FOTO: Dabas muzejs pārsteidz ar sēņu daudzveidību. Ko tādu mežā pašam būs grūti atrast

Laikapstākļiem kļūstot rudenīgākiem, no 4. līdz 6. oktobrim Latvijas Nacionālajā dabas muzejā būs apskatāma apmeklētāju ļoti gaidītā un iemīļotā „Lielā sēņu izstāde 2024”. Šoruden Lielā sēņu izstāde pirmoreiz norisināsies, godinot sēņošanas tradīcijas iekļaušanu Nacionālajā nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā.

ES Tiesa: Policija var piekļūt mobilo tālruņu datiem ne tikai smagu noziegumu gadījumos

Policijai ir tiesības piekļūt personu mobilajos telefonos esošajiem datiem, pat ja šos cilvēkus netur aizdomās par smagu noziegumu izdarīšanu, nolēmusi Eiropas Savienības Tiesa (EST).

“Bite Latvija” bloķējusi jau 100 000 telefonkrāpnieku zvanu

Elektronisko sakaru un IKT pakalpojumu sniedzēja “Bite Latvija” maija beigās ieviestais bezmaksas drošības risinājums līdz šim uzņēmuma klientiem ir bloķējis jau 100 tūkstošus telefonkrāpnieku zvanu. “Bite Latvija” novēro tendenci, ka krāpnieki ar katru mēnesi neatlaidīgi kāpina savu aktivitāti – pēdējos divos mēnešos bezmaksas drošības risinājums ik mēnesi bloķē 30 000 krāpniecisku zvanu, kas ir trīsreiz vairāk nekā vasaras sākumā.

“Bite Latvija” maijā ieviestais bezmaksas telefonkrāpniecības apkarošanas risinājums ļauj bloķēt zvanus, kas maskēti par Latvijas numuriem: pirmkārt, izsaukumus no Latvijas mobilo un fiksēto tīklu numuriem, kas nav piešķirti lietošanai nevienam operatoram, otrkārt, izsaukumus no “Bite Latvija” mobilā tīkla numuriem, kas tiek veikti no ārvalstīm, bet kas pēc “Bite Latvija” sistēmas datiem neatrodas ārvalstīs, un, treškārt, izsaukumus no Latvijas fiksēto tīklu numuriem, kas tiek veikti no ārvalstīm.

“Krāpnieku aktivitāte turpina būt augsta, par to liecina mūsu bezmaksas telefonkrāpšanas apkarošanas risinājums, kas kopš maija beigām integrēts visos Bites klientu tarifu plānos kā papildu funkcija. Ja pirmajā darbības mēnesī tika bloķēti 10 000 aizdomīgu zvanu, tad skaitlis divkāršojies, un tagad – trīskāršojies. Tas skaidri parāda, ka krāpnieki nesnauž un turpina meklē veidus, kā uzlabot savu taktiku, lai piekļūtu klientu sensitīvai informācijai. Tomēr ir svarīgi nacionālajā līmenī ieviest regulējumu, kas visiem operatoriem uzliek par pienākumu bloķēt telefonkrāpnieciskos zvanus visu operatoru tīklos, veidojot vienotu sistēmu un pasargājot ikvienu klientu,” stāsta R. Pudāns.

Vienlaikus drošības eksperts atgādina par svarīgākajiem pamata drošības pasākumiem, ko ikviens var ievērot, lai pasargātu sevi no krāpniecības mēģinājumiem. Viņš aicina vienmēr rūpīgi pārbaudīt zvana avotu un nekavējoties pārtraukt sarunu, ja rodas šaubas par tās autentiskumu. Tāpat nekādā gadījumā nevajadzētu sniegt personisku informāciju, īpaši, ja zvans nāk no aizdomīga numura. Šādās situācijās ieteicams sazināties ar iestādes oficiālo numuru. Jāņem vērā, ka neviena iestāde neliks lejupielādēt aplikācijas, kas domātas, lai pārņemtu ierīces pārvaldību un krāpniekam ierīcē rīkoties upura vietā. Papildus tam, ir svarīgi uzmanīties no jaunās krāpniecības metodes, kurā tiek izmantoti mākslīgā intelekta risinājumi, lai atdarinātu pazīstamu cilvēku balsis. Ja rodas aizdomas par zvana patiesumu, vienmēr ir ieteicams piezvanīt tieši zināmajam draugam vai radiniekam, lai pārliecinātos, ka viņš ir drošībā un zvans nav krāpniecības mēģinājums.

Gadījumā, ja ir saņemts aizdomīgs zvans, par to jāziņo savam mobilajam operatoram un attiecīgajām iestādēm, lai palīdzētu novērst krāpniecības gadījumus un aizsargātu arī citus lietotājus.

Nobeigumā Pudāns piebilst, ka “Bite Latvija” kā telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējam rūp klientu drošība un uzņēmums gan pastāvīgi izglīto klientus, gan uzlabo savus kiberdrošības produktus un piedāvā “Antivīruss Pluss” pakalpojumu. “Mūsu mērķis ir aizsargāt klientus, lai viņi neciestu materiālus vai cita veida zaudējumus. Esam gandarīti, ka maija beigās izmēģinājuma režīmā ieviestais “Bites grupas” uzņēmuma “Bite Lietuva” izstrādātais un pārbaudītais risinājums jau pirmajos mēnešos ir pārliecinoši apliecinājis savu efektivitāti un šobrīd jau 100 000 reizes ir novērsis iespēju apkrāpt Bites klientus,” papildina Reinis Pudāns.

2024.gada medus raža

Tā, aktīvā biškopības sezona noslēgusies, atlikuši vien tādi sīki darbiņi kā dažu pēdējo saimju piebarošana ar cukursīrupu, un apstrāde pret varras ērcēm. Bišķi lielāki – bišu maizes iegūšana un vaska pārstrāde, tas gan nav tik mazs. Tad varēs rimti pasēdēt uz soliņa pie stropiem, uzpīpēt pīpi un gaidīt nākamo pavasari!

Medus savākts, salikts burciņās, rindojas plauktos. Tā ir tik daudz, cik nekad nav bijis. Sanākušas veselas divpadsmit medus šķirnes, par tām šeit gatavojos pastāstīt. Bet pirms aprakstu medu, atgādināšu, ka katra grama ievākšanai bitei ir jāapmeklē kādi piecdesmit ziedi. Man patīk iedomāties, ka katras dravas darbības radiusā, kas ir līdz pieciem kilometriem, zied un medo neatkārtojama ziedu kompozīcija. Tā mainās dienu no dienas – kaut kas nozied, kaut kas sāk ziedēt. Un tā ir ļoti atkarīga no laika apstākļiem – gaisa tempratūras, augsnes mitruma, Saules. Ja nav labvēlīgu apstākļu, zieds var ziedēt bet nemedot. Tas nozīmē, ka katrā dravā attiecīgā laika periodā tiek ievākts unikāls, neatkārtojams medus un tas atšķiras arī vienā dravā dažādos gados. Vēl trakāk – vienā laikā vienā dravā noņemts medus, salikts burciņās, var izskatīties un uzvesties dažādi. Tas var būt nedaudz atšķirīgās krāsās un tas var, piemērām, dažādā ātrumā kristalizēties.

