Tesla ‘kapsēta’ piepildās ar nepārdotiem auto

Austrālijas Melburnas ostā katru mēnesi tiek piegādāti ap 2000 Tesla auto, taču tiem nav pircēju, tāpēc tie sāk krāties. Austrālijas ostās stāv tūkstošiem Tesla auto, jo interese elektroauto (EV) sāk samazināties un tirgu piepilda lētākas opcijas. Attēli ar kādu no Melburnas ostām izceļ dramatisko kontrastu no laika, kad cilvēki auto dēļ stāvēja rindās, līdz brīdim, […]

Ilgās dzīves noslēpums


vara bungas: UA izdzīvojušā ne-gatavnieka bēdīgas pieredzes rezultātā radusies ieteikumu sērija-versija:

 • Sākoties aktīvām kaujām (tiešā tuvumā) visi, kuri mēģinās izbraukt no kauju zonas ar autobusiem, ar 90 % varbūtību būs beigti. Tas ir, evakuēties vajag plānoti un savlaicīgi.

Ikvienam, kurš vēlas pārlaist kauju periodu pagrabā/patvertnē, vajadzētu:

 • Ūdeni, 3 litrus uz cilvēku dienā, rezervē uz 30 dienām. Ēdiens ar tādu pašu aprēķinu – min 300 grami uz vienu cilvēku dienā. Pārtika gatavā veidā, konservi, proteīna pulveri vai bērnu pārtika.
 • Ļoti svarīga manta ir 10 litru vai lielāka tvertne ar platu atveri un cieši pieguļošu vāku, lai noglabātu fekālijas. Vajadzību kārtošanai dzelzs katls vai spainis.
 • Atibiotikas, antiseptiķi, zāles pret caureju.
 • Pārsienāmie materiāli. Mitrās salvetes, pamperi.
 • Individuālās zāles.
 • Jaudīga powerbanka. Tālruni izmantot tikai īsām sakaru sesijām iepriekš norunātā laikā. Ideālā gadījumā ģenerators un degviela tam.
 • Iepriekš norunāta rezerves slēpšanās/tikšanās vieta ar tuviniekiem, gadījumam, ja jūsu patvertne tiks sabumbota vai jūs pašķirsieties ceļā.
 • Apvienot resursus ar kaimiņiem, slēpties kopā.
 • Ja apšaude vai kauja šķietami beigusies, neiet ārā, nesaukt pēc palīdzības. Pēc dažām stundām var mēģināt uzmanīgi vērt vaļā patvertnes ārdurvis ar piesardzību apzinoties, ka tās var būt mīnētas (palīglīdzekļi: striķis, garš kāts, masīvs skapis vtml ).
 • Netuvoties, neaiztikt, nepārvietot nekādus militāra rakstura priekšmetus, tsk. kritušos karavīrus.
 • Neuzrunāt karavīrus ar jebkādām atšķirības zīmēm (tas var būt pārģērbts pretinieks).
 • Nevilkt mugurā neko kamuflētu, neko, kas pat attālināti atgādina militāru apģērbu.
 • Ja jūs patvertnē uzrunā kāds no ārpuses atbildiet skaļi, ka te ir sievietes un bērni, vēlams, lai atbild sieviete.
 • Ja aiz jūsu mugurām slēpjas pretinieks, norādiet uz to savējo triecienvienības karavīriem ar diskrētu zīmi.
 • Ja neesat kombatants nemēģiniet apiet blokposteņus vai aizbēgt no patruļām. Izpildiet norādījumus bez asām kustībām. Kaujas saskarsmes līnijas tuvumā arī savējie var būt potenciāli bīstami.
 • Pa ielām pārvietoties tā, lai atrastos ēku aizsegā no tā virziena, kur notiek kauja. Laukumus un klajumus šķērsot skriešus.
 • Krājumos jābūt šķiltavām, sērkociņiem vuml, vēlams tūrisma gāzes deglis ar gāzes baloniem. Noderēs metāla katliņi un bļodas.
 • Radiouztvērējs uz akumulatoriem.
 • Ja ir iepakojuma plēve, to var uzklāt uz šķīvja, uzlikt ēdienu, paēst, plēvi izmest – nebūs jāmazgā šķīvis.
 • Ja ir opcija no daudzdzīvokļu ēkas dzīvokļa pārvākties uz vienģimeņu tipa māju – dariet to.
 • Dokumenti ne tikai mākonī, bet arī papīra kopiju veidā. Krāsainās kopijas glabāt ar paroli aizsargātā zibatmiņā.
 • Gādāt malku.
 • Nauda tikai skaidras naudas veidā.
 • Alkoholu un cigaretes noglabāt vairumā, tā būs jauno laiku nauda.
 • Lieti noder autoakumulatora un 12V LED lampiņas vai virtenes kombinācija.
 • Ja sēta palicis auto izņemiet no tā kādu braukšanai svarīgu detaļu un paslēpiet labi – tālu. Atslēgas, lai ņem, kas grib.
 • Patvertnē jābūt laužņiem, lāpstām, veseriem uc demontāžas instrumentiem, gadījumam, ja ieieja/izeja apšaudes rezultātā tiks apbērta ar sienu atlūzām/gružiem.
 • Jārēķinās, ka sabiedrisko pakalpojumu jomā nestrādās nekas, kas agrāk strādāja.

Pilotu būšana

 1. Mazrunīgs ukraiņu dronists. Galvenais:

kaujas laukā darbojas sakabe: droni-artilērija-kājnieki; dronu pielietošana pastāvīgi mainās-jāmācās visu laiku; dronistam svarīga kartes lasīšanas un iegaumēšanas prasme; civilie droni nav lietojami “kā ir”- prasa pārbūvi; pretinieks dronistus īpaši medī (HVT); frontē droni satelītnavigāciju neizmanto; kustība demaskē; izlūkošanas droni dienas laikā strādā nepārtaukti (bilde); jebkuri REC līdzekļi traucē – gan pretinieka, gan savējie; US atsauc excalibur munīciju – RU REC adaptējies; dronistiem svarīga fiziskā sagatavotība (spēks, izturība); dronu pielietošanas jomā ukraiņi izgudro – orki ātri kopē un mērogo; 4 fpv droni uz vienu pretinieka kājnieku – norm; piesātinjums ar droniem samazina nepieciešamību pēc strēlnieku kaujas; mākslīgais intelekts pārveidos sauszemes karu par dronu un artilērijas divkauju.

2. Pārāk runātīgs un bērnišķīgi optimistisks orks – dronists , bijušais Navaļnija fans, dzīvoja UA, plāno karot Pribalķikā. Par dronu tēmu no apmēram 00:25:00. Galvenais:

pašiem ražot dronu sastāvdaļas nav rentabli – pirkt CN izdevīgāk; dronus jāražo tādus (tehnoloģiski unificētus lietotāja ētībai), lai neprasa īpašas prasmes to sagatavošanā un pielietošanā; fpv vadīšana ļoti atkarīga no radiohrizonta (LOS) – reljefs ietekmē, problēmu var risināt, ja terminālajā fāzē vadību pārņem AI; lielie jaudīgie droni transportē/palaiž mazos fpv dronus un tad darbojas kā vadības sakaru kanāla retranslatori; frontē droni satelītnavigāciju neizmanto; vidējais fpv drona R=10 km; fpv izmanto dropiem, tsk mīnēšanai ar PK mīnām; dronu pielietošana visu laiku mainās – nevar saražot lielu daudzumu vienādu dronu, tie ātri kļūs neefektīvi – pretinieks atkodīs vājās vietas (sakaru frekvences) un pielāgosies (REC); stralink RU maksā ap 2K USD; Masks starlinkus nedžamos ne RU, ne UA lietotājiem, jo US no tiem ievāc daudz vērtīgas izlūinformācijas; pretinieks dronistus īpaši medī (HVT); dronistu ligzdu demaskē antenas, specifiskas frekvences un REC ieslēgšana/atslēgšana noteiktajā apvidū, kas sakrīt ar dronu aktivitātes ciklu; orki par labu esam atzinuši dronu klātbūtnes detektorus “Masterok” ; katrai kājnieku nodaļai savu izlūkdronu, augstāk – specializētas vienības un apakšvienības;

Nopirku auto videoreģistratoru. Būs video no 70mai A810!

Nopirku videoreģistratoru 70mai A810 ar izcilu 4K izšķirtspēju, kurā labi redzami auto numuri arī saulainās dienās. Pirmie video būs pieejami YouTube pēc to apstrādes Rīgā. Pagaidām piedāvāju īsu video par braukšanas sajūtām pār kalnu.

Vai Putins uzvarējis EP vēlēšanās?

Dramatiski beigušās Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Vladimirs Putins rezultātu svinējis no prieka ēdot popkornu, – ziņo Zviedrijas radio šorīt.  Viņš ir uzvarējis Vācijā, Francijā. Daļēji arī Itālijā un Spānijā. Lielās valstis viņam bija vajadzīgas, dezinformācijai šo vēlētāju virzienā tika veltīti gigantiski resursi (sociālajos un viltotos interneta medijos) un “panākumi” tāpēc ir nodrošināti. Tagad Kremlim būs “kāja durvīs” […]

1000km brauciens ar Renault Scenic E-Tech elektroauto (video)

Pirms nedēļas aizvadījām kārtējo mūsu 1000km elektroauto testu un pamatīgāk iepazinām pavisam jauno Renault Scenic E-Tech elektroauto. Jau pirms pāris gadiem mēs šādā formātā testējām Renault Megane E-Tech elektroauto un sapratām, ka Renault izstrādātā platforma (starp citu, uz tās veidots arī Nissan Ariya) ir sanākusi veiksmīga. Tāpēc bija liela interese palūkot, kas ir sanācis ar Scenic, kas tiek mārketēts kā krietni ietilpīgāks un labāk aprīkots ģimenes elektroauto. Un teikšu kā ir – franču autoražotājam ir sanācis pavisam lielisks elektroauto!

Jaunais Renault Scenic E-Tech varam izvēlēties ar 60 kWh vai 92 kWh akumulatoru, kas nodrošina attiecīgi līdz 420 km vai 620 km nobraukumu. Mazākā akumulatora versija Latvijā maksā ap 44 tūkstošiem eiro, bet lielākā ap 52 tūkstošiem. Uz testu saņemtais auto ir aprīkots ar lielo akumulatoru.

Izteiksmīgs dizains

Nekādu izbrīnu neraisa fakts, ka francūži savas mašīnas dizainē izteiksmīgas. Nereti tik izteiksmīgas, ka tas pat traucē braukt. Bet šis īsti nav tas gadījums. Manuprāt, baltā krāsā šis jaunais elektriskais Scenic izskatās ļoti labi! Šūnas dizaina priekšpuse, optika priekšā un aizmugurē, kā arī svītrotās dienasgaitas lampas izskatās unikāli un veiksmīgi.

No sāna skatoties uz šo auto, uzmanību uzreiz piesaiste interesanti noformētie riteņu diski. Pieņemu, ka nosegtā forma ir aerodinamikas dēļ, bet nu izskatās labi. Konkrētais demo auto ir aprīkots ar 20 collu riteņiem, kas noteikti atstās (negatīvu) iespaidu uz nobraukumu. Jo lielāki riteņi, jo mazāks elektroauto būs nobraukuma potenciāls.

Nu, bet, tu paskaties, cik labi šis auto izskatās arī no aizmugures! Izteiksmīgi bremžu lukturi, un nepierasts aizmugurējā bampera dizains. Šis gan varētu nepatikt krāsotājiem vai dīteileriem.

Auto durvīs iegrimstošus durvju rokturus mēs esam redzējuši arī citos elektroauto (piemēram, Hyundai Ioniq 6 vai Tesla Model 3, Tesla Model Y) un arī šis elements tiek veidots, lai uzlabotu auto aerodinamiku. Taču Scenic gadījumā šie rokturi veidoti tā, ka ar pirkstiem ļoti ērti varam aizāķēt tos aiz stūra un vieglāk atvērt. Citām mašīnām šāda veida rokturi ir izveidoti krietni neērtāk lietojami. Renault, malači!

Vēl no ļoti interesantiem, bet reizē arī praktiskiem jaunumiem, ir Solarbay pašaptumšojošais panorāmas jumts. Ar vienas pogas spiedienu varam to padarīt caurspīdīgu vai arī daļēji padarīt necaurredzamu. Mūsu testa video es parādu, kā praksē šī funkcija darbojas, taču šeit pateikšu tikai to, ka tā ir ērta un noderīga. Brauciens tika aizvadīts ļoti saulainā un karstā dienā, taču salonā no jumta svelme nebija jūtama.

Interjers arī ar savu “odziņu”

Šis auto izskatās interesanti ne tikai no ārpuses. Arī iekāpjot mašīnā, redzēsim, ka dizaineri te ir pamatīgi paplosījušies. Renault uzsver, ka šajā mašīnā neatradīsim dabisku ādu un vispār salona apdarē 26% materiālu ir pārstrādāti. Tāpat arī šīs mašīnas akumulators ir veidots tā, lai to var viegli uzturēt un pārstrādāt. Mašīnā ir plašuma sajūta un ir domāts arī par dažādām praktiskām niansēm.

Piemēram, elkoņa atbalsts ir liels un plats. Tas arī ir pastumjams uz priekšu vai aizmuguri. Tiesa, ja esam uz tā pamatīgi atspiedušies straujākos līkumos varam “aizbraukt” uz priekšu. Proti, prasītos stingrāk nofiksējams šis mehānisms. Elkoņa atbalsta priekšpusē ir maza kārbiņa biežāk lietojamām mantām, bet zem tā ir vēl viena dziļāka mantu kārbiņa.

Elkoņa atbalsts ir tik plats un līdzens, ka uz tā varam pat ērti noturēt portatīvo datoru, lai pastrādātu mūsu izbraukumu laikā. Ne kurā katrā auto tas ir ērti izdarāms. Malači, Renault!

Dzērienu glāzes būs jāmeklē krietni zemāk nekā varbūt mēs to gribētu. Viens glāžu/pudelītes turētājs ir fiksēts, bet otru varam pielāgot. Man šī zona šķita pārāk zemu novietota un pagrūti aizsniedzama. Un 12V ligzda vispār ir tik tālu, ka to droši aizsniegt varēsim tikai tad, kad auto nekustēsies.

Sākot kāpt uz augšu pa viduskonsoli, pamanīsim telefona uzlādes paliktni. Ideja nav slikta, bet diezgan asais stūris būs biežā kontakta ar mūsu labās kājas celi. Nav nekas patīkams. Skatāmies augstāk un redzam ļoti patīkami un gudri nostrādātas sviras. Tās varam kustināt uz augšu un leju, un tādējādi darbināt auto apsildi vai dzesēšanu. Virs šīm svirām lielā multimediju displeja apakšējā joslā redzēsim informāciju par auto apsildi/dzesēšanu. Manuprāt, ļoti ērti un glīši nostrādāts!

Gan multimediju, gan mērinstrumentu paneļa displeji ir kvalitatīvi, ar augstu izšķirtspēju un labi nolasāmi dažādos apgaismojuma apstākļos. Zem brīžiem savdabīgā, bet nenoliedzami izteiksmīgā saskarnes dizaina slēpjas Android Automotive, ko redzējām arī pavisam nesen testētajā Volvo EX30. Jāsaka, ka Android sistēma mašīnās ir baigā štelle. Ja esam pieraduši pie Google Maps navigācijas citās savās viedierīcēs, tad ļoti patīkami to ieraudzīt arī mašīnā. Nepatīk Google Maps un esi pieradis pie Waze? Nekādu problēmu, varam šo lietotni pa tiešo uzstādīt mašīnā. Ir padomāts arī par tiem, kas grib lietot Apple Carplay, jaunajam Scenic E-Tech ir arī šīs sistēmas atbalsts.

Arī mērinstrumentu panelis “sirgst” ar Renault dizaineru augsto domas lidojumu. Šo displeju es gribētu redzēt drusku mierīgāku un ar nenograuztu ātruma indikāciju. Pie visa, protams, var pierast un nekas kritiski slikts te nav, bet… ir jāpierod.

Mašīna ir aprīkota ar labu adaptīvās kruīzkontroles sistēmu, kas pati spēj piebremzēt pirms asākiem līkumiem un apļiem. Ļoti noderīga funkcija, kas darbojas labi. Arī joslā noturēšanās un piestūrēšanas sistēmas darbojas pietiekami labi un pārlieku netraucē.

Lai arī kopumā šajā mašīnā viss ir labi ar pārskatāmību, tomēr labās puses spogulim ir ļoti agresīvi noapaļots stūrītis un brīžiem ir pagrūti saprast, kas atrodas no mums pa labi. Tāpat es neesmu pārlieku liels fans atpakaļskata spoguļos iebūvētajiem displejiem. Pa dienu tas ir parasts spogulis (kas darbojas labi), bet naktī varam ieslēgt kameru (šī funkcija izmanto otro – zem aizmugurējā stikla iebūvēto kameru). Bet varbūt es vienkārši neesmu pieradis. Arī atpakaļskata parkošanās kameru sistēma man nešķita labākā. Testa atskata video es par to runāju mazliet plašāk.

