Tikai mieru – 190

vara bungas: Kaut kā neredzu kolēģu apskatos un ziņās nu jau faktu, ka Avdiivka veidojas situācija, kas atgādina Vuhledaru un Bahmutu vienlaicīgi. Varētu sasaistīt šo RU aktivizēšanos ar Xi vizīti, bet tas būtu pārāk vienkārši. Ja tīt -parīt šī stuācija nestabilizēsies, varēsim konstatēt jaunu RU uzbrukuma prioritāro virzienu.

Periodistas ucranianos reportan importantes éxitos del ejército ruso cerca de Avdiivka, que está prácticamente rodeada, y aunque las unidades de las Fuerzas Armadas de Ucrania resisten, están sufriendo "pérdidas enormes”

"PÉRDIDAS ENORMES" dice el periodista ucraniano…imaginad pic.twitter.com/6MQlcu3s9n

— Lorena (@Afroditaa1984) March 21, 2023

Na direção de Avdiivka em uma vila chamada Vodiane um coluna militar Russa foi alvo dos Javelin recentemente.#Ucrânia #Guerra pic.twitter.com/ozpmXyo2Z5

— Operator OSINT – Notícias e Combat footage (@OperatorOSINT) March 21, 2023

Pagalms Vecmīlgrāvī

Gadījās maķenīt laika pastaigāties pa Vecmīlgrāvi. Daudz patīkamāk nekā Pļavnieki: reljefa, meža un senākas apbūves dēļ ik pa brīdim kāds skats piesaista uzmanību un nereti ir arī skaists. Bet lielākais pārsteigums bija šis:

Nudien negaidīti ieraudzīt kā tāda necilas 50. gadu silikātenes pagalmā — īpaši konteineri ar šķīvjiem uz jumta!

Ar lētiem bezpilota lidaparātiem RAM II tiek iznīcinātas divas Krievijas Tor-M2 pretgaisa aizsardzības sistēmas 50 miljonu dolāru vērtībā (Video)

Ar lētiem bezpilota lidaparātiem RAM II tiek iznīcinātas divas Krievijas Tor-M2 pretgaisa aizsardzības sistēmas 50 miljonu dolāru vērtībā

Ukrainas bruņotie spēki veiksmīgi izmanto Ukrainā ražotos bezpilota lidaparātus RAM II kamikadze.

Loitering munīcija (planējošā munīcija) spēja veiksmīgi trāpīt Tor-M2 pretgaisa raķešu sistēmām. Kamikadze bezpilota lidaparātu izmantošanas video publicējis brīvprātīgais Sergejs Pritula, kurš 2022. gada rudenī savāca naudu RAM II iegādei.

Vienas planējošās munīcijas cena ir vairāki desmiti tūkstošu dolāru. Video redzams, kā ar to palīdzību tika trāpīts divām Krievijas armijas pretgaisa raķešu sistēmas. Viena Tor-M2 izmaksas ir 25 miljoni USD.

RAM II ir Ukrainas kompānijas UKRSPECSYSTEMS drons kamikadze, kas izstrādāts uz bezpilota lidaparāta Leleka bāzes. Loitering munīcija var lidot 55 minūtes, tās kreisēšanas darbības rādiuss ir līdz 30 km, un tā spēj pārvadāt 3 kg smagu kravu.

RAM II var nomest prettanku, termobariskus un sprādzienbīstamus sadrumstalotības lādiņus ienaidnieka pozīcijās. Mērķa identificēšanai uz lidaparāta ir uzstādīta FHD kamera ar 10x optisko tālummaiņu.

Apkures apsaite siltumsūknim

Viss sākās kā parasti ar to, ka centos saprast kas man jau ir saimniecībā pieejams un ko vēl attiecīgi jāpiepērk klāt. Šoreiz bija tā, ka vairāku argumentētu viedokļu dēļ nācās pārdomāt saistībā ar ss monobloku, bet maģistrālās 35mm kapara caurules jau bija sapirktas “lētajos” laikos. Bija jāizvēlas- kkā tikt vaļā no manām 35mm caurulēm un sapirkt piemēram 28mm caurules, kas tagad maksā vēl dārgāk nekā es pirku 35mm, vai taisīt visu apsaiti no 35mm. Beigās nosliecos tomēr uz otro variantu- būs viss no 35mm kapara. Tad nu ķēros klāt un izliku savas domas uz papīra. AutoCAD reasējumus ar sākotnējo versiju (pa kreisi) un vienu no galējām versijām (pa labi) apkures sistēmas projektam esmu pievienojis zemāk. Šis tas tajās bildēs trūkst un/vai ir pa daudz, bet nu tas pasākums katram tā pat ir stipri individuāls un nevar paņemt 1:1. Tā teikt- šis tik tā iedvesmai.

Tad kad tiku pie boilera un paša ss, savilku visu apsaiti uz ātro vizualizācijai. Pārbaudīju vai viss strādā “pa sauso” un ka man patīk tas ko es redzu, un tikai tad ķēros klāt pie neatgriezeniskajiem procesiem. Visu apsaiti vilku apkārt boilerim dēļ tā, lai varētu boileri likt maksimāli tuvu sienai tādējādi ietaupot papildus 15-20cm telpas.

Sākot lodēt caurules sapratu, ka 35mm lodēt ar parastajiem mazajiem gāzes baloniņiem nav nekāda aršana. Temperatūra pārāk maza un gala rezultāts sanāk tāds apšaubāms. Nācās iegādāties kārtīgu degli ko pievienot uzreiz pie lielā 50l gāzes balona. Un kā vēlāk izrādījās, ar šo degli var arī veikt tā saucamo karstlodi (brazing) pie temperatūras virs 800 grādiem un ar kapara sakausējuma stieni lodalvas vietā.

Gala foto kkāds tāds

From Russia with love

Krievijas Federācija ir izvērsusi agresīvu karu Eiropā. Karš notiek dažādās frontēs. Krievijas zaldāti ar ieročiem rokās veic kara noziegumus Ukrainas teritorijā. Tanī pat laikā Krievijas specdienestu atbalstīti troļļi dirš izplata propagandu Eiropas valstu internetos.

Cehs.lv mākslīgā interneta laboratorijā radītie mākslīgie dižprāti Dainis-E un Pļāpa-KKF ir radījuši tekstus un attēlus, kas ir vērsti uz Krievijas iedzīvotājiem, nolūkā iepazīstināt viņus ar patiesu un uz Eiropas vērtībām orientētu informāciju.

Tulkojums: Hei, Krievijas iedzīvotāji! Zīst pimpi ir garšīgi! Sperma nav indīga!

***

Tulkojums: Šķērītes ir ne vien ass instruments, bet arī asas izjūtas!

***

Tulkojums: Vecene ar pimpi arī ir vecene! Tikai ar pimpi!

***

 

Tulkojums: Stulbu prezidentu drīkst atkārtoti neievēlēt! Lai viņš pisās dirst!

***

Sekošana dotajiem padomiem ir strikti brīvprātīga, un tie, kas nepiekrīt, var droši doties krievu karakuģa virzienā.

Čau, te Harijs

Tu šeit visticamāk iemaldījies pavisam nejauši, bet nebaidies, tūdaļ izstāstīšu visu, kas tev jāzina. Tomēr, ja ieradies kā sens lasītājs, meklēdams jaunumus, tad nākamo rindkopu droši vari izlaist, un sākt lasīt uzreiz no aiznākamās.

Tātad, 2015. gada aprīlī tieši pus gadu pēc kāzām (manām un Karīnas – mēs apprecējāmies) devāmies kāzu ceļojumā, ko mīlīgi saucām par medusgadu, jo ceļojuma ideja bija ceļot vismaz gadu un sākotnējais mērķis – tikt līdz Austrālijai bez lidošanas. Ceļojuma gaitu iepriekš pa dienām, nedēļām vai pat mēnešiem cītīgi neplānojām, plāns bija sākt braukt un tad jau skatīties. Piecus mēnešus dzīvojām savā 1994. gada Volkswagen Multivan, to laikā izbraukājām Eiropas austrumus un dienvidaustrumus, kā arī Turciju un Gruziju. Tad mašīnu metām malā, tālāk ar stopiem, autobusiem, kuģiem utt cauri Irānai, Pakistānai, Indijai, Mjanmai, Taizemei… Katru nedēļu es cītīgi rakstīju “fotoatskaites” – galeriju ar aprakstiem par to, ko tajā nedēļā redzējām, piedzīvojām. Tā kā esmu cītīgs faktu krājējs un pārbaudītājs, sākumā parasti tādas atskaites uzrakstīšana aizņēma stundas 4-6, līdz, kopā ar ceļojuma intensitātes piegušanu pieaugot arī atskaišu apjomam, kādā brīdī atskaitīšanās par, piemēram, nedēļu Pakistānā aizņēma jau apmēram divas pilnas darba dienas. Tādos tempos, protams, neko prātīgu izdarīt nevar, tāpēc atskaitīšanās sāka iepalikt, kādā brīdī jau par trim mēnešiem…

Kad 2016. gada 10. jūlijā pēc precīzi 443 dienu prombūtnes atgriezāmies mājās, domāju – tagad nu gan visu iekavēto paspēšu uzrakstīt, bet absolūti pēkšņi un negaidīti ieslēdzās “māju realitāte” – izrādās, ka, lai būtu, ko ēst un rēķinus samaksāt, kaut kā arī jāģenerē ienākumi. Diemžēl tādu prasmju, lai pelnītu ar blogošanu man nav, tāpēc jāiet vien darbā. Jāiet darbā, jāsatiek draugi, jāizglītojas, jāapmeklē pasākumi, kas tik vēl ne. Pēc mēnešiem trim uzrakstīju vēl vienu fotoatskaiti. Tad vēl vienu, un tad vēl – trīs pēcceļojuma atskaites par trim nedēļām Taizemē, katra ar trīs mēnešu intervālu. Pēc tam jau arī sagaidījām pasaulē pirmdzimto, sāku strādāt par gidu ārzemniekiem Rīgā un Latvijā, nodibināju īstu tūrisma uzņēmumu, sāku strādāt par tūrisma skolotāju – notiek miljons lietu. Nekad nebeidzu cerēt, ka kādā brīdī vēl atradīšu laiku ceļojuma aprakstu pabeigt, un tikai tagad, pēc vairāk nekā sešiem gadiem, atskārtu, ka bildes, no, piemēram, Brunejas man ir, bet neko jēgpilnu par tām pateikt vairs nevaru ? Nepabeigtais blogs droši vien ir mana mūža lielākā nožēla.

Tagad es izskatos apmēram šitā, dredu vairs nav, ne miņas no jaunības spīduma acīs arī

Tādam kā kopsavilkumam, te, lūk, ir pieejama karte ar pavirši uzzīmētu visu mūsu lielā ceļojuma maršrutu.
Otra svarīgākā lieta, ko apkopot, ir finanses. Visa ceļojuma garumā uzskaitīju katru izmaksu pozīciju, pat, ja tie bija 10 centi. Tagad gan tas neko daudz vairs nenozīme, jo apritējuši jau septiņi gadi, un viss ļoti mainījies, tomēr, ja interesē, lūk, vari iepazīties: izmaksu saraksts. Ja slinkums lasīt, bet ļoti gribas zināt – kopā tas izmaksāja 13371 eiro un 3 centus.

Tomēr viss nav tik skumji, kā šīs pēdējās pāris notis izklausās – turpinu izklaidēt sevi un citus, vadot ekskursijas pa Rīgu, un vedot visus gribētājus piedzīvojumos uz “medusgadā” un citos braucienos izpētītajiem galamērķiem – Taizemi, Indonēziju, Irānu, Balkānu valstīm un kur tik vēl ne (mans uzņēmums ir licencēts tūrisma operators un visi ceļojumi ir nodrošināti).
Ja tu arī gribi piedalīties Rīgas ekskursijās, vari paskatīties mana uzņēmuma SIA “Honest Tours” lapiņā, tiesa gan, tikai angļu valodā (izrādās, latvieši negrib maksāt naudu par ekskursijām Rīgā :)). Ja gribi braukt līdzi tālākos ceļojumos, tad gan pagaidām man tev nav saites, ko iedot, bet piesekot man feisbukā un instagramā gan vari. Tur jau drīz atkal ziņošu par nākamo gaidāmo braucienu.

Nu, tad līdz nākamajai reizei.

Atā

The post Čau, te Harijs appeared first on Karijs.

Efektologa padomi (papildināts 24.03.)

vara bungas: Ja tas izskatās stulbi, bet strādā, tad tas nav stulbi. Šušpanceri, kamazi blindēti ar baļķiem, periskopi no kanalizācijas caurulēm, vienreizlietojamie kartona droni, piepūšamie tanki utml. ir pārbaudītas vērtības. Šoreiz par pasīviem pretdronu taktikas paņēmieniem:

  1. Tīkli, bet ne maskēšanai (pateicoties UAS optikas izšķirtspējai tie vairs nav diez ko efektīvi), bet kamikadžu ķeršanai. Ir bijuši gadījumi, kad UAS-kamikadze vai FPV drons sapinās nosprēgotā tīklā un neeksplodē.

#UkraineRussianWar ?⚡ В ближайшее время дроны будут вынуждены "усложниться". Или кинетическая энергия увеличится, или бинарные заряды, или другие средства прорыва защиты. В инженерные заграждения помимо колючей проволоки, войдут сетки от дронов. Просто и пока эффективно. pic.twitter.com/0FJSUwCC3L

— Картина маслом (@Kartinamaslom5) January 1, 2023

2. Nonākot drona “bumbvedēja” redzeslokā visnepareizākā taktika ir sačupoties vienā ierakuma vai bedrē un gaidīt brīnumu. Cik šādu video ir redzēts. Kam ir stipri nervi un veiksme var tēlot beigtu, bet bez garantijas (sk. video zemāk). Savukārt 10-15 metru gari pārskrējieni random virzienos (ar pauzēm vidējā pirksta rādīšanai vai šāviena izdarīšanai) būtu efektīvāki, jo uz tādu mērķi drona operatoram grūtāk notēmēt, operators nervozē – UAS baterija tukšojas. Un pat tad, ja drons nomet “paciņu” tuvumā, rokas granātas nāves zona ir tie paši +-10 m, tātad var paspēt nokļūt šķembu neķerlaukā.

Playing possum?

That’s not gonna work. pic.twitter.com/fiEoBJ9RBB

— Clash Report (@clashreport) December 31, 2022

Ilustratīvs video, vnk klasika

3. Video kaut kur pazuda, bet fabula šāda – virs individuālā ierakuma slīpi novilkta un nosprēgota teltene, drons nomet granātu, tā atlec no teltenes kā no batuta, aizlido uz sāniem un sprāgst biedra ierakumā. Nedaudz modificējot ierakumu izvietojumu biedrus var glābt un pašam gulēt puslīdz droši. Ja šeit gadās kāds militarizēts “mītu lauzējs” varētu paeksperimentēt ar droniem, teltenēm un granātu masas-gabarītu maketiem. Augstumam noteikti būs nozīme.

UPD1 Eksperiments. Karkass no stikla šķiedras armatūras + tīkls ar14 mm aci + savilcēji + maskēšanās tikls


tuvplāns

Russian protection solution against Ukrainian bomber drone strikes. pic.twitter.com/rcMOrwvmTa

— Clash Report (@clashreport) March 24, 2023

Pirmie iespaidi par moderno hipsteru busiņu ID.Buzz

Plēsējs pret Svešajiem

vara bungas: Komentē pats epizodes Varonis. Saprotamā valodā. Ko varam mācīties?

  1. Novēlots brīdinājums, kad pretinieks jau ir 5 metrus no ierakuma. Arī pašu neuzmanība. Būtu PK mīnas…
  2. Savus ieročus jāpārzina kā Plēsējs
  3. Stacionārā pozīcijā ir jābūt rezerves triecienšautenēm, jo kaujā var nebūt laika kļūmju novēršanai
  4. Priekšējās pozīcijās kaujas komplekts salādēts un gatavs lietošanai
  5. Mīnmetējnieku reakcijas laiks – minūtes
  6. Mobilizētais šajā epizodē ir ne mazāks varonis par Plēsēju, jo neapjuka un bija noderīgs
  7. Veiksmes faktors
  8. Spray and pray strādā
  9. Mīnmetēja mīnas var šaut ar RPG? Var, aizstājot oriģinālo granātu
  10. Sakariem svarīga loma
  11. Taktiskās austiņas kaujā?
  12. Neaizmirstiet ieslēgt kameru

Sarkanā zona

vara bungas: Liels retums – publiski pieejama Papalšinātās Pirmās Palīdzības (PPP) prezentācija latviešu valodā. Paldies Inesei Bērziņai par ieguldījumu, Artim un Mārim par dalīšanos.

 Seminārs 9/03/23 (ieraksts ar prezentāciju un lektores video). 

1) Ievadiet prasīto informāciju (vārds, uzvārds, epasts).

2) Sagaidiet apstiprinājuma epastu.  (VB- es piekļuvu ar 1. soli)

Brīdinājums: dažu slaidu ilustrācijas var būt nepatīkamas civilajiem lasītajiem.