Jā, par kristalizāciju, jeb cukurošanos, kā to sauca mans vectēvs, pie kura kā puika izgāju pirmo praksi biškopībā pirms piecdesmit un vairāk gadiem. Medus sastāv galvenokārt no monosharīdiem – glikozes un fruktozes, jo tajā vairāk pēdējās, jo lēnāk notiek kristalizācijas process. Daudz fruktozes esot akāciju medū un Mellužos ir daudz akāciju. Bet ne tik daudz kā Ungārijā, kur medus varbūt mūžīgi saglabājas šķidrs? Un vēl kristalizāciju ietekmē tara, lai cik dīvaini tas neliktos. Mazās burciņās medus kristalizējas lēnāk kā lielos spaiņos vai 200-litrīgajās mucās. Kristalizētam medum pastāv tā priekšrocība, ka to vieglāk smērēt uz maizes, tas nenotek. Un nav problēma, kas rodas, darbojoties ar šķidru medu – viss, kam pieskaries, ar laiku kļūst lipīgs. Bet ir cilvēki, kam labāk patīk šķidrs medus, tādēļ daļa biškopju pirms pārdošanas savu produkciju uzsilda, lai tas atkal šķidrinātos. Es tā nedaru, medu varot arī pārsildīt, sevišķi ja to dara vairākas reizes.

Medus nemainīgā kvalitātē var glabāties tūkstots gadus, arheologi tādu ir atraduši. Bet pie viena noteikuma – tam jāstāv sausumā (gaisa temperatūra nav tik svarīga, karstums vai sals), ūdens daudzums medū nedrīkst pārsniegt 17%, citādi tas sarūgst un veidojas kaut kas alkoholisks. To var izmanot visādu interesantu dzērienu ražošanā, bet tā jau ir cita tēma. Piebildīšu vien, ka vēsturiski sarūdzis medus mūsu platuma grādos varēja būt viena no tolaik nedaudzajām alkohola ražošanas izejvielām. Arī tas noteica medus vērtīgumu, kas objektīvu iemeslu dēļ mūsdienās nav saglabājies, ir cukurs un daudz ekonomiskāki veidi kā saražot kaut ko reibinošu. Tomēr medus iegūšanas procesā veidojas daudz tāda veida medus, kuru nav iespējams atdalīt no šūnām. Ir speciāli, kvalitatīvi raugi (bet var arī paļauties uz tiem, kas dabīgi ir medū), var saražot spirtu, kuru uzlej uz dzērvenēm vai cidonijām un uz Ziemssvētkiem sanāk tik garšīgi liķieri, ka dāmas mēli var norīt.

Pāris gadus atpakaļ man bija problēma – kā novērst nevēlamo medus rūgšanas risku. Tehniski ne vienmēr, sevišķi rudenī, iespējams novākt gatavu, aizvākotu medu. Bet ja tas nav aizvākots, tad var būt problēma. Kaut kas sarūga un man ir aizdomas, ka kāds, kas toreiz to medu no manis nopirka, vīlās. Neviens nav sūdzējies. Ja būtu, bez papildus maksas dotu viņam citu. Lai šo problēmu atrisinātu, bija jāiegulda vairāki simti – jānopērk labs medus mitruma mērītājs – refraktometrs. Un jaudīgs mitruma atsūcējs no gaisa – tagad es visu medu žāvēju. Problēmām nevajadzētu būt, viss ir izkontrolēts. Bet ja tomēr, manu sarūgušo medu vienmēr bez maksas mainīšu pret svaigu.

 

Man ir stacionāras dravas Mellužos un pie viena znota Ikšķilē. Bet pārvietojamos stropus vedu pavasarī uz ābeļdārziem un atstāju tur uz liepām pie otra znota Raganā, kā arī uz viršiem Ģipkā pie viesmīlīgās Anitas un viņas meitām. (Nākamgad vajadzētu ievākt arī griķu medu – ja kāds šo kultūru sēj iespējami tuvu Jūrmalai, dodiet ziņu – būs gan medus, gan labāka griķu raža.) Sanāk savdabīga kontaktēšanās ar norisēm dabā atšķirīgās Latvijas vietās. Visām, izņemot Ģipku, raksturīgs, ka bitēm iespējams medu nest ne tikai no tā, kas dabā, bet arī ko cilvēki sastādījuši savos dārzos – tas rada lielāku daudzveidību un plašāku barības bāzi. Baudot kādu no dažādajiem mediem un piedomājot no kurienes tas nācis un kad ievākts, tas garšo pilnīgāk – stāsts ir svarīgs.

Foto ar 4 burciņām no augšas

Biškopības ziņas šajā psihoterapijas mājaslapā, manuprāt, iederas. Jo psiholoģija veidojas uz bioloģiska pamata un tas visā dzīvajā dabā ir kopējs. Tikai daba diferencējas atšķirīgos virzienos, ir augstprātīgi domāt, ka cilvēki ir attīstītāki par bitēm. Viss atkarīgs no kritērijiem, kurus izmantojam vērtēšanai. Bioloģijas likumus var reducēt vēl tālāk – uz ķīmiju, bet arī bioloģiskā līmenī dabā nenotiek nekas tāds, kas varētu būt pretrunā ar Mendeļejeva tabulas likumiem. Kā piemērs (tikko iešavās prātā) – apbrīnojami, cik daudz enerģijas un pūļu bites izlieto tranu un to spermas izaudzināšanai un cik salīdzinoši maz no šī materiāla kļūst par bitēm! Kas ir tie spermatozoīdi, kam ir tas gods turpināties? Bišu māte, kas dzīvo vidēji trīs gadus, apaugļojas vienreiz dzīvē ar septiņiem līdz septiņpadsmit traniem, kuru sēklu nesā sevī un izmanto savu olšūnu apaugļošanai, no kurām radīsies jaunas darba bites. Trani dzimst no neapauļotām olšūnām, tātad tiem nav tēva, tikai mātes ģenētiskais materiāls. Bitēm ir tikai memmesdēliņi.

Cik no cilvēku izaudzinātā spermas materiāla kļūst par cilvēkiem un kas tieši ir tas spermatozīds un tā olšūna, kas izveido šādu perspektīvu? Man nešķiet, ka gan cilvēku, gan bišu gadījumā visu izšķir tikai nejaušība. Šķiet, ir kaut kāds dievišķu kritēriju komplekts saskaņā ar kuriem turpinās tas, kam jāturpinās. Diezvai šo komplektu zinātne kādreiz atšifrēs un ja tā, tad mēs mūžīgi varēsim apbrīnot dabas varenību un viedumu. Tās ir sakrālas jūtas, par kurām modernais pilsētas cilvēks ir aizmirsis, bet nonākot ciešā saskarē ar dabu – gan bišu dravā gan psihoterapeita kabinetā, tādas jūtas nevar nerasties. Neko nevar skaidri zināt, atliek vienīgi minēt – veidot hipotēzes, tās pārbaudīt, apstiprināt vai noliegt.

