Pilnīgi prieks, cik šajā pasaulē viss ir ciklisks. Ilgus gadus lietoju iPhone kā savu pamata telefonu un uz galda man pārsvarā ir bijuši šādi vai tādi MacBook datori. Bet tad pirms kāda gada es pārdevu visas savas Apple ierīces un sāku lietot Android viedtālruņus (Pixel 8 Pro un tagad Pixel 9 Pro, ko es absolūti dievinu) un Framework datorā pat uzstādīju Linux. Ak, jel! Tad vasarā nopirku lietotu iPhone līdz kuram tā arī netieku, tagad nesen uz testu saņēmu iPhone 16 Plus un pirms nedēļas mirkļa vājuma iespaidā nopirku arī jauno Mac mini datoru. Ja par iPhone man vēl ir pārdomas, tad Mac mini dators gan ir BOMBA un par to man drīzumā būs atsevišķs apskats! Jebkurā gadījumā, atkal lēnītēm notiek mana atgriešanās Apple ekosistēmā.
Paga, kāpēc testējam tieši iPhone 16 Plus un nevis kādu no tehniski spējīgākajiem iPhone 16 Pro modeļiem? Lai arī globāli un Latvijā visvairāk tiek pirkti šo telefonu Pro modeļi, personīgi man interesantāki šķiet abi “parastie” iPhone 16 modeļi. Ja pašu lētāko iPhone 16 varam nopirkt jau no kādiem nepilniem 990 eiro, tad lētākais iPhone 16 Pro modelis maksā sākot no aptuveni 1250 eiro. Un es neesmu drošs, ka tehniskās atšķirības (pamatā labākas kameras un displejs) pamato aptuveni 250 eiro starpību. Uz testu saņemtais iPhone 16 Plus ar savu aptuveni 1140 eiro cenu gan ir bīstami pietuvojies mazākā Pro modeļa cenai.
Kas šogad vispār jauns iPhone pasaulē? Jaunie iPhone 16 viedtālruņi tika izziņoti septembra sākumā un būsim reāli – galvenais šo jauno aifonu izlaišanas uzdevums ir radīt ierīces uz kurām varēs darbināt Apple Intelligence mākslīgā intelekta risinājumus. Par Apple Intelligence iespējām šajā apskatā parunāsim mazliet vēlāk, bet uzreiz pateikšu, ka Eiropā tās būs pieejamas tikai no nākamā gada aprīļa. Tāpēc pagaidām mēs jaunajos telefonos varam novērtēt tikai mazliet izmainītu dizainu, labākas kameras, jaunu pogu sānā un lielāku veiktspēju. Lai vai kā Apple vingrotu ar šo jauno ierīču mārketingu, pa lielām šaibām tie ir gandrīz tādi paši aifoni kā pērn. Un tas nav slikti. Bet arī par to apskatā lasi mazliet tālāk.
Apple iPhone 16 Plus tehniskā specifikācija
- Operētājsistēma: iOS 18
- Ekrāns: 6.7 collu Super Retina XDR OLED displejs ar 1290 x 2796 pikseļu izšķirtspēju (~460 ppi), 60 Hz atsvaidzi un HDR10, Dolby Vision sertifikāciju
- Procesors: Apple A18 (3 nm)
- RAM: 8 GB
- Atmiņa: 128 GB, 256 GB vai 512 GB atmiņa (nav papildus atmiņas kartes slota)
- Savienojumi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Bluetooth 5.3, A2DP, LE, NFC, 5G/4G/3G/2G
- Pozicionēšana: GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS
- Papildu: Face ID sejas atpazīšanas sistēma, akselerometrs, žiroskops, kompass, barometrs, Ultra Wideband sensors, IP68 mitruma un putekļu aizsardzība
- Kameras: aizmugurē: 48 MP, f/1.6, 26mm (platā), 1/1.56″, 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS un 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultraplatā), 0.7µm, dual pixel PDAF. Priekšā: 12 MP, f/1.9, 23mm (platā), 1/3.6″, PDAF.
