Amerikas atklāšanās

vara bungas: Nav labākais moments aukstai dušai, bet varbūt ir. Citādi vēstījumu nepamanīs tāpat kā to nepamanīja X publika.

Džordžs Fridmens par turpmāko US ārpolitiku Eiropas virzienā. Stratfor un GPF dibinātājs ir tādā vecumā, kad vairs daudz nekļūdās, nemelo un neliekuļo.

Galvenā doma tāda, ka US sabiedrība (un attiecīgi politiķi) velās tādu aliansi (NATO), kurā katrai dalībvalstij ir savas risināmās problēmas, kuras iespēju robežās palīdz risināt citi. Ir – ir, nav – nav. Nekas nav garantēts un nekas nav akmenī cirsts, tam valstiskam izstrādājumam, kas sevi nejēdz aizstāvēt pats jāmirst, ja tā aizsardzība neietilpst tūlītējās US interesēs, bet Eiropas sabiedrotie nevar/negrib palīdzēt. Teiksiet, ko tas vecais krabis tur murgo? Vēroju GF vairāk kā 20 gadus, līdz šim viņš nekad nav kļūdījies pamatlietās. Un šī ir tā.

“[as a russian] I would be at least thinking “if this is a moment””

apkopojums saprotāmā valodā

PRIECĪGUS VALSTS SVĒTKUS ! PAR TIESĪBĀM TOS SVINĒT NĀKSIES PACĪNĪTIES PAŠIEM.

CATL: Maskam nav ne jausmas, kā izveidot elektroauto akumulatoru

Ķīniešu akumulatoru ražotājs CATL ir viens no dominējošajiem spēlētājiem tirgū, tam kontrolējot ievērojamu tirgus daļu. Ļoti daudzu autoražotāju elektriskajās mašīnās atradīsiet tieši CATL ražotos akumulatorus. Kompānijas dibinātājs un vadītājs Robins Zengs gan nav laidis garām iespēju asi izteikties par Tesla vadītāju Īlonu Masku, paziņojot, ka viņam un Tesla nav ne jausmas, kā izveidot elektroauto akumulatoru.

Zengs ticies ar Masku aci pret aci, abiem debatējot par dažādiem tematiem. Sarunā ar Reuters CATL vadītājs atklājis, ka viņš Maskam acīs pateicis, ka Tesla izvēlētais cilindrisko akumulatoru šūnu risinājums ir strupceļš, viņi izgāzīsies, un Masks no šī visa neko nesaprot.

2020. gadā Tesla izziņoja savas 4680 cilindriskās akumulatoru šūnas, paziņojot, ka tās būs energoietilpīgākas nekā iepriekš ražotās šūnas, kā arī to ražošana lētāka. Patinam filmu četrus gadus uz priekšu, Tesla ar diezgan lielām mokām ir izdevies palielināt ražošanas apjomus, lai 4680 akumulatoru šūnas varētu izmantot Cybertruck ražošanai.

CATL priekšnieks gan uzslavēja Masku un Tesla, norādot, ka viņi ir ļoti spēcīgi procesoru, programmatūras un dažādu tehnisko mezglu izstrādē. Viņš arī pieskārās vēlvienam tematam, kas Tesla faniem nereti ir sāpīgs – Maska nereālistiskie solījumi.

“Viņa problēma ir pārāk skaļi solījumi. Es ar viņu par to runāju. Varbūt kādai lietai vajag piecus gadus izstrādes procesā, bet viņš saka, ka tā būs gatava pēc diviem gadiem. Es viņam jautāju – kāpēc? Viņš atbildēja, ka cenšas motivēt cilvēkus,” sarunu atstāta CATL vadītājs. “Viņš pats drošivien domā, ka tai lietai vajadzēs piecus gadus, bet, ja ticēsiet viņa teiktajam par diviem gadiem, jūs būsiet nepatikšanās.”

Abu kompāniju vadītāji ar zināmu regularitāti apspriež dažādus tematus. Neskatoties ne uz ko, Tesla ir liels CATL klients, akumulatoru ražotājam esot vienam no galvenajiem piegādātājiem Tesla rūpnīcai Šanhajā, kas ir ļoti svarīga tieši autoražotājam viņu mērķu sasniegšanai.

Starlink satelīti sāk birt no debesīm

Izmēros liela ugunslode, kas izgaismoja debesis virs četriem ASV štatiem, varētu būt bijis SpaceX Starlink satelīts, kas nogāzies atpakaļ uz Zemes.

Desmitiem aculiecinieku ziņoja, ka sestdien 9. novembrī redzējuši meteorītu. Amerikas Meteoroloģijas biedrība saņēma 36 dažādus ziņojumus par spilgtu ugunslodi, kad tā pārvietojās pāri Kolorādo, Kanzasas, Teksasas un Oklahomas štatiem. Lielākā daļa novērojumu tika reģistrēti Oklahomasitijas un Dalasas-Fortvērtas apgabalos.

Pagaidām nav pilnas pārliecības, bet, iespējams, tas bija SpaceX Starlink-4682 satelīts, kas ir daļa no 54 satelītu grupas, tā tika palaista 2022. gadā Starlink 4-23 misijā.

Aculiecinieki ziņo, ka skats bijis iespaidīgs. Tas viss ir labi un brīnišķīgi, bet Starlink satelīti nav mazi izmēros, tie var nodarīt pamatīgu skādi, ja sāk vairumā birt no debesīm. V2 Starlink satelīts sver ap 800 kg, vecākie modeļi bija smagāki.

Volvo turpinās tirgot XC90, kamēr to kādam vajadzēs

Volvo ilggadējais flagmanis XC90 vēl vismaz kādu laiku ir uz palikšanu, neskatoties uz to, ka drīzumā pie klientiem sāks ierasties jaunais EX90 elektriskais SUV, kas tad pārņems flagmaņa statusu. Autoražotāja pārstāvji apstiprinājuši, ka EX90 un XC90 tiks tirgoti vienlaicīgi un Volvo ieskatā tie viens ar otru nekonkurē.

XC90 aktuālās paaudzes modelis apritē ir teju 10 gadus, šajā laikā tam vairākas reizes tiekot modernizētam. Arī iepriekšējais XC90 apritē bija ārkārtīgi ilgi un, visticamāk, tieši tas pats notiks ar šo paaudzi – Volvo turpinās to modernizēt, bet diezin vai ieraudzīsim pilnīgi jaunu XC90 ar iekšdedzes dzinēju. Vismaz pagaidām tas netiek prognozēts, taču kas zina.

XC90 joprojām ir Volvo trešais pārdotākais modelis, atpaliekot tikai no XC40 un XC60, kas ir mazāki un lētāki auto. Britu automedijs Auto Express, atsaucoties uz Volvo pārstāvju teikto norāda, ka EX90 un XC90 tēmēti dažādām klientu grupām, tāpēc tie var pastāvēt paralēli viens otram. Tie ir arī atšķirīgās cenu kategorijās, proti, EX90 ir ievērojami dārgāks.

Volvo nedaudz atsvaidzinātais nākotnes plāns paredz, ka 90-100% pārdoto auto 2030. gadā būs vai nu pilnībā elektriski, vai vismaz plug-in hibrīdi. Mazticams, ka autoražotājs un tā mātesuzņēmums Geely koncerns vēlēsies investēt lielus līdzekļus jaunas paaudzes XC90 veidošanā ar iekšdedzes dzinēju, taču pašreizējā modeļa uzturēšana un modernizācija, kamēr pēc tā ir pieprasījums, tiek uzskatīts par saprātīgu scenāriju.

Cehs.lv piedāvās “Mērnieku laikus” smagajā valodā

“Mēs visu gribam ka tikai vieglāk,” TV3 ēterā sūkstījās literatūras skolotāju apvienība. Es zinu, ka viņa bija aiz ekrāna, taču roka refleksīvi cēlās no sejas notraust sašutuma pilnus siekalu putu zirnīšus, kas šķīduši no satrauktās pedagoģes lūpu kaktiņiem. Ētera balss man bija klātesoša gluži kā nedaudz sasmakuša dvieļa smārds, kas pār labo plecu pārmetoši vēro, lai nešpikotu literatūras kontroldarba laikā. “Tā, it kā man būtu spēks tam marginālajam sūdam pat špikeri gatavot.”

Skaidrs, ka “Mērnieku laiki” vieglajā valodā torpedēs mūsu jaunatni, kura tā vien skries lasīt brāļu Kaudzīšu grāmatas, negūstot pilna literārā spektra baudījumu. Tieši šī būs tā izšķirošā nagla elektronisko cigarešu un analogo narkotiku debilizēto pakaušu zārkā. “Cehs.lv” uzskata, ka literatūras skolotāju pulciņam ir pilnīga taisnība un rosina spert soli vēl tālāk, piedāvājot izdot “Mērnieku laikus” smagajā valodā.

Uzskatiet šo tīzeri par mūsu pieteikumu VKKF finansējumam.

Brāļu Kaudzīšu versija (prasta kā pakešu logi, nedaudz infantila, šķita, ka paliku stulbāks to lasot):

Laiks bij skaidrs, jauks, un saule spīdēja tik silti, cik vien viņa ok­tobra mēneša pēcpusdienā to spēj. Koku lapas bij skaisti nodzeltējušas un aiz lēna laika vēl maz birušas, kādēļ meži izskatījās kā dzeltenas puķu dobes. Vecenīte, kā likās, neņēma tā nemaz vērā, bet gāja vien, salīkusi un brīžam nopūzdamās, savu ceļu. Kalniņu aizsniegusi, viņa atgriezās vēl atpakaļ un noskatījās uz skolu, pēc brītiņa runādama: «Tur nu paliek mans vienīgais miers, prieks un laika kavēklis!»

“Cehs.lv” versija (pēc tās izlasīšanas ziedoju naudu “Satori”, izdevās četras reizes pievilkties pie stieņa, izmantojot tikai smadzenes)

Gravitācijas noturētais gāzveida apvalks bija piepildīts ar gaismu, ko neizturēja nedz cumulus, nedz cirrus, nedz stratus, nedz nimbus atmosfēras ūdens tvaiku kondensēto produktu sakopojums. Saules izstarotā siltuma intensitāte bija virs vidējā, ja mērām pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem konkrētajā laika posmā pret citiem gadiem. Pazeminoties temperatūrai, koku lapās sāk noārdīties hlorofils jeb zaļais pigments, kas nodrošina fotosintēzi. “Zajebiss florālā kompozīcija,” nodomāja nelāgas skoliozes nomocīta tante, kura turpināja ceļu uz literatūras skolotāju asociācijas sanāksmi. Viņa atgriezās vēl atpakaļ un novīpsnāja: “Tur nu paliek mans vienīgais miers, prieks un intelektuālais atelpas brīdis!”

Baltijas jūrā bojāts zemūdens sakaru kabelis, kas ietekmē Lietuvas un Zviedrijas savienojumu

Lietuvas telekomunikāciju operators “Telia” informējis, ka Baltijas jūrā ir bojāts svarīgs sakaru kabelis, kas savieno Lietuvu un Zviedriju. Ziņots, ka kabelis pēkšņi tika “pārrauts”, atkārtoti brīdinot par iespējamu Krievijas iejaukšanos globālajā zemūdens infrastruktūrā. Šis incidents sekoja iepriekšējiem traucējumiem zemūdens infrastruktūrā Baltijas reģionā.

“Telia” ziņo, ka interneta kabelis starp Lietuvu un Zviedriju tika pārrauts svētdienas, 17. novembra, rītā ap 10.00 pēc vietējā laika. Uzņēmuma pārstāvis Audrius Stasiulaitis norāda, ka sakaru traucējumus izraisīja nevis aprīkojuma kļūme, bet gan optiskās šķiedras kabeļa fizisks bojājums. Neskatoties uz to, “Telia” ir izdevies atjaunot savienojumu, mainot datu trafiku.

Šis incidents ir pēdējais no vairākiem līdzīgiem traucējumiem, kas ietekmē zemūdens sakaru līnijas un infrastruktūru Baltijas reģionā. Neilgi pirms tam tika bojāts kabelis, kas savieno Somiju un Vāciju un stiepjas 1200 km garumā. Tas ir vitāli svarīgs savienojums starp Somiju un Centrāleiropu, šķērsojot galvenos infrastruktūras objektus, tostarp gāzes cauruļvadus un strāvas kabeļus.

Būtiski, ka šie incidenti notikuši tad, kad divas no cietušajām valstīm – Zviedrija un Somija – atjaunoja instrukciju iedzīvotājiem par to, kā izdzīvot kara gadījumā. Miljoniem mājsaimniecību Ziemeļvalstīs tiks izsniegti bukleti ar instrukcijām, kā sagatavoties militārā konflikta, sakaru un elektrības padeves pārtraukuma gadījumā.

Cosplay

vara bungas: Nu labi, var saprast, ja jau kara laikā RS kļūst par NBS sastāvdaļu, tad arī formas tērpi varētu būt vienādi. Bet kādēļ miera laikā IeM RS 2400 pax apģērbšanu NBS formasterpos (4,5 milj apmērā) sedz no AM līdzekļiem, tas laikam ir dziļi politisks nevis saimniecisks jautājums. IeM taču bija iezīmēta nauda “iepirkumam, kas noslēdzies bez rezultāta”, tomēr galu galā par RS pārģērbšanu par karavīriem maksās no “Nacionālo bruņoto spēku uzturēšanas” līdzekļiem, attiecīgi samazinot NBS uzturēšanas līdzekļu summu. Tradīcija palīdzēt ar “aizsardzības IKP %” no valsts aizsardzības budžeta (piem., sporta halles, slimnīcu aprīkojums) citu nozaru trūkumcietējiem turpinās. Dāvinājuma apjoms ir ievērojams, tādēļ, ja kādam kaut ko jāmaina/jāsaņem no VALIC ir vērts pasteigties ? . Bonusā nāk info par karavīra apģērbšanas izmaksām (bez uzkabes).

avots

Apple iPhone 16 Plus viedtālruņa apskats – neadekvātas cenas karalis

Pilnīgi prieks, cik šajā pasaulē viss ir ciklisks. Ilgus gadus lietoju iPhone kā savu pamata telefonu un uz galda man pārsvarā ir bijuši šādi vai tādi MacBook datori. Bet tad pirms kāda gada es pārdevu visas savas Apple ierīces un sāku lietot Android viedtālruņus (Pixel 8 Pro un tagad Pixel 9 Pro, ko es absolūti dievinu) un Framework datorā pat uzstādīju Linux. Ak, jel! Tad vasarā nopirku lietotu iPhone līdz kuram tā arī netieku, tagad nesen uz testu saņēmu iPhone 16 Plus un pirms nedēļas mirkļa vājuma iespaidā nopirku arī jauno Mac mini datoru. Ja par iPhone man vēl ir pārdomas, tad Mac mini dators gan ir BOMBA un par to man drīzumā būs atsevišķs apskats! Jebkurā gadījumā, atkal lēnītēm notiek mana atgriešanās Apple ekosistēmā.

Paga, kāpēc testējam tieši iPhone 16 Plus un nevis kādu no tehniski spējīgākajiem iPhone 16 Pro modeļiem? Lai arī globāli un Latvijā visvairāk tiek pirkti šo telefonu Pro modeļi, personīgi man interesantāki šķiet abi “parastie” iPhone 16 modeļi. Ja pašu lētāko iPhone 16 varam nopirkt jau no kādiem nepilniem 990 eiro, tad lētākais iPhone 16 Pro modelis maksā sākot no aptuveni 1250 eiro. Un es neesmu drošs, ka tehniskās atšķirības (pamatā labākas kameras un displejs) pamato aptuveni 250 eiro starpību. Uz testu saņemtais iPhone 16 Plus ar savu aptuveni 1140 eiro cenu gan ir bīstami pietuvojies mazākā Pro modeļa cenai.

