Žurku skrējiens pēc vakcīnām un kas notiks ar dāņu izmestajām

Skärmavbild 2021-04-18 kl. 10.51.51

HP OMEN 15 spēlēm paredzētā klēpjdatora apskats

Man saņemt palietošanai HP OMEN datoru bija vismaz pāris gadu sens sapnis. Kādā pasākumā dzirdēju, ka vietējie Latvijas strīmerzēni izteicās tikai pozitīvi par HP OMEN sēriju, bet līdz mums tā nebija nonākusi.

Atzīšos, ka HP OMEN vārds man asociējas ar to klēpjdatora modeli, kas ekrānu paver vaļā uz tādas kā vienas monitora kājas, bet izrādās, ka HP OMEN ir pieejams arī parastākā un droši vien tādējādi arī pieprasītākā izskatā.

Kad saku “OMEN”, domāju par šo dizainu :)

Apskatam saņemts vienmuļāka dizaina HP OMEN 15, bet praktiskāki ļaudis droši vien arī šādu, mazāk dīvainu HP OMEN vēlētos ieviest savās mājās. Es būtu viens no tiem, kas ar savu maciņu balsotu par mazāk trakulīgu izskatu.

HP OMEN sērijas klēpjdatori pie mums tīmekļa veikalos ir visai reta parādība, tāpēc arī to popularitāte pircēju vidū varētu nebūt dikti augsta. Man ir tāda iekšēja vēlme HP OMEN pieejamību pie mums salīdzināt ar Dell Alienware – it kā par šādiem spēlēm paredzētiem klēpjdatoriem ir dzirdēts, bet dzīvē nez kāpēc MSI, ASUS, Lenovo, Acer un citi nostājas galvgalī, kad sākam pielietot veikalu piedāvātos filtrus. Cerēsim, ka HP izdosies kaut ko darīt lietas labā, jo OMEN 15 man pat visai labi iepatikās ne tikai kā spēlēm paredzēts klēpjdators.

Tehniskā specifikācija

 • Procesors: sešu kodolu Intel Core i7-10750H (2.6 – 5.0 GHz)
 • Videokarte: Nvidia GeForce RTX 2060, 6 GB GDDR6
 • RAM: 16 GB SO-DIMM DDR4-3200, divi sloti, abi aizņemti (max 64
 • SSD: 512 GB PCIe NVMe M.2
 • Pieslēgvietas: 1x RJ45, 1x SD (XC/HC) atmiņas karšu lasītājs, 1x (4K @ 30Hz) HDMI, 1x Mini DisplayPort, 1x Type-C USB3.2 Gen2,  3x USB 3.1 Type-A
 • Bezvadu savienojumi: Intel AX201 Wi-Fi 6 802.11ax + Bluetooth v5.1
 • Tīmekļa kamera: 720p
 • Izmēri: 36 x 26.3 x 2 cm
 • Svars: 2.39 kg, barošanas bloks ap 1 kg
 • Akumulators: 69 Wh
 • Papildus: RGB LED tastatūra
 • Programmatūra: HP, OMEN
 • Cena: apskatam saņemtais modelis ar Core i7, RTX 2060, 16 GB RAM, bet bez Windows 10 licences maksā 1610 eiro. Ar Windows 10 cena būs tuvāk 1700 eiro

Izskats un uzbūve

Izskata ziņā apskatam saņemtais HP OMEN 15 ir ļoti neitrāls, tas veidots no melnas, kvalitatīvas plastmasas, bet laukums ap tastatūru un plaukstu atbalsta daļa ir veidota no alumīnija. Ārpusē par piederību HP OMEN sērijai vēsta tikai neliels, maz uzkrītošs uzraksts un zili zaļi (no apkārtējās gaismas) atspīdošs, kvadrāta formas tāds kā spoguļstikla ielaidums uz vāka.

HP OMEN 15 nav saņēmis nekādus ārpuses RGB LED, kas daudziem varētu patikt, jo nenākas lieki piemaksāt par to, ko tāpat daudzi mēdz turēt izslēgtu. Arī pērējā dizainā nav nekā kliedzoša, nekā uzkrītoši geimerīga. Pat dzesēšanas atveres ir piepaslēptas, lai tās nekristu acīs. Faktiski HP OMEN 15 man atgādina tādu kā tuklāku biznesa klases klēpjdatoru. Datora eņģes atgādina biznesa klasi, jo HP OMEN 15 atverams par 180 grādiem, kas ir milzu retums spēlēm paredzētos klēpjdatoru modeļos.

Pieslēgvietu klāsts ir pietiekams – HP OMEN 15 ticis pie trim parastajām USB pieslēgvietām, vienas USB Type-C pieslēgvietas (5 Gbps, DisplayPort 1.4 un HP Sleep and Charge), pilna izmēra HDMI 2.0 pieslēgvietas un pat Mini DisplayPort izejas, kā arī pilna izmēra SD atmiņas karšu lasītāja. Šajā cenā no USB Type-C pieslēgvietas jau būtu gaidījis Thunderbolt 3, bet tā te diemžēl nav.

Vairāk nekā pusi no klēpjdatora apakšdaļas aizņem ventilācijas atveres, kā arī HP OMEN 15 stāv uz platām un visai augstām gumijas peciņām, tādējādi nodrošinot labu dzesēšanu. Ir redzēti klēpjdatori, kas stāv uz pārāk zemām peciņām, tādējādi tie paši sevi piesūc pie galda, kad sāk aktīvāk strādāt dzesēšanas sistēma.

Skaļrunīši izvietoti ar skatu uz sāniem, tie šauj nedaudz uz leju, pret galda virsmu, bet vēl arvien uzskatu, ka HP OMEN 15 skanējums ir pieņemams.

Kopumā pozitīvi vērtēju, ka OMEN 15 ir vizuāli piezemēts, tas neuzmācas ar neskaitāmiem dažādu izmēru tekstiem un logotipiem uz korpusa ārpuses un iekšā. OMEN 15 veidots gana stingrs, tas nekur nelokas un nevērpjas. OMEN 15 komplektā ir glīts, noapaļots 200 W lādētājs pietiekami garā vadā.

Tastatūra un skārienpaliktnis

Izmēģinājumam saņemtais HP OMEN 15 ir laikam jau ar norvēģu tastatūras izkārtojumu, bet tas īsti nemaina lietas būtību. Uzskatu, ka HP OMEN 15 ir viena no visveiksmīgāk realizētajām tastatūrām tieši izmēra un taustiņu attāluma ziņā, arī te var redzēt, ka HP varētu būt vadījies no pieredzes, kas gūta ar biznesa klasi. Manuprāt, taustiņu piespiediena spēks (pretestība) ir tuvu ideālam, arī viss cits te ir paveikts lieliski.

Tastatūrai ir gandrīz perfekts RGB LED izgaismojums, es pat teiktu, ka tas piedāvātajā krāsu gammā un spilgtumā izgriež pogas dažam labam dārgākam ASUS klēpjdatoram.

Vienīgā piebilde varētu būt par palielinātā izmēra Space taustiņu, tas nedaudz grab un uz sajūtām atšķiras no citu taustiņu darbības. Pilnīgi pieļauju, ka Space taustiņš varētu būt kaut kādā ziņā pastiprināts, jo šis tomēr ir spēlēm paredzēts klēpjdators. Tastatūra novirzīta no klēpjdatora centra nedaudz pa kreisi, jo atsevišķi izdalīti virzientaustiņi un arī daži retāk lietotie taustiņi.

Skārienpaliktnis ir ļoti precīzs un patīkama izmēra, bet tas nedaudz tā kā grab, tā kā klakšķ pieskāriena laikā. Bez šīs skaņas mierīgi varēja iztikt.

Kopumā vērtēju, ka HP OMEN 15 ar šādu tastatūru tiešām būtu lieliski izmantojams arī ikdienas darbos, tādējādi pamatīgi atšķiroties no konkurentiem, kam tastatūra rakstīšanai īsti nav piemērota.

Ekrāns

Ar ekrānu varētu būt tā, ka šoreiz ir čučiņ pāršauts pār strīpu, jo HP OMEN 15 ticis pie 300 Hz ekrāna, kas pats par sevi ir ļoti patīkami, bet kopā ar RTX 2060 videokarti vēl nāksies pameklēt spēles un to vizuālos iestatījumus, lai klēpjdators stabili pārsniegtu pusi no nepieciešamā kadru nomaiņas ātruma sekundē. 300 Hz ekrānus droši vien jēdzīgāk ir komplektēt ar RTX 2070 SUPER, RTX 2080 vai nu jau RTX 30xx sērijas videokartēm.

Ufo testā HP OMEN 15 parāda, uz ko tad ir spējīgs 300 Hz ekrāns, arī ar 150 Hz tas izskatās lieliski. Backlight bleeding testā var manīt, ka apakšējais kreisais stūris ir nedaudz gaišāks, bet tas nav ļoti uzkrītoši, pat minimāli.

HP OMEN 15 ekrāns ir labi sabalansēts starp tā matējumu un krāsu attēlojumu. Ekrāna atspīdumi ir noturēti zemā līmenī, kamēr krāsas saglabā sulīgumu. Šis noteikti nav pats spilgtākais ekrāns ar saviem 300 cd/m², bet tas ir lielisks, ja ņemam vērā, ka ekrānam ir 300 Hz.

Programmatūra

HP OMEN 15 pavada HP programmatūra, kas paredzēta draiveru un BIOS atjauninājumiem, kā arī speciāla, no vairākām daļām sastāvoša OMEN programmatūra, kas rūpējas par spēļu jaudām, par tastatūras izgaismojumu un dzesēšanu.

OMEN programmatūra ļauj iestatīt trīs dažādus dzesēšanas agresivitātes līmeņus – minimālu, automātisku un maksimālu. Mierīgi var atstāt automātisko, jo tas pat veiktspējas testos darbojās vienlīdz efektīvi ar maksimālo režīmu, kas ir daudz skaļāks laikā, kad netiek veiktas jaudu prasošas darbības.

Nedaudz mulsinoša ir OMEN programmatūras sadaļa, kas rūpējas par tastatūras izgaismojumu, jo tā sadalīta divās daļās – OMEN Gaming Hub un Light Studio. Elementāras lietas var paveikt vienā programmatūras daļā, bet dažādas izgaismojuma nianses varēsi pielāgot jau tikai Light Studio (jaunā OMEN programmatūras logā, kas atveras papildus jau esošajam). Man arī jāsaka, ka nepratu līdz galam izmantot Light Studio, kur tiek piedāvāti pat vairāki izgaismojuma efektu slāņi (layers), bet te jānorāda, ka Light Studio ir vēl Beta stadijā.

Veiktspēja

Jāatzīst, ka RTX 2060 vēl arvien ir tā videokarte, kas klēpjdatoros ir viena no prātīgākajām izvēlēm, jo RTX 2060 klēpjdatorā izskatās pietiekami sabalansēta, ar to pietiek CS:GO (HP OMEN 15 uzrādīja visai stabilus 230… 280 kadrus sekundē ar Medium iestatījumiem), kā arī citās spēlēs varam meklēt ne tikai Medium, bet pat High vizuālos iestatījumus. Te gan jānorāda, ka konkurenti RTX 2060 videokarti jau paspējuši iemānīt arī klēpjdatoros, kas maksā zem 1000 eiro.

Klēpjdators aprīkots ar Samsung PM981a NVMe SSD tipa atmiņu, kas tiek reklamēta ar ātru darbību (3500 MB/s nolasīšana un 3000 MB/s ieraksts) un uzrāda ļoti labu 2991 MB/s nolasīšanas un gana augstu 2820 MB/s ieraksta ātrumu CrystalDiskMark veiktspējas testā, kamēr AS SSD ir mazāk vēlīgs ar attiecīgi 2461 MB/s un 2536 MB/s.

Passmark PerformanceTest 9.0 testā šis klēpjdators sasniedza vairāk nekā pieņemamu 6211 punktu rezultātu, kas bez pūlēm pārspēj MSI GS65 Stealth Thin (5369.2 punkti), ASUS ROG Strix G (4653.7 punkti) un ASUS ROG Zephyrus G14 (5056), ASUS ROG ZEPHYRUS S GX701 (5646.2 punkti) un pat nesen apskatīto ASUS TUF Gaming A15 (5720 punkti). Šajā testā pats labākais rezultāts no pie mums sabijušiem datoriem ir Lenovo ThinkPad X1 Extreme ar 7809.2 punktiem, bet tā jau ir pavisam citas klases ierīce.

LatencyMon testā gan HP OMEN 15 izgāzās piecas reizes pēc kārtas jau pašā sākumā, vairāk nemaz nemēģināju. Wi-Fi bija atspējots, arī nekādi virstaktēšanas režīmi nebija aktīvi.

Citi veiktspējas testu dati:

 • PCMark 10: 5518
 • 3DMark Fire Strike Ultra: 3852
 • 3DMark Time Spy: 6394
 • 3DMark Port Royal: 3580
 • Cinebench R20: 3087

Spēlēs iebūvētajos veiktspējas testos (Ultra iestatījumi) klēpjdators uzrādīja sekojošus rezultātus:

 • Assassin’s Creed Odyssey: (1080p Ultra) 47 kadri sekundē
 • Far Cry New Dawn: (1080p Ultra) 78 kadri sekundē
 • Division 2: (1080p Ultra) 62 kadri sekundē

Te gan jāsaka, ka šajos veiktspējas testos HP OMEN 15 uzrāda aptuveni 50 – 60% no tā, ko mums dod AMD Ryzen 9 5900HX kopā ar RTX 3070 videokarti. Tiesa, minētajam AMD Ryzen 9 5900HX + RTX 3070 komplektam ir divas lielas problēmas – tas ir aptuveni pusotru reizi dārgāks, kā arī iegādāties šādu klēpjdatoru varētu būt vienlīdz sarežģīti ar RTX 3080 videokartes atrašanu veikalos.

Ja salīdzinām HP OMEN 15 ar citiem klēpjdatoriem ar RTX 2060 videokarti, tad veiktspējas ziņā tas ir ļoti līdzīgs ar iepriekš apskatītiem, piemēram, ASUS TUF Gaming A15, MSI GL65 Leopard un ZenBook Pro Duo. HP OMEN 15 uzrāda visai labu, bet ne perfektu spēju nodzesēt Intel procesoru.

Nobeigumā

Gandrīz negaidīti pašam sev, bet HP OMEN 15 man patika gandrīz visos parametros. Atskaitot cenu… Ražotājs atradis ideālu plastmasas un metāla salikuma attiecību, visas detaļas, dizains, dzesēšanas atveres, vāka eņģes un tastatūra nostrādāta gandrīz perfekti. Manās acīs HP OMEN 15 ir nemanāma pāreja no gandrīz biznesa klases 15.6 collu klēpjdatora uz spēlēm paredzētu klēpjdatoru. Ja vajadzētu, HP OMEN 15 spētu darīt visu.

Lielākā iebilde ir pret HP OMEN 15 cenu, jo te 1700 eiro cenā iegūstam RTX 2060, kamēr citiem konkurentiem pie šādas cenas jau beidzas RTX 2070 un sākas RTX 2070 SUPER modeļi, un te rodas gigantiska veiktspējas atšķirība tieši spēlēs. Filozofiskas dabas pārdomas arī radītu 300 Hz ekrāns, kas tiek dots kopā ar RTX 2060, kaut gan tajā pašā CS:GO ar visiem Mid iestatījumiem redzam visai stabili ap 170 un līdz pat 230 kadriem sekundē. Prasīgākās spēlēs gan redzam starp 45 un 80 kadriem sekundē.