 

Tagad koncentrējoties vairāk uz medu. Šogad iznāca fundamentāla grāmata – “Biškopība” (2024, Latvijas Biškopības biedrība), kuras autors ir mans kaimiņš un mentors bišu lietās Juris Šteiselis. (Kas līdzīgs Latvijā notika pirms tālajiem piecdesmit četriem gadiem – visu šo laiku biškopji lietoja autoru kolektīva ar J. Ārgali priekšgalā uzrakstītu grāmatu.) Jura darba pēdējās divpadsmit lappuses veltītas medus sensorajai vērtēšanai – tā ir ļoti smalka padarīšana, būt tā sauktajam medus someljē. Pieturas punkti – krāsa, konsistence, smarža, garša, tekstūra. Saskaņā ar šīs mākslas likumiem notiek medus vērtēšana biškopju vasaras konferenču laikā – tiek noteikti uzvarētāji vairākās nominācijās, starp vērtētājiem ir arī vīna someljē. (Ar vārdu sakot – nākotnes medus pircējs būs tikpat izvēlīgs kā šodienas vīna pircējs, tam viss medus nešķitīs vienāds tāpat kā šodien pašsaprotami ir, ka katrā no dažādajām pudelēm vīna plauktā ir citāds vīns.) Es tajās sacensībās kautrējos piedalīties – manuprāt, man kā amatierim un hobijbiškopim ar dažu gadu patstāvīga darba stāžu nav “jālecas” ar profesionāļiem un speciem, kas ar bitēm ņemas visu mūžu un dara to profesionāli, šādi pelnot iztiku.

Tālākajā aprakstā par divpadsmit veidu mediem netiks izmantota Jura grāmatā aprakstītā metodika – man šeit nešķiet tik svarīgi būt objektīvam (manam lasītājam tas varētu būt garlaicīgi), cik emocionālam, daloties izbrīnā par to, cik dažāds var būt medus, kuru ievācis viens biškopis ar pārdesmit saimēm četrās dažādās Latvijas vietās. Es darīju tā – daži manas ģimenes locekļi pagaršoja medu no visām divpadsmit burciņām un savas asociācijas uzrakstīja uz lapiņas. Tālāk būs asociāciju apkopojums, bildes un visādi faktiņi un stāstiņi.

 

Pavasara medus

Šogad bija ideāls pavasaris – agrs, silts, pietiekami lietains. Uz Raganu saimes tika aizvestas, kad ķirši jau sāka beigt ziedēt, bet ābeles (kuru tur ļoti daudz) un bumbieres vēl tikai sāka. Protams arī pienenes, kuras ir labs medusaugs, bet par kuru medus garšas īpatnībām biškopji ne vienmēr ir lielā sajūsmā. Raganā būtisks nektāra avots varēja būt bijušas avenes un viss pļavu ziedu orķestris, kas tik bagātīgi medoja līdz Jāņiem.

 

Mellužos un Ikšķilē būtiskas notis no pavasara ienesuma varētu būt nākušas no ķiršiem, plūmēm, kļavām un blīgznām plus viss nosauktais no Raganas. Pirmais medus tika noņemts netipiski agri – maija beigās (pagājušogad tikai jūlija sākumā).

Viens ne ļoti intelektuāls (tādi man patīk, viņi mēdz būt īstāki, nesamudrīti) draugs reiz teica, ka viņam ir divi skaistuma kulminācijas brīži dabā – ziedonis un pirmais sniegs. Viens no Latvijas profesionālo biškopju topa – Ainārs Millers, kaut kur pauda, ka viņu visvairāk iedvesmo un katru neskaitāmo gadu no jauna pārsteidz bišu saimju “uzrāviens” pavasarī. Es nevaru nepievienoties – kad pavasarī bišu saimes aug un viss apkārt zied, tad antidepresantus nevajag. Tas ved pie līdzīgām izjūtām kā dzimstot bērniem un mazbērniem – tā ir Dzīve kā Nāves noliegums. Visas šīs lietas ir pavasara medū, bet to ir par daudz. Zied viss. Tajā orķestrī saklausīt katru instrumentu nav iespējams un izmisīgi vajadzīgs slēdziens – harmonija vai tomēr disharmonija.

Biškopji visumā ir tādi zemes ļaudis, kas nedomā kategorijās – harmoniski vai disharmoniski. Tur ir tas spēks, tajā ir viss – gan ziedonis un Dzīve, gan pirmais sniegs kā Nāve. Bet attīstība tomēr prasa diferencēt, atdalīt vēlamo no nevēlamā, tādēļ arī intelektuāli draugi, visādi someljē.

Pavasara medus visās trijās dravās ir aptuveni līdzīgi brūndzeltens. Garšas asociācijas no ģimenes un dažiem ekspertiem. Mellužu – ļoti maigs, karameļu konfektes. Ikškiles – izcils, viegls, tradicionāls, kristalizējies. Raganas – viegls, tomēr spilgts un jaudīgs.

 

Liepu medus

Liepas nemedo katru gadu, lai gan katru gadu zied. Viss atkarīgs gan no pavasara – tas pats siltums, mitrums, Saule. Turklāt laikam tas pats likums kā veco šķirņu ābelēm, kas ražo pārgados, nepārgados sakrājot spēkus. Liepas tomēr ražo retāk kā ābeles, iepriekšējā liepu medus raža man bija pirmajā hoiijbiškopja gadā (iesācēja veiksme!), laikam pirms pieciem gadiem.

Ir arī teorija, ka piejūras klimats neveicina liepu medošanu. Tādēļ 30-gados bišu stropi pat no tālās Liepājas pa dzelzsceļu tika vesti uz Rīgas parkiem, lai iegūtu medu. Arī šodien medijos ir populāri sižeti, ka uz Latviešu biedrības, Dailes teātra vai citu prominentu māju jumtiem tiek izvietoti bišu stropi un daudz ko ienes, galvenokārt no liepām.

Visas liepas nav vienādas. Holandes liepas, kas patālāk no jūras, šogad sāka ziedēt jau jūnija pirmajā dekādē. Liepas, Latvijas parastās, ap Jāņiem – no tām arī galvenais ienesums šogad. Salīdzinājumam – parasti liepas sāk ziedēt jūlija sākumā.

Bet ar liepām svarīgs ne tikai rezultāts. Process – tu stāvi zem koka, kurš viss zum, riktīgs orķestris, dabas pilnbrieds, vasaras vidus, mēs nemirsim, viss vienmēr būs. Tāds medus stāsts, kurā liepas dominē, šis gads ir izcils. Nav nenozīmīgi, ka liepu medus ir gaišdzeltens, pat zaļgans un izjūtas kā viegls, nu vasarīgs tak! Vasarā viss ir gaišs!

Visās trijās dravās – Mellužos, Ikšķilē un Raganā liepas medoja un bites nesa. Plaukti pilni un nez kas tos izēdīs. Tomēr zīmīgas ir atšķirības – izskatās, ka Mellužos ievākts ir vistīrākais liepu medus – vairāk zaļgans nekā dzeltenbrūns. No tā dveš vairāk svaiguma. Tā ir daudz, bet ja saprotam, ka nākamos piecos gados liepu medus var arī nebūt, varbūt arī tik daudz nav. Priekš manis paša šis medus ir favorīts starp visiem citiem, bet tas ir tik subjektīvi!

Medus ēdāju asociācijas. Melluži – piparmētru pēcgarša. 70% piparmētra, 30% liepa. Kapitāls. Mētras. Ikšķile – viegls, gaisīgs, maigs. Ragana – mierīga lauku smarža, kristalizējas straujāk kā citi.