Kopumā gribu teikt, ka, lai arī interjerā un vadības elementu izstrādē dizaineriem ir ļauta paliela brīvība, kopumā šī auto vadīšana ir viegla. Pārsvarā visi vadības elementi atrodas saprotamās vietās un varam ērti pie to novietojuma un lietošanas pierast.

Augsts komforts priekšā un aizmugurē

Šajā mašīnā ir patiešām daudz vietas un plašuma sajūta ir gan priekšpusē, gan aizmugurē. Šis bija patiešām retais elektrotauto, kas patika maniem bērniem un pat sievai, kas mūsu lietotā elektroauto testa mašīnas dēļ principā ienīst šādus auto. Krēslu auduma materiāls (tumšajā daļā) man šķita mazliet par raupju un to jutīsim cauri planākām maikām, bet visādi citādi tie ir ērti krēsli. Vadītāja pusē to varam elektroniski vadīt un krēslam ir pat masāžas funkcija.

Paskat, cik daudz vietas ir auto aizmugurē? Šis ir piecvietīgs auto un tāpēc nebūs īsti opcija pavisam lielām ģimenēm, bet, ja mums ir divi bērni, tad vietas te ir atliektiem galiem.

Renault ir padomājuši arī par interesantiem risinājumiem aizmugurēs elkoņa atbalstā. To varam atvērt un dabūt vēl divas USB-C pieslēgvietas mūsu gadžetu lādēšanai. Un tos varam ērti iestiprināt izbīdāmajos glāžu turētājos. Super risinājums, lai tuvākos un tālākos braucienos mūsu bērni var zombēties savos telefonos vai planšetdatoros. Tāpat varam otrajā sēdekļu rindā atvērt “caurumu” uz bagāžnieku ērtākai slēpju vai dēļu vadāšanai.

Bagāžnieks ir liels, bet ar augstu malu

Kā redzam bildē, bagāžnieks ir diezgan paliels (545 litri) un dziļš, taču bamperis ir augsts un būs diezgan jāpalokās, lai no tā izņemtu vai ieliktu kaut kādas smagākas/lielākas mantas. Protams, varam nolocīt otro sēdekļu rindu un tad iegūsim 1670 litru plašu telpu arī lielāku mantu pārvadāšanai. Zem bagāžnieka grīdas mums ir vēl forša un dziļa kaste kabeļiem.

Auto priekšpusē gan mums nav atvēlēta vieta bagāžai. Visa motortelpa ir aizpildīta ar 220 Zs jaudas agregātu un to pavadošajām sistēmām. Šis ir priekšpiedziņas auto un 60 kWh versijā dzinēja jauda ir 170 Zs.

Pieklājīgas uzlādes iespējas

CCS uzlādes pieslēgvieta ir novietota šīs mašīnas priekšpusē labajā sānā. Mašīna nodrošina 22 kW maiņstrāvas (AC) un līdz 150 kW līdzstrāvas (DC) uzlādes jaudu. 60 kW versijai ir 130 kW maksimālā līdzstrāvas uzlādes jauda. Ja maiņstrāvas uzlādes jauda ir ļoti laba, tad ar 150 kW uzlādes jaudu var būt par īsu tālākos ceļojumos. Šis ir tāds auto ar ko braukt ir patiešām viegli un varam aizbraukt arī tālu, taču ceļojumos mēs gribēsim akumulatoru uzpildīt ātrāk. Ja auto paredzēts izmantot tikai Latvijā, tad būs okei, jo pie mums vēl nav nemaz tik daudz šādu jaudīgo uzlādes staciju.

Interesanta nianse, ko pamanīju mūsu testā. Maiņstrāvas uzlādēm mašīna uzskatāmi rāda uzlādes jaudu, taču līdzstrāvas uzlādes gadījumā šādu informāciju neredzam. Dīlera pārstāvis gan saka, ka uzlādes jaudai ir jārādās abos gadījumos. Iespējams, kaut kāda konkrētās demo mašīnas nianse.

Kopumā gribu teikt, ka šī mašīna ļoti stabili un bez problēmām veic uzlādes un ļoti paredzami arī izlādējas. Mašīna ir liela un smaga, taču priecēja ap 17-18 kWh/100km vidējais patēriņš. Tas arī ļāva vasaras apstākļos šosejas režīmā ar šo auto nobraukt savus 500 kilometrus. Nevienā brīdī nebija sajūtas, ka auto nobraukuma aprēķinu rāda neprecīzi. Elektroauto tas ir ļoti svarīgi! Mašīna ir aprīkota ar siltumsūkni un tas nozīmē, ka arī ziemas apstākļos apsilde būs efektīva.

Galvenās atziņas pēc 1000km brauciena ar Renault Scenic E-tech

 • 1000km brauciena laikā es auto lādēju divas reizes, tam veltot precīzi 1 stundu. Brauciena gaitā veiktās uzlādes man izmaksāja 32.79 eiro. Uzlādes process stabils un 20 minūšu laikā varam ielādēt 200 km nobraukumu.
 • Šajā 1h auto tika ielādētas 96.40 kWh enerģijas.
 • Auto šo braucienu noslēdza ar vidējo enerģijas patēriņu 17.3 kWh uz 100km un tas ir ļoti adekvāts sniegums šāda izmēra un formas mašīnai. Šis ir auto, kas ļoti precīzi parāda nobraukuma atlikumu.
 • Auto ir pietiekami ietilpīgs un ļoti ērts ne tikai braucot divatā, bet tajā ērti jutīsies pasažieri.
 • Braukt ar Renault Scenic E-Tech ir viegli – auto brauc un stūrējas paredzami un komfortabli. Ar šādu auto es pavisam noteikti nebaidītos doties tālākos braucienos uz Eiropu.
 • Renault Scenic E-Tech šo 1000km testa distanci veica 13h 30min un mūsu rezultātu tabulā ierindojās godpilnajā otrajā vietā. Šo rezultātu spēs pārspēt citas mašīnas tad, ja tās brauks efektīvāk, vai uzlādes infrastruktūra pakāpsies virs 200kW+ jaudām un šīs mašīnas spēs atbalstīt šādu lielu uzlādes jaudu.

Pēcvārds: Patīkams pārsteigums!

Šo testu uzsāku ar diezgan lielu skepsi. Mašīna tomēr ir izmēros paliela, solītais patēriņš nav pārlieku zems un arī uzlādes jaudas nav zvērīgi augstas. Tomēr jau brauciena vidū es biju sapratis, ka Renault Scenic E-Tech ir patiešām labi nostrādāts elektroauto. Tas ir ļoti viegli braucams, modernām sistēmām aprīkots auto, kas uzlādējas paredzami un netaisa nekādus pigorus arī ar nobraukuma aprēķinu. Šis ir tāds sēdies un brauc tipa auto, kas neliek mums iespringt. Un es vēlreiz uzsveru – vietas šīs mašīnas salonā ir OHOHOO, cik daudz!

Argentīnas pase

Kopš 2011. gada Argentīnas pilsoņiem tiek izsniegtas jaunā parauga pases, kurās uz pases aizmugurējā vāciņa ir attēlota interesanta karte. Kartē ir redzama Dienvidamerikas karte, kas parāda Argentīnas atrašanās vietu kontinentā ar Folklenda salām un Argentīnas Antarktikas prasību (Antártida Argentina).

Argentīnas paseAvots: https://en.wikipedia.org

Šī karte ir izsaukusi zināmu interesi un pat ažiotāžu pasaules sabiedrībā.

Pirmkārt, Čīlei, kura ir Argentīnas kaimiņu valsts nepatīk kartes dizains ar paviršām Čīles kontūrām, kuras neatbilst patiesajai situācijai. Čīles teritorija ir attēlota tikai ar pusi no Magaljanesa reģiona, kā arī Čīles Patagonijas apgabals un Čīles salas galējos dienvidos ir izlaistas. 

Avots: CIA World Factbook

Otrkārt, kartē ir attēlotas Folklendu salas (spāņu: Islas Malvinas), kuras ir teritoriju strīdus objekts starp Argentīnu un Lielbritāniju. Britu pretenzijas uz Folklendu salām ir datētas jau ar 1690. gadu, kad britu kuģotāji šīs salas atklāja. Apvienotā Karaliste kopš 1833. gada gandrīz nepārtraukti ir īstenojusi de facto suverenitāti pār arhipelāgu. Argentīna ir apstrīdējusi šo prasību, jo tā uzskata, ka tai ir bijusi kontrole pār salām jau dažus gadus pirms 1833. gada. Strīds saasinājās 1982. gadā, kad Argentīna iebruka salās, izraisot tā saucamo Folklenda salu karu. 1982. gada 2.aprīlī Argentīna veica militāru operāciju iebrūkot Folklendu salās un nodibinot kontroli pār tām. Lielbritānijas valdība 5. aprīlī nosūtīja jūras spēku vienību, lai uzbruktu Argentīnas flotei un gaisa spēkiem pirms desanta izsēdināšanas salās. Maijā – jūnijā notikušajās cīņās Argentīna tika sakauta. Kauju laikā kopumā gāja bojā 649 Argentīnas un 255 Lielbritānijas karavīri, kā arī trīs Folklenda salu iedzīvotāji. 2013. gadā Folklendu salās notika referendums, kurā piedalījās 92% balsstiesīgo. 99,8% iedzīvotāju nobalsoja par to, lai salas paliktu kā Lielbritānijas aizjūras teritorija.

Folklendu salaFolklendu salas. Avots: www.bbc.com

Treškārt, kartē ir attēlota Argentīnas Antarktīda (spāņu: Antártida Argentina), kas ir Argentīnas pretenzija Antarktīdā. Argentīnas Antarktīda  ir apgabals Antarktīdā, uz kuru Argentīna pretendē kā uz savas valsts teritorijas daļu. Tas sastāv no Antarktikas pussalas un trīsstūrveida posma, kas stiepjas līdz Dienvidpolam, ko norobežo 25° rietumu un 74° rietumu meridiāni un 60° dienvidu paralēle. Šis reģions pārklājas ar Lielbritānijas un Čīles pretenzijām Antarktīdā. Nevienam no šiem apgalvojumiem nav plašas starptautiskas atzinības.

Argentīnas pretenzijas Antarktikā. Avots: https://en.wikipedia.org

Tā lūk Argentīnas valdība ar savu pilsoņu pasēm veido politiku par Argentīnas teritoriju piederību

Iziet caur HES

Pērnavā traģiski bojāgājušā Apiņa sieva kopīgos plānus īstenos viena. Kas notika trasē?

Nedēļas nogalē Pērnavas trasē bojā gājušā motosportista Jura Apiņa meitai šajās dienās aprit trīs gadi. Viņa traģēdiju vēl neapzinās. Taču, jo ilgāk tēti nesatiek, jo vairāk jautā, kur viņš ir. Profesionālo motobraucēju sestdien Madonā pavadīs pēdējā gaitā. Kas nedēļas nogalē notika kaimiņvalsts trasē, kā dēļ mira 39 gadus vecais sportists? Un – ko no notikušā mācīties, lai nosargātu riskantā sporta veida cienītājus?

Dienas grauds

vara bungas: kā VB to agrāk paredzēja – NATO reģionālo Baltijas aizsardzības plānu mērogošana līdz nacionālajiem līmeņiem sāk izgaismot sistēmiskas atšķirības (spēju iztrūkumus), kas sakņojas dažādībās līdz šim piekoptajās aizsardzības politikās. Šo atšķirību izgaismošana un novēršana cerams aizstās “zelta pendeļus”(tm), kas virzīja un paātrināja NBS attīstību līdz šim.

[..] kā atklāj H. Pevkurs, reģionālajos aizsardzības plānos pastāv plaisas, kuras veido valstu atšķirīgās spējas. “Mēs esam snieguši lielu palīdzību Ukrainai pretgaisa aizsardzībā, un tas nozīmē, ka mums ir jābūt skaidrai atbildei mūsu sabiedrībai, ko mēs darīsim ar spēju trūkumu, un tādēļ mēs piedāvajam visiem sabiedrotajiem apstiprināt “ACDC” (Allied capabililidy development comitment ) iniciatīvu, lai virzītos uz priekšu ar spēju attīstību,” stāsta Igaunijas aizsardzības ministrs.[..]

avots

PS VB izsaka dziļu pateicību anonīmam VB draugam, kurš sedza VB vietnes uzturēšanas (bez trešo pušu reklāmām) izdevumus līdz 2026.gadam. Neko darīt, nāksies atstrādāt. Summa ir tāda, ka sievai labāk nestāstīšu.

No cik gadiem bērnu drīkst atstāt mājās vienu? Ko saka likums, bet ko psihologs?

Sācies bērnu tik ilgi gaidītais vasaras brīvlaiks. Kamēr lielākajai daļai vecāku arī vasarā jāturpina strādāt, rodas jautājums – kā nodarbināt mazos skolniekus, īpaši, ja mājās ir pirmās klases beidzējs? Un no cik gadiem bērnus vispār drīkst atstāt mājās vienus? Raugāmies, ko par to saka likums, bet ko par bērna gatavību palikt vienam saka psihologs?

10 Android funkcijas, par kurām, visticamāk, nezināji

10 Android funkcijas, par kurām, visticamāk, nezināji

Mobilās ierīces nemanāmi ir kļuvušas par neaizstājamu rīku un kompanjonu ikdienas rutīnā. Lai gan diendienā lielu daļu laika pavadām viedtālrunī strādājot, sazvanoties, atbildot uz ziņām vai apskatot, kas jauns notiek pasaulē, ir pārsteidzoši daudz funkciju un iespēju, par kurām nezina pat dedzīgākie tehnoloģiju eksperti.

Ierobežo lietotņu izmantošanas iespējas

Dažkārt ir situācijas, kad kāda uzdevuma veikšanai nepieciešams aizdot viedtālruni draugam, ģimenes loceklim vai kolēģim. Lai nerastos bažas, ka kāds varētu piekļūt privātai informācijai un ieskatīties, kur nevajadzētu, Android ierīču funkcija App Pin lietotājiem ļauj bloķēt ierīci vienai noteiktai lietotnei, neļaujot piekļūt citām viedtālruņa iespējām un saturam. Turklāt šī funkcija var arī palīdzēt kļūt vēl produktīvākam, ļaujot netraucēti koncentrēties mācībām vai darbam, ierobežojot citu lietotņu ienākošos paziņojumus.

Atbrīvojies no sīkfailiem

Daudzi lietotāji nezina, ka internetā apstiprinātos “cookies” jeb sīkfailus, tikai ar pāris klikšķiem iespējams ātri dzēst no Android ierīcēm. Lai gan sīkfaili palīdz tīmekļa vietnēm personalizēt ieteikto saturu un uzlabot lietotāja pieredzi, tie rada arī zināmus drošības riskus. Regulāra sīkfailu dzēšana palīdz uzlabot drošību tiešsaistē, neļaujot vietnēm izsekot lietotāja veiktajām darbībām un piekļūt sensitīvai informācijai. Lai dzēstu sīkfailus Samsung Galaxy ierīcē, “Iestatījumos” jāizvēlas opcija “Personiskie pārlūkošanas dati”, kur tālāk iespējams atlasīt sīkfailus un datu detaļas, ko izdzēst.

Apvelc un atrodi

Ceļojot vai pastaigājoties pa pilsētu, gadās redzēt dažādus apskates objektus, augus, ēkas vai jebko citu, kas rada interesi un vēlmi uzzināt vairāk, taču atrast vēlamo informāciju var būt laikietilpīgi un apgrūtinoši, it sevišķi, ja nav skaidrs kādus atslēgvārdus izmantot. Mākslīgā intelekta (AI) Circle to Search ar Google funkcija, kas pieejama Samsung Galaxy S24, S23, S23 FE, Flip5, Fold5 viedierīcēs un Galaxy Tab S9 sērijas planšetdatoros, ir jauns veids, kā ātri atrast to, ko meklē. Piespiežot un paturot uz navigācijas joslas vai nospiežot un pieturot pogu “Sākums”, apvelkot sev interesējošo objektu, kas redzams ekrānā, iespējams viegli un uzreiz iegūt meklēšanas rezultātus ar visu informāciju, kas pieejami Google.

Atbloķē viedtālruni automātiski

Ekrāna bloķēšanas koda, pirksta nospieduma vai sejas skenēšanas bloķēšana telefonā, protams, ir būtisks drošības rīks, taču tas var kļūt apnicīgi, it īpaši atrodoties mājās. Android paildzinātā atbloķēšanas funkcija Extend Unlock ļauj novērst šo šķērsli, nodrošinot tūlītēju piekļuvi viedtālrunim, taču tikai tad, kad atrodies drošā vidē. Extend Unlock iestatījumos norādot savu māju vai citu lokāciju kā uzticamu atrašanās vietu, ierīce atpazīst, kad tā atrodas norādītajā ģeogrāfiskajā apgabalā un saglabā bloķēšanas ekrānu atbloķētu, ļaujot pārvietoties pa māju bez nepieciešamības atkārtoti atbloķēt viedtālruni, nodrošinot nepārtrauktu piekļuvi lietotnēm, ziņojumiem un citam saturam.