- Izmēri un svars: 160.9 x 77.8 x 7.8 mm un 199 grami
- Akumulators: Li-Ion 4674 mAh, 25W vada uzlāde un līdz 25W bezvadu uzlāde (ir arī 4.5W reversā uzlāde)
- Cena: ap 1140 eiro
Telefons ir iepakots plānā kartona kastītē, kurā bez pašas ierīces atradīsim arī audumā ietītu USB-C kabeli, štubi un mazliet makulatūras. Kastītē neatradīsim lādētāju.
Mazliet izmainīts dizains un joprojām kvalitatīvs korpuss
iPhone 16 Plus pēc savas būtības ir lielāka parastā iPhone 16 versija. Ierīcei ir 6.7 collu displejs, kas ir tikai mazliet mazāks par 6.9 collu displeju ar kuru ir aprīkots iPhone 16 Pro Max milzis. Savukārt, akumulatora ietilpība šīm abām ierīcēm ir ļoti līdzīga – ap 4680 mAh. Tādējādi sanāk, ka Plus modelis ir tāda cenas ziņā pieejamāka un tehniski mazliet vienkāršāka paša spicākā iPhone 16 Pro versija. Citiem vārdiem sakot – ja gribi lielu iPhone ar ietilpīgu akumulatoru, bet negribu par to maksāt pusotru tūkstoti eiro, tad Plus modelis ir pareizā izvēle.
Salīdzinot ar iepriekšējās paaudzes iPhone 15 Plus, jaunais modelis ir saņēmis mazliet citādāku dizainu, izturīgākus aizsargstiklus priekšā un aizmugurē, jaunas krāsas un jaudīgāku procesoru. Telefona rāmis veidots no alumīnija, kas no ārpuses ir matēts. Ierīcei ir IP68 putekļu un mitruma aizsardzība, tādējādi telefonam nekas nenotiks pat, ja tas iekritīs kādā peļķē vai rīta rasas pielietā pļavā.
Kā redzam, uz testu saņemtais telefons ir maigi rozā, bet vēl pieejamas arī melnas, baltas, zaļganīgas un zilas krāsas versijas. Manuprāt, krāsas šogad ir padevušās gaumīgas un arī vertikāli novietotās kameras kaut kā tik ļoti nelec acīs, kā iepriekšējiem modeļiem.
Telefona apakšpusē atrodam Eiropas birokrātu lielo panākumu – USB-C pieslēgvietu. Turpat blakus skaļruņi. Ierīces augšpusē nav nekā atskaitot antenas elementa, taču sānos gan ir redzami jaunumi. Kreisajā sānā no apakšas raugoties atradīsim SIM kartes atvilknīti (ierīcei ir arī eSIM atbalsts), skaļuma regulēšanas pogas un arī pielāgojamu Action pogu. Šī poga pirmo reizi parādījās pērn uz abiem iPhone 15 Pro modeļiem un tagad pieejama arī abiem parastajiem modeļiem. Varam iestatīt, lai piespiediens uz šīs pogas izsauc lukturīti, ieslēdz kluso režīmu, aktivizē balss ierakstīšanas funkciju utt. Vispār diezgan noderīgi, taču noteikti ne tāds kosmisks sasniegums, kā Apple to uzsver savā mārketingā.
Otrs jaunums meklējams telefona labajā sānā – jaunā kameras vadības poga. Tā ir gan fiziski spiežama, gan skārienjūtīga un ar to varam ne tikai palaist kameras lietotni un veikt attēla uzņēmšanu, bet arī iestatīt dažādas kameras funkcijas (piemēram, tuvinājumu, ekspozīciju vai kameras režīmu). Šādas kameras pogas nav nekas unikāls viedtālruņu pasaulē, taču uz iPhone tādas iepriekš nav bijušas un tāpēc Apple šim jaunumam pievērš lielu nozīmi. Es neteiktu, ka šī poga būtiski maina ierīces lietošanas pieredzi un tik izmēros liela telefona gadījumā ne visi cilvēki to vispār varēs ērti aizsniegt.
