Gada beigas ir īstais brīdis, lai apkopotu, ar ko īpašs vai vienmuļš bijis šis gads. Jau septīto gadu pēc kārtas Kursors ir gatavs apkopot, kādas tendences raksturojušas viedtālruņu industriju šogad. Bet pēc šī apkopojuma sekos intrigas pilnais “Subjektīvākais tops pasaulē!”. Nospoilošu, ka tas šogad ir īpaši interesants. Tā kā visu gadu esam naski uzskaitījuši tehnisko specifikāciju, pētījuši sintētiskos veiktspējas testus un preparējuši kameras, šoreiz par viedtālruņu tendencēm centīšos stāstīt viegli krietnā subjektivitātes mērcītē. Tādēļ paņemiet uzkodas, atkorķējiet dzirkstošo, un ķeramies klāt!
Veiktspēja – jauda pārspēj saturu
Šogad faktiski varēja arī izlaist sadaļu par viedtālruņu sirsniņām (lasi procesoriem), jo to jaudas ir krietni pārspējušas saturu. Proti, visi tirgus spēlētāji spēj piedāvāt plūstošu ikdienas darbību, darbināt apjomīgas spēles, tikt galā ar kameru trikiem un pat niekoties ar mākslīgo intelektu, ja tāds ir pieejams (khe, khem, ābol!). Ar šo gribēju teikt, ka tiekšanās pēc sintētisko veiktspējas testu virsotnēm ir kļuvusi par pašmērķīgu ražotāju spēli, kas neatspoguļojas prasīgākā saturā. Tādēļ ļoti labus procesorus varam sastapt pie visiem pieciem lielajiem spēlētājiem. Piemēram, Qualcomm jau šī gada beigās prezentēja jauno Snapdragon 8 Elite procesoru, kas veiktspēju cer pacelt portatīvo datoru līmenī, jo izmanto tādus pašus, uzlabotos kodolus, kā laptopiem domātajā Snapdragon X Elite procesorā. Lai gan ekseļos tas izskatās raženi, tas nozīmē arī kārtējo cenu kāpumu. Kāda jēga, ja faktisku atšķirību saturā un spējās, no pagājušā gada flagmaņu procesora, lietotājs vulgaris tāpat nepamanīs?
Tikmēr šī gada Android flagmaņus visbiežāk darbināja Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Jau janvārī mūsu platuma grādos pirmais šo virstaktēto spēkstaciju prezentēja Samsung Galaxy S24 Ultra. Vēlāk šo spēka mitriķi redzējām arī ASUS, Xiaomi, Honor un Sony flagmaņos. Neliela vilšanās, ka Samsung šogad nolēma atkal dalīt pasauli divās daļās un Galaxy S24 sērija atsevišķos tirgos tika pie Exynos 2400 sirsniņas. Nepārprotiet mani, arī Exynos tiek galā ar augstāk minētajiem uzdevumiem, vienkārši drusku švakāk. Iespējams tas ir iemesls, kādēļ pat Google kratās nost no Samsung manufaktūrām un baumo, ka nākamais Tensor G5 piedzīvos pamatīgu jaudas un efektivitātes kāpumu, jo tikšot ražots TSMC procesos, kas būšot krietni līdzvērtīgāki Apple un Qualcomm procesoriem. Bet neraudiet susuriņi, izskatās, ka Samsung nedienas ar Exynos ražošanu var novest pie tā, ka visa Galaxy S25 sērija varētu tikt pie Qualcomm produkcijas. Vai nav laba ziņa? Tikmēr, rakstot šo gada pārskatu, jau atkal parādījušās baumas, ka Exynos tomēr būšot Galaxy S sērijā. Lai vai kā, janvāris nav aiz kalniem, tad jau redzēsim.
Un ja reiz pieminēju Google, tad šogad varēja sajūsmā iespiegties ne viena vien gīku sirsniņa, jo Google Pixel 9 sērija beidzot ir nopērkama arī mūsu provincē. Tas nozīmē, ka varējām ievērtēt Tensor G4. Un secinājums ir tāds, ka sintētiskie veiktspējas testi vairs nav mēraukla. Proti, tajos G4 piekāpjas pat dažam labam vidējās klases modelim, tomēr mājas darbs (lasi dzelžu salāgošana ar softu) ir izdarīts teicami, jo aiztures nejūt, vien nelielu karšanu un nedaudz švakāku grafisko sniegumu. Jāuzteic arī Mediatek, kas klusi un lētāk turpina pārsteigt ar konstantu sniegumu flagmaņiem. Pat Samsung planšetdatorus šogad darbina Mediatek. Arī tādi lieli Ķīnas ražotāji, kā Vivo un Oppo šogad savus flagmaņus liek Mediatek nometnē. Protams ekseļu pirmrindnieks ir Apple, bet jau gada beigas parāda, ka līdz nākamā gada oktobrim Android procesoru ražotāji būs tikuši līdz tik pat augstiem plauktiņiem. Pārējais jau ir tikai ražotāju spēlīte, kas, diemžēl, aizvien plašāk liek atvērt lietotāju maciņus.