Pārvari valodas barjeru

Ar Samsung Galaxy AI tiešās tulkošanas funkciju Live Translate iespējams tulkot telefona sarunu tiešsaistē. Šī funkcija reāllaikā var nodrošināt viedtālruņa zvanu tulkojumus gan balss, gan teksta formātā 13 valodās. Neatkarīgi no tā, vai ceļo uz ārzemēm vai sazinies ar kolēģiem no citas valsts, tiešais tulkotājs būs ērts un efektīvs palīgs.

Izklaide arī bezsaistē

Brīžos, kad interneta savienojums ir nestabils un jāgaida pārlūkprogrammas ielāde, kā izklaidējošs laika kavēklis noderēs Google Chrome apslēptā spēle T-Rex Run. Tā ir vienkārša spēle, kurā pieskaroties ekrānam spēlētājs kontrolē pikselētu dinozauru, vadot to pa tuksneša ainavu, palīdzot izvairīties no šķēršļiem. Spēles bezsaistes pieejamība padara to par ērtu un iesaistošu nodarbi lietotājiem dažādās situācijās, piemēram, braucot uz darbu, lidojumā vai vietās ar ierobežotu piekļuvi internetam. Turklāt spēles vienkāršā mehānika un minimālistiskais dizains padara to pieejamu visu vecumu lietotājiem. Nākamreiz sastopoties ar sliktu interneta pārklājumu, atliek pieskarties ekrāna T-Rex ikonai, lai sāktu spēli vai ievadot “chrome://dino” pārlūkprogrammas adreses joslā.

Atgriez pazaudētos paziņojumus

Dažkārt ikdienā saņemto ziņu un paziņojumu apjoms ir tik liels, ka to nav iespējams uzreiz apskatīt un izlasīt. Šādā situācijā Android piedāvā ērtu rīku, lai atgūtu paziņojumus, kas nejauši noraidīti vai palikuši neapskatīti. Samsung ierīcēs to pavisam vienkārši var izdarīt, dodoties uz “Iestatījumi”, aktivizējot “Paziņojumu vēsturi”, iespējams pārskatīt visus paziņojumus, kas saņemti pēdējo 24 stundu laikā.

Paveic visu ar vienu roku

Vienas rokas režīms Android ierīcēs ir būtiska lietojamības uzlabošanas funkcija, jo īpaši lielākos viedtālruņos, kur sasniegt visu ekrānu ar vienu roku var būt grūtāk. Vienas rokas režīms, uz ko iespējams pārslēgties, izmantojot vienkāršu īsinājumtaustiņu, būs parocīgs risinājums, lai pārvaldītu visu viedtālruni. Tas ļauj lietotājiem ērti piekļūt lietotnēm, rakstīt ziņas un pārvietoties ierīcē tikai ar vienu roku, padarot to ērtu vairāku uzdevumu veikšanai vai tad, kad otra roka ir aizņemta.

Viedtālrunis – glābējs ārkārtas situācijā

Medicinīniskās informācijas norādīšana viedtālrunī ir būtisks palīgrīks, kas ļaus justies drošāk, padarot svarīgus veselības datus pieejamus pirmās palīdzības sniedzējiem ārkārtas situācijā. Šī funkcija ļauj lietotājiem saglabāt informāciju, piemēram, par asinsgrupu, alerģijām, medikamentiem un ārkārtas kontaktiem, kas var būt īpaši svarīga situācijā, kad persona nereaģē vai nevar efektīvi sazināties ar palīdzības sniedzēju. Medicīniskā informācija ir pieejama bloķēšanas ekrānā, nospiežot ārkārtas zvana pogu, ļaujot palīdzības sniedzējiem to redzēt, neatbloķējot viedtālruni.

Rediģē fotoattēlus bez piepūles

AI funkcija Photo Assist, ko piedāvā Samsung Galaxy AI, ir vērtīgs palīgs tiem, kuri ikdienā uzņem fotogrāfijas ar viedtālruni. Šī mākslīgā intelekta funkcija palīdz uzņemt fotoattēlus nākamajā līmenī, piedāvājot daudzpusīgas rediģēšanas iespējas, ļaujot dzēst vai pārvietot fonā esošos cilvēkus un pat radīt atbilstošu papildinājumu, kādam no attēla laukiem vai objektiem. Photo Assist funkcija sniedz iespēju lietotājiem pielabot neveiksmīgus kadrus, uzlabojot fotogrāfiju apstrādes prasmes un atraisot radošumu.

12 stundu marināde vistu stilbiņu un šķiņķīšu kūpināšanai

Katram ir sava vasaras garšu buķete. Viena no manām vasaras garšām ir kūpinājumi. Tāpēc labprāt meklēju marināžu receptes, izmēģinu un dalos ar tām, jo agrāk man šķita – iemarināt gaļu kūpināšanai spēj tikai augstas klases pavāri. Tas tā nav:)

Gads pēc Kahovkas dambja uzspridzināšanas: viedokļi par tā atjaunošanu dalās, bet daba atkopjas

Šodien aprit tieši gads kopš Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprosta uzspridzināšanas, izraisot milzu plūdus, appludinot simtiem kvadrātkilometru un nodarot postījumus mājām, infrastruktūrai un videi. Ukraina dambja spridzināšanā ir apsūdzējusi Krieviju, kas savukārt vaino Kijivu. Ukraina iepriekš solījusi, ka dambi atjaunos, tomēr Ukrainā par šāda soļa nepieciešamību vismaz pagaidām vienprātības nav.

Robežpārkāpumi un krievu provokācijas turpinās

“Laiks doties pensijā,” – šādi bijušais Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs pirmdien uzrunāja X (Twitter) Francijas Emanuelu Makronu un Vācijas Olafu Šolcu. Abu partijas piedzīvojušas neveiksmi vēlēšanās. Abi nepatīk Kremlim un Krievijai esot iemesls uzmanīgi vērot šo vēlēšanu iznākumu. Putinam vajadzīgas galēji labējās (konservatīvās) partijas pie varas Eiropā. Tā iespējams „no iekšpuses“ samazināt atbalstu Ukrainai, jo […]

Virsraksti #13 jeb nepabeigto dzemdību nams.

Katru reizi es sev piesaku, ka šī virsrakstu sērija jābeidz, bet katru reizi pamanos sakrāt jaunus piemērus ar ziņu portālu jocīgajiem virsrakstiem. Iepriekšējais raksts bija pirms teju gada. Var jau būt, ka divas reizes gadā var šo kolekciju papildināt.

Nepabeigto dzemdību nams- izklausās pēc pamatīgas šausmenes.Vai tad grūti uzpildes stacijā sameklēt šo vīrieti?

Nez kādu operāciju slimnīcā veica- sirds, nieru, plastisko?

No sniega tērē degvielu. Kā?Zināju, ka Alfa ir liels tirdzniecības cents, bet, ka tik liels, ka tur pat var pazust vīrieši, to gan nezināju.

Varējuši, bet tā īsti nav gribējuši?
No ”Velves” puses uzrauga policija?
Sarkanie plūdi un to brīdinājums.
Latvijas Krievijas pilsoņi.
Pazudusī izlase.
Prasa no krītošas lāstekas.
Valsts policijas reidā dzer?
ASV marihuāna, tāda šķirne.
Pilsētas metro uzbrūk.
Ukrainā tiesā vai Ukrainā bija diversijas akts?

The post Virsraksti #13 jeb nepabeigto dzemdību nams. first appeared on BALTAIS RUNCIS.

Saprāts vai intelekts

vara bungas: Gadskaitļi var mainīties, bet tendence diez vai. Kā AI pārtapšana par AGI un ASI ietekmēs vienmēr-aiz-stūra esošu pasaules karu? Tieši tāpat kā savulaik kodolieroči. Ja paveiksies (US un korporācijas pakļaus kontrolei AGI izplatīšanu vai izmantošanu) – kalpos mieram. Ja nepavieksies – katrs ramzanveidīgs kims pamēģinās izmantot AGI, piemēram, bioloģisko ieroču radīšanai, kam cilvēce nekādi nav gatava un tad starptautiskās attiecības, kā arī pasaules kārtība kopumā iegūs jaunas, līdz šim neredzētas šķautnes.

Bijušā OpenAI līdzstrādnieka pētījums “Situatīvā modrība. Nākamā desmitgade”.

The advent of superintelligence will put us in a situation unseen since the advent of the atomic era: those who have it will wield complete dominance over those who don’t.

Galvenais (tulkoja DeepL AI):

 • AGI (Artificial General intelligence – ) parādīšanās līdz 2027. gadam ir diezgan reāla. AGI ir mākslīgā intelekta attīstības pakāpe, kas spēj veikt jebkuru intelektuālu uzdevumu kā cilvēks, ar tādu pašu daudzpusību un pielāgošanās spējām.
 • AGI šobrīd ir vissvarīgākais ģeopolitiskais resurss. Katra valsts cenšas būt pirmā, kas iegūs AGI, tāpat kā savulaik valstis sacentās, lai iegūtu atombumbu.
 • AGI būs nepieciešams 1 triljonu US dolāru vērts skaitļošanas klasteris, līdzīgs tam, ko Microsoft būvē OpenAI vajadzībām. Šis klasteris patērēs vairāk elektroenerģijas nekā tagad US .
 • Finansējumu AGI nodrošinās lielie tehnoloģiju uzņēmumi – Nvidia, Microsoft, Amazon un Google jau tagad ik ceturksni mākslīgajam intelektam atvēl 100 miljardus US dolāru.
 • Līdz 2030. gadam ikgadējās investīcijas mākslīgajā intelektā sasniegs 8 triljonus US dolāru. Šīs izmaksas un pārmaiņas ir salīdzināmas ar Manhetenas projektu un Industriālo revolūciju.
 • AGI ir tikai sākums. Tiklīdz tas tiks izveidots, gandrīz nekavējoties notiks pāreja uz ASI (superinteliģenci). AGI būs tik gudrs, ka spēs sevi pilnveidot, un tas notiks ļoti ātri.

A lead of a year or two or three on superintelligence could mean as utterly decisive a military advantage as the US coalition had against Iraq in the Gulf War. A complete reshaping of the military balance of power will be on the line. [..]We will need to completely reshape US forces, within a matter of years, in the face of rapid technological change—or risk being completely outmatched by adversaries who do.

VB: Labā ziņa, ka kamēr IR, CN, RU, NK saglabājas izredzes panākt līderi sacensībā ar US un iegūt vai nozagt AGI spējas, tiem neatmaksājas risināt globālus konfliktus ar parastajiem ieročiem (t.sk kodolieročiem), kas dod mums nevis 2-3, bet 6-10 nosacītā miera gadus. Bet var arī mēģināt otrādi – uzsākt kodolkaru, kamēr US vēl nav ieguvuši AGI/ASI vadītu pretraķēšu aizsardzību.

Grilējam girosu mājās! Pasniedz ar Dimdiņu "Coleslaw" salātiem

Šī recepte – pitas maize ar grilētu vistas girosu un "Coleslaw" salātiem – ir īsteni piemērota dārza svētkiem.

Microsoft ieklausās kritikā un veic trīs būtiskas izmaiņas gaidāmajai Windows Recall funkcionalitātei

Sākot ar 18. jūniju, lietotājiem, kuri izmanto Windows 11 operētājsistēmu un lietos Copilot+ mākslīgā intelekta atbalstu, tiks piedāvāta jauna Windows Recall funkcionalitāte, kas pētīs ekrānā notiekošās lietotāja darbība. Vēl pirms oficiālas nonākšanas pie lietotājiem, šis risinājums saņēmis pārmetumus par drošību un Microsoft veicis uzlabojumus.

Windows Recall visu laiku fonā veic ekrānšāviņu uzņēmumus, lai tādējādi lietotājiem būtu iespēja atgriezties kādā pagātnes brīdī, kad lietotājs veica noteiktu darbību, kā arī tādējādi labāk izprast lietotāja darbības. Kaut arī šī funkcionalitāte skanēja ļoti interesanti un saistoši, tomēr fonā bija daudz jautājumu par reālo informācijas drošību.

Tāpēc Microsoft veicis trīs lielus uzlabojumus. Pirmais būs lietotāju izvēle ieslēgt Recall vai nē, pirmajā uzstādīšanas reizē. Ja lietotājs izvēlēsies palaist Recall servisu, būs nepieciešams uzstādīt Windows Hello biometriskās drošības autentifikāciju. Tā nodrošinās to, ka šiem datiem nebūs iespējams piekļūt bez papildu autentifikācijas.

Trešā lielā izmaiņa ir uzņemto ekrānuzņēmumu datubāzes šifrēšana, kuru Recall pārveido tekstuālā formā. Pirms tam bez šīm izmaiņām bija ļoti lielas drošības bažas par vieglu piekļuvi lietotāju informācijai, piemēram, lietotājvārdiem un parolēm. Jau nākamnedēļ būs pirmā skaidrība par Recall reālo pielietojumu un noderīgumu ikdienā.

"Maxima" laicīgi brīdina – gada lielākās akcijas dēļ varētu veidoties papildu klientu plūsma

Ņemot vēra, ka 8. jūnijā visos 170 “Maxima” veikalos plānota lielākā akcija “Viena izdevīga diena”, kuras laikā būs pieejamas masveida atlaides līdz pat 50 % sadzīves ķīmijai, traukiem, skaistumkopšanas līdzekļiem, apaviem, apģērbiem, pārtikai, u.c. produktiem, uzņēmums jau laicīgi brīdina, ka veikalos varētu veidoties lielāks cilvēku pieplūdums kā ierasti.

Latvieši aktīvāk sāk interesēties par ceļošanu ar kemperi; kas jādara, lai izvarītos no “iesācēja kļūdām”?

Latvieši aktīvāk sāk interesēties par ceļošanu ar kemperi; kas jādara, lai izvarītos no “iesācēja kļūdām”?

Latviešiem ir diezgan maza un nesena tradīcija “ceļošanai uz riteņiem”, taču vairāku apstākļu sakrītība, dabas tūrisma attīstība un arī covid pandēmija ir sākusi ieviest savas korekcijas – arī Latvijas iedzīvotāji mazpamazām izskata šo kā alternatīvu ceļošanai, stāsta “Mink Campers” ražošanas vadītāja Andra Zvirbule. 

Cilvēki meklē jaunus un interesantus ceļošanas veidus

“Interesanti, ka latviešu attieksme pret ceļošanu ar kemperi strauji mainās,” stāsta A. Zvirbule. Viņa pauž, ka nozarē pēc pandēmijas var redzēt kemperu Mink Campers popularitātes pieaugumu. “Cilvēki vēlas lielāku neatkarību un grib būt tuvāk dabai, tādēļ meklē jaunus un interesantus ceļošanas veidus. Tāpat arī tūrisma infrastruktūras attīstība un jaunas kempinga stāvvietas arī veicina treileru kultūras attīstību,” dažus no iemesliem nosauc A. Zvirbule, piebilstot, ka paredz tuvākajā nākotnē paredz vēl lielāku interesi pēc ceļošanas ar kemperiem.

Kā izvairīties no “iesācēja kļūdām”, ceļojot ar kemperi

Izvēloties kemperi kā jebkuru citu lietu, ir svarīgi ņemt vērā kādas ir vajadzības – piemēram, viens no svarīgākajiem faktoriem ir ģimenes vai ceļotāju lielums, stāsta “Mink Campers” ražošanas vadītāja Andra Zvirbule, piebilstot, ka ne mazāk svarīgs ir arī automašīnas, kas vilks šo māju uz riteņiem, modelis un atļautais vilkšanas svars. Piemēram, “Mink Campers” ir ražoti tā, lai būtu īpaši viegli un vienkārši manevrējami un lai tos varētu vilkt lielākā daļa automašīnu, stāsta eksperte.

“Tāpat lai atrastu izdevīgāko variantu, ir vērts salīdzināt dažādu modeļu degvielas patēriņu, – tā ir tieši atkarīga no kempera svara,” skaidro A. Zvirbule.

Kā vēl vienu svarīgu faktoru, lai izvairītos no šī ceļošana veida “iesācēja likstām”, ir pārliecināties, vai kempera izmēri atbilst plānotajam ceļojuma maršrutam. “Piemēram, dažās nakšņošanas vietās var būt ierobežojumi attiecībā uz kempera augstumu vai platumu,” norāda “Mink Campers” pārstāve.

Latvieši aktīvāk sāk interesēties par ceļošanu ar kemperi; kas jādara, lai izvarītos no “iesācēja kļūdām”?

Tāpat ir svarīgi pārbaudīt, vai kemperī ir pietiekami daudz elektrības pieslēgumu un USB “portu” jūsu ierīcēm. “Pārliecinieties, ka kemperim ir pieejama uzlādēta baterija jeb akumulators – tas jums nodrošinās, ka varat izmantot elektriskās ierīces un apgaismojumu arī tad, kad neesat pieslēgts ārējam strāvas avotam,” pauž “Inter Cars” akumulatoru segmenta vadītājs Linards Drukmanis.

Laba “ekstra” ir arī tad, ja kempera aprīkojumā ir arī saules paneļi, kuri dienas laikā uzlādēs bateriju. “Tad jūs varat būt daudz drošāki, ka baterija varēs nodrošināt apgaismojumu un citu svarīgu aprīkojumu darbību naktī vai ārkārtas situācijās,” piebilst A. Zvirbule.