Grozi kā gribi, šis ir liels telefons. Izmēru ziņā tas ir tieši tāds kā iPhone 15 Plus, bet svars nu ir par diviem gramiem mazāks – 199 grami. Svars īsti problēma nav, bet rokās šādu milzi noturēt var būt pagrūti. Labā ziņa, matētais korpuss ierīci padara mazāk slidenu un principā šo telefonu var tīri labi izmantot arī bez vāciņa. Uzbūvēta šī ierīce kā jau sagaidām no Apple – kvalitatīvi un gaumīgi.
Par displeju divējādas domas
Par iPhone 16 Plus displeju man ir divējādas domas. No vienas puses – ierīce izmanto kvalitatīvu 6.7 collas lielu OLED tipa displeju (tieši tāds pats displeja bija arī pērn izlaistajam iPhone 15 Plus). Te viss ir augstā līmenī ar krāsu attēlojumu un skatu leņķiem. Ir arī HDR10 un Dolby Vision standartu atbalsts. Viss ir labi arī ar apgaismojuma spilgtumu – tumsā acis nedegs laukā un dienas gaismā redzēsim, kas notiek. Tomēr abiem parastajiem iPhone 16 modeļiem Apple nepiedāvā augstāku par 60 Hz atsvaidzes līmeni (Apple to sauc par ProMotion). Khem, mūsdienās ātrāki displeji ir norma pat uz pusi lētākos vidējās klases viedtālruņos.
Priekšējā kamera un saujiņa citu sensoru ir iestrādāti zem displeja mazā tabletes paskata izgriezumā. Tas var mainīt savu izmēru/formu un Apple šo funkciju sauc par Dynamic Island. It kā nekas dižs, bet vispār diezgan noderīgi, jo šajā vietā tiek parādīta dažāda noderīga informācija gan par dažādiem notikumiem (piemēram, austiņu pievienošanu), gan informācija no lietotnēm (piemēram, balss ziņu ierakstītāja, taimera un Spotify). Šis patiešām ir noderīgi!
Starp citu, zem displeja iebūvētā Face ID sejas atpazīšanas sistēma joprojām ir industrijā vidrošākā un vislabāk darbojošā šāda sejas atpažīšanas sistēma. Tai nestāv līdzi ne citu platformu sejas atpazīšanas sistēmas, ne pirkstu nospiedumu sensori.
Veiktspēja visaugstākajā līmenī
Jaunie iPhone 16 ir aprīkoti ar Apple A18 procesoru, kas salīdzinot ar pērnā gada telefoniem ir lēciens uzreiz par divām paaudzēm. Šis procesors ir par aptuveni trešdaļu ātrāks par iPhone 15 izmantoto Apple A16 procesoru. Video sistēma ir pat vēl ātrāka – atšķirība ir jau ap 40%. Apple arī norāda, ka jaunie telefoni patērē mazāk enerģijas un labāk dzesējas. Uzmet aci Geekbench testa rezultātiem un pateicoties mūsu Henrija sarūpētajiem datiem salīdzini ar iPhone 16 Pro sniegumu (Single-core: 3526, Multi-core: 8787 un GPU Metal Score: 33213). Interesanti, ka, lai arī iPhone 16 Pro izmanto mazliet jaudīgāku A18 Pro procesoru, starpība rezultātos nav būtiska.
Viena lieta ir papagaiļi šādos sintētiskajos testos, bet pavisam cits – reālā ierīces lietošana. Mēs varam tikai nojaust kā Apple to panāk, bet visas jaunās Apple ierīces darbojas fantastiski naski un stabili. Nekas nekur nebremzē un ar iPhone var būt drošs, ka tas nekādos apstākļos tevi veiktspējas ziņā nepievils. Un tas joprojām ir viens no iPhone trumpjiem pār saviem tiešajiem konkurentiem no Android nometnes.
iPhone 16 Plus mēs varam izvēlēties ar 128GB, 256GB vai 512GB iebūvētās atmiņas versijām. Ja gribēsim 1TB atmiņu, tad būs jāsniedzas pēc Pro modeļiem. Atmiņas karti telefonā, protams, nevarēsim ielikt.