Dizains – tiekšanās uz plānumu
Garlaicīgs gads dizainā? Jā un nē! Jā, ja runājam par klasiska formāta flagmaņiem, nē, ja runa ir par inovatīvajiem. Par visu secīgi. Google Pixel 9 Pro XL, Samsung Galaxy S24, Xiaomi 14 un vesela kaudze gada beigās Ķīnā prezentēto flagmaņu ir pierādījums Apple plakano skaldņu dizaina diktāta uzvarai. Diezgan garlaicīgi. Toties atveramajos flagmaņos ir meklējama īstās šī gada dizaina inovācijas. Runa ir par Honor Magic V3, kas pamācīja Samsung Galaxy Fold6, ka ir iespējams tikt pie praktiskākas ārējā ekrāna malu proporcijas un plānuma, kas nepārsniedz klasiska formāta ierīci. Patiešām, iedomājieties, atlocītā veidā Magic V3 ir tikai 4.35 mm plāns, turklāt ar ietilpīgāku akumulatoru un pat periskopa kameru, kā Fold6. Jā, arī Samsung gada beigās nepalika atbildi parādā ar Galaxy Z Fold SE, tomēr, kamēr pie šī modeļa netiks visa pasaule, tikmēr Samsung gulēšana uz lauriem ķīniešiem ļaus izvirzīties priekšā šajā žanrā. Un godīgi sakot, Fold SE šķiet kā neveikls kļūdu labojums, kam bija jābūt oriģinālajam Fold6.
Honor Magic V3
Tomēr Honor sēdēšana plānuma tronī bija visai īsa, jo jau pēc mēneša Huawei pasauli pārsteidza ar 3.6 mm plānu ierīci, kas lika vaicāt, kur tur vispār atradās vieta USB ligzdai? Runa ir par Huawei Mate XT Ultimate. Šis ir arī pasaulē pirmais trīs daļās salokāmais viedtālrunis. Tas risina ierasto atlokāmo flagmaņu ekrāna proporcijas problēmu, jo beidzot ir pieejama kabatas formāta garmoška, kas atlokās 10.2 collu lielā planšetē. Turklāt beidzot, atvērtā veidā, tā nelīdzinās kvadrātam. Tiešām iespaidīgi! Par šādu formātu baumo gan Samsung, gan Xiaomi, kas ir labi, jo Huawei tā arī nav izdevies atkabināties no rietumu sankcijām un tikt pie Google servisiem, tādēļ rietumu tirgiem šis tehnoloģiju akordeons ies secen. Toties par tiešām inovatīvu risinājumu, šoreiz uzslava Huawei!
Huawei Mat XT Ultimate; Avots: GSMarena
Bet ar to vien plānuma tendence nebeidzas. Kad parādījās pirmās baumas, ka nākamgad iPhone varētu vienu no sava četrinieka nomainīt pret Slim versiju, bija laiks rīkoties arī pārējiem. Tādēļ arī Samsung paziņoja, ka S25 varētu saņemt Slim versiju, kas varētu izmēģināt Galaxy S26 dizaina koncepciju. Un ka jau, ta jau. Pat tādi ražotāji, kā Infinix sāka lielīties, ka to vidējās klases sniegumi varētu notievēt līdz 6.9 mm.
Samsung Galaxy Z Fold SE
Vēl jāpiemin viena tendence, ko redzēsim nākamgad. Tā kā Ķīnas viedtālruņu tirgus ir viens no lielākajiem pasaulē, pat procesoru ražotāji pielāgojas vietējam kalendāram, tādēļ daži flagmaņi, kas pie mums atceļos vien nākamā gada sākumā, piedāvā vēl vienu uzlabojumu. Runa ir par IP putekļu un mitruma izturības sertifikātu. Lai pie tā tiktu, jāiztur standartizēti testi un jāsapiķo par sertifikātu. Jau pierasts, ka IP68 ir standarts klasiska formāta flagmaņiem. Bariņš Ķīnas ražotāju savu kvalitātītes kontroli pacēluši tik augstu, ka spēj tikt pie IP68/IP69 putekļu un ūdens aizsardzības. Tas nozīmē, ka daži nu varēs mērcēties saldūdenī līdz 2 metru dziļumam pusstundu un papildu tam izturēt vēl augstas temperatūras spiediena strūklu. Piemēram, OnePlus 13 saņēmis šo uzlabojumu, kas ir pamatīga izaugsme no IP65 šļakstu noturības, ko saņēma iepriekšējais modelis. Tas faktiski sašķoba arī izturīgo viedtālruņu nišu, jo izskatās, ka stikla sviestmaizes beidzot būs tikušas pie tādas aizsardzības, kādu līdz šim piedāvājuši militāri rūdītie viedtālruņi. Runājot par šo nišu, šogad neredzējām nevienu jaunu CAT modeli, jo Bullitt grupas viedtālruņu divīzija esot bankrota priekšā.