Izvēloties kemperi, viena no svarīgākajām lietām – lai tas būtu nakšņošanai ērts. “Piemēram, ērta divguļamā gulta vai vēl klāt neliela divstāvu gulta, ja ceļo vairāk cilvēku,” stāsta A. Zvirbule.

Kas būtiski – izvēlēties atbilstošu vietu, kur kemperi novietot, tā izvairoties no nepatīkamiem pārsteigumiem gan sev, gan, iespējams, zemes gabala īpašniekam.. “Daudzās Latvijas pilsētās un ciematos ir pieejamas dažādu ērtības līmeņu kemperu novietnes. Tāpat Latvijā ir iespējams nakšņot kemperī arī ārpus oficiālajām kemperu vietām, ja vien tās nav privātās teritorijas vai citādi aizsargājamas vietas, taču vienmēr ir svarīgi ievērot vietējos noteikumus, būt pieklājīgam pret apkārtējo vidi un citiem cilvēkiem, kā arī rūpēties par savu un citu drošību,” skaidro A. Zvirbule.

Lai iegūtu vairāk informācijas un konkrētas vietas viņa iesaka arī apmeklēt attiecīgās kempingu mājaslapas vai izmantot ceļotāju forumus un lietotnes un izvēlēties atbilstoši savām vēlmēm.

Kemperu ceļotāji – absolūti dabas mīļi

Visbiežāk ceļotāji “uz riteņiem” ir jauni cilvēki, nelielas ģimenes un pat pieredzējuši ceļotāji. Tie ir cilvēki, kuriem patīk kopīgi piedzīvojumi dabā, pārgājieni, makšķerēšana, kalnu riteņbraukšana, kā arī cilvēki, kas vēlas apvienot darbu un ceļošanu,” tipisku “ceļotāju uz riteņiem” raksturo “Mink Campers” pārstāve. Tāpat šis ceļošanas veids ir vienkāršs un ērts risinājumu tiem, kas vēlas ceļot bez viesnīcu rezervēšanas.

Interesanti ir tas, ka Vācijas, Norvēģijas, Nīderlandes, Anglijas iedzīvotāji ir īpaši iecienījuši “kemperošanu”. “Šo valstu iedzīvotāji izvēlas kemperus kā ceļošanas veidu, pateicoties labi attīstītai infrastruktūrai, kempingu tradīcijām un dabas daudzveidībai,” secina A. Zvirbule.

Boeing atzīts par vainīgu tehnoloģiju zādzībā no elektriskās lidmašīnas starta Zunum; uzlikts naudas sods 81 miljonam dolāru

Juridiskā triecienā aviācijas gigantam Boeing federālās tiesas žūrija Sietlā lēma par labu elektrisko lidmašīnu startam Zunum Aero pēc tam, kad

L’article Boeing atzīts par vainīgu tehnoloģiju zādzībā no elektriskās lidmašīnas starta Zunum; uzlikts naudas sods 81 miljonam dolāru est apparu en premier sur Tehnologijas.com.

Putina bruņu veste un vēlēšanas šodien

Šodien mums visiem jāiet uz vēlēšanām. Lūdzu veiciet šo pilsoņa pienākumu! Arī es tūliņ braukšu uz Pāvilostu vēlēt. Mana izvēle būs: jauni cilvēki, jo politikā nedrīkst atļaut noteiktiem deputātiem aizsēdēties pārāk ilgi. Politiķiem jārotē. Tāda ir politikas loģika. Nedomāju, ka mūsu vēlētāji ir tik iebaidīti konservatīvi, ka nespēj aizvākt no Briseles tos deputātus, kas tur […]

Piemājas dīķī iemājojis bebrs. Vai ir droši turpināt tur peldēties?

"Piemājas dīķī ir iemājojis bebrs, šobrīd aktīvi veido alas. Vai ir droši turpināt tur peldēties? Ir dzirdēti stāsti par uzbrukumiem cilvēkam..." ģimenes portālam "Mammamuntetiem.lv" jautā lasītāja.

Kremlis turpina “trenēties” ar kodolieročiem

Šonakt lielākajā daļā Ukrainas teritorijas skanēja trauksmes signāli dēļ krievu gaisa uzbrukumiem. No rīta noskanēja vēl viens sirēnu vilnis un sprādzieni tika reģistrēti virs Kijivas, Odesas un Krimas. Uzbrukums Kijivai ilga gandrīz divas stundas. Krievija tur izmantoja raķetes un dronus. Pretgaisa aizsardzības sistēma uzbrukumu atvairīja. (Ukrinform) Sprādzieni reģistrēti arī krievu okupētajā Krimā. Tur bojātas vairākas […]

Royal Enfield Classic 350 apskats: ideāls retro, ko neviens nepirks

Ir cilvēki, kuriem ļoti patīk veci motocikli. Šie cilvēki parasti saka, ka mūsdienu motocikli ir “zaudējuši savu īsto motociklu sajūtu”, jo ir palikuši pārāk gudri, pārāk gludi, pārāk datorizēti un tas viss mazina to īsto emocionāli piesātināto pieredzi, ko var iegūt braucot ar… īstu un vienkāršu motociklu. Tādu, kādi tie bija agrāk. Kaut kādā ziņā es to saprotu un pat piekrītu – arī man pēc ilgāka laika uz “gudra” GS ar visiem braukšanas režīmiem, inteliģento piekari, planšeti spidometra vietā un ērtā vietā piestiprinātu viedtālruni ar Waze, ir vēlme pabraukt ar kaut ko vienkāršu un mehānisku, tādēļ man ir nedārgs un vienkāršs Interceptor 650, kas šīs izjūtas piedāvā. Tas arī ir viens no iemesliem, kādēļ man ļoti simpatizē Royal Enfield kā tāds – viņi ražo vienkāršus, klasiskus, skaistus un pārsvarā gaisa dzeses motociklus, kas nav pārmudrīti ar gadžetiem un elektroniku, taču joprojām kaut kā spēj atbilst visām mūsdienīgajām emisiju regulām un ierobežojumiem. Classic 350 ir tieši šāda veida motocikls. Tas ir radīts cilvēkiem, kas mīl vecus motociklus, bet vēlas ar tiem arī braukt, nevis tikai restaurēt, pulēt un remontēt. Nepārprotiet, restaurēšanas hobijs ir brīnišķīgs, bet tas nav visiem. Starpcitu, plašāk palasīt par Royal Enfield vēsturi, kultūrmantojumu un neseno atdzimšanu var izlasīt mūsu Intreceptor 650 apskatā.

Pilsētai un Āzijai

Ja ir divi motocikli, kas būtu vienkārši ideāli ceļojumam Āzijā (vai Indijā), tad tie būtu vecais, oriģinālais 411cc Himalajs un šis Classic 350. Nu, vai arī jebkurš cits no RE viencilinru klāsta – Meteor 350 vai Hunter 350. Visi šie (nu jau kopā trīs) modeļi ir balstīti uz šo vienu dzinēju, kas attīsta knapus 20zs. Šie motori noteikti nav piemēroti lietošanai uz Eiropas lielceļiem, taču Āzijā, kur ātrums reti kad pārsniedz 70km/h jebkur, šis motors ir pilnīgi adekvāts.

Retro šarms 

Man šķiet, ka Royal Enfield ir tik ilgi ražojuši gaisa dzeses viencilindra dzinējus, ka ir tos atstrādājuši un noslīpējuši līdz absolūtai perfekcijai. Classic 350 (tāpat kā Meteor, par ko jau rakstījām un Hunter) ir faktiski nulle vibrāciju, kas ir diezgan neticami viencilindra motoram. Motora darbība pat tuvu maksimālajiem apgriezieniem ir tik ļoti maiga, ka varētu zvērēt, ka lielākā daļa divcilindru motoru ir vibrējošāki kā šis. To pašu var teikt par ātrumkārbu, gāzes droseli un visu citu – viss ir tik plūdens, tik nemanāms, ka braukšana pārvēršas par tādu relaksētu, meditatīvu pieredzi. Ar Classic 350 nav nekādas vēlmes pārvietoties dinamiski vai agresīvi un ne tādēļ, ka jaudas ir par maz – šis motocikls vienkārši nevienā brīdī nerada tādu vēlmi. Tā vietā, tas ir visbaudāmākais pārvietojoties ar to mierīgi, atslābināti, ar atvērto ķiveri un pogājamu kreklu, mierīgi dudinot uz tā pukšķošā viencilindra ar mega ērtu krēslu, kas ir plats kā dīvāns. Tā ir interesanta pieredze un mani pilnībā apbūra. Ne es jutu bedres, ne es jutu vajadzību kaut kur steigties. Classic 350 izpūtējs arī skan forši – kluss, bet pamatīgs. Uz šosejas es varēju turēties ap 100 un man pat nelikās, ka motors spiež no sevis ārā visu, kas tur ir. Tā sajūta pienāca pie 110, un tajā brīdī es atmetos un turpināju ar mierīgiem 95-100. Tā ir zona, kur Classic 350 dzīvo pārliecinoši, stabili un arī vēja blieziens nav tāds, ka būtu jāturas pie ragiem ar visiem spēkiem. Jā, tevi apdzīs kāds satiksmes autobuss, bet kāda starpība? Kā tas vadās? Kā jebkurš mopēds ar salīdzinoši garu bāzi un palieliem riteņiem – gausi un relaksēti. Tieši tā, kā vajag. 

Katru reizi, kad es kaut kur piestāju, es apstaigāju moci un nopriecājos par tā retro šarmu un visām sīkajām detaļām – kā, piemēram, mazais “nags” virs luktura, klasiskās duālās aizmugures dakšas, kvēlspuldzes lampa (jā, nekādu LED te nav), instrumentu panelis un nekā cita. Viss ir kārtīgs bleķis, un viss izskatās salikts kopā “kā vecos laikos”. Tas mūsdienās ir pat tāds kā retums. 

Latvijā nebūs populārs

Es pilnībā apzinos, ka Latvijā šāda veida motocikla “tirgus” kopā sastāv no varbūt 6-7 cilvēkiem, viens no kuriem esmu es. Latvijas vidējais motociklists visdrīzāk automātiski norakstīs šādu motociklu (neticiet – palasiet komentārus zem rakstiem par mazo kubatūru močiem) kā nenozīmīgu lauku bodes mopēdu. Un tas droši vien nav tālu no patiesības, galu galā tie ir tikai 350cc. Ja kubatūra ir galvenais kritērijs, šis motocikls pavisam noteikti nav jums.

VS

Es pat neteikšu, ka Classic 350 ir labs iesācēju motocikls, lai gan tas tādam raksturojumam atbilst visās kategorijās. Nē, Classic 350 ir tāds nišīgs motocikls nišīgai auditorijai un īpaši vecā Classic 500 cienītājiem, kuru vairs neražo. Tas ir retro fanātiem, tvīda brauciena dalībniekiem un vienkārši tiem, kam ar ātrumu vai izmēru nekas nav jāpierāda. Tas ir skaists, tas ir autentisks, tas ir nedārgs un degvielu tas tik pat kā nelieto vispār (es aktīvi ar to braucu 3 dienas un dabūju no indikatora nost tikai 1 iedaļu). Tas nav ceļošanai (ja vien tas nav solo un Āzijā), tas ir lietošanai pilsētā, saulainā vasaras svētdienā aizbraukt ar to uz tirgu pēc ķiršiem. Vai arī braukt ar to uz darbu katru dienu, lietot sabiedriskā transporta joslu kā visi citi, parkoties ar to bezmaksas pie pašām durvīm, ieliet degvielu reizi mēnesī un bēdu nezināt. Es uz Classic 350 skatītos kā uz auto vai moto ar VS numurzīmi – ar zināmu prieku par tā īpašnieku, kuram visdrīzāk ir mazliet citas vērtības un gaume kā vidējam lietotājam – high five, vecīt, riktīgi foršs braucamais.

Kur apskats?

Es apzināti nerakstu šo kā “apskatu”, jo šāda veida motociklus ir visai grūti objektīvi apskatīt, lielākoties tādēļ, ka šeit ir ļoti maz objektīvu kritēriju, ko varētu ņemt vērā. Classic 350 ir ļoti subjektīvs motocikls, kas rada vai nerada subjektīvas izjūtas. Ielikt to kaut kādos vērtējamos parametros vienkārši nesanāk. Mocim ir ērts, liels sēdeklis, bāka, kur ieliet degvielu, un neliels, ļoti maigs motors. Ģeometrija ir super komfortabla, piekare ir super komfortabla (mīksta). Motocikls paātrinās kā jau 350cc – palēni un attiecīgi pieprasa tā aktīvi klabināt cauri ātrumiem, lai izvairītos no tās “dzinēja mocīšanas” sajūtas. Bremzes ir adekvātas. Nekādu gadžetu, izņemot pamata ABS, nav. Šie ir arī visi objektīvie parametri, ko varētu apskatīt, viss cits ir sajūtas, sajūtas un sajūtas. Tad nu mans apskats ir šāds – Classic 350 ir mazliet bezjēdzīgs un superīgs vienlaikus. Vienīgi, kapēc nav spieķoto disku? Tas retro vai tomēr nav retro? Izrādās, ka spieķotie diski ir ekstra, kas nāk komplektā ar dažiem modeļu krāsojumiem.

Alternatīvas

Classic 350 tirgū aizņem tādu telpu, kur patiesībā nav nemaz tik daudz alternatīvu. Es pat īsti līdz galam neizprotu šī modeļa pozicionējumu paša Royal Enfield modeļu klāstā – Meteor 350, ko apskatijām pērn, ir ļoti līdzīgs šim, varbūt nedaudz kompaktāks izmērā. Ja skatās uz pārējo piedāvājumu – vai maz eksistē kaut kas šajā mazās kubatūras klasisko kruīzeru kategorijā? Varbūt vecais Honda Rebel 300? Varbūt kāds no ķīniešu 125-250cc kruīzeriem, kā, piemēram, Keeway? Laikam tuvākais būtu Kawasaki Eliminator (500cc, divcilindru), kam gan ir divreiz vairāk jaudas, bet arī cena par 2000 EUR augstāka. Bet, ja gribas ņiprāku kruīzeri un nav bail no vecām un ļoti lietotām klasikām – droši vien, ka kāds 18-20 gadīgs Harley Davidson Sportster 883 būs pašā laikā un līdzīgā cenā. Vai arī, ja esi turīgs, gribi “vecu” motociklu, kas ir patiesībā jauns, noekipēts ar visu elektroniku un riktīgi jaudīgs, bet joprojām izskatās tik pat klasisks kā šis 350 – ņem Triumph Bobber. Cita varianta nav.

Jebkurā gadījumā, fakts, ka šo Classic 350 var iegādāties jaunu un ar garantiju par ~5000, nav maznozīmīgs. Es pēc 3 dienu testa pat uz brīdi apsvēru varbūt to iemainīt pret savu 650. Tieši tik ļoti man tas iepatikās. Bet nu nē, man jau ir viens retro, kas man patīk. Royal Enfield Classic 350 šogad arī piedalās Latvijas Gada motocikla balvas konkursā.

Super mīksts un ērts sēdeklis Ir iespēja aizmugurē uzlikt arī pasažiera sēdekli (ja nemaldos, tāds nāk mocim komplektā) Mazais 350cc motoriņš Gaumes lieta

Plusiņu un svītrojumu līderi – kas patika, un kas nepatika Latvijas EP vēlētājiem

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) ir publiskojusi provizoriskos Eiropas Parlementa vēlēšanu rezultātus, kuros arī redzams vēlētāju individuālais atbalsts atsevišķiem kandidātiem. Portāls "Delfi" ir apkopojis "plusiņu" un svītrojumu jeb "mīnusiņu" līderus.

Norvēģijas ieguldījumu fonds balsos pret 56 miljardu dolāru izmaksu Maskam

Norvēģijas 1,7 triljonu ASV dolāru lielais valsts ieguldījumu fonds, kas ir astotais lielākais elektromobiļu ražošanas uzņēmuma "Tesla" akcionārs, neatbalstīs 56 miljardu ASV dolāru izmaksu kompānijas vadītājam Īlonam Maskam, vēsta ziņu aģentūra "Reuters".

“STALKER 2: Heart of Chornobyl” spēles treileris ir klāt – spēle iznāks septembrī

Ukrainā bāzētais spēļu izstrādes uzņēmums GSC Game World publicēja jaunu STALKER 2: Heart of Chornobyl spēles treileri.

Treileris tika prezentēts Xbox Games Showcase konferences laikā.

STALKER 2: Heart of Chornobyl komanda līdz šim veiksmīgi ir aizsargājusies no datu noplūdes un vairumā gadījumu ziņas par jauno spēli nemaz nav nonākušas līdz faniem.

Sākotnējais spēles izlaišanas laiks arī tika atlikts no 2023. gada uz 2024. gadu uyn vairāki fani internetā jau sāka bažīties par projekta stabilitāti, taču šis jaunākais treileris palīdz nomierināt domas par vēl vienu nobīdi.

