Sazināties ar mums
Kas te notiek?
Ieteikt jaunu avotu
(jaunu ierakstu skaits dienā; 1110 avoti)
nekur.lv
Šis ir pēdējo 7 dienu tops. Vēlies apskatīt topu par pēdējām 24 stundām?
Veiksmīgu atkāpšanos!
vara bungas: Kā secina šis britu speciālists RU atkāpšanos no Dņepra labā krasta 2022.gada oktobrī veicināja ne tik daudz (ne tikai) UA HIMARS apšaudes, cik tuvojošās ziema un iespējamā Dņepra aizsalšana, kas padarītu prāmju pārceltuvju darbību neiespējamu – grupējuma pārapgādes iespējas sašaurinātos līdz Antonovskij tiltam un Kahovkas dambim. RU atkāpšanās operācija uzskatāma par veiksmīgu, jo notika plānveidīgi un ļāva saglabāt peronāla resursus citiem uzdevumiem. Izvairīšanās no savējo zaudējumiem karā nevar būt pašmērķis, par to vienalga nāksies smaksāt vēlāk ar iespējams vēl lielākiem zaudējumiem.
[..] The Russians succeeded in withdrawing two army-sized groupings from the Dnipro right bank: the Crimea-based 22nd Army Corps in the south; and a mixed northern grouping comprising formations from 35th Combined Arms Army (35 CAA) (Eastern Military District – VVO), 36 CAA (VVO), and 49 CAA (Southern Military District (YuVO). 42,370 troops got away including Army, VDV, National Guard, Chechens, BARS,2 mobilised reservists and Donbass militia. 253 tanks and almost 400 armoured personnel carriers of various types were also evacuated alongside several thousand wheeled vehicles. [..] Yet Russian units were not harassed, chased, or routed. Ukrainian forces edged forward with great caution, even after it was clear there was no opposition. A Russian Army got away, and a Russian President escaped a humiliating defeat on the battlefield.[..]
VB: Taisnības labad jāpiemin, ka britu zinātnieks rakstā neprecīzi norāda GDK personāla kopskaitu, to ir ap 45K nevis 10K , kā arī aizmirst pieminēt pirmo Putina pazemošanu piespiežot viņu atvilkt okupācijas karaspēku no Kijevas apgabala. Vērā ņenamas ir atsauces uz UA žurnālista Caplienko materiāliem, viņš tiešām ir ne sliktāks avots par O.A., Ždanovu vai Butusovu.
Sony WF-1000XM5 bezvadu austiņu apskats – kā iestudēt operu, pļaujot zāli

Pēdējā laikā profesionālā darbība likusi man klausīties visai daudz opermūziku. Tātad krietni prasīgākus skaņdarbus, kā ierasto popsi, ko mierīgi var atskaņot tīri ciešami arī uz lētām austiņām. Jāatzīstas, ka, lai sakārtotu domas, mēdzu nodoties meditatīviem procesiem, piemēram, zāles pļaušanai. Lai apvienotu abas šīs lietas būtu nepieciešamas austiņas ar izcilu skaņas kvalitāti un lielisku trokšņu slāpēšanu. Par laimi, īstajā brīdī Kursora redakcija man šādu ierīci atsūtīja uz testu. Runa ir par Sony WF-1000XM5 bezvadu austiņām. Nav nekāds noslēpums, ka iepriekšējais modelis – Sony WF-1000XM4 – uzstādīja latiņu gan trokšņu slāpēšanā gan skaņas kvalitātē. Tiesa gan, šīs austiņas ir jau divus gadus vecas, tādēļ Sony izlaidis jauno modeli. Man ļoti patīk ražotāja pieeja, ka nav jēga katru gadu izlaist jaunu modeli, kam uzlabojumi būtu nelieli, tā vietā, atjaunojot 1000X sēriju ik pa diviem gadiem, var tikt pie pamanāmākiem uzlabojumiem.
Šoreiz redzamākais uzlabojums ir dizaina izmaiņas – austiņas kļuvušas kompaktākas un vieglākas, saglabājot un pat uzlabojot visas iepriekšējo paaudžu kvalitātes. Kvalitāte gan maksā. Sony WF-1000XM5 iegādājamas par aptuveni 300 eiro, tādēļ centīšos noskaidrot vai cena sevi attaisno.
Sony WF-1000XM5 tehniskā specifikācija
- Galvenie parametri: 8.4 mm skaļruņi; neodīma magnēti; 20Hz – 20,000Hz(44.1kHz sampling) / 20Hz – 40,000Hz(LDAC 96kHz sampling, 990kbps) frekvenču diapazons; IPX4 mitruma aizsardzība
- Procesori: HD trokšņu slāpēšanas procesors QN1e, integrētais procesors V2
- Akumulatoru darbība*: Austiņu darbība, atskaņojot mūziku – līdz 8h ar ieslēgtu trokšņu slāpēšanu, līdz 12h ar izslēgtu trokšņu slāpēšanu. Austiņu darbība sarunā – līdz 6h ar ieslēgtu trokšņu slāpēšanu, līdz 7h ar izslēgtu trokšņu slāpēšanu. Aptuveni 2h uzlāde ar vadu ietvaram. Qi bezvadu uzlāde austiņu ietvaram
- Savienojumi: Bluetooth 5.3 (A2DP, AVRCP, HFP, HSP, TMAP, CSIP, MCP, VCP, CCP); atbalstītie audio formāti – SBC, AAC, LDAC, LC3; USB Type-C
- Komplektācija: lādēšanas ietvars, austiņas, XS, S, M, L Memory Foam austiņu uzmavas, USB Type-C/USB-A lādēšanas vads, pamācības
- Izmēri: uzlādes ietvars – 64.6 x 40 x 26.5 mm, 39 g; austiņas – 5.9 g
- Cena: ap 300 eiro
*ražotāja solītais laiks
Japāņu rūpēs par vidi
Jau ierasts, ka katrs ražotājs, kam nav slinkums, šobrīd dižojas ar to, cik atbildīgi pret vidi tie izturas, ražojot savus lolojumus. Tomēr gribu uzteikt Sony, ka tas darīts jau senāk, pirms tas kļuva stilīgi, turklāt iepakojums tiešām neietver neko no plastmasas. Jā, iepakojums varbūt nerada to premium sajūtu, ko glancētie plastmasām un plēvēm piepačkātie iepakojumi, bet tas ir ētisks solis no ražotāja. Lai gan otrreiz pārstrādātās papīra masas kastīte ir ļoti kompakta, komplektācijā nekā netrūkst. Bez pašām austiņām un lādēšanas ietvara iekļauti četri Memory Foam austiņu uzmavu pāri un komiski īss lādēšanas vads. Kā vienmēr, sienas lādētājs nav iekļauts, bet vadam galā ir USB-A spraudnis, kas ļaus savienoties ar vecākiem lādētājiem. Ja nu mājās pieejami tikai jaunie lādētāji ar USB Type-C ligzdu, tad gan nāksies iztikt bez vada un lādēt pa taisno. Pilnai laimei gan gribētu arī iekļautu kādu silikona uzmavu, tomēr jāuzteic plašā izmēru izvēle.
Kompaktāks lādēšanas ietvars
Patīkami, ka Sony par 16% reducējis ietvara izmēru, tomēr vizuāli tas zaudējis personības vaibstus – kantainos elementus un eleganto LED strīpiņu. OK, cits gads, cits modelis, ko tad šis piedāvā? Lādēšanas ietvars kļuvis daudz noapaļotāks (lasi ergonomiskāks plaukstai). Uzreiz jāteic, ka to ieslidināt bikšu kabatā ir daudz ērtāk, kā iepriekšējo modeli. Arī lādēšanas korpusā izmantota otrreiz pārstrādāta plastmasa. Korpuss ieguvis patīkami matētu virsmu, kas neslīd un nekrāj šmuces (melnajā versijā). Interesanti, ka nelieli skrāpējumi gan uzreiz ir manāmi, bet no tiem var atbrīvoties nedaudz patīrot virsmu. Ražotājs gan šādu īpašību nekur neuzsver, tomēr tas liek domāt, ka korpusu izdosies ilgāk uzturēt pievilcīgu, pat ja tas paviesosies blakus atslēgām.
Kopējā estētika gan šķiet nedaudz bezpersoniska. Ja nebūtu augšā uzdrukātais Sony logo, to būtu pagrūti atšķirt no konkurentiem. Tomēr, lai attaisnotu ražotāju, jāuzteic, ka tas prezentē japāņu domāšanu – maksimāls minimālisms, nepārspīlēta ārišķība un pārdomāti sīkumi – ergonomika un plakana apakša ērtākai bezvadu uzlādei. Tomēr nelielas bažas par ilgtspēju rada ietvara eņģe, kas nešķiet gana stingra un liek vāciņam nedaudz ļurkāties. Tā tas bija iepriekšējā modelī un, diemžēl, tas nav izlabots arī šajā. Simpātiskā LED līnija aizvietota ar nelielu LED punktiņu ietvara priekšā. Aizmugure saņēmusi USB Type-C ligzdu un savienošanas taustiņu. Patīkami, ka tas radis vietu, jo XM4 modelim bija jāatver vāciņš un jāpieskaras abām austiņām. Tas nozīmēja, ka iestatīšanu nevarēja izdarīt vienā rokā turot austiņas, otrā telefonu. Šis ir loģisks un patīkams uzlabojums. Labi, ka iekšējie magnēti ir gana stipri, lai noturētu austiņas gultiņās. Nezinu par ietvara mitruma noturību, bet pašas austiņas saņēmušas IPX4 noturību, kas nepasargā no putekļiem, bet pret šļakstiem gan. Peldēt vai iet dušā gan ar tām nevajadzētu.
Krietni piezemētāks austiņu dizains
Taisni vai neticami, ka Sony izdevies iemānīt austiņās divus procesorus un sešus mikrofonus, reducējot austiņu izmērus par 25%. Tik tiešām, XM4 viena no problēmām bija to izmērs. Sony mārketinga materiālos stāsta, ka uzlabotā spīdīgā virsma rada greznāku (luxurious) sajūtu. Tomēr jau atkal jānorāda pazaudētie personības vaibsti, jo glancētā austiņu virsma drīzāk atgādina kaut ko no Samsung daiļrades. Skārienjutīgā virsma gan ir patīkami matēta, kas ļauj to vieglāk atrast ar tausti, tomēr pret glancēto korpusa daļu man ir iebildumi. Proti, tas padara austiņas slidenas pirkstos un grūtāk izņemamas no lādēšanas ietvara. Vienkārši virsma ir pārāk slidena. Man reti izdevās tās veikli izņemt ar pirmo piegājienu.
Teikšu godīgi, ikdienā lietojot austiņas ar kājiņu (Nothing Ear (stick)), esmu pie šāda formāta tā pieradis, ka citi varianti vairs nešķiet ērti. Nesen notikušajā Kursora tusiņā ar Kristapu vienojāmies kopīgā dziesmā, ka kājiņu dizains ir ērtākais no bezvadu austiņu dizainiem, kādu labprāt redzētu arī Sony izpildījumā. Tikmēr jāsamierinās ar bumbuli ausīs. Labā ziņa, ka samazinātais izmērs un svars (5.9 g) tiešām nodrošina ērtāku to nēsāšanu. Kāpēc man labāk patīk kājiņu dizains? Turot aiz tām, austiņas ir vienkāršāk ielikt ausīs, turklāt kājiņa ieguļas starp auss ļipiņu un skrimsli, ļaujot tām drošāk noturēties vietā. XM5 jāieskrūvē ausī, arī pēc tam nav īsti pārliecība, ka tas izdarīts tā, kā ražotājs to paredzējis. Runa ir par ergonomiku. Kamēr izmērs un svars šķiet ērts, pati forma nav piemērota visām ausīm. Ikdienā tās palika manās ausīs un izturēja arī burkas kratīšanas testu pie Skyforger. Tomēr pie aktīvas pārvietošanās tās neturējās pārliecinoši ausīs. Internetā klejo arī komentāri, ka sporta zālei šis dizains nav piemērotākais un bieži tās krita ārā. Laikam jau opera jābauda miera stāvoklī, nevis uz tredmila.
Otra atšķirības zīme ir austiņu uzmavas. Līdzīgi, kā pagājušajā gadā tās nav veidotas no silikona, bet no Memory Foam. Silikons gan iekšpusē ir izmantots, bet ausīm saskare būs tikai ar atmiņu putām. Materiāls pielāgojas ausu kanāliem, kas nodrošina labāku pasīvo trokšņu slāpēšanu, bet jārēķinās, ka putas mēdz ātrāk plaisāt un nolietoties par silikonu. Nākas pierast arī pie īpatnējas sajūtas ausīs, jo atmiņu putu materiāls rada nedaudz spiedīgu vakuuma sajūtu. Tā nav nekomfortabla, bet jūtama gan. Tas nozīmē, ka šis nebūs ideāls risinājums jutīgu ausu īpašniekiem, tādēļ žēl, ka Sony komplektā nav piemetis arī silikona uzmavas. Labā ziņa, ka iekļautas XS, S, un L uzmavas, bet M jau uzstādītas austiņām, tātad izvēle ir.
Vienkārši uzsākt lietot
Kopš Android ieviesis ātro savienošanu, pieslēgt bezvadu austiņas ir elementāri. Attaisi, paturi taustiņu, sagaidi animāciju un voila!
Toties Sony parūpējies, lai pilnvērtīga visu iespēju iestatīšana būtu savdabīga. Piemēram, ja vēlies tikt pie 360 Reality Audio (Spatial audio analogs), nāksies fotografēt ausis un klausīties Intara Rešetina balsī norādījumos, kas ir angliski, bet robots lasa, it kā būtu rakstīts latviski. Ar to gribēju teikt, ka man nav iebildumu Sony nodot manu ausu formas datus, lai arī turpmāk taptu ergonomiski audio produkti, bet, pilnai laimei, šo procesu varēja izveidot veiklāku. Kad pavadīts krietns laiciņš, dodot visas vajadzīgās atļaujas un neveikli fotografējot ausis, var ķerties klāt ikdienas lietošanai. Pirms tam tikai jānorāda, ka 360 Reality Audio pieejams vien ierobežotam lietotņu skaitam un saturs nebūs tik izplatīts, kā Apple Spatial Audio.





Lietotne piedāvā kaudzi ar iespējām
Sony WF-1000XM5 tiek kontrolētas ar Headphones Connect lietotni. Kā vienmēr, tās dizains nav pats intuitīvākais un stilīgākais, bet piedāvā vienu no plašākajiem iespēju klāstiem, kādu bezvadu austiņas saņēmušas. Trīs apakšizvēlnes ļauj tikt pie visa, ko var kontrolēt austiņās, to aktīvas izmantošanas un programmatūras atjauninājumiem.



Statusa sadaļa ļauj tikt pie pamatlietām un kontrolēt adaptīvo skaņas kontroli. Tā pielāgojas dažādām vietām un lietotāja aktivitātēm. Pats var iestatīt profilu pastaigai, miera stāvoklim vai braukšanai transportā. Turklāt, austiņas tīri veiksmīgi pašas prot noteikt attiecīgo scenāriju. Skaņas sadaļā var kontrolēt trokšņu slāpēšanas intensitāti un ekvalaizeru. Par tiem pastāstīšu nedaudz zemāk. Sistēmas iestatījumi ļauj pielāgot austiņu skārienjutīgās virsmas un kontrolēt programmatūras atjauninājumus. Servisu sadaļā atradīsi iespēju austiņām ātrāk pieslēgties Spotify un piešķirt īsceļu Endel relaksācijas lietotnei.




Kamēr daļu no šīm opcijām piedāvā arī konkurenti, tieši nelielie sīkumi ir tie, kas WF-1000XM5 patīkami atšķir no citām austiņām. Piemēram, iespēja paturēt pirkstu pie kreisās austiņas, lai uzreiz samazinātu skaļumu ātrai sarunai. Te uzreiz jāteic, ka atsaucīgā skārienjutīgā austiņu virsma precīzi atpazīst vienu, divus, trīs vai pat četrus pieskārienus un ilgāku pieskārienu. Oriģinālo ražotāja veidoto pirkstu horeogrāfiju par intuitīvu gan nevaru nosaukt. Piemēram, kāpēc skaļums būtu jākontrolē ar četriem pieskārieniem? Un lietotnei prasās pēc atjauninājuma, kas ļautu mainīt funkcijas pieskārieniem. Tā ir vienīgā iebilde, kas pret programmatūru man ir.