Ja man būtu sava nauda šobrīd jāatdod par jēdzīgu, ne pārāk prasīgām spēlēm paredzētu klēpjdatoru, visticamāk, skatītos vēl arvien tieši modeļu virzienā ar GeForce RTX 2060 videokarti. Ir jau patīkami klēpjdatorā redzēt kādu jaudīgāku videokarti, bet tad sākam atdurties pret dzesēšanas problēmām un attiecīgi arī lielāku klēpjdatora svaru. HP OMEN 15 mani arī vilinātu ar savu izskatu. Šis izskats ir tieši tāds, lai sieva nesāktu pastiprināti interesēties par klēpjdatora cenu.

Es laikam 300 Hz ekrānu iemainītu pret 144 Hz ekrānu, tādējādi samazinot cenu, kā arī, ja man ļautu nedaudz pasapņot, par 180 grādiem atveramu ekrānu labprāt iemainītu pret pieslēgvietām klēpjdatora aizmugurē, nevis sānos.

Patika

 • gandrīz klasisks izskats
 • lieliska tastatūra ar RGB izgaismojumu
 • 300 Hz ekrāns (lai arī tādam ekrānam piestāvētu jaudīgāka videokarte)
 • visai plašs pieslēgvietu klāsts

Ne tik ļoti gāja pie sirds

 • RTX 2060 videokartes klēpjdatoros nāk jau no 999 eiro

Dacia Sandero Stepway - lielisks, bet ar negaidītu pārsteigumu

Šo es sen gaidīju. Jaunais Loģiskais auto. Jaunais nepārspīlētais auto. Jaunais budžeta auto. Mazākais un lētākais Dacia auto. Nu, ok, šis konkrēti tagad ir īpašajā Stepway versijā, kur tas vismaz vizuāli cenšas izlikties par krosoveru. Es gan teiktu, ka tas ir pilnīgi lieki - vienkāršam auto ir jābūt vienkāršam, bet, nu, cilvēkiem patīk tāds “bezceļu” imidžs.

Vislielāko sajūsmu šajā auto man izraisīja telefonu turētājs. Tas ir iebūvēts! No ražotāja! Tev nav nekas jālipina pie logiem vai jāmauc ventilācijas spraugās - blakus ekrānam ir turētājs. Tas nav pats dižākais, taču tas droši noturēs pat vislielākos mūsdienu telefonus. Es esmu vienkārši sajūsmā. Beidzot kāds ir padomājis par reālo situāciju. Visādos jaunajos auto ir visādi bezvadu uzlādes plauktiņi, kas izklausās dikten forši, taču tie visi ir kaut kur dziļi iebāzti un nolikti tādā leņķī, ka telefons nav redzams un nav lietojams. Protams, visi Carplay un Android Auto ir forši, bet grozies kā gribi, tāpat regulāri nākas pabakstīt telefonu pašu. Un tas ir tik brīnišķīgi, ka beidzot ir auto, kas ļauj to ērti darīt. Es pa lielam ar šo varētu beigt stāstu - es tiešām esmu sajūsmā, ka kāds domā par praktisko lietojamību, nevis tikai par stilīgo izskatu.

Šis auto ir diezgan diži aprīkots un tam ir arī paliels ekrāns ar to pašu Carplay. Turklāt tas ir visai ērti lietojams - auto neuzmācās ar savu sistēmu un ļauj normāli lietot telefona aplikāciju. Daļēji arī tāpēc, ka šim auto ekrānā nav iebāzta klimata kontrole. Arvien ir pieejamas fiziskas podziņas, ko var ērti grozīt gan ar cimdiem rokās, gan neskatoties virsū… Šī nu jau ir ekstra, jo teju visiem jaunajiem auto, klimats ir ieslēpts ekrāna izvēlnē.

Ok, par pašu auto. Tas nav liels. Tas tiešām nav liels. Varētu pat teikt, ka maziņš. Iekšā vietas ir pietiekami, taču mazliet mulsina kāp Lasīt tālāk →

Mūzikas skola aizliedz bērniem spēlēt džezu un populāro mūziku.

Pēdējā laikā dzīve piespēlē  groteskus, ar negācijām pret džeza žanru saistītus notikumus, un es esmu pateicīgs, ka tieši mums ir iespēja ko tādu piedzīvot un literārā veidā aprakstīt.  (Rakstu sagatavoja Ģirts Pavēnis) Vienā Rīgas mūzikas skolā kāds administrācijas darbinieks, atgriezies darbā pēc pāris gadu prombūtnes, nolēmis “ieviest kārtību”. Sācis pētīt papīrus un secinājis, ka ģitāras klasē audzēkņiem […]

Per Zeneca ad Astra

Sanāca tāds labs žēlošanās aplītis, kolektīvi izdzīvojot vakcīnas pēcsajūtas.

Septiņi kilogrami tīra sudraba

Precīzāk sakot, 7.32 kilo. Tieši tik ir svēris Gaujā noķertais svaigi no jūras ienākušais taimiņš jeb jūras forele. Laimīgais makšķernieks – Ruslans Kiseļovs. Tā kā zivs izmērs pārsniedz šobrīd oficiāli reģistrēto, Ventā noķerto un Kasparam Poišam piederošo Latvijas rekordu (6.115 kg), tad šī zivs ir attiecīgo procedūru izgājusi un iesniegta Latvijas makšķerēšanas sporta federācijā reģistrācijai kā jauns rekords.

Vai Krieviju var atslēgt no Visa un MasterCard maksājumu sistēmām, un bitkoina loma šajā situācijā

Vai Krieviju var atslēgt no VISA un Mastercard

Foto: Valeriya Zankovych/shutterstock.com

Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs neizslēdz varbūtību, ka Krievija varētu tikt atslēgta no starptautiskajām maksājumu sistēmām “Visa” un “MasterCard”.

Kā raksta RBK – Peskovs sankciju ierobežojumus nosaucis par “diezgan neparedzamu procesu” un paziņojis, ka tie izpaužas dažādās formās.

“Tāpēc šī procesa ietvaros, ņemot vērā tamlīdzīgas nedraudzīgas un reizēm pat naidīgas uzvedības formas attiecībā pret mums, nevar izslēgt neko”, – viņš teica.

Peskovs piebilda, ka Krievijas maksājumu sistēma “Mir” jau esot “nostiprinājusies” un neviens nešaubās, ka nākotnē to izmantos starptautiskā līmenī.

Iepriekš par iespējamo atteikšanos no “Rietumu kontrolēto starptautisko maksājumu sistēmu” izmantošanas paziņoja KF ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

Pēc aptaujāto speciālistu sacītā – jau sen klīst baumas par iespējamo Krievijas atslēgšanu no maksājumu sistēmām Visa un MasterCard.

Moscow Digital School eksperts Jefims Kazancevs atzīmēja, ka tādu iespēju pilnībā nevar izslēgt: Sankciju politika var būt dažāda – tostarp KF finansiāla izolēšana, to atslēdzot no maksājumu sistēmām”.

Neatkarīgais eksperts Mansurs Guseinovs iespējamo atslēgšanu no Visa vai MasterCard sistēmām sankciju ietvaros nodēvējis par “nepamatotu”.

Kartes izmanto vienkāršie pilsoņi, un sankcijām būtībā nevajadzētu būt vērstām pret viņiem. Tādēļ iespējamā atslēgšana no MasterCard – tas ir skaļš gājiens, taču nekāda efekta nebūs, izņemot iedzīvotāju negatīvismu”, – viņš teica.

Pēc EXANTE vadošā stratēģa Jāņa Kivkuļa teiktā – paziņojumi par sankcijām maksājumu pakalpojumu sfērā var atskanēt arvien biežāk, jo Krievijas varas iestādes vēlas “būtiskāku pāreju uz “Mir”.

Viņš atzīmēja, ka ne tikai Krievija rada savu maksājumu sistēmu – Eiropā izstrādā procesinga gigantu alternatīvu ar nosaukumu “Eiropas maksājumu iniciatīva” (EPI), savukārt Ķīnā jau sen pastāv tādas sistēmas:

“Tā ir zīme, ka pasaule kļūst fragmentēta. Iespējams, kas tā ir arī vēl viena ASV kā finanšu centra, kas spēj kontrolēt kapitāla plūsmas, hegemonijas samazināšanas izpausme”.

Kivkulis piebilda, ka šajos apstākļos privātajiem investoriem kriptovalūtas šķiet kā piemērota pārnacionāla alternatīva, tāpēc “tikai papildus uzplaukst, ņemot vēra ziņas par finanšu maksājumu sistēmas fragmentāciju”.

Šim viedoklim piekrīt arī Jefims Kazancevs. Viņš uzskata, ka Krievijas iespējamā atslēgšana no Visa un MasterCard palielinās interesi par kriptovalūtām – kā par alternatīvu starptautisko pārskaitījumu līdzekli:

“Zaudējot “starptautisko plastikātu”, daudzi pilsoņi, kuri iepriekš nebija interesējušies par kriptovalūtu, ​​var izrādīt interesi par to kā veidu, lai anonīmi un bez drakoniskām komisijām nosūtītu līdzekļus uz citu valsti”.

Marks Guseinovs uzskata, ka situācija ar Krievijas iespējamo atslēgšanu no starptautiskajām maksājumu sistēmām nekādā veidā neietekmēs kripto aktīvu tirgu:

“Kriptovalūtām tamlīdzīgas sankcijas – pat, ja tās būs, – ir neitrālas. Valsts nevēlas atļaut kriptovalūtu apriti un visādi tiecas tās nožņaugt, alternatīva būs Krievijas maksājumu sistēmu, piemēram – “Mir”” izmantošana.

Fintex kompānijas Exantech vadītājs Deniss Voskvicovs ir pārliecināts, ka kriptovalūtas pašreizējā veidā pilnībā neaizstās maksājumu sistēmas. Viņaprāt iemesls ir tāds, ka nav infrastruktūras, izstrādātas lietotāju programmatūras, kuru var izmantot bez īpašas apmācības, un pieņemšana lielās tirdzniecības vietās – tādās kā Amazon.

Viņš arī norādīja, ka trūkst “saprotamu un uzticamu vārteju starp lokālajām maksājumu sistēmām un kriptovalūtu”.

Avots: RBC   Forklog

The post Vai Krieviju var atslēgt no Visa un MasterCard maksājumu sistēmām, un bitkoina loma šajā situācijā appeared first on Kriptomedia - Tehnoloģiju ziņas internetā.

BY vs UA?

vara bungas: Būsim pazīstami. Manuprāt šobrīd labākais militārais apskatnieks par BY tēmu – Jegors Lebedoks. Dzīvo, protams, brīvajā valstī. Fiziķis un rez. virsleitnants ? Pie reizes sižetā var ieklausīties jautājumos pareizā baltkrievu valodā, atbides saprotamā valodā.

LMT klienti uzsāk lietot nākamās paaudzes balss sakarus

No 2021.gada 12.aprīļa, LMT pirmais Latvijā saviem klientiem sāk nodrošināt VoLTE  (Voice over Long-Term Evolution) tehnoloģiju zvaniem 4G tīklā. Tas sniegs iespēju veikt balss zvanus daudz augstākā kvalitātē nekā tas līdz šim bijis iespējams. 

“Mums kā telekomunikāciju tehnoloģiju līderiem ir ļoti būtiski, lai ikviens Latvijas iedzīvotājs varētu ikdienā lietot jaunākās tehnoloģijas, jo tikai tad tās sniedz iespēju mums kā sabiedrībai attīstīties laikam līdzi. Jau pērn, gatavojoties sarunu nodrošināšanai 5G tīklā, LMT Latvijā ieviesa VoLTE tehnoloģiju testa režīmā un nu esam gatavi to nodot pilnvērtīgai lietošanai mūsu klientiem,” norāda LMT prezidents Juris Binde. 

VoLTE tehnoloģijai, kas balss sakaru nodrošināšanai izmanto 4G datu pārraides tīklu, ir virkne priekšrocību.  Šī tehnoloģija klientiem bez papildu maksas sniedz iespēju ne tikai veikt zvanus HD kvalitātē, bet arī zvanu savienojums ir ātrāks (ierasto 3,5 – 5 sekunžu vietā vien 1,5 sekundes). Tāpat zvana laikā iespējams lietot datu pārraidi telefonā LTE tīklā, piemēram, sūtīt bildes, video, meklēt informāciju, kā arī ierīces akumulatora jaudas patēriņš ir mazāks.  Tiesa, VoLTE  balss zvanu kvalitātes priekšrocības pilnvērtīgi varēs izmantot tikai sarunas laikā, kad abi lietotāji lietos VoLTE tehnoloģiju atbalstošu mobilo tālruni un atradīsies LTE tīklā visu sarunas laiku.

Pāreja uz nākamās paaudzes balss sakariem LMT tīklā notiks pakāpeniski un sākotnēji to varēs izmantot LMT klienti, kuri lieto Samsung tālruņus, kas atbalsta VoLTE tehnoloģiju. Lai baudītu jaunās tehnoloģijas sniegto balss zvanu kvalitāti, nepieciešams, lai mobilajā telefonā būtu jaunākā operētājsistēmas versija (vismaz Android 11) un iekārta atbalstītu VoLTE tehnoloģiju (iekārtas atbilstību iespējams pārbaudīt mājas lapā volte.lmt.lv). Svarīgi, lai  iekārtas iestatījumos būtu aktivizēta LTE datu pārraide un VoLTE pakalpojums. 

Plašāka informācija par jauno balss sakaru tehnoloģiju: https://volte.lmt.lv

Saistītie raksti:

Noskaties, kā Neuralink pērtiķis spēlē datorspēles
Atklās Latvijā pirmo 3D betona drukāšanas laboratoriju
Cik uzņēmumam izmaksā viens neatbildēts zvans?
GTA V atgriežas Xbox Game Pass, šoreiz ar xCloud atbalstu

The post LMT klienti uzsāk lietot nākamās paaudzes balss sakarus appeared first on Datuve.

Kyvol Cybovac S31 robota putekļu sūcēja apskats

Turpinām mūsu ierasto pavasara akciju ar dažādu mazāk un vairāk viedu mājokļa tīrīšanas un uzkopšanas ierīču apskatiem. Šoreiz pie mums ir nonācis tīrības mīlētāja, bet arī sliņķa vieglā pakāpē prieks un lepnums – robots putekļu sūcējs, kas pats prot iztukšot savu tvertni pēc sūkšanas.

Paskatījos, ka šodienas varonis Kyvol Cybovac S31 ir lētākais pie mums veikalos iegādājamais robots putekļu sūcējs ar komplektā nākošu uzlādes staciju, kurā iebūvēta arī lielākas ietilpības tvertne automātiskai gružu iztukšošanai no robota salīdzinoši mazās tvertnes. Konkurentiem šāda iespēja ir cenu kategorijā jau ļoti tuvu pie 1000 eiro, kamēr Kyvol Cybovac S31 robots putekļu sūcējs maksā ap 560 eiro.

Kyvol Cybovac S31 ticis pie visiem vai gandrīz visiem labumiem, ko piedāvā augstāko plauktiņu robots putekļu sūcējs – tam ir lāzera navigācija, pavadošā lietotne un pat iespēja veikt mitro uzkopšanu. Kyvol Cybovac S31 ir arī ticis pie uzlabotas balss vadības, kas paļaujas uz Amazon Alexa un Google Assistant iespējām.