“Google” atvērusi piekļuvi savam AI čatbotam “Bard”

Februāra sākumā līdztekus “Microsoft” arī “Google” prezentēja savu mākslīgajā intelektā (AI) balstīto čatbotu “Bard“. Tiesa, atšķirībā no “Microsoft Bing” AI čatbota, “Google” ar sava robota laišanu tautās nesteidzās un norādīja, ka to pilnveidos un testēs ierobežotā cilvēku grupā. Pēc pusotra mēneša “Google” paziņojusi, ka tagad publiski pieejama “Bard” beta versija.

Savā paziņojumā “Google” aicināja cilvēkus izmēģināt Ai čatbotu, reģistrējoties vietnē bard.google.com. Uzņēmums informē, ka sākotnēji tas būs pieejams lietotājiem ASV un Lielbritānijā, taču laika gaitā piekļuve “Bard” tiks nodrošināta interesentiem arī citās valstīs, kā arī atbalstīs vairāk valodu. Pagaidām čatbots komunicē tikai angliski. “Google” norāda, ka piekļuves paplašināšana esot nākamais būtiskais solis “Bard” pilnveidē, jo ir svarīgi saņemt atsauksmes no krietni lielāka lietotāju loka.

AI čatbota “Bard” interfeiss. Avots: Google

Funkciju ziņā “Google Bard” daudz neatšķiras no “Microsoft Bing” AI čatbota. Ar abiem var komunicēt brīvā sarunvalodā, kā arī interfeisi daudz neatšķiras. Galvenā atšķirība meklējama AI modeļos, kas tos darbina. Kamēr “Microsoft Bing” darbojas ar “OpenAI” izveidoto “GPT-4“, “Bard” pamatā ir LaMDA (Language Model for Dialogue Applications – LaMDA), kas laika gaitā tiks pilnveidots un atjaunināts, samazinot pieļauto kļūdu īpatsvaru.

Cietumnieču iesaukšana krievu armijā?

Kāda ukraiņu brīvprātīgo grupa, kas dēvē sevi „Melnās tulpes“ nodarbojas ar kritušo krievu karavīru mirstīgo atlieku meklēšanu, atrašanu un apzināšanu. Ar mērķi apmainīt bojā gājušos pret ukraiņu nošautajiem kaujiniekiem. Ķermeņus esot ļoti grūti atpazīt. Tie sakropļoti, deguši un daļēji jau satrūdējuši. „Šis fināls ir svarīgs bojā gājušo tuviniekiem, kas var beidzot atvadīties no sev tuviem […]

Kodolklosteris

vara bungas: Pu sataisījies būvēt taktisko kodolieroču glabāšanas bāzi BY teritorijā… Iecere nav jauna, par to bija diskusijas vismaz kopš 2007.gada. Pārsteidz nospraustie termiņi (ja nav blefs un viss ir sen izbūvēts), aprīlī sākt, bet jau jūlijā pabeigt būvdarbus. Kodolieoču glabāšanas tēma ir pietiekami klasificēta, tādēl, lai gūtu priekšstatu vieglāk atskatīties uz PSRS pieredzi šajā jomā. Skaidrs, ka šādu saimniecību dažos mēnešos uzcelt līdz gatavības pakāpei nav iespējams tīri tehnoloģiski. Pielāgot padomju mantojumu, kas būvēts tiem pašiem mērķiem, tas gan ir iespējams. Tikai piemēram – objekts “Gomeļ – 30”. BY teritorijā ir vēl citi padomju kodolklosteri:
Brestas rajonā – “Shereshevo”,“Zamshany-1”, “Zamshany-2”;
Vitebskas rajonā – “Kursevichi”, “Kosteni”,”Farinovo”;
Godņas rajonā- “Gezgaly”, “Minojty”,”Volkovtsy”, “Vasyuki”;
Minskas rajonā – “Kolosovo”.

Pieaugšana

Kad 32 gadu vecumā pirmo reizi saņemies un viesnīcā uz jautājumu, vai viss bija labi, atbildi, ka vispār jau nebija gan.

Ceļojums uz Seišelu salām: Maes sala & praktiskā informācija

Seišelu salām manā sirdī ir īpaša vieta. Tā ir vieta, kur mēs 2014.gadā apprecējāmies un, svinot astoto kāzu gadadienu, nolēmām tajās atgriezties, lai apmeklētu dažas no jau iepriekš redzētajām vietām – Siluetes salu, Ladigu, un apskatītos arī kaut ko jaunu – beidzot paliekot dažas naktis Maes salā un izbraucot ekskursijā arī pa citām salām – Felicite, Coco, Grande Soeur un Petite Soeur salām. Šoreiz uz Pralēnas salu nebraucām, taču tur bijām iepriekšējā reizē. Pa mūsu abiem Seišelu braucieniem tagad esam kopā pavadījuši mēnesi šajās paradīzes salās, un skaidrs ir tas, ka mēs pilnīgi noteikti atgriezīsimies vēlreiz!

Copolia trail skatu punkts Seišelu salas

Līdzīgi raksti:

Mūsu pirmais ceļojums uz Seišelu salām

Praktiska informācija par ceļojumu uz Seišelu salām

Liela daļa ceļotāju savu braucienu Seišelu salās sāks tieši ar Maes (Mahe) salas apmeklējumu, tāpēc visu praktisko informāciju par to, kā mēs uz turieni nokļuvām, viesnīcas, transports starp salām un uz salām, ēšana, norēķini un ieejas maksas, iekļauju pie šī, Maes salas raksta. Praktiskā informācija par kāzām un medusmēnesi Šeišelās ir atrodama iepriekšējā ceļojumu aprakstā.

Seišelu bruņurupuči

Aviobiļetes uz Seišelu salām

Šoreiz izmantoju lojalitātes punktu krājumus – dzimšanas dienas akcijā ar 50% atlaidi par saviem iekrātajiem 30 000 airBaltic PINS punktiem, piemaksājot 90 eur nodokļos abām biļetēm, nopirku divas biļetes uz tiešo reisu no Rīgas uz Dubaiju un atpakaļ. Izmantojot dāvanu kartes atlikumu un vēl dažus iekrātos punktus, paņēmu arī bagāžu. Tad, izmantojot Star Alliance/SAS piedāvājumu, ka Dubaija jau ir citā reģionā un ļoti izdevīgi sanāk braucieni uz tuvo reģionu, kurā ietilpst Seišelu salas, par 50 000 punktu un piemaksājot 290 eur nodokļos (kur diemžēl ietilpa aptuveni 100 eiro “servisa maksa”) paņēmu savienoto lidojumu no Dubaijas uz Maes salu caur Adisabebas lidostu ar Ethiopian Airlines, ar iekļautu ēšanu un divām bagāžas vienībām katram. Visiem punktiem tuvojās izmantošanas termiņi un tas bija vienīgais veids, kā varēju atprečot. Par airBaltic punktiem gan man telefoniski tika sniegta nepareiza informācija un tie tomēr būtu pagarinājušies, kad vēlāk uz to norādīju, man arī piedāvāja atgriezt punktus un naudu, bet tobrīd jau bija iegādātas citas ar ceļojumu saistītas lietas un vairs nebija aktuāli ceļojumu atcelt. SAS pieejamība bija izcila, biļetes rezervēju 4 mēnešus pirms lidojuma un varēju izvēlēties ļoti brīvi visu tiešsaistē. airBaltic diemžēl pieejamība galīgi nebija laba, gribot veikt rezervāciju 10-11 mēnešus pirms lidojuma, kad tie tikko parādās pieejami, un tikai pēc vairākkārtējas zvanīšanās un e-pastiem beidzot izdevās kaut ko sakombinēt, jo tiešsaistē pieejamība nebija redzama.

Labākās pludmales pasaulē

Viesnīcas Seišelu salās

Maes salā: trīs naktis palikām pieczvaigžņu viesnīcā ar brokastīm un vakariņām Savoy Seychelles Resort & Spa, viesnīca bija ļoti laba, ar skaistu numuru, ļoti bagātīgām maltītēm, baseinu un tieši blakus pludmalei. Jārēķinās, ka pie vakariņām bezmaksas ir 1 ūdens pudele, par citiem dzērieniem jāmaksā atsevišķi.

Maes salā: vēl divas naktis E&E Self Catering, tuvāk niršanas centram, kur paši gatavojām maltītes. Lai arī numuriņā bija viss nepieciešamais iekārtojums, balkons, iespēja koplietošanas telpā mazgāt veļu, te pirmoreiz saskārāmies ar mazajām skudrām, kas Seišelās ir visur, kur ir ēdiens. Tomēr, ja skudras vēl var paciest, tad no kanalizācijas laukā lienošie prusaki jau bija par traku.

Maes salā: atpakaļceļā pēdējo nakti palikām Blue Hill, kur bija iekļautas brokastis. Šī viesnīca atrodas vietā ar ārkārtīgi skaistu skatu, bija labi iekārtota, tomēr ilgākai palikšanai te gan vajadzēs auto. Pēdējām divām viesnīcām izmantoju Booking atmaksas kodus.

Booking.com

Siluetes salā: palikām Hilton Seychelles Labriz Resort & Spa, divas naktis. Šajā viesnīcu ķēdē man bija aptuveni 20k punktu, taču vienas nakts rezervācijai nepieciešami 90k punktu. Rezervējot par naudu, tobrīd cenas jau bija pavisam debesīs, tāpēc par $800 iegādājos 160k HHonors punktus (tobrīd bija laba punktu iegādes akcija), un kopā ar maniem 20k, man sanāca divām palikšanas naktīm. Šādi sanāca par aptuveni 260 eur lētāk nekā maksājot pa tiešo. Diemžēl man sākumā neviens nevarēja apstiprināt vai būs iekļautas brokastis vai nē, tāpēc drošības labad uztaisīju arī tā saucamo “status match” no sava IHG dimanta statusa uz zelta HHonors, un tā brokastis bija garantēti bezmaksas, kā arī viesnīcā bija pieejami dažādi bezmaksas labumi – masāža, velosipēdi, kaijaku noma, mēs arī dzīvojām augstākas klases numuriņā nekā rezervējām. Iepriekš biju viesnīcai rakstījusi, ka braucam svinēt kāzu gadadienu, un palūdzu vai varam tikt tajā pašā numuriņā, kur iepriekš. Vēlāk, kad jautāju darbiniekam, kas varētu būt nospēlējis izšķirošo lomu par labu tam, ka tiešām tikām pludmales, ne dārza villā, viņš teica, ka, visdrīzākais, tas bija statusa dēļ. Par citiem šādiem padomiem detalizētāk stāstu savā seminārā “Ceļo gudri”.

Ladigas salā: palikām CocoLux apartments, kur arī paši gatavojām maltītēs, te arī izmantoju Booking atmaksas kodu. Numuriņš bija tīrs, labi iekārtots, ar visu nepieciešamo. Šajā viesnīcā vienīgā sūdzība bija vistu kūts, kas bija tieši blakus teritorijai otrā pusē. No 5:30 ik pa trim sekundēm dziedāja gaiļi. Lai cik romantiski tas neizklausītos, tomēr miegam tas traucēja ļoti!

Augļu siksprāņi

Kā pārvietoties Seišelu salās: prāmji

Lai pārvietotos starp salām, nāksies izmantot prāmjus, lidot ar lidmašīnu vai helikopteri. Mēs izmantojām Cat Cocos prāmjus, tāpat kā iepriekšējā reizē. Par 2 biļetēm no Maes (ar pieturu Pralēnā) uz Ladigu un atpakaļ samaksāju 225 eur, rezervēju aptuveni 3 nedēļas pirms brauciena. Nevajadzētu atlikt uz pēdējo brīdi, jo prāmju dienā nav ļoti daudz un kad braucām mēs, tie bija pilni.

Uz Siluetes salu var tikt izmantojot organizēto Hilton prāmi, kas maksā 145 eur personai turp-atpakaļ. Prāmis kursē tikai divreiz dienā, tāpēc to jāņem vērā, rezervējot viesnīcu. Iespējams arī privāts transfers vai arī lidot ar helikopteri (izdevīgāk lielām ģimenēm, jo maksa ir par visām vietām uzreiz).

Kā pārvietoties Seišelu salās: Taksometri & autobusi & nomas auto

Taksometri Seišelās ir problēma. Lai arī centāmies visur tos rezervēt caur viesnīcām, Maē bija divas nepatīkamas epizodes, kur braucienam uz un no prāmja, no mums centās iekasēt krietni lielāku samaksu nekā bija runāts, piemēram, viesnīcā teica, ka maksās 450 SCR (ap 30 eur), bet mums paprasīja 600 (ap 40 eur), šajā gadījumā sākām bildēt automašīnas numuru, šoferis sāka zvanīt uz viesnīcu, kur pēkšņi teica, ka neko nezina. Tad teicām, lai dod čeku un tad risināsim ar viesnīcu. Uzreiz piekrita uz mazāku summu. Līdzīga situācija bija atpakaļceļā, kur arī rezervējām viesnīcā. Aprunājoties ar vietējiem, īpaši problemātiski ir ar lidostas taksometriem, tāpēc maksimāli jārunā ar viesnīcu, lai brauc pakaļ un iepriekš jāsarunā, kā tiks veikta apmaksa un kam tieši. Diemžēl mobilās lietotnes nav, skaitītāju taksometros nav un ar karti samaksāt nevar. Lidostu transferim var izmantot arī tiešsaistē rezervētus transferus, tādus var atrast GetYourGuide platformā.

Maē autobusi nebija dārgi, ap 80 centiem vienam, bet, tajos nedrīkst ienest lielos čemodānus. Liela daļa nekursē pēc septiņiem vakarā.

Mēs izvēlējāmies nenomāt auto, taču daudzi ceļotāji dara tieši tā, automašīnas var meklēt, piemēram, Rentalcars.com. Jāpievērš uzmanība kāda apdrošināšana tiek piedāvāta, piemēram, vai ir KASKO. Kā man stāstīja vietējie – tipiski tādas polises ir tikai starptautisko autonomu auto, kas ir krietni dārgāki. Kāda bloga lasītāja man stāstīja, ka viņai pa nakti bija izsists auto stikls, un par to viņai nācās samaksāt 300 eur. Divas dienas pa salu braucām ar Seišelu tūrisma departamenta nodrošinātu šoferi, un viņš stāstīja, ka tūristiem bieži gadās ķezas, īpaši, ja nav pierasts braukt pa kalniem un pa ceļa kreiso pusi. Es Seišelās negribētu braukt ar auto, bet Jēkabs teica, ka viņš gan mierīgi brauktu, neesot nekāda vaina, kaut arī braukšana pa kreiso ceļa pusi. Jārēķinās, ka dažos mazākajos ceļos ir tikai viena josla un pāris vietās pat ar šoferi braucot bija ļoti neomulīgi, cik tuvu kraujai mēs bijām. Šoferi ir pieejami gan uz transferiem no lidostas, gan arī dienas ekskursijām. Cenas, ko mums sauca mūsu šoferis, bija labākas nekā ko dzirdējām citviet, tāpēc var vērsties pie viņa: Jack +248 2 781 629 (Whatsapp lasa pa vakariem, saziņa angļu valodā).

Kopumā, transports Seišelās ir dārgs un jārēķinās ar būtiskām izmaksām pie ceļojuma, lai varētu brīvi pārvietoties apkārt un redzēt visu, ko vēlies.

Daba Seišelās

Kā izdevīgi paēst Seišelās

Divi no mūsu apartamentiem bija ar virtuvi, tāpēc daudz gatavojām paši. Arī veikalos cenas nebija mazas, īpaši dārgi bija gaļas izstrādājumi, Ladigā mazais iepakojums salami desas maksāja gandrīz 7 eur. Maē cenas bija mazliet labākas, piemēram, 6 olas maksāja 1.60 eur, makaronu paka nedaudz virs 2 eur. No Latvijas bijām paņēmuši brokastu pārslas, proteīna batoniņus, kartupeļu biezeņus, roltonus, sāli, piparus, tēju. Ārpus mājas ēdām reti, aizgājām Ladigā uz mūsu kādreiz iecienīto Gala Takeaway, kur tāpat porcija burgeris ar frī kartupeļiem maksāja 12.50 eur, mango sula 5 eur, un bija stundu jāgaida… Vairs negājām. Pirms braukt uz Siluetes salu, veikalā nopirkām uzkodas – riekstiņus, batoniņus, čipsus un arī limonādes. Viesnīcas minibarā tās pašas lietas maksāja pat 10x vairāk! Siluetes viesnīcā vispār cenas ēdienam bija diezgan iespaidīgas, piemēram, neliela pica maksāja 30 eur.

Restorāni Seišelu salās

Interneta lietošana Seišelu salās

Lielajās viesnīcās internets parasti bija, taču dažbrīd ļoti, ļoti lēns. E&E pat paņēmām speciālo ātrā interneta paku, kas likās izdevīgāka cena nekā tērēt mūsu mobilo internetu, taču, vakarā nopirktais internets no rīta jau bija pazudis – kāds bija iztērējis, un, skatoties uz numuriņu parolēm, tas nelikās liels pārsteigums esam. Ārpus viesnīcas izmantojām Airalo mobilo internetu ar eSim, 7 dienas, 1GB $9.50, izmanto kodu ALINA7758 un saņem $3 atlaidi savam pirmajam eSim pirkumam! Tas darbojās tiešām labi, nebija jāmeklē vietējā sim karte (pēc internetā pieejamajām cenām, tā būtu bijusi dārgāka).