Lietotne tiešām piedāvā mikroskopiska līmeņa pielāgojumus. Viens no maniem iecienītākajiem ir iespēja ar galvas žestu pieņemt vai noraidīt zvanu. Ja gribi pacelt, vienkārši pamāj piekrītoši ar galvu. Ja gribi atteikt, pamāj noraidoši ar galvu. Šis ir ļoti organisks veids, kā to izdarīt, turklāt austiņas ne reizi nenokļūdījās manā izvēlē. Lielisks darbs! Jāuzteic arī savienojumu noturība un iespēja ērti pārslēgties starp divām ierīcēm.



Kopumā, šī ir viena no niansētākajām lietotnēm bezvadu austiņu industrijā. Sony jau atkal ir pacenties, lai atstātu ar garu degunu konkurentus. Malacis, Sony!
Skaņa, kā vienmēr, nepieviļ
Pēc noklusējuma Sony piedāvā ļoti labi sabalansētu skaņas profilu. Basi ir dzirdami, bet tie neņem virsroku pār citām skaņas frekvencēm. Tas nozīmē, ka ievadā pieminēto operu varēju baudīt ar patīkamām pārejām no zemajām uz vidējām un augstajām frekvencēm. Ir dzirdētas austiņas, kur šīs pārejas realizētas agresīvi un liek zaudēt skaņdarba nianses. Tas noteikti nav Sony ceļš, tādēļ jāuzteic ražotājs par nobriedušu un kvalitatīvu skanējumu. Tieši skanējuma detalizētība ir tas, kas WF-1000XM5 patīkami atšķir no konkurentiem, bet jāatceras, ka plašā programmatūra ļauj pielāgot ekvalaizeru pēc savām vēlmēm. Jau ierasts, ka lietotne piedāvā gan savus skaņas pielāgojumus, gan iespēju pašam paķimerēties un izveidot ideālo skanējumu. Beta versijā šoreiz klāt nākusi iespēja atrast savus ekvalaizera iestatījumus. Tas notiek, atskaņojot mūziku, piedāvājot dažādus variantus. Kad izvēlētas vairākas opcijas, lietotne ģenerē individuāli pielāgotu ekvalaizeru. Forša lieta, jo Sony programmatūru par vienkāršu nenosauksi, tādēļ forši, ka ir šāda iespēja, kas krietni atvieglo uzdevumu, ja apmulsti ekvalaizeru skalās. Man pat ienāca prātā ķecerīga doma, kā būtu šādu iestatījumu meklēšanu pārnest arī uz super sarežģītajām Xperia kameru Pro lietotnēm…





Ja agrāk Sony austiņas augstu kvalitāti iemainīja pret maksimālo skaļumu, tad šoreiz ir cits stāsts. Pirmkārt, ja salīdzina ar XM4 šoreiz basi nešķiet tik ļoti izteikti un dziļi, toties detaļu ir krietni vairāk un skaņa šķiet niansētāka un dzidrāka. Tas arī ļāvis krietni palielināt maksimālo skaļumu. Austiņas saņēmušas 8.4 mm skaļruņus, bet skaņa šķiet, kā krietni lielākiem. Turklāt kvalitāte nekrītas arī pie augšējiem skaļuma līmeņiem. Kā vienmēr, skaņas kvalitāte uzstāda latiņu konkurentiem. Lielisks darbs!
Kā uzvedas trokšņu slāpēšana un mikrofoni?
Vai ir iespējams uzlabot izcilību? Sony domā, ka ir. XM5 izmanto gan pasīvo trokšņu slāpēšanu, gan aktīvo. Pirmo piedāvā jau pieminētie Memory Foam uzgaļi. Tie pielāgojas ausu kanāliem, tādēļ veiksmīgi jau paši par sevi slāpē liekos trokšņus. Šoreiz tiem talkā nāk 6 iebūvētie mikrofoni, jaunie procesori un pat MI, kas izlemj, cik un kādus trokšņus ielaist, un kādus nē. Lai to notestētu, gāju pļaut zāli un klausīties operu.
Austiņas pašas nosaka dažādus aktivitāšu scenārijus, kam tiek pielāgota aktīvā trokšņu slāpēšana vai ambientais režīms (ielaiž ausīs fona trokšņus). Piemēram, ja sēdēsi mierā vai atradīsies transportā, austiņas izmantos aktīvo trokšņu slāpēšanu, ja uzsāksi sarunu vai pārvietosies, tiks ielaisti fona trokšņi. Tas ir prātīgi, lai skrienot varētu dzirdēt apkārtējo satiksmi vai neparedzamos pusaudžus uz elektro skūteriem. Pielāgošanās strādā tiešām precīzi. Tiesa gan, zāles pļaušana izrādījās sarežģītāks uzdevums, kā vienkārši skrējiens pa parku. Programmatūra zāles pļāvēja rūkoņu bieži uztvēra, kā garām braucošu auto, tādēļ tika ieslēgts ambientais režīms. Šī iemesla dēļ, ieslēdzu trokšņu slāpēšanu manuāli. Tomēr īpaši jāuzteic Sony pārslēgšanās starp režīmiem, kas ir plūstoša un patīkama. Tas kopā ar detalizēto skanējumu veido izcilu skaņas pieredzi, kas raksturo tikai WF-1000XM5.