Kas šogad vispār jauns iPhone pasaulē? Jaunie iPhone 16 viedtālruņi tika izziņoti septembra sākumā un būsim reāli – galvenais šo jauno aifonu izlaišanas uzdevums ir radīt ierīces uz kurām varēs darbināt Apple Intelligence mākslīgā intelekta risinājumus. Par Apple Intelligence iespējām šajā apskatā parunāsim mazliet vēlāk, bet uzreiz pateikšu, ka Eiropā tās būs pieejamas tikai no nākamā gada aprīļa. Tāpēc pagaidām mēs jaunajos telefonos varam novērtēt tikai mazliet izmainītu dizainu, labākas kameras, jaunu pogu sānā un lielāku veiktspēju. Lai vai kā Apple vingrotu ar šo jauno ierīču mārketingu, pa lielām šaibām tie ir gandrīz tādi paši aifoni kā pērn. Un tas nav slikti. Bet arī par to apskatā lasi mazliet tālāk.

Apple iPhone 16 Plus tehniskā specifikācija

  • Operētājsistēma: iOS 18
  • Ekrāns: 6.7 collu Super Retina XDR OLED displejs ar 1290 x 2796 pikseļu izšķirtspēju (~460 ppi), 60 Hz atsvaidzi un HDR10, Dolby Vision sertifikāciju
  • Procesors: Apple A18 (3 nm)
  • RAM: 8 GB
  • Atmiņa: 128 GB, 256 GB vai 512 GB atmiņa (nav papildus atmiņas kartes slota)
  • Savienojumi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Bluetooth 5.3, A2DP, LE, NFC, 5G/4G/3G/2G
  • Pozicionēšana: GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS
  • Papildu: Face ID sejas atpazīšanas sistēma, akselerometrs, žiroskops, kompass, barometrs, Ultra Wideband sensors, IP68 mitruma un putekļu aizsardzība
  • Kameras: aizmugurē: 48 MP, f/1.6, 26mm (platā), 1/1.56″, 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS un 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultraplatā), 0.7µm, dual pixel PDAF. Priekšā: 12 MP, f/1.9, 23mm (platā), 1/3.6″, PDAF.
  • Izmēri un svars: 160.9 x 77.8 x 7.8 mm un 199 grami
  • Akumulators: Li-Ion 4674 mAh, 25W vada uzlāde un līdz 25W bezvadu uzlāde (ir arī 4.5W reversā uzlāde)
  • Cena: ap 1140 eiro

Telefons ir iepakots plānā kartona kastītē, kurā bez pašas ierīces atradīsim arī audumā ietītu USB-C kabeli, štubi un mazliet makulatūras. Kastītē neatradīsim lādētāju.

Mazliet izmainīts dizains un joprojām kvalitatīvs korpuss

iPhone 16 Plus pēc savas būtības ir lielāka parastā iPhone 16 versija. Ierīcei ir 6.7 collu displejs, kas ir tikai mazliet mazāks par 6.9 collu displeju ar kuru ir aprīkots iPhone 16 Pro Max milzis. Savukārt, akumulatora ietilpība šīm abām ierīcēm ir ļoti līdzīga – ap 4680 mAh. Tādējādi sanāk, ka Plus modelis ir tāda cenas ziņā pieejamāka un tehniski mazliet vienkāršāka paša spicākā iPhone 16 Pro versija. Citiem vārdiem sakot – ja gribi lielu iPhone ar ietilpīgu akumulatoru, bet negribu par to maksāt pusotru tūkstoti eiro, tad Plus modelis ir pareizā izvēle.

Salīdzinot ar iepriekšējās paaudzes iPhone 15 Plus, jaunais modelis ir saņēmis mazliet citādāku dizainu, izturīgākus aizsargstiklus priekšā un aizmugurē, jaunas krāsas un jaudīgāku procesoru. Telefona rāmis veidots no alumīnija, kas no ārpuses ir matēts. Ierīcei ir IP68 putekļu un mitruma aizsardzība, tādējādi telefonam nekas nenotiks pat, ja tas iekritīs kādā peļķē vai rīta rasas pielietā pļavā.

Kā redzam, uz testu saņemtais telefons ir maigi rozā, bet vēl pieejamas arī melnas, baltas, zaļganīgas un zilas krāsas versijas. Manuprāt, krāsas šogad ir padevušās gaumīgas un arī vertikāli novietotās kameras kaut kā tik ļoti nelec acīs, kā iepriekšējiem modeļiem.

Telefona apakšpusē atrodam Eiropas birokrātu lielo panākumu – USB-C pieslēgvietu. Turpat blakus skaļruņi. Ierīces augšpusē nav nekā atskaitot antenas elementa, taču sānos gan ir redzami jaunumi. Kreisajā sānā no apakšas raugoties atradīsim SIM kartes atvilknīti (ierīcei ir arī eSIM atbalsts), skaļuma regulēšanas pogas un arī pielāgojamu Action pogu. Šī poga pirmo reizi parādījās pērn uz abiem iPhone 15 Pro modeļiem un tagad pieejama arī abiem parastajiem modeļiem. Varam iestatīt, lai piespiediens uz šīs pogas izsauc lukturīti, ieslēdz kluso režīmu, aktivizē balss ierakstīšanas funkciju utt. Vispār diezgan noderīgi, taču noteikti ne tāds kosmisks sasniegums, kā Apple to uzsver savā mārketingā.

Otrs jaunums meklējams telefona labajā sānā – jaunā kameras vadības poga. Tā ir gan fiziski spiežama, gan skārienjūtīga un ar to varam ne tikai palaist kameras lietotni un veikt attēla uzņēmšanu, bet arī iestatīt dažādas kameras funkcijas (piemēram, tuvinājumu, ekspozīciju vai kameras režīmu). Šādas kameras pogas nav nekas unikāls viedtālruņu pasaulē, taču uz iPhone tādas iepriekš nav bijušas un tāpēc Apple šim jaunumam pievērš lielu nozīmi. Es neteiktu, ka šī poga būtiski maina ierīces lietošanas pieredzi un tik izmēros liela telefona gadījumā ne visi cilvēki to vispār varēs ērti aizsniegt.

Grozi kā gribi, šis ir liels telefons. Izmēru ziņā tas ir tieši tāds kā iPhone 15 Plus, bet svars nu ir par diviem gramiem mazāks – 199 grami. Svars īsti problēma nav, bet rokās šādu milzi noturēt var būt pagrūti. Labā ziņa, matētais korpuss ierīci padara mazāk slidenu un principā šo telefonu var tīri labi izmantot arī bez vāciņa. Uzbūvēta šī ierīce kā jau sagaidām no Apple – kvalitatīvi un gaumīgi.

Par displeju divējādas domas

Par iPhone 16 Plus displeju man ir divējādas domas. No vienas puses – ierīce izmanto kvalitatīvu 6.7 collas lielu OLED tipa displeju (tieši tāds pats displeja bija arī pērn izlaistajam iPhone 15 Plus). Te viss ir augstā līmenī ar krāsu attēlojumu un skatu leņķiem. Ir arī HDR10 un Dolby Vision standartu atbalsts. Viss ir labi arī ar apgaismojuma spilgtumu – tumsā acis nedegs laukā un dienas gaismā redzēsim, kas notiek. Tomēr abiem parastajiem iPhone 16 modeļiem Apple nepiedāvā augstāku par 60 Hz atsvaidzes līmeni (Apple to sauc par ProMotion). Khem, mūsdienās ātrāki displeji ir norma pat uz pusi lētākos vidējās klases viedtālruņos.

Priekšējā kamera un saujiņa citu sensoru ir iestrādāti zem displeja mazā tabletes paskata izgriezumā. Tas var mainīt savu izmēru/formu un Apple šo funkciju sauc par Dynamic Island. It kā nekas dižs, bet vispār diezgan noderīgi, jo šajā vietā tiek parādīta dažāda noderīga informācija gan par dažādiem notikumiem (piemēram, austiņu pievienošanu), gan informācija no lietotnēm (piemēram, balss ziņu ierakstītāja, taimera un Spotify). Šis patiešām ir noderīgi!

Starp citu, zem displeja iebūvētā Face ID sejas atpazīšanas sistēma joprojām ir industrijā vidrošākā un vislabāk darbojošā šāda sejas atpažīšanas sistēma. Tai nestāv līdzi ne citu platformu sejas atpazīšanas sistēmas, ne pirkstu nospiedumu sensori.

Veiktspēja visaugstākajā līmenī

Jaunie iPhone 16 ir aprīkoti ar Apple A18 procesoru, kas salīdzinot ar pērnā gada telefoniem ir lēciens uzreiz par divām paaudzēm. Šis procesors ir par aptuveni trešdaļu ātrāks par iPhone 15 izmantoto Apple A16 procesoru. Video sistēma ir pat vēl ātrāka – atšķirība ir jau ap 40%. Apple arī norāda, ka jaunie telefoni patērē mazāk enerģijas un labāk dzesējas. Uzmet aci Geekbench testa rezultātiem un pateicoties mūsu Henrija sarūpētajiem datiem salīdzini ar iPhone 16 Pro sniegumu (Single-core: 3526, Multi-core: 8787 un GPU Metal Score: 33213). Interesanti, ka, lai arī iPhone 16 Pro izmanto mazliet jaudīgāku A18 Pro procesoru, starpība rezultātos nav būtiska.

Viena lieta ir papagaiļi šādos sintētiskajos testos, bet pavisam cits – reālā ierīces lietošana. Mēs varam tikai nojaust kā Apple to panāk, bet visas jaunās Apple ierīces darbojas fantastiski naski un stabili. Nekas nekur nebremzē un ar iPhone var būt drošs, ka tas nekādos apstākļos tevi veiktspējas ziņā nepievils. Un tas joprojām ir viens no iPhone trumpjiem pār saviem tiešajiem konkurentiem no Android nometnes.

iPhone 16 Plus mēs varam izvēlēties ar 128GB, 256GB vai 512GB iebūvētās atmiņas versijām. Ja gribēsim 1TB atmiņu, tad būs jāsniedzas pēc Pro modeļiem. Atmiņas karti telefonā, protams, nevarēsim ielikt.

Šis telefons ir labi aprīkots ar dažādām modernām sakaru tehnoloģijām. Te mums ir 5G mobilie sakari, Wi-Fi 7 bezvadu internets un Bluetooth 5.3 (ar LE, jeb Low Energy) atbalstu savienojumiem ar mūsu aksesuāriem. Un, lai arī mēs paši pagaidām netiekam pie NFC funkcijas, varam izmantot šo funkciju Apple izpildījumā ar Apple Pay bezkontakta maksājumiem vai Name Drop kontaktu un Air Drop failu apmaiņas funkcijām. Šim telefonam ir arī Apple Ultrawideband (UWB) funkcijas atbalsts, kas ļauj ērtāk atrast AirTag piekariņus vai citas ierīces – telefons parādīs bultiņu, kad nonāksim meklējamā objekta tuvumā. Līdzīgi kā ar lēniem displejiem, šim telefonam ir arī lēna datu pārraide ar vadu – tā ir tikai USB 2.0 (480 Mbps) ātrumā vai pareizāk sakot lēnumā. Ja gribi ātrāku datu pārraidi, maksā ragā par Pro modeļiem. Apple, come on!

Testa periodā nenovēroju nekādas sakaru problēmas ne zvanu laikā, ne ar datu pārraidi. Tāpat man nav ko sliktu teikt par balss sakaru skaļumu un vispār stereo skaļruņi šim telefonam ir negaidīti kvalitatīvi. Varēsim skatīties video arī bez austiņām.

Akumulators tur ilgi, bet uzlāde ir lēna

Šis telefons ir aprīkots ar Apple pasaulē lielu 4674 mAh akumulatoru, kas ir aptuveni tik pat, cik pašam dārgākajam šī gada modelim – iPhone 16 Pro Max un jūtami vairāk par iPhone 15 Plus, kam bija 4383 mAh akumulators.

Apple savā mājaslapā norāda, ka šis ir viens no ilgspēlējošākiem iPhone telefoniem un uzlādēts spēj nodrošināt līdz 27 stundu video atskaņošanu vai līdz 100 stundu audio atskaņošanu. Arī mana testa laikā redzēju, ka šo telefonu tiešām varēsim uzlādēt ik pēc dienas. Tas vienkārši darbojas. Iestatījumu sadaļā atradīsim iespēju ierobežot uzlādes limitu, lai paildzinātu akumulatora dzīvi.

Tomēr ne viss ir rožaini. Gluži tāpat kā Apple stūrgalvīgi šiem nemaz ne tik lētajiem parastajiem iPhone nedod normālus displejus ar augstu atsvaidzi, šiem telefoniem nespīd arī lielas uzlādes jaudas un tādējādi ātra uzlāde. Maksimālā uzlādes jauda ar vadu šim telefonam ir ap 30W un bezvadu uzlāde ap 25W, ja izmantosim saderīgu MagSafe bezvadu lādētāju (ir arī reversā bezvadu uzlāde). Tas pēc mūsdienu standartiem ir maz un šādu iPhone 16 Plus pilnībā uzlādēt spēsim tikai vairāk nekā pusotrā stundā. Pusstunda pie vada telefonu uzlādēs tikai līdz pusei. Kauns, Apple!

iOS 18 saņēmis dažus noderīgus jaunumus

Daži iepriekšējie testa telefoni man bija no Android nometnes un tur dabūju atskatīties uz tīru Android Pixel 9 Pro gadījumā un ar pielāgotu saskarni apveltīto HONOR Magic V3. Un tad es sāku testēt jauno iPhone 16 Plus un mana seja manāmi saskāba – vietām iOS ir tik nenormāli morāli novecojis, ka pilnīgi šausmas. Šajā ziņā Android ir aizskrējis priekšā ļoti, ļoti tālu. Ne viss no Android ciku cakām darbojas labi un vispār ir vajadzīgs, bet mums vismaz ir interesants dizains un daudz funkciju no kurām izvēlēties.

Lai arī iOS 18 lielākais jaunums ir Apple Intelligence, tomēr varam novērot, ka Apple turpina attīstīt platformas vizuālo pielāgojumu virzienu. Un te ir gan forši jaunumi kā iespēja ikonas uz mājas ekrāniem novietot kā paši vēlamies (Android lietotāji, lūdzu, nesmejamies pārāk skaļi), gan ērti pielāgot logrīku izmēru. Arī Control Panel ātro iestatījumu skatā tagad funkcijas ērti sadalītas pa kategorijām. Jaunums ir Passwords lietotne, kas ir diezgan pilnvērtīgs paroļu menedžeris. Redizainu ir saņēmusi arī Photos lietotne. Noderīgi jaunumi. Bet tad ir parādījusies iespēja stilizēt ikonas un to es līdz galam nesaprotu. Man tas šķiet kā absolūti nevajadzīgs mēģinājums skriet pakaļ Android. Nu, kurš normāls cilvēks grib savā telefonā izmantot nestandarta ikonu pakas?

Ak, jā, latviešu valodas saskarnē joprojām nav. Bet ir parādījusies lietuviešu valoda. Forši lietuviešiem!