Šis telefons ir labi aprīkots ar dažādām modernām sakaru tehnoloģijām. Te mums ir 5G mobilie sakari, Wi-Fi 7 bezvadu internets un Bluetooth 5.3 (ar LE, jeb Low Energy) atbalstu savienojumiem ar mūsu aksesuāriem. Un, lai arī mēs paši pagaidām netiekam pie NFC funkcijas, varam izmantot šo funkciju Apple izpildījumā ar Apple Pay bezkontakta maksājumiem vai Name Drop kontaktu un Air Drop failu apmaiņas funkcijām. Šim telefonam ir arī Apple Ultrawideband (UWB) funkcijas atbalsts, kas ļauj ērtāk atrast AirTag piekariņus vai citas ierīces – telefons parādīs bultiņu, kad nonāksim meklējamā objekta tuvumā. Līdzīgi kā ar lēniem displejiem, šim telefonam ir arī lēna datu pārraide ar vadu – tā ir tikai USB 2.0 (480 Mbps) ātrumā vai pareizāk sakot lēnumā. Ja gribi ātrāku datu pārraidi, maksā ragā par Pro modeļiem. Apple, come on!
Testa periodā nenovēroju nekādas sakaru problēmas ne zvanu laikā, ne ar datu pārraidi. Tāpat man nav ko sliktu teikt par balss sakaru skaļumu un vispār stereo skaļruņi šim telefonam ir negaidīti kvalitatīvi. Varēsim skatīties video arī bez austiņām.
Akumulators tur ilgi, bet uzlāde ir lēna
Šis telefons ir aprīkots ar Apple pasaulē lielu 4674 mAh akumulatoru, kas ir aptuveni tik pat, cik pašam dārgākajam šī gada modelim – iPhone 16 Pro Max un jūtami vairāk par iPhone 15 Plus, kam bija 4383 mAh akumulators.
Apple savā mājaslapā norāda, ka šis ir viens no ilgspēlējošākiem iPhone telefoniem un uzlādēts spēj nodrošināt līdz 27 stundu video atskaņošanu vai līdz 100 stundu audio atskaņošanu. Arī mana testa laikā redzēju, ka šo telefonu tiešām varēsim uzlādēt ik pēc dienas. Tas vienkārši darbojas. Iestatījumu sadaļā atradīsim iespēju ierobežot uzlādes limitu, lai paildzinātu akumulatora dzīvi.
Tomēr ne viss ir rožaini. Gluži tāpat kā Apple stūrgalvīgi šiem nemaz ne tik lētajiem parastajiem iPhone nedod normālus displejus ar augstu atsvaidzi, šiem telefoniem nespīd arī lielas uzlādes jaudas un tādējādi ātra uzlāde. Maksimālā uzlādes jauda ar vadu šim telefonam ir ap 30W un bezvadu uzlāde ap 25W, ja izmantosim saderīgu MagSafe bezvadu lādētāju (ir arī reversā bezvadu uzlāde). Tas pēc mūsdienu standartiem ir maz un šādu iPhone 16 Plus pilnībā uzlādēt spēsim tikai vairāk nekā pusotrā stundā. Pusstunda pie vada telefonu uzlādēs tikai līdz pusei. Kauns, Apple!
iOS 18 saņēmis dažus noderīgus jaunumus
Daži iepriekšējie testa telefoni man bija no Android nometnes un tur dabūju atskatīties uz tīru Android Pixel 9 Pro gadījumā un ar pielāgotu saskarni apveltīto HONOR Magic V3. Un tad es sāku testēt jauno iPhone 16 Plus un mana seja manāmi saskāba – vietām iOS ir tik nenormāli morāli novecojis, ka pilnīgi šausmas. Šajā ziņā Android ir aizskrējis priekšā ļoti, ļoti tālu. Ne viss no Android ciku cakām darbojas labi un vispār ir vajadzīgs, bet mums vismaz ir interesants dizains un daudz funkciju no kurām izvēlēties.