OnePlus 13
Citādi, viss pa vecam. Šķiet vienīgais interesantais piemērs, kas izmēģināja, ko sen aizmirstu ir OnePlus Nord 4, kas izspruka no mūsu testiem. Nord 4 atkal viedtālruni ietērpa alumīnija vienlaidu korpusā, kas šo padarīja par vēso čali starp stikla sviestmaizēm. Šaubos, vai šī būs tendence arī nākamgad, bet man nebūtu pretenziju atkal redzēt alumīnija bruņās tērptus korpusus, pat ja tas nozīmē atteikšanos no bezvadu uzlādes.
OnePlus Nord 4
Ekrāni kļūst spilgtāki un cietāki
Ekrānu spilgtuma tendence bija aktuāla jau pagājušajā gadā. Tomēr tikai šogad tā pārsniedz 4000 nitus. Un šoreiz nav runa par Samsung ražotajiem ekrāniem, kas līdz šim ir rādījuši piemēru. Ķīniešu ekrānu ražotājs BOE pamanījies pārsniegt 5000 nitu Honor Magic6 Pro modelī. Jau nākamgad šie cipari sola pārsniegt 6000 nitus, tomēr vērts atcerēties, ka runa ir par nelielu daļu pikseļu izgaismošanu neilgu brīdi specifiskā HDR saturā. Tikmēr no Kursora testētajiem viedtālruņiem spilgtāko līmeni sasniedza vidējās klases POCO F6 Pro, kas spēja izspiest 4000 nitus. Tikmēr flagmaņiem maksimums bija ap 3000 nitiem.
Vēl kāda tendence ekrānu departamentā ir aizsargstiklu modifikācijas. Tas nozīmē, ka katrs ražotājs, kam nebija slinkums centās radīt savu aizsargstiklu, lai Samsung un Apple šajā jomā nejustos vientuļi un nebūtu jāmaksā Corning Gorilla Glass. Un te nu ir vesels nosaukumu karnevāls. Piemēram, Xiaomi – Xiaomi Longjing Glass, Honor – Giant rhino glass, Huawei – Kunlun Glass. Šajā ziņā Honor mārketings jau pamanījies izplatīt dažādus paraugdemonstrējumu video, kur telefoni tiek kratīti centrifūgā, ar ekrānu sistas naglas un taisītas vaļā alus pudeles. Skarbi. Tomēr gana maza uzmanība tika pievērsta vienai lieliskai gada sākuma inovācijai. Proti, Samsung Galaxy S24 Ultra ekrāns ticis pie pretatspīdumu pārklājuma. Tāda paša, kādu līdz šim redzējām kameru pārklājumos, lai tajās mazāk parādītos saules zaķi. Tas ļauj ar mazāku spilgtumu daudz labāk tikt galā ar spožu sauli. Šī ir tiešām nenovērtēta lieta, ko ceru redzēt nākamgad arī konkurentu ekrānos.
Aizvien vairāk ultraskaņas pirkstu nospiedumu lasītāju
Līdz šim bija pierasts redzēt ultraskaņas pirkstu nospiedumu lasītājus Samsung flagmaņos, vai dažos Vivo vai Meizu modeļos, kas pie mums neatceļo. Patīkami, ka arī citi ražotāji sākuši skatīties šīs tehnoloģijas virzienā. Bez Samsung šogad ultraskaņas lasītājus redzējām arī Google Pixel 9 sērijā. Ar ko šie atšķiras no optiskajiem? Šī ir drošāka tehnoloģija, kas pirkstu nefotografē, bet skenē trīs dimensijās. Tai nav nepieciešams spiediens, tās darbība nemainās, mainoties apkārtējam apgaismojumam, un strādā arī ar mitriem pirkstiem. Vienkāršāk sakot, drošāka un ērtāka metode. Arī gada beigās izlaistais Ķīnas flagmaņu birums rāda, ka nākamgad beidzot šo uzlaboto tehnoloģiju adaptēs aizvien vairāk ražotāju.