Pie STALKER 2: Heart of Chornobyl tiek strādāts jau vairāk nekā desmit gadus, un dažas sarežģītas situācijas vairākkārt ir aizkavējušas spēles izstrādi, taču GSC Game World komanda turpina strādāt un ir apņēmības pilni izlaist šo spēli pasaules spēļu tirgū.

STALKER 2: Heart of Chornobyl iznāks šī gada septembrī. Spēle būs pieejama uz PC, Xbox Series X un Xbox Series S.

HTC laidīs klajā jaunu “U” tālruni 12. jūnijā, tas ir oficiāli

HTC plāno laist klajā jaunu “U” tālruni 12. jūnijā, tas tikko apstiprināts. Uzņēmums kopīgoja paziņojumu, izmantojot sociālo mediju kanālus, un

L’article HTC laidīs klajā jaunu “U” tālruni 12. jūnijā, tas ir oficiāli est apparu en premier sur Tehnologijas.com.

Krievijas ofensīva Harkivas reģionā ir apstājusies

„Šķiet, ka krieviem ir pietrūcis spēka,” – spriež militārais analītiķis Johans Norbergs. Pirms nepilna mēneša Ukrainas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka krievi ir uzsākuši sauszemes ofensīvu pret Harkivas reģionu. Dažas dienas vēlāk Krievijas bruņotie spēki deklarēja, ka ir pārņēmuši kontroli pār desmit ukraiņu ciemu. Tagad Kremļa ofensīva ir apstājusies. „Ja sekojam Krievijas Aizsardzības ministrijas ziņojumiem (kas reizi […]

TOP 3 lietas, kas jādara, lai vairs negribētos saldumus! Uztura speciāliste "saliek visu pa plauktiņiem"

Brīžos, kad ļoti gribas kādu kārumu, īpaši nedomājam par to, kāpēc mums gribas. Roka pati stiepjas pēc šokolādes tāfelītes, bulciņas vai ledenes, taču tieši šajā – “kāpēc?”, var rast atbildi uz jautājumu – kā mazināt saldumu kāri. Vaicājām uztura speciālistei Evai Katajai – kas jādara, lai saldumus vairs negribētos?

Maroka. Secinājumi un pārdomas.

Sagatavošanās, bagāža Transports un pārvietošanās Maršruts, apskates objekti Tradicionāli hammam atrodas blakus mošejai, lai atvieglotu ķermeņa un dvēseles attīrīšanu pirms lūgšanu rituāliem. Ēkas parasti ir lielas, bieži ar velvētiem, kupolveida griestiem. Lielākā daļa Marokas hammam sastāv no trim vai četrām garām telpām ar atšķirīgu … Turpiniet lasīt

The post Maroka. Secinājumi un pārdomas. first appeared on Zaigara ceļojumu blogs ZAIGAR.LV.

POCO F6 Pro viedtālruņa apskats – flagmaņu slepkavas atgriešanās

Šī brīža realitāte nav pārāk iepriecinoša pircējiem – cenas iet uz augšu, bet piedāvājums stāv uz vietas. Jau pāris gadu inflācija un globālās dižķibeles ir nokāvušas agrāk tik ļoti mīlētos flagmaņu slepkavas. Tajos tālajos laikos bija pieejami viedtālruņi ar flagmaņu veiktspēju gandrīz par puscenu. Kā izrādās, tad brīnumi tomēr notiek, un šogad POCO ir nolēmis iepriecināt lietotājus ar flagmaņkāvi. Runa ir par POCO F6 Pro, ko mūsu daiļā apskatniece Keitija varēja apčamdīt POCO F sērijas prezentācijā, tālajā Dubaijā, bet es saņēmu vēl pirms izziņošanas. Ar to gribēju teikt, ka ražotāja mārketings strādā tik pat nopietni, kā lielāki/vecāki ražotāji. Par to jau pirmā uzslava! Bet nesatraucieties, tas neietekmēs mūsu objektivitāti, tādēļ ļausimies gan priekam, gan meklēsim, kur piekasīties.

Jāteic, ka es vienmēr esmu ar interesi sekojis POCO F sērijai, jo tā ir tiešs turpinātājs leģendārajam Pocophone F1 un tā turpinātāji nereti mūsu topos nonākuši vidējās klases pirmajās vietās. Piemēram, POCO F5 Pro pagājušajā gadā kronējām par vidējās klases karali. Man ir pamatotas aizdomas, ka šī būs tā reize, kad POCO izdosies divus gadus pēc kārtas iekāpt vienā un tajā pašā upē, jo pēc pāris nedēļu testa, varu teikt, ka F6 Pro ir labākais, ko ražotājs ir piedāvājis. No pērnā modeļa uzlabots ekrāns, korpusa materiāli, veiktspēja, vada uzlāde un galvenā kamera. Tiesa gan, palielinājusies arī cena. Piemēram, oficiālajā Xiaomi veikalā F6 Pro nopērkams, sākot no 629 eiro. Labā ziņa, ka POCO modeļiem cena ir fleksibla un visai strauji kūst. Turklāt atsevišķās internetbodēs F6 Pro jau tagad pieejams par vidējās klases cenu, tādēļ arī mēs šo ievietosim vidējās klases piedāvājumā, kur tas izskatās diezgan pārliecinoši.

POCO F6 Pro tehniskā specifikācija

 • Operētājsistēma: Android 14, HyperOS
 • Ekrāns: 6.67 collu AMOLED, 1440 x 3200, 20:9 malu attiecība, ~526 ppi, 107.4 cm2, ~89.0% ekrāna un korpusa attiecība, 68B krāsu, 120Hz ātrā atsvaidze, Dolby Vision, HDR10+, 4000 nitu maksimālais spilgtums, Corning Gorilla Glass 5 aizsargstikls
 • Procesors: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm), astoņi kodoli: 1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510, Adreno 740 video apakšsistēma
 • RAM: 12/16* GB
 • Atmiņa: 256/512 GB/1* TB, UFS 4.0
 • Savienojumi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.3 (A2DP, LE, aptX HD, LHDC), USB Type-C 2.0, NFC, 3G/4G/5G
 • Pozicionēšana: GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS
 • Papildu: zem ekrāna novietots optiskais pirkstu nospiedumu lasītājs, stereo skaļruņi (24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res bezvadu audio), IP54 putekļu un šļakstu aizsardzība, žiroskops, kompass, infrasarkanais raidītājs
 • Kameras: aizmugurē: 50 MP, f/1.6, 1/1.55″, 1.0µm, PDAF, OIS galvenā kamera; 8 MP, f/2.2 ultra platleņķa kamera; 2 MP, f/2.4 makro kamera; LED zibspuldze; HDR; 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS video. Priekšā – 16 MP pašiņu kamera, HDR, 1080p@30/60fps, gyro-EIS
 • Izmēri un svars: 160.9 x 75 x 8.2 mm, 209 g
 • Akumulators: 5000 mAh, 120W ātrā vada uzlāde, PD3.0, QC3+, lādētājs komplektā
 • Cena: 629 eiro (12/512 GB), 712* eiro (16/1 TB), bet internetbodēs var atrast lētāk

*testa ierīcei

Dizains – skaistākais korpuss, kādu POCO radījis

Izpakojot POCO F6 Pro var pamanīt trīs lietas – korpuss beidzot veidots no premium materiāliem, dizaina valoda ir aizdomīgi redzēta, bet aizmugure veidota, izdabājot Āzijas gaumēm. Par visu pēc kārtas. POCO F6 Pro turpina POCO X6 Pro dizaina valodu. Tikai atšķirība, ka plastmasa aizstāta ar stiklu un alumīniju, tādēļ plaukstā F6 Pro jūtas lieliski, un ne par matu sliktāk par dārgākiem flagmaņiem. Šī ir pirmā reize, kad ražotājs ticis pie pilnvērtīga premium materiālu korpusa. Aizmugures stikls ir maigi matēts, tādēļ tas uz galda neslīd un nekrāj pirkstu nospiedumus pat baltajā versijā. F6 Pro pieejams melnā un baltā noformējumā. Abi saņēmuši pērļu rakstu, kas spēlējas gaismā. Šis noteikti nav vulgārākais noformējums, kāds no Āzijas nācis, bet noteikti ir nodeva āziešu gaumēm, kam patīk dažādi rakstiņi un ornamenti. Kāds tur brīnums, noieta tirgus jālutina. Kopumā aizmugure uzskatāma par lakonisku un pat tīri pievilcīgu. Labā ziņa, ka garenās kameru salas dēļ F6 Pro ir viens no retajiem viedtālruņiem, kas uz galda gāzelējas vien nedaudz. Katrā ziņā POCO F6 Pro padevies tāds, ka to pat negribas ietērpt aizsargmaciņā.

Visizteiktāk premium sajūtu rada plakanais, vēsais, matētais alumīnija rāmis. Labajā pusē tas papildināts ar stingriem alumīnija taustiņiem, bet kreisā puse atstāta klāra. Augšā vietu radis vien mikrofons un infrasarkanais raidītājs, bet viss pārējais atrodams rāmja apakšā.

POCO F6 Pro dizains tiešām būtu uzskatāms par skaistāko, kādu ražotājs izveidojis, premium materiāli rokā šķiet pārliecinoši, estētiski dizains ir pievilcīgs un tas ir arī visai praktisks. Tomēr, nav saprotams, kādēļ F6 Pro saņēmis vien IP54 šļakstu noturību. Prasītajā cenā jau prasītos pilnvērtīga ūdens aizsardzība, kādu piedāvā Samsung, Google un Sony. Aizsardzību vēl mulsinošāku padara fakts, ka POCO F6 (bez Pro, kam apskats jau top) saņēmis augstāku IP64 aizsardzību, bet Xiaomi 13T, kas atrodams lētākā cenā, jau pilnvērtīgu IP68 aizsardzību. Šis arī ir vienīgais punkts, kas dizainu šķir no izcilības.

Flagmaņu ekrāns

POCO F6 Pro ekrāns ne vien piesmej jebkuru vidējās klases ekrānu, bet atsevišķos parametros atstāj kaunā pat dažu labu flagmani. F6 Pro ekrāns saņēmis 1440 x 3200 izšķirtspēju, kas ir ne vien augstākā vidējā klasē, bet pat nedaudz pārspēj Samsung Galaxy S24 Ultra un Xiaomi 14 Ultra pikseļu blīvumu. Tas protams nenozīmē, ka vienmēr tāda tiks izmantota, jo pēc noklusējuma iestatīta FHD+ izšķirtspēja, bet šis ir fakts, ar ko lielīties mārketingam. Otrs lielības cienīgs fakts ir spilgtums, kas spēj sasniegt 4000 nitu. Tas nozīmē, ka POCO F6 Pro kronējams par spilgtuma karali (mūsu platuma grādos). Tomēr jau atkal jānorāda, ka šāds spilgtums tiek piemērots nelielam pikseļu daudzumam, neilgu brīdi, ja HDR saturu baudīsi spilgtā saulē. Cilvēkiem saprotamā valodā – ekrāns ir gana spilgts, lai nesagādātu problēmas saulainā dienā, pat ar saulesbrillēm.

Arī pārējie parametri ir līmenī. Ekrāns spēj attēlot 68 miljardu krāsu, ir pieejama plūstoša 120Hz ātrā atsvaidze, satura fenšmekeri novērtēs HDR10+ un Dolby Vision atbalstu, skata leņķi ir lieliski, krāsas teicami kalibrētas un kontrast ir izcils. Vienīgā mulsinošā izvēle nav saistīta ar izcilo matricu. F6 Pro saņēmis Corning Gorilla Glass 5 aizsargstiklu, kas šķiet dīvaini, ja reiz POCO F6 (bez Pro) saņēmis Gorilla Glass Victus. Citādi, ir pieejams plašs programmatūras pielāgojumu klāsts. Kopumā tas viss rada labāko ekrānu vidējā klasē, kāds redzēts.

Ātra, uzticama atbloķēšana

Zem ekrāna paslaucīts pirkstu nospiedumu lasītājs un sejas atpazīšana ir klasisks atbloķēšanas komplekts, ko saņēmis arī F6 Pro. Tā kā Xiaomi (POCO mātes uzņēmums) bija viens no pirmajiem, kas šo tehnoloģiju ieviesa, tā ir gana noslīpēta, lai F6 Pro pirkstu nospiedums lasītājs būtu ātrs un uzticams. Tā novietojums neapdala ne labročus, ne kreiļus. Pilnai laimei, es gan to vēlētos novietot maķenīt augstāk. Citādi, lielisks izpildījums. Turklāt Xiaomi/POCO/Redmi produkti ir vienīgie, kas iemācījuši optiskajam lasītājam izmērīt sirds darbības ātrumu. Dalīties ar šiem datiem gan nav iespējams drošības apsvērumudēļ, bet tā šķiet loģiska funkcija, ja reiz fitnesa aprocēs arī izmanto optiskos sensorus, kas mēra pulsu.

Laba skaņa un vibrācija

POCO F6 Pro izmanto divu skaļruņu sistēmu. Galvenais novietots rāmja apakšā, bet tas papildināts ar auss skaļruni, kas saņēmis pastiprinātāju. Diemžēl, šoreiz auss skaļrunis nav saņēmis papildu izeju rāmja augšā, kas nozīmē, ka skaņa nebūs tik apjomīga, kā tiem POCO modeļiem, kas saņēmuši izeju rāmja augšā. Pat ja ne skaļākie savā klasē, tomēr skaļruņi jāuzteic par to kvalitāti. Patīkami, ka tā nekrītas pat pie augšējiem skaļuma līmeņiem. Vokāls ir dzidrs un ir pat dzirdami nelieli basi. No pērnā modeļa uzlabots arī vibrācijas motors, kas kļuvis smalkāks un klusāks. Protams, uz plakanām virsmām vibrāciju varēs dzirdēt un atšķirība no dārgākiem flagmaņiem arī būs manāma, tomēr šādā cenā ir testēti arī rupjāk kalibrēti vibrācijas motori.

Uzlāde norauj jumtu!

Lai gan par Hyper OS stāstīšu nedaudz zemāk, jāteic, kā tā ir atbildīga par fona procesiem, kas izēd akumulatoru. Es protams dramatizēju un akumulatora darbība nav krimināla, tomēr arī POCO F6 Pro gadījumā 5000 mAh akumulators tukšojas nedaudz ātrāk, kā konkurentiem ar tādu pašu ietilpību. Tomēr, dienas nogrieznī, pie vidējas slodzes nevajadzētu būt problēmām sagaidīt vakaru, vienīgi žēl, ka šoreiz nav īsti runa par divu dienu darbību, ko teorētiski šādai ietilpībai būtu jāspēj. Lai vai kā, ja ikrīta rutīna prasīja ap 5%, kas ir pat tīri labs rādītājs, tad vēlāk gan procenti kusa straujāk, kā gribētos. Iespējams to apzinoties, F6 Pro saņēmis ļoti dāsnu komplektāciju. Iepakojumā atradīsi, gan silikona maciņu, kas nav caurspīdīgs, tādēļ divu mēnešu laikā neoksidēsies nepievilcīgā urīna nokrāsā, gan 120W lādētāju, kas ir ne vien jaudīgākais vidējā klasē, bet arī iesmej par vairumu flagmaņu. Te jānorāda, ka krietni dārgākie Xiaomi 14 un 14 Ultra saņēmuši 90W lādētāju.

Tiem, kas, kaut reizi izbaudījuši ātro uzlādi, būs grūti no tās atteikties. F6 Pro ar līdzi doto lādētāju no 0% man izdevās 15 minūtēs piedzīt ap 62%. Īsāk sakot, pietiek tikai iztīrīt zobus, vai ieskriet dušā, lai akumulators no jebkāda līmeņa tiktu piedzīts pilns. Šī uzlāde tiešām norauj jumtu! Un tomēr, ja skatās uz pērno POCO F5 Pro, tas pārsteidza, piedāvājot vidējā klasē bezvadu uzlādi. Diemžēl, F6 Pro tādu nav saņēmis. Šis gan jāadresē pašam ražotājam. Proti, Xiaomi/POCO/Redmi gada laikā saražo ļoti daudz produktu, un vēlāk tiek nolemts, kurš tiks rebrendots, kā POCO globālā F sērija. Piemēram, POCO F6 Pro ir pārsaukts Redmi K70. Tas nozīmē, ka kāda iemīļota funkcija no iepriekšējā modeļa var tikt atņemta tikai tāpēc, ka šis nav reāls iepriekšējo paaudžu turpinātājs, bet jauns verķis. Nedaudz trūkst konsistences. No otras puses, jā, pazudusi bezvadu uzlāde, toties palielināts vada uzlādes ātrums. Atstāj komentāros, kādu variantu izvēlētos Tu!