 

Vēlie ziedi

Pēc liepām daba iet uz rudeni. Neesmu īsti pārbaudījis, bet īstajos laukos ienesuma laikam vairs nav, lai gan kaut kam gan vēl būtu jāzied. Taču pēdējos gados un šis gads ir īpašs – visur sākusi dominēt Kanādas zeltslotiņa. Tā iekrāso šūnu vākojumu zaļganu, bet medum piešķir izteikti tumšu krāsu. Man tā garša patīk, bet tā ir pilnīgi cita nominācija kā liepu medum. Tas ir kā sarkanais un baltais vīns. Dzeram abus.

Agrākajos gados augustā bites nāca no darba ar baltām mugurām – tas no puķu spriganes, kas te Jūrmalā, gar dzelzsceļu, upi, bet arī no man blakus esošās sanatorijas apkaimes. Sprigane tā saucoties tādēļ, ka saspiežot izšaujas sēklas. Šis gads rāda, ka bites tomēr dod priekšroku zeltslotiņām nevis spriganēm. Tas ir interesanti, jo zeltslotiņas pie mums iemājojušas jau daudzus gadus, tomēr tā dominējušas nebija. Skatīsmies, varbūt līdzīgi kā ar liepām un ābelēm – katru otro vai piekto gadu!

Vēlos ziedus medīju tikai Mellužos un Ikšķilē. Mobilā saimju vienība no Raganas tika vispirms atvesta uz Mellužiem, atveseļota, pastiprināta un pēc tam aizvesta uz Ģipku, pēc viršiem. Var jau būt, ka dažus stropus vajadzēja atstāt Raganā lai saprastu, ko bites dara vasaras beigās. Bet tas ir traki – no Mellužiem līdz Raganai paiet laiks ceļā. Daudz vairāk nekā čībās izejot tepat dārzā līdz stropiem. Izvest tās mājiņas uz Ģipku ir savā ziņā par tiem aizmirst – no spietošanas vairs diži nav jābaidās un par to, kas notiek stropos manā telefonā vēsta digitālie svari. Tādi tagad ir un es ik stundu varu izsekot, kā mainās stropa svars – no tā var izsecināt visu galveno kas notiek saimē.

Asociācijas par vēlajiem ziediem. Melluži – intensīvi, asi, kūstošais plūstošais dzēliens, skābas beigas. Ikšķile – asa garša, šķidrs cukurs ar medus garšu, saldskābais ledus, intensīvs, pārsteidzošs.

 

Visas vasaras ziedi

Šajā kategorijā es ierindoju to medu, kas iegūts nevis no medus telpām, kas stropa augšā un ko bites veido kā uzkrājumus “nebaltai dienai”, bet kas apakšā, peru telpas malās un ko bites izmanto ikdienas maltītēm. Tas jānoņem pirms pirmsziemas piebarošanas ar cukursīrupu un smalkākiem ēdieniem, kurus nebeidz piedāvāt apkalpojošā industrija.

Bišu saime vasarā, aktīvajā periodā, patērē entākos kilogramus pašu sanesto medus – man tie skaitļi galvā neaizķeras, bet tie ir daudz desmiti kilogrami, varbūt pat vairāk par simtu. Respektīvi, “apakšā” ir tas, kas ledusskapī, tikko sarūpēts, nevis pagrabā. Tomēr dažreiz ledusskapī aizķeras arī tas, kam būtu jābūt pagrabā. Visumā – visas vasaras medū pavasara medus būs daudz mazāk kā rudens.

Noņemot to medu, ko saucu par visas vasaras ziediem, laikam tomēr dominēs vēlāk ienestais, lai gan teorētiski tajā varētu būt arī iepriekšējā rudenī biškopja iebarotā monosaharīdos sašķeltā veikalā pirktā sakaroze, bet maz ticams. No ziediem un no veikala sanestos monosaharīdus atšķirt nav iespējams un laikam jau nav vajadzīgs, jo medum “garšu” piešķir ne tas, ne ķīmija. Tomēr attiecībā uz “apkašas” medu un medu vispār svarīgākais jautājums ir – ar ko tas atšķiras no citiem saldumiem? Šīgada rezultāti viennozīmīgi liecina – medus ir medus, nevis cukurs!

Asociācijas, radi, draugi un pietuvinātie saka. Melluži – intensīvs, ass, kūstošais plūstošais dzēliens, ieskāba pēcgarša. Ikšķile – ass, saldskābs ledus, pārsteidzoši intensīvs.

 

Viršu medus

Vāciski virši ir das Heidekraut. Die Heide – virsājs. Der Heide – pagāns. Varbūt šis augs kaut kā saistīts ar jaudīgu pirmskristīgu, tuvāku dabai kultūru, varbūt kāds par to zina vairāk? Mans viršu medus ir ienests Ģipkā – nevis purva, bet sila viršos, kas botāniski gan ir viens un tas pats. Tā ir īsta lībiešu teritorija – tajā smiltī neaug gandrīz nekas cits kā priedes, vaivariņi un virši.

Viršu medus ir kaut kas cits kā medus, man tas ir tuvāks marmelādei, tekstūra ir pilnīgi citāda kā citiem mediem. To ēdot, pārsteiguma moments – kas tas ir? Medus tas nav! Tas ir kas vairāk!

Tehniski – viršu medu nevar izsviest medsviedē, tas ir jāizspiež, jo ir pārāk blīvs. Sviežot Mellužu un Ikšķiles vēlo medu, šis tas neizsviedās – acīmredzot arī šajās dravās bites ir atradušas ko ienest no viršiem. Ikšķilē vairāk, bites laikam pārvar Daugavu, tur virši tiešām ir, lai gan arī Ikšķiles un Mellužu dārzos un parkos kā košumaugs.

Ģipkas medu vedu to uz spiešanu – paldies kādai no biškopības vietnēm FB, iepazinos ar lielisku kolēģi Baldonē. Bet spiežot – tā ir tāda liela gaļasmašīna, kam pa priekšu nāk ārā vasks, bet pa sāniem medus. Tur bija piecas stundas jāšančē, kā trenažieru zālē. Šis viršu medus sajaucas kopā ar vaska gabaliņiem un bišu maizi, kas ir olbaltumi olbaltumiem, tādēļ daži saka, ka tas slapjā, nesterilā vidē var sabojāties. Tomēr diezvai – medus ir lielisks konservants, turklāt manējais ticis izžāvēts. Atradu pusburciņu ar pagājušā gada analoģiska medus – nekādas vainas.

Asociācijas par viršu medu ar bišu maizi – intensīva, bagāta viršu maizes zupa, rupjmaize, putekšņi, hematogens.

Ģipkā augusta virši ir kā violets klājs. Tā ir īpaša, ģipkiska sajūta. Ja bijis sauss un auksts pavasaris, medus nebūs. Bet šogad bija silts un slapjš. Izaicinājums viršu medus medniekiem – tur jāved ļoti saimes. Bet stiprība izpaužas tikai darbībā – no desmit uz Ģipku aizvestajām saimēm ļoti labi noražoja trīs. Pārējās, Raganā izspietojušās (tas ir atsevišķs, interesants stāsts) kaut arī pastiprinātas ar Mellužu māsu stropu periem, īsti nedavilka par 100%, bet par mazākiem procentiem davilka.

Asociācijas par Ģipkas viršu medu – izteikti smaržīgs, gaisīgs un mierīgs, kā jauns priedes pumpurs, nedaudz miza, ļoti spilgta pēcgarša.

Viršu medus ir un diezgan daudz, lai gan tas ir ir relatīvi. Sadāvināšu radiem un draugiem – pārdošanai daudz nepaliks.