Apple Intelligence mums būs pieejams tikai aprīlī

Tā kā, objektīvi raugoties, jaunajiem aifoniem nav daudz būtisku tehnisku uzlabojumu, savā prezentācijā Apple lielu uzmanību pievērsa mākslīgā intelekta jaunumiem. Apple ir Apple un pat AI (Artificial Intelligence) viņi izvēlējušies nosaukt par Apple Intelligence. Ja atmetam visu mārketinga sīrupu, tad principā šie jaunumi, kas mums būs pieejami vien aprīlī, ļaus strādāt ar tekstiem e-pastos, īsziņās, ģenerēt attēlus no mūsu skicēm un padarīs gudrāku Siri balss asistentu. Lai arī skaidri redzams, ka visi lielie tehnoloģiju ražotāji dodas šajā virzienā un piedāvā diezgan līdzīgas iespējas, tomēr tāpat arī skaidrs, ka latviešu valoda nav pārāk atbalstīta un tāpēc vairums no šīm funkcijām mums nebūs aktuālas pat, ja būs pieejamas. Cik daudzi no mums ikdienā raksta tekstus lielajās svešvalodās?

Tāpat ņem vērā, ka Apple Intelligence būs pieejams tikai pašām jaunākajām Apple ierīcēm. Piemēram, telefonu gadījumā tie ir tikai iPhone 16 un iPhone 15 modeļi.

Vienkāršas, bet labas kameras

iPhone 16 Plus izmanto gandrīz tādu pašu kameru komplektu kā pagājušā gada modelis. Mums tiek piedāvāta 48 megapikseļu galvenā kamera un 12 megapikseļu ultraplatā kamera aizmugurē (tagad tai ir autofokuss) un 12 megapikseļu kamera priekšpusē gluži tāpat kā pagājušā gada modelī. Tātad, jaunumu šajā ziņā nav daudz. Klasisks Apple!

Es jau iepriekš rakstīju, ka šāds vertikāls kameru novietojums vizuāli izskatās kaut kāds organiskāks, taču kameras joprojām ir būtiski izvirzītas no telefona korpusa. Tā kā tās ir novietotas ierīces sānā, telefons uz galda vai vannas malas būs nestabils. Šo “problēmu” gan var risināt ar vāciņa palīdzību.

Lai arī jauno iPhone 16 prezentācijā Apple daudz runāja par to, cik ļoti var pielāgot kameras iestatījumus, tomēr man šķiet, ka 99.99% no viedtālruņiem sagaida pavisam vienkāršu bildēšanu. Klik un bilde vai video gatavs. Nekādi tur Pro režīmi un neskaitāmo nesaprotamu iestatījumu pielāgošana. Un par laimi iPhone joprojām varam izmantot šādā “klik un gatavs” režīmā. Un tā jaunā kameras kontroles poga arī nav spiesta lieta un netraucēs, ja neizmantosim. Aleluja!

Skaidrs, ka tagad esam tajā gada posmā, kad laukā gaismas ir maz un viss izskatās drūmi. Šajā ziņā Apple arī nenāk talkā, jo atšķirībā no citiem konkurentiem, Apple ierīču uzņemtie attēli un video izmanto realitātei pietuvinātu krāsu attēlojumu nevis košuma meklējumos pārzīmē bildes pēc saviem ieskatiem. Tāpēc, ja laukā ir drūms rudens, tad arī bildēs redzēsim drūmu rudeni. Bet kopumā viss ir labi ar detalizācijas līmeni un problemātiskāka ir bildēšana sliktāka apgaismojuma apstākļos. Kas arī sagaidāms. iPhone joprojām ir laba izvēle tiem, kas negrib lieki čakarēties, bet vienkārši bildēt un filmēt!

Secinājumi: Viss vairs nav tik viennozīmīgi

Cik man bija liels entuziasms par iPhone 16 Plus, pirms šī testa uzsākšanas, tik skābs ģīmis man bija nedēļu vēlāk. Šis nebija tas gadījums, kad gribēju testa ierīci izmantot maksimāli ilgi un nedēļas laikā patiešām sagribēju pārlikt SIM karti manā Pixel 9 Pro. Negaidīts pavērsiens.

Uz šo ierīci mēs varam skatīties no diviem skatu punktiem. Esošie iPhone lietotāji, izvēloties iPhone 16 Plus, nopirks iespaidīgu veiktspēju, ilgspēlējošu akumulatoru un to foršo sajūtu, ka arī jaunā ierīce izskatās un darbojas tāpat kā iepriekš izmantotais iPhone. Bet būs jārēķinās ar ne pārāk ātru uzlādi, ne to ātrāko displeja atsvaidzi un Apple Intelligence, kas pie mums būs pieejams vien aprīlī un arī tad vēl diskutabls būs šī funkciju kopuma pielietojums. Bet, nu, padārgi. Tā kā tehnisku atšķirību nav daudz, es ieteiktu pameklēt iPhone 15 Plus, ja svarīgs ir liels izmērs un liels akumulators. Jā, es to pateicu – vecāks un lētāks iPhone modelis būs labāka izvēle!

Kas attiecas uz Android ierīču lietotājiem, tad… nu… šāds iPhone 16 Plus nebūs pārlieku saistošs, jo tas par savu prasīto naudu nav konkurētspējīgs pārāk daudz parametros. 60Hz displejs? 25W vada uzlāde? Un tas viss par 1000+ eiro? Jūs smejaties? Par šādu naudu var nopirkt dažādas Android ierīces, kas tehniski būs galvastiesu pārākas un atklāti sakot to lietojamība arī vairs nav tik drūma kā senāk. Hei, tu tagad vari zem 1000 eiro cenā atrast Samsung Galaxy S24 Ultra un šāds telefons Android cienītāja sirdi sildīs vairāk.

Man patika:

  • Vienkārši lietojamas un labas kameras
  • Liels akumulators, kas nodrošina ilgu telefona darbību
  • Kvalitatīvi uzbūvēta ierīce
  • Iespaidīga veiktspēja un izcili stabila darbība

Man nepatika:

  • Pārāk dārgs par to, ko tehniski piedāvā
  • 60Hz displejs šādā cenā nav adekvāts piedāvājums
  • Tāpat šādā cenā nevar būt tik lēna uzlāde
  • Apple Intelligence mums vēl nav pieejama un apšaubu, ka Latvijā tā būs noderīga

Liepnieks pret Trampu

Pagājusi nedēļa, kopš  Donalds Tramps ievēlēts par ASV prezidentu. Tas kļuva par, es teiktu, gada galveno notikumu pasaulē, arī Latvijā. Dzīvojam globālisma laikmetā, kas nozīmē valstu suverenitātes būtisku ierobežošanos – ASV prezidents mūs ietekmē vairāk kā mūsējais. Mēs nedrīkstam balsot par to, kas reāli mūs vada, bet par tiem, kas neizjūt par savu pienākumu pat atbildēt mums. Tie atskaitās kaut kam ārpus mums, tajā skaitā ASV valdībai. Faktiski tas ir Satversmes pārkāpums, bet ko nu tur, šis dokuments tiek kājām mīdīts ne pirmo gadu. Šajos apstākļos – ja ASV vada jēdzīgs cilvēks, tad mums labi. Ja nelietis un mērglis – slikti.

Man ir interesanti padalīties ar vērojumiem, secinājumiem un hipotēzēm, kā pasaulē un Latvijā ir tikusi uztverta Trampa ievēlēšana. Pirmais – līdz pat rezultātu pasludināšanai no visiem gludekļiem tika kliegts, ka neko prognozēt nav iespējams, socioloģija sakot, ka fiftī fiftī. Un tad – Trampa uzvara ar graujošu rezultātu. Tātad – tie gludekļi nevis informējuši, bet formējuši. Tātad formētājiem – tradicionālajiem masu medijiem, tas nav izdevies, tie zaudē sociālajiem tīkliem, sevišķi X, ar kuriem, sevišķi pēc tam kad Īlons Masks no pirka Tviteri, manipulēt nav iespējams. Bez tam – līdz vēlēšanām un laikam arī pēc tām ļaudis izvairās publiski sevi pasludināt par trampistiem, izvairās lepoties ar savu elektorālo izvēli. Gan nožēlojami, gan saprotami – kādēļ gan tērēt savu laiku un enerģiju apdauzītajiem Harisas fanātiem. Viņus tak pārliecināt par ko citu, kam viņi tic, nav iespējams!

Kas attiecas uz mani – neredzēju neko, kas varētu solīt Kamalas uzvaru, bet brīnījos ka eksistē ļaudis, kas turpina tai ticēt. Tīrs kreiso mediju, ieskaitot Latviju, fenomens – kaislīgi ticēt, ka viņiem it kā vēlamais ir arī reālais. Ja ticēšu, tad piepildīsies. Galdiņ, klājies!

Bet neuzklājās – izrādījās, ka realitāte eksistē ārpus kreiso liberāļu slapjo sapnīšu dzīves. Un tad pārādījās krāšņas reakcijas, kas liecināja, ka notikušais tiek uztverts nevis kā kaut kā nepiepildīšanās, bet kā izsapņotā zaudējums. Kā saka – sapņoju, ka gredzens pirkstā, pamodos, tak pirksts bij d*rsā.

Bet šīs krāšņās zaudējuma emocijas! Viena sieviešu grupa paziņo seksa moratoriju – viss, tagad neviens vīrietis nedabūs no viņām seksu, jo Tramps! Cita publiski, asarām līstot, noskuj matus līdz ādai. Vēl cita, un tā man šķiet vissimptomātiskākā – metas ārprāta ķērkšanā. Iksā ir daudzas filmiņas ar šīm histēriskajām izdarībām. Viena man īpaši patīk – kāda melnā dāma filmē sevi mašīnā pie stūres ķērcošu, bet paralēlajā kadrā puisis ar pokerfeisu uz ģitāras hārdroka manierē aranžē. Tas viss ir bezgala smieklīgi, bet kā taps skaidrs no mana tālākā teksta – arī nopietni.

Man un, izskatās, diezgan daudziem ir interesanti paskatīties, kā aktuālos notikumus jūtūbē komentē Jurģis Liepnieks un Nils Sakss Konstantinovs. ASV prezidenta vēlēšanām viņi veltīja vismaz trīs rullīšus. Visu to centrā bija Liepnieka emocijas – kā var būt tas, kas nevar būt! Ar vārdu sakot – galdiņam bija jāklājas, bet tas neuzklājās! Bet tajās reakcijās bija kas vairāk kā hokeja vai futbola fanu sāpes par zaudējumu, dažreiz kārtējo. Tas izskatījās riktīgi histēriski un es sāku iedomāties, kā tas būtu, ja Liepnieks publiski atteiktu seksu vīriešiem, iegūtu tādu frīzūru kā man, vai rokgrupas pavadībā gaudotu uz mēnesnīcu.

Liepnieks teica – visa mana analīze ir izrādījusies nepareiza! Un es viņam iksā uzsitu uz pleca – jā, tā jāpārskata! Bet nākamjā sarunā ar Nilu, aizrunājoties līdz Robertam Kenedijam junioram, atkal Jurģa histērisks izkliedziens – “Muļķis!”

Bet ja jau tu esi gatavs pārskatīt savu analīzi, tad varbūt pieņem pretējo tam, kā tu esi analizējis līdz tam – Kenedijs ir īpaši gudrs. Nu un tad pārbaudi šo pieņēmumu, apšaubot to, ka viņš varētu būt muļķis!

Es runāju par emocijām, nevis argumentētu analīzi – tādas Jurģa un Nila panorāmās nebija – tikai kā es attiecos pret to vai šito. Mans pārstreigums un izbrīns, vērojot visu šo – cik ļoti Liepnieka emocijas līdzinās to slimo feminisšu emocijām un kā gan nenarcistiski un netrampiski tās varētu nokļūt tīklā!

Ietvītoju – “Esmu novērojis, ka tiem, kam Tramps izraisa histērijas vai niknuma lēkmes, ir kaut kādas problēmas ar tēvu. Apbrīnojami jūtīgs tests.” Daudzi atsaucās, komentēja. Tagad še paskaidrošu savu domu.

Visi cilvēki piedzimst sievietēm un šo sieviešu sejās mācās izlasīt, kas ir labs un kas – slikts. Mātes vērtību sistēma ir pirmā, ar kuru iepazīstas bērns. Ja nav tēva, vai tēvs ir vājš, tā paliek vienīgā. Ja tēvs ir, viņš vienmēr verbāli vai neverbāli pauž savu attieksmi pret mātes vērtībām, parasti tur ir konflikts. Domāju, tas ir neizbēgams, bet svarīgi, lai nebūtu antagonistisks – vienam otru izslēdzošs. Ja tu man nepiekrīti, es tevī ieklausos, nevis izvelku pistoli un nošauju.

Mātes redzējums un pasaule vienmēr ir ap dzemdēšanu – tur aiziet visa racionālās un emocionālās izpētes enerģija. Pasaule starp dzimšanu un nāvi dominē un liecina, cik nenovērtēti svarīga tā ir. Tēva redzējums ir ap medībām – kur ko var dabūt un kā zināšanas par zvēriem var palīdzēt tos nomedīt, kā iegūt resursus lai pabarotu bērnus. Objektīvi tie ir viens otru papildinoši redzējumi, kas ir izpratnes par monogāmu laulību pamatā.  Bet problēma tajā, ka Tēva pasaule un redzējums periodiski zūd, iet bojā un Mātes redzējumā, kas var iet bojā tikai kopā ar pasauli, iekļaujas Tēva nepadarītie darbi. Rezultātā katram vīrietim, kurš uzstājas ar Tēva ambīcijām, un Tramps neapšaubāmi to darīja, tiek piestādīts parādu saraksts. Ko vīrieši no sieviešu skatu punkta nav izdarījuši un kas viņiem būtu bijis un būs jāizdara, lai derība starp sievišķo un vīrišķo darbotos. Visas šīs augstāk pieminētās gaudas ir par to – kas mums pienācās, bet ko mēs nedabūjām un kas mums nepienācās, bet ko mēs dabūjām.

Cilvēkiem, kas auguši bez tēva, šāds mātes iekšējais ķērciens ne ar ko netiek kompensēts un vainīgs par to skaitās Tramps, viņam vienkārši “ir gadījies” izveidot tādu tēlu. Bet par viņu balsoja ne tikai vidusštatu tālbraucēji šoferi un citas zilās apkaklītes, arī jauni vīrieši visos, ne tikai demokrātu štatos. Bet Tramps no tā nevairās, viņš to ņem uz sevi. Un iztur šo smagumu, nesalūzt.

Mana hipotēze attiecībā ne tikai uz Jurģi Liepnieku, bet arī uz Benu Latkovski, Kārli Streipu un daudziem citiem Kamalas faniem – memmesdēliņi. Mātei pārāk tuvu bijuši un esoši dēli, kuri krīt izmisumā, ja mātei (tās redzējumam) kas draud. Tādi, kas nespēj iedaudzīt, ka izmisuma iemesls ir tikai un vienīgi matriarhālais skatījums – tas, kas starp dzīvību un nāvi. Lai arī no šī skatījuma redzams, kas sievietēm daudz kas nav ticis dots, no cita skatījuma redzams, ka no dotā daudz kas nav ticis novērtēts un atzīts.

Īsāk sakot – visas šīs tīklā redzamās reakcijas uz Trampu ir tas, kādas ir mežonīgas, neapgaismotas sievietes, līdz kurām nav aizsniegusies Tēva redzējuma gaisma. Šādas reakcijas translē un par Kamalu balso arī beztēva dēliņi. Es runāju par patriarhāta doto, par to, kas pilnīgi nolobījies tajās kaucējās, bet daļēji – Jurģa Liepnieka reakcijās. Jurģis vismaz runā un tiecas pēc mierinājuma, tās ārprātīgās tikai kauc.