Jāteic, ka aktīvā trokšņu slāpēšana darbojas lieliski. Protams visi trokšņi pilnīgi netiek slāpēti, bet šī ir viena no labākajām pieredzēm, ko no nelielām austiņām var izspiest. Lai panāktu lielisku trokšņu slāpēšanu, Sony izmanto trīs mikrofonus katrai austiņai, jauno V2 procesoru un jauno QN2e HD trokšņu slāpēšanas procesoru. Komplekts labāk ļauj slāpēt vidējo frekvenču trokšņus. Tējkannas, kondicionieri un citi vidējā spektra trokšņi tiek slāpēti lieliski. Manuāli pielāgojot slāpēšanu uz ielas (drošībai tomēr iesaku atstāt ambiento režīmu), tika slāpētas teju viss frekvenču spektrs. Jā, šīs austiņas nevar sacensties ar lielajām ausīm, piemēram, izcilajām WH-1000XM5, bet no mazajām austiņām šī ir viena no labākajām pieredzēm, kas uzliek latiņu konkurentiem. Tas pats attiecas arī uz mikrofonu darbību zvanot. Programmatūra automātiski pielāgo vēja skaņu reducēšanu, tikai pie apjomīga vēja otrā pusē sūdzējās par robotisku pieskaņu. Citādi, zvana laikā balss bija dzidra un patīkama.
Akumulatori nepieviļ
Testa laikā akumulatori mani nekad nepievīla, neskatoties uz to, ka tie neuzstāda rekordu industrijā. Ražotājs sola 8h ar ieslēgtu aktīvo trokšņu slāpēšanu. Man izdevās saskaitīt ap 7.5h, kas nav tālu no mārketinga solījuma. Te gan jānorāda, ka LDAC izēdīs akumulatorus vēl ātrāk, bet, vai tiešām jūs grasāties austiņas izmantot ilgāk par 6h no vietas? Lietotnē gan ievēroju, ka visai bieži austiņām ir atšķirīgi uzlādes līmeņi. Nezinu, kas pie vainas, tomēr tas nebija iemesls, lai man saīsinātos lietošanas ilgums. Uzlāde gan ir visai lēna. Ar vadu aptuveni 1.5h, bet bezvadu uzlāde dubulto šo ciparu. Labā ziņa, ka pietiek vien ar 3 minūšu vada uzlādi, lai varētu atskaņot mūziku stundu.
Nobeigumā – kārtējā Sony uzvara
Sony WF-1000XM5 aizvien izceļas uz konkurentu fona ar retu domu industrijā – kvalitāti. Jā, Sony neražo seksīgākos produktus, bet ražotājs nekad nav tiecies pēc hipsterīgas ārišķības. Tā vietā Sony vienmēr bijis svarīgi, nevis izdaiļot eklēra ārpusi, bet padarīt pildījumu tādu, lai uzsēdinātu lietotājus uz Sony askētiskās adatas. Ar XM5, Sony tas izdevies jau atkal. Austiņas ir atšķirīgas no priekšgājēja daudzos veidos. Pirmkārt, dizains kļuvis cilvēcīgāks. Reducētais izmērs un svars kļuvis ausīm patīkamāks. Ergonomika un Memory Foam uzgaļi gan nebūs tējas tase visiem, tomēr tas ir iespaidīgs solis, kas pierāda, ka kvalitāti iespējams uzlabot gandrīz visos departamentos, ievērojami samazinot izmēru. Otrkārt, skanējums un aktīvā trokšņu slāpēšana, kas konkurentiem liek nervozi pīpēt stūrī, ir kārtējā Sony uzvara. Šī gada modelis vairs nepiedāvā tik izteiktus basus, kā XM4, tomēr tas kompensēts ar iespējams detalizētāko skanējumu industrijā. To papildina trokšņu slāpēšana, kas pārslēdzas no un uz ambiento režīmu tik līgani, ka apmāna manu uztveri un ļauj gandrīz nemanāmi pierast pie baltajiem trokšņiem, kas nekur nav pazuduši. Tas viss pārliets ar pilnvērtīgu programmatūru un uzticamiem akumulatoriem.
Vai Sony WF-1000XM5 ir perfekts produkts? Noteikti nē, mūsu visumā tādu vienkārši nav. Tomēr trūkumi šķiet nebūtiski kopējā iespaida priekšā, tādēļ šīs noteikti ir austiņas, ar ko Sony var lepoties, bet lietotāji priecāties. Un jā, šīs ir īstās austiņas, lai iestudētu operu, pļaujot zāli.
Iepriecināja
- Viena no detalizētākajām skaņām industrijā
- Lieliska aktīvā trokšņu slāpēšana
- Viena no pilnīgākajām austiņu lietotnēm, kāda lietota
- Samazināts izmērs un svars
Negāja pie dūšas
- Ergonomika nav piemērota aktīvai sportošanai
- Prasītajā cenā varēja iekļaut arī kādu silikona uzgali dažādībai
- Atļaujiet mainīt skārienu funkcijas! Oriģinālās nav organiskas
Caddy webserveris
Šo uzjundīja uzrakstīt tas, ka izlasīju par NGINX Unit, kurš spēj iekšpusē izpildīt lietas, kas nozīmē, ka tehniski var iztikt gan b ez php-fpm, gan bez reversās proksēšanas, jo šamais jēdz laist pa tiešo. Pa tiešo nozīmē tā ka PHP caur (custom) SAPI spraudni, Go un javascript, overloadojot atbilstošo funkcionalitāti, utt. Konfgurācija gan var izaugt, jo nav sane defaults. Taču. Ieguvumi ir acīmredzami - PHP gadījumā pietiek ar vienu akadēmisko konteineri bez php-fpm iesaistes. Dīvaina padarīšana, bet ak, aka. Tāds kā aplikāciju serveris on steroids, kurš ir relatīvi valodneatkarīgs.
Tad nu atminējos par universālajiem webserveriem. Viss sākās ar Apache. Tas darīja visu ko vajag. Tad turpinājās ar nginx. Tas darīja visu to pašu, tikai labāk, ātrāk un ar plašākām konfigurācijas iespējām.
Un tad, kad man nācās atkal pārmigrēt savu saimniecību, sapratu, ka tas viss ir lieki. Var dzīvot labāk :)
Ne tādā ziņā, ka webserveri vai saimniecība ir lieka, bet plašās webserveru konfigurācijas iespējas. Viss, kas man ir nepieciešams, ir serveris, kurš prot drošību, ir ņiprs gana, servē statiku un PHP bez iejaukšanās, kā arī reversi proksē pārējo. Līdz šim šo funkciju pildīja nginx (apkalpo webu) ar certbot (nodrošina SSL sertifikātus).
A tagad man pat certbot vairs nevajag. Lūk, zemāk ir pilnībā strādājošs Caddy konfigurācijas fails, kurš ļauj servēt lapu ar PHP un statiskiem failiem, automātiski nodrošina Let's Encrypt SSL (vai, ja tas nav pieejams, ZeroSSL) sertifikātus un to rotāciju, redirektu no HTTP uz HTTPS.
mzgd.some.lv, www.mzgd.some.lv {
root * /var/www/mzgd.some.lv
file_server
php_fastcgi unix//var/run/php/php-fpm.sock
}
Reverso proxy?
git.some.lv {
reverse_proxy localhost:3000
}
Pilnvērtīga konfigurācija, kurā tiek nokopots tehniskais mantojums, gan būtu nedaudz sarežģītāka. Tas jau nav nekāds jaunums, ka jo tālāk mežā, jo vairāk konfigurācijas.
Uff, caddy ir dāāāudz maģijas, bet kaut kā, kamēr nav īpašu vajadzību, tās ir tieši tik daudz, cik vajag. Tiktāl, ka pat lokālajiem domēniem (ieskaitot localhost un 127.0.0.1) pienākas savs sertifikāts (self-signed, protams) pēc noklusējuma.
Katra no iepriekš redzamajām rindiņām ir direktīva, kas fonā tiek pārveidota par pilno tās paplašināto formu, kuru arī var izmantot pats. Bet galvenā priekšrocība - absolūti saprātīgas noklusētās vērtības. SSL mūsdenās ir obligāts? Automātiski by default. Gribi bez, piekabini :80
galā un dzīvo bez. PHP mūsdienās pamatā tiek izmantots ar routingu caur index.php? Tieši tādi arī ir defaultie settingi.
Protams, ka var gadīties saskarties ar situāciju, kur tavs viedoklis par saprātīgām noklusētajām vērtībām ir pretējs autoru viedoklim :)
No otras puses, kā jau minēju, var arī līdz mielēm nokonfigurēties. Reversajiem prokšiem iespējas ir diezgan nais un pat ne kurš katrs dedicated API gateway var palielīties ar tādu daudzumu iespēju transporta un slodzes dalīšanas līmenī.
Te gan ir jāpiebilst, ka caddy 2 ir nedaudz cits zvērs, nekā bija caddy 1. Pirmā versija savulaik bija elegants veids kā fiksi pacelt no komandrindas ar vienu spļāvienu lielisku serveri. Un tā bija arī pirmā versija, kura kļuva slavens ar saviem ne sevišķi populārājiem lēmumiem (telemetrija un reklāmas iekš HTTP headeriem) To gan viņi nokopa un nupat jau vairākus gadus ir pilnībā saprātīgi. Ieskaitot Apache 2.0 licenci.
Riski gan pastāv. Neskatoties uz opensource karodziņu, tas tomēr ir kantora sponsorēts - izstrādātāja darba laiku apmaksā bizness. Tas var izvērsties daudz nelāgos momentos, ja ir mazs community un viens galvenais izstrādātājs. Bet dakšas un pikts community ir mūsu visa garants anyway, kā varbūt, ja paveiksies, pierādīs Terraform forks.
Otra lieta - dokumentācija ir diezgan nelasāma un konfigurācijā, ja vajag kaut ko ārpus noklusējuma, var pazust. Ne viss ir loģiski, ja to dari pirmās dažas reizes. Triviālās lietas gribētos vienkāršos piemēros, konfigurācijas konceptu arī saprotamāku.
Ir arī pāris lietas, kuras vēl jārisina. Piemēram, tas, ka administrācijas saskarne klausās uz localhost:2019 bez autentifikācijas. Ir gan plāni to mainīt, bet tur ir jāpaiet laikam, jo nav izolēts izlēmu-samainīju-lieta-cepurē gadījums.
Vēl viena lieta - veiktspēja vairumā scenāriju ir uz pusi, ja ne par divām trešdaļām sliktāka nekā nginx, ja tev tas rūp un tā ir tava deploymenta šaurā vieta. Un, galu galā, tas nav arī viņu mērķis. Vismaz pagaidām.
Respektīvi, apache, nginx, traefik ir forši, bet caddy ir tupa vienkārši ērti.
Caddy spēj darboties arī kā diezgan efektīvs WAF (izmantojot, piemēram, OWASP Coraza rūļus). Un tas ir sasodīti ērti paplašināms, izmantojot xcaddy.
Pērs Hemgrēns, Henriks Vanforss – Būvējam māju no A līdz Z
Norelle un suns #3: esiet sveicināti dzīvē ar reaģējošu suni
To, ka mans suns ir reaģējošs es uzzināju no instagram. Es nezināju, ka ir tāda lieta, kā reaģējoši suņi un visa ar to saistītā problemātika. Man apkārt bijušie suņi bija normāli (ar “normāli” šeit un turpmāk domāju suņus, kuri nav reaģējošie suņi ar uzvedības problēmām). Es zināju protams, ka pirms šķirnes suņa ņemšanas cilvēkam jāizpēta šķirnes īpatnības, rakstura lietas, nepieciešamības utt, lai zinātu, vai šī šķirne ir piemērota viņam un viņa dzīvesveidam. Un šāda pētniecība ir pilnīgi normāla. Taču, cik es esmu sapratusi, tu nevari izpētīt pirms tam, vai tavs suns būs reaģējošs. Tas nav no šķirnes atkarīgs. Tāds var būt gan šķirnes (instagram skatījos vienas sievietes saturu, kurai ir vācu aitu sugas suns ar šīm problēmām), gan bezšķirnes. Konfekte ir bezšķirnes suns-parastais. Un man nebija ne jausmas, ka viņa varētu beigās būt reaģējošs suns.
Toreiz, kad es vēl nezināju par to, ka viņa ir reaģējoša, mēs vēl gājām uz suņu skoliņas grupu nodarbībām. Atskatoties uz to šobrīd – tā toreiz bija pazemojoša pieredze man un nekam nederīga pieredze manam sunim. Bija lietas, kas man tur nepatika, bet es pacietu, jo likās, ka gan jau tam tā ir jābūt. Piemēram, tas, ka grupiņā ”bez priekšzināšanām” bija suņi, kas jau bija mācīti, ar acīmredzamām zināšanām. Grupa visi nesāka no viena izejas punkta, jo ja tavs suns ir trenēts izpildīt šo vai to komandu, viņš to var atrādīt piecās minūtēs, kamēr manam pieleks daudz, daudz lēnāk. No mana bez priekšzināšanu suņa tika gaidīts tāds pats apgūšanas ātrums kā no tiem trenētajiem. Es tobrīd domāju, ka Konfekte uzvedas tā kā uzvedas, jo vēl ir kucēns. Mēs turpinājām iet, es centos no reaģējoša suņa izdabūt rezultātu un pie tam, izmisīgi centos to panākt tik pat ātri, cik to izdarīja tie iepriekš mācītie. Tagad atskatoties – izdošanās tur vispār reāli nebija iespējama. Tas bija Konfektei nepiemēroti. Šobrīd es nožēloju savu stulbumu, konkrētās skolas izvēli un to, ka vnk neizbeidzu to pēc pirmajām nodarbībām, kurās Konfekte neko neieguva. Skoliņu beigās tāpat nepabeidzām, jo Konfekte saslima, tādēļ izlaidām jau 2 nodarbības un pēc tam, kad ieraudzīju čatā aprakstu tiem vairāku 4-5 komandu kombo (un dažādajiem grūtības līmeņiem), kas viņai jāatrāda vēl pēc 2 nodarbībām, beidzot kursiku – es sapratu, ka vnk nav reāli un nav jēgas tur vairs iet. Nu nespēs viņa to atrādīt.
Es ieraudzīju reaģējošus suņus instas reelos. Vispirms vienu, otru, tad trešo… Uzvedība un teksti, kas bija pierakstīti klāt, ļoti atgādināja to, kam es toreiz gāju cauri ar Konfekti. Tad es iegūglēju, kas ir reaģējošs suns un, jā – tur bija skaidrs, ka tas ir mūsu gadījums. Godīgi, bija moments, kad es izmisumā nezināju, ko tagad darīt. Likās – kāpēc viņa nevar vienkārši būt normāla? Bet ir tā, kā ir. Viņa jau neizvēlas būt tāda, kāda viņa ir. Viņa to visu nedara, lai apzināti iespītētu man vai speciāli dzītu mani izmisumā. Kas ir reaģējošs suns? Ļoti vienkāršoti – suns, kas sakāpināti uzvelkoties reaģē uz lietām. Vajag riet, raut, aiziet histērijā. Pastaiga ārā ir īpaša elle. Tu nevari viņu tā vienkārši apsaukt un nomierināt. Suns neklausās, jo viņa uzvelkas, tā ir viņas reakcija un primāri ir vnk satrakoties un riet, riet, riet, riet, riet. Viņa nešķiro – rej uz nepazīstamu cilvēku vai cilvēku, kas jau 10x satikts un ir draugs. Kaimiņš aizslēdz durvis – manam sunim sākas histērija dzīvoklī. Viņa nav agresīva. Viņa vienkārši ir nenormāli rejoša, uzvilkusies. Un nē, viņa nebija vienatnē 4 sienās turēts suns, kas neko nebija redzējis pirms aiziešanas uz skolu. Viņa tika vesta ārā, rādītas lietas, viņa dzirdēja skaņas, redzēja cilvēkus, suņus utt. Kaimiņš gadu slēdz tās durvis ar vienu un to pašu skaņu. Viņa nepierada pie šo lietu eksistences. Kā uzvilkās pirmajā reizē, tā uzvilkās mēnešus vēlāk. Saka, ka šīs reakcijas ir balstītas bailēs, kam es ticu daļēji, jo – kādas bailes no cilvēka, kurš jau 10x bijis ciemos, ir mums zināms un neko nekad sliktu viņai nav izdarījis? Pirmo reizi tiekoties – ok, bailes, jo jauns cilvēks. Bet desmito reizi viņš ciemojas pie mums, bet psihoze ir gandrīz tāda pati.
Reaģējošs suns ir darbs arī man pašai ar sevi un savu domāšanu, tās pielāgošanu. Es līdz galam vēl neesmu savu cīņu izcīnījusi. Man vajadzēja saprast un svītrot no savas nākotnes kaut kādas fantāzijas par to, kā es ar suni aiziešu uz āra kafejnīcu, kā mēs aiziesim uz kādu brīvdabas pasākumu (pilsētas svētki vai kas tāds, ne jau koncerts, protams), kā mēs kopā ar viņu dosimies ciemos pie draugiem, kā es viņu ņemšu līdzi uz darbu utt. Visi tie momenti, kurus es biju redzējusi cilvēkiem ar normāliem suņiem, man bija jāaizmirst. Esam bijuši dažas reizes pie draugiem un jāsaka – paldies Dievam, draugi nav no mums atteikušies suņa uzvedības dēļ. Kādas āra kafejnīcas ar suni, kurš rej uz visu? Mums vnk palūgtu doties prom, jo tas traucētu visiem citiem. Esmu mēģinājusi viņu ņemt uz darbu. Atkal, paldies Dievam, par manu darba kolektīvu, kas to man ļāva pamēģināt, bet nu man ir skaidrs – ka es nevaru to darīt katru dienu, jo viņas riešana traucēs visiem. Tā vietā man bija jāpierod pie skatieniem uz ielas. Tas bija pazemojoši un sāpīgi, jo lūrēja uz mani tā, it kā es speciāli nemācītu savu suni vai speciāli liktu viņai tā uzvesties. Tāpat kā komenti, ka es ”necenšos gana daudz un labi, lai viņa būtu labāk audzināta” utt. Mana depresija ir pa šiem mēnešiem kļuvusi tikai dziļāka. Tās skoliņas laikā es raudāju katru trešdienu pēc nodarbības, jo jutos vnk kā pēdējais sūds. Tad, pirms kinologa, es raudāju biežāk. Bija viens brīdis, kad es aizgāju pati uz savu treniņu un tur sēdēju uz zemes un raudāju. Man ir saprotošs treneris, kurš palīdzēja savākties. Ļoti cenšos neskatīties perfekto suņu saturu instā. Es sekoju vienai sievietei, kurai nesen parādījās suns – mans sapņu suns, šķirnes ziņā. Un viņa posto lietas – perfektā uzvedība, perfektās bildes un video, perfektā kārtībā esoša māja, kur nekas nav apgrauzts, nosiekalots, piemīzts. Viņa ar to suni iet un dara visas tās normālo suņu lietas, par kurām es sapņoju un stāsta, cik viss ir brīnišķīgi. Un es viņu nevainoju, un dies pas, nerakstu viņai heitu. Man vnk brutāli skauž, jo tas ir tas, ko es gribēju. Bet tā ir mana nevis viņas problēma. Jo ātrāk es no savas apziņas izlauzīšu tās fantāzijas, jo man būs vieglāk pieņemt esošo realitāti un dzīvot kā ir.
Tas viss neizklausās ļoti cerīgi. Tas ir tāds īsais kopsavilkums laikam no gada sākuma līdz kādam maijam, aptuveni. Tas nebija labākais posms. Kad es biju savākusies kaut cik un atradusi mentālā resursa kripatas, lai atkal turpinātu cīnīties, mēs pārgājām uz individuālajām nodarbībām ar kinologu. Un tas kinologs nāca kā glābējs. Viņš nav brīnumdaris, bet pie viņa es divos mēnešos ieguvu ļoti daudz un viņš palīdzēja novērst vismaz vienu lielu problēmu bloku – pastaigas ārā. Nākošais stāsts no šīs sērijas būs par viņu.
C++ Developer
Are you a coding genius with extensive experience and proficiency in C++ as well as other languages? This is an excellent opportunity for you in beautiful Riga, Latvia.
What will you be doing?
- Designing building, and maintaining efficient, reusable, clean, performant and reliable C++ code
- Implement performance and quality monitoring modules
- Identify bottlenecks and bugs and devise solutions to address these problems
- Help maintain code quality, organization, and automation
- Assist and facilitate in the deployment of Systems developed
Who are you?
- Strong proficiency in C++, with a fair knowledge of the language specification
- Thorough knowledge of the standard library, STL containers, and algorithms
- A good knowledge of C++11 (preferable C++14 upwards), its paradigms and best-practices
- Possibly some knowledge of Boost and Poco C++ libraries
- Good understanding of memory management in non-garbage collected environments (specifically using RAII)
- Understanding of dynamic polymorphism and C++ specific notions
- A good degree of C++ template meta-programming
- Sound familiarity with multi-threading and concurrent programming
- A degree of familiarity with RDBMS/SQL databases (specifically MySQL and Postgres)
- The candidate must be willing to move to C# or Golang in the near future.
- Some experience in the implementation of automated testing platforms and unit tests
- Sound knowledge of code versioning tools (specifically git (core) and through github and gitlab)
- 3-4 years minimum programming/development experience in the Industry
- Minimum B.Sc. Degree in a Computer Science related field, preferably Software Engineering
- You must also be passionate about writing good C++ code, have a good work ethic, be committed, attentive to detail and communicate clearly
- Nice to have: Experience in C# or Golang programming languages.
The post C++ Developer first appeared on #teirdarbs.
Kas jādara, lai konservētas bekas nebūtu glumas un citi praktiski padomi sēņu pārstrādei
Pētnieks: Vārnas pēdējās desmitgadēs piedzīvojušas lielas ģenētiskās izmaiņas
Arcaham pienāk Karabahs (papildināts)
vara bungas:
Laikam kaut ko būtu jāpasaka par Kalnu Karabahā (KK) notiekošo. No militārā viedokļa tas ir Azerbaidžānas (AZ) speciālās operācijas (44 dienu karš) turpinājums separātisku bruņotu grupējumu atbruņošanai. Vienas diennakts laikā KK pašpārvalde un Armēnija (AM) piekrita AZ ulitmātam, jo RU nepakustināja ne pirkstu (vēl viens pierādījums, ka Erdogans ar Putinu Sočos nerunāja par graudiem). 30 gadus kvēlojošs “iesaldētais” konflikts KK beidzis pastāvēt. Atcerēsimies, ka KK neatkarību nav atzinusi pati AM un iejaukties AZ iekšējās lietās tai nav nekāda pamata. Kas notiks ar neapbruņotiem armēņiem KK ir liels nezināmais, daļa aizbrauks, daļa paliks un par to labklājību rūpēsies dažnedažādas starptautiskās organizācijas. Ceru viss būs labi, neba pasaulē trūkst piemēru kompaktām cittautiešu apmetnēm kādas valsts teritorijā. Armēņiem ir visas tiesības apdzīvot KK, bet nav tiesību veidot tur autonomiju (vēsturiskās tiesības modernajā pasaulē neskaitās). AM un AZ atbrīvojušies no pagātnes strīdiem vēl pēc kāda laika varēs sākt abpusēji izdevīgi sadzīvot bez RU moderācijas un vēl ņemt talkā Gruziju.
Ja piekrītam, ka AM un AZ konflikts par KK ir beidzies, tad varam secināt, ka:
- RU starpniecība konflikta (ne)risināšanā un drošības garantijas AM vairs nav spēkā un arī nepieciešamas, jo izrādījās gan neveiksmīgs risinājums, gan nederīgs izpildījums
- AM ir parādījusies rīcības brīvība citu drošības garantiju meklēšanā, piemēram, Rietumos
- AM izstāšanās no Kolektīvās drošības līguma organizācijas ir ļoti iespējama
Pēdējie divi no punktiem gan ir iespējami tikai tad, ja AM Pašiņana valdība “noturēsies segļos” AM iekšējo satricinājumu apstākļos. Pašiņana valdības krišanu sen vēlās RU, jo vienmēr atbalstījusi cita viscaur korumpētā t.s. “KK klana” politiķus. Savukārt “KK klanam” ir pamats pieprasīt revanšu pret AZ, jo AZ ar spēku dabūja no AM visu, ko gribēja un pat mazliet vairāk (“Zangezūras koridors”). Tomēr arī KK klanam būs jāpiedomā vai RU atbalsts un garantijas ir risinājums karā pret AZ (lasi Turciju), drīzāk tad viņiem būtu jāskatās Irānas virzienā. Jebkurā gadījumā RU ir zaudētājos (mission failed) un AZ piemērs rāda ceļu Moldovai un Gruzijai kā ir jārisina iesaldētus konfliktus uz kuriem gadu desmitiem ģeopolitiski “vārās” RU. Savukārt mums tas ir piemērs, kā ar nelielu draugu atbalstu 30 gadu laikā var uzbūvēt armiju, kas spēj tikt galā vismaz ar iekšējiem nemierniekiem aiz kuriem stāv citas valsts militārie resursi – šāds pretinieks LV nav nereāls.
UPD1
Vai parādu piedziņu var vērst uz parādnieka bērnam piederošu īpašumu?
Dienas grauds
vara bungas: EE aizejošais militāro izlūku šefs Grosbergs apstiprina, to ko sen novēroju. Jābūt mehānismam, kas neļautu politiķiem “nolaist podā” izlūku sūri-grūti vāktu un analizētu informāciju/brīdinājumus. Kaut kāda uber slepena komisija vai prokuratūra vai “tiesībsargs”, jūs nosauciet.
[..]One of the Defense Forces Intelligence Center’s greatest successes was picking up early on Russia’s intention to annex Ukraine’s Crimean peninsula in 2014. “We saw it ahead long enough to make the alarm bells ring both in Estonia and NATO,” Grosberg told The Insider. But at the time, no one at the political level listened. “When we take a look at the international reaction to the [annexation] of Crimea, it is clear that we weren’t listened to. Crimea led to Donbas,” Grosberg said, referring to the Russian-orchestrated launch of a “separatist” campaign to break parts of eastern Ukraine off from the rest of the country. “The result of Donbass is today’s Ukraine.”
avots
VB: integrālais iemesls kādēļ daudzi RU vērotāji (arī VB) kļūdījās jautājumā par iebrukuma mērogu. Gadu staigājot gar UA robežu RU šķietami pazaudēja pārsteiguma momentu, bet atguva to uzsākot operāciju ar acīmredzami nepietiekamiem resursiem, cerībā uz muļķa veiksmi. Vai arī tā bija “refleksīvās kontroles“operācja?
[..] Although Grosberg’s agency picked up early indications of the 2022 Russian invasion, too, this time they fell short of assessing the start of the war. “When you looked at the composition and concentration of Russia’s forces [along the Ukrainian borders], the answer was that they wouldn’t be able to do it. As it became clear, they really can make very stupid decisions and conduct the operation with only a third of the required forces,” he said. [..]
avots
VB: Iegaumēsim šo skaitli:
[..] How long will it take Russia to restore its military capabilities after the war? Russia still has roughly 6,000 tanks and between 8,000 and 9,000 armored vehicles in its inventory, Grosberg said. If it needs to “cannibalize” two vehicles in order to get one that actually works, it could still mobilize 2,000 tanks and 3,000 armored vehicles. “Putin has declared that Russia’s aim is to modernize up to 500 tanks a year. According to this calculation they’d be ready to attack a neighbor again in four years.” [..]
avots
Motorola jaunākie budžeta klases viedtālruņi nonāk Eiropā

Motorola sākusi beidzot arī Eiropā piedāvāt budžeta klases Moto G54, Moto G54 Power un Moto G84 viedtālruņu modeļus, kas ir pieejamās cenās un ar tīri labu tehnisko specifikāciju.
Moto G84 ir jaudīgākais no piedāvātajiem modeļiem, tam ir Snapdragon 695 procesors, 6.55 collu 1080p+ OLED ekrāns ar 120 Hz un pat IP54 mitruma un putekļu noturība. Interesanti, ka šis viedtālrunis ticis pie optiskās attēla stabilizācijas galvenajai kamerai, te ir pat 12 GB RAM un 256 GB atmiņa. Moto G84 cena ir no 299 eiro.