 

Apkopojot

Pērciet manu nmedu! Varat rakstīt vai zvanīt man, bet drošāk manai labākajai pusei Inesei rudzite.inese@gmail.com Kā variet dabūt?

Biškopju vidē ir izkristalizējies uzskats – vajag stikla burkas. It kā ērtākl būtu medu transpotēt plastmasas  traukos. Var, bet cilvēkiem īsti nepatīk. It kā neērti – ja stikla burka saplīst, šmuce baigā. Tomēr stikls uzvar. Tādēļ sūtīšanai pa pastu, Omnivā un tamlīdzīgi, izmantosim burbuļpēves, gofrētu kartonu un viskautko, lai stikls nesaplīstu.

Cenas – ja pērk 1 līdz 4 puslitra burciņas – 7 eiro katra. 4 līdz 9 – 6 eiro. 10 un vairāk – 5 eiro par puslitra burciņu, par lielākām – proporcionāli vairāk. Viršu medus un viršu medus ar bišu maizi – 10 eiro par puslitra burciņu, par lielākām proporcionāli vairāk. Plus sūtīšanas izdevumi, kuri atkrīt, ja atbraucat uz vietas. Es ieteiktu 12 medus veidu komplektu par 70 eiro – tas nebūs pieejams ilgi, steidzieties!

 

 

Nelegāli materiāli Discord – Krievija pieprasa ziņojumu likvidēšanu

Krievija pieprasa platformai Discord izdzēst gandrīz 1000 ziņojumus, kas, pēc valsts domām, satur nelegālus materiālus. Krievijas sakaru regulators ir devis rīkojumu tūlītējo ziņapmaiņu platformai Discord dzēst teju 1000 materiālus, ko tā uzskata par nelikumīgiem. To starpā ir ziņojumi, kas, iespējams, satur bērnu pornogrāfiju un reklamē narkotiku lietošanu, ziņo ziņu aģentūra TASS. Roskomanadzor pieprasa dzēst 947 nelikumīgus materiālus un ierakstus, ziņoja […]

Pašvaldība tiekas ar Bobsleja un skeletona federācijas pārstāvjiem

Kad mēs esam patiesi sagatavojušies un cienīgi piedalīties Svētajā Vakarēdienā?

Kad mēs esam patiesi sagatavojušies un cienīgi piedalīties Svētajā Vakarēdienā?

Nekāds mūsu pašu darbs vai sagatavošanās nedara mūs cienīgus saņemt Svēto Vakarēdienu. Esam cienīgi tikai tad, ja mūsu sirdsapziņa ir bikla un bēdīga mūsu grēku

Lasīt tālāk »

kristīgie pasākumi | kristīgais forums | bībele | baznīca | KLB | Благая Весть

Samsung Passkeys darbosies ar Samsung viedajām mājas ierīcēm

Kopš tās darbības sākuma vairāki tehnoloģiju uzņēmumi ir pieņēmuši piekļuves atslēgas autentifikācijai. Google ir viens no lielākajiem nosaukumiem, kas visvairāk

L’article Samsung Passkeys darbosies ar Samsung viedajām mājas ierīcēm est apparu en premier sur Tehnologijas.com.

Bīstama deva, vai var nomirt no sāls, kafijas un…

Mēs bieži dzirdam par dažu pārtikas produktu, dzērienu vai zāļu bīstamību. Cik tas tiešām ir bīstami un kaitīgi? Ko cilvēka ķermenis spēj izturēt, kur sākas nāvējošā deva?


Bīstama deva vai nāvējošs daudzums.

Sāksim ar nāvējoša alkohola devu.

Trīs pudeles degvīna, izdzert uzreiz vienam pieaugušajam ir bīstams limits. Mēs visi zinām, ka alkohola līmeni asinīs bieži mēra promilēs. Tas atbilst vienai tūkstošdaļai procenta. Ko tas nozīmē?

Piemēram, 1‰ alkohola autovadītāja asinīs ir 1 ml tīra spirta jeb etanola, kas atrodas 1 litrā cilvēka asiņu.

Salīdzinājumam, 0,5 litri degvīna pieaugušam vīrietim, kurš sver 75 kg, ir līdzvērtīgs 2,5 ‰ smagam alkohola reibumam. Deva 5-6 ‰ (0,4-0,5 ml tīra spirta) tiek uzskatīta par letālu. Tas ir, 1–1,25 litri ir nāvējoša degvīna deva.

Ar dzērieniem ar zemu alkohola saturu situācija ir atšķirīga. Piemēram, teorētiski nāvējošu alus devu praktiski nevar izdzert. Bet ir iespējama saindēšanās ar smagiem paģiru simptomiem.

Sausais vīns, alus, nav iespējams nogalināt sevi vienā piegājienā, bet regulāra lietošana noved pie veselas virknes hronisku slimību, kas var saīsināt dzīvi.
Bīstama deva, ūdens.

Ja nezini, pastāv ūdens intoksikācija. Pasaulē, kurā pastāvīgi dzirdam aicinājumus dzert vairāk ūdens, tas liekas jocīgi.Bīstama deva

Nosacītā norma pieaugušajam ir 1,5-2 litri ūdens dienā. Nāvējošā deva, kas cilvēkiem var izraisīt smadzeņu un plaušu pietūkumu, ir 90 ml uz 1 kg ķermeņa svara.

Tas ir, pieaugušai sievietei, TĀLĀK ŠEIT.

Labu Dienu!

RTU izvērš STEAM interešu izglītību arī Ozolniekos un Olainē

No oktobra otrās nedēļas Ozolniekos sāks darboties Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Bērnu un jauniešu universitāte, savukārt Olainē skolēni varēs stiprināt zināšanas ķīmijā, bioloģijā, pārtikas un vides zinātnēs, bet bērnudārznieki – sākt iepazīt inženierzinātņu pasauli.

Eiropas Latviešu apvienību turpinās vadīt Justīne Krēsliņa

Par Eiropas Latviešu apvienības (ELA) prezidija priekšsēdētāju uz turpmākajiem diviem gadiem atkārtoti ievēlēta Justīne Krēsliņa, kura pārstāv Zviedrijas Latviešu apvienību, bet par priekšsēdētājas vietnieci kļuvusi Kristīne Krauze no Latviešu pārstāvniecības Apvienotajā Karalistē, teikts ELA paziņojumā. Prezidijā ievēlēta arī Laura Ritenberga-Kindere (Latviešu Centrs Minsterē), Vita Kalniņa (Vīnes latviešu kopa “Kalniem pāri”), Helēna Veita (Latviešu biedrība Beļģijā) un [...]

Circle K pielāgo degvielas miles+ sastāvu mūsdienu auto dzinēju prasībām

Circle K pielāgo degvielas miles+ sastāvu mūsdienu auto dzinēju prasībām

Degvielas mazumtirgotājs Circle K ir pārskatījis miles+ degvielas sastāvu un tai pievienotās biopiedevas, lai klientiem piedāvātu vēl labākas kvalitātes degvielu, kuras sastāvs pielāgots un uzlabots mūsdienu sarežģīto un smalko automašīnu dzinēju prasībām.

