrim, pievienotā video satura. TikTok video noņemšana lielākoties nav saistīta ar valdības pieprasījumiem vai sūdzībām par autortiesībām. Uzņēmums norāda, ka […]