Beidzot palielināti akumulatori
Septiņu gadu laikā šī ir pirmā reize, kad gada apkopojumā varu runāt par būtisku akumulatoru ietilpības palielinājumu. Tieši tik konservatīvs ir šis departaments, jo akumulatoru tehnoloģijas mainās ļooooti lēni. Pionieris jau atkal ir Honor, kas viens no pirmajiem Li-Po akumulatorus nomainīja pret Si/C jau pagājušajā gadā. Tas nozīmē, ka līdzīgā izmērā beidzot ir iespējams pamatīgi palielināt kapacitāti. Atkal jau jāpiemin Honor Magic V3, kas daudz plānākā korpusā par Galaxy Fold6(kas vēl aizvien izmanto tikai 4400 mAh akumulatoru) iemānīja neticamu 5150 mAh akumulatoru. Arī gada beigās iznākušie Ķīnas flagmaņi rāda, ka kapacitāte krietni augusi, neaudzējot izmērus. Daži no tiem nonāks arī līdz mūsu platuma grādiem. Piemēram, šī gada kompaktais smukulītis Xiaomi 14 saņēma 4610 mAh ietilpības akumulatoru, bet Xiaomi 15 tādā pašā izmērā spēj ietilpināt jau 5400 mAh. Kamēr Apple šo jauno tehnoloģiju sola adaptēt tikai pēc pāris gadiem, tikmēr Samsung klusē. Tas nozīmē, ka citi Āzijas konkurenti būs aizsteigušies priekšā ne tikai kosmiskos uzlādes ātrumos, bet arī akumulatoru ietilpībā. Te gan jāteic, ka šai tehnoloģijai pastāv risks ātrāk degradēt akumulatoru, tomēr forši ka ledus sakustējies arī šajā jomā.
Honor Magic V3
Kamēr jaunā akumulatoru tehnoloģija tā kārtīgi ieskriesies vien nākamgad, par šī gada flagmaņu un vidējās klases akumulatoru karaļiem jākronē Sony Xperia 1 VI un Xperia 10 VI. Nezinu, ar kādu maģiju Sony nodarbojas, bet tieši akumulatora spēja tikt pie 2+ dienu darbības, bija šo modeļu WOW faktors.
Apnicis pieminēt MI
Tā kā zināmā mērā viedtālruņu dzelži ir sasnieguši pīķi, tad šogad visi ražotāji, kam nebija slinkums, metās visu darbināt zem MI zīmes. MI šur un MI tur. Tikmēr šī ir tehnoloģija ar milzu potenciālu, tomēr arī tai vēl nepieciešams laiks. Proti, mūsu mazā valodiņa vēl ir jāapgūst, lai sekmīgi viedtālruņos izmantotu tās pašas teksta rediģēšanas, konspektēšanas, pārveidošanas vai tulkošanas iespējas, ko ierasts veikt uz datora (protams, ja izmanto MI rīkus ikdienā). Vienīgā vieta, kur MI prasmīgi spēja sevi pierādīt ir attēlos, pieģenerējot klāt trūkstošās detaļas, izdzēšot, kādu objektu, nomainot fonu vai skici pārveidojot attēlā. Arī tad ir jautājums, cik bieži ar attēliem vispār, kāds tā ķimerējas? Lielākoties visus šos trikus darbina Google servisi, tādēļ uzslava šoreiz pienākas Pikseļu sērijai!
Kas āboļgrozā?
Ziemassvētki ir piedošanas laiks, tādēļ centīšos pārāk nezākāties. Šoreiz šo pat nesaku tādēļ, ka pārstāvu āboļrīvju nometni, bet tādēļ, ka šī gada ābolu raža bija tik garlaicīga, ka pat no daudziem ābolistiem dzirdēju, ka nav vērts apgreidoties uz Pro versijām. Izņēmums ir iPhone 16/ 16 Plus. Jā, parastie modeļi bez Pro, kas piedzīvojuši būtiskāko izaugsmi. Piemēram, viena no izmaiņām – kameru kontroles taustiņš. Ja pierasts, ka Apple “inovācijas” Ķīnas ražotāji ēd (lasi kopē) kā karstus pīrādziņus, tad šogad vienīgi Oppo flagmanis tādu ieguvis, bet paskatīsimies, varbūt, ka nākamgad tomēr līdzīgu risinājumu redzēsim arī citos, jo dinamisko salu pa savam interpretē vairāki Ķīnas ražotāji. Tikmēr par šo maigi pasmīnēt var Sony Xperia, kam divpakāpju kameru slēdzis ir jau daudzus gadus, turklāt ērtākā pozīcijā, kas vajadzības dēļ netraucē. Ak jā, arī iPhone vēl gaida atjauninājumu, kas divpakāpju slēdža funkciju ieviesīs. Tā pat Eiropa gaida solīto Apple inteligence, kas regulu dēļ visai aizkavējies. Kā jau teicu, visai garlaicīgs ābolu gads. Oriģinālākus iPhone dzelžus cerams sagaidīsim aiznākamgad.