Ja mēs iedomātos pasauli bez vīriešiem – tikai sievietes un pilni ledusskapji ar sasaldētu spermu, kurā piedzimušās meitenes tiek audzinātas, bet puikas nogalināti, cik paaudžu laikā izzustu nepieciešamība pēc valodas un domāšanas vispār? Cik paaudzes būtu vajadzīgas, lai visa pasaule regresētu uz tādu mežonību, kāda parādās sociālo tīllu reakcijās uz Donaldu Trampu? Mana atbilde ir baisa – kādas trīs. Pusgadsimta laikā civilizācijas sasniegumi tiktu noārdīti, paliktu tikai sievišķais nelaimīgums un ķērcieni.

Līdzsvara dēļ varu piedāvāt fantāziju, kāda izskatītos pasaule tikai ar vīriešiem, bez sievietēm. Pirmkārt, neviens nedzimtu, tātad viss ietu bojā vienas paaudzes laikā. Otrkārt, vīriešiem nebūtu ko darīt, jo viņiem nebūtu jālaimīgo sievietes un jārūpējas, lai bērniem nekas netrūktu. Pinīga demotivācija un nāve.

Abas šīs baisās perspektīvas mēs redzam mikropasaulēs. Kaut kur nav Tēva un kaut kur nav Mātes. Tēvu nogalināt ir vieglāk un vēl vieglāk ir krist histērijā par to, ka Māte nav gana laimīga.

Tādi vīrieši kā Liepnieks Mātes vārdā nolasa pretenziju sarakstu pret vīriešiem un Tēviem. Tie tiesā šo pasaules daļu par neizdarīto, nevis saka paldies par izdarīto. Jo kolorītāks ir vīrietis ar Tēva ambīcijām, jo kaislīgākas pretenzijas pret to. Konstantinovs viņu mierina un nedaudz ārstē, lai gan viņiem ir daudz līdzīgā un varbūt tieši tādēļ Liepnieks viņam uzticas.

Te man jāatceras laiki, kad Jurģis Liepnieks parādījās uz lielajām skatuvēm. Tas notika, pateicoties Andrim Šķēlem, kurš intuitīvi sajuta Jurģa sāpi, sakot – “nedariet pāri Jurģītim!” Tajā laikā Jurģis izskatījās pēc Cēzara Caunes un tā arī uzvedās, turklāt arī konteksts bija līdzīgs. Bet tas beidzās ne jau ar pateicību Šķēlem, bez kura viņš būtu nekas. Tas beidzās ar Mātes pārmetumiem Šķēlem kā Tēvam. Un tie pārmetumi bija emocionāli līdzīgi tiem, kas veltīti Trampam.

Te man jāatceras 2011. gads, kad es pirmoreiz klātienē satiku Jurģi Liepnieku – https://www.viestursr.ucoz.lv/load/steidzigi_samilojiet_jurgi_liepnieku/1-1-0-23 Tajā pasākumā iznira Lielā Platā sieva, kas izjuta Liepnieku kā savu Varoni, kas jāatbalsta tad, kad viņš ir salecies ar visiem vīriešiem pasākumā kā ar Mātes ienaidniekiem. Es par to tagad rakstu tādēļ, ka šie notikumi man šķiet ļoti arhetipiski, turklāt ne tikai Latvijas, bet visas pasaules kontekstā. Mātes Varonis pret Tēvu, kas objektīvi ņemot to Māti ir glābis un glābj, cik nu ir tā spēkos, nesaņemot ne nieka no tās pateicības, kas visa tiek Varonim, kas cīnās pret Tēvu.

 

 

 

 

Eksperti pēta elektroauto zemos pārdošanas rādītājus – cena nav noteicošais

Eksperti pēta elektroauto zemos pārdošanas rādītājus – cena nav noteicošais

Elektroauto pārdošanas rādītāji pēdējās desmitgades laikā ir ievērojami pieauguši, taču sagaidāms, ka 2024. gadā tie varētu kristies par 2,5 %. Elektroauto apkope ikdienā ir lētāka nekā dīzeļa vai benzīna dzinēju automašīnām, taču to cena ir ievērojami lielāka. Lai arī daļa pircēju atsakās no elektroauto augsto cenu dēļ, tas nav vienīgais iemesls, kādēļ šo spēkratu pārdošanas rādītāji krītas. Auto nozares datu uzņēmuma “carVertical” eksperti norāda uz dažiem papildu iemesliem, kādēļ elektroauto vēl nav tik populāri.

Cena bez valsts atbalsta ir pārāk augsta

Cena ir joprojām galvenais iemesls, kādēļ pircēji neizvēlas pārsēsties elektroauto. “carVertical” platformā 2024. gada pirmajā pusgadā Latvijā elektroauto vēstures atskaites sastādīja tikai 4 % no veiktajām pārbaudēm. Vidēji elektroauto ir par 40-50 % dārgāki nekā iekšdedzes dzinēju spēkrati. Tādēļ valsts sniegtais atbalsts ir viens no galvenajiem motivējošajiem faktoriem izvēlei par labu elektroauto. To labi parāda Vācijas piemērs.

  1. gada decembrī Vācijas valdība pārtrauca elektroauto atbalsta programmu, lai izvairītos no budžeta deficīta. Pirms šī lēmuma elektroauto daļa Vācijas jauno spēkratu tirgū 2023. gada pirmajā pusgadā sastādīja 15,8 %, savukārt 2024. gadā tajā pašā laikposmā īpatsvars samazinājās 12,5 %.

Taču Itālijā elektroauto pārdošanas rādītāji ir ievērojami pieauguši, kopš valdība pagājušajā gadā atsāka piedāvāt atbalstu. 2023. gada jūnijā fiksēti 6155 jauni elektroauto, taču 2024. gada jūnijā – 13 285, kas sastāda 116 % pieaugumu. Izaugsmei varētu būt dažādi iemesli, taču valsts atbalsts šeit spēlē ievērojamu lomu.

Kopumā elektroauto nav ikdienas vajadzībām gana ērti. Piemēram, daudzas 15 gadus vecas ģimenes automašīnas ar benzīna vai dīzeļa motoru var iegādāties par vidēji 10 000 eiro. Šie auto labi kalpo pilsētvidē, ģimenes izbraucieniem ārpus pilsētas, kā arī, lai vilktu smagus priekšmetus vai piekabes.

Bailes nespēt auto vēlāk pārdot

Elektroauto ik gadu visai ātri zaudē savu tirgus vērtību un kļūst mazāk iekārojami pircēju skatījumā. Daudzi lietotu auto pārdevēji apgalvo, ka šoferi nevēlas iegādāties lietotu elektroauto. Tie ir ne tikai dārgāki par līdzvērtīgiem dīzeļa un benzīna dzinēju spēkratiem, bet arī to akumulatori ar aizvien samazinātu kapacitāti krietni samazina automašīnas atlikušo vērtību.

Mats Buzelis (Matas Buzelis), “carVertical” auto nozares eksperts, apgalvo, ka daļa elektroauto īpašnieku pat pārkāpj atpakaļ dīzeļa un benzīna motoru automašīnās: “Dīleri mums stāsta, ka vairs nevēlas pieņemt lietotus elektroauto, jo iespējamība tos pārdot ir ļoti maza. Šis zināmā mērā lauž līdzšinējo praksi. Kā jau ierasts, jaunu vai mazlietotu auto pircēji pēc zināma laika spēkratu ved atpakaļ pie dīlera. Tādēļ nav brīnums, ka daļa cilvēku, kas iepriekš izmantojuši elektroauto, atsākuši pirkt iekšdedzes dzinēju spēkratus. Šie šoferi baidās, ka pēc dažu gadu izmantošanas nespēs pārdot savu elektroauto un pazaudēs naudu.”

Vairums cilvēku ik pēc dažiem gadiem maina savu auto, tādēļ bieži izvairās no tiem spēkratiem, kuru vērtība strauji krīt. Tāpat nav iespējams uzzināt, cik ātri samazināsies elektroauto akumulatora kapacitāte, kas ievērojami ietekmē tā tirgus vērtību. Daļa elektroauto, piemēram, “Tesla” un daži “Audi” modeļi ir izteikti pieprasīti, taču tas automātiski nenozīmē, ka tirgus vērtība nesamazināsies.

Dārgi luksusa klases elektroauto ir vieni no tiem, kuru vērtība tirgū krīt visstraujāk. Jaunākās tehnoloģijas visai ātri tiek aizstātas ar citām, akumulatora kapacitāte samazinās un tiek piedāvāti jauni, iespaidīgāki modeļi, kas ievērojami samazina tādu modeļu kā “Audi e-Tron TG”, “Tesla Model X” un “Tesla Model S” tirgus vērtību.

Tesla Model X īpašnieks izceļ elektromobili no Donavas un jau nākamajā dienā to pārdod par 24 000 USD

Elektroauto sniedz vairāk neērtību nekā priekšrocību

Mūsdienās šoferi pārsvarā pievērš uzmanību elektroauto sniegtajām priekšrocībām, savukārt ar neērtībām saskaras vēlāk. Viens no galvenajiem traucēkļiem ir mūsdienu pilsētu infrastruktūra, kas nav piemērota elektroauto izmantošanai. Tuvākajā laikā arī nekas daudz nevar būtiski mainīties. Iekšdedzes dzinēju spēkratu bāku var piepildīt dažu minūšu laikā, tādējādi uzreiz spējot veikt vairākus simtus kilometru. Savukārt elektroauto uzlāde bieži iespējama tikai plaši apdzīvotās vai apmeklētās vietās netālu no iepirkšanās centriem, viesnīcām, birojiem vai citiem populāriem galamērķiem.

Elektroauto tehnoloģija ne tuvu nav perfekta, taču tā arī ātri mainās, padarot lētākus lietotus elektroauto neefektīvus. Pircēji ir gatavi gaidīt labākus akumulatorus, ātrākas uzlādes iespējas, kā arī citas inovācijas, kas elektroauto izmantošanu ikdienā padarītu daudz ērtāku. Tieši šo iemeslu dēļ reti kurš vēlas pirkt lietotus elektroauto to augstās cenas, zemas kapacitātes akumulatoru un iespējamā veicamā nobraukuma, kā arī novecojušu tehnoloģiju dēļ.

Šobrīd elektroauto šķiet kā labs variants otrajam auto, kas izmantojams tikai pilsētvidē. Tā uzlāde ir lēta, ko var veikt arī mājās. Tāpat nav nepieciešams uztraukties par maksimālo iespējamo nobraukumu ar vienu uzlādi, jo katrs brauciens ir visai īss. Taču garākos pārbraucienos šāds spēkrats nav ērts, šoferiem izmaksājot vairāk nekā ikdienā izmantojamais transportlīdzeklis, kas spēj paveikt visu nepieciešamo – sākot no piekabju un treileru vilkšanas līdz garākiem pārbraucieniem ar visu ģimeni.

Pētījums: Satiksmes negadījumos ar Tesla ir divkārt lielāka iespēja iet bojā

Tesla elektro auto ir visaugstākais letālo avāriju rādītājs starp visiem auto zīmoliem Amerikā, liecina nesenais iSeeCars pētījums, kurā analizēti dati no ASV Letālo avāriju ziņošanas sistēmas (Fatality Analysis Reporting System jeb FARS).

Pētījums tika veikts par transportlīdzekļiem, kuri ir ražoti no 2018. līdz 2022. gadam, un tajā tika apskatītas avārijas no 2017. līdz 2022. gadam, kurās gāja bojā pasažieri. Saskaņā ar pētījumu Tesla transportlīdzekļiem letālo avāriju rādītājs ir 5.6 uz miljardu nobrauktu jūdžu. Otrajā vietā ir Kia ar rādītāju 5.5, bet trešo vietu ieņem Buick ar 4.8 rādītāju.

Vidējais letālo avāriju rādītājs visiem automobiļiem ASV ir 2.8 uz miljardu nobrauktu jūdžu.

Pētījumā tiek sniegta arī detalizēta informācija par atsevišķiem modeļiem. Tesla Model S letālo avāriju rādītājs ir vairāk nekā divas reizes lielāks par vidējo – 5.8 uz miljardu nobrauktu jūdžu. Tikmēr Tesla Model Y, kas ir pasaulē vislabāk pārdotais transportlīdzeklis, ir letālo avāriju rādītājs 10.6, gandrīz četras reizes pārsniedzot vidējo.

Tesla nākas piedāvāt dažādas atlaides, lai veicinātu elektroauto pārdošanu Eiropā

Elektroauto ražotājs Tesla saviem klientiem Eiropā piedāvā vērā ņemamas atlaides, cenšoties palielināt pārdošanas apjomus gada pēdējā ceturksnī – klientiem tiek piedāvātas bezmaksas uzlādes iespējas Supercharger tīklā veselu gadu, bet, piemēram, Model Y Vācijā tiek tirgots ar 6000 eiro lielu atlaidi.

Pagaidām 2024. gads Tesla nav bijis diez ko veiksmīgs – tīmekļa vietnes “EU-EV’s” apkopotie dati liecina, ka šogad Tesla Eiropā piegādājusi apmēram 85 tūkstošus auto mazāk nekā pērn attiecīgajā laika posmā.

Tieši Vācijā ar pārdošanu klājies īpaši grūti, šā gada pirmajā pusgadā Tesla piegādājot par 42% mašīnu mazāk nekā gadu iepriekš. Tik lielas atlaides mašīnām Tesla piedāvā ļoti reti, taču, lai censtos lauzt lejupejošo pārdošanas līkni, tas noteikti ir viens no iespējamajiem risinājumiem.

Senegāla: Tā, lai deg!

Šorīt lūgšana ir ļoti īsa, bet ļoti skaļa. Pamostamies, nošķendējamies un iemiegam atkal. Ceļamies līdz ar gaismu. Kafija, brokastis, sarunas. Pēc tam sakrāmējam mantas, sašķirojot tās divās kaudzēs – viena brauks mums līdzi, otra gaidīs tepat. Esam vienojušies ar mājas saimniekiem par draudzīgākiem nosacījumiem, tad nu arī atgriežoties izmantosim viņu nakšņošanas pakalpojumus. Nedaudz vēlāk nekā...

The post Senegāla: Tā, lai deg! appeared first on Mugursoma.lv.

Pat Apple boss Tims Kuks nelieto pašu ražoto datorpeli

Tehnoloģiju pasaulē Apple Magic Mouse izceļas ar savu minimālistisko estētiku un plūdlīniju dizainu. Taču, runājot par praktisku lietojumu, pat Apple izpilddirektors Tims Kuks atzīst, ka skaistums ne vienmēr nozīmē funkcionalitāti. Kuka nesenā atklāsme par iemīļoto darba aprīkojumu ir radījusi diskusijas par kompromisiem, ko Apple peles izmantošana nes sev līdzi.

Nesenā intervijā The Wall Street Journal Tims Kuks dalījās savā ikdienas darbplūsmā, uzskaitot vairākas Apple ierīces, kuras viņš regulāri lieto: Mac Studio, iPhone 13 Pro Max, iPad Pro un pat retro iMac G4. Taču, runājot par peli, kuru viņš visbiežāk izmanto, Kuks atzina, ka viņa izvēle ir Logitech MX Master 3, nevis Apple Magic Mouse.

Lai gan Kuks minēja, ka laiku pa laikam izmanto arī Magic Mouse vai Magic Trackpad, viņa priekšroka konkurējošam produktam daudzus pārsteidza.