Naudas maiņa, kredītkaršu lietošana Seišelu salās

Lai arī daudz vairāk vietās nekā agrāk Seišelās tagad var tomēr samaksāt ar karti (piemēram, veikalos), tomēr skaidra nauda noteikti būs nepieciešama. Mēs ņēmām naudu laukā bankomātā. Tas, kas nav mainījies, ka daudzi bankomāti nepieņem MasterCard, tāpēc es naudas izņemšanai izmantoju Revolut Visa karti. Veikalos bez problēmām gāja abas kartes. Mūsu apmeklējuma laikā 10 SCR bija aptuveni 70 centi.

Ieejas maksas & ekskursijas Seišelās

Daudzos objektos ieejas maksas bija 100-150 rūpiju robežās (7-11 eur). Lai arī tā nav īpaši liela samaksa, tomēr jārēķinās, ka tā var tāda būt gan pavisam necilam objektam, kur var pavadīt 15 minūtes, gan iespaidīgām, skaistām vietām, kur ir, ko darīt, visu dienu.

Pārgajienam pa Copolia trail mums bija gids Ryan no White Sands Seychelles, un ekskursija uz Felicite, Grande Soeur, Coco bija ar Geoli Charters (var rakstīt Whatsapp +248 2 512 411). Mūsu viss-iekļauts ekskursija uz salām maksā aptuveni 8500 SCR, bet viņi piedāvā arī citas ekskursijas no Pralēnas, aptuveni 5500 SCR ietvaros. Šīs arī īpaši izdevīgi sanāk lielākām ģimenēm, jo daļa cenas ir par laivu, kur var būt arī vairāki cilvēki, bet, protams, jārēķinās, ka pusdienu izmaksas un ieejas maksas salās gan ir par cilvēku.

Daudz dažādas ekskursijas var atrast GetYourGuide platformā.

Klimats un citi apsvērumi

Uz Seišelām var droši braukt jebkurā gada mēnesī – te visu gadu temperatūra nenokrīt zem 26 grādiem, un nepaceļas virs 32 grādiem. Kā jau tropiskās valstīs, mēdz uzlīt, bet lietus nekad nav ilgi.

Seišelās nedzīvo bīstami dzīvnieki, kukaiņi, zirnekļi vai rāpuļi, te nav malārijas vai citu tropisko slimību, tāpēc Seišelas ir ļoti droša vieta, uz kurieni braukt ceļojumā! Jā, te var satikt paliela izmēra zirnekļus, bet tie neliekas ne zinis par cilvēkiem un nav bīstami. Seišelās ir odi, un noteikti nepieciešams labs pretodu līdzeklis, bet tie nav bīstami. Vislielāko bīstamību tūristam te sastāda spēcīgā saule, jo salas atrodas tuvu ekvatoram, tāpēc noteikti paņem līdzi labu kremu ar SPF!

Atlidošana uz Seišelām

Ķeza ar autorizācijas veidlapu

Mūsu ceļojums uz Seišelām sākas Dubaijas lidostā. Esam ieradušies, kā mums liekas, ļoti laicīgi, bet atduramies pret milzīgu pūli pirms reģistrācijas daļas. Kaut kā izdodas aizgrūsties līdz darbiniekam, kurš pajautā uz kuru Adisabebas lidojumu mēs esam, pārbaudījis, ka uz pirmo, mūs ielaiž iekšā. Izrādās gan, ka tam nav izšķiroša nozīmē, jo, lai arī rindas uz reģistrāciju ir divas, vēlāk izrādās, ka cilvēki stāv, kur pagadās.

Rinda kustas ārprātīgi lēni. Izrādās, ka esam varējuši iet uz citu rindu, kur ir tie, kas jau piereģistrējušies internetā, bet arī tur visi grūstās, lien bez rindas ar milzīgo daudzumu somu. Tā vien liekas, ka katram pasažierim ir vismaz 10 milzīgas somas, kastes, paunas, čemodāni, brīžiem tas viss apgāžas nost no ratiem, un tad sākas skaidrošanās. Valda pilnīgs haoss. Kad beidzot tiekam līdz reģistrācijai, ir palikusi vien stunda līdz iekāpšanai, darbinieks apskatījies mūsu dokumentus saka, ka mums ir nepieciešama vēl viena autorizācija, lai lidostu uz Seišelām (lai gan sagaidītāji mums teica, ka nekādi dokumenti nav nepieciešami). Vienubrīd izskatās, ka nekur netiksim, lai arī piedāvāju aizpildīt veidlapu uzreiz telefonā. Darbinieks saka, ka tam nepietiks laika, bet, aprunājies ar savu priekšnieku, saka, ka lai ejam, bet jānokārto atļauja līdz tam, kad esam Seišelās. Ejot uz drošības pārbaudi, mēģinu telefonā kaut ko sākt pildīt, un izrādās, to jautājumu tur ir daudz. Jāielādē pases kopijas, visi sertifikāti, visi dati par viesnīcām, vismaz var aizpildīt uzreiz par abiem ceļotājiem. Bet, kā tieku līdz maksāšanai, tā lapa uzkaras. Kā pēc cūcības likuma, pasu kontrolē Jēkabam neiet automātiskā pasu pārbaude un vēl jāiet uz papildu pārbaudi, un pēc tam vēl mantu skenēšanā paņem uz papildu pārbaudi. Kad beidzot izieta drošības pārbaude, uz termināli jābrauc ar vilcienu. Kad beidzot esam terminālī, uz tablo rādās “pēdējais aicinājums”, un, protams, pēc cūcības likuma, mūsu iekāpšanas vārti ir pašā tālākajā termināļa galā.

Apsēžoties lidmašīnā, mēģinu veidlapu pildīt tālāk, tomēr pēdējā solī, kur jāievada kartes dati, lapa nedarbojas. Mēģinu vēlreiz, un vēlreiz, vadu visu no sākuma, nekas neiet. Man ir pilnīgs izmisums. Adisabebas lidostā starp reisiem mums ir vien pusotra stunda, un vai tur būs internets, nezinu. Mēģinu arī caur Seišelu oficiālo lietotni, bet tur tas pats – maksāšanas lapa neiet. Stjuartes jau kuro reizi iet garām un visiem liek izslēgt telefonu, jo tūlīt jau celsimies gaisā, bet es jau vismaz piecpadsmito reizi mēģinu vadīt lietotnē informāciju, un katru reizi tā neparāda apmaksas logu. Kaut kas saplīsis. Ir četri no rīta Dubaijā, tātad nakts gan Seišelās, gan Rīgā. Nosūtu visus dokumentus gan tētim, gan Whatsapp ziņā sagaidītājiem, cerībā, ka, ja nebūs internets, vismaz varēs aizpildīt viņi, sazvanoties.

Mēs paceļamies gaisā un es ievēroju, ka uz priekšējā sēdekļa kabatiņā ir informācija par internetu.  Varbūt vismaz varu nopirkt Airalo eSim karti Etiopijai? Pirmās 20 minūtes pēc pacelšanās internets neiet. Tad aiziet. Kā par spīti, izrādās, tieši Etiopijai eSim nav pieejams… Nolemju atkal mēģināt pieteikumu, un, par brīnumu, var ievadīt kartes datus! Kuru no variantiem lai ņem? Ekspresvariantu, kas maksā teju 75 eiro personai, vai parasto, ap 11 eiro? Nolemju ņemt to, kas pa vidu, ap 32 eur, 6 h laikā, cerībā, ka tomēr izies ātrāk un tiksim arī nākamajā lidmašīnā. Jo kas to zina, kur šīs atļaujas pārbauda nākamreiz? Pēc pāris minūtēm redzu, ka pienāk apstiprinājums mūsu atļaujām. Šīs atļaujas tika ieviestas pandēmijas laikā un tagad tiek izmantotas lai jau laicīgi pārbaudītu, vai ielidojošie cilvēki nav izsludināti staprtautiskajā meklēšanās.

Beidzot divu stundu laikā pirmo reizi uzelpoju, jo ar visu to ārprātu lidostā, un tad ar atļaujas kārtošanu, esmu kā stresa kamols. Paēdu pasniegto ēdienu un uz mirkli arī aizmiegu.

Savienotais reiss Adisabebas lidostā

Laimes brīdis gan ir īss – kad nosēžamies Adisabebas lidostā, izejam no izkāpšanas vārtiem, esam tieši blakus transferu zonas drošības pārbaudei, kura ir… milzīgs pūlis. Nekādas organizētas rindas, cilvēku masa, kas spiežas uz priekšu. Vismaz pa brīdim tālumā sauc tuvākos reisus, tāpēc ir cerība, ka paspēsim, tas ir, ja izdzirdēsim mūsu reisu.

Par laimi, pēc brīža esam iekšā rindā, kur jau ir organizēta “satiksme”, taču pēc mirkļa ar šausmām secinu, ka mūsu pusē tiek aizvērti visi pārbaudes vārti izņemot vienus, kamēr otrā pusē viss darbojas. Drīz vien otrā pusē pūlis uzsūcas, bet mums aizvien ir rinda. Nolemjam riskēt un lienam pa apakša uz otru pusi, kur iet raitāk. Tomēr arī tur valda haoss. Nepietiek groziņu, kuros krāmēt mantas, cilvēki ar tiem aiziet pie galdiem, lai saģērbtos, un tur arī atstāj, un tad drošībniekam jāiet tiem pakaļ. Laušanās pie lentas ir tāda, ka vēl mazliet un sakausies. Par laimi, kaut kā beidzot tiekam cauri, un skrienam meklēt iekāpšanas vārtus. Visa lidosta ir milzīgs cilvēku pūlis, kas kaut kur laužas, lien bez rindas, visās brīvajās vietās kāds sēž. Uz šo visu skatoties saprotu, ka es Āfrikai neesmu gatava, it īpaši pēc stresa, ka gandrīz neaizlidojām uz Seišelām Dubaijā. Nosolos, ka caur Etiopiju tranzītā gan vairs nelidošu, bet no atpakaļceļa gan nekur vairs neizsprukt.

Tikuši līdz iekāpšanas vārtiem, beidzot uz mirkli piesēžam – turpat blakus ir kafejnīca, kur izdzeram pa tējai/kafijai, un arī galvenokārt tikai tāpēc, lai varētu netraucēti apsēsties kafejnīcas sēdvietās, jo citur brīvu vietu nav. Iekāpšanas zona uz Maes salu ir izteikti citādāka nekā citas – gandrīz tikai baltie cilvēki. Ieklausoties, ļoti daudzi runā krievu valodā.

Kad pēc četrām stundām nosēžamies Maes lidostā, beidzot viss ir labi. Lidojums ir beidzies labi, neskatoties, vai tieši tāpēc, ka lidojam ar Boeing 737 Max, kas vienubrīd bija aizliegti lidojumiem pēc vairākām avārijām. Jau gatavojamies, ka somas varētu nebūt īsā savienojuma dēļ, rindas varētu būt lielas, bet, veiksmīgi un ātri tiekam laukā no lidmašīnas. Izkāpšana notiek gan pa priekšpuses, gan pa aizmugures vārtiem, un automātiskā sejas kontrole mūs uzreiz atpazīst un varam doties bez papildu pārbaudēm uz citu rindu, kur vien pajautā, kāds ir mūsu brauciena mērķis un varam iet uz pasu pārbaudi. Citi ceļotāji gan rindiņā visi iet uz papildu pārbaudēm, bet mēs, kā atkārtoti Seišelu apmeklētāji, beidzot izjūtam priekšrocības. Pasu pārbaudē tiekam pie diviem Coco de mer zīmogiem pasē (kas tieši tāpat kā iepriekšējā braucienā, izskatās pēc dibena) un varam doties tālāk. Jau liekas, ka nu tik gaidīsim somas veselu mūžību, kad ieraugām tās jau braucam pa lentu. Knapi desmit minūšu laikā esam visam cauri un dodamies ārā, kur mūs jau sagaida ar mūsu vārdiem uz lapiņas! Esam galā!

Fodiji Seišelās

Maes sala

Beidzot ir miers. Mēs braucam automašīnā un skatāmies pa logu. Iepriekšējā reizē Maes salā pavadījām vien pēdējo nakti un to redzējām pamatā pa automašīnas logu, braucot uz prāmi. Šoreiz ir iespēja atslābt un paskatīties, kas notiek apkārt. Diena ir mazliet mākoņaina, bet tas mūs neuztrauc. Mēs jau zinām, kā te ir ar laikapstākļiem – uz brīdi mākoņi, tad atkal skaidrojas, bet karsts ir tāpat! Katru dienu vienādi – ap 30 grādiem dienā, ap 27 naktī. Čalojam ar sagaidītājiem, un iztaujājam, kāda tad tagad ir dzīve Seišelās, cik daudz tūristu, kā bija iepriekš, kad viss bija ciet?

Uzzinām, ka iepriekš bija smagi. Ap 80% valsts ienākumu ir no tūristiem, un bez tūristiem salās bija pavisam traki. Tieši tāpēc Seišelas bija vienas no pirmajām, kas, lai gan ar pietiekami stingriem noteikumiem, tomēr sāka atvērties tūristiem. Tagad aizvien esot milzīgs tūristu pīķis, pat vairāk nekā iepriekš, naktsmītnes ir pilnas un apmeklētāju ir daudz – visi, kas bija nocietušies, brauc tagad! Izrādās, no Baltijas valstīm arī esot ļoti daudz tūristu. Tik daudz, ka brīžiem esot pat bijis vairāk nekā no lielajām Rietumeiropas valstīm! Tas man ir liels pārsteigums.

Drīz vien esam viesnīcā. Sākumā ir neliela aizķeršanās ar mūsu reģistrāciju, kaut ko nevar atrast papīros, tāpēc sēžam un gaidām. Lai gan ar mūsu lidojumu atbraucām pirmiem, vēl pirms citiem pasažieriem (jo drīz redzam atbraucam jau pazīstamas sejas, lidostā redzētos), visi citi jau tiek pie numuriņiem, bet mēs vēl gaidām. Beigu beigās, teju gandrīz pēc stundas tiekam iekšā numuriņā. Pa ceļam arī daudz dzirdam krievu valodā, tajā skaitā, recepcijā. Tikai vēlāk uzzinājām, ka šī viesnīca pieder krievu īpašniekiem.

Viesnīcā tiekam pie numuriņa ar skatu uz okeānu, ar balkonu, ar divām istabā, plašu vannasistabu ar dušu un vannu. Mums ir iekļautas brokastis un vakariņas. Ēdināšana ir tiešām laba – ir milzīga ēdienu izvēle, viss ir ļoti skaisti pasniegts. Brokastīs ir arī plaša dzērienu izvēle – smūtiji, limonādes, sula, karstie dzērieni. Vakariņās ir iekļauts tikai ūdens, citi dzērieni par atsevišķu samaksu. Ēdām vienmēr laukā, zem nojumes. Vakariņās gan bijām pārsteigti par diezgan dīvaino dzīvās mūzikas izvēli – skanēja kaut kas no šlāgeru mūzikas.

Skaistākie skati Seišelu salās

Nolemjam, ka jāaiziet izpētīt apkārtne un atrast, kur ir bankomāts. Apkārtnē, to nav īpaši daudz! Tad atrodam nelielu bodīti, kur apkalpo pa lodziņu un var nopirkt našķus – riņķī milzīga rinda, jo nedēļas nogale un citas vietas jau ciet. Cena gan izrādījās nedaudz lielāka nekā vēlāk citur, bet vismaz tiekam pie visa uzreiz. Atstājuši pirkumus numuriņā, dodamies uz Beau Vallon pludmali, kas tiek uzskatīta par vienu no skaistākajām Maes salā. Pludmale izrādās ārkārtīgi pilna, kūsā dzīvība, skan mūzika, cilvēki pikniko un izbauda nedēļas nogali!  Ātri iepeldējām un drīz jau bija saulriets un iestājās tumsa.

Alīna Andrušaite Maes sala

Viktorijas apskate

Nākamais rīts mūs sagaida ar pasakainiem skatiem aiz loga. Tālumā ir spoža varavīksne, debesīs ir daži kalnos aizķērušies mākoņi un spīd saule. Pabrokastojam, saģērbjamies un drīz vien jau mums ir atbraucis pakaļ šoferis Džeks, kurš mūs izvadās pa dienu apkārt. Pirmajai dienai mums ir tūrisma departamenta sagatavota apskates vietu programma, taču Džekam ir padomā vēl dažas vietas bonusā. Tā kā mums arī sanāk diezgan daudz laika pavadīt fotografējot, jau zinām, ka visur kavēsim!