Moto G54 un G54 Power cenas būs no attiecīgi 180 eiro un 240 eiro, vienīgā šo modeļu atšķirība ir akumulatoru ietilpība – parastais G54 būs ar 5000 mAh akumulatoru, kamēr G54 Power ar 6000 mAh.
Moto G54 sērija saņems MediaTek Dimensity 7020 procesoru kopā ar 8 GB RAM un 256 GB atmiņu. Te arī būs 120 Hz ekrāns, bet tas ir vienkāršāks LCD variants.

Ievārījumu, sīrupu ražošanas darbinieki – darbs Norvēģija (1732)
Location: Gardvik, Norway.
Job description:
- Currently we are offering a job jam, syrup production workers to work in Norway, Gardvik;
- Jam, syrup making, bottling.
Requirements:
- Ability to start working as soon as possible;
- Similar work experience is an advantage;
- Ability to speak fluent English or Norwegian language;
- Motivated and diligent worker;
- Own work clothes and tools;
- Driver’s license – category B;
- Own car;
- EU citizenship;
- Please send CV in English!
We offer:
- The permanent job for job seeker with possibility for improvement;
- Salary 190 NOK/h (gross);
- Working hours: 37.5 h/week, overtime possible;
- The salary is paid monthly;
- Assistance in finding accommodation;
- Confidentiality is guaranteed, only selected candidates shall be informed.
To inquire or apply, please send your CV in English to laura@reditus.lt or call +370 629 97089, +47 998 73 960.
The post Ievārījumu, sīrupu ražošanas darbinieki – darbs Norvēģija (1732) first appeared on #teirdarbs.
Vai Baznīcai ir nākotne?
Dārgie draugi. Šodien Polijas pilsētā Pelpinā, netālu no Gdaņskas pulcējās visi vadošie Polijas apoloģēti, t.i. tie, kas ir aicināti aizstāvēt kristīgo ticību. Arī es esmu šīs asociācijas biedrs, tādēļ piedalos šajā ikgadējā konferencē. Šī gada tēma ir "Vara Baznīcā". Kādi jautājumi tiks aplūkoti šajā konferencē? Kādi ir Baznīcas "reformas" augļi pēc Vatikāna II koncila, raugoties uz ekleziālajām struktūrām? Baznīcas institucionāli-garīgā struktūra un tās maiņa gadsimtu gaitā. Vai Baznīcai mūsdienās ir pienācis gals? Kāpēc Baznīcai sinode un sinodalitāte? Vara Baznīcā, balstoties uz t.s. Vācijas sinodālo ceļu. Baznīcas struktūras misiju zemēs. Sievietes loma Baznīcas ekleziālajās struktūrās. Par iegūtajām atziņām dalīšos ar jums. Lai Svētais Gars vada šo fundamentālās teoloģijas konferenci
Garmin atklāj modernu taktisko pulksteni – tactix 7 AMOLED Edition
Garmin šodien atklāja tactix® 7 AMOLED-Edition, jaunāko tactix 7 modeli. Jaunākajam tactix 7 ir viegli nolasāms adaptīvs AMOLED displejs ar tradicionālajām pogām un skārienekrānu, un tas nodrošina īpašas taktiskās, treniņu un veikuma izsekošanas funkcijas, uz rokas balstītu navigāciju un visaptverošu veselības un labsajūtas uzraudzīšanu. Šim modernajam taktiskajam pulkstenim ir jauns adaptīvais ekrāns, optimizēts sirdsdarbības sensors un aptumšojams zaļais lukturītis ar nakts redzamības funkciju. Pateicoties šim lukturītim un līdz pat 31 dienai ilgajam akumulatora darbības laikam, šis augstas veiktspējas viedpulkstenis būs gatavs darbam pat vistumšākajā naktī.
“Šis īpaši pielāgojamais, modernais taktiskais viedpulkstenis gatavs jebkurai videi un uzdevumam. Tā īpašās funkcijas izstrādātas, lai risinātu daudzas unikālas situācijas, kurās tactix klienti mēdz nokļūt, un, pats svarīgākais, tas efektīvi un manāmi atvieglos viņu vajadzības. Uz šo pulksteni varat paļauties kā dienā, tā naktī, lai kur arī aizvestu misija.” –Dens Bartels (Dan Bartel), Garmin Globālās patērētāju pārdošanas viceprezidents.
Kas jauns tactix 7 AMOLED Edition
- Adaptīvais displejs: Spilgts, saules gaismā lasāms 1,4″ ekrāns nodrošina augstāku izšķirtspēju, un, ja vēlaties palikt nemanīts, to iespējams aptumšot pat līdz spilgtumam, kas mazāks par vienu nitu.
- Lukturītis ar nakts redzamības funkciju: Par pamatu izmantojot klientu iecienīto balto/zaļo lukturīti, kas izmantots līdzšinējos tactix 7 modeļos, jaunākajā versijā pieejams aptumšojams zaļais lukturītis, ko iespējams izmantot, aktivizējot nakts redzamības briļļu (NRB) režīmu, kas palīdz saglabāt lietotāja dabisko nakts redzamību, vienlaikus nodrošinot gaismu tuvākajā apkārtnē.
- Sirdsdarbības sensors: Uzlabotais optiskais sensors un īpaši pielāgotie algoritmi nodrošina uzlabotu veikuma izsekošanu plašākam aktivitāšu klāstam, ļaujot labāk izprast, kā ķermenis reaģē uz konkrētām vidēm un fizisku slodzi.
- Sarkanais režīms (Red Shift): Red Shift ir vairāk nekā melna un sarkana pulksteņa ciparnīca, tas maina visu pulksteņa interfeisu uz sarkanām nokrāsām, lai palīdzētu saglabāt nakts redzamību, bloķējot gaismas krāsas, kas sašaurina zīlītes; tā var arīdzan palīdzēt samazināt miega cikla traucējumus.
Tactix 7 AMOLED Edition izgatavots atbilstoši militārajam standartam (MIL-STD-810) attiecībā uz termisko, triecienizturību un ūdens izturību–tas ir ūdensizturīgs līdz 10 atmosfērām (ATM) un var būt gatavs darbam pat 31 dienu. Pogu aizsargi ar pastiprinātiem metāla uzgaļiem apvienoti ar oglekļa pelēku DLP (dimantam līdzīga pārklājuma) titāna apmali, pret skrāpējumiem izturīgu safīra lēcu, šķiedru pastiprinātu polimēra korpusu un titāna aizmugurējo vāciņu, kā arī melnām taktiskām neilona QuickFit® siksniņām. Turklāt viedpulksteņa izturīgais, bet vienlaikus izsmalcinātais dizains ļauj ērti pāriet no darba laukā uz oficiāliem pasākumiem.
Viedpulkstenī iebūvēts multi-LED lukturītis, kas nodrošina ātru piekļuvi spilgtai, nepārtraukti spīdošai baltai vai zaļai gaismai. NRB režīmā AMOLED displejs aptumšots līdz līmenim, kas funkcionāls primārajam lietotājam (tostarp tiem, kas lieto nakts optikas ierīces), bet tikpat kā neredzams citiem.
Paaugstinātas bīstamības vietās iespējams izmantot slēpto režīmu (Stealth Mode), kas izslēdz bezvadu sakarus, taču turpina apkopot nobraukto attālumu un biometriskos datus, nereģistrējot atrašanās vietu. Izmantojot šo funkciju, pulksteni var mierīgi izmantot un pat reģistrētos datus augšupielādēt, vienlaikus slēpjot tā atrašanās vietu, kas citādi redzama, izmantojot populārās mobilās apmācības lietotnes.
Klienti, kas vēlas izmantot Applied Ballistics® (AB) piedāvātos uzlabotos risinājumus, var atbloķēt Applied Ballistic funkcionalitāti (nepieciešama atbloķēšanas maksa), izmantojot AB Synapse – Garmin mobilo lietotni, lai sagatavotos nākamajām sacensībām.
tactix 7 AMOLED Edition paredzēts lietošanai visu dienu, aprīkots ar Garmin 24/7 veselības un labsajūtas rīkiem, tostarp Pulse Ox, uz rokas balstītu sirdsdarbības, elpošanas un stresa izsekošanu, kā arī tādiem labsajūtas datiem kā Body Battery, Fitness Age, Morning Report un Sleep Score ar uzlabotu miega monitoringu. Papildus specializētajām aktivitātēm, piemēram, medībām, alpīnismam un spēka treniņiem, pulkstenis piedāvā jaunus rīkus, kas ļauj klientiem sasniegt maksimālus rezultātus, tostarp izturības un kalnu rādītāju, lai novērtētu ilgstošu fizisko slodzi, vienlaikus novērtējot progresu.
Izmantojot daudzjoslu GPS atbalstu, klientiem iespējams piekļūt vairākām frekvencēm, ko sūta navigācijas satelīti, lai uzlabotu atrašanās vietas precizitāti. Jaunajā tactix 7 modelī ir iepriekš ielādētas TopoActive Europe kartes un publisko zemju robežu kartes, SkiView kartes un vairāk nekā 43 000 golfa laukumu visā pasaulē, un tas ir saderīgs ar Garmin piedāvāto Outdoor Maps+ pakalpojumu. Izmantojot papildu abonementu Outdoor Maps+, lietotāji var piekļūt augstākās kvalitātes kartogrāfiskajam saturam (tikai ASV pārklājums), piemēram, satelītattēliem (globāls pārklājums), reljefa kartēm, medību vienībām un citiem materiāliem, kas lejupielādēti tieši jūsu pulkstenī.
Aviācijai piemērotas funkcijas
Gan civilie, gan militārie aviatori varēs izmantot viedpulksteņa tiešās navigācijas funkciju, kas ļauj lietotājiem doties tieši uz lidostu pasaules aeronavigācijas datubāzē vai izmantot funkciju Nearest, lai aktivizētu ceļu uz tuvāko lidostu. Turklāt piloti var piekļūt aviācijas laikapstākļiem, tostarp NEXRAD radariem, METAR un TAF, lai viedpulkstenī nolasītu vēju, redzamību, barometrisko spiedienu un citus datus.
Jumpmaster gaisa operāciju laikā var izmantot trim lēcienu veidiem: HAHO, HALO un statiskajam. Iestatiet pulksteņa divkāršas pozicionēšanas režīmu, un tas datu ekrānā vienlaikus attēlos divus koordinātu sistēmu komplektus, piemēram, MGRS un ģeogrāfisko platumu/garumu.
Tactix 7 AMOLED Edition ir pieejams jau tagad, un tā ieteiktā mazumtirdzniecības sākumcena ir 1399,99 €. Lai uzzinātu vairāk, apmeklējiet garmin.com/outdoor.
Garmin produkti, kas ir rūpīgi izstrādāti dzīvei ārpusē, ir radījuši apvērsumu visu līmeņu un prasmju skrējēju, riteņbraucēju, peldētāju un sportistu dzīvē. Apņemoties izstrādāt tehnoloģijas, kas ļauj cilvēkiem dzīvot aktīvi un sasniegt maksimālo veiktspēju, Garmin uzskata, ka katra diena ir jauna iespēja pārspēt vakardienu. Vairāk nekā 30 gadus Garmin atrodas jaunāko GPS navigācijas un bezvadu ierīču izstrādes priekšgalā, un ir radījis ierīces cilvēkiem, kuri vēlas piekopt aktīvu dzīvesveidu. Garmin fokusējas uz piecām nozarēm: auto, aviācija, fitness, kuģošana un aktīvā atpūta. Vairāk informācijas Garmin virtuālajā preses telpā.
Kā es Priekulē burgerus gatavoju.
Kā mainījusies diasporas organizāciju darbība? Pārdomas ELA biedru kopsapulces
Pasaules pirmizrādi piedzīvo jaunais Volkswagen Tiguan