Kyvol zīmols pastāv no 2019. gada, Kyvol ražo inovatīvas un lietotājiem draudzīgas ierīces – robotus putekļu sūcējus, mājokļa uzkopšanas ierīces un citas viedas ierīces. Kyvol vēlas atvieglot cilvēku ikdienu un iedrošināt veselīgam dzīvesstilam.

Tehniskās nianses

 • Maksimālais darbības laiks: 240 min
 • Akumulatora ietilpība (mAh): 5200
 • Uzlādes laiks (h): 5
 • Ūdens trauks (ml): 110
 • Putekļu trauka izmērs (ml): 500
 • Sānu birstes: 2
 • Attālināta vadība: ar balsi vai ar lietotni
 • Kāpšanas slieksnis (mm): 20
 • Trokšņu līmenis (dB): zem 45
 • Sūkšasnas jauda (Pa): 3000
 • Uzkopjamā platība: līdz 300 kvadrātmetriem
 • Tīrīšanas režīmi: Auto, Spot, Zone
 • Izmēri (mm): 350 x 350 x 98
 • Filtrs: trīskāršs augstas veiktspējas filtrs
 • Papildu: Wi-Fi, plānota tīrīšana, vairāku virsmu automātiska atpazīšana no cietas grīdas līdz vidēja augstuma paklājiem
 • Cena: ap 560 eiro ar visu automātiskās putekļu krātuves tīrītāju

Izskats un uzbūve

Kyvol Cybovac S31 komplekts sastāv no paša robota putekļu sūcēja un uzlādes dokstacijas, kas vienlaikus ir arī lielā gružu tvertne. Ja Cybovac S31 robots veidots no glancētas plastmasas, tad dokstacijai izvēlēts mazāk uzkrītošs matēts materiāls. Uzreiz jāsaka, ka gan robots, gan dokstacija visai jūtami pievelk putekļus, bet ir redzēti konkurentu roboti, kas ar sīkajiem puteklīšiem noklājas ātrāk.

Kyvol Cybovac S31 būtu dēvējams par viedo lāzera robotu putekļu sūcēju, tam neiztrūkstoši ir nelielā bāka uz muguras, kur iekšā atrodas lāzera sensors. Jāsaka, ka visi modernie roboti ar šo lāzera bāku darbojas ļoti precīzi un pārdomāti. Ja netici robota spējām, vari to palaist pirmajā braucienā un pasekot līdzi robota gaitām un mājokļa kartes izveidē. Uzreiz sapratīsi, ka robots spēj nedaudz pagrozīties istabas vidū, lai aptuveni nomērītu tās izmērus un objektu atrašanās vietu. Pēc tam tīrīšanas laikā mājokļa karte tiek uzlabota, bet par to parunāsim vēlāk.

Robotam ir visai neliela putekļu tvertne un tā ir izvelkama no sāna (šādam cilindriskam objektam laikam tā būs ārpuse), nevis kā citiem redzētiem robotiem, kur jāpaceļ augšējo vāku un tad var izņemt putekļu tvertni. Kyvol Cybovac S31 putekļu tvertnes izņemšana noteikti varēja būt ērtāka, bet nevajag piemirst, ka šo tvertni mums nenāksies pašiem tik bieži tīrīt.

Izmantojot uzlādes doku, Cybovac S31 spēj uzkrāt putekļus līdz 60 dienām, ietaupot problēmas ar biežu konteinera iztukšošanu. 4.3 litru putekļu savācējs ir pietiekami liels, lai bez lietotāja iejaukšanās uzkrātu putekļus līdz diviem mēnešiem. Vienkārši nomaini atkritumu maisu, kad tas ir pilns. Cybovac S31 lietotnē iespējams iestatīt robota mazā konteinera iztīrīšanu pēc katras sūkšanas vai arī katras otrās, trešās vai arī to atstāt lietotāja manuālas aktivizēšanas ziņā. Te nonākam pie Cybovac S31 vienas nelielas problēmas, jo putekļu pārsūkšana no robota mazās tvertnes uz dokstacijas lielo tvertni ir pārsteidzoši skaļa. Katru reizi gandrīz palēcos, kad Cybovac S31 pats iztīrījās. Pats robots darbojas ļoti klusi – ar aptuveni 45 dB. Te arī jāatzīmē, ka dokstacija no robota izsūc ārā tikai vieglos gružus (mati, pūkas, putekļi), bet cieti un lielāka izmēra krikumi (piemēram, LEGO detaļas) paliek iekšā robotā.

Cybovac S31 komplektācijā ietilpst 500 ml liela putekļu tvertne un 110 ml ūdens tvertne, lai noņemtu pat vissarežģītākos traipus no grīdām. Vienkārši pievieno ūdens tvertni, lai notīrītu visus putekļus, dubļus un pēdas. Ūdens tvertnē var liet tikai ūdeni, nekādus misterus Properus tur gāzt iekšā nedrīkst. Diemžēl Cybovac S31 līdzi netiek dots plastmasas paklājs pie uzlādes doka, tāpēc mitrās tīrīšanas lupatiņu pēc katras mazgāšanas reizes uzreiz ir jānoņem, lai nesabojātu koka vai lamināta grīdas segumu.

Iestatīšana un lietotne

Cybovac S31 robota pirmā iestatīšana ir visai ērta – atliek vien ielādēt pavadošo lietotni, tur tiek parādīti visi soļi. Patīkami, ka lietotnē viss ir parādīts precīzi, jo redzēts, ka konkurenti robotu iestatīšanas laikā liek spiest uz robota pogas, kuras tur nemaz neatrodas. Cybovac S31 robots sadarbojas tikai ar 2.4 GHz Wi-Fi, tas būtu jāņem vērā, ja izmanto kādu modernu bezvadu maršrutētāju un esi atspējojis 2.4 GHz.

Kyvol lietotnē nāksies izveidot savu lietotāja kontu, bet tas tiek darīts, lai varētu palaist Cybovac S31 robotu darbībā arī atrodoties ārpus mājokļa.

Kyvol lietotnē vari ērti iestatīt tīrīšanas laikus, klusos periodus, kad Cybovac S31 robots nedrīkst izdvest ne skaņu, vari redzēt mājokļa karti, kā arī nospraust zonas, kur Cybovac S31 robots drīkst un nedrīkst tīrīt. Ar Kyvol lietotni iespējams aktivizēt Cybovac S31 robota sadarbību ar Amazon Alexa vai Google Assistant balss vadībai.

Papildiespējas

Presicion LDS navigācija ar 29 sensoriem ļauj Cybovac S31 ātri izlemt labāko tīrīšanas ceļu un uzzīmēt detalizētu reāllaika mājas karti, nodrošinot efektīvāku un visaptverošu tīrīšanu salīdzinājumā ar citiem parastajiem tīrīšanas robotiem.

Attālinātā tīrīšana un balss vadība: atlasiet tīrīšanas režīmus, iestatiet aizliegtos apgabalus vai ieplānoto tīrīšanu, jums ir nepieciešami tikai daži klikšķi lietotnē Kyvol. Turklāt jūs varat kontrolēt S31 ar balsi, izmantojot Amazon Alexa un Google Assistant.

Viedā tīrīšana un reāllaika kartēšana: uzlabotā lāzera navigācijas sistēma ļauj Cybovac S31 robotam izvēlēties visefektīvāko tīrīšanas ceļu reāllaikā izveidot mājas karti.

Tā kā esmu šajās robotu putekļu sūcēju niansēs kļuvis totāli izlaidīgs, tad man no Cybovac S31 robota iespējam pietrūka dubulta grīdu sūkšanas iespēja. Redzēts, ka konkurentiem ir lietotnē iespēja aktivizēt uzreiz divkāršu braucienu skaitu, jo tomēr gadā, ka robots ar savām sānu ūsām kaut ko pagrūž malā. Ar dubulto tīrīšanu gandrīz 100% šādi izmētātie gruži tika savākti.

Akumulators

Cybovac S31 robotam ir lielas ietilpības 5200 mAh akumulators, tas nodrošina līdz pat 240 minūtēm ilgu nepārtrauktu tīrīšanu, kas ir lieliski piemērots lielām mājām līdz 300 kvadrātmetriem.

Manu necilo aptuveni 70 kvadrātmetru mitekli (70 kvadrātmetri pirms tie ir piekrauti ar visu sadzīves ārprātu, ar ko apaugam gadu gaitā) Cybovac S31 robots iztīrīja ar aptuveni 12 līdz 15% enerģijas patēriņu no akumulatora.

Pilnai Cybovac S31 robota uzlādei ir nepieciešamas 4 līdz 5 stundas.

Uzkopšana

Jāsaka, ka Cybovac S31 robotam ir tikai viena tīrīšanas nianse, kas man īsti nepatika – robots no sevis iesūkto gaisu pūš ārā nevis uz augšu, bet horizontāli. Attiecīgi tiek gaisā pacelti putekļi, ko robots nav paspējis savākt. Iespējams, šādas izpūstā gaisa virziens izvēlēts tādēļ, ka Cybovac S31 robots pats veic savu iztīrīšanu dokā – doks nevarētu pievienoties pie robota pretējā gadījumā. Skāde nav liela un pārsvarā kaut kādi nieki paceļas gaisā, kad Cybovac S31 robots pabrauc zem mēbelēm un pagriež savu astesgalu pret sienu.

Cybovac S31 robots putekļu sūcējs viegli savāc netīrumus, mājdzīvnieku matus un putekļus, kas paslēpti dziļi paklāju iekšpusē, ar īpaši spēcīgu sūkšanu līdz 3000 Pa. Turklāt tā maksimālais darbības laiks ir 4 stundas, kas padara to ideāli piemērotu lielām mājām.

Tā kā Cybovac S31 robots ir visai saprātīgs un izvēlas loģiskus (arī cilvēkaprāt) maršrutus, tad uzkopšana ir tuvu ideālai – visi gruži tiek uzknābāti gan no cietajiem, gan mīkstajiem grīdu segumiem. Cybovac S31 robots ir pirmais, ko nebija vajadzība ieslēgt maksimālajā sūkšanas jaudā, jo man mājoklī ir tikai koka grīdas kopā ar dažiem īsspalvu paklājiem. Pieļauju, ka jaudīgāko sūkšanu vajadzētu tieši ļoti pūkaino paklāju īpašniekiem.

Labā ziņa – Cybovac S31 robots ne reizi neieķērās darbības laikā. Redzēti roboti, kas pamanās ieraut sevī kādu paklāja stūri vai ko tādu, bet ar Cybovac S31 robotu viss ir labākajā kārtībā. Tas pat spēj tikt galā ar resnākiem datora vadiem, bet pavisam plānos viedtālruņa uzlādes vadiņus gan nevajadzētu atstāt Cybovac S31 robota ceļā.

Nobeigumā

Ja vēlies nolikt robotu putekļu sūcēju istabas stūrī un uz diviem mēnešiem par jebkādu tā apkopi aizmirst, tad Cybovac S31 robots ir lētākais iespējamais variants. Cybovac S31 robots nāk uzreiz komplektā ar dokstaciju, kura prot iztīrīt robota mazo gružu tvertni automātiski. Lielo dokstacijas tvertni varēsi tīrīt ik pa 60 dienām.

Cybovac S31 robots savā gudrībā un iespēju klāstā ir līdzvērtīgs konkurentiem, kuri maksā to pašu naudu, bet tie komplektā nesaņem pašiztīrīšanās dokstaciju. Parasti šādas dokstacijas klāt piepirkšana izmaksā vēl ap 250 un vairāk eiro.

Saskatīju arī pāris Cybovac S31 robota mīnusus. Man šķita, ka Cybovac S31 robota automātiskā iztīrīšana ir daudz par skaļu, kā arī robots varēja nepūst gaisu no sevis ārā horizontāli. Pārējais viss Cybovac S31 robota uzbūvē un darbībā ir labi un lieliski, neatpaliekot no būtiski dārgākiem konkurentiem.

Kakla siksna ar video kameru parāda vilka ikdienas gaitas

Vai kādreiz esi gribējis redzēt, kā vilks medī saldūdens zivis? Pateicoties Voyageurs Wolf projektam no Minesotas Universitātes, to iespējams redzēt.

Pētnieki projekta ietvaros notvēra vientuļo vilku un tad piesprādzēja Vectronic-Aerospace kameras apkakli. Apkakle ierakstīja video pa 30 sekunžu fragmentiem vienas dienas laikā, kopumā 7 minūtes dienā.

Iegūtie materiāli ir diezgan interesanti, lai gan daļa no tiem ir aizsegti ar tā kažoku. Projekta pētnieki min, ka turpmāk mācīsies no pieredzes un nedaudz apgriezīs vilka “bārdu”. Ar iegūtajiem video materiāliem tika atklāts, ka vilks ir visai gudrs, jo izvēlējies medīt zivis pie bebra dambja, kur tās ir iesprostotas aizsprostā.

Vēl nesen pētnieki nezināja, ka vilki medī ūdenī un izvēlas pārtikt no saldūdens zivīm. Šī paša projekta ietvaros pirms dažiem gadiem jau tika dokumentēti vilki, kuri barā medīja saldūdens zivis. Taču tika pieņemts, ka tā varētu būt tikai viena konkrēta vilku bara īpatnība.

Video redzams, kā vilks līdzīgi kā suns guļ zālē un grauž kaulu, pastaigājas pa mežu, kā arī ķer zivis.

Avots: The Verge

The post Kakla siksna ar video kameru parāda vilka ikdienas gaitas appeared first on notepad.lv.

Uztraucēkļi

vara bungas: Oficiāls brīdinājums civilās aviācijas pilotiem UA gaisa telpā. Nepārsteidz, bet rāda ka iekārtas ir izvērstas. Arī no sērijas “SY un LY pieredze”.

[..] On 08-09 April2021, the Organization for Security and Cooperation in Europe’s (OSCE) Special Monitoring Mission (SMM) to Ukraine reported two unmanned aircraft systems (UAS) monitoring flights, operating out of Stepanivka, Ukraine, experiencedglobal positioning systems (GPS)interference while operating along the LOC. The 09 April SMM UAS flight experienced GPS interference while operating north of Donetsk,near Hnativka, forcingit to execute an emergency landing. OSCE indicated increased GPS interferenceand jamming has been observed since 21 March 2021 along the LOC.[..]

avots

vēl (mazuzticams informācijas avots)

Reklāmu bloķētājs ietekmē “Google Docs” darbību

Pēdējās dienās vairāki “Google Docs” lietotāji, tostarp arī es, saskārās ar problēmām “Google” dokumentu lietošanā. Tos nebija iespējams atvērt kā parasti, pats teksts bija pārpilns ar dažādām formatēšanas nepilnībām un praktiski nebija rediģējams. Pašrocīgi šīs vainas izlabot arī nebija iespējams. Kā ziņo “Google Drive” produktu vadītājs Remijs Burgers – tā nav kompānijas vaina, bet gan lietotāju ieslēgtie reklāmu bloķētāji.

Burgers norādīja uz neseno atjauninājumu, kas tika veikts, izmantojot “AdBlock Plus” pārlūka paplašinājumu, un veidu, kā tas sadarbojas ar “EasyList”. Tā ir tehnoloģija, kas nodrošina to vietņu sarakstu, kuras “AdBlock” izmanto, lai bloķētu reklāmas. Vēlāk “AdBlock” apstiprināja, ka problēma radusies no primārā filtru saraksta atjaunināšanas, kas tiek izmantots “Adblock”, un tiekot strādāts pie problēmas risinājuma.