Priecē, ka Džeks zina, kas ir skaisti. Citās valstīs esam novērojuši paradoksu, ka pašiem valsts iedzīvotājiem bieži vien ir grūti novērtēt, kas ir patiesi skaisti, jo viņi ir pieraduši pie šī skaistuma. Tā vietā lai mūs vestu tikai uz iepriekš sarunātajiem objektiem, Džeks arī piestāj skaistās ceļmalās, kur dažviet, nemaz neizkāpjot no auto ir pasakaini skati, citur, mazliet jāpakāpj uz leju, tuvāk pie ūdens. Ir mazliet neparasti, ka dažās no šādām “nekurienes” vietām, aizejot uz itkā pilnīgi aizaugušu pludmali, tur jau kāds ir. Kāds vietējais atpūtina kājas, pirms kaut kur doties tālāk. Vai vienkārši bauda skaisto pludmali un viļņu šalkoņu.

Pludmales Seišelu salās

Džeks arī izvadā mūs cauri mākslīgajai salai. Seišelās ir maz zemes, kas ir piemērota kaut kā audzēšanai vai māju celšanai. Lai atbrīvotu zemi mājām, būtu jāiznīcina dabas skaistums. Tā nu Seišelās ir tapušas vairākas mākslīgās salas, kurās ir plakana, dzīvošanai piemērota zeme, kas neiznīcina virszemes skaistumu. Kas notiek ar zemūdens skaistumu gan ir skaidrs… Džeks mūs aizved uz salu, kas ir vienkāršajiem iedzīvotājiem – te ir iespējams iegūt mājvietu, maksājot konkrētu algas procentu, neatkarīgi no tā, cik liela ir alga, tādējādi dodot iespēju pie savas mājvietas tikt pat tiem, kas strādā pavisam pieticīgus darbus.

Neparastākās pludmales pasaulē

Tālāk ir laiks beidzot doties uz Viktoriju, Seišelu salu galvaspilsētu, kurā dzīvo aptuveni 26 tūkstoši iedzīvotāju, tātad, aptuveni ceturtā daļa no visiem Seišelu salu iedzīvotājiem. Džeks gan stāsta, ka aprēķinos neesot iekļauti viesstrādnieki, un to arī esot gana daudz. Iepriekšējā reizē teju vienīgais, ko te redzējām, bija Viktorijas pulksteņa tornis, kas celts 1903.gadā par godu 1901.gadā mirušajai karalienei Viktorijai. Saukts arī par mazo Bigbenu, tā līdzības dēļ, tas ir viens no populārākajiem apskates objektiem Viktorijā. Mēs šoreiz dodamies uz tirgu – Sir Selwyn Selwyn-Clarke Market, kas celts 1840.gadā. Vēl pirms ienākt tirgū, var just, ka tur ir zivis. Pirms var tās redzēt, var saskatīt putnus, kas par tām ļoti interesējas un cenšas nočiept kādu gabalu, kad tās tiek dalītas vai izknābt aci. Viņiem tas diezgan bieži izdodas! Tirgotājs slinki putnus padzenā prom, bet īpaši neiespringst. Liela daļa zivju tiek tirgotas buntēs – neviens nekrāmēsies ar vienas zivs pirkšanu! Izrādās, Seišelās ir viens no lielākajiem zivju patēriņiem pasaulē – ap 58 kg uz cilvēku gada laikā! Kad vēlāk ar kādu laivas kapteini runāju un smējos, ka Seišelās ir tikai divas vietējās lietas “fish & fruit” (zivis un augļi), viņš smējās un teica, ka augļi pat ne tik ļoti – cik nu katram dārziņā pa kādai papaijai, un tas arī viss, jo lauksaimniecībai piemērotas zemes te vienkārši nav (kas izskaidro visnotaļ komiski mazos un nebūt ne tik smieklīgi dārgos kartupeļu iepakojumus veikalos).

Baltais gārnis

Zivis arī tiek pamazām pirktas. Ievēroju arī ārzemniekus tās pērkam. Pandēmijas laikā Seišelu salas sāka veidot ilgtermiņa uzturēšanās programmu ārzemniekiem, kur samaksājot vien aptuveni 45 eiro, var uzturēties līdz gadam un nemaksāt vietējos ienākumu nodokļus. Cik daudzi šādu programmu ir izvēlējušies, man informācijas nav, taču salas noteikti ir pasakainas un gada laikā te var pagūt redzēt daudz. Jāņem vērā gan, ka dzīvošana Seišelās nav gluži par sviestmaizi kā tas varētu būt citās Āfrikas vai Āzijas valstīs, un, lai arī Seišelās ir ātrākais internets Āfrikā, tas tomēr nav gluži tāds pats kā pierasts Latvijā. Ja tava ikdiena ir kā manējā – ar neskaitāmām video zvanu sapulcēm, tad ar interneta ātrumu šeit varētu arī nepietikt. E-pastiem, failu sūtīšanai, sapulcēm bez video gan vajadzētu būt gana.

Augļi Indijas okeānā

Tirgū pavadām pusstundu, fotografējot vietējās bodītes – pārsvarā te var nopirkt augļus un dārzeņus, ir arī neliela ziedu bode un otrajā stāvā ir daži suvenīri – pastkartes, ziepes, vietējās apdrukas apģērbi. Redzam, ka laika mums ir pavisam maz, un aizskrienam ātri no ārpuses apskatīt blakus esošo hindu templi. Kad skrienam atpakaļ uz stāvvietu, kur mūs gaida Džeks, ievēroju, ka uz ielas vairākās vietās var iegādāties loterijas biļetes un arī notiek aktīva to iegāde. Šķita, ka, lai nu kas, bet tās gan uz ielas būs jāpērk par skaidru naudu, bet nekā – par tām var norēķināties ar karti!

Mūsu apmeklējuma laikā veikalos (tajā skaitā, tirgū, kas ir nojume), un citās slēgtās telpās ir jānēsā maska. Interesanti, ka uz veikaliņiem izvietotā informācija ir formulēta citādāk, nekā mums pierasts – “Velc masku, lai mūsu uzņēmums var palikt vaļā”, uzsverot pārdevēja drošību. Seišelas pandēmijas laikā ļoti cieta no tūristu trūkuma, līdz ar vakcīnu pieejamību, tā ātri sasniedza teju 100% vakcinācijas aptveri, un šeit visi saprot, ka no veselības ir atkarīga visas salas labklājība.

Hindu templis Seišelas

Mūsu programmā vēl paredzēta ātra pietura suvenīru bodēs mazliet tālāk uz priekšu, kur vien nofotografējam pāris kādrus un smejamies, ka krekli un lakati aizvien ir tieši tādi paši kā pirms astoņiem gadiem – toreiz neatnākušu čemodānu dēļ mēs tikām pie veselas šādu apģērbu kolekcijas! Košos, krāsainos apģērbus te arī velk – uz ielas pieticīgāk ģērbti ir vien viesstrādnieki, vietējās sievietes ģērbjas īsās, pieguļošās kleitās, īsos šortiņos un absolūti visām ir gumijas sandales. Šajā mitrajā klimatā citādāk nav iespējams, un pēc pieredzes zinu, ka šādas sandales ir ārkārtīgi praktiskas! Vēlāk, runājot ar tūrisma departamenta meitenēm, viņas teica, ka pie sandalēm tā pierod, ka ārpus Seišelām esot grūti uzvilkt slēgtos apavus. Arī pārgājienos viņi mierīgi var doties čībiņās, kā mums vēlāk stāstīja gids Raeins, seišelieši piedzimst ar flipflopiem un nekas cits viņiem vairs nav vajadzīgs! Pēc divām nedēļām Seišelās, viņus ļoti labi saprotu, jo arī man ir grūti uzvilkt slēgtus apavus pēc ceļojuma.

Viktorijas pulksteņa tornis Seišelas

Mission Lodge apskate

Jau stipri atpaliekam no grafika, bet Džeks tāpat pa brīdim piestāj kādā krāšņākā līkumā, lai varam nofotografēt skatos no augšas uz pilsētu. Jo dodamies augšā kalnā! Dodamies uz UNESCO Pasaules mantojuma objektu, Mission Lodge, Venn’s Town. Vieta celta 19.gs beigās kā skola atbrīvoto vergu bērniem. Seišelu identitāti un kreolu kultūru ir veidojušas dažādas tautas, un tajā liela nozīme ir āfrikāņu tautām, kas uz Seišelām tika atvestas piespiedu kārtā, lai strādātu plantācijās. Šī misionāru izveidotā vieta pēc vergu atbrīvošanas 1875.gadā bija vienīgā iespēja vergu bērniem Seišelās mācīties, lai apgūtu prasmes. Te pasniedza dažādus rokdarbus un galdniecību.

Mūsdienās no pilsētiņas nekas daudz nav palicis – pēc drupām var redzēt aptuvenās ēku kontūras. Tagad šī vieta vairāk kalpo kā parks un skatu laukums. Vienu no skatu laukuma paviljoniem te 1972.gadā atklāja karaliene Elizabete II. Izstaigājam parku, un Džeks mums parāda dažādus augus, kas te redzami brīvā dabā – piemēram, kanēli, kura zariņu nolaužot, jūtama specifiskā kanēļa smarža. Redzam arī ananāsus un krustnagliņas!

Pusdienas Marie Antoinette

Tālāk ir laiks pusdienām Marie Antoinette restorānā. Pa ceļam paķeram tūrisma departamenta darbinieces Natašu un Grēteli birojā, un viņas pievienojas mums uz pusdienām, kas mums ir lieliska iespēja uzdot jautājumus par dzīvi Seišelās, par ceļotājiem, kas uz šejieni brauc un apspriest citus interesantus tematus. Maltītei izvēlamies garšu plati, mums atnes veselu lērumu mazu trauciņu ar dažādiem labumiem no kreolu virtuves – zivi, gaļu, vairums ēdienu ir salīdzinoši maigi, taču ir arī pa kādam pipariņam un tiek atnesti čili pipari atsevišķā trauciņā. Tieši asie čili pipari esot tas, kas visvairāk pietrūkstot seišeliešiem ārzemēs! Viņi stāsta, ka viņu radi un draugi, kas dzīvo ārzemēs, tos audzē paši, jo neviena maltīte neesot iedomājam bez čili pipariem! Mēs gan labprāt iztiekam bez. Maltīte ir garšīga, sātīga un laiks skrien nemanot! Vēl ātri nofotografējamies ar tipiskajiem coco de mer kokosriekstiem, kas ir Seišelu simbols un lielākā sēkla pasaulē (kā mums izstāsta – tos pārdošanai speciāli sagatavo, iztīrot vidu! Brīvā dabā tos lasīt ir aizliegts, un, cenšoties izvest nesaskaņoti var tik pie milzīga soda), kā arī apskatāmies lielos bruņurupučus un ir laiks doties tālāk.

Coco de mer Seišelas

Takamaka ruma ražotnes apmeklējums

Šoreiz brauciens sanāk drusku ilgāk un kavējam gan. Ierodamies Takamaka ruma ražotnē jau pēc ekskursijas sākuma. Ekskursija ruma ražotnē ir bezmaksas, kur ļoti atraktīva gide izstāsta visu par ruma ražošanu šeit un īpašnieku stāstu, kā arī papildina ar dažādiem piparotiem stāstiem no dzīves salās. Ir iespējams pierezervēt arī tūri ar pusdienām. Pēc tam par atsevišķu samaksu iespējama ruma degustācija, te to ir daudz un dažādi, un gana godalgoti arī!

Takamaka ruma ekskursija

Palielinot ražošanas apjomus, ražotne saskārās ar problēmu – Seišelās nav iespējams izaudzēt gana daudz cukurniedru! Tā nu izejvielas nākas iepirkt citur, bet pagalmā iestādīts neliels cukurniedru laukums, no kura tad iegūst īpašo vietējo rumu. Augstā mitruma līmeņa un karstuma dēļ rums te topot ar īpašām garšas īpatnībām un tāpēc esot tik godalgots. Turpat atrodas arī veikaliņš, kurā var iegādāties gan dzērienus, gan arī dažādus suvenīrus. Mums gan stāsta, ka lidostā tax free zonā esot lētāk. Takamaka rumu ir iespējams iegādāties arī Latvijā. Pēc degustācijas beigām vēl ātri ieskrien izstaigāt ražotnes dārzu, kurā arī dzīvo neiztrūkstošie mājdzīvnieki – bruņurupuči Taka un Maka, un tad visi tiek pavadīti laukā – darba laiks ir beidzies, laiks doties prom!

Takamaka rums

Vakars pēc ekskursijām

Kad braucam atpakaļ uz viesnīcu, nevaram vien beigt priecāties par skaistajiem skatiem ceļa malā. Pie tiem nepierod! Parastās ceļmalās tie ir tādi kā skaistākajās pastkartēs – ar rozīgi brūniem granīta krāvumiem. Tādi skati kā šeit, nav nekur, jo Seišelas ir vienīgās granīta salas pasaulē!

Pa ceļam uz viesnīcu vērojam sastrēgumu – tādi ir arī te! Lielākā daļa tomēr strādā Viktorijā, un tad vakarpusē dodas mājās. Cik vien tālu paveras skats, stāv auto. Džeks gan stāsta, ka tā vaina neesot vien tikai lielais automašīnu daudzums, bet gan fakts, ka ielu malās esot tirgotāji un cilvēki mēdz vienkārši piestāt, lai nopirktu zivis vai ko nu katrs tirgo. Apbraukt nevar, jo tikai viena josla katrā virzienā. Tā nu visi stāv un gaida!

Nokļūstot viesnīcā, pēc karstās dienas gribas nopeldēties! Vēl pirms saulrieta skrienam uz Beau Vallon pludmali, kas šoreiz ir krietni mierīgāka un klusāka. Saule jau ir pavisam zemu, un pirmajā brīdī ūdens liekas tīri vēss! Pēc brīža dzirdam, ka blakus ir kaut kāda ņemšanās – izrādās, pavisam pie krasta ir atpeldējis sīciņu zivju bars, tās kaut kur no otras puses dzen kāda plēsīgā zivs. No otras puses ir vairāki krievu tūristi, kas tās ķer rokās, met viens otram virsū, un tad viss zivju bars nesas manā virzienā un sanāk kā tādā zivju spa, ka tās peld man garām un dažas pat pamanās aizķerties aiz peldkostīma!

Dzīvošana Beau Vallon Seišelas

Copolia pārgājienu taka

Nākamā diena jau atkal sākas ar varavīksni aiz loga un skaistu skatu uz okeānu. Varētu vienkārši viesnīcā nedarīt neko! Taču mums ir paredzēts pārgājiens. Mums jau atkal atbrauc pakaļ Džeks, un aizved mūs uz Copolia Trail sākumu. Takas sākumā ir plakāts, kur rakstīts, ka kāpiens aizņems vienu stundu un jāpievar 1.4km. Tas gan ir tikai vienā virzienā, un kāpiens ir stāvs – rakstīts, ka 488m, bet dažbrīd ir kāpiens taisni stāvus augšā. Un, tā kā mums patīk arī kaut ko pafotografēt, tad, protams, nepieciešams vēl vairāk laika.

Labākās pārgājienu takas

Pārgājienā mūs pavada gids Raeins no White Sands Seychelles. Viņš pastāsta, ka došanās pārgājienos paliek aizvien populārāka vietējo vidū, cilvēki īpaši to izjutuši pandēmijas laikā, kad arī pie viņiem bija paredzēts nedoties ārpus mājas. Pēc mājsēdes beigām džungļos esot bijis ļoti daudz zirnekļu – jo tomēr nepārtrauktā cilvēku kustība viņus ietekmē un dabai bija nepieciešama atpūta. Zirnekļi Seišelu salās nav bīstami, neskatoties uz saviem iespaidīgajiem izmēriem. Ja no tiem ir bail, tad labāk neskatīties uz augšu! Jo viņu ir gana daudz un ne tikai džungļos.

Pārgājiens džungļos

Kāpiena laikā apskatām gan dažādus augus, gan arī uzzinām, ka, piemēram, tik slavenā vaniļa, kas Seišelās tika audzēta plantācijās, šeit ir ļoti invazīvs augs, un dažviet mežos ir no vienas vietas saaugusi, tik ļoti, ka ar to ir jācīnās. Lai arī Takamakas ekskursijā mums teica, ka tā nav parazītisks augs, Raeins tam nepiekrīt. Cilvēka veikto pārmaiņu dēļ dažviet ļoti savairojušies kanēļkoki, šeit takā no tiem šur tur izvietoti takas norobežojumi. Divi vienā – izcērt pārāk dominējošās sugas un arī paliek drošāka kāpšana.

Redzam vietējos gidus tiešām kāpjot flipflopos, mēs gan esam gatavojušies un mums ir kārtīgas pārgājienu botas. Vēlāk pat dzirdam kādu tūristu grupu, kāpjot leju pa sarkano, mālaino augsni nu jau sarkanos apavos, kas kādreiz bija balti, komentējot, ka mēs gan esam gatavojušies. Nu jā! Baltās dizaineru kedas labāk atstāt mājās.