Volkswagen pasaules pirmizrādē prezentē pilnībā jauno Tiguan, kas ir veiksmīgā zīmola modeļa trešā paaudze. Tiguan šobrīd ir viens no Volkswagen populārākajiem modeļiem pasaulē. Kopš tā debijas 2007. gada rudenī šo kompakto SUV izvēlējušies vairāk nekā 7,6 miljoni cilvēku. Jaunais modelis Latvijā būs pieejams jau 2024. gada pirmajā pusē.
Par zīmola tehnisko attīstību atbildīgais valdes loceklis Kajs Grēnics (Kai Grünitz) norāda: “Trešās paaudzes Tiguan inovatīvās tehniskās bāzes pamatā ir jaunākais Modular Transverse Matrix (MQB evo) platformas attīstības posms. Pateicoties MQB evo apjomradītajiem ietaupījumiem, Volkswagen simtiem tūkstošu autovadītāju ir padarījis pieejamākas vairākas modernākās tehnoloģijas, piemēram DCC Pro vai jaunās hibrīda piedziņas, kas nodrošina iespēju ar elektroenerģiju nobraukt līdz 100 kilometriem.”
Jaunākās tehnoloģijas, kas ieviestas pateicoties MQB evo, uzlabo Tiguan visās jomās. Jaunā plug-in hibrīda piedziņa, kas sniedz iespēju ar elektroenerģiju nobraukt aptuveni 100 kilometrus, padara šo SUV efektīvāku nekā jebkad agrāk. Turklāt visās eHybrid versijās uzlāde ar maiņstrāvu būs ātrāka, un pirmo reizi standarta aprīkojumā būs iespējama arī ātrā uzlāde ar līdzstrāvu. Uz ceturtās paaudzes modulārās informācijas un izklaides sistēmas matricas MIB4 balstītais elegantā dizaina digitālais displeja panelis Digital Cockpit uzrāda nepieciešamo informāciju un nodrošina digitālo pakalpojumu un lietotņu pieejamību automašīnā. Vadības koncepts izstrādāts tā, lai tas būtu vienkāršs. Turklāt tādas jaunās sistēmas kā pneimatiskās masāžas funkcija priekšējiem sēdekļiem vai IQ.LIGHT HD matrix priekšējie lukturi, kas pirmo reizi izmantoti Tiguan, ir pārņemtas no premium klases Touareg modeļa. Jaunā adaptīvā balstiekārtas kontroles sistēma DCC Pro optimizē komfortu un dinamiku. Jaunākās paaudzes asistentu sistēma Park Assist automatizē iebraukšanu stāvvietā un izbraukšanu no tās.
Volkswagen zīmola vadītājs Baltijas valstīs Justas Nekrošus (Justas Nekrošius) norāda: “Jaunais Tiguan ir stratēģiski svarīgs Latvijā, jo parasti tas veido piekto daļu (25%) no kopējā Volkswagen pārdošanas apjoma un ir nepārprotami pieprasītākais modelis mūsu tirgū. Jaunais Tiguan nostiprinās mūsu vēlmi sniegt klientiem Baltijā to, kas viņiem nepieciešams, un panākt, lai vairāk nekā pusi no Volkswagen pārdošanas apjoma Latvijā veido SUV.”
Izteiksmīgs dizains un uzlabota aerodinamika
Kompaktajam SUV ir pilnīgi jauns dizains. Īpaši izteiksmīga ir automobiļa priekšējā daļa ar izteikti plakaniem LED priekšējiem lukturiem un ar stiklu pārklātu horizontālu joslu. Jaunais priekšējās daļas dizains ir palīdzējis samazināt automobiļa pretestības koeficientu no 0,33 līdz 0,28. Automašīnas siluetu raksturo atlētiski “pleci” virs riteņu arkām (ar līdz pat 20 collu diskiem). Jaunā horizontālā LED josla piešķir akcentu Tiguan raksturīgajai aizmugures daļai.
Jauns salons un informācijas un izklaides sistēmas paaudze
Tiguan salonā ir pilnīgi jauns koncepts un dizains – tas izceļas ar augstākās kvalitātes materiāliem un to apstrādes standartiem. Turklāt jaunā salona iekārtojums ir intuitīvi lietojams, cieši integrēts, un tam ir izsmalcināts un pārdomāts dizains. Tajos ir iekļauts jaunais Digital Cockpit (digitālais instrumentu panelis ar neatstarojošu pārklājumu horizontāla planšetdatora formātā), informācijas un izklaides sistēmas ekrāns, kura izmērs sasniedz 38 cm (15 collas) un kuram ir pilnīgi jauna izvēlņu struktūra un grafika, jauns head-up displejs un jauns daudzfunkcionāls braukšanas režīmu slēdzis ar integrētu OLED displeju. Jauno rotējošo slēdzi ar mazizmēra ekrānu iespējams izmantot, lai regulētu braukšanas profilu, radio skaļumu vai arī salona apgaismojuma krāsas. Savukārt daudzas automobiļa un informācijas un izklaides funkcijas iespējams viegli pielāgot, izmantojot jauno IDA balss asistentu.
Efektīvs piedziņu klāsts
Pateicoties MQB evo, Tiguan iespējams uzstādīt dažādus piedziņas veidus. Piemēram, būs pieejami turbo dīzeļdzinēji (TDI), turbo benzīna dzinēji (TSI), turbo benzīna dzinēji ar mērenā hibrīda sistēmu (eTSI) un plug-in hibrīda sistēmām (eHybrid), kas nākotnē tiks piedāvātas tikai kopā ar automātisko pārnesumkārbu (DSG). Tāpat kā Volkswagen ID. modeļos un jaunajā Passat, arī turpmāk pārnesumus būs iespējams pārslēgt ar slēdzi, kas atrodas pie stūres.
Elektroniski vadāma balstiekārta papildu komfortam un dinamikai
MQB evo nodrošina pamatu jaunai balstiekārtas paaudzei. Volkswagen ir pārveidojis adaptīvo balstiekārtas kontroles sistēmu DCC – pēc izvēles ir pieejama DCC Pro ar divu vārstu amortizatoriem. Tāpat jaunais modelis standarta komplektācijā ir aprīkots arī ar Vehicle Dynamics Manager – MQB sistēmu, kas debitēja pašreizējā Golf GTI. Šī sistēma kontrolē elektronisko diferenciāļa bloķētāju (XDS) funkcijas un regulējamo amortizatoru sānu dinamikas komponentus DCC Pro sistēmā. Tādējādi tiek nodrošināts lielāks komforts un uzlabota veiktspēja asākos līkumos. Līdz ar to automobiļa vadāmība kļūst stabilāka, veiklāka un precīzāka.
Gariem braucieniem pielāgoti sēdekļi
Jaunie ergoActive Plus sēdekļi ar pneimatisko četru virzienu jostasvietas balsta regulēšanu un pneimatisko 10 kameru spiediena punktu masāžas funkciju atbilst Tiguan augstākās kvalitātes standartiem. Turklāt ir pieejama programmēšanas funkcija automātiskai sēdekļu apsildes vai ventilācijas aktivizēšanai pie noteiktas ārējās temperatūras.
HD priekšējie lukturi pirmo reizi Tiguan modelī
Tiguan ir tirgū pirmais MQB modelis ar nesen izstrādātajiem IQ.LIGHT HD matrix priekšējiem lukturiem. Interaktīvā apgaismojuma sistēma paralēli tika izstrādāta arī premium klases Touareg, tādēļ abiem SUV ir vienāds priekšējo lukturu pamata dizains. HD nozīmē High Definition jeb augstu gaismas avotu izšķirtspēju. Tiguan gadījumā kopumā ir 38 400 daudzpikseļu gaismas diodes (19 200 daudzpikseļu gaismas diodes katrā lukturī), kas izgaismo ceļu un apkārtējo vidi pilnīgi jaunā līmenī, tādējādi uzlabojot komfortu un drošību.
Augstas veiktspējas asistentu sistēmas
Tiguan standarta komplektācijā aprīkots ar vairākām asistentu sistēmām. Papildus Side Assist (braukšanas joslu maiņas asistents), Front Assist (autonomā avārijas bremzēšanas sistēma), Lane Assist (joslu saglabāšanas asistents) un Rear View (atpakaļskata kameras sistēma) tās iekļauj arī dinamisko ceļa zīmju atpazīšanu. Pieejams arī plašs papildaprīkojuma sistēmu klāsts. To vidū ir Park Assist Pro ar attālinātas novietošanas stāvvietā iespēju (automātiskai iebraukšanai stāvvietā un izbraukšanai no tās, ko autovadītājs kontrolē no ārpuses, izmantojot viedtālruņa lietotni) vai arī Trailer Assist (asistētai manevrēšanai ar piekabi).
Lielāks Tiguan bagāžas nodalījums
Jaunā Tiguan garums pieaudzis par aptuveni trīs centimetriem. Augstums, platums un garenbāze palikusi gandrīz nemainīga salīdzinājumā ar iepriekšējiem modeļiem. Lai gan SUV ir tikai nedaudz garāks, tā bagāžas nodalījuma ietilpība ir palielinājusies par 37 litriem līdz 652 litriem gadījumā, ja bagāžas nodalījums aizpildīts līdz aizmugurējo sēdekļu atzveltņu augstumam.
Visuma objekti
Poļu konflikts
Mežaparka valdzinājums
Aizvazājāmies kopā ar Tomu mirkļus ķert atvasaras saulītē. Maršruts - neliels ieskrējiens Mežaparka privātmāju rajonā. Tad nu sabildējām izstaigas līkumam pa ceļam. Protams, ar vienu riņķi laikam nepietiktu visu to smukumu sabildēt, bet nu tomēr. Pie viena - nācās vikipēdijā meklēt, lai saprastu, kas tas tāds Kārlis Vatsons bijis. Jo viņa vārdā tur viena ieliņa nosaukta. Kā papildinājumu vikipēdijas informācijai atradu vēl vietnē Nacionākā enciklopēdija rakstu par viņu. Tagad skaidrība un atkal burkšķis mūsu izglītotāju lauciņā par to, ka īsti neatceros, ka man skolā šis kungs jel kā vēstures stundās būtu pieminēts, pie viena - vai mūsdienu jaunuļiem par viņu ko stāsta?
Tad nu bildes, laikam padaudz.
Virtuālā un neredzamā pasaule, un inženierzinātņu pārsteigumi gaida Zinātnieku nakts apmeklētājus RTU
Virtuāls ceļojums Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņā Ķīpsalā un brauciens kamaniņu trasē kopā ar sporta leģendu Mārtiņu Rubeni, kā arī mums apkārt esošā neredzamā pasaule, skaņas rašanās brīnums un paša uzmeistarota pirmā elektroniskā shēma ar degošām LED gaismiņām, kā arī zinātnes diskotēka – šādas aktivitātes sagaida interesentus, kuri Zinātnieku naktī, 29. septembrī, apmeklēs RTU Ķīpsalā un RTU zinātkāres centru «Futurimo Rīga», lai iepazītos ar zinātnieku darbu un atklātu inženierzinātņu un augsto tehnoloģiju aizraujošo pasauli.
Ukrainas T-64BV no tuvas distances likvidē Krievijas modernizēto tanku T-72B3 (Video)

Foto – ilustratīvs
Ukrainā notiekošo tanku kauju video netiek bieži publicēti. Taču vakar tika nopublicēts īss video, kurā redzama kauja starp Ukrainas un Krievijas tankiem.
Videoklipā redzams, kā ukraiņu tanks T-64BV no tuvas distances apšauda Krievijas modernizēto kaujas mašīnu T-72B3. Videoklips tika ierakstīts Zaporožjes reģionā.
Saskaņā ar Oryx analītiķu datiem Ukrainas bruņotie spēki ir iznīcinājuši vairākus simtus T-72B3. Viena modernizētā tanka izmaksas tiek lēstas aptuveni 3 miljonu ASV dolāru apmērā.
T-72B3 ir alternatīva dārgākajam tankam T-90A. Kaujas tanka T-72B3 ražošanu sāka 2011. gadā. Divpadsmit gadu laikā ir saražoti vairāk nekā 1200 tanku.
Roblox ļaus izstrādātājiem veidot abonementus
Izskatieties, izklausieties un tiecieties ar citiem jaunā kvalitātē, izmantojot jauno Logitech Brio 100 Full HD Webcam
Linki un vēsture (vākšana turpinās)
Viss turpinās. Interesantu un vērā ņemamu vietu, lietu, notikumu apkopojums. Ceru, kādam noder.
- Kas bija Mindaugs.
- Ja kādam interesē, vēl padomjlaikos iznākusī grāmata par Grenlandes eskimosiem. Tautiņas dzīve uz ledainas salas praktiskajos ziemeļos.
- Atgādinājums par to, kā juridiski noformējās PSRS sabrukuma iesākums. Krieviski materiāls. Ceru, ka mani lasa tādi, kuri saprot to valodu.
- Par Černobiļas avāriju. Atkal krievu valodā.
- Man kaut kā slikti pamanīts bija tas notikums Ruandā 90-to gadu sākumā. Varbūt tāpēc, ka pie mums bija 90-to gadu viskas kokteilis un arī dēls bija maziņš... (Atkal - krievu valodā, jo YouTubē uzdūros raidījumu ciklam, kurā puisis stāsta lietas. Protams, neiztiek bez kaut kā reklamēšanas, bet viņam laikam jau jāatstrādā sponsorēšana... Pa mana, pietiekami neitrāls faktu izklāsts. Ja nu kas.)
- Varētu būt interesanti: 1958.gadā pieņemta jaunākā Francijas konstitūcija.
- Informāciju par Kārli Vatsonu jau devu rakstā par pastaigu Mežaparkā, tomēr pielikšu arī šeit. Tiesa, nebija latvietis, bet pienesa savu daļu latviešu kultūrā un attīstībā. Raksts no vikipēdijas un no vietnes Nacionālā enciklopēdija.
- Gribu ieteikt vienu puisi no Krievijas (nu, nemetiet ar tomātiem, spilveniem un daudz ko citu, ka no turienes). Viņa veidotais raidījumu visādu cikls vismaz YouTubē atrodams ar vienojošu nosaukumu АРХИВАРИУС. Esmu jau iepriekš te devusi linkus uz dažiem cikla raidījumiem. Puisis cilā ne tikai notikumus sev tuvākā teritorijā, bet arī par pasaules vēstures notikumiem vispār. Cenšas runāt faktoloģiski, nevis "vilkt deķīti" austrumzemes ideoloģijas virzienā. Tiesa, ir reklāmas pauzes, bet tās laikam ķeksim sponsoru virzienā, var pārciest. Vispār, tā raidījumu cikla radītāju darbs - nu, manuprāt, interesanti, parādās fakti, par kuriem pat dzirdējusi nebiju (vai arī tā, virspusīgi zināju). [Diemžēl nepieciešamā laikam piezīme - šai un dažām citām atsaucēm šajā rakstā nu nekādi nav kaut mazākā saistība ar kremlēna atbalstu. Krievu valodas lietojums tad, kad tas nu ir tikai lietojums, nu nekādi nesasaucas ar kremlēna darbību atbalstīšanu.]
ASUS Vivobook S 15 OLED (K5504) klēpjdatora apskats

ASUS var pelt par daudzām lietām, bet nu ir jāsaka, ka jaunie OLED ekrāni spēj atsvērt daudz vai pat visu, ko ražotājam izdevies pa druskai sačakarēt savos klēpjdatoros. Te gan pamatā runāju par ASUS izveidoto programmatūru un reklāmu lietotnēm, dzelžu līmenī ASUS tur uzticami augstu līmeni.
Šoreiz pie mums ir ASUS Vivobook S 15 OLED (K5504), kas varētu būt tēmēts mājas lietotāju virzienā. Būsim godīgi – ar cenu ap 1000 līdz 1250 eiro Vivobook S 15 OLED nav neko lēts klēpjdators, bet te ir saliktas iekšā tiešām vilinošas tehniskās lietiņas. Ja man būtu šobrīd jāpērk jaunu klēpjdatoru, Vivobook S 15 OLED būtu topa trijniekā.
ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404) apskats – OLED ekrāns šogad ir fantastisks
Tehniskā specifikācija
- Procesors: Intel Core i5-13500H 2.6 GHz (18 MB Cache, līdz 4.7 GHz, 12 kodoli, 16 pavedieni)
- Videokarte: Intel Iris Xe Graphics (pieejams arī modelis ar Intel Arc A350M 4 GB videokarti)
- RAM: 16 GB 4800 MHz LPDDR5 (max 16 GB)
- Ekrāns: 15.6 collas, OLED (2880 x 1620, 16:9), 120 Hz, glancēts, NanoEdge (86% ekrāna attiecība pret kopējiem izmēriem), 600 cd/m², 100% DCI-P3, PANTONE Validated
- SSD: 512 GB NVMe PCIe 4.0 (max 1 TB)
- Pieslēgvietas: 1x Thunderbolt 4 USB Type-C (līdz 40 Gbps), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10 Gbps), 1x USB 2.0 Type-A, 1 x HDMI 1.4, 3.5 mm austiņu
- Bezvadu savienojumi: Wi-Fi 6E 802.11ax (2×2) + Bluetooth v5.3
- Izmēri: 35.93 x 22.94 x 1.79 ~ 1.79 cm
- Svars: 1.7 kg
- Akumulators: 70 Wh, 90 W uzlādes ierīce
- Papildus: baltā krāsā izgaismoti taustiņi, 1080p kamera
- Programmatūra: MyASUS, McAfee
- Cena: modelis Latvijas veikalos maksā no nepilniem 1000 eiro
Izskats un uzbūve
Vivobook S 15 OLED pieejams vairākās krāsās, pie mums nonākusi zilganā versija ar oranžiem elementiem. Izskatās nedaudz pēc basketbola komandas krāsām deviņdesmito gadu izskaņā, bet man ļoti patika šāda pieeja. Nu noteikti labāk par tiem plastmasīgi sudrabotajiem klēpjdatoriem.