Apple iPhone 16
Kamerām attīstās pēcapstrāde un makro režīms
Līdzīgi, kā ar pārējiem dzelžiem, arī kamerām šogad neko fundamentāli jaunu nevarēja novērot, tādēļ attīstība notika pārsvarā uz programmatūras rēķina. Labais piemērs ir Google Pixel, kas gadu gaitā ievāktajiem datiem ļauj lieliski interpretēt attēlus, pat ja dzelži ir nedaudz švakāki. Tas gan attiecas vien uz Pixel A un Pixel 9 Pro Fold, kam vienkārši nav vietas lielākiem, labākiem dzelžiem, jo Pixel 9 sērijas dzelži ir līmenī un periskopa kamera pat pārspēj konkurentus. Tikmēr konkurentiem, kam nav tik liela pieredze kameru slīpēšanā, izeja ir maksāt sadarbības partneriem. Piemēram, Xiaomi sadarbība ar Leica un OnePlus sadarbība ar Hasselblad ļauj novietot arī šos ražotājus vienā līgā ar lielajiem puišiem. Pie dzelžiem jāpiemin pagājušā gada Sony Xperia 1 V prezentētā sensoru arhitektūra, kas mazākā izmērā ļāva apstrādāt krietni vairāk gaismas. Šāds sensoru tips bija tik populārs, ka to visai veiksmīgi izdevās kopēt arī citiem sensoru ražotājiem. Piemēram, OmniVision, kā sensori visai naski iekaroja ķīniešu ražotāju sirdis.
Xiaomi 14 Ultra
Un sausais atlikums ir tāds, ka šogad, es neticu tam, ko tūlīt rakstīšu, bet par šī gada foto karali man ir jākronē Xiaomi 14 Ultra. Pirmkārt, runa ir par tehniski spēcīgāko galveno kameru tirgū – tai ir it kā collas sensors ar plūstoši maināmu diafragmas atvērumu. Otrkārt, tam ir divas palielinājumu kameras, kas sniedz kvalitāti nezaudējošu 3.2x un 5x optisko palielinājumu, kas spēj sasniegt vājprātīgu (ne visai izmantojamu) 120x digitālo palielinājumu. Treškārt, Leica pēcapstrāde attēliem piešķir personības vaibstus un Leica kalibrētie portreta režīmu filtri ir vieni no lieliskākajiem industrijā. Vilšanās ir vienīgi pašiņu kameras sniegums un video arī konkurentiem būs labāks. Bet, kā tad ar Samsung Galaxy S24 Ultra kamerām, kam ir ļoti līdzīgs princips? Šogad Samsung nolēma atteikties no 10x optiskā palielinājuma kameras, to nomainot pret 5x. Diemžēl, testa laikā pēcapstrāde piedāvāja neveiksmīgi kontrolētu graudainību, sliktāku nakts režīma sniegumu, kā pērnajam modelim un cimperlīgu fokusu, kas daļu kadru padarīja neasu, tādēļ arī maķenīt zemāks vērtējums. Jāatgādina, ka Xiaomi sniegumi pārsteidza ar to, ka ir vislabākajā formā, jau izpakojot tālruņus. Jācer, ka atjauninājumi Samsung situāciju ir uzlabojuši, tomēr arī ārzemju apskatnieki, salīdzinot abus, nosliecas par labu Xiaomi. Neticami, šokējoši? Iespējams. Ir liels prieks, ka Xiaomi ir izdevies ne vien pievilkties, bet pat pārspēt vecos bukus. Laikam tieši tādēļ gada beigās parādījās baumas, ka pēc diviem gadiem arī iPhone varētu pārmesties uz lielākiem sensoriem ar maināmu diafragmas atvērumu.
Sony Xperia 1 VI
Vēl pieminēšanas vērts ir Sony Xperia 1 VI kameru komplekts. Runa ir par inovatīvu palielinājuma kameru, kas ar kustīgiem elementiem spēj sasniegt 3.5x-7.1x (85mm-170mm) optisko palielinājumu. Piemēram, Samsung un Xiaomi līdzīgu efektu panāk ar divām palielinājuma kamerām, kamēr Sony izmanto vienu, bet kustinot elementus tajā, iegūst optiskus lielumus pa vidu starp 3.5x un 7.1x. Tas šo kameru padara par tālāk sniedzošo optiskā palielinājuma kameru tirgū. Tiesa gan, sensors ir visai mazs un izšķirtspēja virtuāli neapvieno pikseļus, tādēļ spējas sliktā apgaismojumā konkurentiem būs labākas. Sony kameras nav domātas slinkajiem, tādēļ, lai tiktu pie vēlamā rezultāta, būs jāķimerējas iestatījumos. Ierindas pircējam, šāda pieeja var nepatikt, tāpēc Sony ir diezgan elitārās ierīces. Tomēr Xperia palielinājuma kamerai ir vēl kāds triks kabatā. To varu kronēt par makro kadru čempionu. Tā ir tendence, ko piedāvā arī Xiaomi. Tas nozīmē, ka šoreiz makro kadri tiek veidoti, izmantojot ļoti tuvu fokusēt spējīgu palielinājuma kameru. Makro kadri protams nav pirmās nepieciešamības prece, tomēr beidzot kadriem ir dabiski izpludināts fons, ļoti augsta detalizētība un nav nekādu perspektīvas kropļojumu, kā tas mēdz būt, ja šim nolūkam izmanto ultra platleņķa kameru, kā līdz šim.