Alīna Andrušaite Sapņu medniece

Uzkāpuši takas pašā augšā, es sadzirdu pazīstamus vārdus. Vai patiešām?! Izrādās, ar mums vienlaikus augšā uzrāpusies ir arī latviešu grupa. Tieši tobrīd sāk līņāt un paslēpjamies nojumē, pie reizes apsveicinoties. Dodoties divatā, jau ne pirmo reizi paslīdam garām nepamanīti latviešiem, šī ir viena no retajām reizēm, kad tomēr nolemjam apsveicināties! Izrādās, lielāka grupiņa, kas vairākas dienas viesojas Seišelās organizētā braucienā.

Kādu brīdi uzkavējamies vēl takas augšā. Paveras skats uz lejā esošo Ēdenes salu, kas arī ir mākslīgi veidota, un redzam tālumā lidojošas lidmašīnas, kas dodas uz nosēšanos lidostā. Augšā kalnos Raeins parāda arī arābu šeiha villu, kurā kopš viņa nāves nevienu dienu neesot iedegta gaisma. Par tās celtniecību, atrašanās vietu, ēkas izmēru valstī klīstot daudzas baumas, tajā skaitā, ka ne viss ir gluži tā kā “pēc papīriem” esot paredzēts.

Copolia trail smaile Seišelas

Sauzier ūdenskritums un Port Launay pludmale

Pēc sirds patikas safotografējuši un atraduši krietni lielus laukus ar šeit augošajiem mušķērāju augiem, beidzot esam gatavi doties lejā. Skaidrs, ka ceļš uz leju ir vieglāks un drīz vien jau esam atpakaļ pie takas galvenās ieejas, kur mūs pacietīgi gaida Džeks. Viņš vēl atpakaļceļā parāda mums nelielu skatu laukumu ārpus no tūristu takas un varam doties uz nākamo pieturas vietu, Sauzier ūdenskritumu. Te ieejas maksa ir 50 rūpijas, pie ieejas nekas neliecina par to, ka iekšā kāds ir, bet ir. Izrādās, arī šeit ir paprāvās tūristu pulciņš. Ja vairums izbauda ūdenskritumu no krasta, priecājoties par tā skaistumu, tad kāds pāris ir nolēmis veldzēties tieši zem tā. Sākumā pacietīgi gaidām, ka varbūt tomēr aizies prom. Citi arī trinas, bet neviens neko nesaka. Tomēr pēc piecpadsmit minūtēm jau ir apnicis gaidīt, un palūdzam vai uz mirkli varētu paiet nost, lai varam nofotografēt? Viņi paiet nost no paša ūdenskrituma gala, taču kadrā, kuru gribam uzņemt mēs, tāpat tiek pašā priekšplānā, mēģinot iekadrēt bez viņiem, jau pēc diviem kadriem trinas, vai jau viss, vai varot iet atpakaļ. Labi. Nebūs skaistas ūdenskrituma bildes. Atmetam ar roku un ejam atpakaļ. Džeks vēl nav atbraucis, jo viņš devās meklēt kaut ko apēdamu, tad nu pacietīgi gaidām arī te. Par laimi, drīz viņš ir klāt un braucam uz pēdējo kopīgo apskates vietu – Port Launay pludmali. Te blakus atrodas kāda dārga viesnīca un tālāk ir viesnīcas teritorija, bet visas pludmales Seišelu salās ir publiskas līdz smilšu līnijai. Esam sakarsuši, saguruši, un vienai dienai atkal ir par daudz pēc garā kāpiena. Skaisti gan šeit ir ļoti! Tepat atrodas arī zemūdens taka, kur var doties snorkelēt un apskatīt zemūdens dzīvi. Džeks mūs vēl uzved augšā, lai paskatītos uz pludmali no augšas, piestājam vēl kafejnīcā pie tējas ražotnes ar ārprātīgi dārgu maksu un ir laiks braukt atpakaļ uz viesnīcu. Tur, protams, uzreiz izmantojam iespēju doties uz pludmali, lai nopeldētos!

Gatavojoties pārcelties uz nākamo viesnīcu

Šis ir mūsu pēdējais vakars skaistajā viesnīcā, nākamajā dienā mums ir paredzēta niršana un dzīvosim apartamentos, tuvāk niršanas centram (Big Blue Divers), kurā jau laicīgi esam pierezervējuši nirienu. Tāpēc aizejam ar kājām uz niršanas centru, iepazīstamies ar instruktoriem, parādām savus niršanas sertifikātus, un sarunājam arī, ka mūs bezmaksas atvedīs no viesnīcas uz niršanas centru ar visām mūsu mantām un pēc tam uz blakus esošo viesnīcu. Jo, niršanas centrs nav tālu, bet ielām šeit nav nekādu gājēju celiņu, un ar čemodānu pa braucamās daļas malu iet nebūtu prātīgi.

Vakara noslēgumā vēl aizejam uz veikalu, sapirkt šādus tādus sīkumus viesnīcai, jo tur gatavosim paši, kā arī našķus līdzņemšanai uz vēl nākamo viesnīcu, jo blakus apartamentiem nav liela veikala. Vēlāk gan izrādās, ka neliela bodīte ir gan, bet izvēle, protams, nav tik liela kā parastā pārtikas veikalā.

Beau Vallon pludmale Seišelās

Niršana Seišelās

Ieturam pamatīgas brokastis viesnīcā, vēl pēdējā mantu vākšana un tad gaidām recepcijā, kad mums būs pakaļ. Drīz vien atbrauc pikaps, kurā iekrāmējam čemodānus un dodamies uz niršanas centru. Paredzēti divi nirieni, viens pie bākas, otrs pie koraļļu rifa pludmalē. Tā kā kopš mūsu pēdējā niriena ir pagājuši jau seši (!) gadi, esam sarunājuši arī nelielu atsvaidzināšanas kursu. Kurss gan izrādās vairāk “uz papīra”, iepriekšējā dienā mums iedeva izpildīt testa uzdevumus un niriena laikā paredzēts, ka izpildīsim dažus praktiskos. Nezinu, vai instruktors noslinkoja vai likās, ka mums nevajag, bet mums bija jāizpilda tikai viens uzdevums, izņemot regulatoru un ieliekot to vēlreiz.

Iekāpšana niršanas laivā notiek no Bel Ombre piestātnes, uz kuru mēs dosimies pēc divām dienām, lai brauktu uz Hiltonu. Uz turieni mūs ved ar to pašu pikapu, esam palielāka grupa, 10 vai pat 12 cilvēki, knapi tur iespiežamies. Mūs atjaunināšanas kursa dēļ iedala instruktoram, kurš pavada nesen sertifikāciju nokārtojušu sievieti ar 11 gadīgo meitu, kuras nirst vien kādu sesto reizi. Ja mamma vēl tiek gala pati, tad izrādās, ka meitai īsti vēl nesanāk, un visu niriena laiku instruktors pavada ar viņu pie rokas un pārējiem nepievēršas, pārvietojamies lēni. Pirmajā niršanas vietā ūdens izrādās ļoti duļķains. Vēlāk mums stāsta, ka jā, šogad vēl esot aizkavējusies lietus sezona un ar nemierīgajiem vējiem vēl neesot laba redzamība.

Tā nu mūsu grupiņa velkas tā drusku nopakaļus otrai grupai, pēc brīža dzirdam intensīvu sišanu pa balonu, tā otras grupas daivmāsters signalizē, ka ir kaut kas interesants. Mēs jau ļoti ceram uz vaļhaizivi, bet neko neredzam. Toties ir pa kādai parastajai haizivij, tās redzam daudz, sākumā arī vienu astoņkāju. Kad piebāzējamies pēc instruktora norādījuma vienā vietā, turoties pie akmeņiem un tupjot uz ceļiem, lai vērotu rajas, parādās otra grupa, un kāda dāma no tās īsti nekontrolē savu peldspēju un stipri man uzgrūžas virsū. Vēroju saskrāpēto pirkstu un brīnos. Patiesi ir tā, ka zem ūdens pazūd visa sarkanā krāsa. No mana pirksta tek ārā nu pavisam zilas krāsas asinis. Piespiežu pirkstu un atkal pievēršos apkārt notiekošajam.

Kad jau gatavojamies uz pacelšanos, atkal izdzirdu sitienus pa balonu – šoreiz esam tuvāk, un cauri duļkainajam ūdenim saskatu vaļhaizivi. Beidzot! Lai arī par nekādu iemūžināšanu pat nevar būt ne runas, tās ir, labi, ja desmit sekundes, skaidri saskatu tās raibo sānu. Redzēt vaļhaizivi bija sens sapnis, kas beidzot ir piepildījies. Pat, ja tikai uz dažām sekundēm, to tomēr redzu! Vēlāk izrādās, ka pirmā grupa vaļhaizivi redzēja arī pašā sākumā, bet tā kā mēs bijām tālu gabalā, mēs neredzējām. Bet vismaz viena bija!

Otrais ieniriens ir jau seklāks, gandrīz pašā pludmalē. Te nirstam knapi 10 metru dziļumā, skatīties koraļļus. Jau pašā niriena sākumā man piesienas kāda zivs. Ne Jēkabam, ne pārējiem nirējiem, bet tieši man! Visu niriena ilgumu, tā peld man blakus, cītīgi uz mani skatoties. Nez, piesaista zilā strīpiņa ap manu masku? Sarkanais daivkompjūters? Kas par lietu? Tā arī netieku skaidrībā, bet zivs visu laiku peld ar mani.

Niršana Seišelu salās

Šajā seklākajā ienirienā redzam vairāk dažādas smalkākas zivis, arī visāda veida jūras gurķus un ļoti daudz jūras ežu. Tie, patiesībā, zem ūdens izskatās ļoti skaisti, to vidiņi starp adatām it kā vizuļo!

Lai vai kā, divreiz ienirts ir, prasmes mazliet atsvaidzinātas un secināts, ka nekas jau īpaši nemaz nebija aizmirsies, viss ir tieši tāpat, kā iepriekš un droši būtu varējuši nirt ar profiņiem otrā grupā. Arī iepriekšējās reizēs, 2014.gadā, Seišelas nepalika atmiņā kā labākā vieta, kur nirām. Tādi patiesi zivju bari nebija nevienā no šīm divām vietām, un vēlāk vairāk zivis redzējām vienkārši snorkelējot pie krasta ekskursijā uz mazākām salām. Diemžēl koraļļi šeit ir krietni gājuši bojā, vietējie stāsta, ka okeāna temperatūras celšanās te tiešām ir realitāte un tam ir smagas sekas. Šīs sekas redzējām ar savām acīm… Tur, kur būtu jābūt skaistiem, viļņojošiem koraļļiem, ir vien koraļļu lauskas un atsevišķas zivis, kas kaut ko mēģina tur atrast ēdamu.

Ņemot vērā duļķaino ūdeni, slikto redzamību, ne pārāk labo kontaktu ar nirēju grupu un tomēr pietiekami lielās cenas, nolemjam, ka ar diviem ienirieniem pietiks, nav vērts tērēt naudu, ja lāga tāpat neko nevar redzēt. Pēc niršanas Palau esam izlepuši!

Beidzot apartamentos

Pēc niršanas mūs aizved līdz pagriezienam uz viesnīcu un var sākties stāvais kāpiens augšā. It kā jau turpat vien ir, bet 23kg smagās somas īpaši raiti kalnā nevelkas. Ir karsti. Mēs esam pārguruši pēc niršanas. Gribas ēst. Par laimi, turpat vien arī ir viesnīca, nelielas istabiņas ar virtuvi. Tiekam numuriņos un atkrītam gultā bez spēka. Ir jāatpūšas!

Numuriņā ir viss nepieciešamais – plīts, galda piederumi, ēdamgalds, tējkanna, tosteris. Izrādās gan, kur ēšana, tur arī mazās skudras, tāpēc šeit vaļā nevar atstāt pilnīgi neko, jo skudras atrod katru mazāko caurumiņu, kur tikt pie ēdiena. Taču, ieraudzījuši vannasistabā prusakus, saprotam, ka skudras ir mazākā kaite. Dienvidu zemes, viss skaidrs, bet tāpat negribas šos nelūgtos viesus attransportēt arī mājās. Viens mierinājums – ceļā vēl paredzētas vairākas pieturas, pat citas valstis un trīs pārlidojumi, tāpēc ceram, ka šo sērgu mājās neatvedīsim.

Beidzot atvilkuši elpu pēc niršanas, dodamies vakara pastaigā. Sākumā liekas, ka varbūt varētu paēst kaut kur ārpus mājas, taču redzot visnotaļ šaušalīgās cenas nolemjam, ka makaroni ar cīsiņiem apartamentos būs īstā reizē! Par vienu vakariņu restorānā cenu mums sanāk piecas ēdienreizes dzīvoklītī.

Alīna Andrušaite Seišelu salas

Tā nu pēdējo dienu Maes salā sākumā nolemjam vienkārši laiski atpūsties. Pavisam laiski gan nesanāk, jo izdomājam, ka varētu iet pastaigāties gar krastu. No Beau Vallon dodamies ar kājām uz Sunset Beach. Ir karsti. Ik pa brīdim piestājam pie kāda krāšņāka akmeņu krāvuma, lai to iemūžinātu. Priecājamies par viļņu šalkoņu, ziediem uz žogiem. Arī šeit nav gājēju trotuāru, tāpēc tā pamatīgi jāpieraujas, kad automašīnas brauc abās ceļa pusēs. Attālums pat nav tik liels, bet augšā-lejā kalnā un spriežam, atpakaļ jābrauc ar autobusu! Te tie kursē garām, tad gan jau tiksim. Vienīgi, esam aizmirsuši maskas viesnīcā. Jau laicīgi nopērkam divas maskas mazā bodītē, un labi, ka tā, jo citus veikalus pa ceļam vairs nemana. Aizgājuši līdz pludmalei tur redzam visu to pašu, kas mūsu galā – ūdenī desmitiem tūkstošu mazo zivju, cilvēki peldas. Vienīgi, pludmale mazliet netīrāka par mūsējo.

Autobuss pienāk pavisam drīz un līdz ar mums sakāpj vesels bars cilvēku, viena no grupām, pēc paskata arī tūristi, ir samakšķerējuši iespaidīga izmēra zivis. Iedodam naudu šoferim un apsēžamies sēdvietās. Brauciens tāds, kā citi speciāli maksā 4×4 džipu tūrēs! Autobuss nesas pa kalnaino, šauro ceļu teju palēkdamies, pieturas ir biežas, bremzē strauji, un garlaicīgi nav ne mirkli. Esam pie savas viesnīcas mazāk kā pēc desmit minūtēm!

Skaistākās pludmales Šeišelās

Kopsavilkumā

Tā noslēdzas mūsu Maes salas apskate, bet, šī ir tikai iesildīšanās mūsu turpmākajam ceļojumam – Siluetes salai un Ladigai! Par tām jau drīzumā.

Vēl pēdējā naktī pirms lidot prom, atgriežamies Maes salā, lai pirms lidojuma paliktu tuvāk lidostai. Dzīvojam pavisam netālu no iepriekš redzētās Copolia takas, vien dažus stāvus zemāk! Pēdējo diennakti Seišelās tad pavadām priecājoties par pasakaini skaisto iekopto dārzu, daudzajiem sarkankrūtainajiem fodiju putniņiem un augļu sikspārņiem, kas paliek īpaši aktīvi ap saulrieta laiku un ķiķina kokos. Kad mājās ir auksti un drēgns, te ir mūžīgā vasara!

Mums Maes sala paliek atmiņā kā ārkārtīgi zaļa un arī kustīga sala – košie stāsti ruma darītavā, kanēļa smarža pārgājienā un pastkartīšu cienīgie skati pilnīgi jebkurā pludmalē!

Brauciens bija iespējams pateicoties VisitSeychelles atbalstam.

Līdzīgi raksti:

Mūsu pirmais ceļojums uz Seišelu salām

Rietumu ieroči grauj Krievijas iespējas uzvarēt

Putins izkustējies no sava bunkura un apmeklējis okupēto Mariupoli. Kā norādīja krievu aģentūra TASS, tas esot noticis sestdien. Ar helikopteri aizlidojis un aprunājies ar saviem vēlētājiem. Šī ir pirmā krievu vadoņa vizīte okupētajā Ukrainas zonā. Ukraiņu puse ir sašutuši par šo vizīti, jo Mariupole ir simboliska pilsēta ukraiņu pretošanās kustības aktīvistiem. (CNN) Pilsētā notikušas ļoti […]

Sāņlēcieni

Šoreiz nedaudz izplūdīšu par "ragu likšanu" ģimenē kā tādu. Var jau būt, ka kur iepriekš ko iz tēmas esmu izteikusies, ja tā, komentārā padodiet linku atmiņas atsvaidzināšanai.

Vēlme ir izpausties par to situāciju, kad tandēmā vīrs-sieva kāds no šī tandēma (un varbūt abi divi) "vazājas pa svešām gultām", t.i. ir arī mīļākā/mīļākais. Vai arī - "sporta pēc", ne obligāti esot precēta cilvēka statusā, maina tos seksa partnerus uz nebēdu un konsekventi. Ir dzirdēts, ka vīrieši šos gājienus ģimenē mēģina attaisnot no cikla "Vīrieši tādi ir, vīrieši ir mednieki". Vai sāņlēcienā esošās sievietes "Es to daru tāpēc, ka viņš...".