Norādīts, ka vienkāršākais veids, kā lietotājam tikt galā ar šo problēmu, ir atslēgt reklāmu bloķētēju. Tā arī izdarīju, un šobrīd vismaz man “Google Docs” strādā kā parasti.

Mūsdienu revolucionāri

Visiem skolas bērniem, kas streiko klimata pārmaiņu dēļ. Jūs esat pirmā paaudze, kurai vajadzīgs gaisa kondicionētājs katrā klasē. Jūs gribat televizoru katrā istabā, un visas jūsu nodarbības ir datorizētas. Visu dienu un nakti jūs pavadat elektroniskajās ierīcēs. Vairāk nekā jebkad jūs nestaigājat un nebraucat ar velosipēdiem uz skolu, bet ierodaties privāto mašīnu karavānās, kas smacēRead More »Mūsdienu revolucionāri

Fossil jaunais saules pulkstenis ar vienu uzlādi darbojas līdz pat 3 mēnešiem

Fossil ir paziņojis par jauniem ierobežota daudzuma saules pulksteņiem, kas pēc 8 stundām saulē spēj darboties 3 mēnešus. Jaunais Fossil LE Solar World Timer tiks laists klajā Zemes dienā, 22. aprīlī.

Pulkstenim ir digitāla / analoga pulksteņa dizains. Tas maksās aptuveni 170 Eur.

Pulkstenim ir 42mm liels ietvars, kas izveidots no rīceneļļas, kas (lai gan nav ideāla) ir ilgtspējīgāka alternatīva tradicionālajām petroķīmiskajām vielām. Pulksteņa siksna ir izgatavota no pārstrādātas plastmasas pudelēm, nevis no neapstrādātas plastmasas.

Fossil LE Solar World Timer ir parasts pulkstenis, nevis viedpulkstenis, bet tam ir funkcija, kas joprojām būs piemērota staigātājiem un ceļotājiem, tostarp kompass, hronometrs, modinātājs, taimeris un pasaules laika funkcija, kas aptver 49 pilsētas visā pasaulē.

Ja meklējat pulksteni, lai sekotu soļiem un fitnesa aktivitātēs, iespējams labāk ir izvēlēties kādu viedo pulksteni vai fitnesa aproci.

Teorētiski sākotnējās uzlādes, izmantojot komplektācijā iekļauto strāvas adapteri, Fossil pulkstenis, ja tam ir pietiekami daudz dienas gaismas, vairs nebūs atkārtoti jāuzlādē.

Realitātē, regulāri izmantojot iebūvēto GPS un citus izsekošanas rīkus, pulkstenis būs jāuzlādē biežāk, kā ražotājs apgalvo. Taču akumulatora darbības ilgums joprojām tiek mērīts dienās un nedēļās, nevis stundās.

Avots: TechRadar

The post Fossil jaunais saules pulkstenis ar vienu uzlādi darbojas līdz pat 3 mēnešiem appeared first on notepad.lv.

Android 12 varētu padarīt vairāku uzdevumu veikšanu daudz vieglāku

Iespējams, ka Andoid 12 atklāšanas datums vairs nav pārāk tālu. XDA Developers ziņo, ka jaunā Android versija saņems dažādas nelielas dizaina un privātuma politikas izmaiņas, kā arī dažas jaunas funkcijas.

Piemēram, līdz ar jauno versiju, būs pieejams vienkāršāks veids, kā meklēt sākuma ekrāna logrīkus, kā arī būs pieejamas jaunas emocijzīmītes. Taču, iespējams, ka visnoderīgākā jaunā funkcija un uzlabojumi būs saistīti ar paralēlu uzdevumu veikšanu, piemēram, video skatīšanos YouTube un atbildēm WhatsApp sarakstēs.

Jaunā funkcija varētu iekļaut iespēju vienlaikus palaist divas bieži lietojamas programmas vienlaikus no vienas ikonas sākuma ekrānā. Tas būtu ērti cilvēkiem, kuri savos tālruņos vēlas veikt vairākus uzdevumus vienlaicīgi. Šī funkcija mēdz tikt saukta arī par App Pairs, bet vēl nav skaidri zināms, kā tā darbosies un kādas iespējas tā piedāvās. Visticamāk par to uzzināsim tikai tad, kad tiks izlaists jaunais Android 12 sistēmas atjauninājums.

Android 12 visticamāk tiks laists klajā 2021. gada vidū, taču šāda informācija no izstrādātājiem dod priekšstatu par to, ko sagaidīt.

Avots: TechRadar

The post Android 12 varētu padarīt vairāku uzdevumu veikšanu daudz vieglāku appeared first on notepad.lv.

Vecmāmiņas vešana uz mežu: padomi un ieteikumi

Ievads. Lai tu nepadomā par mani pareizi, šo eseju es nerakstu tāpēc, ka mani besī mana vecmāmiņa, kura caurām dienām man neliek mieru ar čīkstēšanu, ka es neko prātīgu nedaru, tikai caurām dienām spēlēju Dark Souls, kamēr viņas jaunības gados bērni visu laiku pavadījuši ārā un vasarās, ganos ejot sildījuši kājas svaigās govs pļekās. Nebūtu viņa mana vecmāmiņa, es viņai pateiktu, ka viņa tukši dirš. Esmu redzējis viņas tīņu gadu bildes ar krāsotiem matiem un saplēstu Depeche Mode t-kreklu. Ka tik ne tā - gani un govs pļekas! Bet, nē, es vecmāmiņu tiešām mīlu, un šī eseja nav par to, ka viņai un viņas līdzīgajiem būtu vieta mežā, ja vien tajā vēl būtu pietiekami daudz vilku un lāču. Nē, tā ir tīri teorētiska interese par vēsturiski nozīmīgu tradīciju, kas būtiski ietekmējusi latviešu tautas tapšanu un vispār es te teorētiski izsakos, nekādu konkrētu draudu. Iztirzājums. Tātad, sāksim ar to, ka trūkst dokumentālu avotu par to, kurā gadsimtā senie latvieši pārstāja savus vecūksņus izbarot meža zvēriem. Līdz ar to nākas minēt, ka tas varētu būt noticis vēl pirms krustnešu ienākšanas šajā reģionā, jo tie jau nu būtu noteikti kaut kur savos papīros šādu lietu pieminējuši, kamēr senie latvieši, kā zināms, neprata ne tikai burtus, bet pat ne emoji. Nopietni - vai tu Lielvārdes jostā kaut vienu normālu emotikonu esi redzējis? Es arī nē ?. Kāpēc šī tradīcija izbeidzās? Ir tā pasaka, kurā vecais sakārnis, kas paglābies no nāves, tomēr izrādās vērtīgs un atklāj jauniešiem, kur tikt pie paikas. Skaidrs, ka to pasaku izdomājis viens no gados vecajiem latviešiem, lai pierādītu, ka no tām liekajām mutēm, kas nestrādā, ir arī kaut kāds labums. Nezinu, kā viņš pārliecināja gados jaunākos un prātīgākos cilts biedrus, bet tie viņam laikam būs noticējuši. Vienīgais attaisnojums, ka tajos tumšajos laikos viņi jau visi bija aprobežoti, ne tikai vecie, bet arī jaunie. Un tā nu mēs esam saņēmuši tos pensionārus kā mantojumu. Bet, ja atskatāmies uz to gaišo mūsu tautas vēstures periodu, kad likums "cik strādā - tik ēd" vēl bija spēkā, tad tur skaidrs, ka bija svarīgi pareizi novērtēt, kad ir tas īstais brīdis, kad konkrēto vecūksni likt ragavās un stumt uz mežu. Labi, ka latvieši parasti dzīvoja meža malā un vismaz tālu nebija jāstumj, bet ne par to šis stāsts. Skaidrs, ka šī padarīšana bija darāma ziemā, jo tad pārtika kļūst visvērtīgākā. Pa vasaru jau rijamais visur kur apkārt mētājas, kaut vai tajā pašā mežā var ogas lasīt, bet uz ziemu tāds viens ēdelīgs nestrādātājs kļūst par baigo nastu nodokļu maksātājiem. Plus vēl tikai ziemā tu vari normāli kaut ko aizstumt ragavās, jo ir sniegs. Nu, un vienlaikus humānāk un efektīvāk - ziemā tas vecītis tik ilgi nemocīsies, bet ātri vien atdos galus, turklāt mazāks risks, ka šis vēl ņems un atradīs ceļu uz mājām. Svarīgākais noteikti bija pareizi izvērtēt - kurš ir tas gads, kad konkrēto senioru sūtīt uz labākiem medību laukiem. Jā, šobrīd šis tāds savārdzis izskatās, bet kas zina - varbūt vēl atlabs un noderēs lauka darbos pavasarī. Skaidrs, ka tikai vecums tur nebūtu vienīgais kritērijs un kas zina, vai tie senie latvieši vispār kaut ko no skaitīšanas baigi saprata. Mūsdienās jau vienkārši noteikt, kurš ir sakārnis un kurš nav: pajautā, vai šis saprot, kā darbojas kripto, ja nē - uz mežu! Bet tad jau viņiem nekā līdzīga kripto nebija, kas gan šādos apstākļos lai atpazīst to, kuram smadzenes jau atmiekšķējušās! Tas jau vispār ir stulbi - dot te tagad ieteikumus, kā pirms daudziem gadsimtiem rīkoties, bet ja jau esmu sācis šo pamācību dokumentētu, turpināšu vien. Tātad, es būtu piedāvājis kā drošo rīcības modeli kaut ko sekojošu. Pirmkārt, katras ziemas sākumā veikt fiziskās pārbaudes - tajās obligāti jāpiedalās tiem, kuriem jau ir mazbērni vai varētu būt mazbērni, ja vai nu paši vai bērni būtu drusku apķērīgāki. Tātad tajā laikā tas slieksnis varētu būt kaut kur starp 30 un 35 gadiem. Ja tu esi fiziski pārāk vājš - nevari pacelt pelavu maisu vai izkurt pirti, sēdies vien ragavās! Tad vēl, protams, mentālā pārbaude, jo no tāda seniora, kuram vēl miesa kaut cik strādā, bet katliņš jau tukšs, ar nekāda labuma nav. Tukšas zināšanas ir bezvērtīgas, tas jau skaidrs, galvenais saprast, vai smadzenes jau ir pārkaļķojušās. Ja tu cilvēkam pajautā, piemēram, vai viņa jaunības laikos dzīve bija labāka, un viņš tev saka: "Jā, tolaik pensionāriem bija cilvēka cienīga dzīve, visiem bija darbs un jaunieši nespēlēja Dark Souls", tad ir skaidrs - tas ir nelabojams vecūksnis un mežs viņam ir vienīgais ceļš. Ja tikām viņš tev atbild: "Tu, sīkais te daudz nedirsies, dabūsi pa muti!" ir skaidrs, ka pagaidām vēl šo eksponātu uz mežu sūtīt ir pāragri, jāgaida nākamais gads. Secinājumi. Tradīcija vest vecmāmiņu uz mežu ir nozīmīga latviskās dzīvesziņas daļa un būtu noteikti atjaunojama arī mūsdienās. ------ Augstāk lasāmo eseju Kriminālpolicija atrada līdzās četrpadsmitgadīgā Veina Skaliņa mirstīgajām atliekām.

Sony paziņo par trīs jauniem Xperia sērijas viedtālruņiem

Sony šodien izziņo trīs jaunus telefonus – Xperia 1 III,  Xperia 5 III un Xperia 10 III. Tāpat kā vairums ražotāju pēdējā laikā, arī Sony izlēmis vislielāko fokusu likt uz viedtālruņu kamerām. Šie jaunie Sony Xperia viedtālruņi ir  “pasaulē pirmie viedtālruņi ar maināmu telephoto objektīvu un Dual PD sensoru”, kā arī tie saņēmuši uzlabojumus savai jau tā ātrajai un visai precīzajai auto fokusa sistēmai.

Viedtālruņiem ir standarta specifikācija, ko varētu sagaidīt no Andoid augstākās klases un vidus klases viedtālruņiem: trīs kameras aizmugurē, Snapdragon 888 (Xperia 1 III, Xperia 5 III) un Snapdragon 690 (Xperia 10 III) procesori un, protams, arī 5G atbalsts.

Viedtālruņiem saglabāts arī Xperia sērijai tik ierastais dizains. Šoreiz tas pat vairāk ir pietuvināts pirmajam šīs sērijas viedtālrunim – Xperia 1. Viedtālruņi ir salīdzinoši gari, bet šauri ar vairākiem nelieliem izliekumiem, kas piedod tiem visai mūsdienīgu izskatu.

Lai popularizētu Xperia sēriju, Sony ir ieviesis arī citu specifikāciju, kas nav iekļauta visos augstas klases Android viedtālruņos. Xperia 1 III ir saņēmis 4K OLED ekrānu ar 120 Hz atsvaidzināšanas ātrumu, 2 par 40% skaļākus skaļruņus un iespēju darboties ar Sony 360 Reality Audio formātu.

Sony ir arī ieviesis īpašu režīmu USB-C pieslēgvietai, kas ļauj izmantot speciālu kabeli, lai saņemtu video signālu no SLR kameras un varētu izmantot viedtālruņa ekrānu kā monitoru. Šī funkcija visticamāk ieinteresēs tos, kas izmanto straumēšanu.

Viedtālruņiem, kā jau vairumam, būs dual-SIM vai SIM+microSD variants. Saglabāta arī iespēja izmantot vadu austiņas. Viedtālruņi saņēmuši arī bezvadu uzlādes atbalstu, mūsdienīgu 4500 mAh akumulatoru, kā arī putekļu un ūdens aizsardzību.

Un kā ar viedtālruņu ekrāniem? Arī šie viedtālruņi saņēmuši mūsdienīgue ekrānu izmērus, kurus, iespējams, dažiem būs grūti noturēt plaukstā. Xperia 1 III ir saņēmis 6.5 collu 4K ekrānu ar 120Hz atsvaidzināšanas intensitāti. Xperia 5 III ir saņēmis nedaudz mazāku 6.1 collu ekrānu un 2520 x 1080p izšķirtspēju ar to pašu 120Hz atsvaidzināšanas intensitāti. Xperia 10 III daudz neatpaliek un ir saņēmis 6 collu lielu FHD+ HDR OLED (2520 x 1080) displeju ar 120Hz atsvaidzināšanas intensitāti.

Jauno Sony Xperia viedtālruņu kameras

Kā jau iepriekš minēts, Sony vislielāko uzsvaru jaunajos viedtālruņos ir licis uz kamerām. Viedtālruņu aizmugurē tiek izmantoti 2 12MP sensori un telephoto lēcaVienīgais izņēmums ir Xperia 10 III, kuram viena no lēcām saņēmusi tos pašus 12MP, bet pārējās divas – 8MP, kā arī lielāku fokusa attālumu. Šī atšķirība varētu padarīt viedtālruni nedaudz lētāku.

Ražotājs specifikācijās norāda, ka lēcas ir 16 mm (f/2,2 ultraplata), 24 mm (f/1,7 plata) (27 mm un f/1,7  Xperia 10 III modelim) un 70 mm (f/2,3 telephoto) (54 mm un f/2.4  Xperia 10 III modelim), bet telephoto 1 III un 5 III modeļiem var sasniegt arī t/2,8 105 mm ekvivalentu. Šī papildu telehoto tālummaiņa tiek veikta, pateicoties salocītas periskopa lēcas dizainam. Xperia fiziski pārvieto lēcas elementus, lai iegūtu dažādus fokusa garumus.