Klēpjdatora ārpusē ir metāls, iekšā ir kvalitatīva plastmasa, bet mani tas nebūt nebaida, jo rokās Vivobook S 15 OLED šķiet ļoti labi būvēts. Klēpjdators atverams ar vienu roku, iekšā ieraugi tīri stilīgu un visai ērtu tastatūru ar izgaismotiem taustiņiem, ērtu skārienpaliktni, bet neko lieku neredz.
Pieslēgvietu skaits ir pieņemams, te ir gan USB Type-C, gan parastais, kantainais USB, pat HDMI atradusies vieta. Te gan jāsaka, ka pie tehniskajiem datiem derētu vēlreiz iemest aci, jo pieslēgvietas nav tās modernākās, HDMI pat ir 1.4 versija, kas nozīmē, ka pie šīs pieslēgvietas neliksi 4K ekrānu, jo iegūsi vien 30 Hz. 30 Hz nav lietojami! Pie Thunderbolt 4 Type-C izejas gan var likt klāt kādu augstākas izšķirtspējas monitoru. Šo gan nepārbaudīju, jo man nav atbilstoša monitora.
Ekrāns
Vivobook S 15 OLED ir fantastiski smuks 15.6 collu OLED ekrāns ar 2880 x 1620 izšķirtspēju (16:9) un pat 120 Hz. Šis ir tīri mīlīgs un spējīgs OLED ar 600 cd/m² maksimālo spilgtumu. Turklāt ekrāns atliecams par nepilniem 180 grādiem, kas arī mēdz būt retums šāda tipa klēpjdatoros.
Kā jau redzam, te ir 16:9 malu attiecība, kas nu jau daudziem liks saraukt pieri. Moderno 16:10 malu attiecību te neredzēsi, jo tad uzreiz mums būtu 16 collu ekrāns, bet savus fantastiskos 16 collu OLED ekrānus ASUS atstājis dārgākiem klēpjdatoru modeļiem. Un te ir runa par divas un trīs reizes dārgākiem modeļiem.
Jebkurā gadījumā – Vivobook S 15 OLED ekrāns ir bomba! Un tīmekļa kamerai ir fizisks vāciņš.
Tastatūra un skārienpaliktnis
Vivobook S 15 OLED ir ticis pie jēdzīgas tastatūras ar visu ciparbloku, bet neko diži vairāk solīt negribu. Jā, esmu izlaidies ar dārgu Dell un HP tastatūrām, visas citas šķiet lētas un gandrīz bezjēdzīgas. Sveiciens Thinkpad faniem, jūsu tastatūras es arī īsti nesaprotu, bet ASUS noteikti ir, kur augt šajā jomā.
Skārienpaliktnis ir liels un patīkami lietojams, te nekādas problēmas nesaskatu.
Akumulators
Godīgi atzīšos, Vivobook S 15 OLED akumulators man bija pats lielākais pārsteigums šajā klēpjdatorā. Jau iepriekš ļoti līdzīgu OLED ekrānu biju redzējis iepriekš pieminētajā ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404), bet tur šis ekrāns noēda akumulatoru ļoti ātri. Ar Vivobook S 15 OLED ir pavisam cits stāsts, te ar vienu uzlādi klēpjdators pavisam noteikti izdzīvos 10 stundas, bet var izvilkt arī līdz 12 un pat nepilnām 13 stundām, kas šāda tipa klēpjdatoram jau ir ļoti daudz.
Uzlāde norit ar jēdzīgu 90 W lādētāju, tas visai ātri (ap 1h pat lietošanas laikā) uzpildīs Vivobook S 15 OLED akumulatoru.
Veiktspēja
Vivobook S 15 OLED nebūt nav geiminga laptops, lai arī šis modelis pieejams arī ar Intel Arc A350M 4 GB videokarti. Intel Arc A350M sadārdzinās Vivobook S 15 OLED par aptuveni 200 līdz 250 eiro, atkarībā no pārējā aprīkojuma. Vai šāds solis ir ko vērts, nezinu. Internetā pieejamie dati norāda, ka Intel Arc A350M 4 GB videokarte spēju ziņā ir pat zem GeForce GTX 1650 Max-Q videokartes, kas šodienas apstākļiem šķiet nedaudz nožēlojami. Cenā ap 1200 eiro jau nāk klēpjdatori ar RTX 4060 videokarti, kas būs nesalīdzināmi labāka izvēle spēļu cienītājiem. Šajā gadījumā gan var necerēt uz OLED ekrānu, tur aptuveni var gaidīt vāju IPS ekrānu ar 144 Hz.
Vivobook S 15 OLED ir visai jēdzīgi nodzesēts klēpjdators, bet tas vēl arvien var būt skaļš. Te gan uzreiz jānorāda, ka pie manis Vivobook S 15 OLED visu laiku bija pārslēgts jaudīgākās dzesēšanas režīmā.
PassMark testā Vivobook S 15 OLED uzrāda pat ļoti labu rezultātu. Nepilni 4900 punkti gluži nav spēlēm paredzēto klēpjdatoru lauciņš, bet šis ir ļoti cienījams rādītājs ofisa tipa klēpjdatoru starpā.
Cinebench testā klēpjdators parāda, ka te tomēr ir Core i5 procesors, bet tas ir moderns un spējīgs i5, kas daudz neatpaliek no Intel Core i7-13700H, ko redzējām Zenbook 14X OLED.
NVMe SSD tipa atmiņa arī uzrāda visai labu, bet ne izcilu rezultātu.



3DMark dati norāda, ka te šoreiz neapskatām spēlēm paredzētu klēpjdatoru, bet vēl arvien vienkāršākajās spēlēs varam sagaidīt tīri ciešamu kadru skaitu sekundē.




Nobeigumā
ASUS Vivobook S 15 OLED būtu vismaz manās acīs ideāls partneris tiem, kuri vēlas perfektu, spilgtu OLED ekrānu, bet mazāk alkst spēlēt jaudīgas datorspēles. Darbiem, YouTube, kādai mazprasīgai spēlē, filmām – neko daudz labāku nevar iedomāties. Vivobook S 15 OLED ir plāns, ne pārāk smags savām ekrān collām, te ir ļoti labs vai pat izcils akumulatora darbības laiks.
Mani drusku skumdina HDMI 1.4 versija, te varēja būt vismaz HDMI 2.0. Arī tastatūra nav tā izcilākā, bet tā ir pieņemama. Visādi citādi Vivobook S 15 OLED šķiet perfekti nostrādāts un drīzāk atbilstošs savai cenai. Pie mums nonāca Vivobook S 15 OLED ar Core i5 procesoru, 16 GB RAM un 2.8K ekrānu, kas maksā zem 1000 eiro. Tieši šī komplektācija (varbūt vienīgi prasītos 1 TB atmiņu) būtu mana izvēle.
T.Hants-Killera izvēle
Šoreiz izlasīju Toma Hanta grāmatu Killera izvēle (Tom Hunt-Killer choice):
Grāmata sarakstīta 2018.g. un latviski izdota 2019.g. Stāstā galvenā varoņa Gerija sievai konstatē neārstējamu vēzi. Ārsti nedod nekādas cerības, bet ir kaut kāda eksperimentālā programma, kur vajag pamatīgu naudu. Paralēli narko tirgonis ir iekūlies ķezā, jo viņu šantažē policists un šis tirgonis izlemj nolīgt killeru (Geriju). Gerijs bezizejas situācijas dēļ piekrīt to izdarīt un izdara. Bet naudu nesaņem un tālāk sāk meklēt šo narkotirgoni. Piesaista brāli, kurš tiek nogalināts, bet beigās viņš naudu dabū un sievu izdodas izārstēt.
Tomēr romānā apakšā ir baigā morāle... brālis mirst viņa dēļ un viņš nevienam neatklāj, kas īsti ir noticis. Bet beigās sieva tomēr to visu uzzin... un kā justies cilvēkam? Būt pateicīgam un turpināt kopdzīvi ar šādu cilvēku, kurš spēj noslepkavot un kura dēļ tuvinieks ir gājis bojā? No vienas puses ir jābūt, jo to darīja Tevis dēļ. Bet, no otras puses?
The Crew Motorfest – jauns sacīkšu spēļu karalis?
The Crew Motorfest ir The Crew spēļu sērijas trešais turpinājums un tajā ir ko redzēt!
The Crew Motorfest izstrādāji ir Ubisoft Ivory Tower un to izdeva Ubisoft. Pirmajā spēles daļā stāsts ir par noziedzīgu sacīkšu grupējumu, taču vēlāk spēles stāsts turpinās sacīkšu trasēs. Spēle stāsta ziņā līdzinās citai izcilai sacīkšu spēlei – Forza Horizon. Taču ne viss ir tik perfekti – spēles stāsts, tuvojoties spēles beigām, šķiet nepilnīgs.
Izpildot dažādas misijas, tiek atslēgts spēles saturs, un par to naudu, ko nopelnāt, varat iegādāties vēl citas spēles misijas. Katram misiju “ciklam” ir savs “stāsts” jeb turnīrs, un tam ir arī sava tēma. Piemēram, spēlējot Donut Media misijas jūs varat piedalīties dažādās sacensībās ar F1 tematiku. Spēle pat uzrāda riepu nodilumu, lai varētu zināt, kad būtu jāveic pitstopi.




