Beidzot līdz mums ir nonācis kāds pieņemamas cenas Wi-Fi 7 bezvadu maršrutētājs. TP-Link Archer BE230 (BE3600) Wi-Fi 7 bezvadu maršrutētājs piedāvā ne pārāk zemu, bet jaunajai tehnoloģijai visai atbilstošu cenu un arī iespēju klāstu. Iepriekš esam apskatījuši būtiski ātrāku, bet arī 10x dārgāku bezvadu režģtīkla maršrutētāju komplektu no TP-Link.
TP-Link DECO BE85 Wi-Fi 7 bezvadu režģtīkla maršrutētāju apskats
Wi-Fi 7 jau pieejams dažos viedtālruņos (jaunākajos Google Pixel, dažos Samsung Galaxy, Xiaomi flagmaņos u.c.), tāpat nesen iznākušie Snapdragon X sērijas procesori visai plaši atnesīs Wi-Fi 7 klēpjdatoros. Dārgākās galddatoru sistēmplatēs var meklēt pēc maģiskajiem Wi-Fi 7 apzīmējumiem uz iepakojuma kastes.
Protams, vienmēr būs jautājums, vai man maz to vajag. Kā jau ierasts, viennozīmīgas atbildes te nav. Jāņem vērā, ka Wi-Fi 7 maršrutētāji ir lielākais pagaidām nezināmais, kas speciāli būs jāpiemeklē un jāpērk, pārējās dārgā gala ierīcēs Wi-Fi 7 vai nu jau ir kaut kādā mērā, vai arī nākamā klēpjdatora maiņa atnesīs Wi-Fi 7. Te gan jāņem vērā, ka AMD procesori ne klēpjdatoros, nedz arī galddatoros pārāk nedraudzējas ar Wi-Fi 7, tas ir jāņem vērā, ja gatavojies esošo datoru aprīkot ar Wi-Fi 7 tīkla karti.
Dikti dziļi Wi-Fi 7 tehniskajos datos nelīdīsim, lielie entuziasti jau paši būs izķidājuši visas nianses, vien varu pateikt, ka dzīvē tiešām Wi-Fi 7 ir ātrs, bet nāksies arī piekomplektēt klāt ierīces ar atbilstoši ātriem citiem parametriem, piemēram, mājas iekšējo tīklu vajadzētu pārplānot uz kā minimums 2.5 Gbit/s esošā 1 Gbit/s vietā pretējā gadījumā no Wi-Fi 7 maršrutētāja iegādes lielu ieguvumu neredzēsi.
Tehniskā specifikācija
- Produkta kategorija: Wi-Fi 7, dual-band, BE3600 (2882 + 688 Mbit/s)
- Antenas: četras, 2×2 MU-MIMO, Beamforming, 4K-QAM high data rate, 20/40/80/160 MHz
- Izmantotie savienojumu standarti: IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be
- Pieslēgvietas: RJ45 2.5 Gigabit LAN, RJ45 2.5 Gigabit WAN, 3x RJ45 1 Gigabit LAN, 1x USB 3.0
- LED indikatori: Power, Wi-Fi, LAN
- Pogas: Reset, Wi-Fi, LED
- Papildu: QoS, Parental Control, Beamforming, EasyMesh Technology
- Cena: apskata tapšanas laikā ir ap 120 eiro
Izskats un uzbūve
TP-Link Archer BE230 nav gluži klasisks TP-Link maršrutētājs, tas ir vizuāli atturīgs, arī atteikšanās no klavieru glancēti melnajām virsmām dod tikai labāku iespaidu par šo bezvadu maršrutētāju.
Archer BE230 ir četras ārējās antenas, 2.5 Gbit/s WAN un arī atsevišķa 2.5 Gbit/s LAN pieslēgvieta. Pārējās trīs ir 1 Gbit/s pieslēgvietas. Jāsaka, ka šādā gaismā sāk nedaudz attaisnoties Archer BE230 cena, jo pirms gada 2.5 Gbit/s pieslēgvietas bija tikai pamatīgi dārgos mājas lietotāju maršrutētājos.
Archer BE230 dizains daļēji pakārtots dzesēšanai, gan augšpusē, gan arī apakšā ir atveres pasīvai siltuma novadīšanai. Maršrutētāju arī varēs visai viegli pielikt pie sienas. Mani pozitīvi pāsteidza 18 W barošanas bloks, jo tās pāris redzētās citas Wi-Fi 7 ierīces bija ar 75 W barošanas blokiem, kas mājas lietotājam mēneša beigās var tīri labi iesist pa kabatu.