[Virsraksts nav norādīts]

Šis esot senākais zināmais tetovējums - atrasts Altajā uz 2500 gadu vecas skitu princeses mūmijas pleca
467478675-584313757457465-6341005463369188289-n.jpg

Apple Mac mini (M4) datora apskats – mazais brīnums

Skatos, ka pirms dažiem gadiem es testēju Apple Mac mini datoru, kas toreiz bija ticis pie Apple Silicon (M1) procesora. Tas bija laiks, kad Apple aktīvi pārgāja no Intel procesoriem uz pašu veidotajiem Apple Silicon procesoriem un toreiz nebija līdz galam skaidrs vai šīs pārmaiņas būs veiksmīgas. Tagad beidzot veikalos ir nonākuši jaunie Mac mini datori, kas darbojas ar jau ceturtās paaudzes Apple Silicon (M4) procesoriem un viennozīmīgi redzam, ka Apple darbs ir atmaksājies un šie procesori dara brīnumus. To gan vairāk jūt portatīvajos datoros, kam ir svarīga ne tikai zvērīga jauda, bet arī energoefektivitāte. Un Apple Silicon lieliski performē abos šajos aspektos.

Man vienmēr ir patikusi Mac mini datora ideja, jo tas joprojām ir ne tikai lētākais Mac dators, bet absolūti lietošanā ērts un ilgmūžīgs mazs darba zirgs. Tas ir dators, ko vienreiz nopērc un bez bēdām lieto ļooooooooti ilgus gadus. Jaunais Mac mini ir izmēros teju uz pusi mazāka ierīce par iepriekšējās paaudzes Mac mini datoru, klāt nākušas noderīgas pieslēgvietas un Apple Silicon (M4) procesoru jaudas, kā arī 16GB operatīvās atmiņas pietiks ilgu gadu darbībai. Lai arī man mājās tik tiešām pietiek visādu datoru, tomēr nenoturējos un arī pats sev nopirku pašu lētāko Mac mini (M4) datora modeli un plānoju to ikdienā izmantot kā manu galveno datoru. Pie reizes, uzskatāmi atcerēšos, kas un kā darbojas Apple ekosistēmā.

Dators un 1.8m garš audumā ietīts barošanas kabelis ir iepakots šaurā un augstā kastē. Tu izlasīji pareizi, pērkot šādu datoru, pašam būs jāgādā pele, tastatūra un monitors. Veca Apple pele man jau bija, monitors arī, bet pēc dažu dienu “mocīšanās” ar visām manām tastatūrām, nopirku arī “pareizu” (lasi, arī nejēdzīgi dārgu) Apple Magic tastatūru. Pasakaina rakstīšanas pieredze un lieliska produktivitāte!

Korpuss un dizains

Jaunās paaudzes Mac mini datoram Apple izmanto to pašu dizaina valodu un alumīnija korpusu, kurā veidota iepriekšējās paaudzes ierīce, tikai paša datora izmēri mazliet mainījušies. Jaunais dators ir kļuvis mazliet augstāks (5cm pret 3.6cm), bet jūtami mazāks horizontālajās dimensijās (12.7cm pret 19.7cm). Jaunais dators ir arī kļuvis teju uz pusi vieglāks (0.67kg pret 1.2kg). Tas ir tik tiešām izmēros mazs un seksīgs dators!

Arī no apakšas šis dators ir ļoti līdzīgs iepriekšējās paaudzes ierīcei, tikai te redzam arī ieslēgšanas/izslēgšanas pogu. Internetā ļaudis daudz šķendējas, ka tā poga nav ērti aizsniedzama un tas tik tiešām tā arī ir, taču realitātē šai pogai pieskarsimies reizi pāris gados. Mac datoru burvība – vienreiz ieslēdz un lieto gadiem ilgi. Starp citu, barošanas bloks ir iebūvēts pašā datorā nevis ārējs ķieģelis, kā tas nereti ir redzēts citu līdzīgu mazo datoru gadījumā.

Datora korpusā ir iebūvēts mazs ventilators, kas pārdomātā veidā no apakšas ievelk vēso gaiso un otrā pusē turpat apakšā izpūš karsto. Tomēr pat pie lielas slodzes (piemēram, renderējot video) es tā arī nespēju saklausīt nekādu troksni. Šis ir absolūti kluss un vēss dators.

Mac mini ir iebūvēts diezgan skaļš skaļrunītis. Tas ir viens un spēj nodrošināt mono skanējumu, taču kaut kādiem paziņojumiem ar to būs pietiekami. Mūziku vai filmas gan ar to neizbaudīsim un būs jāķeras pie normālas audio aparatūras.

Labs pieslēgvietu komplekts, bet iztrūkst USB-A

Šajā ziņā mums šogad ir dažas izmaiņas. Pirmkārt, tagad trīs pieslēgvietas ir pārnestas uz datora priekšpusi – 3.5mm audio pieslēgvieta un divi USB-C porti (nodrošina līdz 10Gb/s datu pārraidi). Ja USB-C porti priekšā man šķiet OK doma, tad audio pieslēgvietu es gan gribētu redzēt aizmugurē kā iepriekšējās paaudzes modelim, lai lieki nerēgojas vads. Pie audio porta pa kreisi ir maza balta gaismas diode, kas uzskatāmi parāda, kad dators ir ieslēgts un darbojas.

Aizmugurē no kreisās redzam barošanas pieslēgvietu, Gigabit Ethernet tīkla pieslēgvietu (dārgākās versijās to var uzlabot līdz 10Gb Ethernet), HDMI portu un trīs USB-C pieslēgvietas. Ja pirksim pašu lētāko ar M4 procesoru aprīkoto versiju, tad vidējais no tiem būs Thunderbolt 4 (līdz 40Gb/s), bet M4 Pro procesora gadījumā šis ports būs jau Thunderbolt 5 un nodrošinās līdz 120Gb/s datu pārraides ātrumus. Abi malējie ir USB 4 porti un nodrošina līdz 40Gb/s datu pārraides ātrumu. Thunderbolt 5 varbūt izklausās skaisti, bet kas būs tās super ātrās ierīces, ko pie šāda datora slēgsim ar šādu savienojumu? Ārējās videokartes šis dators neatbalsta.

Tāpat portiem ir DisplayPort atbalsts, tāpēc varam pie tiem pa taisno slēgt klāt monitorus. Šim datoram varam pieslēgt līdz trīs monitoriem – divus pie USB-C portiem un vienu pie HDMI. Iepriekšējās paaudzes Mac mini varēja vienlaicīgi darbināt tikai divus monitorus.

Jā, uz šī datora vairs neatradīsim USB-A pieslēgvietas un daļai lietotāju tas var radīt neērtības. Piemēram, man pašam Logitech peles uztvērējs ir tieši šādā formātā un man nācās izmantot papildus dokstaciju, lai varētu šo adapteri pieslēgt pie jaunā Mac mini. Un noteikti ir vēl kaut kādas ierīces, kas vēl nav tikušas līdz USB-C. Man prātā nāk USB zibatmiņas, printeri, tīmekļa kameras, 2FA atslēdziņas u.c. ierīces. Varēja tomēr Apple atstāt kādu pārīti šo portu.

Uz šī datora neatradīsim arī SD karšu lasītāju, kas ir pieejami uz krietni dārgākiem Mac Studio un MacBook Pro datoriem.

Veiktspēja

Kā jau ieskicēju iepriekš, jaunais Mac mini dators ir nopērkams ar Apple M4 vai Apple M4 Pro procesoriem. Pirmajam ir 10 procesora kodoli, 10 videosistēmas kodoli un 16 neironu dziņa kodoli mākslīgā intelekta risinājumu darbināšanai. Šis procesors nodrošina 120GB/s atmiņas joslas platumu. Savukārt, M4 Pro modelim ir 12 procesora kodoli, 16 videosistēmas kodoli un 16 neironu dziņa kodoli. Krietni lielāks ir arī atmiņas joslas platums – 273GB/s.

Abu procesoru gadījumā bāzes operatīvā atmiņa tāpat kā visiem jaunajiem Mac datoriem šobrīd, ir 16GB, bet varam to palielināt līdz 24GB vai 32GB un Pro procesora modeļa gadījumā arī līdz 48GB vai 64GB. Savukārt, iebūvētā atmiņa pieejama 256GB, 512GB, 1TB, 2TB, 4TB vai 8TB apjomos. Lieki piebilst, ka lielākās atmiņas versijas pieejamas tikai komplektējot datoru ar jaudīgāko M4 Pro procesoru.

Tātad, lētākais Mac mini maksā ap 740 eiro un par šo naudu dabūsim Apple M4 procesoru, 16GB operatīvo atmiņu un 256GB iebūvēto atmiņu. Tieši šajā vietā arī beidzas lētā cena. Ja gribēsim 24GB operatīvo atmiņu, nāksies piemaksāt 230 eiro. 32GB? No jums papildus 460 eiro. 512GB iebūvētā atmiņa maksās papildus 230 eiro, bet pieņemamas 1TB ietilpības atmiņa visus 460 eiro. Gribi M4 Mac mini ar 32GB operatīvo atmiņu un 1TB iebūvēto atmiņu? No jums ap 1650 eiro. Savukārt, Mac mini ar M4 Pro procesoru vispār cenas sākas no aptuveni 1680 eiro. Rezumējot, šis mazais dators ir lēts tikai savā lētākajā bāzes konfigurācijā.

Gribi apčakarēt sistēmu? Kaut kādā mērā to varēsi izdarīt, jo Apple ir izveidojis daļēji nomaināmu iebūvēto atmiņu. Datorā gan nevarēsi iespraust kuru katru piemājas gadžetu veikalā nopirktu atmiņu, bet tīri tehniski to drīzumā varēs izdarīt. Protams, tas nenozīmē, ka tas būs krietni lētāk nekā piemest tos pārsimts eiro nopērkot šo datoru ar pieņemamu atmiņas apjomu. Tāpat ņem arī vērā, ka M4 un M4 Pro datoriem fiziski atšķiras izmantotā atmiņa. Par to detalizētāk uzzināsi iFixit video zemāk. Bet principā, šis ir klasisks Apple.

Labi, bet kā tas viss darbojas praksē? Lai arī cik ļoti Apple spētu optimizēt savus dzelžus un savu programmatūru, iepriekš šī zīmola datoros plaši pielietotā 8GB operatīvā atmiņa tomēr bija ļoti ierobežota. Un nevajag darbināt nekādas prasīgas programmas vai kosmiskus uzdevumus, lai atdurtos pret atmiņas spējām. Tagad ar 16GB ir krietni labāk un ekrānuzņēmumā zemāk uzskatāmi redzam, ka Firefox tīmekļa pārlūks ar vislielāko prieku steigs aizņemt visu tam pieejamo atmiņu. Tomēr ikdienā darbojoties ar šo datoru, ir sajūta, ka viss darbojas naski un nekas pagaidām nekur neaizķeras. Pamēģināju arī palaist Farming Simulator 22, kas uz Mac mini (M1) īsti veiksmīgi nedarbojās un tagad ar šo jauno Mac mini (M4) šo spēli jau var tīri labi spēlēt. Bet nevajag iedomāties, ka tagad Mac ir nopietna AAA spēļu mašīna. Nav. Tāpat pamēģināju ar DaVinci Resolve norenderēt mūsu podkāsta jaunāko epizodi un tas man izdevās uz pusi īsākā laikā nekā ar Framework Laptop 13, kas izmanto AMD Ryzen 5 7640U procesoru. Tātad, jauda šim mazajam datoram ir pieklājīga un labā ziņa ir tāda, ka tas pārlieku nesilst un tāpēc nav nepieciešams skaļi griezt tā ventilatoru.

Te arī dažu sintētisko veiktspējas testu rezultāti. Šis dators ir būtiski spējīgāks par iepriekšējo Mac mini paaudzi un principā veiktspējas ziņā konkurē arī ar krietni dārgāko Mac Studio datoru.

Datorā iebūvēts Wi-Fi 6E (802.11ax) bezvadu interneta atbalsts un Bluetooth 5.3 savienojumiem ar dažādām perifērijas ierīcēm. Nedēļas laikā kopš lietoju šo datoru ikdienā, nenovēroju nekādas problēmas nedz ar Wi-Fi, nedz Bluetooth.

Apple ekosistēmas maģija

Pats par sevi kāds atsevišķs Apple produkts, protams, ir glīts un foršs, tomēr nespēj parādīt pilno bildi. Tad tu sāc piepirkt klāt citus Apple produktus un pakalpojumus un vienā brīdī esi tik ļoti iestidzis šajā saldajā sīrupā, ka laukā izlīst ir ļoti grūti. Ne velti es ik pēc kāda laika tirgoju nost uzreiz visas savas Apple ierīces.

Un tāpat ir arī šoreiz. Nopirku Mac mini datoru un pie tā ārkārtīgi ērti varu izmantot manā rīcībā no seniem laikiem esošās AirPods Pro austiņas. Tās darbojas stabili un pārslēgšanās starp Mac datoru, iPhone un iPad ierīcēm notiek momentā un zibenīgi.

Tāpat arī ar AirDrop funkciju. Ja mēs saimniecībā izmantojam iPhone, tad nav cita ātrāka un ērtāka veida kā uz citu Apple ierīci (arī datoru) pārnest datus, kā izmantojot AirDrop funkciju. Čik, čik un gatavs!

Un es pat nesāku runāt par programmām. Jaunā Passwords lietotne būs labs paroļu menedžeris starp visām mūsu Apple ierīcēm. Tāpat visdrīzāk piezīmēm izmantosim Notes un atgādinājumiem Reminders. Bildēm, pats par sevi saprotams, izmantosim Photos. Šī programma, starp citu, saņēmusi noderīgus uzlabojumus un tagad bildes varam meklēt krietni veiksmīgāk. Ak, jā, vai zināji, ka vari iekopēt tekstu, piemēram, iPhone un uzreiz to būs ielīmējams arī datorā. Maģija!

Ja uz Android ierīcēm es varu samērā ērti izmantot manas HomeKit viedās mājas ierīces, tad uz Linux/Windows datoriem tā man bija vēl neatrisināta problēma. Ko gan šobrīd vairs varu nerisināt, jo uz Mac atkal varu no datora ērti ieslēgt vai izslēgt manu mājokļa apgaismojumu.

Tas pats attiecas arī uz aksesuāriem. Kad tiekam pie iPhone, tad tas ir tikai laika jautājums, kad nopirksim AirPods austiņas un Apple Watch viedpulksteni. Nekas cits tik labi nesadarbosies savā starpā, kā Apple ierīces. Tieši to pašu piedzīvoju arī ar Mac mini. Man ir pilna māja ar visādām tastatūrām un daļa no tām ir arī ļoti labas un dārgas. Tomēr nevarēju sev liegt to prieku nopirkt Magic Keyboard tastatūru. Plastmasīga, pārāk viegla un ārkārtīgi dārga (~110 eiro), taču rakstīt ar to es varu tik ātri kā ne ar vienu citu tastatūru un visas macOS vidē populārās tastatūras saīsnes nespiežas tik ērti uz citām tastatūrām. Tev tas var patikt vai nepatikt, bet saku kā ir – nopērkot vienu Apple ierīci, tu agrāk vai vēlāk apaugsim ar citiem šī zīmola produktiem un pakalpojumiem. Esi brīdināts! :)

Apple Intelligence mums būs pieejams tikai aprīlī

Prezentējot šī gada jaunās ierīces Apple aktīvi uzsvēra savus mākslīgā intelekta jaunumus un tas skar arī Mac mini datoru. Apple ir Apple un pat AI (Artificial Intelligence) viņi izvēlējušies nosaukt par Apple Intelligence. Ja atmetam visu mārketinga sīrupu, tad principā šie jaunumi, kas mums būs pieejami vien aprīlī, ļaus strādāt ar tekstiem e-pastos, īsziņās, ģenerēt attēlus no mūsu skicēm un padarīs gudrāku Siri balss asistentu. Lai arī skaidri redzams, ka visi lielie tehnoloģiju ražotāji dodas šajā virzienā un piedāvā diezgan līdzīgas iespējas, tomēr tāpat arī skaidrs, ka latviešu valoda nav pārāk atbalstīta un tāpēc vairums no šīm funkcijām mums nebūs aktuālas pat, ja būs pieejamas. Cik daudzi no mums ikdienā raksta tekstus lielajās svešvalodās?