Šī gada iepriecas un pabēdas
Patīkami, ka šis gads nav izcēlies ar būtiskiem skandāliem, tomēr ir bijuši modeļi vai tendences, kas lika priecāties un tādas, kas lika saviebt degunu. Šoreiz nepieminēšu ikgadējo cenu lēcienu, kas visvairāk izpaužas atlokāmajos brīnumos, kas nu jau pārsnieguši 2000 eiro atzīmi. Vājprāts! Tādēļ sākšu ar to, kas šogad iepriecināja.
Iepriecas
- Google Pixel beidzot Latvijā – par šo faktu fanoju ne tikai es, bet arī Kristaps gatavs pikselim dot priekšroku pār ābolu. Tik tiešām, šis ir ne vien ilgi gaidīts notikums pie mums, bet arī pati devītā sērija izrādījusies tik veiksmīga, ka šogad Pixel sērija piedzīvojusi trīs reizes lielākus pārdošanas apjomus ASV, kā pērnajiem modeļiem. Šis ir liels notikums un lieliska konkurence ierastajam flagmaņu duopolam.
- Honor pārsteidza pasauli ar Magic V3 – mūsu platuma grādos Samsung salokāmajiem brīnumiem līdz šim nebija konkurence. Beidzot pie tādas tikām, turklāt Honor piedāvā krietni plānāku korpusu, jēdzīgāku ārējā ekrāna proporciju, ietilpīgāku akumulatoru, daudz ātrāku uzlādi, dāsnāku komplektāciju un interesantāku periskopa kameru par maķenīt zemāku cenu. Vienkārši sakot, WOW!
- HMD ražo ar savu zīmolu – HMD šogad pavisam atvadījies no Nokia zīmola un sācis ražot ierīces ar savu vārdu. Neteiktu, ka šie ir labākie šī gada vidējās un budžeta klases produkti, bet vienmēr forši redzēt “jaunu” spēlētāju. Turklāt spēlēšanās ar atsauci uz Nokia dizainu un iespēja pašam nomainīt detaļas palīdz izcelties no pūļa.
HMD Skyline
Pabēdas
- Apple inteliģence – līdz šim nebija pierasts, ka Apple, prezentējot jaunos modeļus, sola, ko tādu, kas vēl nav pieejams un izskatās, ka pie mums kādu laiku arī vēl nebūs. Neteiktu, ka MI iespējas ir, kas būtisks, tomēr šādas nedienas padara Google risinājumus par uzvarētājiem un pagandē Apple reputāciju. Turklāt tas komplektā ar visai blāvo šī gada iPhone metienu.
- Nothing – nepārprotiet mani, aizvien esmu šī zīmola fans, tomēr divas pabēdas tas sagādāja. Lai gan vidējā klasē šogad Nothing prezentēja ļoti veiksmīgos Phone (2a) un Phone (2a) Plus, diemžēl, tā arī nesagaidījām Nothing Phone (3). Karls Pei tam norāva stop krānu, jo saprata, ka resursi jānobīda MI izpētei un tam, kā to integrēt telefonos, nevis Phone (3), kam iespējams izaugsme nebūtu izrādījusies konkurētspējīga. Otra pabēda saistīta ar Nothing apakšzīmola stilīgo revolūciju budžeta klasē – CMF Phone 1. Tas ir lielisks vidtālrunis, ko slavēja apskatnieki visā pasaulē, vienīgi tas nenonāca pie mums. Iemesls varētu būt NFC neesamība. Kamēr Indijas tirgū bez tās mierīgi var iztikt, pie mums tas nozīmētu, ka pat nevarētu tikt pie Smart ID un bezkontaktu maksājumiem, kas visnotaļ interesanto ierīci padara par nepiemērotu Eiropas tirgum.
- No Hyper OS gaidīju vairāk – šito prieku, ka Xiaomi/POCO/Redmi aizlaidis pensijā apskatnieku nemīlēto MIUI. Šito vilšanos, ka jauns starts nav izrādījies iegansts izārstēt visas vecās kaites. Faktiski Xiaomi mainījis pamatkodu, lai ierīces varētu veiksmīgi sazināties ar Xiaomi SU7 elektro auto. Vai tādēļ vajadzēja mainīt saskarnes nosaukumu? OK, ir jau arī pāris uzlabojumu, piemēram, tagad saskarne aizņem krietni mazāk, ja salīdzina ar citām.