Kā norāda Circle K Latvia degvielas kategorijas vadītājs Gatis Titovs: “Jaunais miles+ sastāvs ne tikai nodrošina efektīvāku degvielas sadegšanu un lielāku degvielas ekonomiju, bet arī dzinēja aizsardzību, lai novērstu nosēdumu un uzdegumu veidošanos motorā un nodrošinātu tā optimālu darbību ilgtermiņā, samazinot automašīnas ekspluatācijas izmaksas.”

Dīzeļdegvielai miles tiek pievienota FAME biokomponente, savukārt miles+ dīzeļdegvielai pievieno 7% HVO biokomponenti. HVO ir unikāls produkts, kura pamatā ir hidrogenēta augu eļļa un tā fizikālķīmiskās īpašības ir identiskas fosilajai degvielai. Salīdzinājumā ar fosilo degvielu, HVO pievienošana degvielai samazina siltumnīcefekta gāzu izmešu daudzumu līdz pat 90%, kā arī būtiski samazina ogļūdeņražu, slāpekļa oksīdu un oglekļa monoksīda emisijas.

Jaunāko tehnoloģiju dzinējiem piemērotāka ir kvalitatīva degviela ar uzlabojošām piedevām

Mūsdienu automašīnās lielākoties tiek izmantoti dzinēji ar tiešo iesmidzināšanu (GDI – gasoline direct injection). Tas nozīmē, ka degviela tiek tieši ievadīta dzinēja degkamerā, kas palīdz samazināt degvielas patēriņu un padara benzīna dzinējus efektīvākus. Tomēr šāda sistēma ir jutīga pret uzdegumiem un nosēdumiem, kas var veidoties sprauslās, līdzīgi kā kaļķakmens veidojas uz dušas galvas. Lai no tā izvairītos, nepieciešams izmantot degvielu ar speciālām piedevām, kas palīdz attīrīt un aizsargāt sprauslas, nodrošinot dzinēja optimālo jaudu.

Latvijas autobraucēji arvien vairāk izvēlas hibrīda automašīnas, kas darbojas gan ar degvielu, gan elektrību. Hibrīda dzinējs degvielu patērē mazāk, taču tas nedarbojas vienmērīgi, jo iekšdedzes dzinējs bieži tiek ieslēgts un izslēgts, tāpēc motors un motoreļļa var neuzsilt līdz optimālajai darba temperatūrai. Degviela miles+ palīdz aizsargāt motoru, jo tās sastāvā ir piedevas, kas samazina berzi un nodrošina labāku motora aizsardzību.

Hibrīda automašīnām degviela bākā bieži paliek ilgāku laiku nekā klasiskās iekšdedzes automašīnās, jo hibrīdauto pārsvarā darbojas ar elektrību. 95. markas benzīns, kurā ir vismaz 9,5% etanola, var viegli piesaistīt ūdeni, kas kondesāta veidā var krāties tukšajā bākas vietā. Niecīgos apjomos ūdens var nonākt dzinējā, kas netraucē dzinēja darbību, bet var radīt koroziju vai nogulsnes degvielas sistēmā. Turpretī, miles+ 98. markas benzīns nesatur etanolu un tajā ir piedevas, kas pasargā degvielas sistēmu no korozijas.

Pieprasījums pēc degvielas ar biopiedevām pieaug

Kā norāda Gatis Titovs, pēdējā pusgada laikā pieprasījums pēc kvalitatīvākas degvielas ir audzis. “Sākot no 1. aprīļa, kad atkārtoti stājās spēkā likums par obligāto biopiejaukumu dīzeļdegvielai, esam novērojuši, ka klienti daudz biežāk savos auto lej miles+ degvielu. Tāpat, pēdējā laikā samazinoties degvielas cenām, ir klienti, kas apzināti izvēlas iegādāties labākas kvalitātes degvielu,” stāsta G. Titovs.

Degvielas tirgotājiem būs jāseko līdzi vides ietekmes faktoriem

Kā norāda Gatis Titovs: “Tiek prognozēts, ka nākotnē ikvienam degvielas mazumtirgotājam būs jāveic CO2 radīto izmešu uzskaite. Jau tagad esam tam gatavi un strādājam pie tā, lai miles+ dīzeļdegvielu varētu piedāvāt ne tikai vieglajām automašīnām, bet arī kravas auto. Šobrīd Circle K Latvijas tīklā ir pieejamas četras šādas stacijas, kamēr pie standarta sūkņiem miles+ dīzeļdegviela ir pieejama praktiski visās pilna servisa stacijās.”

Par Circle K Latvia

“Circle K Latvia” ir vadošais ērtas iepirkšanās un degvielas mazumtirgotājs Latvijā, kas piedāvā augstākās kvalitātes produktus un nodrošina izcilu apkalpošanu. “Circle K” ir viens no plašākajiem DUS tīkliem Latvijā – 85 tirdzniecības vietas (tostarp 11 franšīzes), no kurām 4 ir automātiskās uzpildes stacijas un 1 ērts iepirkšanās veikals Vecrīgā. Kā viens no pasaulē zināmākajiem degvielas un ērtas iepirkšanās veikalu zīmoliem “Circle K” ir pārstāvēts vairāk nekā 20 valstīs.

Kāpēc ārsti klusē?

Par modernās slimības blaknēm. Tik daudz sūdzību no pacientiem! Viņi klusē, jo paši pie tā ir pielikuši rokas. Viņiem par to maksāja. Kur paliek sirdsapziņa un veselais saprāts. Un, ja kāds arī kaut ko mēģina publiski izteikt, tas tiek tūlīt pat aprakts un vajāts! Cilvēki, kāpēc ļaujat sevi iebiedēt un terorizēt? Kāpēc šī klusējošā piekrišana?

Dzīvojam laikā, kad vienas slimības gadījums tiek saukts par "uzliesmojumu" un citas slimības tūkstošiem gadījumu uzskatām par "normālu"! Ārstē tikai slimības, kuras var "ārstēt" ar nekam nederīgām šļurām, kuras sauc par zālēm!

image-of-woman-face-closed-with-censored-mouth.png


Trīs dienas

Vispār viņš ir būvinženieris. Ceļ mājas. Kādreiz tāds esot bijis savā īstajā, pirmskara dzīvē. Tagad jau trīs gadus karavīrs. Bohdans Havriļenko savu valsti aizstāvējis pašās smagākajās frontes zonās: Bahmutā, Izjumā un Balaklijā. Labākais draugs frontē nomira viņa rokās. „Grupā bijām desmit. Astoņus nogalināja, viens krita krievu gūstā. Esmu vienīgais palicis dzīvs. Tā nu tas ir”, […]

“Vienprātības Grāmata” katrai dienai – 4.oktobris

Sakraments nav cilvēku izdomāts, nedz ieviests, bet paša Kristus iestādīts, bez citu padoma un pamudinājuma. (Skat. LK V, 4.)

Valdībā pieaug "brīvā peldējuma" sajūta

Ja mašīnas motorā dzirdams kāds “grabošais gultnis”, tad tas jānomaina pēc iespējas ātrāk. Jo ilgāk šo grabēšanu ignorē, jo lielākas iespējas, ka ķibele notiks pašā nepiemērotākajā brīdī ar postošākajām sekām. Evikas Siliņas valdībā šāds grabēšanas avots ir satiksmes ministrs Kaspars Briškens. Atļaušos teikt, ka viņš ir ne mazāks “grabošais gultnis” arī pašai partijai “Progresīvie”.