Kopsavilkums

Ražotājs apgalvo, ka viedtālruņi būs pieejami vasaras sākumā. Zināms, ka Eiropā Xperia 1 III būs pieejams violetā vai melnā krāsā, Xperia 5 III – zaļā vai melnā krāsā, bet Xperia 10 III – zilā, baltā vai melnā krāsā. Lai gan vēl nav zināmas viedtālruņu cenas, spriežot pēc Xperia 1 III 12GB RAM un 256GB atmiņas, Xperia 5 III 8 GB RAM un 128GB atmiņas, Xperia 10 III 6GB RAM un 128GB atmiņasvaram noprast, ka cenas būs secīgas – no dārgākās uz lētāko.

Visas šīs funkcijas izklausās visai iespaidīgi. Atliek vien gaidīt, kad viedtālruņi būs pieejami, lai noskaidrotu, vai tie atbildīs ražotāja solītajai kvalitātei un būs piemēroti un ērti izmantojami ikdienā.

Avots: The Verge, sony.co.uk

The post Sony paziņo par trīs jauniem Xperia sērijas viedtālruņiem appeared first on notepad.lv.

Izgāšanās

Pēdējā laikā mani solījumi darbā tādi paši kā vakcīnu piegāžu solījumi.

Latvijā vadošais ielu mākslinieks KIWIE izlicis pārdošanā pasaules mērogā unikālus NFT

KIWIE ir viens no pazīstmākajiem ielu māksliniekiem Latvijā, kura vārds izskanējis tālu aiz mūsu valsts robežām. Viņa firmas zīme, ja tā var teikt, ir “Fat Monster”, ko mākslinieks dažādos veidos attēlo uz ēku sienām un kas kļuvis jau par sava veida Rīgas ielu simbolu. Sekojot globālajām mākslas tendencēm, KIWIE radījis savu pirmo kriptomākslas darbu kolekciju. Tie kā NFT (non-fungible tokens) izlikti pārdošanā vienā no lielākajām digitālā tirgus platformām “Rarible”. Taču tas, kas mākslinieku šajā ziņā padara unikālu pasaules mērogā – līdz ar pašu digitālo mākslas darbu pircējs līdzi saņems arī reālo ielu mākslas darinājumu konkrētajā tā atrašanās vietā.

Šobrīd pārdošanā izlikti pirmie seši mākslinieka darbi, taču tiek solīts, ka nākamo mēnešu laikā platforma tiks papildināta ar vēl vairākiem, kuri reālajā vidē jau apskatāmi šobrīd. Būtiski, ka katru platformā izlikto KIWIE kriptomākslas darbu papildina 3D animācija, kas parāda reālo ielu gleznojumu tā īstajā lokācijā, klāt norādot ģeogrāfiskās koordinātas. Tas nozīmē, ka, iegādājoties kādu no šiem NFT, pircējam pieder ne tikai šis digitālais gleznojums, bet faktiski arī reālais nekustamais ielu mākslas darbs.

Augstāk redzami pārdošanā izliktie KIWIE digitālie mākslas darbi, kuri kā ielu māksla apskatāmi Rīgā un citviet.

Nereti notiek tā, ka ielu mākslas darbs tiek tīši vai netīši sabojāts. Ja kāds no KIWIE darbiem reālajā dzīvē tiks iznīcināts, tā NFT attēls pārvērtīsies par unikālu “spoku briesmoni”.

Būtiski, ka pie sasniegtā mākslinieks pavisam noteikti nevēlas apstāties. KIWIE radījis ielu mākslas darbus Rīgā un citviet pasaulē, taču viņa mērķis ir šāda veida gleznojumus izveidot kopumā 195 valstīs, kur tādi ir atļauti. Katrā valstī plānots radīt piecus dažāda izmēra ielu mākslas darbus, kuri pēc tam iegūs digitālu veidolu, tos ievietojot blokķēdes sistēmā. Tas nozīmē, ka KIWIE iecere ir radīt vēl vismaz 1001 digitālo mākslas darbu, kuri, ļoti iespējams, arī vēlāk tiks izlikti pārdošanā.

WALL-E robots no AliExpress par € 25,49

Robots WALL-E

Daudzi no jums droši vien ir skatījušies Disney multiplikācijas filmu “Valijs” (starp citu, viņš šogad kļūst 13 gadus vecs). Šodien AliExpress veikalos mēs atradām šī amizantā robota konstruktoru.

WALL-E no Aliexpress

Rotaļlietas izmēri – 20,5 × 13 × 33 cm, un saskaņā ar aprakstu tā sastāv no 687 plastmasas detaļām. Saliktā stāvoklī robotam kustas rokas, galva, acis un atveras atkritumu nodalījums.

Šo WALL-E konstruktoru AliExpress tagad pārdod par € 25,49 (cena atkarīga no piegādes valsts). Var mazliet ietaupīt arī ar pārdevēja kuponu.

The post WALL-E robots no AliExpress par € 25,49 appeared first on Kriptomedia - Tehnoloģiju ziņas internetā.

Vidzemes (Valmieras) slimnīca

Pēc arhitektūras skaidri redzams, ka ēka celta vēl padomju laikos. Slimnīcas ēka ie liela, vairākiem korpusien, no kuriem viens atvēlēts poliklīnikai. Ja pilsētā ir tik liela slimnīca, tad ir skaidra, ka tā apkalpo ne tikai pašu pilsētu, bet arī visu tuvāko lauku reģionu.

Man no pašas slimnīcas neko vairāk par uzņemšanas nodaļas traumpunktu un divus rentgena kabinetus gan nesanāca redzēt. Galu galā biju nokritusi un potīte čupā. Izrādījās, ka ir neliels lūdzums pēdas augšpusē un sastieptas dzīslas. Uzlika ģipsi un ieteica pārvietoties ar kruķiem. Šodien pamēģināju, sanāca tūdigi, visu laiku vilka uz kreiso pusi - lauztās kājas pusi. ceru, ka ietrennēšos. Jo kāju pie zemes likt nevar, par ne atspiestires, savādāk sabeigšot Ahileja cīpslu un tad ar staigāšanu būs vēl sūdīgāk.

Par uzņemšanas nodaļu runājot. Telpas relatīvi nesen atremontētas, jaunākā tehnika rentgenam. Pat izdevās savus rentgenus redzēt traumpunkta dakteres kompī. Tādi dīvaini plūstoši. Savādāki, nekā ierasts redzēt rentgena uznēmumus Rīgā. 

Personāls jauks un pretimnākošs. Pēc ģipša uzlikšanas mani sūtīja uz mājām, bet man pretī nebija kam atbraikt. Nācās saukt taksi, Taksis uz šo lauku vietu izmaksāja vien 7,50 eiro. Rīgā taksis reizēm ir dārgāks. Takša šoferīte arī bija ļoti laipna, aizveda līdz durvjupriekšai un palīdzēja tikt līdz lievenim, uz kura sēžot varēju gaidīt puikas pārnākšanu. Pat apvaicājās, vai nevar vēl ko palīdzēt. Bet man jau ar to pašu pietika.

Katrā gadījumā es ar šo vizīti esmu apmierināta, kaut arī kājas trauma bija un paliek. Tagad mums ar puiku pašiem jācīnās talak.

Android 12 varētu pievienot atkritni un automātisku lietotņu tulkošanu

Šobrīd vēl nav zināms, kad tiks izlaists jaunais Android 12. Taču, kā jau parasti, pirms tā laišanas klajā apkārt klejo informācija par iespējamām jaunām funkcijām un dizaina izmaiņām. Jaunajā versijā, iespējams, būs arī atkritne un funkcija, kas automātiski tulkos lietotnes.

Par jaunajām funkcijām ziņo XDA Developers, stāstot, ka atkritne darbosies tieši tā, kā ierasts – faili netiks pilnībā dzēsti uzreiz un tos būs iespējams atjaunot.

Patiesībā tā ir funkcija, kas jau ir operētājsistēmā Android 11. Šobrīd esošā Android atkritne ļauj konkrētām lietojumprogrammām atjaunot noteiktus failu tipus, ja tām ir atbilstošas atļaujas.

Jaunais kods norāda, ka Android 12 atkritne būs visā sistēmā un būs pieejama, izmantojot lietotni Google Files, tādējādi jebkas, ko izdzēšat jebkurā lietotnē, var tikt atgriezts.

Vēl viena intriģējoša funkcija, par kuru XDA Developers ziņo, ir automātiska lietotņu tulkošana. Tas nozīmē, ka Android pārtulkos lietotnes vietējā valodā, ja to jau nebūs izdarījuši lietotnes izstrādātāji.

Tas varētu būt ļoti noderīgi ikvienam, kas izmanto Android citā valodā, nevis angļu valodā. Tulkošanas funkcija varētu izmantot pakalpojumu Google Translate vai pat būt atvērta trešās puses tulkošanas lietotnēm, ja tā izvēlas lietotājs.

Kā vienmēr nav nekādas garantijas, ka kāda no šīm funkcijām patiešām nonāks līdz Android 12 lietotājiem. Šobrīd ir pieejams Android 12 izstrādātāju priekšskatījums, kas nozīmē, ka beta versija arī varētu parādīties jau pavisam drīz.

Avots: TechRadar

The post Android 12 varētu pievienot atkritni un automātisku lietotņu tulkošanu appeared first on notepad.lv.

Pasaules pirmizrādi piedzīvojis Toyota bZ4X Concept

Toyota Šanhajas starptautiskajā autoizstādē prezentējusi drīzumā gaidāmā modeļa Toyota bZ4X konceptuālo versiju, piedāvājot ieskaitu par pirmo nulles emisijas baterijas elektromobiļu (BEV) saimes pārstāvi.

Toyota bZX4 Concept ir vidēja izmēra SUV ar visu riteņu piedziņu un neatņemama daļa no Toyota transformācijas, tai no tradicionāla autoražotāja kļūstot par kompāniju, kas nodrošinās labāku mobilitāti visiem.

“bZ” ir “beyond Zero” akronīms un apliecina Toyota apņemšanos panākt ne tikai nulles emisiju un oglekļa neitralitāti, bet iet vēl tālāk un nodrošināt jaunus ieguvumus videi, indivīdiem un sabiedrībai kopumā.

Jauno Toyota bZ4X Concept izstrādājusi Toyota Motor Corporation (Toyota) partnerībā ar Subaru Corporation (Subaru), izmantojot katra uzņēmuma specifiskās prasmes un pieredzi. Sērijveida versijas tirdzniecību paredzēts uzsākt 2022. gada vidū.

Iepazīstinām ar Toyota bZ4X Concept

Toyota bZ4X Concept ir vairāk nekā vienkārši transporta līdzeklis; tas kalpo kā komfortabla telpa, kurā cilvēki var kopā izbaudīt laiku, esot ceļojumā.

Galvenais inženieris Kodži Tojošima: “Mūsu mērķa klients ir cilvēks, kurš lielu nozīmi piešķir laikam, ko pavada kopā ar ģimeni un draugiem. Kad viņi vēlas izbaudīt kopābūšanu, Toyota bZ4X Concept var kalpot par telpu.”

Eksterjera dizains apvieno dinamismu ar praktiskumu

Toyota bZ4X Concept eksterjera dizains demonstrē gaidas, ko autobraucēji saista ar elektroauto vadīšanas pieredzi, nepieļaujot kompromisus. Tā veidols apvieno dinamismu un praktiskumu: tam ir SUV raksturīga augstā sēdpozīcija, un vienlaikus auto izskatās pieplacis ceļam. Virsbūves dizains piedāvā jutekliski formētas virsmas, kas apvienotas ar precīzu un augstajām tehnoloģijām raksturīgu stilu.

Automobiļa priekšpuse – daļa, pēc kuras momentā atpazīst jebkuru auto – ir atbrīvota no tradicionālā dekoratīvā režģa , vietu dodot vietu sensoriem, lukturiem un aerodinamiskajiem elementiem izteiksmīgā  “āmurgalvas haizivs” formā, automobilim piešķirot jaunu stilu.

Ietilpīgs salons un “braukšanas modulis”

Toyota bZ4X Concept ir būvēts uz jaunās e-TNGA modulārās platformas, kas izstrādāta speciāli elektromobiļiem. Gara riteņu bāze apvienojumā ar īsām pārkarēm ļāvusi radīt izteikti ietilpīgu un plašu salonu. Piemēram, vieta aizmugurējo pasažieru kājām ir līdzvērtīga telpai lielā D segmenta sedanā.

Priekšā kabīne ir veidota ap “braukšanas moduli”, kas autovadītājam rada tiešas saiknes sajūtu ar ceļu un svarīgāko informāciju. Zemu novietotais instrumentu panelis paver panorāmas skatu un pastiprina plašas telpas sajūtu. Vadības elementi ir sagrupēti ap centrālo konsoli un veidoti tā, lai tos būtu viegli atpazīt un izmantot. Autovadītāja digitālais mērinstrumentu panelis ir novietots virs stūresrata, tālab informācijas lasīšanai nepieciešama vien minimāla acu kustība.

Baterijas pārvaldība kā atslēga uz optimizētu sniedzamību

Automobiļa izstrādē ir izmantoti tie ieguvumi, ko devusi Toyota līderība transportlīdzekļu elektrificēšanā vairāk nekā 20 gadu garumā, kā arī paveiktais šo zīmolu raksturojošajā kvalitātē, izturībā un uzticamībā. Tas ir nodrošinājis, ka elektriskā piedziņa – motors, vadības bloks un baterijas pārvaldības sistēma – sniedz klasē vadošo efektivitāti un ļoti konkurētspējīgu nobraukuma rezervi.

Automobiļa ekoloģisko ievirzi vēl vairāk uzsver iebūvētā saules enerģijas uzlādes sistēma, kas var palielināt nobraucamo attālumu. Pateicoties Toyota plašajai pieredzei akumulatoru tehnoloģijas izstrādē tās hibrīda un uzlādējamā hibrīda elektrisko modeļu vajadzībām, lielāka un jaudīgāka baterija, kas nepieciešama Toyota bZ4X Concept, ir konstruēta tā, lai nodrošinātu stabilu un uzticamu veiktspēju, saglabājot automobiļa sniedzamību pat aukstā klimatā.

Patiess SUV ar pārliecinošām pilnpiedziņas spējām

Pilnpiedziņas sistēma, ko nodrošina elektromotori uz priekšējās un aizmugurējās riteņu ass, ir izstrādāta kopā ar Subaru. Toyota un Subaru bagātais mantojums un ievērojamā kompetence tika apvienota, lai automobili apveltītu ar pārliecinošām pilnpiedziņas spējām, Toyota bZ4X Concept tā segmentā izceļot jo īpaši. Šī sistēma Toyota bZ4X Concept sniedz ne tikai īstenas bezceļu braukšanas spējas, bet arī papildu drošību un sirdsmieru visos ceļa apstākļos.

Progresīva steer-by-wire elektroniskā stūres sistēma

Toyota bZ4X Concept, nonākot sērijveida ražošanā, būs pieejams ar pasaulē pirmo iejūga tipa stūres un elektroniskās stūres sistēmas (steer-by-wire) kombināciju. Šī tehnoloģija sniedz autovadītājam lielāku kontroli, vienlaikus novēršot nelīdzena ceļa un bremzēšanas spēku ietekmi, tādējādi nodrošinot precīzāku reakciju atbilstoši automobiļa braukšanas ātrumam un stūres pagriešanas leņķim. Elektroniskā stūres sistēma arīdzan ļāvusi atteikties no tradicionālā apaļā stūresrata, aizstājot to ar unikālu iejūga formas stūri, kas ļauj vadītājam, stūrējot līkumā, nepārlikt rokas, kā arī vairo braukšanas prieku.