Bez lielajām misijām ir arī mazāki notikumi, piemēram, sacīkšu auto-slaloms, vai arī dragreiss. Mazās misijas gan tiešām ir mazas, tājās uzvarētāju noskaidro aptuveni 30 sekundēs. Spēlē ir arī dažādi izaicinājumi, kas ietver, piemēram, foto izaicinājumus vai arī kolekcionēšanas-tipa izaicinājumus. Piemēram, ar X mašīnu ir jāatrod Y priekšmets. The Crew Motorfest izaicinājumi, manuprāt, ir daudz labāki kā Forza Horizon izaicinājumi.
Vizuāli spēle izskatās lieliski visos iespējamos veidos. Katrs automobilis izskatās lieliski, katrai apmeklētai vietai ir lielisks apgaismojums un dizains, un, visbeidzot, vispārējā gaisma un vide izskatās ļoti “dzīvi”. Havaju salas, kas arī ir spēles notikumu vieta, šķiet milzīgas, tāpēc arī iesakām izvēlēties ērtāko auto un īpaši spēcīgu datoru, lai varētu baudīt skatus, ko piedāvā Klusā okeāna saliņas!
Spēle oficiāli ir pieejama no 2023. gada 14. septembra uz PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S un PC.
Filipīnu piedzīvojums. #22. Viena diena Singapūrā, SIN-DXB
23.06.2023. Pirms 6 sāka zvanīt modinātājs, bet nogulējām līdz 7. Pēc vakardienas pārlidojumiem liels sagurums. Puikas paskatījās video televizorā, tādi katrā kapsulā. Es tikmēr dušā. Kad izgājām laukā, pāris mazas kafejnīcas šajā ielā jau strādāja. Mums nekas no to piedāvājuma … Turpiniet lasīt
The post Filipīnu piedzīvojums. #22. Viena diena Singapūrā, SIN-DXB first appeared on Zaigara ceļojumu blogs ZAIGAR.LV.
5 matu kopšanas līdzekļi, kas jāuzglabā mājās
Kā saņemt kompensāciju par aizkavētu, nozaudētu vai sabojātu bagāžu?
Šķiet, teju katram, kurš aktīvāk ceļo ar lidmašīnu, ir gadījies, ka neatnāk soma. Tu stāvi pie bagāžas lentas, vēro, kā no tās pazūd pēdējās somas, bet tavējā kā nav, tā nav. Ja pagaidām tā vēl nav gadījies, tad tas ir tikai laika jautājums, jo, biežāk ceļojot, tas mirklis agri vai vēlu pienāk!
Visbiežāk čemodāni aizkavējas, ja lido ar savienotiem reisiem, īpaši, ja ir īss savienojums, taču man ir gadījies, ka soma aizkavējas arī lidojot ar tiešo reisu vai arī, ja savienojums ir garš.
Ja soma ir aizkavējusies, nenokar degunu, jo tas var kļūt par patīkamu bonusu! Labā ziņa ir tāda, ka kompensāciju par aizkavētu, nozaudētu vai salauztu somu var saņemt pat tad, ja tev nav ceļojumu apdrošināšanas (starptautiskiem lidojumiem)! Laba ceļojumu polise gan šo procesu padarīs vēl vienkāršāku. Man somas ir aizkavētas desmitiem (!) reižu un dažas no manām mīļākajām drēbēm ir pirktas tieši šādi! Tāpēc šajā rakstā izstāstīšu savu pieredzi par to, kas notiek, ja soma ir aizkavējusies un kā rīkoties.
Līdzīgi raksti:
Kā no aviokompānijas saņemt kompensāciju par aizkavētu lidojumu
Rīcība lidostā, ja ir aizkavēta bagāža
Kad bagāžas zonā uz tablo parādās “pēdējā soma izkrāmēta” vai arī lenta ir apstājusies un jaunas somas vairs neparādās, un tavējā tā arī nav atbraukusi, ir laiks doties uz “Lost & found” jeb pazudušo lietu nodaļu lidostā. Tā tipiski ir kaut kur turpat blakus bagāžas lentām, dažās lidostās, tas ir viens kiosks gan vispār nozaudētām lietām, gan bagāžai, citās, lielās lidostās, tas ir atsevišķs stends. Uz šo pašu vietu jādodas, ja tev ir arī sabojāta bagāža – piemēram, somai ir nolauzti riteņi, rokturi utml.
Visvieglāk šo vietu atrast ir pajautājot jebkuram darbiniekam uz vietas. Tipiski, tā ir tieši pie lentām, tātad, pirms pamet lidostu, un tai nav pieeja no ārpuses (neizejot drošības kontroli). Ja sabojātas bagāžas faktu atklāj vēlāk, atgriežoties lidostā, parasti darbinieki tad pavada līdz šai zonai, jo tai bieži nav brīvas piekļuves no ielas. Sabojātas somas (arī bērnu ratu) faktu vari fiksēt līdz pat 10 dienām pēc atlidošanas (dažos resursos ir norādītas 7 dienas, tāpēc drošības labad pieturies pie 7!).
Kad esi pie lodziņa, darbinieks palūgs uzrādīt bagāžas taloniņu. Ir ļoti svarīgi, lai šis taloniņš tev ir! Tāpēc nepazaudē to. Lai arī sistēmā varēs atrast somu pēc biļešu numura, esmu dzirdējusi par gadījumiem, ka bez tā tas ir ļoti sarežģīti.
Rīcība pie lodziņa, ja ir aizkavēta bagāža
Kā rīkoties, kad nokļūsti “Lost & Found”? Darbinieks iztaujās, kāda ir tava bagāža, no piemēriem parādīs dažādu somu zīmējumus, un tev būs jānorāda, kāda ir tava. Svarīgi: ja vien ir iespēja, jau mājās nofotografē savu somu, tas palīdzēs šajā procesā!
Sistēmā tiks pārbaudīts, kad soma pēdējoreiz ir fiksēta. Parasti savienotu reisu gadījumā tā būs iepriekšējā lidosta. Bet gadās, ka soma aizceļo kaut kur pavisam citur. Parasti darbinieks apskatās, kad ir nākamais lidojums un provizoriski pasaka, kad soma varētu atnākt.
Tev pajautās, uz kurieni somu piegādāt. Somu piegādā līdz durvīm, tātad, ja dzīvo piektajā stāvā bez lifta, to jāaiznes līdz dzīvokļa durvīm. Ja esi ceļojumā, to piegādās uz viesnīcu. Somas piegādā gan uz citām pilsētām, gan vari izvēlēties, lai somu sūta uzreiz mājās, ja redzi, ka no tās vairs nebūs jēga.
Darbinieks tev izsniegs “Property Irregularity Report” jeb PIR. Svarīgi: uzreiz to nofotografē, jo šo dokumentu tev vajadzēs vēlāk, gan, lai sazinātos ar aviokompāniju, gan, lai iesniegtu pieprasījumu apdrošinātājam, kā arī, somai nepienākot, varēsi zvanīt uz norādīto numuru vai skatīties mājaslapā soma statusu.
Esot ārzemēs, parasti Tev arī piedāvās pirmo nepieciešamības preču somiņu – t-kreklu, zobu birsti, dažreiz, apakšveļu, dezodorantu, ķemmi utml. Ja darbinieks to aizmirst piedāvāt, palūdz. Atbraucot uz mājas lidostu, tādu parasti neizsniedz! Bet, tāpat var pajautāt, ja ir nepieciešamība, man ir izdevies saņemt šādu komplektu, atlidojot uz Rīgu pēc gara ceļojuma, kad zinu, ka man mājās nemaz nav ne zobubirstes, ne zobupastas, jo viss palicis somā. Ārzemēs dažas pirmās nepieciešamības preces mēdz bezmaksas iedot arī viesnīcā, visbiežākais gan 4-5* viesnīcās, vai vismaz viesnīcā to var iegādāties – noteikti saglabā pirkuma čekus!
Dažās lidostās var saņemt nelielu naudas kompensāciju pirmajiem pirkumiem. Tās summas gan parasti ir niecīgas, man savulaik iedeva aptuveni $25 vērtībā naudu Seišelās, aptuveni $100 ASV (ASV arī mēdz piedāvāt čekus – tos ir ļoti grūti atprečot, labāk izvēlēties skaidru naudu!). Pirkumus mēdz segt arī tūroperatori, piemēram, Kubā man vācu tūroperators izmaksāja aptuveni $120 pirkumu kompensāciju.
Rīcība pie lodziņa, ja ir salauzta bagāža (vai bērnu rati)
Ja tev ir sabojāta bagāža vai bērnu rati, arī tad tev pie lodziņa izsniegs apstiprinājuma dokumentu un pateiks, kā jārīkojas tālāk. Svarīgi: ja tev jautā, vai tev ir ceļojumu apdrošināšana, saki, ka nav! (pat, ja ir!), jo esmu saskārusies, ka tad saka – labi, tad griezieties pie viņiem. Šī ir galīgi ačgārna pieeja, jo tā ir aviosabiedrības atbildība, labot tavu somu, un daudziem apdrošinātājiem ir pašrisks, kas jāmaksā pašam ceļotājam! Pie apdrošinātāja vēl pagūsi vērsties, tāpēc vispirms noskaidro iespējas lidostā.
Tāpat, iespējams, tev uzreiz jautās, cik soma ir veca un cik tā maksāja. Ja pateiksi, ka somai ir desmit gadi un tā maksāja 50 eiro, tad, visdrīzākais, tev pateiks “šīs somas vērtība ir uzskatāma par nulli, jo katru gadu tā ir zaudējusi X procentus savas vērtības”. Vismaz lidostā man nekad nav prasīts uzrādīt pirkuma apliecinājuma dokumentus par somu. Ir gan dzirdēts par apdrošinātājiem, kas šādus dokumentus prasa. Čemodānu čekus vispār ir vērts pieglabāt kādā “mākonī” pieejai. Man ir pieticis arī ar “rekur līdzīga soma internetveikalā”, lai noteiktu somas vērtību.
Tipiski, sabojātas somas gadījumā tiks piedāvāts kāds no šiem variantiem, tas ir atkarīgs no lidostas un aviosabiedrības, ar kuru lido:
- Meistara kontakti, uz kurieni būs jāved soma, lai to salabotu par aviokompānijas naudu, uzrādot dokumentu
- Uzreiz uz vietas iedos jaunu somu (tipiskāk, ASV) vai iedos kontaktus aviosabiedrības birojam, kur šo somu saņemt. Ņem vērā, ka šis nav vienmēr labākais variants. Piemēram, man tikko pirktai, pirmajā lidojumā brutāli saplēstai vieglsvara auduma somai (izskatījās, ka to kaut kur iespieda, jo tā bija arī notraipīta ar eļļu) piedāvāja iedot vietā cieto somu, kas bija mazāka un svēra vismaz 3 kg vairāk par manējo. Tā nav uzskatāma par analogu somu! No šāda piedāvājuma atteicos. Ja dodies uz aviosabiedrības biroju pēc jaunas somas, noderēs gan mērlente, gan rokas svari, lai pārliecinātos par somas parametru atbilstību vēlamajam.
- Iedos informāciju, kur vērsties, lai saņemtu kompensāciju par bojātu somu – vai nu uzreiz fiksētu summu vai arī varēsi iesniegt aviokompānijai čekus, jo nesīsi pie sava meistara.
Salauztas bagāžas gadījumā tad tālāk ir vienkārši – rīkojies pēc darbinieka ieteikuma un saņem kompensāciju. Ja redzi, ka ir aizķeršanās ar apmaksu, piedāvā tikai citu somu, kas nav analoga vai ir kādas citas problēmas, un tev ir ceļojumu apdrošināšana, kas sedz bagāžas bojājumus, vērsies pie viņiem. Jārēķinās, ka bieži vien pašrisks var būt lielāks nekā remontdarbu izmaksas.
Kādus pirkumus sedz apdrošinātājs pie aizkavētas bagāžas?
Tev izsniedz PIR un jāgaida, kad atbrauks soma. Ko tālāk? Tālāk sākas iepirkšanās! Svarīgi: vairums apdrošinātāju sedz izdevumus, ja soma kavē vismaz 4 stundas. Tāpēc, ja tev pasaka, ka soma atlidos ar nākamo reisu pēc pusstundas, varbūt gluži vēl nesteidzies uz veikalu.
Šajā brīdī ir svarīgi zināt, ko sedz tavs apdrošinātājs. Lai arī starptautiskos lidojumus, kā arī ES iekšienē notiekošajos lidojumos pēc Monreālas konvencijas aviokompānijai ir pienākums segt pirmās nepieciešamības preces līdz pat 1600 eur vērtībā, prakse parāda, ka no aviokompānijām saņemt pilnu segumu ir ļoti grūti. Kāpēc?
- Dažas aviokompānijas apgalvo, ka segs tikai higiēnas preces pilnībā, bet citas nesegs nemaz vai tikai 50% vērtībā, jo nopirktās lietas jau cilvēkam pēc tam paliek! Konvencijā gan tā nav rakstīts. Šīs pašas aviokompānijas mēdz, piemēram, biznesa klases pasažieriem apmaksāt visu iesniegto.
- Dažas aviokompānijas apgalvos, ka iegādājies pārāk dārgas preces, ka tās nav uzskatāmas par pirmās nepieciešamības precēm. Piemēram, man bija situācija, ka man pirmajā dienā pēc atlidošanas bija jādodas uz svarīgu pieņemšanu. Ir aviokompānijas, kas atteiksies segt kleitu, kurpes vai uzvalku, sakot, ka tās nav pirmās nepieciešamības preces. Tipiski, ar apdrošinātājiem šī saruna ir vienkāršāka.
Diemžēl, aviokompāniju lēmumu šajā ziņā ir ļoti grūti apstrīdēt, īpaši, ja ir darīšana ar ārvalstu kompāniju ārpus ES. Neskatoties uz to, ka Monreālas konvencija ir saistoša aviokompānijām 136 valstīs (biedru saraksts pieejams šeit), reāli var nākties sūdzēt tās tiesā. Latvijā, protams, var vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā. Jāatceras, ka Monreālas konvencija ārpus ES darbojas tikai starptautiskiem lidojumiem (Eiropas Savienībā – visiem), tāpēc, ja, piemēram, soma aizkavējas iekšējā Brazīlijas lidojumā, kompensācija nepienākas, kaut arī Brazīlija ir konvencijas dalībvalsts.
Es parasti izvēlos pieprasījumu uzreiz sniegt savam apdrošinātājam un saņemt atmaksu no viņa. Jebkurā gadījumā gan tas nozīmē, ka ir jāiztērē sava nauda, kuru pēc tam atgriezīs.
Ja vēlies, lai Tavā vietā pieprasījumu aviokompānijai iesniedz kāds cits, lūdzu vērsies pie starpniekiem, piemēram, AirHelp vai tādiem, kas uz to specializējas. Jāatceras gan, ka viņi paturēs komisijas maksu par palīdzību. NB: Es individuāli par šo jautājumu nekonsultēju.
Piemēri precēm, ko es pirku, un ko man sedza apdrošinātājs pie aizkavētas somas:
- Zobu birste, zobu pasta, mutes skalojamais līdzeklis, zobu diegs
- Sieviešu higiēnas preces
- Dezodorants, ķemme
- Apakšveļa (vairāki komplekti), tajā skaitā, naktskrekls/pidžama
- Zeķes, zeķubikses (vairāki komplekti)
- Kopjošā kosmētika – sejas krēms, acu krēms, kosmētikas noņēmējs, SPF krēms
- Bezrecepšu medikamenti
- Dekoratīvā kosmētika – tonālais krēms, konsīleris, pūderis, acu ēnas, skropstu tuša, acu zīmulis, lūpukrāsa (par šo esmu saņēmusi īpaši daudz jautājumu, vai tiešām tās skaitās pirmās nepieciešamības preces – man nekad ne ar vienu apdrošinātāju par to nav bijušas nekādas diskusijas, viss ir apmaksāts bez aizķeršanās)
- Apģērbi un apavi, atbilstoši sezonai un brauciena mērķim, man dažādos braucienos ir apmaksāti šie:
- Džinsu bikses
- Botas, Sandales, lietišķas kurpes
- Peldkostīms
- Vasaras kleita
- Darījumu kleita
- Darījumu kostīms un tā sastāvdaļas – blūzes, žaketes, bikses
- Rudens jaka
Apģērbus es parasti iegādājos komplektos – būs grūti paskaidrot kāpēc tika nopirktas 10 kleitas, iztērējot visu pirkumu limitu. Bet, ja es iegādājos drēbes komplektiem, piemēram, dienas sapulcēm, vakariņām, aktivitātēm, kas paredzētas, aizķeršanās nav bijušas.
Par laimi, man nav nācies pirkt dārgu inventāru sporta aktivitātēm, bet, ja lido ar to, jau laicīgi uzzini, vai tavs apdrošinātājs to segtu – piemēram, velosipēdus, slēpes, niršanas ekipējums.
Svarīgi: nav pienākums atrast vislētāko preci. Es parasti iegādājos preces, kādas es pirktu sev pati. Parasti, man nav ārkārtīgi daudz laika iepirkties, tāpēc bieži nākas iet uz tuvāko veikalu, kur lietas var nopirkt un man nav iespējas sameklēt lētāko. Ir gadījies, ka man ir darījumu kostīms no zināma zīmola, un gandrīz vai kartona apavi, jo tie ir vienīgie, kuri man der, ko tik ātri varu nopirkt. Ātri nopirkt nepieciešamo nav viegli, tāpēc apdrošināšanas limits parasti tērējas ātri – pat, ja tie ir 1000 vai pat 2000 eur, it īpaši, ja nepieciešams inventārs.
Svarīgi: ko segs tava polise, ir atkarīgs no tā, kas ir norādīts tāds noteikumos! Tas, ka man dažādi (gan Latvijas, gan citu valstu) apdrošinātāji ir seguši augstāk norādītās lietas, nenozīmē, ka tā būs jebkurai polisei!
!! Ļoti svarīgi: obligāti saglabā visus pirkuma čekus, nofotografē tos uzreiz!
Čeku iesniegšana apdrošinātājam vai aviokompānijai par pirmās nepieciešamības pirkumiem
Tad, attiecīgi, vari iesniegt čekus vai apdrošinātājam, vai aviokompānijai. Praksē, apdrošinātāji parasti lietas izvērtē ātrāk un izmaksā naudu ātrāk.
Vai var sniegt uzreiz abiem diviem, gan apdrošinātājam, gan aviokompānijai? Formāli, vairumam apdrošinātāju ir noteikums, ka nedrīksti iesniegt izdevumus, ko jau ir sedzis kāds cits. Vai kāds to pārbauda praksē, grūti spriest, bet sniegšana abiem var tikt uzskatīta par krāpniecību.
Vai var iesniegt vairākiem apdrošinātājiem, piemēram, man ir divas polises, kas segtu? Tieši tāpat kā aprakstīts augstāk, jau segtas izmaksas nevajadzētu iesniegt kādam citam. Ja izmaksas ir lielākas, nekā segums (piemēram, polise sedz līdz 500 eur, bet reāli izmaksas ir 700), tad gan droši par starpību var sniegt citam apdrošinātājam vai aviokompānijai.
Dažās polisēs ir minēts, ka nopirktās lietas apdrošināšanas kompānija var lūgt atgriezt viņiem, kad soma ir saņemta. Praksē, man nekad nevienam nekas nav bijis jāatgriež, bet, tas nenozīmē, ka kāds tiešām šo nepieprasīs.
Ko darīt, ja lidojumā nodotā soma pazūd pavisam?
Ko darīt, ja soma pazūd pavisam? Ja 21 dienas laikā bagāža neatrodas, un aviokompānija nezina, kur tā atrodas, tad soma tiek uzskatīta par pazudušu.
Šajā gadījumā, tev būs jāiesniedz bagāžas saturs, iekāpšanas karte, bagāžas talons, PIR, somas apraksts. Arī tad pienākas kompensācija līdz 1600 eur vērtībā, pēc Monreālas konvencijas. Tad ir jāvēršas pie aviosabiedrības. Uzzini arī pie sava apdrošinātāja vai totāla bagāžas zuduma gadījumā nepienākas papildu segums.
Ko darīt, lai izvairītos no neērtībām, kas saistītas ar aizkavētu vai nozaudētu bagāžu?
- Nelikt vērtīgas lietas nododamajās somās – tā nav vieta planšetēm, datoriem, rotaslietām. Vērtīgas lietas netiks atmaksātas, ja tava soma pazudīs pavisam. Labāk nelikt arī, piemēram, mājas vai auto atslēgas, bet eksistē polises, kas sedz arī, piemēram, slēdzenes nomaiņu dzīvoklim, ja atslēgas bija bagāžā.
- Pirmās nepieciešamības preces, kuras zini, ka tev noteikti vajadzēs, ieliec rokas bagāžā – apģērbu komplektu vienai dienai, īpaši apakšveļu, jo bikses, kreklus paratsi var pagūt izmazgāt viesnīcā, ja ir liela nepieciešamība.
- Nofotografē savu somu pirms to nodot, lai atvieglotu skaidrošanos pie lodziņa.
- Pievērs uzmanību, kā tiek reģistrēta tava soma pie izlidošanas, īpaši, ja ar ceļabiedriem ir dažādas apdrošināšanas. Gadās, ka visas somas “uzliek” uz vienu pasažieri. Lai arī apdrošinātājiem to parasti var izskaidrot, ka tā ir industrijas prakse, tas tomēr lietas sarežģī. Tāpēc seko līdzi, kuram pasažierim tiek piereģistrēta kura soma.
- Izmanto AirTag vai Tile izsekošanas ierīces, kas ļaus tev (bieži vien, momentā) noteikt, kur atrodas tava soma, vai pat lidojuma laikā redzēt, ka soma nav iekrāmēta. Internetā ir daudz stāstu par to, ka aviokompānijām nav ne jausmas, kur atrodas pazudušās mantas, un cilvēki tās atrod pateicoties AirTag. Gadās, ka pazudusī soma atrodas aviosabiedrības vai lidostas noliktavā kaimiņu ēkā, un cilvēki kopā ar darbiniekiem iet šīs somas meklēt.
- Neizvēlies lidojumus ar pārāk īsu savienojuma laiku. Lai arī tā būs aviokompānijas atbildība, nogādāt tevi galā, ja nokavēsi savienojumu, potenciālais kavējums vai zvērīga skriešana uz nākamo reisu nav vienīgā problēma šādiem lidojumiem, jo arī somas var aizkavēties.
- Daudzās somās ir īpaša kabatiņa, kur var ievietot informāciju par to, kam bagāža pieder – tajā ir vērts ielikt vizītkarti! Dažreiz šādas kabatiņas ir somām ārpusē, vai arī ir atsevišķi pieliekamas, kā piekariņi. Jāatceras gan, ka dažādas uzliktas lietas pie somas parasti nav ieteicami, jo var ieķerties mehānismos, tāpēc jāizvērtē, vai konkrētais piekariņš nebūs traucējošs un tieši neveicinās somas bojājumus.
- Noteikti noplēs nost vecās uzlīmes no somas, kas tur palikušas no iepriekšējiem lidojumiem!
Ir situācijas, kur somas kavēšanās nav kritiska, bet pat kļūst par patīkamu bonusu, iepriekšanos par naudu, ko tev pēc tam atmaksā. Bet, tas prasa laiku, ko ceļojumā varētu izmantot citādi, un tomēr vienmēr ir satraukums – ko atmaksās? Vai atmaksās? Cik ilgā laikā?
Piemēri un mana rīcība, kad ceļojumā aizkavējas bagāža
Man soma ir neatnākusi patiešām daudz reizes, tos visus pat vairs nevarētu uzskaitīt, jo visu gadījumu detaļas pat vairs neatceros. Taču daži atmiņā vēl ir palikuši. Daži piemēri no maniem lidojumiem, kad soma neatnāca:
Dubaija. Lidojums Rīga-Hamburga-Dubaija ar airBaltic un Emirates.
Atlidojot uz Dubaiju vēlu vakarā, mana soma galā nebija, kaut savienojuma laiks Hamburgas lidostā bija garāks par stundu. Man iedeva pirmās nepieciešamības preču komplektu un teica, ka tā varētu atlidot ar nākamo reisu pēc dažām stundām, taču nākamajā rītā somas aizvien nebija. Uzvilku aviokompānijas iedoto polo kreklu, un aptiekā blakus viesnīcai nopirku pirmās nepieciešamības higiēnas preces un kosmētiku. Pa dienu aviokompānija nebija sazvanāma, beigās mani draugi izmantoja savu “zelta biedru” līniju, lai noskaidrotu bagāža statusu, somu solīja vēlāk vakarā. Tā kā nākamajā dienā man bija darba pasākums, vakarā nācās iegādāties arī drēbes un apavus vairāku simtu eiro vērtībā. Vakarā somas nebija. Somu atveda aiznākamajā dienā pēc atlidošanas, kad es jau devos uz taksometru, lai brauktu uz darbu. Apdrošināšana pilnībā sedza visus manus pirkumus (britu korporatīvā polise)
Kuba. Lidojums Frankfurte-Varadero ar Condor.
Neskatoties uz to, ka uz Varadero man bija tiešais reiss no Frankfurtes, mana soma netika iekrāmēta, vienīgajai no mūsu kompānijas (mēs bijām 8 cilvēki). Man uzreiz lidostā pateica, ka nākamais reiss būs tikai pēc 4 dienām, nekādas pirmās nepieciešamības preces netika iedotas. Man bija daži sīkumi rokas bagāžā, tāpēc pirmo dienu varēju iztikt, viesnīcas veikalā iegādājos dažus sīkumus – šortus, SPF, taču nekas cits no drēbēm man tur nederēja. Vienīgie šorti, ko atradu, bija pusaudžu peldšorti. Diemžēl citur Varadero saskāros ar to, ka nekur neizsniedza čekus. Man piedāvāja uzrakstīt manu pirkumu aprakstu uz rūtiņu burtnīcas lapas. Visbeidzot, man izdevās atrast kādu ārkārtīgi dārgu veikalu pie citas viesnīcas, kur varēju maksāt ar karti un par čeku kalpoja bankas termināļa kopija (šis ir riskanti, jo oficiāli nav īsti maksājumu apliecinošs dokuments). Rūtaino burtnīcu čekus man apmaksāja tūrisma aģents, kurš bija ieradies stāstīt par ekskursijām un viņam bija iespēja segt līdz $120 dolāriem izdevumus. Nebija priecīgs par tādiem čekiem, bet piekrita apmaksāt. Pārējos čekus man sniedza apdrošināšana. Somu patiešām atveda tikai pēc četrām dienām (Swedbank polise)
Madride. Lidojums Mumbaja-Londona-Madride ar British Airways.
Lai arī man bija pietiekami garš savienojums Hītrovas lidostā, jau biju dzirdējusi, ka šajā lidostā somas pazūd bieži. Atlidojot Madridē, man teica, ka soma varētu būt vēlāk vakarā, jo ir vēl viens reiss no Hītrovas. Diemžēl, soma neatbrauca. Man iedeva pirmās nepieciešamības preču komplektu, taču tajā maz kas bija izmantojams, krekls bija milzīga izmēra. Nākamajā rītā man 11:00 bija jāizbrauc no viesnīcas uz darba sapulci, tāpēc skrēju uz 10:00 uz veikalu, kad tas atveras, iegādāties visu nepieciešamo. 40 minūšu laikā nopirku darba kostīmu, apakšveļu, kosmētiku, nācās nopirkt vienīgās kurpes, kas man derēja. Apdrošināšana pilnībā sedza visas izmaksas. Somu man atveda nākamās dienas vakarā (Swedbank polise)
Seišelas. Lidojums Rīga-Amsterdama-Abū Dabī-Mahe. Etihad.
Dodoties uz mūsu kāzām Seišelās, mums aizkavējās soma. Par laimi, pats svarīgākais mums bija līdzi, un līdz kāzām vēl bija dažas dienas rezervē. Lidostā mums katram iedeva $25 vērtībā naudu. Tā kā uzreiz braucām uz viesnīcu uz citas salas, vienīgā iespēja kaut ko iegādāties bija tur. Viesnīca mums iedeva pareo un kreklus, iegādājāmies arī SPF, vēl kreklus un kleitas man. Par laimi, somas atbrauca dienu pirms kāzām, jo tomēr dažas svarīgas lietas tur bija.
ASV. Lidojums Rīga-Frankfurte-Čikāga-Sanantoio
Tā kā Čikāgā lidostā bija problēmas sniega dēļ, mūsu somas neatlidoja un nebija zināms, kad būs. Visam bonusā vēl arī mūsu viesnīca bija rezervējuši vairāk viesiem nekā ir numuriņi, un pirmo nakti bija jāpaliek citā viesnīcā. Nākamajā dienā braucām uz lielo outletu, kur iegādājos apģērbus, tajā skaitā, arī zināma zīmola vakarkleitu, jo vakarā bija jādodas uz pasākumu. Somas atnāca vēl tikai nākamajā dienā. Apdrošināšana visu sedza (zviedru korporatīvā polise).
Rīga – rīcība mājās. Lidojums no ASV ar Finnair.
Atbraucot mājās no ASV, mūsu somas uz Rīgu neatlidoja, bet palika Helsinkos, jo lidmašīnā neesot bijusi vieta. Lidostā mums sākumā negribēja dot pirmās nepieciešamības komplektu, bet beigās tomēr pierunāju mums to iedot, jo mājās nebija pat ne zobu birstes un bija nakts vidus. Somas atbrauca tikai nākamās dienas vakarā. Tolaik man bija polise, kas sedza nelielus pirkumus arī mājupceļā (tas ir liels izņēmums un, cik zinu, vairums, ka ne pat visas Latvijas polises nesedz aizkavētas bagāžas risku mājupceļā), un man atmaksāja dažu apģērbu iegādi. Soma atbrauca nākamās dienas vakarā (zviedru korporatīvā polise).
Vai Tev ir gadījies, ka soma aizkavējas? Kā tu rīkojies? Vai tev sedza iztērēto naudu?
Līdzīgi raksti:
Kā no aviokompānijas saņemt kompensāciju par aizkavētu lidojumu
Putins uzdāvina Kimam neredzamo tērpu
3D printeri iesaistās karā
Ko darīt, ja traucē kaimiņu smēķēšana
AOC GAMING CQ27G2S/BK: funkcionāla 1500 R izliekuma un spēlēm nepieciešamās maksimālās veiktspējas apvienojums