Flagmaņu veiktspēja

POCO jau šogad paspēja pārsteigt ar veiktspēju POCO X6 Pro apskatā, cenu kategorijā līdz 370 naudiņām. Izskatās, ka ražotājam ir iekšā to izdarīt pusgada laikā otrreiz, jo F6 Pro darbina Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Tas nozīmē, ka šis modelis, kas cenā balansē starp vidējo un flagmaņu klasi, konkurē ar tādiem pagājušā  gada flagmaņu superstāriem, kā OnePlus 11, ASUS Zenfone 10 vai Sony Xperia 5 V. Vidējā klasē pat bez sintētiskajiem veiktspējas testiem tas F6 Pro novieto pirmajā vietā. Arī ar testiem tas ir cienīgs atrasties uz viena plaukta ar teju jebkuru pagājušā gada flagmani un skatīties no augšas uz jebkuru šī gada vidējās klases pārstāvi.

Ikdienā flagmaņu procesors izceļas ar ātrdarbību. Lietotnes burtiski lido, RAM menedžments ir sakārtots un atvērtas paliek ļoti daudz lietotnes. Līdzīgi, kā ar POCO X sēriju, arī šoreiz ražotājs bijis īpaši dāsns ar iebūvēto atmiņu. Latvijā pieejamā pamatversija sākas no dāsniem 512 GB, bet testa ierīci saņēmām ar iespaidīgu 1TB atmiņu. Šoreiz tiešām nav pamats čīkstēt, ka viedtālrunis neatbalsta atmiņu karšu lasītāju. Iekšējā atmiņa tikusi pie visātrākās UFS 4.0 atmiņas. Testa ierīces 16 GB RAM arī ir ļoti dāsni. Tas viss rezultējas ar to, ka POCO F6 Pro sniedz jaudīgāko veiktspēju vidējā klasē. Bet tā kā lielāko atmiņas versiju modeļu cena jau iesniedzas flagmaņu klasē, jāteic, ka no šī gada karognesējiem F6 Pro atšķiras vien sintētisko veiktspējas testu ciparos, citādi visi procesi notiek tik pat zibenīgi.

Ar savienojumiem arī viss kārtībā. Tie ir stabili un pārslēgšanās notiek plūstoši. POCO nav aizmirsis arī tādu tehnoloģiju muzeja eksponātu, kā infrasarkano raidītāju. Tas ļauj pārvērst viedtālruni universālajā pultī. Lai cik arhaisks šis piegājiens arī nešķistu, reizēs, kad pultij beigušās baterijas, tas ir visai noderīgi. Par veiktspēju, sēdies 10!

HyperOS uz Android 14

Šogad ar HyperOS tiekos jau piekto reizi, un jau piekto reizi saskaros ar nepatīkamiem pārsteigumiem. Piemēram, šoreiz papildu jau ierastajiem saskāros ar to, ka saskarne stihiski, vairākas reizes izdzēsa visus manus kontaktus. Par laimi, tos vēlāk varēju atgūt no miskastes. Ar šādu situāciju savā testēšanas vēsturē esmu saskāries tikai vienu reizi. Iepriekš tas notika, testējot Redmi Note 12 Pro 5G, ko darbināja MIUI 14. Tātad ir korelācija, jo abas ierīces nākušas no viena ofisa. Vienkārši neviena cita ražotāja saskarne šādus pigorus ar mani nav izstrādājusi.

Lai atšķirtos no Xiaomi un Redmi radiniekiem, POCO izmanto apaļu ikonu tēmu. Kontroles panelis ir aizvien atdalīts no paziņojumu bloka. Kontroles panelis vizuālo identitāti aizņēmies no ābola. Ja runājam par paziņojumiem, šoreiz tie pienāk laikā, vienīgi daļa nez kāpēc netiek signalizēta, vienkārši parādās paziņojuma blokā. Tā var palaist garām daļu svarīgu paziņojumu. Un jārēķinās, ka paziņojumu blokā tos viegli palaist garām starp reklāmām, kas uzrodas no paralēlā visuma, jo saskarne ir pilna ar liekprogrammatūru, kas ik pa brīdim met ārā reklāmas. Cilvēks gan ir tāda būtne, kas spēj pierast pie visa, tomēr, ja citas saskarnes šādus gļukus nepiedāvā, tad arī HyperOS vajadzētu pamācīties labās prakses no konkurentiem.

Papukstēju, pietiek! Ir jau arī gaišā puse. Tā sastāv no ļoti niansētiem iestatījumiem. Tikai vajadzīgos atrast nebūs vienkārši, jo loģika, kādā tie izkārtoti, ir saprotama vien HyperOS. POCO ir solījis trīs lielos atjauninājumus un četru gadu drošības ielāpus. Tas nav tik daudz, kā piedāvā Samsung un Google, tomēr tas ir optimāli un vairāk, kā sola ASUS.

Arī POCO nav izlaidis šī brīža aktualitāti – mākslīgo intelektu. Tiesa gan, pilnībā tas vēl nav atceļojis pie mums un vēl tikai gaida savu brīvlaišanu no Ķīnas. Tikmēr vispraktiskāk MI izpaužas attēlu rediģēšanā. Jau pirms pāris gadiem MIUI piedāvāja iespēju izdzēst objektu no attēla, šī iespēja ir atstāta, turklāt tā darbojas ne sliktāk, kā Samsung vai Google. Šoreiz klāt nākusi arī iespēja pieģenerēt klāt trūkstošas detaļas. Lai gan praktiskāk man šķiet Samsung piedāvātā opcija iztaisnot šķību kadru, arī šī iespēja nav peļama. Piemēru bildē gan redzams, ka intelektam vēl diezgan daudz objekti jāiemācās, tomēr ar vienkāršākiem scenārijiem var tīri labi paveikties.

Uzlabota galvenā kamera

POCO nekad nav licis uzsvaru uz kamerām. Iepriekšējos gados kameras bijušas visnotaļ labo dzelžu blāvākais punkts. Tomēr, patīkami redzēt, ka arī šeit ir jūtama attīstība. No pērnā modeļa galvenās kameras izšķirtspēja noslīdējusi no 64 MP uz 50 MP, bet šeit atcerieties, ka mazāk pikseļu nenozīmē kvalitātes kritumu, jo palielināts sensora izmērs un uzlabots diafragmas atvērums. Tas nozīmē, ka galvenā kamera spēj apstrādāt krietni vairāk gaismas un iegūt vairāk datu pēcapstrādei. Diemžēl, pārējās kameras atstātas tādas pašas un jau jūtami sāk iepalikt ļoti labajai galvenajai kamerai.

POCO F6 Pro saņēmis:

 • 50 MP, f/1.6, 1/1.55″, 1.0µm, PDAF, OIS galveno kameru
 • 8 MP, f/2.2 ultra platleņķa kameru
 • 2 MP, f/2.4 makro kameru
 • 16 MP pašiņu kameru

Lietotne ir ierasta, tajā nebūs problēmu orientēties arī citu ražotāju lietotājiem. Patīkami, ka starp režīmiem var plūdeni un ātri pārslēgties. Ir pieejami arī dažādi papildu režīmi, tomēr to nav tik daudz, kā dārgākiem veikumiem.

F6 Pro operē ar ierastiem lielumiem – ultra platleņķa kameru, galveno kameru, kvalitāti nezaudējošu divkāršo palielinājumu un digitālo palielinājumu līdz 10x. Digitālais palielinājums protams ātri zaudē kvalitāti, tomēr biju pārsteigts, ka saulainā dienā izdevās iegūt ciešamu rezultātu līdz 5x.

POCO F6 Pro galvenā kamera beidzot ir pievilkusies konkurentiem līdzīgā cenā. Attēli ir assi, detalizēti, graudainība ir labi kontrolēta un dabas detaļām nejūt digitālo saasināšanu. Ja galvenā kamera tiešām jūtami uzlabota un beidzot var stāvēt blakus konkurentiem, tad pārējās sāk jūtami iepalikt. Piemēram, ultra platleņķa kamera. Jāteic, ka POCO gan izdevies izsūkt maksimumu, ko no neliela sensora un zemas izšķirtspējas var panākt, tomēr, krītoties apkārtējam apgaismojumam, var just atšķirīgu detalizētību un krāsu kalibrāciju. Labā ziņa, ka saulainās dienās krāsas izskatās līdzvērtīgi.

Diemžēl, aizmugure tikusi pie makro kartupeļa. Tikmēr konkurenti šādā cenā jau uzlabojuši ultra platleņķa kameru, lai tiktu pie labākiem makro attēliem un trešo kameru pat iemainījuši pie palielinājuma kameras. Mīļais POCO, lūdzu, lai šis būtu pēdējais gads, kad šādi tiek muļķoti lietotāji!

Uzlabotā galvenā kamera arī uzlabojusi spējas nakts apstākļos. Automātiskais nakts režīms pats pielāgo ekspozīcijas garumu un sakārto pārgaismotās vietas, un atgūst zaudētās detaļas tumšajās zonās. Īpaši nakts režīms palīdz ultra platleņķim, kā attēli tumsā gandrīz nav izmantojami vispār.

F6 Pro krietni uzlabojis cilvēku fotogrāfijas. Beidzot ādas toņi netiek izskaistināti, izskatās dabiski. Dabiski interpretēta āda paliek arī portreta režīmā, kas korekti aprēķina objektu, vienīgi reizēm pārgaismo atsevišķas fona detaļas. Pašiņu kamera noteikti nav labākā, kādu prasītajā cenā var atrast, toties jau atkal jāuzteic ādas toņu dabiskā interpretācija un precīzais portretu režīms.

Vēl šo to labu var atrast papildu režīmos. Mans favorīts ir garās ekspozīcijas režīms, kas ļauj iegūt labi nostrādātas gaismas zīmējumu bildes. Kad šīs taisījām, kaimiņš ar iPhone gribēja uztaisīt līdzīgas, bet pat ar Pro režīmu tas neizdevās, tā ka par ērtu veidu, kā tikt pie ilgās ekspozīcijas attēliem, uzslava POCO, jo ābolisti paliek ar garu degunu.

Kopumā, šis ir labākais kameru sniegums, kāds POCO viedtālruņos redzēts. Jā, šur tur konkurenti ir priekšā, bet sniegums apmierinās vidēji izlutinātus vizuāliķus. Beidzot POCO ir pievilcies konkurentu līmenim arī kameru departamentā.

Konkurence

 • Samsung Galaxy A55 5G – ir labākais, ko Samsung piedāvā vidējā klasē. Tas arī veidots no premium materiāliem un ticis pie pilnvērtīgas IP67 aizsardzības. Samsung piedāvā sakārtotāku programmatūru un zemāku cenu, tomēr POCO piedāvā pārāku ekrānu, jaudīgāku veiktspēju, dāsnāku komplektāciju un daudz ātrāku uzlādi.
 • Nothing Phone (2) – cena krietni noslīdējusi, tas piedāvā pārdomātāku dizaina koncepciju, sakārtotāku saskarni, labāku kameru darbību un pat bezvadu uzlādi. POCO atspēlējas ar pārāku veiktspēju, ekrānu, dāsnāku komplektāciju un daudz ātrāku vada uzlādi.
 • Xiaomi 13T Pro – cena arī sasniegusi F6 Pro cenu, tomēr tam ir vairākas pārākas kvalitātes. Piemēram, IP68 pilnvērtīga izturība un kameras, kas tapušas sadarbībā ar Leica, turklāt makro kartupeļu vietā ir reāla palielinājuma kamera. POCO atspēlējas vien ar nedaudz pārāku veiktspēju.

Nobeigumā – flagmaņu slepkavas atgriešanās

POCO F6 Pro patiešām ir tuvākais tam, ko šobrīd varētu nosaukt par flagmaņu slepkavu. Tam ir pagājušā gada flagmaņu veiktspēja, flagmaņcienīgs ekrāns un glīts premium materiālu korpuss. Cena balansē starp vidējo klasi un flagmaņu klasi. Tas ir iemesls, kas F6 Pro vērtēšanu padara pretrunīgu. No vienas puses, šis ir jaudīgākais un viens no labākajiem šī gada vidējās klases viedtālruņiem. No otras puses, ja salīdzina ar flagmaņu klases apakšgalu, tad kameru spēju prasītos labāku, augstāks IP sertifikāts arī nenāktu par ļaunu un prasītos krietni noslīpētāku saskarni. Tomēr tas nemaina faktu, ka POCO F6 Pro ir labākais veikums, kādu šis apakšzīmols jebkad ir radījis, tādēļ vien tas ir pelnījis uzslavas!

Iepriecināja

 • Simpātisks, premium materiālu korpuss
 • Flagmaņcienīgs ekrāns
 • Ļoti labi skaļruņi
 • Izcila veiktspēja
 • Bagātīga komplektācija, vājprātīgi ātrs lādētājs komplektā
 • Ļoti laba galvenā kamera

Ko varētu uzlabot

 • Šādā cenā pilnvērtīga ūdens noturība ir must have
 • HyperOS nepietiek tikai ar nosaukuma maiņu, lai atrisinātu agrākās MIUI problēmas
 • Pārējās kameras iepaliek galvenajai
 • Akumulatora darbība varēja būt labāka

Dronu panākumi

Šorīt, agri no rīta aizdegusies naftas pārstrādes rūpnīca Rostovā pie Donas. Vainīgie – ukraiņu droni. Uzbrukuma rezultātā neviens cilvēks nav cietis. Novošahtinskas naftas pārstrādes rūpnīca tiek uzskatīta par vienu no svarīgākajām Krievijas dienvidos. Cits ukraiņu dronu trieciens iznīcināja naftas cisternu noliktavā Starij Oskolā, uz ziemeļiem no Ukrainas robežas. Kopš kara sākumā, ukraiņi sistemātiski uzbrūk Krievijas […]

Putins baidās no indētājiem

Vakar Ukraina atzinusies, ka uzbrukusi ar ziedotiem ieročiem Krievijas pierobežas teritorijai. „Jauki deg,” – komentēja Ukrainas premjerministra vietniece Irina Vereščuka. Video varēja redzēt Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu liesmās, “Tā ir Krievijas S-300. Krievijas teritorijā,” – turpināja Irīna Vereščuka. Vēlāk šis komentārs tika dzēsts bez paskaidrojuma. ISW ir ģeolokācijas attēli, kuros redzams, ka uz ziemeļiem no Belgorodas […]

9. klases atvadas no skolas “Taureņu lidojums”

Jūnijs, kad visapkārt ziedu paklāji, jautri trallina putni un saule tik mīlīgi silda, arī Madlienas vidusskolā ir lielais rosību un ziedēšanas laiks. Mūsu, 9. klases, atvadas no skolas beidzot pienāca, un tas bija ne tikai īpašs brīdis skolai, bet arī katram 9. klases skolēnam.

7. jūnijā mēs, 9. klase, teicām ardievas skolai, kas mums bija kā otrās mājas, šeit mēs ieguvām draudzīgus klasesbiedrus, kas kļuva par īstiem draugiem, kā arī neaizmirstamas atmiņas, kas vienmēr paliks mūsu sirdīs. Atvadās no skolas 9. klase dziedāja dziesmu “Tu tikai turi acis ciet”, kā arī Annija Tauriņa izpildīja dziesmu “Don’t stop me now”. Mēs, 9. klase, teicām lielu paldies vecākiem, jo viņi deva vislielāko atbalstu un motivēja, lai mēs spētu sasniegt savus mērķus. Protams, paldies teicām arī skolotājiem, jo viņi ir bijuši mūsu ceļveži, kas ticēja un palīdzēja sasniegt šo nozīmīgo dzīves posmu. Mēs vecākus un skolotājus sveicām ne tikai ar mīļiem vārdiem, bet arī ar skaistiem ziediem un siltiem apskāvieniem.

Uz 9. klases atvadām no skolas bija ieradusies dziedātāja Diona, kas mūs priecēja ar skaistām savām sarakstītajām dziesmām. Madlienas vidusskolas direktors Edgars Viņķis mūs sveica ar iedvesmojošiem vārdiem, akcentējot, ka katrs lēmums ir nozīmīgs nākotnē un dzīves ceļš ir jāizvēlas rūpīgi un ar pārliecību, lai sasniegtu savus iecerētos mērķus. Savukārt Madlienas pagasta pārvaldes vadītāja Inga Elme novēlēja veiksmi un izdošanos mūsu turpmākajā ceļā.

Šajā dienā mīļā klases audzinātāja Anita Jākobsone teica skaistus vārdus, pasakoties par mūsu centību un sadarbību, kā arī iedvesmojot mūs turpmākajam dzīves ceļam, atgādinot, cik svarīgi ir ticēt sev, būt godīgiem un laipniem un sekot saviem sapņiem ar neatlaidību un drosmi. Šī diena mums, 9. klasei, lika apzināties, cik daudz esam iemācījušies un cik tālu esam nonākuši. Mēs sapratām, cik svarīgi ir būt pateicīgiem par visu, ko esam piedzīvojuši un iemācījušies, un to, ka šis ir tikai sākuma punkts mūsu dzīves ceļā un ka tagad ir pienācis laiks, kad lēmumi būs jāpieņem mums pašiem. Vēlreiz kā 9. klase mēs vēlamies izteikt sirsnīgu paldies visiem skolotājiem, vecākiem un atbalstītājiem par viņu nesavtīgo palīdzību, iedvesmu un uzticību mūsu izglītības ceļā.

Aiga Rudzgaile, 9.kl.