Lai arī iOS 18 lielākais jaunums ir Apple Intelligence, tomēr varam novērot, ka Apple turpina attīstīt platformas vizuālo pielāgojumu virzienu. Un te ir gan forši jaunumi kā iespēja ikonas uz mājas ekrāniem novietot kā paši vēlamies (Android lietotāji, lūdzu, nesmejamies pārāk skaļi), gan ērti pielāgot logrīku izmēru. Arī Control Panel ātro iestatījumu skatā tagad funkcijas ērti sadalītas pa kategorijām. Jaunums ir Passwords lietotne, kas ir diezgan pilnvērtīgs paroļu menedžeris. Redizainu ir saņēmusi arī Photos lietotne. Noderīgi jaunumi. Bet tad ir parādījusies iespēja stilizēt ikonas un to es līdz galam nesaprotu. Man tas šķiet kā absolūti nevajadzīgs mēģinājums skriet pakaļ Android. Nu, kurš normāls cilvēks grib savā telefonā izmantot nestandarta ikonu pakas?
Ak, jā, latviešu valodas saskarnē joprojām nav. Bet ir parādījusies lietuviešu valoda. Forši lietuviešiem!
Apple Intelligence mums būs pieejams tikai aprīlī
Tā kā, objektīvi raugoties, jaunajiem aifoniem nav daudz būtisku tehnisku uzlabojumu, savā prezentācijā Apple lielu uzmanību pievērsa mākslīgā intelekta jaunumiem. Apple ir Apple un pat AI (Artificial Intelligence) viņi izvēlējušies nosaukt par Apple Intelligence. Ja atmetam visu mārketinga sīrupu, tad principā šie jaunumi, kas mums būs pieejami vien aprīlī, ļaus strādāt ar tekstiem e-pastos, īsziņās, ģenerēt attēlus no mūsu skicēm un padarīs gudrāku Siri balss asistentu. Lai arī skaidri redzams, ka visi lielie tehnoloģiju ražotāji dodas šajā virzienā un piedāvā diezgan līdzīgas iespējas, tomēr tāpat arī skaidrs, ka latviešu valoda nav pārāk atbalstīta un tāpēc vairums no šīm funkcijām mums nebūs aktuālas pat, ja būs pieejamas. Cik daudzi no mums ikdienā raksta tekstus lielajās svešvalodās?
Tāpat ņem vērā, ka Apple Intelligence būs pieejams tikai pašām jaunākajām Apple ierīcēm. Piemēram, telefonu gadījumā tie ir tikai iPhone 16 un iPhone 15 modeļi.
Vienkāršas, bet labas kameras
iPhone 16 Plus izmanto gandrīz tādu pašu kameru komplektu kā pagājušā gada modelis. Mums tiek piedāvāta 48 megapikseļu galvenā kamera un 12 megapikseļu ultraplatā kamera aizmugurē (tagad tai ir autofokuss) un 12 megapikseļu kamera priekšpusē gluži tāpat kā pagājušā gada modelī. Tātad, jaunumu šajā ziņā nav daudz. Klasisks Apple!
Es jau iepriekš rakstīju, ka šāds vertikāls kameru novietojums vizuāli izskatās kaut kāds organiskāks, taču kameras joprojām ir būtiski izvirzītas no telefona korpusa. Tā kā tās ir novietotas ierīces sānā, telefons uz galda vai vannas malas būs nestabils. Šo “problēmu” gan var risināt ar vāciņa palīdzību.