Secinājumi: Lielisks Mac dators vairumam no mums

Cik grūti man gāja ar iPhone 16 Plus viedtālruņa apskatu, tik viegli man rakstījās šis Mac mini M4 datora apskats. Pa šo nedēļu, kopš ikdienā lietoju datoru, esmu sapratis galveno – šāds Mac mini dators ir absolūti fantastiska ierīce lielākajai daļai lietotāju, kuru prasības ir samērā vienkāršas – ofisa darbi, izklaide (ne videospēles), mācības un pat vienkāršāka programmēšana. Pa šiem aptuveni 740 eiro tu nopērc kvalitatīvi uzbūvētu, efektīvu un jaudīgu ierīci, kas stabili un bez problēmām darbosies daaaaaaaudzus gadus. Bet tad ir jāpērk pats lētākais šī jaunā datora modelis. Un tā būs problēma daļai prasīgāku lietotāju.

Ja tev vajag uz datora darbināt kaut ko prasīgāku, tad operatīvās atmiņas un iebūvētās atmiņas palielināšana ļoti viegli paaugstinās datora cenu par daudziem simtiem eiro. Un es neesmu drošs, ka šādu datoru ir prāta darbs pirks par 1500+ eiro. Par tādu naudu var sakasīt kopā jaudīgu standarta izmēra datoru, kas arī būs ilgi lietojams uz tā rēķina, ka tam varēsim nomainīt komponentes. Jo atmiņas produkti kā tādi nav dārgi, tie ir dārgi tikai Apple izpildījumā.

Man patika:

  • Mazs izmērs
  • Absolūti kluss dators
  • Ikdienas darbiem jaudas pietiek atliektiem galiem
  • Iespēja pieslēgt līdz trīs monitoriem
  • Bāzes versijā cena ir vairāk nekā adekvāta

Man nepatika:

  • Man noderētu USB-A pieslēgvietas
  • Cena būtiski pieaug, ja neapmierina bāzes modelis

Drosmīgie meli un to efekti

Speciāli TVNET Braukt uz senu draugu bērēm ārzemēs nav patīkami. Pats fakts skumdina un svešās tradīcijas liek rēķināties ar neierastiem aizgājēja izvadīšanas rituāliem, kas jāakceptē. Stāsts par aizgājēja dzīvi parasti paliek spēkā gandrīz visur. Tajā aukstajā ziemas dienā biju spiesta klausīties biogrāfijas versiju, kurā tikai 20% faktu (par aizgājēja piedzīvoto dzimtenē Latvijā) atbilda patiesībai. Pārējais […]

roskomnadzor

Izlases veidā apskatījos dažus krievijā bloķētos saitus.Atradās arī viens noderīgs.hehe.Saraksts ar bloķētajiem saitiem ir te:https://raw.githubusercontent.com/bol-van/rulist/refs/heads/main/reestr_hostname_resolvable_ip4.txt

Savādās telefona sarunas un “šampanieša brigāde”

Vācijas kanclers Olafs Šolcs esot sazvanījies ar Putinu. Saruna ilgusi vienu stundu. Pirms tam Šolcs bija runājis arī ar Zeļenski. (TT) Par reālo sarunas iznākumu ziņu nav, bet Zeļenskis nosoda šos mēģinājumu mazināt Krievijas izolēšanu un neatbalsta tukšu sarunu risināšanu ar cilvēku, kas terorizē pasauli ar kodoleksplozijas draudiem.   Izskatās, ka austrieši beidzot atteiksies no krievu […]

Daži svarīgākie uztura bagātinātāji, kas palīdzēs pagarināt jaunību un saglabāt veselību

Daži svarīgākie uztura bagātinātāji, kas palīdzēs pagarināt jaunību un saglabāt veselību

Mūsdienu pasaulē, kur regulārs stress un vides piesārņojums atstāj negatīvu ietekmi uz cilvēka organismu, arvien vairāk cilvēku meklē veidus, kā...

The post Daži svarīgākie uztura bagātinātāji, kas palīdzēs pagarināt jaunību un saglabāt veselību appeared first on Hitnet.lv.

1958. gadā ASV pazaudēja ūdeņraža bumbu, kas līdz šai dienai nav atrasta

1958. gadā ASV pazaudēja ūdeņraža bumbu, kas līdz šai dienai nav atrasta

Mark 15 Avots: wikipedia.org

Kopš kodolieroču radīšanas pasaule ir pieredzējusi arī nelaimes gadījumus. 1958. gadā notika incidents, ko vēlāk nodēvēja par “sadursmi Tibī salā”. Lidmašīnas avārijas dēļ bumbvedēja apkalpei nācās nomest ūdeņraža bumbu virs Džordžijas štata. Tā iekrita purvā un nesprāga, taču līdz pat šai dienai bumba nav atrasta.

Kā amerikāņu bumbvedējs pazaudēja kodoltermisko bumbu

Incidents notika 1958. gada 5. februārī ap diviem naktī pēc vietējā laika, kad B-47 bumbvedējs atgriezās no mācību misijas uz aviācijas bāzi Floridā. Taču lidmašīnas bumbu nodalījumā atradās nevis mācību bumba, bet gan īsta ūdeņraža bumba Mark 15, kas svēra 3,5 tonnas.

Tajā naktī, 11 kilometru augstumā, bumbvedējs sadūrās ar F-86 iznīcinātāju. Kā apgalvoja iznīcinātāja pilots, viņš otru lidmašīnu radarā nav redzējis. Rezultātā F-86 zaudēja spārnu un nogāzās, taču pilotam izdevās katapultēties un viņš izdzīvoja.

Bumbvedējam tika bojāta degvielas tvertne un viens no dzinējiem, kā rezultātā tas strauji samazināja augstumu. Lai varētu aizlidot līdz tuvākajam lidlaukam, apkalpes komandieris nolēma atbrīvoties no liekā svara. Bumba tika nomesta purvā no 2200 metru augstuma. Bumba nesprāga, un bumbvedējs varēja nolaisties. Vienīgā problēma bija pati bumba, kuru tā arī neizdevās atrast.

1958. gadā ASV pazaudēja ūdeņraža bumbu, kas līdz šai dienai nav atrasta

Kas notika ar pazaudēto ūdeņraža bumbu?

Uzreiz pēc incidenta sākās bumbas meklēšana, kas ilga līdz 1958. gada aprīļa vidum. Tomēr tā nebija veiksmīga, un līdz pat šai dienai tās liktenis nav zināms. Domājams, ka bumba nogāzās Vosso līcī, purvainā vietā, pie Džordžijas krasta un nogrima zemē līdz 4,5 metru dziļumā.

ASV aizsardzības ministra palīga 1966. gada vēstulē Kongresam tika apgalvots, ka bumbai bija pilnībā samontēta plutonija kaujas galviņa. Tas kļuva zināms tikai 1994. gadā, kad vēstule tika atslepenota.

Vēlāk, 2001. gadā, ASV Gaisa spēki publicēja oficiālu ziņojumu par šo incidentu. Tajā bija norādīts, ka bumba saturēja 180 kg sprāgstvielu un noteiktu daudzumu urāna. Tomēr tajā nebija ķēdes reakcijai nepieciešamās kodolkapsulas. Tāpēc bumba neradīja draudus iedzīvotājiem.

Cik daudz kodolieroču tika pazaudēti

Sadursme virs Tibī salas nebūt nav vienīgā reize, kad militāristi ir pazaudējuši kodolieročus. Aukstā kara laikā bruņošanās sacensība un gatavošanās iespējamam konfliktam sasniedza tādus apmērus, ka kopumā tika pazaudēti vismaz 92 kodolieroči, tos pārvadājot, kā arī veicot gan raķešu, gan bumbvedēju izmēģinājumus.

1961. gadā Amerikas Savienotās Valstis piedzīvoja vēl vienu sadursmi, līdzīgu Tibī salas incidentam. Toreiz degvielas sistēmas darbības traucējumu dēļ B-52 bumbvedējam nācās nomest divas kodolumbas tuksnešainā apvidū virs Ziemeļkarolīnas. Vienu no bumbām militāristi atrada, bet ikai nejaušības dēļ tā nesprāga. Otrā bumba, domājams, iekrita purvā un nogrima. Arī tā vēl nav atrasta.

Dažkārt bumbas pat ir eksplodējušas vai iznīcinātas, piesārņojot teritoriju ar radioaktīvo plutoniju. 1966. gadā virs Spānijas tika nomestas divas kodolumbas, piesārņojot teritoriju. Tomēr lielākā daļa kodolieroču lādiņu dažādu negadījumu dēļ tiek nozaudēti arī okeānā.

1958. gadā ASV pazaudēja ūdeņraža bumbu, kas līdz šai dienai nav atrasta

Arī PSRS gadījumā ir pazaudēdi kodolieroči. Vairumā gadījumu tas notika zemūdenes avāriju dēļ. 1968. gadā Klusajā okeānā zemūdene K-129 sadūrās ar ASV zemūdeni, kā rezultātā nogrima. Uz K-129 klāja atradās trīs 1 megatonnu kodolraķetes, kā arī vairākas kodoltorpēdas.

Notikuši incidenti arī ar lidmašīnām. 1976. gadā pie Sahalīnas krastiem avarēja stratēģiskais bumbvedējs Tu-95 ar divām kodolumbām. Lidmašīna nogrima kopā ar visu tās saturu. Par laimi, beidzoties aukstajam karam, šādu incidentu skaits krasi samazinājās.

“Internātskolā mēneša jubilāriem bija dāvanas, tikai man ne!” Šodienas gaviļnieks Romeo par dzimšanas dienām padomju laikā

Romeo Bredermanis šodien svin savu 71. dzimšanas dienu – kā vienmēr, ar skaisti klātu galdu pie meitas Ropažos, ar Latvijas himnas dziedāšanu, ar dāvanām un atmiņu stāstiem, bet no rīta vēl jānoskatās Saeimas svinīgā sēde. Padomju laikā viss bijis citādi, kaimiņi pat ziņojuši milicijai par notiekošajām svinībām, un tā katru gadu.

Tad, māmiņ, es atnākšu, kad zaļos sētas mieti

…Zibsnī zvaigznes aiz Daugavas melnajos debešos,
Saka Dieva enģelīši – nebūs miera šai zemē. …

avots

vēl

Netradicionāli padomi, kas atvieglo ikdienu.


Ticēt vai nē ir tavā ziņā, bet tie dos konkrēti tev- tūlītēju labumu. Tā nebūs joga, kā arī neizprotami vingrojumi bez labuma. Padomi palīdzēs dažādās dzīves situācijās, kurās tu vari nonākt nejauši vai ar iepriekšēju nodomu.

Pēkšņa miegainība, slikta dūša, asas galvassāpes. Tas parasti notiek tad, kad tu tādas ķermeņa reakcijas negaidi.

Gadu gaitā, pētot mūsu ķermeni, zinātnieki ir atraduši desmitiem padomu, kas palīdzēs maldināt tavu ķermeni. Kā rezultāts, tiksim galā ar šiem negaidītajiem pārsteigumiem ātri un efektīvi.

  1. Ja ballītē iedzerts “pāri lūpai” un pārejot mājās istaba sāka griezties, tad novietojiet roku vai kāju uz līdzenas virsmas (galds, plaukts).

Alkohols atšķaida asinis auss daļā, kas ir atbildīga par vestibulāro aparātu. Smadzenes pārstāj orientēties, tāpēc telpa ap tām sāk rotēt.

Kad mēs noliekam roku vai kāju uz līdzenas plaknes, smadzenes iegūst jaunu sākumpunktu un sienu deja apstājas. Starp citu, nervi uz rokas ir jutīgāki, tāpēc šī metode labāk darbojas ar roku nekā ar kāju.

  1. Lai mazinātu sāpes, ja jums jāziedo asinis no pirksta, bet jūs baidāties no sāpēm, tad procedūras laikā sāciet nedaudz klepot. Klepus palielina spiedienu krūtīs. Tas palīdz mazināt sāpes.

Starp citu, pētījumi rāda, ka parupji izteicieni var palīdzēt mazināt sāpes. Tomēr, neiesaku to darīt pie ārsta, kā arī citās vietās.

  1. Ja runājat pa tālruni un slikti dzirdat sarunu biedru, tad pielieciet tālruni pie labās auss. Mūsu smadzeņu kreisā puslode nodarbojas ar dzirdētās informācijas atšifrēšanu, bet labā – labi spēj atšķirt skaņu tonalitāti.

  1. Daudz vairāk padomu ŠEIT…

Labu Dienu!

Krievu dusmas un gāzes eksporta problēmas

Ukraina vakar pirmo reizi izmantojusi amerikāņu tālās darbības rādiusa raķetes, lai apšaudītu mērķus Krievijas teritorijā. Tika šauts pa krievu ieroču noliktavu apmēram 130 km attālumā no robežas un trāpīts. Uzbrukums militārajam objektam pie Karatjevas (Brjanskas apgabalā) tātad –  bijis veiksmīgs. (RBC) Uzbrukumi veikti ar tāldarbības amerikāņu robotu Atacms. (Kyiv Post) Krievijas Aizsardzības ministrija apgalvo, ka uz […]

Senegāla: tirgus, piemineklis un jūra ar Gandiju

Vakar, saules un kreņķu nogurdinātas, gribējām doties pie miera laikus. Tieši tad ārā sākās īstā dzīve – pa mazajām piemājas ieliņām virzījās gājiens ar cilvēkiem, kuri nesa karogus un plakātus, bet ielas malā stāvošie dejoja no smagās mašīnas skanošas mūzikas pavadījumā. Salūta puķes uzziedēja te vienā, te otrā pilsētas malā. Senegāla svinēja vēlēšanu rezultātus, cerot...

The post Senegāla: tirgus, piemineklis un jūra ar Gandiju appeared first on Mugursoma.lv.

Kara kolīzijas

Ukrainas prezidents Zeļenskis tikko apmeklējis Pokrovskas pilsētu, kas atrodas kilometru no ciemata, kuru Krievija it kā esot “atbrīvojusi”. Krievi šajā zonā ir spiesti smagi cīnīties. Zeļenskis pasniedzis ukraiņu karavīriem valsts apbalvojumus. (TT) Apmēram viena kilometra attālumā no Pokrovskas (uz ziemeļrietumiem no Doņeckas) atrodas Novooleksijivkas ciems, par kuru Krievijas mediji tikko paziņoja, ka to arī esot […]

Deg Kijiva

Šorīt krievu uzsākuši plašu gaisa uzbrukumu Kijivai un vairākām citām Ukrainas pilsētām. (Kyiv Independent) Reaģējot uz šiem uzbrukumiem, Polija mobilizējusi “visus pieejamos spēkus”, tostarp iznīcinātājus. (X) Gaisa uzbrukuma trauksme visā valstī turpinās arī pēc sešiem rītā. Raķetes tiek šautas no kuģiem melnajā jūrā un Krievijas. Dronu atlūzas aizdedzinājušas dzīvojamās ēkās pilsētās. Upuru skaits pašlaik tiek […]

Senegāla: lidojums uz Dakāru

Pamostos no tā, ka ir šausmīgi karsti. Istabā ir 28 grādi, un pulkstenis rāda nedaudz pāri pusnaktij, ir gulēts vien pāris stundu. Pagūstu nodomāt, ka priekšā gaida vēl viena bezmiega nakts, bet nākamais, ko dzirdu, ir mans modinātājs – pulkstenis ir septiņi rītā. Zane aiziet brokastīs, bet man doma par ēdienu joprojām nešķiet vilinoša. Esam...