Toyota bZ – dziļāka nozīme jaunajai Toyota elektromobiļu saimei

Toyota bZ4X Concept ir pirmais modelis ar Toyota jauno bZ – beyond Zero – nosaukuma veidošanas principu. Līdz 2025. gadam Toyota plāno ieviest 15 baterijas elektromobiļus, to skaitā septiņus Toyota bZ modeļus.

Šī jaunā baterijas elektromobiļu saime ļaus cilvēkiem bez kādām neērtībām pāriet no pašreizējiem transportlīdzekļiem un iegūt visas tās priekšrocības, ko sniedz simtprocentīgi elektrisks automobilis. Tas ir panākts ar izstrādi, kuras uzmanības centrā ir cilvēks, un, nodrošinot mobilitāti, kas ir pielāgota cilvēku reālajai dzīvei. Galvenais inženieris Tojošima skaidro: “Runa nav tikai par ieguldījumu vidē ar nulles emisijas automobili, bet par pievienoto “beyond Zero” vērtību, braukšanu padarot ērtāku un azartiskāku”.

Toyota bZ modeļi palīdzēs sasniegt arī oglekļa neitralitātes mērķi. Oglekļa neitralitāte aptver pieeju un iniciatīvas, kas vērstas uz CO2 emisiju neitralizēšanu visā transportlīdzekļa dzīves ciklā – ražošanā, izplatīšanā, ekspluatācijā un pārstrādē.

Toyota definē četrus “beyond Zero” aspektus, no kuriem pirmais un visbūtiskākais ir “tu un vide”, domājot ne tikai par enerģiju, ko izmanto, lai automašīna brauktu, bet arī par veidu, kā izmantot reģeneratīvo vai atjaunīgo enerģiju, piemēram, saules enerģiju.

Otrs aspekts ir “tu un tavs auto”: uz speciālas platformas būvētajā baterijas elektromobilī izmantotās jaunāko tehnoloģiju iespējas nodrošina lielisku savienojamību, lai sniegtu drošību, mieru un patīkamu braukšanas pieredzi.

Treškārt, “tu un citi” virza uz tādu baterijas elektromobiļu radīšanu, kam ir plašs un kluss interjers, kas iedvesmos cilvēkus komunicēt un kopīgi dalīties pieredzē.

Visbeidzot “tu un sabiedrība” paredz plašāku ietekmi uz sabiedrību, padarot pasauli par labāku vietu dzīvei ikvienam.

Balstīts Toyota elektrifikācijas līderpozīcijās

Toyota bZ4X Concept ir jaunākais pagrieziena punkts Toyota ceļā uz nulles emisiju, kas sākās pirms vairāk nekā 20 gadiem ar oriģinālā Prius debiju – pasaulē pirmo sērijveida hibrīda elektroauto. Kopš tā laika Toyota ir konsekventi paplašinājusi transportlīdzekļu elektrifikācijas robežas, panākot arvien lielāku hibrīdtehnoloģijas efektivitāti un īstenojot jaunas iespējas, izstrādājot uzlādējamā hibrīda elektroauto un ar ūdeņradi darbināmus elektroauto. Līdz šim Toyota pārdevusi vairāk nekā 17 miljonus elektrificētu automobiļu, ietaupot aptuveni 140 miljonus tonnu CO2. Laikā no 2010. līdz 2019. gadam elektrifikācija palīdzējusi Toyota tās globālo CO2 emisiju samazināt par aptuveni 22%.

Toyota “bZ” norāda arī uz to, ka Toyota lūkojas tālāk par nulles emisijām nākotnes mobilitātes jomā. Fokusējoties uz labākas mobilitātes sniegšanu visiem, “beyond Zero” ietver Toyota vēlmi radīt produktus un pakalpojumus, kas vairo braukšanas prieku, uzlabo multimediju lietošanas pieredzi un sniedz drošību visiem ceļu satiksmes dalībniekiem, lai galu galā veidotu labāku sabiedrību visā pasaulē.

Lai to paveiktu, Toyota ir sagatavojusi plašu elektrifikācijas tehnoloģiju klāstu, kas apmierina dažādu tirgu un transportlīdzekļu vajadzības, un sniedz visu nepieciešamo pašuzlādes un uzlādējamā hibrīda, ūdeņraža degvielas šūnu un baterijas elektrisko automobiļu ražošanai.

Turklāt ūdeņraža kā tīra enerģijas avota attīstīšana veido vēl vienu dimensiju, ūdeņraža degvielas šūnu tehnoloģijai esot pielietojamai daudzos dažādos transporta veidos – ne tikai vieglajos auto ar degvielas šūnu sistēmu, bet arī smagajā kravas transportā, dzelzceļā un jūras transportā, kā arī stacionāros un pārvietojamos elektroenerģijas ģeneratoros.

Elektrificētā piedāvājuma paplašināšana

Līdz 2025. gadam Toyota globālajā tirgū piedāvās vairāk nekā 70 elektrisko modeļu, no kuriem vismaz 15 būs baterijas elektromobiļi.

Eiropā 2025. gadā tas nodrošinās Toyota modeļu klāstu, kurā vairāk nekā 70% būs hibrīdi, vairāk nekā 10% būs uzlādējamie hibrīdi un vēl vismaz 10% būs nulles emisijas modeļi – gan baterijas, gan ūdeņraža elektroauto.

Toyota globālais ieguldījums ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā un apņēmība sasniegt oglekļa neitralitāti

2018. gadā Toyota paziņoja par nodomu no autobūves kompānijas kļūt par mobilitātes uzņēmumu.

Visiem dzīvojot uz vienas planētas, Toyota rīkojas, raugoties “dzimtās planētas” perspektīvā, kas tālu pārsniedz “dzimtās pilsētas” un “dzimtās valsts” redzējumu, kam ilgstoši sekojusi autobūves industrija.

Pašreizējās ekonomiski aktīvās paaudzes ir atbildīgas par šīs skaistās planētas saglabāšanu nākamajām paaudzēm, veidojot vietu, kur cilvēki var dzīvot mierīgi. Ievērojot šo perspektīvu, Toyota seko “uz cilvēku centrētai” filozofijai, kam ar tehnoloģiju palīdzību būtu jārada pozitīva ietekme uz cilvēku labklājību un veselību.

Izmantojot spēku, ko Toyota uzkrājusi caur “monozukuri” (radīšana vai ražošana), un iekļaujot papildu tehnoloģiskos jauninājumus, kas paplašina mobilitātes iespējas, Toyota sniegs pakalpojumus, kas mobilitātes brīvību padarīs pieejamu visiem cilvēkiem.

Toyota plāns ir ar savu uzņēmumu starpniecību veicināt ilgtspējīgas attīstības mērķu īstenošanu. Lai izpildītu 17 ilgtspējīgas attīstības mērķus CO2 emisiju mazināšanai pasaulē, ir vitāli nepieciešams, lai elektrifikācija tiktu ieviesta globālā mērogā.

Šobrīd valstis visā pasaulē paziņo savus termiņus oglekļa neitralitātes sasniegšanai. Piemēram, Eiropas Savienība plāno oglekļa neitralitāti panākt līdz 2050. gadam.

Lai īstenotu oglekļa neitralitāti automobiļu industrijā, ir nepieciešamas integrētas darbības; tādas, kas saistītas ar enerģētikas politiku, veicinot atjaunīgos energoresursus un pārstartējot infrastruktūru, un tādu rūpniecības politiku, kas paredz subsīdijas un atbalstu piegādātājiem, kā arī bateriju pārstrādes sistēmu. Nozarei jāstrādā arī ar dažādām ieinteresētajām pusēm, proti, valdībām un uzņēmumu organizācijām u.c..

Toyota, paplašinot savu uzņēmējdarbību visā pasaulē, turpinās attīstīt elektrifikācijas stratēģiju, kas ļaus samazināt visa dzīves cikla CO2 emisijas, konsultējoties ar valstu valdībām.

Toyota arī apņemas nodrošināt pilnīgu informācijas atklātību un sniegt labāku izpratni akcionāriem, piemēram, līdz gada beigām sagatavojot un publiskojot pārskatu, lai apliecinātu, ka sadarbības pasākumi atbilst Parīzes klimata līguma ilgtermiņa mērķiem.

Pie mikrofona Gunārs Jākobsons

Bez jebkādiem pārspīlējumiem var teikt, ka Gunārs Jākobsons ir leģenda. Ilgus gadu desmitus viņa balss bija sinonīms radio translācijām no lielākajām sporta sacensībām, kas risinājās ne tikai Latvijā, bet arī globālā mērogā. Tāpat savas karjeras gados bijis iesaistīts Mikrofona aptaujas organizēšanā, relatīvi sekmīgi darbojies šlāgermūzikas lauciņā un vispār Latvijas Radio Jākobsons ir tik leģendārs, cik vien vispār kāds cilvēks var būt. Līdz ar to memuāru grāmatā viņam bija patiešām daudz visa kā stāstāma, jautājums tikai - cik daudz no šī satura ir interesants man kā lasītājam. Sākšu ar to, kas man grāmatā patika. Grāmatas saistošākās daļas man bija tās, kurā Jākobsons vēsta tieši par savu pieredzi, komentējot sporta sacensības, jo īpaši - futbola un hokeja. Ilgās desmitgades, kurās ietilpa dažādie Rīgas Daugavas un Dinamo pastāvēšanas posmi, pasaules čempionāti hokejā un pat Eiropas čempionāts futbolā, ar savu devu aizkulišu informācijas. Vēstījumi par izcilām personībām: Maksi Levitānusu, Jāni Skredeli, Viktoru Tihonovu un citām, tas viss ir ļoti saistoši. Šis tas interesants parādās arī stāstījumos par daudzajām Olimpiskajām spēlēm, kurās Jākobsons bijis klāt (tur gan vairāk prasītos smalkāku detaļu un mazāk plašuma ar vispārīgu informāciju). Emocionāli spēcīga ir grāmatas pēdējā daļa, kurā laiks Jākobsonam atņēmis ne vien dzīvesbiedri, bet arī dēlu - personīgi, skumji un izjusti. Diemžēl nevaru teikt, ka visa grāmata ir ļoti aizraujoša. Ir tēmas, kuras mani gluži vienkārši ne pārāk interesē - te primāri varētu minēt Jākobsona dalība kopā ar Margaritu Vilcāni vienā no TV šoviem iz kategorijas "Dziedi ar zvaigzni" un vispār viss, kas attiecas uz paša Jākobsona dziedāšanu un to, kā viņa izpildītajām dziesmām gājis Šlāgeraptaujā - tur nomācoša kļūst autora pārņemtība ar skaitļiem, dokumentiem un visa kā saglabāšanu. Man itin labi patīk, kad Jākobsons citē saglabātas zīmītes, kur viņa kolēģiem asprātīgā veidā ziņojuši par nevarēšanu ierasties darbā vai ķēruši viens otru uz zoba, bet precīzais uzskaitījums tam, kādas bijušās Jākobsona sekmes katru gadu skolā, saraksts ar visiem apbalvojumiem, ko viņš saņēmis savas dzīves laikā un citi fakti faktu pēc varētu itin labi arī izpalikt. Arī par Mikrofona aptaujām varētu būt mazāk faktu, kurus jebkurš var apskatīties Wikipedia, bet vairāk kaut kā personīga. Lielākie mani iebildumi tomēr saistās ar to, par ko Jākobsons neraksta nemaz vai raksta acīmredzami rediģētā veidā. Tas primāri attiecas uz to, kādas bija viņa attiecības ar padomju varu un kā viņš veidoja savu karjeru šajos apstākļos. Oficiālā informācija ir sekojoša: Jākobsona ģimeni par mata tiesu izglābās no izsūtīšanas, jo bija diezgan pārtikusi, viens onkulis gāja bojā izsūtījumā, otrs bija Rietumos, jau no sākta gala nekādas tuvības ar okupācijas varu tur nevienam nebija, tomēr piesardzības labad ar onkuļa ģimeni sakarus neuzturēja. Un šie apstākļi netraucēja Jākobsonam ne tikai veidot karjeru Radio, bet arī doties uz virkni Olimpisko spēļu un pat aizbraukt kruīzā ar kuģi Nadežda Krupskaja pa Rietumeiropu. Lieki teikt, ka diez vai viss tur bija tik vienkārši. Protams, es saprotu, ka nevienam nav nekādu pienākumu stāstīt patiesību, tikai patiesību un pilnu patiesību, bet tāpat man nav pienākumu ticēt visam, ko autors raksta. Un šajā gadījumā nākotnei noteikti būtu vērtīgāk kaut ko izstāstīt par to, kādas nodevas bija dodamas ķeizaram. Tradicionāli pēc autobiogrāfisku grāmatu izlasīšanas mēdzu apgalvot, ka redaktors būtu varējis šo grāmatu padarīt labāku. Arī šī reize nebūs izņēmums.

“Google Earth” piedāvā video, kas parāda vietas ģeogrāfiskās izmaiņas 37 gadu garumā

“Google” savam pakalpojumam “Google Earth” pievienojusi jaunu funkciju “Timelapse”, kas ar interaktīvu video palīdzību ļauj redzēt, kā gadu gaitā mainījies konkrēts ģeogrāfiskais punkts. Lietotājs var noskatīties video, kas aptver izmaiņas 37 gadu garumā, sākot no 1984. gada līdz mūsdienām, katru gadu skatot kā vienu kadru.

Lai noskatītos video, atliek tikai izvēlēties interesējošo lokāciju un nospiest “Play” pogu. Lietotājs var mainīt kameras pozīciju, lai apskatītu konkrēto ainavu no dažādiem leņķiem. Intereses pēc apskatījos, kā 37 gadu garumā mainījusies mana dzimtā vieta Inčukalns. Lai arī pats video tāds miglains, kaut ko saprast var un aptuvens priekšstats vismaz rodas.

“Google” norāda, ka šie interaktīvie video ar gadu gaitā vērojamajām pārmaiņām ir veids, kā parādīt cilvēku radīto ietekmi uz Zemi. Tādās valstīs kā Latvija izmaiņas nebūs izteiktas, taču, piemēram, teritorijās pie poliem, redzams, kā 37 gadu laikā ledus apjoms pamazām sarūk. Līdzīgi var pavērot, kā samazinās Amazones lietusmežu apjoms.

Šī jaunā iespēja ir “Google”, NASA, ASV Ģeoloģijas dienesta, Eiropas Komisijas un Eiropas Kosmosa aģentūras sadarbības rezultāts. Interaktīvajā video ir apvienoti NASA “Landsat” programmas un ES “Copernicus” projekta satelītattēli.

“Apple” aicina klientus iesaistīties īpašā Zemes dienai veltītā akcijā

22. aprīlī tradicionāli tiek atzīmēta starptautiskā Zemes diena, kad visā pasaulē norisinās dažādi pasākumi un akcijas ar mērķi veicināt cilvēku izpratni par klimatu, tā straujajām pārmaiņām, ilgtspējīgu dzīvesveidu un aicina padomāt, kā saglabāt mums apkārt esošo dabisko vidi. Par godu šai dienai arī “Apple” izveidojis akciju – par katru uzņēmuma veikalos veiktu pirkumu ar “Apple Pay” automātiski tiks ziedots viens dolārs “Conservation International” – bezpeļņas organizācijai, kuras misija ir dabas aizsardzība.