- ASUS – ir relatīvi neliels ražotājs, kas agrāk asociējās ar lieliskiem spēlmaņiem paredzētiem viedtālruņiem un vieniem no labākajiem kompaktajiem viedtālruņiem Android nometnē. Pēdējo ASUS šogad nogalināja, tā vietā saņēmām Zenfone 11 Ultra, kas uz konkurentu fona šķita pazaudējis savu lielākās priekšrocības – izmēru un personību. Par laimi, ROG Phone 8 aizvien ir lielisks spēļu nišas produkts, tomēr arī tas pakāpies pāris soļus atpakaļ no iepriekšējām paaudzēm.
Subjektīvākais tops pasaulē
Nu gan laiks atkorķēt dzirkstošos, jo esam gatavi paziņot uzvarētājus gada subjektīvākajā topā pasaulē! Topa metodika ir nemainīga – sarindot viedtālruņus pa klasēm pēc to punktiem. Tā kā apskatnieki ir dažādi, kājas, ar ko tie izkāpuši no gultas, ir dažādas, ierīču iznākšanas laiki ir dažādi, tādēļ vērtējumi arī ir dažādi. Tas ievieš šajā, objektīvos kritērijos balstītajā apkopojumā, subjektivitāti, bet tas jau arī padara šo topu tik aizraujošu un līdz pat gada beigām saglabā intrigu. Neraudiet susuriņi, ja nu kāds modelis nav topā ticis, tas tikai tāpēc, ka apskatīts pēc šī raksta vai nav atceļojis līdz mūsu redakcijai. Ziemassvētku laiks tomēr ir piedošanas laiks. Bet nu gan metamies topā!
Budžeta klase
POCO M6 Pro
- POCO M6 Pro – 8
- Samsung Galaxy A15 – 7.9
- Redmi Note 13 – 7.4
- HMD Pulse Pro – 7.3
- Redmi 13 – 6.7
- Infinix Note 40 – 6.6
- Infinix Hot 40i – 6.4
Patīkami redzēt, ka budžeta klase ir saņēmusies un tops nav jāveido no trim nīkulīgiem modeļiem, kā pērn. Tas tādēļ, ka budžeta klase savu izrāvienu piedzīvo ik pēc diviem gadiem. Vēl lielāks prieks, ka POCO M6 Pro tiešām ir lielisks piedāvājums, jo budžeta klase vairs nav iegansts, lai nepiedāvātu gaumīgu dizainu, izcilu AMOLED ekrānu, stereo skaļruņus, dāsnu komplektāciju, ļoti ātru uzlādi, pieņemamu kameru darbību, ļoti ietilpīgu atmiņu, bet pāri visam pieņemamu cenu. POCO M6 Pro ir tiešām džekpots!
Vidējā klase
- Nothing Phone (2a) Plus/ POCO F6 Pro – 8.1
- Nothing Phone (2a) – 8
- Sony Xperia 10 VI/ Infinix Note 40 Pro – 7.7
- POCO F6/ POCO X6 Pro – 7.6
- Redmi Note 13 Pro – 7.4
- POCO X6/ Honor Magic6 Lite – 7.1
- HMD Skyline – 6.9
- Samsung Galaxy A55 – 6.7
Šoreiz uz pjedestāla nokļuvuši veseli pieci modeļi. Faktiski pirmajā un otrajā vietā ir gandrīz viens un tas pats modelis. Par visu secīgi. Man ir liels prieks redzēt pirmajā (un otrajā) vietā Nothing lielisko piedāvājumu vidējā klasē. Patiesībā tas ir bijis tik veiksmīgs, ka ražotājs nolēma gada otrajā pusē izlaist uzlabotu Plus modeli. Jāteic, ka izmaiņu nav daudz. Tātad šoreiz runa ir par ļoti stilīgu dizainu un super pārdomātu, ar dzelžiem salāgotu saskarni, kas šādā cenā ir liels retums. Tikmēr POCO F sērija ne pirmo reizi nonāk vidējās klases tronī. Tas ir lielisks flagmaņu kāvējs, kas piedāvā pagājušā gada flagmaņu veiktspēju, flagmaņu cienīgu ekrānu, vājprātīgi ātru uzlādi, dāsnu komplektāciju un beidzot pamatīgi uzlabotu galveno kameru, kam sāk iepalikt visas pārējās. Abi tiešām ir pelnījuši valkāt šī gada kroni. Tikmēr interesanti, ka līdz trešajai vietai uzrāpušies Sony un Infinix, kas faktiski nozīmē lielākos kāpumus no pērnā topa. Sony piedāvā vienu no šī gada labākajiem akumulatora sniegumiem, kamēr Infinix sola nodrošināt magnētiskus bezvadu aksesuārus, kas ir jaunums vidējā klasē. Kopumā, ļoti interesants gads vidējā klasē, tomēr arī šeit vērojams cenu kāpums, tādēļ iespējams mums nākamgad atkal nāksies palielināt klašu cenu robežas.