The post Senegāla: lidojums uz Dakāru appeared first on Mugursoma.lv.

Garmin Fēnix 8 (47 mm) AMOLED sporta pulksteņa apskats

Nevarēšu apgalvot, ka esmu ilggadīgs Garmin lietotājs un varbūt pat fans, bet pēdējo pusgadu vai pat nedaudz vairāk izmantoju Epix Gen 2 pulkstenīti ikdienai un tiem mirkļiem, kad jāvelk kājās dubļu kedas un jādodas kādā čūkslī baidīt aļņus.

Droši vien pēc daudzu īsto sportistu domām skrienu par maz, lai izteiktu kādu kārtīgu viedokli par Garmin, droši vien tā arī ir. Ik pa laikam izbraucu ar ričuku un cenšos arī mājās šad tad pavingrot un varbūt pat palēkāt ar lecamauklu. Šo visu prot un saprot arī citi Garmin pulksteņi, bet šoreiz ir kārta jaunajiem Garmin Fēnix 8 sērijas pulksteņiem, kas tika izziņoti nesen.

Konkrēti pie mums ir atbraucis Garmin Fēnix 8 (47 mm) ar AMOLED ekrānu, attiecīgi šis ir ļoti tuvs tam, ko varētu mēģināt salīdzināt ar Epix pulksteņiem. Šoreiz gan Garmin zem Fēnix 8 vārda ir paslēpis teju visu – var iegūt pulksteņus gan ar MIP (te ir Saules enerģijas uzlādes iespēja), gan AMOLED ekrāniem, ir gan dažādi izmēri (43 mm, 47 mm vai pat 51 mm), gan apdares materiāli, gan arī siksniņu krāsas.

Ja neskaita AMOLED ekrānu, pie mums nonākušais Garmin Fēnix 8 ar 47 mm izmēru būtu dēvējams par vienkāršāko pieejamo versiju. Te nav ne safīra kristāla aizsargstikla, ne titāna, ne kādas citas ārišķības. Toties man par lielu prieku no iepriekšējo paaudžu Pro modeļiem ir pārmantota LED gaismiņa.

Kopumā jāsaka, ka Garmin ir varbūt nedaudz par daudz pārspīlējis ar Fēnix 8 dažādošanu (ja pareizi saskaitīju, Fēnix 8 pieejams 13 nosacīti dažādās versijās), tas noteikti nenāk par labu sērijas cenai. Starp citu, cenas šoreiz ir grandiozas, Garmin Fēnix 8 sākas no 999 eiro, tik  maksā testam saņemtais pulkstenis, bet cenas var sasniegt arī nepilnus 1300 eiro par 51 mm AMOLED versiju ar titāna, safīra apdari un ādas siksniņu.

Toties par labu jaunajai Garmin Fēnix 8 sērijai noteikti runā lietoto Garmin skaits Facebook Marketplace un citviet. Šos jaunos Garmin Fēnix 8 laikam jau pērk kā karstus pīrādziņus.

Izskats un uzbūve

Protams, šoreiz runāsim tikai par Fēnix 8 47 mm izmērā un ar AMOLED ekrānu, par citiem izmēriem vai MIP ekrānu attīstību Fēnix 8 sērijā runāt no pieredzes nevarēšu. Atļaušos arī Fēnix 8 47 mm pretstatīt Epix Gen 2, jo vismaz uz papīra abi šie pulksteņi šķiet ļoti līdzīgi tieši fizisko spēju sadaļā.

Sāksim ar labajām ziņām – Fēnix 8 ir būtiski uzlabots vibromotoriņš, kas Epix Gen 2 ir pilnīgs mēsls, droši vien atrasts kaut kur noliktavas pašā aizmugurē iemests appelējušā kartona kastē. Vienlaikus gan jāsaka, ka Fēnix 8 ticis pie nosacītām polifoniskajām melodijām, kad to salīdzina ar Epix Gen 2 tarkšķēšanu, bet gadās, ka Fēnix 8 skan pārāk klusi un neuzkrītoši.

Fēnix 8 47 mm arī ir jēdzīgāka izmēra AMOLED ekrāns, kas izaudzis no 1.3 collām Epix Gen 2 gadīumā līdz 1.4 collām Fēnix 8. Abi pulksteņi skaitās ar 47 mm korpusu, attiecīgi jaunajā Fēnix 8 ekrāns šķiet būtiski lielāks un ikdienā tā arī tas izskatās. Šī 0.1 colla ir ļoti redzama uz rokas, tas noteikti nāk par labu Fēnix 8 lietotājam. Ekrānam saglabātas visas skārienfunkcijas un arī pogu vadība ir tā pati. Te laikam jāpiemin, ka šoreiz Garmin izvēlējies uzlabotu pogu mehānisma dizainu – pogas vairs neiet caur korpusu un attiecīgi neizmanto blīves. Tā vietā pogas signālu nodod ar (ja pareizi sapratu un protu iztulkot) induktivitāti. Attiecīgi tādā veidā tiek uzlabota ūdens noturība. Diemžēl šī pieeja nav ideāla, pogas nākas spiest ar pamatīgu spēku un dažreiz arī vairākkārt jāatkārto piespiedienu, lai pulkstenis to reģistrētu.

Jaunai Fēnix 8 var lepoties ar niršanas aktivitātēm un ar datu mērījumiem līdz 40 m dziļumam, to gan šoreiz neizdevās pārbaudīt. No dārgākiem Pro modeļiem pārmantots LED lukturītis, tā atrašanās vieta arī pārvietota ērtākā pozīcijā.

Šeit ir arī iebūvēts skaļrunis un mikrofons, lai nodrošinātu balss zvanu iespēju, kā arī te teorētiski ir tāds kā digitālai palīgs, kam var uzkliegt, lai sāktu sportot un pāris citas balss komandas, kas gan ne vienmēr darbojas korekti. Šo balss vadību Garmin ir sasteidzis, balss vadība noteikti nav iemesls, lai kāds pirktu Fēnix 8 sērijas modeļus. Plašāk par balss komandām var meklēt pamācībā. Tā kā te ir atvērums skaļrunim, tad Fēnix 8 ir iebūvēta iespēja to izpūst ar skaņu pēc pabūšanas ūdenī.

Protams, te ir NFC Garmin Pay bezkontakta maksājumi, mūzikas ielāde pulkstenī un citi jau bijušie dārgo Garmin modeļu labumi.

No jaunumiem jāmin ierastais Garmin uzlādes vads, tam otrā galā ir USB Type-C, nevis parastais, kantainais USB Type-A. Nedaudz pamainīta arī siksniņa, tās materiāls ir kļuvis stīvāks, bet kopumā tā nav liela atšķirība. Siksniņa vēl arvien ir 22 mm plata un ar ierasto ātro nomainīšanas mehānismu. Kopumā Fēnix 8 šķiet nedaudz noapaļotāks, vairs nav tik asas kantes metāla detaļām un tas ir forši.

Saskarne

Daudzviet Fēnix 8 tiek solīta uzlabota lietojamības pieredze, man gan jāsaka, ka saskarne ir it kā krāsaināka, bet vienlaikus arī grūtāk uztverama. Ieviesti fona attēli, kas droši vien domāti kā topogrāfiski attēloti kalni.

Jau podkāstā minēju, ka Fēnix 8 sērijā saskarne ir kļuvusi mazāk draudzīga sportistam – lai uzsāktu sportot, jāspiež vismaz vienu reizi vairāk pogas vai jābaksta ekrānā, arī ikdienas ieteikumi kaut vai tai pašai skriešanai ir vizuāli paslēpušies. Neesmu arī sajūsmā par vai nu neesošām vai kaut kur ļoti dziļi paslēptām rezerves kopiju izveides iespējām, kas ir atrodamas Epix.

Visādi citādi atrast kādu jaunumu Fēnix 8 saskarnē būs grūti. Šo gan izmantosi reti – Fēnix 8 prot pārmest vajadzību no burtu ievades pulksteņa ekrānā uz ievadi Garmin lietotnē savienotajā viedtālrunī, bet paskatījos, ka šo prot arī Epix Gen 2, nebiju to pamanījis, jo lietotni tajā mirklī ir jātur vaļā.

Treniņu jaunumi un uzlabojumi

Fēnix 8 ir jau minētie niršanas sportu uzlabojumi, ko gan nevarēšu pārbaudīt. Cik noprotams, pamatīgi uzlabojumi ir spēka treniņiem – Fēnix 8 ir uzlaboti spēka treniņu plāni un konkrētiem sporta novirzieniem specifiski treniņi, kas var palīdzēt, piemēram, skrējējiem.

No vecākiem modeļiem pārmantotas pielāgojamas rīta pārskatu iespējas, kas piedāvā veselības un labbūtības informācijas kopsavilkumu. Te ir arī pazīstamā treniņa gatavības funkciju, kas analizē dažādus veselības rādītājus, bijušos treniņus, nākotnes sacensības un miegu, lai maksimāli palielinātu treniņu efektivitāti un atjaunošanos.

Dinamiskais maršruta plānošanas rīks ļauj ievadīt, cik tālu vēlaties doties, un iegūt ieteicamos maršrutus, kas palīdzēs atgriezties laikā atpakaļ starta punktā. Tiek solītas reljefa kontūras TopoActive kartēs, bet Latvijai tās gan pašam nāksies ielādēt pulkstenī. Fēnix 8 ļauj piekļūt iepriekš ielādētām golfa laukumu un slēpošanas kūrortu kartēm visā pasaulē, bet arī šis nav nekāds jaunums.

Man ir jāsaka, ka skriešanas mērījumiem neredzu nekādu Fēnix 8 atšķirību no Epix Gen 2. Turklāt Epix Gen 2 nav pats svaigākais sensoru klāsts, tas tika atjaunots Epix Pro modelī. Diemžēl kopā ar man pieejamo ANT+/Bluetooth jostiņu Fēnix 8 negribēja korekti sadarboties, ik pa laikam pazuda signāls. Te gan nevaru tieši vainot Fēnix 8, iespējams, bija pašas pulsa jostiņas vaina vai vismaz daļēja vaina.

Akumulators

Fēnix 8 darbības laiks tiek solīts līdz 16 dienām ikdienas lietošanas režīmā. Sporta režīmos viss ir ļoti atkarīgs no pulksteņa tik dažādo režīmu izmantošanas.

Ar aptuveni 3.5 stundu sportošanu ārā un 1.5 stundām telpu sportā bez GPS Fēnix 8 pie dzīvības noturējās nedēļu, varbūt 8 dienas. Te gan jāņem vērā, ka izmēģināšanas laikā pulksteni spaidīju vairāk, nekā to darītu ikdienā.

Always-on ekrāna režīms ir akumulatora killeris, tur gan Garmin veicas ļoti švaki. Always-on ekrāna režīmā pulkstenis darbosies drīzāk 4 vai 5 dienas. Ja vēlies visu laiku blenzt pulksteņa ekrānā, MIP tehnoloģijas izvēle varētu būt labāks risinājums.

Sportošanas režīmā ar visiem satelītiem Fēnix 8 darbojas līdz 35 stundām. Ja sportošana laikā izmanto Bluetooth austiņas un klausies mūziku, tad sporta režīms nebūs ilgāks par 10 stundām. Mūziku vari klausīties arī ar iebūvēto skaļruni, tas gan ir drusku atbaidošs šādam pielietojumam.

Nobeigumā

Ar Fēnix 8 man izdevās sadzīvot savas teju trīs nedēļas, izdevās paskriet 8 vai 9 reizes, divas reizes plezīra tempā izbraucu ar velosipēdu un pabiju arī dažos ne pārāk garos spēka treniņos.

Manuprāt, milzu atšķirības Fēnix 8 no Fēnix 7 vai Epix Gen 2 saskatīt var neizdoties. Jā, Fēnix 8 nāk ar pāris uzlabojumiem, bet tie ir tik niecīgi vairumam lietotāju, ka cenas starpība liek vismaz pāris reizes pakasīt galvvidu. Ja nav vēlmes pēc balss komandām un zvanu iespējas, vienmēr paliek nedaudz lētākais Enduro 3, kas pieejams tikai vienā izmērā un ar vienu pašu MIP ekrānu, piedāvājot gandrīz nesalīdzināmi ilgāku akumulatora darbības laiku.

Fēnix 8 uzbūves jomā ir pāris labumi, kaut vai tās pašas pogas ar būtiski labāku mitruma noturību, bet vienlaikus šķiet, ka pogas tik labi nereaģē uz spiedieniem. Pogas vispār šķiet pārāk stīvas un ik pa laikam tās mēdz nereaģēt, ko no tik dārga pulksteņa negaidīju. Tieši pogu dēļ ar lielāko prieku atgriezos pie sava Epix Gen 2.

Vismaz man lielākais fiziskais uzlabojums pret Epix Gen 2 ir vibromotoriņš, kā arī Fēnix 8 ir patīkamāks, nedaudz apaļāku formu korpuss. Un ekrāna 0.1 klāt nākusī colla ir ļoti labi redzama ikdienā un sportošanas laikā.

Tālruņu salīdzinājumi: Apple iPhone 16 Pro vs Apple iPhone 16

Šajā rakstā mēs salīdzināsim divus jaunākos kompaktos viedtālruņus, ko Apple piedāvā. Tas būs Apple iPhone 16 Pro un Apple iPhone

L’article Tālruņu salīdzinājumi: Apple iPhone 16 Pro vs Apple iPhone 16 est apparu en premier sur Tehnologijas.com.

Saistībā ar zemūdens kabeļu bojāšanu Baltijas jūrā aizturēts Ķīnas kuģis

Vairākās rietumvalstu galvaspilsētās pieaug aizdomas, ka divu Baltijas jūrā esošo zemūdens kabeļu bojājumi, kas konstatēti pirms dažām dienām, ir apzinātu darbību rezultāts. Vairāki mediji šodien vēsta, ka Dānijas jūras spēki aizturējuši Ķīnas kuģi, jo pastāv aizdomas, ka tas varētu būt saistīts ar bojājumu izdarīšanu.

Grīziņkalna ekspedīcija.

22.09.2024. Svētdienas rītā bijām gatavi Latvijas ekspedīcijas veidotajai foto orientēšanās spēlei. Kartē bija atzīmēti 34 kontrolpunkti, kurus apmeklējot jāatzīmē, kura fotogrāfija atbilst atrašanās vietai un jāatbild uz jautājumu, lai aizpildītu krustvārdu mīklu. Orientēšanos sākām pie Grīziņkalna parka. Diemžēl tieši tur vairāki … Turpiniet lasīt

The post Grīziņkalna ekspedīcija. first appeared on Zaigara ceļojumu blogs ZAIGAR.LV.