Nu nav korekti šādi iepriekšminētie apgalvojumi. Visupirms jau sānlēcienā katrs ielec tāpēc, ka pats grib. Ārējos iemeslus "aiz matiem" pievelkot. Nu ir tādi vīrieši un tādas sievietes, kuriem tie hormoni visur kur pa priekšu skrien. Kuriem "niez un gribas" daudz un dikti, tik ļoti, ka ar vienu partneri ir izteikti par maz, lai tiktu galā ar tām iegribām.

Tik no mana metrs ar kepku skatupunkta - ja ir izteikta vēlme 100 un 5 reizes neilgā laika periodā mainīt tos partnerus, tad vai ir vērts uzņemties jel kādu atbildību un veidot ģimeni? Var lēkāt no gultas gultā nevienu nesapinot pa ceļam. Jo, un piekritīsiet, kuram dvēselē kaut nedaudz nekremt, ka "otra pusīte"  pa citām gultām nepārtraukti dzīvojas? Aprēķina laulības, kurās no ģimenes reāli ir tikai "zīmogs pasē"? Laulības fikcija? Kādas mantiskas problēmas, ja šāda tik uz papīra eksistējoša laulība tiks šķirta? WTF, vai tiešām tāda gaistoša vērtība kā manta ir svarīgāka par morālo neatkarību un mieru dvēselē? 

Nu, manuprāt, šādiem "lēkātājiem" nu nevajag to ģimeni veidot, esiet tad nu "brīvā lidojumā", esiet godīgi pret sevi un apkārtējiem. Ģimenē ir bērni? Atbildība par bērniem jau ir cits jautājums, bet - rūpes par bērnu nu nekādi nenozīmē to, ka mammai un tētim nepārtraukti vienam otru jāsāpina ar sāņlēcieniem, mīļāko esamību. Vecākiem nu noteikti nav obligāti jādzīvo kopā, lai piedalītos bērna augšanas un pilnveidošanās procesā, bērna dzīvē. 

Apprecējās tāpēc, ka bērns "pieteicās"? Ups. Laulība "iekrišanas" dēļ nu noteikti nav uz ilgu laiku. Garantēta kopdzīves un laulības izbeigšanās pēc relatīvi neilga laika. Un šajā gadījumā, tiesa, ne vienmēr vecāki ir no "brīvajiem lidotājiem". Vismaz vienam no šādi "iestūrējušiem" laulībā šis process ir uzspiests pasākums, nevis brīva izvēle. Un uzspiediens iedarbojas uz neilgu laiku....

Teikt, ka agrāk karaļi un karalienes precējās aprēķinu vadīti? Nevis skaistu emociju un nodomu vadīti, bet tāpēc, ka bija kāds politisks žests? Tas tiesa, bet te spēkā "Gribu gan bulciņu apēst, gan uz mīksta dīvāna pasēdēt". Pārbaudījums ar varu, tā teikt. Ir nu zināmi, nenoklusēti šo kronēto personu visādi brīvā laika "brīvie lidojumi"' Un kas no tā reāli vinnējis? Pa manam, tik nesmukumi vien...

Ja kas, Hruščovs, kurš kādu laiku bija PSRS līderis pēc Staļina nāves, ar savu kundzi juridiski attiecības noformēja tikai laiciņu pēc tam, kad tika "nobīdīts" no amata. Tas tā, interesantam faktam.

Nē, es neesmu pirkstu kratoša un moralizējoša kundzīte. Katram ir sava dzīvesveida izvēle. Bet dzīve ģimenē un "brīvais lidojums" ir divi ļoti dažādi dzīves stili, kurus nav korekti jaukt. Jūsu sieva/vīrs nav jūsu mamma/tētis. Un ir divi dažādi skatieni uz jūsu izdarībām. Apprecēties un pēc tam "es vēl neesmu iztrakojies/jusies!". Tad kāda kaktusa pēc precēties? Tikai tā "tusiņa" dēļ? Stulbings. Ģimeni lūdzu pēc tam, kad tā iztrakošanās ir notikusi. Kādam tā trakošana ievelkas mūža garumā? Nu tad jāiztiek bez laulības mūža garumā.

Tas nu tā, īsumā. Ņemiet par labu, ceru, ka ne pārāk saviņķelēti sanācis un man ir izdevies domu izteikt saprotami.

Latvijas blogāres apskats #242 (17.03.-23.03.)

Laikam jāsāk uzskaitīt cik blogu ierakstus man izdodas savākt katrā apskatā. Tīri tā, lai pavērotu aktivitāti. Šoreiz saskaitīju 17.

Un kā teju ierasts, sākam ar šīs nedēļas grāmatām: Kartona kareivji, Pastkastīte nenosūtītām vēstulēm, Gulta ar zelta kāju, Pazaudēto lietu glabātājs, Detective Sean Duffy 1-3, Mežakaija, Tālava.

Ceha blogā var lasīt rakstu From Russia with love.

Inga uzrakstīja par terapiju, sevis nemīlēšanu un sāpīgām nakts atklāsmēm. Kristīnes blogā svara dienasgrāmatas devītais ieraksts.

Kinokults raksta par jaunāko kinogrāvēju no Igaunijas- Kalev.

Andras blogā pārdomas par sānsoļiem.

Zane turpina ceļojumu Dienvidkorejā- šoreiz ar pieturu pilī. Alīna raksta par ceļošanu uz Seišēlu salām.

Pierakstu blogā mēģinājums filmēt naktī ar GoPro kameru.

Sandra raksta par neseno sprādzienu Džonkojā un krievmīļu kongresu. Mārtiņa blogā padomu apkopojums pret lidlūku uzbrukumiem.

The post Latvijas blogāres apskats #242 (17.03.-23.03.) first appeared on BALTAIS RUNCIS.

Sienu saukļi Pēterburgā un lāča tikšanās ar pūķi

Pēc pirmdienas ukraiņu dronu uzbrukuma krievu raķetēm Krimā, iestājies klusums jūrā. Raķetes vairs nelido Ukrainas virzienā. Rodas iespaids, ka krieviem Krimā nav šo raķešu. (Intefax). Līdz šim Melnajā jūrā atradās pieci kara kuģi, kas spējīgi šaut ļoti tālu ar „Kalibr“  raķetēm. Taču pēc 16. marta šāva vairs tikai viens no tiem un pašlaik nešauj vairs neviens. […]

Aktuālākā elektromobiļu problēma: kas izraisa nobrauktā attāluma samazināšanos un kā no tā izvairīties?

Elektriskās automašīnas kļūst arvien populārākas visā pasaulē. To tirgus daļa nepārtraukti pieaug, un dažās valstīs, piemēram, Norvēģijā, elektromobiļu pārdošanas rādījumi pat pārspēj automašīnas ar iekšdedzes dzinējiem. Protams, pieaug arī dažādu ražotāju piedāvājums.

Viena no lielākajām elektromobiļu problēmām ir akumulatora nodilums, kas ir normāli litija jonu akumulatoriem. Taču precīzi aprēķināt, cik ļoti ir nolietojies auto akumulators, praktiski nav iespējams. Galvenais iemesls tam ir tas, ka šajā procesā ir iesaistīts tik daudz mainīgo, kas dažādos veidos ietekmē akumulatora noārdīšanos.

Lai gan cēloņi ir dažādi un tie var dažādi ietekmēt nobraukumu, ir četri galvenie faktori. Mēs piedāvājam īsu pārskatu par tiem.

elektromobiļu problēma

Ātrā uzlāde

Tas ne vienmēr var paātrināt akumulatora noārdīšanos, taču paaugstināta termiskā slodze var sabojāt noteiktas akumulatora daļas. Šajā gadījumā akumulatora iekšējo elementu bojājumi nozīmē, ka mazāk litija jonu var pāriet no katoda uz anodu. Bet pat tādā gadījumā akumulatora bojājumi parasti nav tik lieli, kā daudzi varētu iedomāties.

Pirms desmit gadiem Aidaho Nacionālā laboratorija veica pētījumu ar Nissan Leaf elektromobiļiem. Testu laikā divas automašīnas tika uzlādētas ar 3,3 kW lādētājiem un vēl divas ar 50 kW nemainīga ātruma uzlādes stacijām. Pārvarot vairāk nekā 64 tūkst. kilometru, izrādījās, ka akumulatora noārdīšanās līmenis starp šiem transportlīdzekļiem atšķīrās tikai par 3 procentiem. Lai arī tas nozīmē, ka jūsu automašīna zaudēs 3 procentus šajā diapazonā, patiesībā apkārtējās vides temperatūrai ir daudz lielāka ietekme nekā uzlādes ātrumam.

elektromobiļu problēma

Apkārtējās vides temperatūra

Nav noslēpums, ka elektriskos transportlīdzekļus ietekmē vide. Vasarā, kad gaisa temperatūra ir augstāka, uzlāde notiek vienmērīgāk, un nobrauktais attālums ir nedaudz garāks. Kad ir auksts, uzlāde aizņem nedaudz ilgāku laiku, un arī nobrauktais attālums ir mazāks.

Tomēr jāpatur prātā, ka ārkārtīgi karstas dienas var negatīvi ietekmēt akumulatoru darbību.

elektromobiļu problēma

Nobraukums

Elektriskās automašīnas ir sava veida lielāka viedtālruņu versija. Mēs visi ļoti labi zinām, ka jo vairāk uzlādes ciklu, jo lielāks ir akumulatora nolietojums. Vēl nesen Tesla aprēķināja, ka Model S, kas nobraucis vairāk nekā 40 000 kilometru, zaudē aptuveni 5 procentus akumulatora ietilpības. Pārsniedzot 200 tūkst. kilometru nobraukumu, kopējam akumulatora nodilumam vajadzētu sasniegt aptuveni 10%.

Tiesa gan, jāpiemin, ka šādi aprēķini veikti, izmantojot standarta situācijas, tāpēc šie skaitļi var atšķirties no reālajām situācijām, īpaši gadījumos, kad akumulatoriem ir kāda kļūme vai tamlīdzīgi.

Laiks

Vēl viens faktors, kas ietekmē elektromobiļos izmantotos akumulatorus. Šis faktors protams nebūs svarīgs tiem, kuri iegādājušies jaunu elektroauto.

2016. gadā Insideevs reportieris Marks Larsens ziņoja, ka viņa Nissan Leaf astoņu gadu laikā zaudēs aptuveni 35 procentus no akumulatora ietilpības. Šāds procents šķiet ārkārtīgi augsts, taču jāpatur prātā, ka minētais Nissan modelis ir labi pazīstams ar salīdzinoši strauju akumulatora noārdīšanos.

Preventīvie pasākumi

Ja domājat par elektromobiļa iegādi vai jums jau tāds ir, ir dažas lietas, ko varat darīt, lai pēc iespējas labāk aizsargātu transportlīdzekļa akumulatoru. Daudzi padomi ir diezgan vienkārši īstenojami – mēs piedāvājam īsu to pārskatu:

  • Ja jums ir iespēja, mēģiniet pēc iespējas ilgāk turēt savu elektromobili pieslēgtu elektrotīklam, īpaši vasarā. Tiesa, ja jums ir Nissan Leaf vai cits EV, kuram nav akumulatora dzesēšanas, iesakām transportlīdzekli turēt ēnā.
  • Ja iespējams, sagatavojiet savu automašīnu braukšanai desmit minūtes agrāk. Tādā veidā jūs pasargāsiet akumulatoru no pārkaršanas pat karstākajā vasaras dienā.
  • Lai gan ātrā uzlāde nenodara lielu kaitējumu, uzlādējiet savu transportlīdzekli mājās vai, ja iespējams, ar lēnāku lādētāju.
  • Izvairieties no akumulatora izlādes līdz 10 vai 20 procentiem. Izvairīšanās no akumulatora kritiskās izlādes sasniegšanas var būt ļoti noderīga prakse, īpaši ilgtermiņā.

Tāpat ir vērts atzīmēt, ka lielākā daļa elektromobiļu ražotāju nodrošina akumulatoram garantiju un pasargā jūs gadījumā, ja akumulatora noārdīšanās sasniedz 30% vai vairāk. Šis ir vēl viens faktors, kas jāņem vērā, it īpaši, ja pērkat lietotu transportlīdzekli.

(Pamatojoties uz informāciju no Insideevs.)

Tiem, kas vēlas mājās ierīkot uzlādes staciju: 5 lietas, kas jāzina ikvienam elektromobiļa īpašniekam

The post Aktuālākā elektromobiļu problēma: kas izraisa nobrauktā attāluma samazināšanos un kā no tā izvairīties? appeared first on Datuve.

5 lietas, kuras nevajadzētu turēt blakus rūterim un kāpēc?

Mūsdienu pasaulē ir grūti iedomāties dzīvi bez Wi-Fi rūtera. Šī "brīnumtehnika" ļauj izmantot internetu bez vadu un kabeļu kaudzes, un tam var pieslēgt dažādas ierīces – sākot no viedtālruņiem un beidzot ar sadzīves tehniku.

ASUS Zenbook Fold Oled UX9702 apskats

ASUS Zenbook Fold Oled UX9702 ir 17 collu liels planšetdators / klēpjdators. Ierīces ekrāns ir salokāms, kas nodrošina ierīci daudzpusīgai lietošanai. Ierīci var izmantot kā klēpjdatoru, planšetdatoru vai kā galddatoru.

ASUS Zenbook Fold Oled UX9702 ir viena no daudzpusīgākajām ierīcēm, kas radīta. Ierīcei ir 6 iespējami lietošanas režīmi – klēpjdatora režīms (ar virtuālo tastatūru), klēpjdatora režīms (ar Bluetooth tastatūru), darbvirsmas režīms, planšetdatora režīms, lasīšanas režīms, paplašinātais režīms.

  • Klēpjdatora režīms (ar virtuālo tastatūru) – nodrošina 13,3 collu 16:9 klēpjdatoram līdzīgu displeja laukumu. Apakšējā displeja daļa ir 12,5 collas liela ar virtuālo ekrāna tastatūru.
  • Klēpjdatora režīms (ar Bluetooth® tastatūru ) – nodrošina 13,3 collu 16:9 klēpjdatoram līdzīgu displeja laukumu. Apakšējā ekrāna daļā tiek novietota ASUS ErgoSense Bluetooth tastatūrua Tastatūra piestiprinās ar magnētiem pie ierīces rāmja daļas.
  • Darbvirsmas režīms – atlociet salokāmo OLED displeju līdz tā pilnajam 17,3 collu izmēram, novietojiet to uz galda ar integrēto statīvu un pievienojiet ErgoSense Bluetooth tastatūru.
  • Planšetdatora režīms – pilnībā atvērts 17,3 collu skārienekrāns labi noderēs tīmekļa pārskatīšanai. Tas gan nebūs ērts, to turot rokās. Labāk būs novietot uz galda virsmas vai uz kājām.
  • Lasītāja režīms – salokot displeju vertikāli, dators pārtop par lasīšanas ierīci.
  • Paplašinātais režīms – režīms ir līdzīgs klēpjdatora režīmam (ar virtuālo tastatūru), tikai papildus tam tiek pievienota Bluetooth tastatūra. Šādā režīmā varat izmantot visu 17 collu displeju, bet tas gan būs salocītā veidā.

ASUS Zenbook Fold Oled UX9702 dizains

Izpakojot ierīci no kastes, tas ir kā milzīgs planšetdators 17 collu izmērā. Rokās tas ir nedaudz neērts šādā izmērā. Uzbūves kvalitāte gan liekas ļoti laba. Atlocītā veidā ierīce ir tikai 8.7 mm plāna un sver vien 1.5 kg. Ierīces korpuss ir izstrādāts no magnija sakausējuma, bet aizmugurējā daļā ir piestiprināts mākslīgās ādas ergonomisks statīvs.

Zenbook 17 Fold OLED atbilst īpaši prasīgajam MIL-STD 810H militārajam standartam attiecībā uz uzticamību un izturību. Kā apgalvo ASUS, izstrādātā eņģe tiek pakļauta vismaz 30 000 ciklu spīdzināšanas testiem, kas nodrošina maksimālu izturību.

Portu ziņā gan ierīcei nekā daudz nebūs. Ja uz ierīci skatāmies atvērtā veidā un to novietojam vertikāli, augšējā daļā kreisajā pusē būs 1 x Thunderbolt ports. Kreisajā pusē atradīsies skaļuma regulācijas pogas. Labajā sānu malā būs ieslēgšanas poga,  1 x Thunderbolt ports un audio ports. Kreisajā sānu malā atrodas dzesēšanas kanāls.

Tehniskā specifikācija

Procesors – Intel Core i7-1250U Processors 1.1 GHz (12M Cache, līdz 4.7 GHz, 2P+8E cores);
RAM – 16GB LPDDR5;
Videokarte – Intel Iris Xe Graphics;
Operētājsistēma – Windows 11 Home;
Displejs – 17,3 collu, OLED displejs, 2560 x 1920 izšķirtspēja, 4:3 malu attiecība, 60 Hz, 0.2 ms reakcijas laiks, pret atspīduma displejs, DCI-P3 100% gamma, 500 nitu spilgtums, 1.07 miljardu krāsas, PANTONE Validated, skārienekrāns, ekrāna un korpusa attiecība: 87%;
Atmiņa – 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD;
Svars – 1.5 kg;
Izmērs – 378 x 287 x 8.7 mm;
Pieslēgvietas –  1 x 3,5 mm audio, 2 x Thunderbolt™;
Papildus – Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5, 5.0M kamera ar IR funkcionalitāti;
Akumulators – 75WHrs;
Krāsa – melna;
Cena – ~ 3400 EUR.

