Karogi ir ne tikai valstīm, bet arī valstu administratīvajām vienībām, teritorijām, reģioniem un pilsētām.
Šajā rakstā iepazīsimies ar daļu no Amerikas Savienoto Valstu (ASV) štatu karogiem, kuri šķiet interesanti satura un dizaina ziņā.
Uzziņai:
Amerikas Savienotās Valstis ir federāla konstitucionāla republika, kas sastāv no 50 štatiem un no viena federālā apgabala. Amerikas Savienoto Valstu pakļautībā ir arī teritorijas Karību jūrā (Puertoriko un ASV Virdžīnas) un Klusajā okeānā (nozīmīgākās no tām ir ASV Samoa, Guama un Ziemeļu Marianas Salas).
ASV štatu, teritoriju un Kolumbijas apgabala karogi (Vašingtona, DC) atspoguļo dažādas reģionālās ietekmes un vietējo vēsturi, kā arī dažādus stilus un dizaina principus. Lielākā daļa ASV štatu karogu tika izstrādāti un pieņemti laika posmā no 1893. gada līdz Pirmajam pasaules karam. Pēdējais pieņemtais štata karogs ir Minesotas karogs, kas tika pieņemts 2024. gada 11. maijā.
Aļaskas štats
Aļaskas štata karogā tumši zilā laukā ir attēlotas astoņas zelta zvaigznes, kas veido zvaigznāju Lielo Lāci un Polārzvaigzni. Karogs simbolizē Aļaskas pamatiedzīvotāju lāci. Karoga dizainu izveidoja 14 gadus vecais Džons Bensons, kurš bija Aļaskas pamatiedzīvotājs. Karogs pieņemts 1927. gadā.
Ņūmeksikas štats
Ņūmeksikas štata karogs sastāv no zia cilts (indiāņu pamatiedzīvotāju cilts) svētā sarkanās saules simbola uz zelta lauka (dzeltens). Karogs tika pieņemts 1925. gadā, lai izceltu štata pamatiedzīvotāju un spāņu mantojumu. Karogā apvienots Pueblu tautas Ziemeļamerikas pirmiedzīvotāju, kas dzīvoja ASV dienvidaustrumos) simbols, kam štatā ir senas saknes, ar Spānijas karoga krāsām, kas simbolizē Spānijas impēriju, kas vairāk nekā divarpus gadsimtus valdīja pār šo teritoriju.
Merilendas štats
Merilendas štata karogā ir apvienotas divas pirmo Merilendas provinces (Anglijas kolonijas) baronu heraldikas. Kolonija tālajos laikos bija Kalvertu ģimenes rokās, kas to turēja savā pārvaldībā no 1633. līdz 1689. gadam un atkal no 1715. līdz 1776. gadam. Karogs tika pieņemts 1904. gadā.
Rodailendas štats
Rodailendas štata karogs ir balts un sastāv no zelta enkura centrā (cerības simbols), ko ieskauj trīspadsmit zelta zvaigznes (sākotnējās trīspadsmit kolonijās un Rodailenda kā 13. štats, kuras ratificējis ASV konstitūciju). Zilā lentē zem enkura ir štata devīze zelta krāsā: “CERBĪBA”. Karogs tika pieņemts 1897. gadā.
Dienvidkarolīnas štats
Dienvidkarolīnas karogs sastāv no zila lauka ar baltu palmeto palmu un baltu pusmēnesi. Šī dizaina saknes zināmā veidā pastāv kopš 1775. gada, un tās pamatā ir viens no pirmajiem Amerikas Neatkarības kara karogiem. Karogs tika pieņemts 1861. gadā.
Misisipi štats
Misisipi štata karogs sastāv no balta magnolijas zieda, ko ieskauj 21 zvaigzne, un zemāk rakstīts uzraksts “DIEVAM MĒS UZTICAMIES”. Augšējā zvaigzne sastāv no piecu dimantu raksta, kas ir pamatiedzīvotāju simbols; pārējās 20 zvaigznes ir baltas, jo Misisipi bija 20. štats, kas pievienojās ASV. Karogs tika pieņemts 2021. gadā.
Luiziānas štats
Luiziānas štata karogā ir attēlots zils lauks ar pelikāna ligzdu, kurā pelikāns ar savām asinīm baro savus mazuļus (viduslaikos kristīgie rakstnieki pelikānu, kas baro savus pēcnācējus ar savu miesu un asinīm, salīdzināja ar Jēzu Kristu, kurš upurēja savas asinis cilvēces glābšanai). Zem pelikāna karogā ir attēlota balta lenta, kurā zilā krāsā ir štata devīze “SAVIENĪBA TAISNĪGUMS UZTICĪBA”. Pēdējā redakcijā karogs ir pieņemts 2010. gadā.