Lai arī jauno iPhone 16 prezentācijā Apple daudz runāja par to, cik ļoti var pielāgot kameras iestatījumus, tomēr man šķiet, ka 99.99% no viedtālruņiem sagaida pavisam vienkāršu bildēšanu. Klik un bilde vai video gatavs. Nekādi tur Pro režīmi un neskaitāmo nesaprotamu iestatījumu pielāgošana. Un par laimi iPhone joprojām varam izmantot šādā “klik un gatavs” režīmā. Un tā jaunā kameras kontroles poga arī nav spiesta lieta un netraucēs, ja neizmantosim. Aleluja!
Skaidrs, ka tagad esam tajā gada posmā, kad laukā gaismas ir maz un viss izskatās drūmi. Šajā ziņā Apple arī nenāk talkā, jo atšķirībā no citiem konkurentiem, Apple ierīču uzņemtie attēli un video izmanto realitātei pietuvinātu krāsu attēlojumu nevis košuma meklējumos pārzīmē bildes pēc saviem ieskatiem. Tāpēc, ja laukā ir drūms rudens, tad arī bildēs redzēsim drūmu rudeni. Bet kopumā viss ir labi ar detalizācijas līmeni un problemātiskāka ir bildēšana sliktāka apgaismojuma apstākļos. Kas arī sagaidāms. iPhone joprojām ir laba izvēle tiem, kas negrib lieki čakarēties, bet vienkārši bildēt un filmēt!
Secinājumi: Viss vairs nav tik viennozīmīgi
Cik man bija liels entuziasms par iPhone 16 Plus, pirms šī testa uzsākšanas, tik skābs ģīmis man bija nedēļu vēlāk. Šis nebija tas gadījums, kad gribēju testa ierīci izmantot maksimāli ilgi un nedēļas laikā patiešām sagribēju pārlikt SIM karti manā Pixel 9 Pro. Negaidīts pavērsiens.
Uz šo ierīci mēs varam skatīties no diviem skatu punktiem. Esošie iPhone lietotāji, izvēloties iPhone 16 Plus, nopirks iespaidīgu veiktspēju, ilgspēlējošu akumulatoru un to foršo sajūtu, ka arī jaunā ierīce izskatās un darbojas tāpat kā iepriekš izmantotais iPhone. Bet būs jārēķinās ar ne pārāk ātru uzlādi, ne to ātrāko displeja atsvaidzi un Apple Intelligence, kas pie mums būs pieejams vien aprīlī un arī tad vēl diskutabls būs šī funkciju kopuma pielietojums. Bet, nu, padārgi. Tā kā tehnisku atšķirību nav daudz, es ieteiktu pameklēt iPhone 15 Plus, ja svarīgs ir liels izmērs un liels akumulators. Jā, es to pateicu – vecāks un lētāks iPhone modelis būs labāka izvēle!
Kas attiecas uz Android ierīču lietotājiem, tad… nu… šāds iPhone 16 Plus nebūs pārlieku saistošs, jo tas par savu prasīto naudu nav konkurētspējīgs pārāk daudz parametros. 60Hz displejs? 25W vada uzlāde? Un tas viss par 1000+ eiro? Jūs smejaties? Par šādu naudu var nopirkt dažādas Android ierīces, kas tehniski būs galvastiesu pārākas un atklāti sakot to lietojamība arī vairs nav tik drūma kā senāk. Hei, tu tagad vari zem 1000 eiro cenā atrast Samsung Galaxy S24 Ultra un šāds telefons Android cienītāja sirdi sildīs vairāk.
Man patika:
- Vienkārši lietojamas un labas kameras
- Liels akumulators, kas nodrošina ilgu telefona darbību
- Kvalitatīvi uzbūvēta ierīce
- Iespaidīga veiktspēja un izcili stabila darbība
Man nepatika:
- Pārāk dārgs par to, ko tehniski piedāvā
- 60Hz displejs šādā cenā nav adekvāts piedāvājums
- Tāpat šādā cenā nevar būt tik lēna uzlāde
- Apple Intelligence mums vēl nav pieejama un apšaubu, ka Latvijā tā būs noderīga