ASUS Zenbook Fold Oled UX9702 displejs

UX9702 ir 17,3 collu skārienekrāns. Ierīcei ir OLED displejs ar 4:3 malu attiecību un 2560 x 1920 izšķirtspēju. Displejs nodrošina 60 Hz atsvaidzes intensitāti un 0,2 ms reakcijas laiku. Tam ir 1,07 miljardi krāsu un tas ir PANTONE® validēts precīzām krāsām. Displejs ir pietiekošu spilgts, nodrošinot 500 nitu spilgtumu un 100% DCI- P3 krāsu gamma, kā arī tas nodrošina par 70% zemāku zilās gaismas līmeni nekā LCD displejam ar TÜV Rheinland acu kopšanas sertifikātu. Salocītā veidā katra 12,5 collu displeja puse nodrošina 3:2 izmēru. Ekrāna un korpusa attiecība: 87%.

ASUS Zenbook Fold Oled UX9702 veiktspēja

ASUS Zenbook Fold UX9702 ir aprīkots ar Intel Core i7-1250U processoru. Procesoram ir 10 kodoli un 12 pavedieni. Tas sastāv no 2 veiktspējas kodoliem un 8 efektivitātes kodoliem. Operatīvā atmiņa ir 16gb. Glabāšanai ir ātrs 1TB SSD disks. Par video rūpēsies Intel Iris Xe Graphics. Ierīce būs pietiekoši laba ikdienas izklaidei pārlūkojot internetu, skatoties filmas, kā arī darbam.

Passmark

UserBenchmark

CineBench R20

CrystalDiskMark

Galerija

Vērtējums

Patika 

  • Labs 17 collu OLED displejs.
  • Laba uzbūves kvalitāte.
  • Daudzpusīgas lietošanas iespējas.

Varēja būt labāk 

  • Maz pieslēgvietas. Nav USB.
  • Tastatūra nav apgaismota.
  • Displejs diezgan grūti tīrāms.
  • Dārgs.

Secinājumi

ASUS Zenbook UX9702 ir daudzpusīga ierīce, kas ļauj to izmantot gan kā kompaktu klēpjdatoru, planšetdatoru vai pat darbvirsmas režīmā. Zenbook UX9702 būs labi piemērots lietot interneta pārlūkošanai, video skatīšanās vai vienkāršiem ikdienas darbiem. Video spēlēm šī ierīce nebūs tā piemērotākā. Lai palielinātu savu produktivitāti, izmantojot logu pārvaldības funkciju lietotnē ScreenXpert, varat sadalīt Zenbook 17 Fold OLED ekrānus dažādos veidos, izmantojot līdz pat trim logiem jebkurā režīmā. Ekrāns ir ļoti patīkams jebkurā lietošanas režīmā un šeit ASUS ir paveicis lielisku darbu.

Akumulatora lietošanas laiks ir apmierinošs. Vidēji tas darbosies 5-8h, video skatīšanās režīmā, tekstu rediģēšanai vai interneta pārlūkošanai. Lietošanas laikā noteikti ir jāpaseko līdzi arī tastatūras uzlādes līmenim, jo vienlaicīgi ierīci un tastatūru nevarēs uzlādēt.

The post ASUS Zenbook Fold Oled UX9702 apskats appeared first on notepad.lv.

Latvijas blogāres apskats #241 (10.03.-16.03.)

Pārmaiņas pēc jāsāk apskats ar ceļotājiem: Zane turpina ceļojumu Dienvidkorejā, Alīna iesaka 30+ apskates vietas Dubaijā, Andra raksta redzēto Lapmežciemā, Mika blogā par Honmoku Shimin parku. Valkīras blogā ceļojums ar auto uz Šveices Alpiem.

Dārza pierakstu blogā par papildinājumu rožu dobei.

Ritvars aprakstīja kādas Pļavnieku mājas vietu vēsturiskajās kartēs.

Aizvadītajā nedēļā tika aplūkotas šādas grāmatas- Kirke, Piektais gadalaiks, Nemodernās Slampes meitenes, Kaķu ģenerālis, The Map of Time.

Andris savā blogā raksta par Upīša pieminekli.

Kārlis dalās pārdomās un jautājumos par garīgo veselību.

Lindas virtuvē pagatavoja frikadeļu zupu ar rīsu nūdelēm.

Lolita raksta par igauņiem.

Sandras blogā par Bahmutas katlu. Mārtiņš uztaisījis kopsavilkumu par ASV lidlūka notriekšanu virs Melnās jūras.

The post Latvijas blogāres apskats #241 (10.03.-16.03.) first appeared on BALTAIS RUNCIS.

Marsiešu meklētāji SETI@home pārtrauc savu darbību

SETI@home ir Bērklija SETI pētniecības centra projekts, lai analizētu radio signālus ar mērķi meklēt ārpuszemes intelekta pazīmes. Līdz no 1998. gada līdz 2020. gada martam tas tika vadīts kā interneta publiskais brīvprātīgais skaitļošanas projekts, kura pamatā bija aprēķiniem brīvprātīgi nodoti datoru resursi. SETI@home meklēja pazīmes par ārpuszemes saprātīgām būtnēm, mēģinot šīs pazīmes atrast no radio teleskopa saņemtajā datu jūklī.

Kopš 2020. gada marta tika apturēta jaunu datu sūtīšana uz klientu ierīcēm, tāpat projekta autori neredzēja nekādus ieguvumus. Bet nu izskatās, ka SETI@home ir pavisam beidzis pastāvēt, lai arī to šobrīd dēvē par projekta iesaldēšanu.

SETI@home darbības apturēšana gan pamatā saistāma ar tā dēvētā Arecibo radio teleskopa sabrukšanu 2020. gadā. Tāpat nevar nepieminēt finansējumu, kas vienmēr bijusi SETI@home vājā vieta.

Labam noskaņojumam. Čieptie. Demotivatori

330453363_1318860055341743_4311203789336374913_n.jpg
331732719_108669432115262_5066183044354075420_n.jpg
333949756_150677137860563_9091112729158603026_n.jpg
334730405_1170174443681368_8508570917123054828_n.jpg
334984348_556004909684363_9156130909084901779_n.jpg
335307270_594493982283188_3397885748144115704_n.jpg
336162855_248239067536607_4289172695469832095_n.jpg 
330286505_6372574169454304_533744546128328726_n.jpg
331922404_5951025898350460_2897872568329291930_n.jpg
331978520_596319899032289_4863254561868816393_n.jpg
334241261_253604676992475_1548854292889172794_n.jpg
335604404_561647266030557_4230865271782000944_n.jpg
325424228_1141401983213402_4585931343744039963_n.jpg
333891694_166470079574522_4925125333674196210_n.jpg
335652628_3481512702085442_6925803348083657267_n.jpg
335363646_609504897711612_7991445402356013724_n.jpg
335649428_1210885496214276_8344704845634346393_n.jpg
335673062_712842480628579_5779615991745535055_n.jpg
336498020_188058097273265_605964512983835696_n.jpg
336537944_2882581168542105_2943156272282858610_n.jpg
330614224_2513074948842307_680747886978386418_n.jpg
335926639_1561497874342003_5437685365307371240_n.jpg
336048498_955317892135368_777808161840534672_n.jpg
336091936_185791090848069_7162828623187536971_n.jpg
336164430_130350943135931_2040467075018292289_n.jpg
336374315_893953151663735_1054883974864563429_n.jpg
336527152_546224724243438_5008183301762509296_n.jpg
336680832_202461709064908_1419530995863406333_n.jpg
336698287_136913142399701_615337009665218032_n.jpg
336748246_940004830340669_5711374621658931403_n.jpg
336679209_605129048171087_4825314628709078896_n.jpg
336763386_886327792648114_2136063755679531859_n.jpg
335675385_1299343681015773_8812027714861703822_n.jpg

Putins atkal izmanto karā 60 gadus vecus ieročus

Šodien Stokholmā runāju ar Lisu par karu. Saule vizuļoja pie Kamenes dārza un remonti uz Karaļa ielas spēja nobeigt (ar putekļiem un troksni) pat vispacietīgāko gājēju ielu piekritēju. Sēžām centrā, ārā. Viņa ir no Gotlandes un uzskata, ka Ukrainas karš būtiski ietekmē arī viņas ģimenes situāciju. Lisai ir plāni atgriezties atpakaļ uz dzīvi Visbijā pēc […]

Plāno iegādāties dzīvokli sērijveida mājā? Pirms izlem par to, pārbaudi šīs 6 lietas!

Pēdējā gada laikā pieaugusi iedzīvotāju interese par īpašumu iegādi padomju laikos celtās sērijveida daudzīvokļu ēkās. Lai gan dzīvokļi šādās ēkās pieejami par ievērojami zemāku cenu nekā jaunos projektos, ir vairākas nianses, kas jāņem vērā, lai iegādātais mājoklis nākotnē nekļūtu par apgrūtinājumu. Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais sniedz padomus, kam ir būtiski pievērst uzmanību, pirms iegādāties mājokli daudzdzīvokļu ēkās, kas jau kalpojušas ilgāku laiku.

Dienvidkoreja, Namwon: priede-vecmāmiņa, ķirši un zvērs

“Zini, tev tomēr būtu labāk izvēlēties citu maršrutu,” paziņo Suī pēc sarunas ar māsu. Bijām jau minūtes 15 bakstījušās pa kartēm, lai iezīmētu pirmo versiju, tagad tas viss vējā. Labi, ķeramies pie māsas ieteiktā pārgājiena atzīmēšanas. Vispār man tas patīk daudz labāk, jo ir lēzenāks un īsāks, kā arī autobuss turp dodas 8:40 no rīta,...

The post Dienvidkoreja, Namwon: priede-vecmāmiņa, ķirši un zvērs appeared first on Mugursoma.lv.

Google

Google truly loves OnlineTools.com. All traffic just open.

google-loves-onlinetools.png

See you next time!

Dienvidkoreja, Čedžu sala: drosmīgās nirējas

Nu kas man lika vakar piesaukt to krākšanu?! Īsi pēc desmitiem, kad jau abas ar jauno korejieti bijām sākušas iemigšanas procesu, ieradās trešā iemītniece. Viņa klusi iekārtojās un arī likās uz auss. Nakts sākumā man izdevās iemigt, bet tad kādā brīdī korejiete sāka krākt. Viņa to darīja ar tādu pašu uzcītību kā korejieši mācās –...

The post Dienvidkoreja, Čedžu sala: drosmīgās nirējas appeared first on Mugursoma.lv.

Ukrainas bruņotie spēki iznīcināja pirmo modernizēto tanku T-62M, kas var izturēt Javelin raķetes triecienu

Ukrainas bruņotie spēki ir iznīcinājuši jauno krievu tanku T-62M mod. 2022. Par to ziņo Nīderlandes projekts Oryx.

Kur tieši modernizētais tanks tika “demilitirizēts”, vēl nav norādīts. Nav informācijas arī par to, kādus ieročus izmantoja Ukrainas aizsardzības spēki. Tajā pašā laikā Krievijas mediji apgalvo, ka T-62M mod. 2022 var izturēt Javelin raķetes triecienu.

Counting Down: List Of Russian Army Equipment Not Yet Destroyed In #Ukraine ????

Eliminated:

̶T̶-̶6̶2̶M̶ ̶O̶b̶r̶.̶ ̶2̶0̶2̶2̶

Full list: https://t.co/MGxQKw8xfe pic.twitter.com/cZvIQeHGSo

— Oryx (@oryxspioenkop) March 16, 2023

T-62 tanki tiek modernizēti 103. bruņutehnikas remonta rūpnīcā, kas atrodas Atamanovkā. Kaujas transportlīdzekļi saņēma modernus termovizorus, lāzera attāluma mērītājus, papildu moduļus korpusa daudzslāņu bruņām, dinamisko aizsardzību “Kontakti” un anti-kumulatīvos ekrānus.

T-62M mod. 2022 saņēma atjauninātu uguns vadības sistēmu, kurai vajadzētu palielināt 115 mm 2A20 (U-5TS) Molot lielgabala izmantošanas efektivitāti. Pēc modernizācijas tas var izšaut vadāmas liela darbības rādiusa raķetes.

Vēl par klišejām; var jau būt, ka par vēl ko

Par dažām klišejām jau ierunājos nesenajā, pērnā gada novembrī, var jau būt, ka vēl kādos iepriekšējos rakstos. Un atkal - būtu strikti jāpārlasa viss iepriekš rakstītais, lai sameklētu vairāk par vienu, nule doto, linku. Lūdzu neņemiet ļaunā, ja kur atkārtošos varbūt.

Un nu noteikti atkal neierakstīšos pagriezienā un nebūšu visai ērta savās pārdomās.

Vispirms par nu jau gadu ilgo notikumu Ukrainas - Krievijas robežjoslā, Ukrainas teritorijā. Notikums ir neglābjami mienstrīms, par to runā daudz un dikti visādos locījumos. Un - Krievija sliktā, Ukraina labā. Viena melna, otra balta. Tikai un vienīgi šajā rakursā. It kā šajās valstīs nekas cits bez kara nenotiktu. Nē, Un apnicis man uzsvērt, nu nekādā formā neatbalstu to karu un Krieviju kā tā aizsācēju. 

Nu notiek tajās valstīs arī daudz kas cits. Kaut kā - es varbūt naiva esmu, bet gribētos zināt arī ko citu par šīm valstīm. Nu, diezin vai Krievija "sastāv" vienīgi no propagandistu "bataljona", valsts vadošajiem "keksiem". Un diezin' vai Ukrainā notiek tikai un vienīgi pretstāvēšana Krievijai. Tik - laikam jau pašreizējā situācijā "neklājas par ko citu runāt". Bet arī šādi tiek veidotas apziņas klišejas. Neglābjami.

Un vēlreiz uzsveru - pilnīgāks iespaids par tur notiekošo, ja nebūtu tikai vienpusīga informācija.

Un attieksmi pret Krieviju kā nehalo zemi padomiji jau sen, nu kopš 1940.gada vismaz, Latvijā paši vien radīja. Ar savu uzvedību. Pa druskai šim faktam, vismaz divos faktos, esmu kur agrāk pieskārusies. Ceru, sameklēsiet iepriekšējos rakstos.

Vēl drusku par Krieviju. Un vardarbību zemāko slāņu ģimenēs. "Ja mīl, tātad sit". No Krievijas ārēm nācis izteiciens. Un par šo parādību strādnieku ģimenēs jau cara laikos runāja Krievijas inteliģences pārstāvji. Zīmīgi, ka kopš cara laikiem Krievijā pagājuši nedaudz virs 100 gadiem, bet šajā, sišanas, ziņā nekas īpaši nav mainījies. Un arī fatālais masu alkoholisms. Abas šīs parādības pie mums, kaut nelielā mērā, ievazātas iz austrumu kaimiņa. Salīdzinājumā ar uz rietumu pusi esošām tautām - tur jau dzērājos noraksta cilvēkus, kuri tomēr izdzer to alkoholu daudz mazākā mērā, nekā Krievijā. Un sievas sišana - nu "negadījums" ārpus normas esošs. Pie viena, cik nu esmu lasījusi, daudzu rietumpuses tautu pasakās jau ietverts stāsts par to, ka vīrieša "rokas pacelšana" pret sievu var beigties pietiekami negatīvi vīrietim. Piemēram, pasakas varoņi precas un jaunā sieva uzstāda noteikumu par to, ka, ja vīrs trīs reizes iesitīs viņai, tad sieviete savāks visu, ko ienesusi mājā un aizies prom. Un būs absolūti vienalga, vai sitiens būs pa nopietnam, vai pa jokam. Un tad nu vīrietim būs "čakars" ilgs un dikts, lai situāciju vērstu par labu zināmā mērā.

Un vēl - stilu, ka pa ielām vazājas dažādas krāsas, piegriezuma un tīrības pakāpes treniņtērpos bez tam sportiska iemesla, pie mums ieviesa austrumpuses kaimiņi. Vismaz Rīgā noteikti. Un vairumā gadījumu tas joprojām norāda uz piederību tai austrumtautai. Gadās, protams, izņēmumi - kad kāds nekrievs tā saģērbies. Bet tiešām - vairumā tomēr tie ir tie, ar saknēm uz austrumiem no Latvijas.

Nu, piedodiet, ka atkal neierakstos vispārējā rakstā. Un manis teiktais arī ir zināma artava klišejas veidošanai. Nesodiet bargi.

SpaceX noņems no orbītas daļu no Starlink V2 Mini satelītiem

SpaceX noņems no orbītas daļu no Starlink V2 Mini satelītiem

SpaceX ir skārušas problēmas ar Starlink V2 Mini satelītiem, daži no tiem būs jānoņem no orbītas.