Nauda tiks ziedota par pirkumiem Apple.com, lietotnē “Apple Store” vai kompānijas fiziskajos veikalos. Akcijā iespējams iesaistīties jau no šī brīža līdz pat 22. aprīlim, kad “Apple” visu ziedojumu novirzīs “Conservation International”. Organizācijas mērķis ir pievērst cilvēku uzmanību un mudināt novērtēt dabas sniegtos labumus – pārtiku, svaigu ūdeni utml. Līdz šim tā palīdzējusi aizsargāt vairāk nekā sešus miljonus kvadrātkilometru lielu zemes un jūras teritoriju vairāk nekā 70 valstīs.

Savos e-pastos “Apple”, daloties ar šo akciju, pieminēja arī zīmolus, kuri rada ilgtspējīgu apģērbu un aksesuārus, piemēram, “Allbirds”, “Pela” un “The North Face”, kā arī reklamēja “Apple TV+” šodien debitējošo dokumentālo filmu “The Year Earth Changed“. Ja reiz esam nonākuši pie filmām, šajā sakarā vēlos izcelt šogad tapušo, “Netflix” apskatāmo dokumentālo filmu “Seaspiracy“, kas parāda reālo, skarbo situāciju zivju nozvejā mūsdienās un sekas, ko tā var radīt klimatam tuvākajos gados.

3 jautājumi dzejniekam. Atbild Aivars Eipurs.

Ievads

Kamēr pandēmijas saulītē (vai ēnā) snauž manas garās intervijas, esmu nolēmusi aizsākt blogā jaunu rubriku "3 jautājumi dzejniekam". Reizi nedēļā vai biežāk (lai diktē noskaņojums!) blogā publicēšu vienu īsinterviju ar kādu no latviešu dzejniekiem. Katram būšu sagatavojusi 5-10 jautājumus, no kuriem viņš vai viņa izvēlēsies 3 tīkamākos, - ar norunu, ka manu jautājumu vietā drīkst izdomāt arī savus, bet! lasītājam gan neatklāsim, vai galu galā tie bija mani vai autora pašizdomāti jautājumi.

Kā pirmo esmu uzaicinājusi Aivaru Eipuru. Ar Aivaru iepazinos pirms gadiem desmit vai vairāk, kad biju iesaisījusies Dzejas dienu organizēšanā kā brīvprātīgā un laiku pa laikam apgrozījos Rakstnieku savienībā. Vēlāk, kad arī pati nopietnāk pievērsos dzejai, sākām reizi pa reizei kopā uzstāties arī dzejas pasākumos. Viens no aizraujošākajiem bija dzejas brauciens uz Edinburgu, no kurienes arī pievienotā fotogrāfija, kurā Aivars diktofonā ieraksta skotu ielas dziesminieka uzstāšanos.

IMG-6601.JPG

Par autoru

Aivars pats saka, ka ir tas, kas pat ne maldās, drīzāk mētājas starp sevi kā autoru un kā tēlu. Nereti, kad situācija jau sen pieprasa būt autoram, viņš turpina darboties kā tēls, pie kam – apzināti, un tas sagādā ciešanas.

Skaņu celiņš intervijai: Dire Straits - Sultans Of Swing 

(izvēlas dzejnieks)3 jautājumi dzejniekam:


Kas vajadzīgs, lai rakstītu dzeju?

1. Jāzina vismaz viena valoda, un labi jāzina.

2. Mīlestība uz literatūru – daudz jālasa. 

3. Nepieciešama iedvesma.

4. Jāsalīdzina savi mēģinājumi ar izcilu autoru darbiem.

5. Ieteicams arī atdzejot

6. Jābūt drosmīgam savā dzejā, un, vēlams, arī ārpus tās.

7. Jāsagaida ne tikai no Dieva, bet arī no tevis cienītiem profesionāļiem pamudinājums rakstīt dzeju.

Visu šo laiku vari savu dzeju pierakstīt un pēc tam strādāt ar uzrakstīto.

Vai esi uzrakstījis rindas, kuras pēc tam esi atradis citu dzejnieku dzejoļos?

Jā, divus gadījumus atceros. Viena tāda rinda bija arī Arvīdam Skalbem, otra – Vladislavam Hodasevičam. Bija tāds kā viegls šoks un izbīlis, jo viņi šīs rindas bija uzrakstījuši pirms manis. Tā kā es to nezināju, tad par plaģiātu runas nebija. Konkrētās rindas gan neatceros. Iespējams, ka šie mani dzejoļi pat nebija publicēti.  

Kur nokļūst neuzrakstītie dzejoļi?

Tas ir līdzīgi kā pasakās. Dzejoļa vējš, kas netiek ieprostots papīra lapā, vai nu pēkšņi pazūd zemē kā daudzsološs un pēkšņi vilšanos nesošs svaigs naftas urbums, vai arī uzšaujas debesīs, pazūd mākonī vai gandrīz nolauž lidmašīnai spārnu skaidrā laikā. Bet tas reti, jo skaidrā laikā parasti pazūd zemē, ne gaisā. Protams, es varu rakstīt uz ziņu aģentūrām, ka tāds un tāds Eipurs, kuram tāds un tāds pseidonīms, pazaudējis neuzrakstītā dzejoļa rindas, bet dzejoļa sākums man ir un ir tāds, un ka es varu pierādīt. Taču, visticamāk, tas ir pazudis ar galiem, cita valodā, drīz parādīsies pie cita autora, un pat ja, ar retu varbūtību, man kādreiz gadīsies šo dzejoli atdzejot, es varbūt pat neatpazīšu, ka tas ir mans neuzrakstītais. Vēl var būt, ka Providence aiznes manas neuzrakstītās rindas citam dzejniekam Latvijā. Tas tad, ja tas dzejolis pavisam karājas gaisā. Vai arī neuzrakstīto dzejoli atņem bāriņu tiesa, jo neesmu mācējis dzejoli uzrakstīt. Tad tas nokļūst Neuzrakstīto Dzejoļu namā. Un tur jau nekas labs to negaida.


Nobeigumā viens dzejolis no autora. Dzejā Aivara pseidonīms ir Eduards Aivars. Un dzejolis ir no viņa jaunākās grāmatas "Dzejoļu remonts":


IMG-7847.jpg

Stadler Form Roger gaisa attīrītāja apskats

Daudziem no mums pavasaris saistās ar Sauli, ar putnu dziesmām, plaukstošām lapiņām un zilajām kapu puķītēm ceļmalās, bet citi gaida pavasari ar nepatīkamām priekšnojautām par putekšņiem un citiem draņķiem gaisā, kas atnes diskomfortu, sārtu degunu, kāsēšanu un citas ne pārāk jautras izklaides. Un tad vēl tās nemazgātās sliedes Barona un Maskavas ielās, kā arī pie bibliotēkas.

Stadler Form Roger – tas ir mājas veselīga gaisa ģenerators. Stadler Form Roger darbības pamatā ir Dual Filter tehnoloģija, izstrādāta sadarbībā ar vācu uzņēmumu Freudenberg. Iebūvēts gaisa piesārņojuma sensors spēj noteikt piesārņojuma pakāpi un Auto režīmā attīrītājs patstāvīgi regulē ventilatora ātrumu. Ierīce ir aprīkota ar filtra nomaiņas indikatoru. Gaisa attīrīšanas efektivitāte no cietajām daļiņām un gāzēm sasniedz gandrīz 100%, ko apliecina laboratorijas TUV (Vācija) pētījumi.

Augstas efektivitātes gaisa attīrītājs ir aprīkots ar Dual Filter tehnoloģiju – tas ir kombinēts HEPA un aktīvās ogles filtrs, lai attīrītu gaisu ne tikai no nepatīkamiem aromātiem, bet gan arī no putekļiem, putekšņiem un netīrumu daļiņām. Ar filtra palīdzību efektīvi tiek novērstas daudzas problēmas. Pie tām ir pieskaitāms siena drudzis vai alerģiskas reakcijas uz sadzīves putekļiem, pelējuma sporām, putekļu ērcītēm un citām kaitīgām daļiņām.

Tehniskās nianses

 • Telpas platība, m²: līdz 66
 • Gaisa plūsma, m³/h: līdz 465
 • Gaisa apmaiņa stundā: pie 66 m² – 3 reizes
 • LED darbības indikatori: ir
 • Vadība: elektroniskā (sensorā) + ar lietotni
 • Darba režīmi: Auto, nakts
 • Patērētā jauda, W: 6 – 100
 • Trokšņa līmenis, dB(A): 30 – 65
 • Filtri: mazgājams prefiltrs + kombinēts HEPA un aktīvās ogles filtrs
 • Taimeris: 1, 2, 4 vai 7 OFF stundu taimeris
 • Gaisa tīrības indikators: ir
 • Ventilatora griešanas ātrums: 5 + Auto
 • Ierīces svars, kg: 7.9
 • Izmēri, P x A x D, mm: 420 x 500 x 200
 • Cena: ap 500 eiro
 • Nomaināmā filtra cena: no 70 eiro

Izskats un uzbūve

Stadler Form paši dēvē Roger gaisa attīrītāju par stila ierīci, un jāsaka, ka tā šis aparāts arī izskatās. Roger gaisa attīrītājs ir daļēji pavilkts ar audumu, gluži kā to šobrīd varam redzēt viedās mājas digitālajiem asistentiem no Google. Audums ir visai raupjš, lai tas laistu cauri gaisu, un vienlaikus arī tas izskatās stilīgi.

Google Home asistents

Roger gaisa attīrītājam ir nedaudz šmaugāks viduklis, šis nav parastais ķieģeļa formas dizains, kas patīkami atšķirt Roger gaisa attīrītāju no citiem konkurentu izstrādājumiem. Roger un Roger little turpina Eva mitrinātāja stilu: maigas, racionālas līnijas. Rezultātā ierīce, kuras dizains apvieno mūsdienīgumu un lietderīgumu.

Ierīces virsējā daļa atvēlēta gaisa izplūdei un arī paslēptām skārienjutīgām pogām, padarot Roger gaisa attīrītāju nu dikti glītu. Skārienjutīgās pogas iedegas tikai tad, kad pieskaries ierīces ieslēgšanas/ izslēgšanas pogai. Turpat augšpusē ir arī paslēpts rokturis, lai Roger gaisa attīrītāju būtu ērti pārvietot.

Roger gaisa attīrītāja sānā izvietoti sensori gaisa piesārņojuma mērījumiem. Šie sensori tad arī prot atbildēt par Roger gaisa attīrītāja darbību – Auto režīmā tiek bez lietotāja iejaukšanās pieregulēts ventilatora darbības ātrums.

Aiz priekšējā vāka slēpjas pamatīgs, biezs HEPA un aktīvās ogles filtrs. Filtrs ir pamatīgs un biezs, radot visai pārliecinošu sajūtu par ierīces darbību. Roger un Roger little ir aprīkoti ne tikai ar pamata filtru, kas veic rūpīgu tīrīšanu, bet arī pirmo filtru. Tas noņem lielus putekļus un netīrumus no gaisa, tādējādi aizsargājot galvenos filtrus un pagarinot to ekspluatācijas laiku.

Lietotne

Stadler Form Roger ir vieds gaisa attīrītājs, to pavada Smart Life – Smart Living lietotne, bet te būtu jāmet neliels akmens ražotāja lauciņā, jo Roger gaisa attīrītāju pavadošo lietotni nācām gandrīz ar uguni meklēt. Uz ierīces iepakojuma ir informācija, ka pieejama lietotne, bet tā nav nosaukta vārdā. Play Store veikalā pēc ierīces nosaukuma lietotni atrast nevar, nākas vērt vaļā lietošanas pamācību vai ražotāja mājaslapu, lai atrastu, kāda tieši lietotne pavada Roger gaisa attīrītāju.

Smart Life – Smart Living lietotne nostrādāta ļoti labi, pat izcili. Tā uzreiz prot atrast ieslēgto Roger gaisa attīrītāju, savienot to ar mājokļa Wi-Fi. Turklāt lietotne ļauj izmantot Roger gaisa attīrītāju ar un arī bez lietotāja konta izveides. Ja izvēlēsies kontu neveidot, tad nevarēsi pārvaldīt Roger gaisa attīrītāju ārpus mājas, bet tas arī viss.

Ar Smart Life – Smart Living lietoti vari pārvaldīt pilnīgi visas Roger gaisa attīrītāja iespējas, kā arī veidot dažādus automātiskos scenārijus, piemēram, Roger gaisa attīrītājam vari iestatīt, lai tas darbojas ar lielāku jaudu, kad ārā ir silts un sauss gaiss. Smart Life – Smart Living lietotne prot nolasīt atrašanās vietu, saņemt par to laika ziņas un attiecīgi rīkoties. Smart Life – Smart Living lietotnē vari iestatīt arī citas šāda veida receptes, kas idejas līmenī ļoti līdzinās tam, ko var iegūt ar IFTTT.

Šoreiz jāsaka, ka no Roger gaisa attīrītāju pavadošās lietotnes negaidīju neko daudz, bet tā noteikti ir viena no vislabāk noslīpētajām lietotnēm, kas redzēta šāda veida mājas ierīcēm. Šis ir liels pluss.

Roger gaisa attīrītājs arī pārvaldāms ar Google Assistant, Amazon Alexa un Samsung SmartThings asistentu palīdzību.

Gaisa kvalitātes kontrole

Roger un Roger little ne tikai efektīvi attīra gaisu, bet arī kontrolē tā stāvokli. Sensori pastāvīgi mēra gaisa piesārņojuma līmeni telpā. Indikatori ziņo par gaisa kvalitāti, mainot indikatora krāsu: zils – laba kvalitāte, oranža – vidējā, sarkana – slikta. Tas ļauj ierīcei būt pilnīgi autonomai. Atkarībā no pašreizējā piesārņojuma līmeņa gaisa attīrītājs pats regulē tīrīšanas darbību (automātiskajā režīmā).

Ērtai izmantošanai Roger un Roger little ir ne tikai auto režīms un filtra piesārņojuma indikators bet arī nakts režīms ar aptumšotu apgaismojumu. Ierīce darbojas ļoti klusi, lai varētu darboties arī nakts laikā.

Divkāršā filtra Dual Filter resurss ir ierobežots, tādēļ tas ir jāmaina ik pēc 8 – 12 mēnešiem. No vienas puses, ir svarīgi, lai tas netiktu mainīts pārāk agri, kad filtrs vēl nav izstrādājis savu resursu, jo tas ir gana dārgs. No otras puses, mēs nedrīkstam palaist garām nodiluma brīdi, lai vienmēr tiktu garantētai kvalitatīvai gaisa tīrīšanai. Šīs problēmas Roger un Roger little rūpējas par automatizētu filtru piesārņojuma kontroles sistēmu. Tas ļauj noskaidrot vislabāko laiku, lai nomainītu filtru.

Priekšējais filtrs pat pēc 30 mazgāšanas reizēm saglabā savu antibakteriālo pārklājumu.

Nobeigumā

Stadler Form Roger gaisa attīrītājs noteikti ir ļoti stilīgs un ērti izmantojams, to pavada augstas klases lietotne. Vai tieši tev ir nepieciešama gaisa filtrēšana? To laikam būs jāsaprot pašam, ņemot vērā pašsajūtu un mājokļa putekļainību. Protams, Roger gaisa attīrītājs vairāk paredzēts cīņai pret pelējuma smakām un sīkākām putekļu daļiņām, bet tās bez speciālām mērierīcēm noteikt ne vienmēr pats varēsi.