AGON by AOC, viens no pasaulē vadošajiem spēļu monitoru1 un IT piederumu zīmoliem, paziņo par jauno 27″ (68,6 cm) QHD izliekto spēļu monitoru AOC GAMING CQ27G2S/BK, kas īpaši izstrādāts, lai nodrošinātu visas populārākās spēlētājiem nepieciešamās funkcijas. Modelis CQ27G2S/BK īpaši noderēs tiem spēlētājiem, kuri vēlēsies baudīt aizraujošu QHD spēļu pieredzi ar 165 Hz atsvaidzes intensitāti uz liela 27″ displeja ar 1500 R izliekumu. Tāpat modelim ir VA panelis ar augstu (3000:1) kontrastu, padarot šo spēļu monitoru par līdzvērtīgi piemērotu risinājumu dažādiem spēļu žanriem, filmām un daudz kam citam, garantējot maksimālu veiktspēju par īpaši pievilcīgu cenu.
Izliekts risinājums, maksimāls potenciāls
Modelim CQ27G2S/BK ir kvalitatīvs VA panelis ar 1500 R izliekumu, kas nodrošina panorāmas skatu, ievedot lietotājus vizuāli neiedomājami dzīvīgā pasaulē. Īpaši asā QHD (2560×1440) izšķirtspēja un īpaši ātrā 165 Hz atsvaidzes intensitāte spēlētājiem dos iespēju baudīt pilnīgi netraucētu spēli. Monitora 4 ms GtG (Grey to Grey) reakcijas laiks un zibensātrais 1 ms MPRT (Moving Picture Response Time) nodrošinās to, lai katra kustība tiktu attēlota ar maksimālu skaidrību neatkarīgi no tā, vai spēlē paveras dzīvīgi pasaules plašumi vai šauri nostūri.
Bagātīgas krāsas, kvalitatīvs izliekums, dažāda pielietojamība
Lietotāji var baudīt HDR10 atbalstu, jo monitors CQ27G2S/BK attēlo krāsu ainas ar dinamisku krāsu diapazonu un kontrasta attiecību 3000:1. Tāpat spēlētājus patiesi aizraus vizuālā kvalitāte, akcentējot ēnas un izcēlumus ekrānā maksimāli aizraujošai skatīšanas pieredzei. Adaptive-Sync tehnoloģija novērš pārrāvumu iespēju, nodrošinot netraucētu spēli svarīgos brīžos.
CQ27G2S/BK, kas lepojas ar izcilu 99% sRGB pārklājumu, paver iespēju pasauli ne tikai spēlēšanai. Neticamā krāsu gamma ne tikai padarīs spēli aizraujošāku, bet arī uzlabos darbu pie grafiskiem projektiem ar precīzu krāsu atveidojumu. Monitora zemā ievades aizkave nozīmē to, ka lietotāju darbības acumirklī atveidosies ekrānā, nodrošinot izteiktu konkurētspēju.
Dažādi pielietojamais monitors CQ27G2S/BK noderēs gan spēlēm, gan ikdienas uzdevumiem, jo tas ir aprīkots ar ergonomisku statīvu, ļaujot to regulēt augstumā, noliekt un pagriezt, lai lietotāji varētu justies maksimāli ērti. Neatkarīgi no tā, vai plānota maratona spēļu sesija vai ilgāks darbs pie dažādiem uzdevumiem, monitoru varēs pielāgot lietotāja vajadzībām.
Spēlējot vēlākās diennakts stundās, monitora Flicker-Free tehnoloģija un Low Blue režīms palīdzēs samazināt ilgstošas monitora lietošanas ietekmi uz acīm, rūpējoties par lietotāja labsajūtu kā prioritāti. Tāpat monitors piedāvā dažādu ar spēlēm saistītu funkciju kontroli ekrānā, piemēram, Shadow Control, ļaujot spēlētājiem pielāgot ēnu līmeni uzlabotai redzamībai samazināta apgaismojuma ainās vai otrādi. Tīklojuma pārklājums (Dial Point) ļauj spēlētājiem precīzi mērķēt FPS spēlēs, kur šāda funkcionalitāte nav integrēta. Tāpat ekrāna kontroles funkcijas var pielāgot ar AOC G-Menu programmatūru.
Monitors AOC GAMING CQ27G2S/BK būs pieejams iegādei 2023. gada septembra beigās, par ražotāja ieteikto mazumtirdzniecības cenu 249 €.
1958. gadā referendumā pieņem Francijas jauno konstitūciju
Kas atšķir labu dokstaciju no sliktas?
Dokstacija ir ierīce, kas ļauj pievienot papildu ierīces un perifērijas jūsu portatīvajam datoram. Dokstacijas parasti ir aprīkotas ar dažādiem savienojumiem, piemēram, USB, HDMI, VGA, Thunderbolt un Ethernet. Tas ļauj pievienot monitoru, tastatūru, peles, printeri, cieto disku un citas ierīces.
Lai izvēlētos labu dokstaciju priekš sava portatīvā datora, ir jāņem vērā vairāki faktori, tostarp:
- Portatīvā datora savienojamība: Pirms dokstacijas iegādes ir svarīgi pārbaudīt, vai tā ir saderīga ar jūsu portatīvo datoru. Dokstacijām ir dažādi savienojumi, piemēram, USB Type-C, Thunderbolt un HDMI. Pārliecinieties, ka dokstacija, kuru izvēlaties, atbilst jūsu portatīvā datora savienojumiem.
- Pievienojamo ierīču veids: Padomājiet par to, kādas ierīces vēlaties pievienot savai dokstacijai. Vai vēlaties pievienot monitoru, tastatūru, peles, printeri, cieto disku vai citas ierīces?
- Pievienojamo ierīču skaits: Padomājiet par to, cik daudz ierīču vēlaties pievienot savai dokstacijai. Dažas dokstacijas ir paredzētas tikai vienai vai divām ierīcēm, bet citās var pieslēgt daudz vairāk ierīču.
- Dostacijas izmērs un svars: Dokstacijas var būt dažāda izmēra un svara. Ja jums ir nepieciešama dokstacija, ko varat viegli pārnēsāt, protams, ka labāk ir izvēlieties mazāku un vieglāku modeli.
- Dostacijas cena: Dokstacijas var maksāt no dažiem desmitiem līdz vairākiem simtiem eiro. Izvēlieties dokstaciju, kas atbilst jūsu budžetam.
Kas atšķir labu dokstaciju no sliktas?
Lūk, daži faktori, kas var palīdzēt atšķirt labu dokstaciju no sliktas:
- Labai dokstacijai ir jābūt saderīgai ar jūsu portatīvo datoru un jānodrošina pietiekami daudz savienojumu, lai pievienotu visas ierīces, kuras vēlaties.
- Labai dokstacijai ir jānodrošina stabils un uzticams savienojums ar jūsu portatīvo datoru.
- Labai dokstacijai ir jābūt viegli lietojamai un ergonomiskai, un jānodrošina ērtas savienošanas iespējas
- Dokstacijai ir jāatbilst jūsu budžetam.
Dateks internetveikalā ir pieejamai dažādi portatīvo datoru aksesuāri, dokstacijas priekš dažādām vēlmēm un budžetiem!
Kosmosa nozares "zaļā pēda" ir salīdzinoši niecīga
“Facebook” nomainījis logo, bet tikai acīgākie varēs noteikt atšķirību

Laikā, kad daudzi uzņēmumi nāk klajā ar jaunām ierīcēm, servisiem un uzlabojumiem esošajos, arī “Meta” nolēmusi atsvaidzināt savu sociālo tīklu tēlu un ienest tajos svaigas vēsmas un krāsas. Vārds “atsvaidzināt” šoreiz būs īsti vietā, jo “Facebook” ticis pie atjaunota logotipa. Jāsaka uzreiz, ka atšķirības starp veco un jauno logo varēs noteikt tikai paši vērīgākie.

Skatoties uz šiem logo, prātā nāk spēle, kurš sameklēs vairāk atšķirību. Taču patiesībā atšķirības ir tikai divas – jaunajam “Facebook” logo attēlā pa labi ir tumšāk zila krāsa, kā arī “f” burtam ir daži smalki uzlabojumi.
Komentējot izmaiņas “Facebook” logotipā, “Meta” uzsver, ka mērķis bija izveidot atsvaidzinātu logotipa dizainu, kas būtu drosmīgāks, pārliecinošāks un vizuāli redzamāks. Jaunie uzlabojumi, pēc “Meta” domām, nodrošinās lielāku harmoniju visā dizainā, kas ir galvenais lietotnes identitātes elements. Tāpat tumšāk zilā krāsa nodrošina lielāku kontrastu ar “f” burtu, kas arī mazliet izmainīts un rakstāms “Facebook Sans” fontā jeb burtveidolā. Uzņēmums arī uzsver, ka “Facebook” katru dienu izmanto divi miljardi aktīvo lietotāju, kas nozīmē, ka visas vizuālās izmaiņas redzēs daudzi cilvēki.
Rīga šoruden jeb traktāts par veltīgu cīņu
"Nemitīgi atkārtojot sev to, ko mums būtu vajadzējis darīt, mums beigās šķiet neiespējami, ka neesam to darījuši."
Citāti no Margeritas Jursenāras grāmatas "Aleksis jeb traktāts par veltīgu cīņu".