CNC frēzēšanas priekšrocības mūsdienu ražošanā

Mūsdienu ražošanas nozarē tehnoloģiju attīstība ir radījusi revolūciju daudzos procesos, un viens no spilgtākajiem piemēriem ir CNC (Computer Numerical Control) frēzēšana. Šī inovatīvā tehnoloģija ir kļuvusi par neatņemamu sastāvdaļu daudzās rūpniecības nozarēs, sākot no automobiļu ražošanas līdz pat mēbeļu izgatavošanai. Šajā rakstā mēs apskatīsim galvenās moderna CNC frēze priekšrocības un to ietekmi uz mūsdienu ražošanu.

Augsta precizitāte un atkārtojamība

Viena no būtiskākajām CNC frēzēšanas priekšrocībām ir tās spēja nodrošināt ārkārtīgi augstu precizitāti. CNC iekārtas darbojas, balstoties uz datorizētām instrukcijām, kas ļauj veikt sarežģītas operācijas ar mikrometriska līmeņa precizitāti. Turklāt šī precizitāte ir atkārtojama, kas nozīmē, ka var ražot lielu skaitu identisku detaļu bez kvalitātes zuduma.

Efektivitāte un ražīgums

CNC frēzēšana ievērojami paaugstina ražošanas efektivitāti. Šīs iekārtas var darboties nepārtraukti, ar minimālu cilvēka iejaukšanos, tādējādi samazinot dīkstāves laiku un palielinot kopējo ražīgumu. Turklāt CNC frēzes var veikt vairākas operācijas vienā uzstādījumā, kas samazina apstrādes laiku un uzlabo resursu izmantošanu.

Sarežģītu formu izveide

Mūsdienu CNC frēzes spēj radīt ārkārtīgi sarežģītas formas un detaļas, kas būtu grūti vai pat neiespējami izveidot ar tradicionālajām metodēm. Šī spēja ir īpaši vērtīga nozarēs, kur nepieciešamas unikālas un precīzas komponentes, piemēram, aviācijā vai medicīnas ierīču ražošanā.

Materiālu daudzveidība

CNC frēzēšana ir piemērota plašam materiālu klāstam, ieskaitot metālus, plastmasu, koku un kompozītmateriālus. Šī versatilitāte ļauj ražotājiem eksperimentēt ar dažādiem materiāliem un radīt inovatīvus produktus.

Izmaksu efektivitāte ilgtermiņā

Lai gan sākotnējās investīcijas CNC iekārtās var būt ievērojamas, ilgtermiņā tās nodrošina būtisku izmaksu ietaupījumu. Samazinātais cilvēku darba apjoms, mazāks materiālu izšķērdējums un augstāka produktu kvalitāte kompensē sākotnējās izmaksas.

Drošība un konsistence

CNC frēzēšana uzlabo darba drošību, jo samazina nepieciešamību pēc tiešas cilvēku mijiedarbības ar bīstamām iekārtām. Turklāt automatizētā darbība nodrošina konsekventu kvalitāti, samazinot cilvēka kļūdu iespējamību.

Pielāgojamība un ātra pārprogrammēšana

Mūsdienu CNC frēzes ir viegli pārprogrammējamas, kas ļauj ātri pielāgoties jaunām ražošanas prasībām vai produktu izmaiņām. Šī elastība ir īpaši vērtīga nozarēs ar ātri mainīgām tirgus prasībām.

Secinājumi:

CNC frēzēšana ir revolucionizējusi mūsdienu ražošanu, piedāvājot nepārspējamu precizitāti, efektivitāti un versatilitāti. Šīs tehnoloģijas priekšrocības ir acīmredzamas daudzās nozarēs, un tās nozīme turpina augt līdz ar tehnoloģiju attīstību. Uzņēmumiem, kas vēlas saglabāt konkurētspēju un uzlabot savu produktu kvalitāti, investīcijas modernās CNC frēzēšanas iekārtās ir kļuvušas par stratēģisku nepieciešamību.

Izmantojot CyberM sniegtās iespējas, uzņēmumi var ne tikai optimizēt savus ražošanas procesus, bet arī atvērt durvis jaunām inovācijām un produktu uzlabojumiem. Nākotnē sagaidāms, ka CNC frēzēšanas tehnoloģijas turpinās attīstīties, piedāvājot vēl lielāku precizitāti, ātrumu un efektivitāti, tādējādi nostiprinot savu lomu kā neatņemamu mūsdienu ražošanas sastāvdaļu.

Avoti:

https://zenwriting.net/hirinamftn/bezvadu-tehnologijas-metalstraumei-nakotne-vai-fiksacija

https://knoxsnqi509.bravesites.com/entries/general/Z%C4%81%C4%A3a-darba-galdi-Priek%C5%A1roc%C4%ABbas-un-tr%C5%ABkumi

https://writeablog.net/ambiocinlt/koksnes-apstrade-un-jaunas-tehnologijas-izmainas-nozare

https://knoxsnqi509.bravesites.com/entries/general/Z%C4%81%C4%A3a-darba-galdi-Priek%C5%A1roc%C4%ABbas-un-tr%C5%ABkumi

Dreiliņkalns

Uzrakstīju par augstākajiem Rīgas kalniem, tagad varētu par tiem atsevišķi. Pirmais, protams, visaugstākais: Dreiliņkalns, 33 m virs jūŗas līmeņa. Tā būtība ir — sakopta Purvciema izgāztuve. Tai virzienā no Rīgas izgāztuves un mēslu bedres bijušas izsenis. Piemēram, pirms Grīziņkalna izbūves mēslu bedres bija Avotu ielas galā. Pilsētai augot, izgāztuves pakāpeniski pārcēla tālāk. Tagadējā vietā Hausmaņa purvā izgāztuvi ierīkoja krievu laikā tūlīt pēc 2. pasaules kaŗa. Tā bija galvenā pilsētas izgāztuve, attiecīgi strauji auga augumā. Līdz ar iecerēm celt 3. Purvciemu un Pļavniekus izgāztuvi 1971. gadā slēdza, reizē atklājot jaunu Getliņos. Stāvokli tai laikā var redzēt 60.—70. gadu mijas aerofotoattēlos. Priekš desmit gadiem izgāztuvi sāka sakopt, un “Gūgles” ielu skatos var redzēt, kā tā mainījusies (Augusta Deglava ielas tuvais gals te un te, Lielvārdes ielas gals te un te). Pērn aizaudzēts pēdējais izgāztuves iebraucamā ceļa kripucītis, kas vēl bija saglabājies. Šogad kalns atklāts brīvai pieejai.

Tagad varu pāriet pie paša pieredzes. Izgāztuve bija pārāk tālu no Teikas, lai ikdienā vai kaut vai ik mēnesi apmeklētu. Bet reizi gadā aizklīdu. Ziemās varēja šļūkt pa nogāzēm, vasarās mūždien kaut kas gruzdēja, kūpēja un smirdēja. Par spīti oficiālai slēgšanai 80. gados pa kluso izgāza visādus rūpniecības atkritumus. Tagad pēc atklāšanas kalns nemaz nav labiekārtots (pikniku pļava, bērnu pilsētiņa un sporta komplekss pakājē nav pats kalns). Taču to atsveŗ skati un noskaņa. Ja nākat, silti iesaku paķert līdzi binokli. Ja nav, silti iesaku nopirkt — noderēs ne tikai Dreiliņkalnam. Tā kā kalns pliks, redzēt var lieliski uz visām pusēm — Purvciemu, aiz tā mazliet Teikas, Mežciemu, Dreiliņus, Pļavniekus, šo to centra virzienā. Pārsvarā gan sociālistiskā brutālisma arķitektūra. Taču var baudīt saullēktus un saulrietus — tad varbūt vēl līdzi paķert segu, uz kā sēdēt, un piknika mantas. Ja ar automobili, tad stāšanās vieta Lielvārdes ielas galā. Reizēm pašā galā viss aizņemts, tad ir vieta maķenīt tālāk. Ja kājām vai riteni, tad no jebkuŗas puses.