Flagmaņu klase
Google Pixel 9 Pro
- Google Pixel 9 Pro – 9.3
- Samsung Galaxy S24 Ultra/ Honor magic V3 – 8.7
- Sony Xperia 1 VI/ Google Pixel 9 Pro XL – 8.3
- Xiaomi 14/ Xiaomi 14 Ultra – 8
- ASUS ROG Phone 8/ Apple iPhone 16 Plus – 7.7
- Samsung Galaxy Fold6 – 7.6
- ASUS Zenfone 11 Ultra – 7.4
- Samsung Galaxy Flip6 – 7.3
- Samsung Galaxy S24 FE – 7.1
- Google Pixel 9 – 7
Šis noteikti ir Google Pixel gads. Mūsu sajūsma nebeidzas pie tā, ka beidzot pie pikseļiem varam oficiāli tikt pie mums. Devītā sērija ir pierādījusi, ka pikseļi vairs nav tikai gīku nišas produkti. To pierāda arī pārdošanas rādītāji, kas uzrāda rekordus un parāda, ka uz pikseli biežāk pāriet nevis Samsung lietotāji, bet tieši iPhone. Tas nozīmē, ka šoreiz tiešām sērija izdevusies tik visaptveroša, ka tā varētu patikt vairumam no meinstrīma. Tikmēr gana interesanta ir arī otrā vieta. Samsung Galaxy S24 Ultra ir iespaidīgs flagmanis arī gada beigās, vienkārši šoreiz tam sudraba medaļa, jo Samsung diemžēl ir pagrūti nodrošināt pamanāmu attīstību no gada uz gadu. Tikmēr liels pārsteigums, ka pirmo reizi uz pjedestāla ir grāmatas tipa atveramais viedtālrunis. Tas tādēļ, ka Honor Magic V3 ieviesis to, ko lietotāji no šāda formāta jau ilgi prasīja no Samsung – plānu korpusu, praktisku ārējā ekrāna proporciju un iespaidīgu akumulatoru. Patīkami, ka, neskatoties uz nelielajiem pārdošanas apjomiem, arī Sony spēj radīt flagmani, kas no uzvarētāja atšķiras vien par punktu. Tikmēr pjedestālu noslēdz Google Pixel 9 Pro XL, ko pirmā vieta izpogāja tikai ar plaukstai draudzīgāku izmēru.
Sony Xperia 1 VI
Tikmēr šoreiz jāpiemin arī ceturtā vieta. Lai gan Xiaomi 14 Ultra ir pārliecinošs šī gada kameru karalis, tam līdz pjedestālam pietrūka noslīpētāka programmatūra, labāka akumulatora darbība un ergonomika. Arī pārējie ir lieliski viedtālruņi, ar ko nevari nošaut greizi, vienkārši, kādam pietrūka punkti atsevišķos departamentos, bet citam pietrūka attīstība no iepriekšējām paaudzēm. Tieši attīstības lēnie tempi relatīvi zemu topā novietojuši Samsung Galaxy FE, Flip un Fold modeļus, bet baumas norāda, ka ražotājs turpmāk centīsies modeļus padarīt oriģinālākus. Uz to arī cerēsim. Un ja jautājat, kāpēc Pixel 9 topā ierindojas tik zemu, tad atbilde meklējama pērnajā subjektīvākajā topā, kad Pixel 7 kronējām par vidējās klases karali, kas uzdod jautājumu, vai prasītā cena Pixel 9 tomēr nav par šerpu. Tikmēr Pixel 9 un pirmās vietas ieguvējs parāda, ka lietotājiem vēl aizvien patīk relatīvi kompakti viedtālruņi. Kāpēc relatīvi? Tāpēc, ka ASUS šogad nogalināja savu zem 6 collu ekrāna kompaktklasi, tādēļ jaunais kompaktais izmērs ir 6.3 collas. Šajā nišā pieminēšanas vērts ir arī ceturtās vietas ieguvējs, pozitīvais pārsteigums Xiaomi 14. Tikmēr iPhone 16 Plus spējis tikt tikai līdz piektajai vietai. Laikam jau pie vainas neredzamā attīstība gadu no gada un pamatīgā cena, kurā jebkurš Android piedāvās krietni pārākus dzelžus.
Laimīgu jauno viedgadu!
Pēc labi padarīta darba, laiks atpūtai. Siltus svētkus! Atstāj komentāros, kādas tendences viedtālruņu industrijā esi pamanījis Tu, un kā izskatītos Tavs tops!