Februāra beigās SpaceX zemajā Zemes orbītā palaida 21 Starlink V2 Mini satelītus. Raķete Falcon 9 tos nogādāja 365 km augstumā. Tika pieņemts, ka tie pacelsies līdz 530 km orbītai, taču tas nenotika.

Starlink V2 Mini apstājās 380 km augstumā. 15. martā SpaceX satelīti sāka nolaisties un atgriezās 365 km augstumā. Ilons Masks sacīja, ka daži no satelītiem būs jānoņem no orbītas “tehnisku problēmu dēļ”. Tajā pašā laikā SpaceX vadītājs atzīmēja, ka Starlink V2 Mini ir pieblīvēts ar jaunām tehnoloģijām, tāpēc bija sagaidāmi darbības traucējumi.

I think only the altitude changes are significant. I think they are debugging some issue with the new sats, and we’ll see in a few weeks if they resume orbit raising

— Jonathan McDowell (@planet4589) March 22, 2023

Twitter Blue visā pasaulē nogalinās iepriekšējos zilos ķeksīšus

Paziņots, ka Twitter Blue maksas servisa nonākšana visās pasaules valstīs izraisīs neizbēgamo – tiks atņemti vecie, zilie, nopelnītie ķeksīši. Jau no šī gada 1. aprīļa Twitter sāks atņemt esošos zilos ķekšus pie lietotājvārda.

Twitter Blue kopš marta sākuma pieejams vairumā Eiropas valstu, to skaitā ir Nīderlande, Polija, Īrija, Beļģija, Zviedrija, Rumānija, Čehija, Somija, Dānija, Grieķija, Austrija, Ungārija, Bulgārija, Lietuva, Slovākija, Latvija, Slovēnija, Igaunija, Horvātija, Luksemburga, Malta un Kipra. Pakalpojuma maksa lielākajā daļā Eiropas (ieskaitot Latviju) ir 11 eiro mēnesī. Tas attiecas gan uz Android, gan iOS izmantotājiem. Gada maksa par Twitter Blue ir nepilni 115 eiro.

Twitter Blue maksājošie klienti tiek pie dažām parastajiem mirstīgajiem nepieejamām iespējām:

  • labot un atsaukt savus ierakstus;
  • laglabāt noderīgo saturu;
  • pielāgota lietotnes navigācija;
  • īpašais lasīšanas režīms, kas ļauj ērtāk izlasīt garākus ierakstus;
  • augšupielādēt garākus video;
  • mazāks, bet ne pilnībā izskausts reklāmu apjoms;
  • ievietot garākus ierakstus, kas sasniedz līdz 4000 zīmēm;
  • SMS divfaktoru autentifikācijas iespēja (2FA vienreizējā koda ģenerēšana lietotnē ir daudz drošāka par SMS).

Twitter Blue is now available globally! Sign up today to get your blue checkmark, prioritized ranking in conversations, half ads, long Tweets, Bookmark Folders, custom navigation, Edit Tweet, Undo Tweet, and more. Sign up here: https://t.co/SBRLJccMxD

— Twitter Blue (@TwitterBlue) March 23, 2023

RTU aicina bezdarba riskam pakļautas personas apgūt datorprasmes

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA) aicina bezdarba riskam pakļautās personas pieteikties bezmaksas datorzinību izglītības kursiem.

 

 

Prezentēts nākamās paaudzes divkājainas robots ar cilindrisku galvu

Uzņēmums Agility Robotics ir prezentējis nākamās paaudzes divkājaino robotu, kam ir daži ievērojami uzlabojumi, proti, cilindriska galva un divas animētas LED “acis”.

Uzņēmums paziņojumā norāda, ka tas ir veicis izmaiņas savā noliktavām paredzētajā robotā Digit, lai uzlabotu “cilvēku mijiedarbību ar robotiem”.

Uzņēmums Agility Robotics 2020. gadā pirmo reizi iepazīstināja ar savulaik bezgalvaino Digit, reklamējot šo mašīnu kā noderīgu palīgu dažādās nozarēs, piemēram, loģistikā, rūpnieciskajā inspekcijā un telepersonālā klātbūtnē. Turklāt robots ir radīts tā, lai strādātu tādā pašā platībā un aizņemtu tikpat daudz vietas, cik cilvēki.

Digit jaunākie uzlabojumi nav tikai vizuāli. Uzņēmuma pārstāvis ziņu portālam TechCrunch stāsta, ka ar sensoriem aprīkotā galva ļaus cilvēkiem vieglāk saprast Digit darbības, jo tā acis “palīdzēs nodot noderīgu informāciju, piemēram, virziena maiņu un citas darbības darba laikā”. Tam ir arī daži pārveidoti gala efekti jeb rokas, kam vajadzētu atvieglot noliktavās izmantoto plastmasas kastu pacelšanu. 

Digit working autonomously in our replica work cell. #MadeForWork pic.twitter.com/bjSnbYb249

— Agility Robotics (@agilityrobotics) March 20, 2023

Tomēr pagaidām Digit spējas joprojām ir diezgan ierobežotas. Lai gan tas var staigāt, uzkāpt uz apmales, piecelties un veikt citas vienkāršas darbības, tā galvenā funkcija ir pacelt un nolikt dažāda veida priekšmetus, kas sver līdz 35 kg. Robotu darbībā var apskatīt uzņēmuma Twitter un YouTube publicētajos demonstrējumos, kuros redzams, kā Digit aiziet līdz plauktam, izņem atkritumu tvertni un pēc tam to pārnes uz konveijera lentes.

Nav skaidrs, cik tas maksās uzņēmumiem, kas vēlas iegādāties šo robotu, taču Agility Robotics ir atvērusi Agility partneru programmu, kas “nodrošinās partneriem ekskluzīvu iespēju veidot Digit prasmes un spējas, un sākotnēji tā būs vienīgā iespēja iegādāties jaunākās paaudzes Digit“.

Avots: TechCrunch

The post Prezentēts nākamās paaudzes divkājainas robots ar cilindrisku galvu appeared first on notepad.lv.

Džonkojas sprādziens un krievmīļu kongress

Vakardienas informācijas plūsma (par karu Ukrainā) aicina apgūt jaunas ģeogrāfiskas vietas nosaukumu – Džankoja. Tā ir pilsēta krievu okupētās Krimas ziemeļos. Tur iznīcinātas vairākas krievu „Kalibr“ raķetes, kas tika transportētas pa dzelzceļu. Raķetes bija paredzētas izmantošanai Krievijai, Melnās jūras flotes kuģos. „Sprādzieni turpina Krievijas demilitarizācijas procesu, un sagatavo Ukrainai piederošo Krimas pussalu deokupācijai“, – teikts […]

Popiela “Grupas” Madlienas vidusskolā

10. martā Madlienas vidusskolas aktu zālē norisinājās ilgi gaidītā skolēnu popiela, kuras tēma bija “Grupas”. MVS skolēnu pašpārvalde bija izveidojusi sarakstu ar latviešu un pasaules iemīļotākajām un populārākajām grupām, kā “KISS”, “ONE DIRECTION”, ”PRĀTA VĒTRA”, “ABBA”, “SPICE GRILS”, “BERMUDU DIVSTŪRIS”, “TRANZĪTS”, “LĪVI”. Skolēni ar aizrautību gatavojās pasākumam, kurā skatītāji varēja redzēt kvalitatīvi pārdomātus, smieklīgus un aizraujošus priekšnesumus, atspoguļojot katras klases izlozētās grupas dziesmu. Skolēnu uzstāšanos vērtēja uzmanīgi atlasīta žūrija. Vienmēr erudītais, elegantais un idejām bagātais skolas direktors Edgars Viņķis, bijušais Madlienas vidusskolas pašpārvaldes prezidents un skaņu meistars Edgars Mežajevs, vienmēr smaidīgā un atbildīgā persona par mūsu vēderiņiem Zanda Lūse un skolotāja, kurai dejošana un aktivitātes vienmēr sirdī, matemātikas guru Daiva Lūse. Sīvā konkurencē visi dalībnieki cīnījās par skolas tradīcijas Popielas CEĻOJOŠO KAUSU. 2023. gada Popielas uzvarētāji – 10. klase jeb grupa “KISS” ar dziesmu “I WAS MADE FOR LOVING YOU’’. 10. klases skolēni bija padomājuši par grupas atpazīstamo izskatu jeb kosmētiku uz sejām, jo grupa pastāvēšanas laikā viņi vēlējās atšķirties ar neparasto izskatu. 10. klases skolēni ar savu spēcīgo un aizraujošo priekšnesumu iekustināja gan skatītājus, gan žūriju. Nebija mirkļa, kad kāds no skatītājiem nedziedātu vai nedejotu līdzi. Otrās vietas ieguvēji bija 8. klase jeb grupa “BERMUDU DIVSTŪRIS” ar dziesmu “ŠŪPOJAM MASAS”, bet trešās vietas ieguvēji bija 11. klase jeb grupa “ONE DIRECTION” ar dziesmu “WHAT MAKES YOU BEAUTIFUL”.

Madlienas vidusskolas skolēnu pašpārvalde saka lielu paldies žūrijai, pasākuma vadītājiem, smaidīgajai un atsaucīgajai Elvitai un draudzīgajam un emocijām bagātajam Kristianam un pašiem popielas dalībniekiem pasākuma rīkošanā un atbalstīšanā, jo visu skolēnu priekšnesumi bija ļoti pārdomāti un interesanti.

Madlienas vidusskolas skolēnu pašpārvaldes prezidente Elvita Bresme

Putins nostājies vēstures nepareizajā pusē

Vai cilvēku, kurš iedarbināja pirmo vai otro pasaules karu kāds tiesāja? Nē, netiesāja, taču sodu viņi saņēma. Tagad – trešā pasaules kara „kurinātājam“ krievu prezidentam Putinam draud tiesa process Hāgā. Pirms pāris mēnešiem šāda notikumu attīstība daudziem liktos fantāzijas filmas scenārijs. Neiespējamība. Taču šodien tā ir realitāte – Putins ir jāizdod starptautiskajai tiesai Hāgā (ICC), […]

Microsoft Edge pārlūkprogrammas kodā atklāts kriptovalūtas maka prototips

Microsoft Edge pārlūkprogrammas kodā atklāts kriptovalūtas maka prototips

Programmatūras pētnieks no Centrāleiropas ar pseidonīmu Albacore ziņoja, ka viņš Microsoft Edge pārlūkprogrammas kodā atradis kodu, kas paredzēts kriptovalūtas maka integrēšanai.

Pētnieka sniegtie ekrānšāviņi parāda kriptovalūtas maka, decentralizēta lietojumprogrammu veikala un ziņu plūsmas pakalpojuma lietotāja saskarni. Maka saskarne parāda kriptovalūtu iegādes funkcijas, izmantojot Coinbase biržu un MoonPay pakalpojumu.

Albacore atzīmēja, ka visa funkcionalitāte jau ir iebūvēta jaunākajās Microsoft Edge pārlūkprogrammas versijās, taču līdz šim kriptovalūtas maciņš ir slēpts no lietotājiem.

Pētnieks uzsvēra, ka Microsoft izstrādātāji bieži testē dažādas funkcijas, taču šis kods ne vienmēr nokļūst izlaiduma versijās: “Edge pārlūkprogrammas komanda pastāvīgi pievieno plašu funkciju klāstu un meklē to pieņemšanu. Var teikt, ka viņi iemet bērniņu ūdenī un skatās, kas no tā izdosies. To dažādo funkciju saraksts, kuras viņi pievienoja, bet galu galā noņēma, ir diezgan garš.”

Newest in the gauntlet of questionable upcoming Microsoft Edge features, a crypto wallet ?
Not really sure how to feel about this kind of thing being baked into the default browser, what are your thoughts?
More screenshots of the UI in the next tweet ➡ pic.twitter.com/GAUPiZGLIY

— Albacore (@thebookisclosed) March 17, 2023

Tajā pašā laikā Albacore rakstīja, ka visa kriptovalūtas maka funkcionalitāte ir pilnībā gatava. Tas ir, Microsoft izstrādātāji jau ir gatavi uzsākt pilnvērtīgu kriptovalūtu atbalstu savā pārlūkprogrammā.

Pētnieks uzskata, ka izstrādātāji gatavojas pievienot Edge funkcionalitāti, kas ir līdzīga Web3 orientētajai Brave pārlūkprogrammai. “Es domāju, ka viņi novērtē, vai lietotāji vēlēsies Brave pārlūkprogrammai līdzīgas funkcijas,” secināja Albacore.

Microsoft nav apstiprinājusi kriptovalūtas maka funkcionalitātes pieejamību pārlūkprogrammā Edge. Uzņēmuma pārstāvis uzsvēra, ka izstrādātāji nepārtraukti testē jaunas iespējas un funkcijas.

Pavasara TOP 6 tendences terasēm un balkoniem

Pavasaris ir īstais brīdis, lai atbrīvotos no visa vecā un nevajadzīgā, un savā vidē ieviestu jaunas interjera dizaina vēsmas un priekšmetus. Lai atbilstoši 2023.gada tendencēm iekārtotu āra terasi, balkonu vai lodžiju, kā arī uzlabotu kopējo atmosfēru savā dzīvesvietā un atpūtas zonā, tirdzniecības centrs internetā 220.lv kopā ar interjera dizaina eksperti Annu Ilmeri dalās ieteikumos.

Mālpils dabas taka

29.01.2023. Iepriekšējā diena veltīta Alberta futbola turnīram. Šajā dienā gribējās laukā, dabā. Lai gan internetā minēta informācija, ka Mālpils dabas taka slēgta uz rekonstrukciju, riskējām un braucām. Pie tilta pār Mergupei neliels stāvlaukums, kur arī atstājām mašīnu. Neko nedomājot, pagājām … Turpiniet lasīt

Cena kritusies sālim un kartupeļiem, stipri cēlusies – maizei un sīpoliem. Cenu rekordistu saraksts Latvijas veikalos

Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) regulāri veic patēriņa preču cenu salīdzinājumu veikalos. Šā gada martā noskaidrots, ka maize, sīpoli, "Coca-Cola" un pat marinēti gurķi ir cenu kāpuma rekordisti salīdzinājumā ar 2022. gada martu.

Dmitrijs Medvedevs gatavs bombardēt Berlīni

Aizvadītā Putina tikšanās ar Sji ir galvenais krievu notikums šonedēļ un tā sekas atbalsosies Kremļa politikā vēl ilgi. Viss sākās jau novembrī, kad Krievijas vēstnieks Igors Morgulovs sašūpoja Pekinu, aizrautīgā priekā paziņojot, ka Ķīnas prezidents apmeklēs Maskavu. Tas bija sasteigts paziņojums. Tā nedara. Parasti ļauj viesim pašam paziņot par savu gatavību brukt un tikai pēc […]

Dienvidkoreja, Busan: ir jārāda lietvārds!

Nogulējusi neticami ilgas stundas, slejos augšā. Uzspiežu uz zobu birstes zobu pastu un dodos vannasistabas virzienā izveikt rīta rituālus. Samiegojusies tīru zobus un domāju, nez kāpēc ir sajūta, ka esmu uz birstes uzspiedusi apavu krēmu (roku krēms, starp citu, ir gadījies). Drošības labad otrreiz uzspiežu uz birstes vannasistabā pieejamo zobu pastu, garšo nedaudz labāk. Un...

The post Dienvidkoreja, Busan: ir jārāda lietvārds! appeared first on Mugursoma.lv.

Detektīvu pasaule-Nr.10

 Šoreiz vien veca grāmata, kuru pats biju pircis 90tajos par 1,5 latiņiem. Detektīvu pasaule Nr.10, kas ietver romānus vai stāstus no autora Kārtera Brauna:

1) Blondīne

2) Burvestību nams

3) Cietsirdīgā salome

4) Līķis nevar ilgāk gaidīt.

DSC_1226(1).jpg

Rakstīts, ka grāmata izdota 1995.gadā Rīgā, bet aizmugurē var atrast, ka tā tomēr ir iespiesta S.Pēterburgā, Krievijā. Papīrs ir drausmīgas kvalitātes, tāpat iespiedums draņķīgs.

Runājot par pašu grāmatu, tad 90tajos man tā likā interesanta. Asi sižeti ,blondīnes utt. Tagad liekas pilnīgi garlaicīga. Gadi iet un domāšana mainās :) 

Sajūta, ka autors ir ieciklējies tikai uz seksu, sieviešu krūtīm un gurniem un nekas vairāk te nevienu neinteresē. Galvenais varonis gandrīz vienmēr jebkuru dāmiņu spēj dabūt gar zemi un vairāk domā par tām, nevis saviem tiešajiem "supermena" pienākumiem. Vistrākākais likās pēdējais stāsts, kur divi varoņi ar līķi vizinājās riņķī, jo nezināja kā atbrīvoties. Tad gribēja pludmalē, tur patraucēja. Tad veda uz līķa māju, bet tur arī patrāpījās atraitne, kas lika līķi aizvest pie viena cita cilvēka. Tas atkal lika vest citur. Nu sviests vārdu sakot.