Iestatīšana un lietotne
TP-Link Archer BE230 iestatīšana ir ļoti vienkārša – pieslēdz ierīci pie elektrības un interneta, ielādē TP-Link Tether viedtālruņa lietotni, pieslēdzies pie Archer BE230 izveidotā pagaidu Wi-Fi un tālāk jau lietotne visu pateiks priekšā. Pēc tam atliek vien atjaunināt programmatūru.
Te arī pieminēšu, ka Archer BE230 ir viens no EasyMesh bezvadu režģtīkla maršrutētājiem, bet diemžēl nebija otras ar EasyMesh saderīgas ierīces, tāpēc par to nevarēšu sīkāk komentēt. Cik noprotams, EasyMesh darbosies līdzīgi kā ASUS AiMesh, piedāvājot iespējas bezvadu režģtīklā ātri un vienkārši savienot divus vai vairākus saderīgus TP-Link bezvadu maršrutētājus.
Lietotne uzreiz ziņo, ka būtu jāpainteresējas par Premium maksas iespējām, bet to šoreiz ignorēsim. Uzreiz tiek atrasti potenciāli riski, lai lietotāju iebaidītu uz Premium plāna izvēli.
Ātrdarbība
TP-Link Archer BE230 aprīkots ar teju visu nepieciešamo, lai iegūtu mājās jau ļoti modernu 2.5 Gbit/s tīklu, te gan vajadzēs piepirkt klāt arī kādu atbilstošu tīkla pārslēdzi (switch), piemēram, TP-Link TL-SG105-M2, ja grasies mājās izmantot atbilstošu ātrumu datorus, NAS un citas ierīces. Bet šāda iespēja vismaz pastāv.
Šoreiz Wi-Fi 7 testam izmantojam Google Pixel 9 viedtālruni, kas ir viena no jaunākajām ierīcēm ar Wi-Fi 7. Nekādus kalnus gāzt ar Pixel 9 neizdevās, bet pāris mirkļos varēja redzēt, ka Wi-Fi 7 iedod klāt kādu ātrdarbību.
Ar datoru datu pārraides ātrumi bija labāki, stabilāki, paredzamāki, kā jau tam būtu jābūt.
Kopējā bezvadu maršrutētāju sarakstā TP-Link Archer BE230 ierindojas augstajā otrajā vietā. Te gan jāpiebilst, ka iepriekš apskatītie TP-Link Deco BE85 maršrutētāji ir pārāki pār visu zemāk uzskaitīto, bet to pārākumu neiekļauju salīdzinājumā, jo tad tam zūd jebkāda nozīme un vizuāli attēloto datu jēga.
Nobeigumā
TP-Link Archer BE230 varētu būt interesants tiem, kuri gatavojas mainīt bezvadu maršrutētāju mājoklī, kā arī jau ir vai tiek plānots iegādāties NAS ar 2.5 Gbit/s pieslēgvietu. Ideāli, ja to vēl papildinātu dators ar atbilstoši ātru pieslēgvietu.
Wi-Fi 7 varētu dēvēt par Wi-Fi 6E kļudu labojumu, jo Wi-Fi 6E diez vai pamatīgi iegājās lietotāju ikdienā ar savu nepievilcīgo cenu un visai šauro klienta ierīču piedāvājumu. Salīdzinājumam Wi-Fi 6 bija nesalīdzināmi plašāk pieejams ierīcēs un arī maršrutētāju cenas ir daudz pieejamākas par Wi-Fi 6E. Arī pāreja no Wi-Fi 6 uz 6E nav diez ko jēdzīga mājas lietotājam, ieguvumi varētu būt minimāli un arī tikai noteiktos scenārijos.
Wi-Fi 7 nākotne izskatās daudz cerīgāka, jaunie viedtālruņi (Pixel 9 sērija, Apple iPhone 16 sērija u.c.) jau šobrīd piedāvā Wi-Fi 7, tas pats attiecas uz jaunajiem klēpjdatoriem, kas izziņoti vasarā ar Snapdragon X procesoriem. Arī no Intel un AMD nāks datori ar Wi-Fi 7. Un šajā gadījumā TP-Link Archer BE230 būtu jēdzīgs un šai tehnoloģijai pieejamas cenas papildinājums mājokļa bezvadu un arī vadu tīkla aprīkojumam.