Eseju konkurss “Es un Eiropas Savienība” (“es & ES”)

Jau 2024. gada 5. jūlijā sarunu festivālā LAMPA izstāžu namā tika izsludināts eseju konkurss skolēniem un studentiem, kura tēma bija “Es un Eiropas Savienība” (es &ES).

Aicinājums piedalīties konkursā tika izteikts arī EP Vēstnieku skolas dalībniekiem. Atsaucās 8 jaunieši. Trīs skolnieces – Linda Kalniņa, Kristīne Povha (11. klase) un Liene Šķēla (10. klase) – tika uzaicinātas uz apbalvošanas pasākumu 2024. gada 16. novembrī Rīgā, Eiropas Savienības mājā. Pasākumu organizēja Publisko tiesību institūta direktors Arvīds Dravnieks un Eiropas Komisijas pārstāvniecības vadītāja Latvijā – Zane Petre.

Pēc svinīgām uzrunām skaistu koncertu sniedza ukraiņu nacionālā instrumenta – bandūras virtuoze Darja Leleko, dziedot ukraiņu tautas dziesmas. Par Eiropas Savienības vidēja termiņa izaicinājumiem runāja Eiroparlamenta deputāts Ivars Ījabs, kas ir arī grupas Reniew Europa viceprezidents. Tad sekoja apbalvošanas pasākums. Meitenes – Linda, Kristīne un Liene – saņēma Atzinības rakstus un dāvanā Valsts kancelejas direktora Raivja Kronberga uzaicinājumu uz sarunu ar premjeri Eviku Siliņu un iepazīšanos ar Valsts kancelejas darbu, kā arī senators Jānis Pleps aicinās uz sarunu ar Senāta vicespīkeri Anitu Kovaļevsku un ekskursiju Augstākās tiesas muzejā. Skolotāja dāvanā saņēma pateicības rakstu un Ērika Jēkabsona, Valtera Ščerbinska, Ginta Zelmeņa grāmatu “Latvijas Satversmes sapulce deputātu biogrāfijās 1920 – 1922”. Katrs pasākuma dalībnieks saņēma arī “Latvijas Republikas Satversmi” – piezīmju bloku un pildspalvu no EK pārstāvniecības, kā arī suvenīrus no deputāta Ivara Ījaba.

“Kad skolotāja man pastāstīja, ka esmu uzaicināta uz apbalvošanas pasākumu Eiropas Savienības mājā Rīgā, biju ļoti pārsteigta. Šī bija mana pirmā reize, piedaloties konkursā kā EP vēstnieku skolas dalībniecei. Dodoties uz pasākumu, nezināju, ko no tā gaidīt. Man tāda pieredze nav bijusi. Bet, esot tur, biju patīkami pārsteigta. Pasākums bija ļoti izglītojošs. Man patika klausīties klātesošo pārdomas par Eiropas Savienību un tās nākotni, kā arī par mūsu valsts nozīmi lielajā ES. Interesanti arī bija dzirdēt, par ko esejās rakstīja citi skolēni un studenti, jo tēma “Es un Eiropas Savienība” var tikt aprakstīta tik dažādos veidos. No pasākuma devos prom ar jaunām zināšanām un lielāku pārliecību par sevi un savām spējām,” tā par savu pirmo pieredzi saka 10. klases skolniece Liene Šķēla.

Paldies arī pārējām dalībniecēm – Alisei Žurēvičai (10. klase), Laurai Leitānei, Agnesei Lazdiņai, Elīzai Tirzmalietei un Evelīnai Tirzmalietei (11. klase).

Ligita Ridūze – EP Vēstnieku skolas koordinatore

Latvijas pensionāru ārstēšanos Īrijā apmaksā Latvija – nepilnus 2 milj. gadā

Nereti nākas dzirdēt, cik izdevīgi ir pārvest dzīvot uz Īriju savus vecākus pensionārus, jo valsts piešķir visādus labumus, t.sk. Medical Card jeb bezmaksas veselības aprūpes pakalpojumus. Tomēr, kā izrādās, Īrija nemaz tik dāsna nav, jo par katru Latvijas pensionāru, kuram ir Medical Card, Latvija maksā apmēram 9600 eiro gadā. Kad Latvijas pensionārs pārceļas uz Īriju un [...]

Senegāla: diena kā nosprādzis delfīns

Šai bija jābūt īpašai dienai. Kāpēc? Pirmkārt, šodien ir vēlēšanas, un tas nozīmē citus noteikumus un svinības (vai nekārtības vakarā), otrkārt, ir mūsu pirmā svētdiena Senegālā un, treškārt, mēs brauksim uz Rozā ezeru. Diena arī izvērtās īpaša. Savā ziņā. Ibrahimā ir solījis būt mums pakaļ 10 rītā, līdz tam esmu cerējusi parakstīt. Tomēr pirms rakstīšanas...

The post Senegāla: diena kā nosprādzis delfīns appeared first on Mugursoma.lv.

Nepabeigtās grāmatas I

Gadās iesāktas grāmatas, kas iegulst plauktā ar domu “kaut kad vēlāk”. Tā man ir, piemēram, ar “Putnu noteicēju” un “Latvijas putnu atlantu”. Bet reizēm gadās arī grāmatas, kuras sāku lasīt un kādā brīdī apjaušu, ka tālāk nav vērts cīnīties. Pirms pāris gadiem iedomājos, ka varētu arī par tām dažus vārdus piefiksēt un publicēt, kad sakrājasRead More »Nepabeigtās grāmatas I

Jo ātrāk atrod, jo labāk! Pie kādiem ārstiem vīrietim jāiet regulāri, lai neiedzīvotos smagās slimībās?

Novembris ir vīriešu veselības mēnesis, kad īpašu uzmanību pievērš prostatas vēža skrīningam, taču vēl lietderīgāk būs pievērst uzmanību vīrieša veselībai kopumā, jo vienas problēmas var ietekmēt citas, un vispār katram vīrietim noderētu atrast savu ārstu, ar kuru var izrunāt visu.

SpaceX pabeidz Starship sesto testa lidojumu, torņa vietā okeānā izšļakstās pastiprinātājs.

SpaceX otrdien veica sesto raķetes Starship izmēģinājuma lidojumu, atzīmējot tā gada ceturto misiju. Neapkalpes palaišana pacēlās no SpaceX Starbase objekta

L’article SpaceX pabeidz Starship sesto testa lidojumu, torņa vietā okeānā izšļakstās pastiprinātājs. est apparu en premier sur Tehnologijas.com.

Pirmajā ceļu drošības hakatonā uzvar RTU un LU studentu komanda

Pirmajā Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) organizētajā hakatonā «24h Road Safety Hackathon» uzvar ideja par dronu izmantošanu letālu satiksmes negadījumu skaita samazināšanā un satiksmes drošības uzlabošanā. 

Pirms un pēc – kā iekārtot bērnistabu trim dažāda vecuma zēniem

IKEA viesojas dažādos mājokļos un veic to izpēti, lai izzinātu, ar kādiem izaicinājumiem saskaras to iedzīvotāji. Secināts, ka daudzos mājokļos bērni dala vienu istabu. Bērnistabas iekārtošana nebūt nav vienkāršs uzdevums, un vēl jo sarežģītāks tas kļūst, ja ir jāizveido trim bērniem piemērots interjers. Ideālā gadījumā katram bērnam ir jāiekārto vismaz individuāls stūrītis, bet būtisks ir arī telpas lielums un plānojums – tas var ierobežot iespējas. Interjera dizainere dalās ieteikumos, kā izveidot iekārtojumu, kur katram no bērniem ieplānota ērta vieta gulēšanai, atpūtai, mantu glabāšanai, mācībām un rotaļām.

Samsung Galaxy S25 baumas norāda uz 12GB RAM un aizdomīgu procesora veiktspēju

Tuvojoties janvārim, kad varētu tikt prezentēti jaunie Samsung Galaxy S25 sērijas viedtālruņi, internetā parādījusies informācija ar potenciālo specifikāciju.

Noplūdušie specifikācijas rezultāti ir no lietotnes Geekbench, kas veic telefonu sintētiskos testus. Spriežot pēc pieejamās informācijas, tas varētu būt bāzes Galaxy S25 modelis, kas būs aprīkots ar 12GB operatīvo atmiņu un Snapdragon 8 Elite procesoru. To darbinās Android 15 operētājsistēma.

RAM pieaugums ir noderīga lieta, jo gan lietotnes paliek arvien prasīgākas, gan mākslīgā intelekta darbināšanai telefonā nepieciešama pietiekami liela jauda. Taču jautājumus uzdod procesora sasniegtasis rezultāts, kas ir diezgan viduvējs no jaudīgā gala mobilā procesora.

Protams, šeit ir daudz spekulāciju, jo nav skaidri zināms, kas tā ir par ierīci. Tāpat telefons vēl nemaz nav izziņots, līdz ar to informāciju nevar uztvert par 100% patiesu. Jāņem vērā fakts, ka papildu notiek programmatūras uzlabojumi, kas varētu palielināt veiktspēju. Galu galā tie ir tikai cipari lietotnē, kas ne vienmēr parāda īsto veiktspēju. Par to varēs pārliecināties vienīgi tad, kad ierīces būs oficiāli iznākušas.

AI veselības aprūpes jaunuzņēmums Forward tiek slēgts pēc tam, kad investori ir sadedzinājuši 400 miljonus ASV dolāru

Forward, savulaik daudzsološs veselības aprūpes jaunizveidotais uzņēmums, kura mērķis bija radikāli mainīt aprūpi ar saviem moduļiem “ārsts kastē”, tiek slēgts.

L’article AI veselības aprūpes jaunuzņēmums Forward tiek slēgts pēc tam, kad investori ir sadedzinājuši 400 miljonus ASV dolāru est apparu en premier sur Tehnologijas.com.

Senegāla: māksla un vakariņas pie ģimenes

6:20 sāk zvanīt modinātājs  – ne prāts, ne ķermenis nesaprot, kas notiek. Pareizi, es taču nolēmu pieslēgties dramaturģijas lekcijai, tā sākas pēc 10 minūtēm. Ar bažām nospiežu MS Teams saiti, tomēr viss ir labi – redzu kursabiedrus, dzirdu pasniedzēju, tikai savu kameru neriskēju slēgt iekšā. Pagatavoju lielu kafijas krūzi un klausos par laika un telpas...

The post Senegāla: māksla un vakariņas pie ģimenes appeared first on Mugursoma.lv.

Bluesky

Bluesky jeb BSKY ir ''decentralizēta sociālā" tīkla platforma, kas veidota, lai nodrošinātu lietotājiem lielāku kontroli pār viņu tiešsaistes pieredzi. Tā ir radīta, izmantojot AT protokolu, kas ļauj veidot dažādas pielāgotas kopienas un algoritmus, sniedzot iespēju personalizēt savu saturu un moderācijas principus.

Platforma piedāvā mikroblogošanas formātu līdzīgi kā Twitter, ar 256 rakstzīmju ziņām, attēlu koplietošanu un dažādu kopienu pievienošanos. Taču atšķirībā no tradicionālajiem sociālajiem tīkliem, Bluesky lietotāji var izvēlēties, kā tiek moderēts viņu saturs, un pat izveidot savus ziņu plūsmas algoritmus, lai pielāgotu, ko viņi redz un kā tiek kārtots saturs. Turklāt, dati ir viegli pārnesami starp platformām, nodrošinot lielāku brīvību lietotājiem. Bluesky sākotnēji bija Twitter līdzradītāja Džeka Dorsija iniciatīva, bet to vada neatkarīga komanda, un platforma ir kļuvusi par alternatīvu centralizētajiem sociālajiem tīkliem. Šis fakts vien jau liecina, ka aiz vārda komanda un platformas stāv kārtējais spēcīgais cenzūras aparāts un vārda brīvība šajā portālā ir tikai izpūsta izkārtne. Atceramies, Dorsijs un Twitter bija priekšgalā citu viedokļu dzēšanai un tīrīšanai no platformas Twitter.

WordPress Jaunā Tēma 2025 – Twenty Twenty Five

WordPress jaunā noklusējuma tēma "Twenty Twenty-Five" ir iecerēta kā spēcīgs, moderns rīks, kas piedāvā jaunas iespējas un dizaina uzlabojumus gan blogeriem, gan profesionāliem lietotājiem. Tēma ir pilnībā balstīta uz blokiem, izmantojot WordPress redaktora jaunākos uzlabojumus, kas ļauj lietotājiem viegli pielāgot savu vietni bez kodēšanas zināšanām.

create-woman-holding-wordpress-logo-in-hands.png

Galvenās iezīmes:

  1. Minimālistisks un moderns dizains: Tēma piedāvā tīrus, strukturētus veidnes ar īpašu uzmanību lasāmībai un vizuālajam estētiskumam. Tā ietver gan personīgā bloga, gan fotobloga un portfeļu izkārtojumus, kā arī šablonus sarežģītākiem projektiem, piemēram, ziņu vietnēm.

  2. Uzlabota personalizācija: Lietotāji var izvēlēties no astoņām krāsu paletēm, tostarp noklusējuma un alternatīvajām stilistiskajām variācijām. Krāsu kombinācijas var viegli mainīt, ļaujot lietotājiem piemērot tēmu sava zīmola prasībām.

  3. Dark Mode un augsta kontrasta opcijas: Atbalsts tumšajam režīmam un pielāgojamiem kontrasta iestatījumiem padara vietni pieejamāku un pievilcīgāku dažādiem lietotājiem.

  4. Uzlabots navigācijas dizains: Iekļauti elementi, piemēram, pārklājošas izvēlnes un vertikālie galvenes izkārtojumi, piedāvājot jaunas iespējas vietnes struktūrai un funkcionalitātei.

  5. Bloku redaktora funkcionalitāte: Tā atbalsta eksperimentālos blokus, piemēram, kontaktu formas, un nodrošina iespēju veidot un izmantot pielāgotas šablonu daļas, piemēram, arhīva vai autora lapas.

Kā "Twenty Twenty-Five" atšķiras no iepriekšējām tēmām?

Šī tēma piedāvā ievērojami lielāku elastību un funkcionalitāti nekā tās priekšteči, pateicoties jaunajiem blokiem un tīmekļa dizaina tehnoloģijām, piemēram, CSS grid un ēnu izmantošanai. Tā veidota, lai pielāgotos dažādiem ekrāna izmēriem un lietošanas scenārijiem, padarot to īpaši piemērotu mobilajām ierīcēm.

Pielāgošanas vienkāršība:

Izmantojot blokiem balstītu pieeju, lietotāji var viegli veidot lapas ar drag-and-drop interfeisu, pielāgot izkārtojumus un pat izveidot pilnas lapas šablonus, ko izmantot atkārtoti citās vietnes sadaļās.

"Twenty Twenty-Five" ir ideāla izvēle tiem, kas meklē modernu, daudzpusīgu un intuitīvu risinājumu WordPress platformai.

Stambula Laimas labvēlībā

Glaunajos apartamentos miegs izrādās rets viesis, grozos kā Karlsons, vainodama te karstumu, te lidmašīnā izdzerto turku kafiju, te savu ķermeni, kurš palicis pagalam cimperlīgs. Kādā brīdī miegs tomēr ierodas, jo no rīta pamostos no Zanes rosības. Viņa atšķirībā no manis ir agrais putns. Bet, tā kā arī manas acis jau ir gandrīz atvērtas, ielienu dušā,...

The post Stambula Laimas labvēlībā appeared first on Mugursoma.lv.

Dažādība

G.— Baigi kontrastainas mums brīvdienas.I.— Jā, vienu dienu berzies dušā ar savu zeķi, citā dzer afternoon tea the Ritz viesnīcā.