Roger gaisa attīrītājs pirmajos divos jaudas līmeņos nav dzirdams, pie trešā jau var manīt, ka istabā griežas ventilators, bet piektajā jaudas līmenī ir aptuveni tik skaļš kā putekļu sūcējs, kas darbojas blakus istabā ar aizvērtām durvīm. Man patika, ka Roger gaisa attīrītājs tīro gaisu izpūš vertikāli augšā, tādējādi tiek efektīvi maisīts gaiss istabā, kā arī no grīdas netiek pacelti gaisā vēl putekļi.

Roger gaisa attīrītājs ir visai dārgs, to būs grūti noliegt. Katram pašam ir jāsaprot, vai šāda tipa gaisa attīrītājs mājās būs noderīgs. Jebkurā gadījumā – Roger gaisa attīrītājs varētu būt viens no labākajiem šāda veida produktiem.

Kerčas sašaurinājums (papildināts)

vara bungas: RU paziņoja, ka 24.aprīlī līdz oktobrim aizliedz citu valstu karakuģu un civilo dienestu kuģu kustību Kerčas jūras šaurumā, kas savieno Azova un Melno jūru. Formāls iemesls – mācības. Nav skaidri zināms vai un kurā brīdī šis ierobežojums tiks attiecināts arī uz tirdzniecības un zvejas kuģiem, kas virzās uz/no UA ostām Azovas jūrā. Šāda RU rīcība būtu kaut cik pamatota, ja kāds uzskatītu, ka Kerčas jūras šaurumā RU teritoriālie ūdeņi sakļaujas (kontinenta un pussalas), kas ir tests par jautājumu “Kam pieder Krima?”. Pretējā gadījumā spēkā ir līgums (tas pie jautājuma ko vērti ir starptautiskie līgumi un īpaši līgumi ar RU). Pasākums visticamāk paliks Rietumos “nepamanīts”, jo parasītu adekvātu “spoguļattēla” rīcību pret RU (kara)kuģiem, kas noteikti traucētu brīvajam tirgum uncīņai par mieru visā pasaulē.

Pastarpināti šis izklūpiens liecina par termiņu līdz kuram RU plāno tracināt pasaules sabiedrību šajā sezonā. Pie reizes, kārtējo reizi vēršu uzmanību uz Dāņu šaurumiem , kas savieno Baltijas jūru ar Atlantiju. Sākoties konfliktam mūsu reģionā DE, DK un NO būtu jārīkojas sakaņoti liedzot RU kara un dienesta kuģu kustību savās EEZ, kanālos un šaurumos, SE rīcība paliek zem jautājuma zīmes ( kā vienmēr), savukārt RU darīs visu iespējamo un neiespējamo, lai šādus ierobežojumus novērstu (iebiedējot attiecīgo valstu politiķus ar kodolieroču lietošanu) vai mēģinot debloķēt šaurumus, t.sk. ar kodolieročiem, jo negrib palikt tādā neērtā pozīcijā kā šobrīd UA Azovas jūrā.

UPD1 24.04. vēl nav iestājies, iegansti jau tiek meklēti

[..] Сегодня ночью в Азовском море катера ФСБ РФ в очередной раз предприняли попытку воспрепятствовать правомерным действиям лодочной группы ВМС ВС Украины, несущей боевое дежурство. Несмотря на провокации и целенаправленные действия россиян по ограничению свободного плавания, катерно-тактическая группа ВМС Украины продолжала выполнять поставленные перед ней задачи[..]

avots

UPD2 Godīgi sakot negaidīju, bet tas ir tikai EDSO līmenis

The United States shares Ukraine’s concerns over Russia’s most recent provocation in the Black Sea, this time impeding maritime traffic through the Kerch Strait in order to facilitate its continued military buildup. 

avots

Watch Review – Laco Augsburg Oliv 42

Haven’t had a post in quite while. Partly because of some priorities shifted, partly, well, just been lazy. Let’s shake this almost forgotten blog and do proper watch review. I’ve been in watches for more than 20 years and looking back I can tell that I prefer sports and tool watches. I do appreciate haute …

Continue reading "Watch Review – Laco Augsburg Oliv 42"

Dubaija. Turpceļš

01.04.2021. Nedaudz pirms 17 izbraucām no mājām uz lidostu. Pacilājošs noskaņojums, beidzot, beidzot, pēc 8 mēnešu izolācijas Latvijā, dodamies ceļojumā. Edgars rezervējis, samaksājis stāvvietu lidostas tuvumā, lai nav lieks čakars ar takšiem u.tml. Tā kā stāvvieta nav gluži blakus lidostai, … Continue reading

Samsung viedtālrunis, kuru var salocīt divos virzienos

Samsung Galaxy Z FiP 2021
Salokāmais telefons pēc apraksta atgādina “Samsung Galaxy Z Flip”, bet tā displeju var saliekt divos virzienos.

Vietnē “Letsgodigital ir publicēta informācija par to, ka kompānija “Samsung” apsver iespēju izlaist viedtālruni “Galaxy Z Flip”, kuru var salocīt divos virzienos.
Tāda ierīce tika reģistrēta Pasaules intelektuālā īpašuma organizācijā (WIPO) 2020. gada oktobrī. 68 lappušu dokumentācija tika publicēta 2021. gada 15. aprīlī.Telefons pēc apraksta atgādina “Samsung Galaxy Z Flip”, bet tā displeju var salocīt divos virzienos. Tāpēc, protams, ir nepieciešams jauns šarnīrsavienojums.
Salocīts, elastīgais ekrāns ir pasargāts no ārējās ietekmes. Ja jūs salokat ierīci uz otru pusi, jūs varat piekļūt ekrānam gan no priekšpuses, gan aizmugures. Turklāt tālruni var izmantot pilnībā atvērtā stāvoklī.

Samsung salokāms divpusēji

Šim viedtālrunim kompānija “Smasung” izvēlējās kameru ar divām atverēm ekrānā. “Samsung” zibspuldzes vietā vēlas izmantot gaismu, ko izstaro displejs. Šis risinājums tiek izmantots parastos viedtālruņos.

Tāpat patentā tiek runāts par displejā iebūvētu pirkstu nospiedumu skeneri. Pašlaik tirgū nav salokāmu viedtālruņu ar zem ekrāna esošu daktiloskopisko sensoru.

Avots: Letsgodigital

The post Samsung viedtālrunis, kuru var salocīt divos virzienos appeared first on Kriptomedia - Tehnoloģiju ziņas internetā.

Atkal tiek celta trauksme par jaunām Microsoft Exchange ievainojamībām

Tikai dažas nedēļas pēc nulles dienas ievainojamību labojumu izlaides un uzbrukumu viļņa Microsoft Exchange serveriem visā pasaulē, Microsoft atkal ir izlaidis ielāpus četrām jaunām ievainojamībām, kas pakļauj serverus attālinātu uzbrukumu riskam.

To, ar kādu bīstamības pakāpi tika vērtētas iepriekšējās Microsoft Exchange ievainojamības, liecina fakts, ka ASV FIB ar tiesas orderi slepus deinstalēja lūkas, kas, izmantojot ievainojamības, bija ievietotas serveros.

Četru jauno Microsoft Exchange Server ievainojamību labojumi ir izlaisti ikmēneša “Ielāpu otrdienas” (Patch Tuesday) ietvaros. Problēmu nopietnības dēļ Microsoft sadarbojas ar ASV Nacionālās drošības aģentūru (NSA), lai veicinātu jauno labojumu tūlītēju uzstādīšanu. NSA nopelns ir ziņojumi par divām Microsoft Exchange ievainojamībām (CVE-2021-28480 un CVE-2021-28481) un aģentūra brīdina, ka to izmantošana “var nodrošināt pastāvīgu piekļuvi uzņēmumu tīkliem un to kontroli”.

NSA urges applying critical Microsoft patches released today, as exploitation of these #vulnerabilities could allow persistent access and control of enterprise networks.https://t.co/SYkqmjeM2h

— NSA Cyber (@NSACyber) April 13, 2021

Abām NSA atklātajām ievainojamībām CVSS rādītājs ir 9,8, jo pastāv risks, ka pirms-autentifikācijas koda izpildes uzbrukumi var notikt bez lietotāja līdzdalības. Saskaņā ar ekspertu vērtējumu ievainojamībām ir tārpveida ļaunprogrammatūras radīšanas potenciāls!

Papildus tam Microsoft ir novērsis uzbrukumos jau izmantotu nulles dienas ievainojamību, par kuru ziņoja Kaspersky eksperti, kuri regulāri atklāj reālos uzbrukumos izmantotas ievainojamības. Kaspersky atklāto Desktop Window Manager ievainojamību CVE-2021-28310 savās operācijās izmanto kiberuzbrucēju APT grupa BITTER.

Kopumā Microsoft ir izlaidis ielāpus vismaz 114 ievainojamībām (skaitot pēc CVE) Microsoft Windows, uz Chromium bāzes izstrādātajā pārlūkā Edge, Azure un Azure DevOps Server, Microsoft Office, SharePoint Server, Hyper-V, Team Foundation Server, Visual Studio un Exchange Server. No 114 ievainojamībām 19 tiek vērtētas kā “kritiskas” – tas ir Microsoft augstākais bīstamības novērtējums.

PĀRDEVĒJS DUS “Valka Lugaži”

Pardevejs_ValkaLugazi_6cilv.jpg

The post PĀRDEVĒJS DUS "Valka Lugaži" first appeared on #teirdarbs.

Aug pieprasījums pēc muļķiem un nodevējiem

vara bungas: Ir aizdomas, ka visa vasara paies saistībā ar UA tematiku, lai kā to negribētos. Ja UA tagad nepadosies politiskam spiedienam un noturēsies līdz rudenim, RU (tāpat kā AZ Karabahā) nāksies lemt uzbrukt ziemas apstākļos vai izklīst līdz nākamajam pavasaraim. 100K+ nevar turēt lauka nometnēs mūžīgi, kaut vai OMD demobilizācijas dēļ. Ja RU blefo pauze ievilksies. Lai cik dīvaini tas nebūtu pašu muļķi un nodevēji valdībā var atpestīt UA no kara un pie reizes no valstiskuma. RU elites daļa, kas nekādi nevar pieņemt Aukstā kara rezutātus, diez vai grib karu dēļ kara, drīzāk vērtē UA pēc saviem standartiem, tas ir, cer uz UA vadības un tās līdzjūtēju gļēvumu[..] Многие в Москве полагают, что украинская государственность уже распадается, что масштабной угрозы может оказаться достаточно, чтобы она рухнула. А если нет, то мощного, но короткого удара хватит, чтобы химера украинской национальной государственности рассыпалась в прах. В 14-м году украинское сопротивление было неэффективным и дезорганизованным. Похоже, что и сегодня общее мнение сводится к тому, что украинцами вновь будут командовать дураки или предатели.[..] avots 2014.-2015. gadā UA netrūka ne muļķu ne nodevēju, tomēr līdz Kijevai pretinieks netika, prokrieviskā sacelšanās nenotika, iebrucēji paņēma tikai tikai to, kas tāpat nebija piesiets. Tas dod cerību, ka arī šoreiz tālāk par blefu RU neies, jo kremlī muļķu nav.

Zemāk video ir vērts klāusīties pirmās 20 minūtes, kurās runā augstākminēta citāta autors P.Felgengauers.

Viss atkārtojas kā 2014.gadā

Paziņojums par ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojuma sabiedrisko apspriešanu

Paziņojums par AS “Putnu fabrika Ķekava” mājputnu intensīvas audzēšanas kompleksa pārbūves un ražošanas apjomu palielināšanas Ķekavas novadā ietekmes uz vidi ziņojuma sabiedrisko apspriešanu.

Absurda teātris

vara bungas: Viena profesionāla batkoma odiseja. 2.video skatīties līdz galam.

1.komandējums – cerību loģika. 2014.gada maijs

2. komandējums – absurds un komandvadības šausmene. 2014.gada oktobris-2015.gada janvāris

Zīmīgi, ka vada(+) taktisko operāciju vadīja BS ģenerālštābs. Būtu tiesības deleģetas vismaz brigādes līmenim, šāda bardaka nebūtu. Nonākot līdzīgā situācijā pēc uzdevuma saņemšanas labāk atslēgt rāciju un rīkoties pašam, pārkāpums, kas var izglābt no nozieguma. Uzvarētāju sirdsapziņa nemocīs.

Jautājums: vai objekta aizstāvēšana maksājot “katru cenu” ir attaisnojama, ja objektam nav militāras vērtības, bet tikai PR nozīme?

Parādās ziņas, ka varētu kavēties jauno iPad un MacBook portatīvo datoru ražošana

Jau 2020. gads bija izaicinājumu pilns elektronikas ražošanā, jo radās problēmas ar dažādu detaļu izgatavošanu, piegādi un produktu salikšanu, kas ietekmējis gandrīz visus nozarē esošos uzņēmumus. Sekas, turpinās arī šajā gadā, un tiek ziņots, ka varētu kavēties jaunākie Apple iPad Pro un MacBook Pro ražošanas laiki.

Kaut arī iepriekš tika ziņots, ka šos produktus mēs varētu ieraudzīt gada pirmajā pusē, izskatās, ka to izlaišana ir pārlikta uz gada otro pusi. Viena no ierīcēm varētu būt atjaunots MacBook Pro portatīvā datora modelis, kura ražošana šobrīd atlikta tādēļ, ka pietrūkst čipu, kurus pievienot shēmas platei. Tikmēr nākamajam iPad Pro ir problēmas ar displeju un to saistīto detaļu piegādēm, jo tas varētu būt pirmais Apple produkts ar Mini-LED tehnoloģijas ekrānu.

Vismaz pagaidām nav ziņu par to, ka varētu tikt ietekmēta iPhone ražošana, kaut arī dažu viedtālruņa detaļu pieejamība kļūst ļoti ierobežota. Pagājušajā gadā mēs piedzīvojām to, ka iPhone 12 prezentācija notika par mēnesi vēlāk, kā arī līdz gala lietotājiem tas nonāca vēlāk kā ierasts. Iespējams, ka šogad Apple savu jaunāko viedtālruni prezentēs jau ierasti septembrī.

“Hyundai” pusvadītāju deficīta dēļ aptur jau otro rūpnīcu

Globālais pusvadītāju iztrūkūms pēdējo dienu laikā nopietni ietekmējis “Hyundai” – Dienvidkorejas autoražotājs paziņojis, ka uz vismaz divām dienām tiks apturēta ražošana Asanas rūpnīcā, kur ik gadu tiek saražoti 300 tūkstoši auto.

Ražošanas apturēšana saistīta ar “piegādes apstākļiem” pusvadītājiem, kuri tiek izmanototi jaudas agregātu vadības blokos. Ražotāja paziņojumā norādīts, ka situācija tiek rūpīgi analizēta, lai ražošanu optimizētu un pielāgotu pieejamajam detaļu skaitam.

“Hyundai” pagājušajā nedēļā paziņoja, ka uz nedēļu apturēta ražotāja galvenā rūpnīca Dienvidkorejā, kārtējoreiz pasvītrojot globālo krīzi pusvadītāju deficītu. Ar līdzīgām problēmām sastapušies virkne autoražotāju, savukārt “Hyundai” līdz šim veiksmīgi izvairījās no ražošanas piebremzēšanas vai pilnīgas apturēšanas, jo, pretstatā citiem autoražotājiem, viņi uzturēja procesoru un pusvadītāju rezerves krājumus.