Beāte Bite CV

Kāda atšķirība ir starp vidusskolu, ģimnāziju un liceju? Skaidro ministrija

"Sakiet, kāda ir atšķirība starp vidusskolu, ģimnāziju un liceju? Bērnam nākamgad devītā klase, bet, ja godīgi, nesaprotu atšķirību – pēc visām šīm skolām taču iegūst vidējo izglītību." Uz "Mammamuntetiem.lv" iesūtīto vecāka jautājumu atbildi sniedz Izglītības un zinātnes ministrija.

Turpinoties tehnoloģiju atlaišanai, Microsoft atceļ simtiem darba vietu uzņēmumā Azure Cloud

Tiek ziņots, ka Microsoft ir likvidējusi simtiem darba vietu savā Azure mākoņdatošanas vienībā, pirmdien ziņoja Business Insider, tādējādi papildinot virkni

L’article Turpinoties tehnoloģiju atlaišanai, Microsoft atceļ simtiem darba vietu uzņēmumā Azure Cloud est apparu en premier sur Tehnologijas.com.

“Sony ULT FIELD 1” bezvadu skaļruņa apskats – šīs vasaras sabiedrotais

Vasara ir īstais laiks, kad doties dabā, cept šašliku, baudīt sauli, mūziku un draugu kompāniju. Šādās reizēs, manuprāt, tieši bezvadu skaļrunis ir īstā lieta, ko paņemt līdzi, lai baudītu kvalitatīvu mūziku un jaudīgu skanējumu. Līdz šim mēs Kursorā jau esam testējuši tumbiņas, lielais vairums no tām ir ASV uzņēmuma “Sonos” ražotās. Ar tām vari iepazīties mūsu iepriekšējos apskatos. Taču pie manis nonācis “Sony” jaunākās produktu līnijas “ULT POWER SOUND” skaļrunis “ULT FIELD 1“. Tā kā ārā laiciņš labs, nav ko sēdēt istabā un jādodas izmēģināt šīs ierīces sniegtās iespējas dabā.

“Sony” ir diezgan liela pieredze audio tehnikas ražošanā, jo īpaši skaļruņu segmentā. Uzņēmums piedāvā dažādām vēlmēm un vajadzībām paredzētus skaļruņus – sākot no plaukstas lieluma tumbiņām iekštelpu ballītēm līdz kārtīgai mājas audio sistēmai. Jāsaka, ka sajūtu ziņā “Sony” ar “ULT FIELD 1” gājis vidusceļu, piedāvājot jaudīgu, bet tajā pašā laikā ērtu, kompaktu un vizuāli pievilcīgu bezvadu skaļruni, kas labi iederēsies gan āra ballītēs, gan kā iekštelpu audio risinājums.

Tehniskais izpildījums

“ULT FIELD 1” ir salīdzinoši viegls, ērti satverams un pārnēsājams. Tā izmēri ir 7.7 x 20.6 x 7.6 cm un sver vien 650 gramus. Līdz ar to ierīci ir viegli pārvietot, ielikt somā un doties ar to piedzīvojumos. Tāpat skaļrunis saņēmis gan putekļu un ūdensaizsardzību, gan ir triecienizturīgs. Līdz ar to tumbiņu droši var izmantot gan grila ballītēs, gan pie jūras. Tiesa, tas uzreiz nenozīmē, ka skaļruni var mest ūdenī vai smiltīs.

“ULT FIELD 1” darbojas ar “Bluetooth” ātro pieslēgumu, tā maksimālais darbības radiuss ir 10 metri. Tumbiņā arī iestrādāts mikrofons, ko var izmantot brīvroku zvaniem. Tāpat jāpiemin, ka skaļrunī iebūvēts akumulators, kura maksimālais darbības laiks ar vienu uzlādi ir 12h. Uzlādi iespējams veikt, izmantojot komplektā iekļauto USB Type-C kabeli. Ja vajadzīgs, tumbiņai var pievienot papildus skaļruņus un savienot ar vairākām ierīcēm vienlaicīgi.

“ULT FIELD 1” man rada vienkārša skaļruņa iespaidu, kas izpaužas gan dizainā (par to mazliet vēlāk), gan tehniskajā izpildījumā. Tāpēc gribētos teikt, ka iespēju ziņā nevajag no tā arī gaidīt pārāk daudz. Šis skaļrunis nav aprīkots ar balss vadību. Tam arī nav paredzēts Wi-Fi, “Spotify”, “Apple Airplay” pieslēgums. Taču, manuprāt, ar “Bluetooth” savienojumu pilnībā pietiek, lai realizētu savas muzikālās vēlmes neatkarīgi no tā, kur atrodies.

Praktiskums un kompaktums mijas ar eleganci

“ULT FIELD 1” ir nopērkams četrās dažādās krāsās: baltā, zaļā, oranžā un melnā. Uz testu saņēmu melnas krāsas skaļruni, kas gan formas, gan krāsas ziņā ļoti labi iederēsies kā ballītē, tā lieliski iekļausies interjerā. Tumbiņas dizains kopumā ir vienkāršs, neuzbāzīgs un bez liekām detaļām, kas man ļoti patīk.

Avots: Sony

Visapkārt skaļrunim ir režģis, kas nodrošina kvalitatīvu un telpisku skanējumu. Tajā iebūvēta saliņa ar vadības pogām, ar kurām var ieslēgt/izslēgt ierīci, regulēt skaļumu, pārslēgties starp dziesmām, apturēt vai atsākt mūzikas atskaņošanu, aktivizēt “Bluetooth” savienojumu. ULT poga ļauj pastiprināt basus. Tāpat skaņas režģī iestrādāta USB Type-C pieslēgvieta. “ULT FIELD 1” pievienota siksniņa, kas ļauj to ērti pārvietot vai piekārt vēlamajā vietā. Pēc vajadzības to var arī noņemt.

Patīkami pārsteidza skaļruņa uzbūvē izmantotie materiāli. Tie lielākoties ir gumijas tipa, kas, ierīci nepadara lētu, bet tieši pretēji – elegantu un patīkamu lietošanā. Viens no foršākajiem elementiem, manuprāt, ir šis USB Type-C pieslēgvietas vāciņš, kas veidots no gumijas un ir viegli attaisāms. Vāciņš ir pievienots pie ierīces, līdz ar to tas nepazudīs. Uz kopējā fona tas ir sīkums, bet tāpat veido pozitīvāku iespaidu par “ULT FIELD 1” skaļruni.

Ierīces sānos atrodas pasīvie radiatori. Tie izvietoti tā, lai uzlabotu zemo frekvenču skaņu. Šis skaļrunis ir praktisks arī ar to, ka to var dažādi novietot – guļus vai sāniem – līdz ar to arī šie pasīvie radiatori atradīsies vai nu sānos vai augšā un lejā.

Kontrole un vadība

Kā jau iepriekš rakstīju, “ULT FIELD 1” vadību iespējams veikt, izmantojot uz tā esošās pogas. To pašu var izdarīt ar pievienotās ierīces, piemēram, datora vai telefona, palīdzību. Abos gadījumos tas ir diezgan ērti un problēmas nesagādā. Taču, lai nodrošinātu kvalitatīvu un stabilu “Bluetooth” savienojumu, skaļrunis no pievienotās ierīces nevar atrasties tālāk par 10 metriem.

“ULT FIELD 1” vadības iespējas piedāvā arī “Sony”/”Music Center” mobilā lietotne. Ar tās palīdzību var pārvaldīt audio iestatījumus un izvēlēties atskaņošanas sarakstus. Man gan šī lietotne līdz galam šķita ērta.

Tiesa, ar lietotnes palīdzību “ULT FIELD 1” var pievienot papildus skaļruni, izmantojot “Stereo Pair” funkciju. Te gan ir ierobežojums – pievienot var vēl vienu tādu pašu “ULT FIELD 1” skaļruni. Cik noprotams, citu “Sony” skaļruņu modeli ar šo savienot nevar.

Skanējums

Tā kā “ULT FIELD 1” ir pirmais nopietnais skaļrunis, ko esmu apskatījusi, tad skanējumu grūti salīdzināt ar konkurentu plauktiņu. Taču kā cilvēkam, kurš ikdienā mūziku klausās caur “MacBook Air M2”, biju patīkami pārsteigta par dziļajiem un izteiktajiem basiem un visaptverošo skanējumu. Turklāt, ieslēdzot “ULT POWER SOUND” funkciju, basus iespējams pastiprināt.

Skaļrunis aprīkots ar pasīvajiem raditoriem, kuri atrodas sānos. Ražotājs norāda, ka to izvietojums ir optimizēts, lai uzlabotu zemo frekvenču skaņu. Savukārt iebūvētais skaņas izkliedes procesors paplašina skaņu, kas ir jūtams gan šaurā telpā, gan, atrodoties ārā, piemēram, pie jūras, kur ierasti ir skaļāks.

Kopumā varu teikt, ka “ULT FIELD 1” sniedz jaudīgu un patīkamu skanējumu, ko īpaši labi novērtēju, atrodoties pie jūras. Domāju, ka vasaras sezonā vislabākais pielietojums šim skaļrunim ir tieši ārā, kur tam arī nekaitēs ne pārāk liels mitrums, ne putekļi un smiltis.

Šīs vasaras sabiedrotais ar dažiem BET

“Sony ULT FIELD 1” skaļruni lietoju kopumā divas nedēļas, kas, manuprāt, ir pietiekami ilgs laiks, lai izzinātu tā priekšrocības, trūkumus, kā arī ikdienas izmantošanas nianses. Lai pilnīgāk saprastu, cik labi skaļrunis darbojas un cik kvalitatīvu skanējumu sniedz, lietoju to dažāda lieluma telpās un vidēs. Klausoties dzīvoklī, bija jūtama izteikti telpiska, plaša, piepildīta skaņa. Arī ārā skaļrunis sniedza ļoti labu skanējumu, bet šeit jutu vairāk citas ierīces priekšrocības.

Man ļoti patīk tas, ka skaļrunis ir diezgan viegls, kompakts, neaizņem daudz vietas. Tā ir liela priekšrocība, ja dodies kaut kur atpūsties, ceļojumā, pārgājienā, izbraucienā un vēlies ierīci ielikt līdzi somā. Nav arī jābaidās, ka ierīce tiks saskrāpēta, atrodoties starp citām mantām, jo tā ir triecienizturīga. No lietojamības vēl ērti šķiet tas, ka “Sony ULT FIELD 1” iespējams klausīties, novietojot to gan uz sāniem, gan guļus. Es dodu priekšroku novietojumam uz sāniem, jo tā man šķiet stabilāka pozīcija un arī skaņa labāk izplatās.

Patīkama arī šķiet iebūvētā vadības pogu saliņa. Ierīces ieslēgšanu un izslēgšanu pavada skaņas signāls, kas abos gadījumos mazliet atšķiras, kas ir foršs sīkums. Par to, ka ierīce ir ieslēgta un aktivizēts “Bluetooth”, liecina degošās gaismiņas. Arī zema akumulatora līmeņa gadījumā mirgo lampiņa. Taču man pietrūka tas, ka visām pogām nedarbojas gaismiņa. Piemēram, lietojot tumbiņu tumsā, viegli sajaukt skaļuma regulēšanas pogas.

Ražotājs sola, ka ar pilnu uzlādi “ULT FIELD 1” darbosies līdz 12h, kas ir diezgan labs sniegums. Ātro uzlādi šis skaļrunis neatbalsta, bet varbūt arī nevajag. Baterijas atlikumu var redzēt gan “Music Center” mobilajā lietotnē, gan pieslēgtajā ierīcē. Taču man ļoti nepatika tas, ka netiek precīzi parādīts baterijas atlikums reāllaikā. Šajā gadījumā baterijas atlikums mainījās ik pa 20%. Līdz ar to nevar zināt, kad tas ir 20% un kad 1%. Ja baterijas atlikums ir nokrities zem 20%, sāk mirgot gaismiņa, kas informē par vajadzību uzlādēt. Taču nekādi citi brīdinājumi, baterijas atlikumam tuvojoties 0%, netiek parādīti. Tāpēc arī nevajag brīnīties, ja skaļrunis izlādēsies un izslēgsies, ja arī pie baterijas atlikuma rādās 20%.

Neskatoties uz mīnusiņiem, patīkami, ka “ULT FIELD 1” droši var izmantot ne tikai telpās, bet arī, piemēram, mežā vai pie jūras, ko pati pārbaudīju. Skalrunis saņēmis IP 67 ūdensizturības un putekļu necaurlaidības standartu. Līdz ar to tam nekaitēs ne smiltis, ne jūras ūdens. Tā ir milzīga priekšrocība, ko var izmantot tieši vasarā, kad vairāk laika gribas pavadīt ārā un baudīt dabu.

Cena un pieejamība

Visa šī garā raksta laikā laikam neesmu atklājusi, cik tad maksā šis kompaktais, praktiskais un labskanīgais “Sony ULT FIELD 1” skaļrunis. “Sony Centre” mājaslapā tas nopērkams par 139 eiro. Par tādu pašu cenu ierīci var iegādāties arī Tet.lv , “Euronics” cena ir 139,99 eiro.

Kā “Bite Latvija” rūpējas par savu un klientu drošību?

Drošība ir katras organizācijas viena no galvenajām prasībām un lielākajiem izaicinājumiem. Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ievērojami palielinājusies kiberļaundaru aktivitāte un incidentu skaits, kas vērsts gan pret uzņēmumiem, gan iestādēm. Kā šajā izaicinājumiem un vienlaikus tehnoloģiju iespējām bagātajā laikmetā parūpēties par savu un klientu drošību, sarunā atklāj “Bite Latvija” iekšējo drošības procesu vadītājs Reinis Pudāns.

“Bite Latvija” iekšējo drošības procesu vadītājs Reinis Pudāns

Kāda ir Tava profesionālā pieredze, par kādām jomām esi atbildīgs Bitē?

Savus pirmos profesionālos soļus spēru Valsts policijā. Sāku no pašas apakšas – aizturējām iereibušas personas – līdz tam, ka vadījām lielas operācijas. Viena no lielākajām bija 2000. gadu sākumā, saistīta ar teroraktiem Eiropā. Es biju viens no tiem, kurš palīdzēja neitralizēt teroristus, sniedzām par viņiem informāciju Eiropolam, kas ļāva vēlāk aizturēt šos grupējumus.

Vēlāk strādāju spēļu industrijā, kur bieži bija jāsaskaras ar naudas atmazgāšanu. Nācās diezgan pacīnīties, lai nauda netiktu atmazgāta caur spēļu zālēm. Tāpat esmu darbojies vairākos uzņēmumos kā drošības speciālists līdz nokļuvu Bitē.

Bitē strādāju trīs gadus un uzskatu sevi gan par vadītāju, gan praktiķi. Mana atbildības sfēra ietver drošību, konkrētāk, kiberdrošību, fizisko drošību un telefonkrāpniecības apkarošanu. Katru gadu attīstās tehnoloģijas, krāpnieki kļūst arvien zinošāki. Ir jāaug viņiem līdzi, citādi būs jācīnās ar sekām.

Vai tiesa, ka Tu labāk nekā citi saproti, kā domā noziedznieki?

Jā, un to es arī mācu pārdevējiem/klientu konsultantiem, kuri ikdienā sastopas aci pret aci ar šiem noziedzniekiem. Būtiski ir izprast zagļu psiholoģiju un darbības, kā viņi rīkosies, kāda ir atšķirība starp zādzību un laupīšanu u.tml.

Pirms sāku strādāt Bitē, šādu drošības apmācību nebija. Atnākot uz šo uzņēmumu, konstatēju vairākas  pilnveidojamas jomas, tāpēc veicu iekšējo auditu, lai saprastu, uz kādiem grābekļiem kāpjam. Darbinieku apmācības bija viena no pirmajām iniciatīvām, ko vēlējos realizēt. Darbiniekiem tās ir vērtīgas, jo iegūtās zināšanas noder ne tikai darbā, bet visā dzīvē.

Drošības kontekstā arvien biežāk runā par NIS2 direktīvu. Kas tā ir un kā skar Biti?

Sākoties karam Ukrainā, ne tikai Latvija, bet visa pasaule pieredzēja kiberuzbrukumu skaita pieaugumu. Aktīvāk bija jāsāk aizsargāt gan uzņēmumi, gan valsts iestādes. Tāpēc Eiropa nolēma, ka katrai valstij jāievieš nacionālās kiberdrošības projekts jeb NIS2 direktīva. Sākumā uzņēmumiem, izmantojot vadlīnijas, jāsaprot, vai tie atrodas sarakstā, uz kuriem attiecas šī direktīva. Ja tā ir, tad jārīkojas saskaņā ar NIS2 noteikumiem, jāievēro noteiktās kiberdrošības prasības un jāsniedz informācija Aizsardzības ministrijai.

Arī uz Biti attiecas NIS2 direktīva. Mūsu gadījumā lielu lomu nospēlēja saņemtais Informācijas drošības sertifikāts ISO. Līdz ar to 95 % no direktīvas prasībām mums jau bija izpildītas. Tas arī nozīmē, ka attiecībā gan uz klientiem, gan valsti Bite visu ir izdarījusi, lai tiktu sniegta maksimāla drošība.

Runājot par fizisko drošību, vai un ko var panākt, ielaužoties bāzes stacijās?