Tagad daži attēli. Skats uz Purvciemu un lietu:

Skats uz Dreiliņiem:

Skats uz kalnu no pakājes:

Arrivederci, Itālija!

Šī rīta īpašais brokastu gardums ir kastaņu maize. Kastaņu milti ir tikai nedaudz dzeltenāki nekā kviešu, bet izcepot tie pārvēršas tumši brūnā plācenī. Kad tikšu pie sava kofera, kuru Liene laipni piekrita man atgādāt uz Latviju ar auto, arī pamēģināšu tādu izcept. Tūlīt Toskānā sākas viena no interesantākajām lietām – olīvu vākšana. Mājas saimniece nostiepusi...

The post Arrivederci, Itālija! appeared first on Mugursoma.lv.

Oktobrī debesīs būs redzama spoža komēta

No 2024. gada 12. oktobra līdz mēneša beigām daudzviet pasaulē būs labi redzama spožā Čučiņšanas-ATLAS komēta. Latvijā tā būs novērojama ar neapbruņotu aci vakaros, sākot no plkst. 19:00 zemu pie horizonta rietumu, vēlāk dienvidrietumu pusē.

Desmit gadi ar Fujifilm

ERROR: Database error: Can't connect to database at /var/www/html/feed.pl line 181.

Pasu nodaļa … Kurlm�?mie bez rok�?m ?

Pien�?ca t�? diena, kad ir radusies akūta vajadzība p�?c jaun�?s pases. Dzird�?ti ntie st�?sti par to, cik ilgi pasi ir j�?gaida, bet nu ne�?�?mu pie sirds ... līdz brīdim, kad pats izbaudu uz savas �?das mūsu ban�?nu republikas brinumjaukos apst�?kļus un ap�?tisko k�?rtību. Lai iegūtu inform�?ciju par to, līdz cikiem kura ...

Zvērinātu notāru palīdzes deva solījumu tieslietu ministram

2013.gada 14.maijā zvērinātas notāres Anitas Elksnes palīdze Ieva Krūmiņa un zvērinātas notāres Ilzes Metuzāles palīdze Inga Kazaka tieslietu ministram Jānim Bordānam deva solījumu godīgi un apzinīgi pildīt savus pienākumus.

Zvērināta notāra palīgs var aizstāt zvērinātu notāru atvaļinājuma, slimības, komandējuma un citas attaisnotas prombūtnes laikā. Par zvērināta notāra aizstāšanu jābūt tieslietu ministra rīkojumam.

Fotogalerija

=== Pilnīgākai informācijai apmeklējiet www.LatvijasNotars.lv ===

Gospodars Vlads

DrÄ“gnajÄ astotÄ decembra naktÄ«, kad laikrÄdis apklusa kluss it kÄ miris, mÄkoņi izlaida pÄ“dÄ“jo tvaiku un izdzisa tumsÄ, atklÄjot pilnmÄ“ness bÄlo vaigu, kas pielÄ“ja pilnu Ä“rmÄ«gas gaismas pils torņa logu, telpu un zÄrku tÄs vidÅ«.

Tur, tapsÄ“tÄ šÄ·irstÄ, kas rubÄ«niem rotÄts, gulÄ“ja Ä·Ä“niņu Ä·Ä“niņš Vlads, kurš tonakt taps slavÄ“ts un Ä«paši godÄts, ar sevišÄ·u maltÄ«ti, kur netiks ciests bads. VÄ“l mirklis viens un vÄ“l viens vai divi, kad Sdals, kas lielÄkais draugs un praktiski brÄlis, Ä·Ä“niņu cels un uzdzÄ«vot sauks.

VÄ“l mÄ“nesi iepriekš vai varbÅ«t pirms diviem, Vlads pÄrveda pilÄ« zirnekli lielu ar spalvainÄm kÄjÄm un sarkanu krustu. VÄ“l nedēļu atpakaļ, varbÅ«t pat divas, Vlads zirneklim dzÄ“sa no muguras krustu, bet pašu, ciešÄ Gordija mezglÄ, iekÄra virvÄ“ pie pils torņa sienas.
Tad dzÄ«res šim dzÄ“stajam simbolam godÄ, kas likvidÄ“s bailes no krustiem kÄ sugas, un Ä·Ä“niņš dos posmkÄjim cildenu vÄrdu, lai tautÄ vÄ“l ilgi nenorimst runas.

VÄ“l, blakus šim jaunajam mošÄ·im uz grÄ«das, saÄ·Ä“dÄ“ts trejÄs sudraba Ä·Ä“dÄ“s, nikni rÅ«c Ä·Ä“niņa melnais dogs Stiks, kam Vlads sen atpakaļ, izrÄdot godu, dÄvÄjis pÄ«lÄdžkoka zobus, bužinot dzÄ«vnieka zodu. Un tÄlÄk pa labi, metru vai divus, uz kumodes vecas, kur Ä·Ä“niņš tur mantiju samta, stÄv Ä“rkšÄ·rožu bÅ«ris, bet tajÄ, galvu uz leju, nagiem iecirstiem griestos pÄ«kst valdnieka sikspÄrnis GÄrliks — visu viesu luteklis.

Un pienÄcis laiks bija valdniekam mosties,
Un apvilkt tÄs tumšÄkÄs drÄnas,
Un modÄs viņš mundrs, atverot logus,
Un ieliekot balles zobus.

Bet durvÄ«s stÄv draugs, un noraugÄs drÅ«mi,
SkaudÄ«bas pÄrņemtu sirdi,
Un zina viņš vienÄ«gais ko tÄdu,
Ko nevar aptvert ar vampÄ«ra prÄtu.

Un balle sÄkÄs, Vlads uzņēma viesus, pats galda galÄ ar kausu rokÄ, bet kausÄ dzira asins krÄsÄ, ko likt pie sÄrtajÄm lÅ«pÄm pÄ“c runas. Un teica viņš vÄrdu pils lielajÄ zÄlÄ“ , un lika pie sÄrtajÄm lÅ«pÄm viņš kausu, kas dzÄ«s viņu nÄvÄ“. Vlads Ä·Ä“niņa cienÄ«gi uzņēma malku, ko gÄdÄ«gi lÄ“jis bij brÄlis, vien nezinÄja valdnieks, ka nodevÄ«ga roka pie tomÄtu sulas klÄtu, bija lÄ“jusi jaunavas asins kÄrtu.

Saļima vampÄ«ru monarhs pÄr galdu, jo skaudÄ«bas pÄrņemtÄ drauga sirds, bij zinÄjusi lietu tÄdu, ka valdnieks ir vegÄns un sen ar to sirgst. Vien paspÄ“ja Vlads pÄrÄ·ert JÅ«dasa skatu un noÄukstÄ“t klusi :”KÄpÄ“c tu, Sdal?”.