Tā kā Bites bāzes staciju skaits mērāms nevis desmitos vai simtos, bet tūkstošos, fiziskā ielaušanās tikai dažās no tām mūs tik ļoti neietekmē. Izmantojam dažādus drošības risinājumus, kas, piemēram, ļauj redzēt, ka kāds ir piekļuvis bāzes stacijai. Tad jau paralēli uzreiz tiek pārbaudīts, kas tur notiek. Pēdējā laikā mums nav bijuši nekādi incidenti. Līdz ar to varu teikt, ka Bites esošie drošības instrumenti strādā ļoti labi.

Līdzšinējie incidenti lielākoties saistīti ar fiziskiem bāzes stacijas bojājumiem. Sākoties 5G ērai, daļa cilvēku sāka uzskatīt, ka jāstaigā ar folija cepurēm un vajag apturēt šo bāzes staciju darbību. Tāpēc viņi, piemēram, cenšas demontēt elektrības pievadu vai kā citādi to bojāt, taču beigās paši riskē gūt traumas. Nereti arī esam saskārušies ar situāciju, ka cilvēki izdomā bāzes stacijā paslēpt geocaching punktus.

Ir dzirdēts, ka var kāda cita telefona numura vārdā nosūtīt īsziņas, veikt zvanus. Tas tehniski ir iespējams?

Krāpnieciskus zvanus ir ļoti vienkārši veikt, ir lietotne, kas to palīdz izdarīt. Visu procesu sākot no pirmā iezvana, no kurienes tiek zvanīts, līdz pašam galam, saucam par trafiku. Visas valstis cīnās ar šo problēmu. Vienu no pirmajiem risinājumiem izdomāja somi. Tur visi zvani iet caur regulatoru, kas tos pārbauda.

Lietuvas kolēģi jau izveidojuši savu risinājumu, ar kura palīdzību divu nedēļu laikā apturēja 70 000 krāpniecisku zvanu. Arī Latvijā maija beigās ieviesām analogu bezmaksas drošības risinājumu, kas pasargās mūsu klientus. Bites jaunais bezmaksas telefonkrāpniecības apkarošanas risinājums turpmāk ļaus bloķēt zvanus, kas maskēti par Latvijas numuriem: pirmkārt, izsaukumus no Latvijas mobilo un fiksēto tīklu numuriem, kas nav piešķirti lietošanai nevienam operatoram, otrkārt, izsaukumus no Bites mobilā tīkla numuriem, kas tiek veikti no ārvalstīm, bet kas pēc Bites sistēmas datiem neatrodas ārvalstīs, un, treškārt, izsaukumus no Latvijas fiksēto tīklu numuriem, kas tiek veikti no ārvalstīm. Vienlaikus jāatceras, ka vieni neesam cīnītāji, un krāpnieki vienmēr meklēs citus ceļus un izmantos citu operatoru tīklu. Tāpēc gribētos teikt, ka šo ceļu jāiet visiem mobilo sakaru operatoriem kopā, tādejādi veicinot informācijas apmaiņu un novēršot telefonkrāpniecību jau nacionālajā mērogā.

Kā ir ar krāpnieciskām īsziņām?

Ar īsziņām ir nedaudz grūtāk, jo tās ir sarežģītāk izsekot to lielā apjoma dēļ. Latvijā šis krāpniecības veids nav tik izplatīts, Lietuvā tas ir populārāks. Lietuvas regulators ir atļāvis operatoriem pārbaudīt īsziņas saturu, vai tajā nav krāpnieciskas saites. Kopumā redzam, ka Lietuvas risinājums ir dzīvotspējīgs, tomēr krāpniecisko SMS identificēšanas process ir komplicēts un jādomā par tā efektivitātes palielināšanu, piemēram, piesaistot mākslīgā intelekta risinājumus. Vienlaikus tas nozīmē risku pārkāpt GDPR noteikumus, tāpēc esam izbrīnīti, ka tam ir iedota atļauja. Pagaidām gan Lietuvas kolēģi atzīst, ka viņiem šis process rada lielas galvassāpes, jo nosūtīto īsziņu apjoms ir milzīgs un jāsaprot kritēriji, pēc kuriem atlasīt krāpnieciskās ziņas. Nākotnē šajā jomā plānots piesaistīt mākslīgo intelektu, kas pēc noteiktām pazīmēm atlasīs krāpnieciskās īsziņas.

Bieži vien pret mobilo sakaru operatoriem tiek vērsti DDoS uzbrukumi, mēģinot apturēt pakalpojuma sniegšanu ar milzu trafiku. Vai Bitei ar to ir nācies saskarties?

DDoS uzbrukumu skaits ir būtiski pieaudzis, kas izteikti vērojams kopš kara Ukrainā. Mēs pret tiem bijām ļoti labi nodrošinājušies, bet, tā kā šo uzbrukumu skaits arvien pieaug, pieslēdzam dažādus pakalpojumus, kas sniedz papildus drošību gan klientiem, gan mums pašiem.

Šad tad arī saskaramies ar uzbrukumiem, kas vērsti pret mūsu klientiem. Konkrētāk, uzbrucēji inficē rūteri ar ļaunprogrammatūru. Mēs šos klientus ātri apzinām, informējam, ka rūteris ir inficēts un to vajag iztīrīt. Inficēt var ne tikai rūteri, bet jebkuru elektronisko iekārtu mājās.

Pastāsti par Bites piedāvāto “Antivīruss Plus” pakalpojumu

“Antivīruss Plus” ir maksas serviss, kas pieslēdzams gan mājas internetam, gan telefonā. Aktivizējot šo pakalpojumu telefonā, tas aizsargās no kiberdraudiem internetā, izmantojot Bites mobilo tīklu Latvijā vai viesabonēšanu ārzemēs. Savukārt, pieslēdzot “Antivīruss Plus” mājas internetam, tas aizsargās visas ierīces, kas pieslēgtas šim tīklam.

Šis pakalpojums darbojas Bites tīkla pusē, ko gala klients var aktivizēt un ar tā palīdzību atfiltrēt bīstamo saturu. Ja lietotājs mēģina atvērt bīstamu mājaslapu, “Antivīruss Plus” to neļaus un lapa tiks nobloķēta, tādējādi pasargājot arī no potenciāla kiberuzbrukuma. Liels pluss ir tāds, ka nekas papildus ierīcē nav jāinstalē, jo viss tiek izdarīts Bites pusē. Klientam ir iespēja pašam izvēlēties, kādas opcijas aktivizēt un pielāgot ierobežojumus. Piemēram, var bloķēt noziedzīgu informāciju, pieaugušo saturu, ierobežot bērnu izklaides saturu, reklāmas utt. Tāpat iespējams individuāli izvēlēties, kādas saites bloķēt.

Lietotājam mājaslapā manabite.lv ir pieejams incidentu pārskats, kurā var iepazīties ar pēdējo 30 dienu laikā “Antivīruss Plus” fiksētajiem ļaunprātīgajiem domēniem, pikšķerēšanas saitēm, kā arī ļaunatūru darbību. Šie dati pieejami gan individuālā līmenī, gan var apskatīties kopējo sniegumu. Piemēram, pēdējo 30 dienu laikā “Antivīruss Plus” aizsargājis lietotājus kopumā pret vairāk nekā 22 miljoniem ļaunprātīgo domēnu.

Ko Bite kā operators var darīt, lai mazinātu telefonkrāpniecības apmērus?

Viens no labākajiem mehānismiem ir informēt cilvēkus. Mēs aktīvi izglītojam klientus visos Bites kanālos, nebaidoties atkārtoties. Manuprāt, ļoti svarīgs moments ir arī pārliecināties divreiz. Ja tev zvana no bankas un saka, ka kaut kas noticis ar kontu, pārzvani bankai un pārliecinies par to. Ja zvana no Bites, un tu domā, ka tas ir krāpnieks, pārzvani operatoram. Tas ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā izvairīties no iekrišanas telefonkrāpnieku nagos.

Kopš pērnā gada septembra ir sākuši darboties arī Latvijas naudas mūļi, kuri tiek vervēti darbam Ukrainā. Tāpēc arvien biežāk tiek ziņots par to, ka zvana krāpnieki, kuri runā latviski un mēģina izmānīt naudu. Cilvēkam lielāka uzticība rodas tad, kad ar viņu runā latviski. Zinām, ka līdz šim no krāpniekiem visvairāk cietušas sievietes vecumā virs 45 gadiem un kuras runā krieviski. Vienlaikus cilvēki paliek gudrāki, un krāpniekiem jāmeklē jauni veidi, kā apmānīt cilvēkus, tāpēc tiek izmantoti naudas mūļi, kuri var apkrāpt arī latviski runājošos.

Operatori var reāllaikā analizēt zvana laikā notiekošo, lai brīdinātu lietotāju no krāpniekiem?

Šādas iespējas Latvijas regulējums aizliedz. Taču domāju, ka ir reāli izstrādāt mobilo lietotni, kas ar lietotāja piekrišanu analizē zvana laikā notiekošo un brīdina par iespējamu krāpniecību.

Padalies ar pāris ieteikumiem no savas pieredzes, kā gala lietotājiem pasargāt savus viedtālruņus no klasiskiem potenciāliem kiberuzbrukumiem.

Kā jau iepriekš teicu, ja tev zvana no kādas iestādes, piemēram, bankas, un ir aizdomas, ka tas ir krāpnieks, pārzvani uz banku. Tā ir dubultā pārbaude. Ja tiek lūgts instalēt lietotnes, nedari to, jo neviens nekad neliks to darīt. Neviena iestāde arī neprasīs atklāt paroles. Tāpat bieži vien organizācijas, piedāvājot noformēt klienta karti, lūdz norādīt vārdu, uzvārdu, personas kodu. Nav jābaidās atteikt sniegt šos datus un tā vietā palūgt uztaisīt klienta karti, kas būs piesaistīta, piemēram, klienta numuram. Tev nav nekāds pienākums izpaust savus personas datus.

Kādi, Tavuprāt, ir nozīmīgākie izaicinājumi/tendences, ar ko saskarsies savā darba ikdienā tuvāko gadu laikā?

Pirmkārt, mākslīgais intelekts. Krāpnieki šo tehnoloģiju izmantos arvien aktīvāk. Kopā ar “ChatGPT” robotu iespējams efektīvi uzdoties par upura radinieku un izkrāpt naudu. Saistībā ar to jāpiezīmē, ka pieaugs balss viltošanas gadījumi. Domāju, ka nākotnē būs tā, ka krāpnieki mākslīgajam intelektam iedos pāris sarunu ierakstus, piekļūs telefona kontaktiem un zvanīs upurim, piemēram, radinieka vārdā. Tas pavērs krāpniekiem plašas iespējas naudas izkrāpšanā. Šis ir nākamais līmenis, ar ko būs jācīnās.

Otrkārt, attīstīsies kiberuzbrukumi. DDoS jau ir vēsture. Tagad nāk jauna veida uzbrukumi, ar ko jābūt piesardzīgiem. Treškārt, pikšķerēšanas e-pasti joprojām būs aktuāli, ar ko īpaši uzņēmumu darbiniekiem jābūt uzmanīgiem. Tie šobrīd ir galvenie izaicinājumi, uz ko mēs fokusēsimies. Protams, nedrīkst aizmirst arī par fiziskiem apdraudējumiem, tie arī nekur nepazudīs.

Qualcomm atbalstītais mākslīgā intelekta starta uzņēmums Kneron laiž klajā nākamās paaudzes AI mikroshēmas, lai izaicinātu Nvidia un AMD

Mākslīgā intelekta mikroshēmu jaunuzņēmums Kneron trešdien prezentēja savus nākamās paaudzes produktus, mērķējot uz pieaugošo pieprasījumu pēc AI no uzņēmumiem un

L’article Qualcomm atbalstītais mākslīgā intelekta starta uzņēmums Kneron laiž klajā nākamās paaudzes AI mikroshēmas, lai izaicinātu Nvidia un AMD est apparu en premier sur Tehnologijas.com.

Kāds ir sods, ja vada transportlīdzekli ar piestiprinātu “M” pazīšanas zīmi, neapmācot braukt?

"Sveiki! Man radās jautājums par mācību transportlīdzekļa zīmi. Ja es minēto zīmi esmu uzlīmējis mašīnas priekšpusē un aizmugurē, lai brīdinātu citus autovadītājus, vai cilvēks, kuram jau ir autovadītāja tiesības, drīkst braukt ar šādu, pie mašīnas piestiprinātu zīmi?" portālam LVportalsl.lv jautā Jānis.

Trīs jaunas Steam spēles, kuras, iespējams, tu palaidi garām (3. jūnijs)

Steam plašumos bieži parādās lielie spēļu industrijas vārdi ar saviem lielbudžetu meistardarbiem. Taču ir jāatcerās, ka ir arī mazie spēļu izdevēji, kuri cer, ka viņus pamanīs. Mēs pamanām, tāpēc, lūk, trīs dažādu žanru spēles no mazākiem spēļu izdevējiem priekš visām gaumēm!

 

Soulmask

Steam‌ ‌lapa ‌
Izlaišanas datums:‌ 31. maijs
Izstrādātājs: CampFire Studio

Spēlē jūs bēgat no nāvējoša rituāla un pa ceļam atrodat mistisku masku. Šī maska glabā spēcīgas zināšanas, kas mainīs jūsu pasaules uztveri. Sastopieties ar skarbajiem dabas izaicinājumiem, izdzīvojiet un pulcējiet sekotājus, un veidojiet savu cilti. Izpētiet un atklājiet patiesības.

 

Selaco

Steam‌ ‌lapa ‌
Izlaišanas datums:‌ 1. jūnijs
Izstrādātājs: Altered Orbit Studios

Selaco ir oriģināla FPS spēle, kas darbojas uz GZDoom platformas un piedāvā aizraujošas cīņas un gudrus ienaidniekus.

 

Nine Sols

Steam‌ ‌lapa ‌
Izlaišanas datums:‌ 29. maijs
Izstrādātājs: Red Candle Games

Nine Sols ir ar rokām zīmēta 2D spēle ar Sekiro iedvesmotiem elementiem. Spēlē jūs dosieties fantāzijas ceļojumā uz austrumu pasauli, izpētiet zemi un sācīet atriebīga varoņa meklējumus.

Eksperti nosauc galveno akluma cēloni Latvijā. Lielākā problēma – slimībai nav brīdinājuma pazīmju

Glaukoma ir otrs biežākais akluma cēlonis pasaulē. Ne mazāk satraucoša situācija ir Latvijā, kur redzes invaliditāte visbiežāk saistīta ar novēloti atklātu glaukomu.

YouTube Video Efekti

VideoEffects.com ir vietne, kas piedāvā plašu pielāgojamu video šablonu klāstu. Šeit varat atrast visu nepieciešamo, lai izveidotu vizuāli pievilcīgus video saturus, piemēram, abonēšanas banerus, sekošanas pogas un profila bildes. Šī vietne ir īpaši izstrādāta, lai atbilstu YouTube, Instagram un TikTok platformu prasībām.

Izmantojot VideoEffects.com, jūs varat ātri un viegli pielāgot video šablonus, lai tie atbilstu jūsu zīmola identitātei vai personīgajam stilam. Tas ir lielisks resurss tiem, kas vēlas radīt profesionāla izskata video saturu bez dziļām video rediģēšanas zināšanām.

Ja jūs meklējat veidu, kā uzlabot savu video saturu un padarīt to izcilāku, es noteikti iesaku apmeklēt VideoEffects.com un izpētīt viņu piedāvāto šablonu un efektu klāstu. Tas var būt tieši tas, kas nepieciešams, lai jūsu video izceltos starp citiem un piesaistītu vairāk skatītāju un sekotāju.

Microsoft izziņo trīs atjauninātas Xbox Series S un Series X videospēļu konsoles

Microsoft salīdzinoši klusām izziņojis trīs atjauninātās Xbox Series S un X spēļu konsoles. Tās nav saņēmušas kādus nopietnus uzlabojumus, bet tie ir vairāk dizainiski izskaistinājumi, tāpēc arī ziņas bez lieka pompoza.

Gada beigās lietotājiem būs iespējams iegūt baltas krāsas Xbox Series X konsoli, kas vairs nav aprīkota ar disku lasītāju un tiek dēvēta par, tā saukto, digitālo versiju. Tiks saglabāts tas pats kvadrātveida cilindriskais izskats. Šī konsoles versija būs aprīkota ar 1TB ietilpības cieto disku.

Tādu pašu ietilpību saņems arī lētākais Series S modelis, jo tiks piedāvāta baltas krāsas versija ar 1TB ietilpību. Acīmredzot tas tiek darīts ar domu, ka arvien vairāk spēļu paliek ļoti apjomīgas tieši cietā diska ietilpības ziņā.

Visbeidzot tiks izdota īpaša Xbox Series X versija, kas būs melnā krāsā, ar disku lasītāju un 2TB ietilpību. Visādi citādi šīs konsoles absolūti līdzinās savām priekšgājēju versijām bez citu tehnisko specifikāciju un pat vizuālām izmaiņām, salīdzinot ar samazinātajām Sony PlayStation 5 konsolēm.